K?9 N\ 122. Woensdag 11 October 1925. Bij dit nummer behoort Bijvoegsel een Koopt geen KACHEL GA LIEVER ZIEN PRACHT COLLECTIE N V. ASSELBEHGS' Ijzerhandel, Piattebuis Kachels. Hoofdhuid 112° Jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC OSgave Rsaml. Venn. „Goesdte Onnan?* en Kleenwens Ross' Drnkkerg- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. EEN STAKING UIT MISVERSTAND. Op welk een lichtvaardige wijze de arbeiders soms door hun organisaties tot staking worden gedreven, moge blijken uit den volgenden brief van den Metaal- bond aan den (soc.) Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond. Deze luidt: „Wij vernamen, dat het ineerend-eel der werLieden van de firma P. Smit Jr. het werk heeft neergelegd. Als reden voor deze staking wordt opgegeven, dat het da- gelijksch bestuur van den Metaalbond, hoewel het verklaarde verhinderd te zijn de door u bij uw schrijven van 5 dezer aangevraagde vergadering te houden vóór Dinsdag 13 October, niettemin een ver gadering met de K. C. N. (Roomsch- Kathoiieke, Christelijke en NeutraleBond) reeds op Vrijdag 9 October gesteld zou hebben. Deze beweerde handelwijze wordt door de werklieden opgevat als een po ging van den MetaaJbond om den Moder nen Bond te bedriegen. In werkelijkheid hebben zich de feiten evenwel geheel anders toegedragen. Er is n.L geen sprake van, dat vóór Dinsdag 13 October een vergadering van het dagelijkseh bestuur met de K. C. N. zou plaats hebben. De kwestie is deze, dat op Vrijdag 9 October een overlegconfe- rentie van de K. C. N. met onzen direc teur over de firma Wilton zou plaats heb ben. Deze conferentie is ten onrechte door de werklieden van de firma P. Smit Jr. opgevat als een vergadering van het dag. bestuur met de K. C. N. over de firma P. Smit Jr. Uit het bovenstaande blijkt, dat er van eenig bedrog van de zijde van den Metaal- bond geen sprake is." Blijkbaar is deze staking dus te wijten aan een misverstand der arbeiders en hun leiders. Men meende ten onrechte, dat de werk nemersorganisatie „bedrogen" werd. Dit was de roode lap voor den stier. En als een dolleman stormde men op de staking af. Zonder zich te voren op de hoogte te stellen. De arbeiders meenden „heiligschennis van de organisatie te kunnen constateeren en dit was voldoende om hen een onbe dachtzame stap te doen ondernemen. Ongetwijfeld schuilt er iets moois in de liefde van den arbeider voor zijn organi satie. Maar deze mag o. i. toch niet ontaalrden in een soort van afgoderij van het Koote begrip organisatie. En zeer laakbaar lijkt ons het licht vaardig hanteeren van het stakmgswapen. De staking is geen soort van mes, dat men maar bij de geringste oneenigheid trekt, om het den werkgever op de keel te zetten. Een dergelijk gebruik van de staking meenen we als unfair en dom le moeten 48 FE U li-.i_.ti. 1 O in door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Sidney zag hem half beleedigd en half lachend aan. „Wat heb ih gedaan Max? Is het niet goed \pov de discipline dat wij goede vrienden zijn? „Die vervloekte discipline!" antwoord de de trots van het personeel. Carlotta sloeg hem van uit de kapel gade. Iets in haar oogen riep den plaag geest wakker, die altijd in hem sluimerde. „Wegens de sneeuw heb ik mijn auto mobiel in de stad gestald van morgen, k Heb nu een slee met Ed's paard. Trek warme kieeren aan, dan gaan we een tochtje maken." Hij hoopte, dat Carlotta kon hooren wat hij zeide; voor de zekerheid verhief hij zijn stem een weinig. „Een klein tochtje maar", drong hij aan. „Trek een dikke mantel aan. Sidney protesteerde. Zij was dien mid dag tot zes uur vrij, maar zij had beloofd thuis te komen. „K. is alleen". „K. kan bij Christine gaan zitten. Den tegen één, dat hij nu bij haar is." „De verzoeking was groot. Den gehee^ kwalificeeren. Het ligt toch zeker niet op den weg der moderne arbeidersbeweging zich aan een dergelijke terror!satie schuldig te maken. Dat met de werkgevers in het metaal bedrijf zeer wei te praten valt, moge blij ken uit het volgende: Op Zaterdag 3 October had te Amster dam een conferentie plaats met den Me taalbond en de directie van P. Smit en de besturen der K. C. N. organisaties. In dit onderhoud verklaarde de directie van P. Smit zich bereid, overeenkomstig de nieuw in te voeren landelijke regeling van den Metaa.boind voor de uren boven de 48-urige werkweek een o ver werkp ercen- tage te betalen, van 12Vh a 15 procent extra loon. Op deze conferentie werd afgespro ken dat op 9 October de in het schrijven van den "Metaalbond bedoelde conferentie over de fa. Wilton (dus- niet do fa. Smit) zou plaats hebben. Deze besprekingen hadden tot resultaat dat de werktijdverkorting van 54 uur op 53 uur per week ten volle, wordt doorbe taald, zoodat geen verlaging van het week- inkomen plaats vindt. Verder zal de loon- toeslag van drie op vier uur gebracht wor den en omgezet in uurloon en overwerk- percentage voor de uren boven de 48 per week. Uit een en ander blijkt ook wel dat van achteruitsteliing der moderne arbei dersorganisatie geen sprake is. De „moderne bond toch, vroeg eerst 5 October een 'bespreking aan. En daarvoor reeds op 3 Oct. confe reerde de Metaalbond met de K. C. N. Uit deze conferentie vloeide de bespre king van 9 Oct. voort. (Waarbij niet het dagelijks bestuur den Metaalbond verte genwoordigde, doch alleen de directeur). In het communiqué van het K. C. N., waarin bovengenoemde feiten worden medegedeeld, wordt er op gewezen dat thans blijkt, dat door den Alg. Ned. Metaaibewerkersbond de arbeiders bij Piet Smit Jr. in een wilde staking zijn gedre ven. En nog ernstiger is hetgeen we lezen in een schrijven der directie der machinefa briek en scheepswerf van P. Smit Jr.: De katholieke, christelijke en neutrale vakorganisaties ontraadden deze staking ten sterkste, doch ook hun leden hebben ten slotte moeten opgeven door de bedrei gingen der stakers. De stakers hebben dus de werkwilligen gedwongen het werk neer te leggen. Wij meenen dat een dergelijke dwang- uitoefemng in ons vrije Nederland niet be hoort voor te komen. Maar, ei laanmet de persoonlijke vrij heid is het hier te lande den laatsten tijd treurig gesteld. Wat men zoowel op den rechter als op den linkervleugel van ons volk daaronder verstaat heeft vee* weg van een aanfluiting van het vrijheidsbegrip. op een plaatje, ruim 200 Haarden en Kachels Lievevrouwestraat 41, BERGEN OR ZOOM. N. B. Cók zwaar vernikkelde len dag had zij hard gewerkt. De zware lucht van het hospitaal, vermengd met de geur van denneboomen en ander groen m de kaper, had haar duizelig gemaakt. De frissche buitenlucht lokte haar. En bovendien ais K. bij Christine was „Het is verboden nietwaar?" „Ik meen van ja". Hij göimlachte tegen haar. „En toch gaat U voort mij in verzoe king te brengen en verwacht U dat ik zal toegeven!" „Verzoeking is heerlijk als men er nu en dan aan toegeeft." Alles wel beschouwd was de situatie belachelijk. Een oude vriend en buurman vroeg haar bij klaarlichten dag een ritje met ihem te doen. Haar jeugd verzette zich tegen het gezag. „Goed. Ik ga mee." Carlotta was weggegaan met baat en duistere wanhoop in het hart. Zij wist zeer goed wat het einde zou zijn. Sidney zou met hem rijden en hij zou haar zeg gen hoe lief zij er uitzag met de frisch- heid van de koude iiucht op haar gezicht en de sneeuw ais omlijsting. De schokken van de silede zou hen met elkaar m aan raking brengen. Hoie goed wist ze dat aides. Hij zou Sidney's hand nu en dain aanraken en haar 'lachend in de oiogen zien. Zoo deed hijhij maalde iemand het hof als een vrijpostige jongen, totdat plot- selling het masker viel en het gevaar daar was. De kerstvreugde was nog niet voorbij, toen Carilotta m de zaal terugkwam. Naast ieder bed lagen op de tafel een sinaas appel, een paar wollen handschoenen en BUITENLAND. De conferentie te Locarno. Een Engelsch aanbod! De berichten over de conferentie te Locarno iuiden optimistisch. Voor de bezwaren ten aanzien van art. 16 van het Volkenbondsslatuut, door Duitschland gemaakt, schijnt een oplos sing gevonden te zuilen worden en thans is de conferentie gedompeld In de be sprekingen over de Oostelijke verdragen. Hoe de opo is sing in verband met de moeilijkheden ten aanzien van art. 16 is verkregen, ligt nog eenigszins in het duister. De corr. van de „Köki. Ztg." in Lo carno verneemt van „goed-ingeiichte zij- de", dat men zoekt naar een compromis in zake art. 16 in dien zin, dat Engeland, Frankrijk, Italië en Duitscbland elkaar beloven hun invloed aan te wenden in den volkenbondsraad, om met behoud van art. 16 de bepaling ingevoerd te krijgen, dat dit artikei niet van toepassing verklaard wordt op Duitschland tot het tijdstip, dat de aigemeene ontwapening geregeld is of, wat hetzelfde is, totdat Duitschland mei betrekking tot de ontwapening gelijkge steld is met de andere volkenbondsstatem. Het „Vaderland" schrijft: Een bericht uit Locarno, dat we in een der Raden aantreffen, moet buitenge wone aandacht trekken. Daar lezen we: „De geallieerden boden den Dmtschen vertegenwoordigers een aantal compensa ties aan voor het geval dat Duitschland zijn oppositie legen art. 16 wil opgeven. Men spreekt van koloniale mandaten, en van een vervroegde ontruiming van den iinker-Rijn-oever. Wij zagen het bericht nog nergens bevestigd en zullen er daarom niet uit voerig op ingaan. Een korte karakteristiek mag echter niet wegblijven, want zoo het bericht juist is, beteekent het dat de groote beslissing in Locamo nadert. Als Engeland koloniale mandaten zou aanbie den, dan zou direct de vraag opkomen, wat Engeland er toe drijft om zijn kaar ten open te leggen en met zulke groote concessies aan te komen. Wat zou Enge land kunnen eischen tegenover zulk een aanbod. O. i. weinig anders dan het defi nitief verbreken van den Duitsch-Russi- schen band. Prijsgeven van art. 16 tegen koloniale mandaten zou in dezen gedachtengang voor Duitschland (zoo het dit aanbod aan vaardde, wat allerminst vaststaat!) een definitieve wending beteekenen in zijn bui- tenitandsche politiek, n.l. het prijsgeven van de evenwichfcspolitiok en een over gang naar de Westelijke oriëntatie. Geen wonder, dat Hindenburg zich Zon dag heeft laten voorlichten door een der gedelegeerden uit Locamo. Duitschland staat op 'dit oogenblik wellicht voor een van de gewichtigste beslissingen in zijn geschiedenis. Tot zoover het Haagsdie blad. Inmiddels wordt bericht, dat het Duitsch-Russische handelsverdrag is ge- teekend. Hopelijk zal dit geen ommekeer ten kwade beteekenen voor de conferentie te Locarno. Een monument voor de gesneuvelden. Zondagochtend werd te Berlijn op het garnizoemskerkhof een gedenkteeken aan de nagedachtenis van de gevallen offi cieren en manschappen van het Augus- taner-regiment gewijd, in tegenwoordigheid van Rijkspresident von Hindenburg, Prins Oscar van Pruisen en talrijke generaals van het oude leger en rijksweer, onthuld. De rijkspresident in de uniform van gene raal-veldmaarschalk werd door verschei- denen toegejuicht. Nadat generaal Six von Arnam den rijkspresident had begroet, werd het gedenkteeken aan de rijksautoritei ten overgedragen en negde men een door den gewezen keizer gezonden krans aan den voet van hel monument. De rijkspresident voagde dit voorbeeld met de woorden „dit bloed zal niet tevergeefs hebben ge vloeid Voorts kwamen vertegenwoordi gers van den koning van Zweden, van het Nederlands che leger en voorts talrijke militaire organisaties aan de beurt. Na de onthulling werd eerst een eere-com- pagnie van het gewezen regiment door den rijkspresident in oogenschouw geno men, waarna het gezel/schap met uitzonde- rmg van den rijkspresident von Hinden burg, zich naar de gebouwen van het ge wezen Augustaner regiment begaf, ad- waar een vewdgodsdienst werd gehouden. Bij deze gelegenhe.d hield generaal Six von Arnim een toespraak. Bezuiniging in België. In verband met den geenszins schitte renden toestand van de Belgische schat kist worden er thans, naar de „N. R. Crt." meldt, op verzoek van dsn minister van financiën, door de verschillende depar tementen bezuinigingsmaatregelen van in grijpenden aard overwogen. Een aantal speciale commissies, welke aan deze de partementen bestaan, zouden worden opge heven en het aantal jaarlijks aan te nemen nieuwe ambtenaren en bedienden tot het Roos wordt verwijderd en roos- vorming wordt tegeDgegaan door, alvorens te wasschen met warm water en zeep, de hoofdhuid eerst goed in te wrijven met 80-60-90 ct. PU ROL een opgevouwen witte zakdoek. Hier en daar lag een takje hulst en overal heerscb- te* de tevredenheid, welke gevolgd was op de gebraden kalikoenen en het roomijs. Het kreupele meisje, dat viool speel de, strompelde door de gang de zaai in, Zij werd ontvangen met stilte, die de ware Lof voor musici is, en de zaal werd on- niidellijk rustig. Zij was kef, omdat ze jong en haar gezicht, vol uitdrukking was en omdat voor haar Kerstmis een feest was, dat hoop en goddelijke beloften beteekende, speelde zij opgewekte muziek. De zaal zat op in bed en glimlachte. De leerling, die Wardweli heette, was een groot mager meisje met een lange spitse neus. Zij begeleidde de muziek met een ononderbroken stroom van praatjes. „Veneden jaar Kerstmis zei ze kla gend, „gangen we naar buiten in een hooi wagen; toen hebben we pret gehad, ik weet eigenlijk niet waarom ik hier ben. Ik ben een dwaas." „Zondert wij-fel", zei Carlotta. „Kalkoen en gans, gehakt en pastijen, vier soorten gebak, dat hadden wij op ta fel bij ons thuis. Als ik er aan denk wat ik vandaag gehad heb Zij had grooten eerbied voor Carlotia en haar streven in het hospitaal verschilde in zoover van dat van Sidney, dat zij trachtte op goeden voet met haar meer deren te komen, terwijl Sidney's streven enkel op het welzijn van haar patiënten gericht was. Toen ze zag, dat Carlotta zich ver veelde waagde zij zich op gevaarlijker terrein. Zij had het etiket van een raedi- uiterste minimum worden beperkt. De wet op de provincie- en gemeentebelastingen zal worden herzien en alleen die gemeen ten, klie werkelijk niet verder meer kun nen, van staatswege worden geholpen. De meest ingrijpende maatregel zou echter, naar het heet, het leger gelden. Het militie-contingent zou van 48.000 op 40.000 man worden teruggebracht, het aantal legerdivisies met twee verminderd, wat ook aanzienlijke besparingen aan oor logsmater ieel mogelijk zou maken, en 1200 officieren, die, hoewel in actievee dienst zijnde, een vrij hoog invaliditeitspensioen genieten, zouden definiief worden gepen- sionneerd. Tevens wordt aan de totale afschaffing van het wapen der cavalerie gedacht, j -,| Relletjes te Parijs. De aigemeene staking door de commu nisten in Frankrijk uitgeroepen, is een groote mislukking voor hen geworden. Te Parijs is het Zondag nog tot rel letjes gekomen. Op een kruispunt van straten hebben stakers een kar met stee- mien omgegooid. Er had daar een hef tige botsing tusschen de poaitie en de befcoogers plaats, waarbij verscheiden agen ten en een zeiter aantal betoogers wer den gewond. Zij werden naar het hospitaal Saint Louis gebracht. Er zijn tal van ar restaties uitgevoerd. Na afloop van een vergadering in de Grange-aux-Bellestraat hebben stakers, 1 die de internationale zongen, met steenen en fiesschenscherven gegooid. Er hadden eenige botsingen met agenten plaats, waar bij zoowel agenten als stakers werden gewond. Doriot, afgevaardigde van Parijs, is ge arresteerd. Hij was ernstig aan het ge laat gewond. Om kwart voor 6 was de rust hersteld en is de dienst tot handhaving van de orde opgeheven. De definitieve opmarsch tot het voorjaar uitgesteld. De correspondent van de „Daily Ex press" heeft in het Spaansche hoofdkwar tier in Marokko een onderhoud gehad met Primo de Rivera, waarin deze den jour nalist verzekerde, dat de Spaansche oor log in Marokko geëindigd was en er met de c^st van Abd-el-Krim's aanhangers in het voorjaar korte metten gemaakt zouden worden, wanneer dat dan nog noodig zou zijn. Volgens Primo de Rivera, is de door Spanje aan Krim toegebrachte nederlaag een nederlaag van het bolsjewisme, wanit de leiders m het Rif, zoo zeide de voorzit ter van het directorium, zijn met bolsje- cijnfiesch op den rug van haar hand ge plakt en krabbelde er een dooshoofd met een paar gekruiste beenderen op. ,,'t Zal me benieuwen of het jou ook opgevallen is", zei ze naar het etiket kijkende. „Het is mij opgevallen, dat er om drie uur geen medicijnen gegeven zijn", zei Carlotta scherp. Zuster Wardweli ging met haar etiket de zaal rond. Toen ze terugkwam, pruilde ze. Ik houd niet van praatjes", zei ze, het blad met flesdhjes op de tafel zettende. „Ais je je oogen dicht knijfpt, zie je niets, Die jongen van Rosenfeld huilt." Daar het niet noodig was tranen op de ziekenrapporten te boeken, schonk Car lotta hieraan geen aandacht. „Wat wil ik dan niet zien?" Nu was er eenige aandrang noodig. Juffrouw Wardweli voelde zich stijgen in, belangrijkheid en liet haar meerdere de vraag herhaien. Toen zei ze: „Dr. Wiison is verliefd op juffrouw Page". Het scheen dat een hand Carlotta's hart omknelde en vasthield. „Zij zijn oude vrienden." „Onzin. Als je oude vrienden bent, zie je een meisje nog niet aan alsof je ze zoudt kunnen opeten. Denk aan mijn woorden, juffrouw Harrisson, zij voltooit haar opleiding niet. Ze zal hem trouwen. Ik wou", besioot de leerling klagend, „dat zoon knappe vent als hij op mij verliefd werd; ik zou hem niet te schande maken. Ik ben. wel zoo leelijk ais de nacht, maar ik heb stijl". Waarschijnlijk had ze gelijk. Ze wa* lang en niet recht, doch zij droeg haar lange kieeren met een zekere distinctie. Harriet Kermady zou haar donkergroen gekleed hebben met lange donkergroene oorbellen, omdat die kleur bij haar oogen paste en zou daarmee een nieuwe mode hebben ingevoerd. Cariotta's lippen wa ren droog. De violiste had de tranen op Johnny Rosenfeld's bleeke wangen gezien en was overgegaan tot dartele muziek. De zaal weerklonk er van. „Ik ben een en twintig en zij is achttien", neurieden de patiënten mee. Zuster Wardweli's mager lichaam schommelde heen en weer. „Hemel, wat zou ik graag dansen! Al's ik ooit uit dit knekelhuis kom!" Het blad met de medicijn-fleschjes stond bij Cariotta's arm; daarnaast de doos etiketten. Dit ruwe meisje had gelijk. Carlotta wist het met volstrekte zeker heid. Even onvermijdelijk als de nacht op den dag volgt, verloor zij het spel. Zij had het reeds verloren, tenzij Aüis ze Sidney uit het hospitaal kon krijgen, zou de zaak eenvoudiger wor den. Slim bedacht ze, dat in de Straat hun belangstelling uiteenliep. Hier bracht het werk hun bijeen. De kreupele violiste strompelde de zaal uit; de duisternis begon te vallen. Om vijf uur zond Cariotta zuster Wardweli naar het vroege morgeneten, tot groot© verwondering van dit zélden verwonder persoontje. De zaali was stil, bijna nieman bewoog zich. Het Kerstfeest was voor nj en avondbladen kwamen er me (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1