FEUILLETON HAARDEN, KACHELS ASSELBERGS', I GAAT U MAAR ZIEN! N°. Ü9. Woensdag 7 October 1925. I12e Jaargang. ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nurainers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT jggtó - v ÖBgare WStwnl- Venn. „Gsesche CburaaT* en Kleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regc meer 24 cent. Driemaal plaatsin.- wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40 Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf P* regel Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. WIE ZICH AAN EEN ANDER SPIEGELT Wie zich aan ©en ander spiegelt, spie- gak zich zacht, zegt het spreekwoord en daarom deed het Verbond van Ned. Fa- brikanten-Vereenigingen er goed aan om in een brochure vast te kggen datgene, wat de Engeische kolencrisis van 1925 de Nederiandsche industrie te leer en geeft. Wij achten het wei van belang in een artikel een korte samenvatting te geven van dit geschrift, dat onder den titel': Een schip op het strand, een baken in zee, is verschenen. De brochure begint met een objectieve weergave van de ontwikkeling van de En geische arbeidersbeweging en in verband daarmede het ontstaan van de crisis in de En geils che steenkolen'ndustrie, van de tal rijke en 'langdurige onderhandelingen, bij eenkomsten en conferenties, die mijn-eige naren, mijnwerkers en regeeringsvertegen- woordigers hielden, tot den avond van den 30sten Juli 1925 de sensationeele op- ïbssing bracht, waarbij de Engeische ro- geering er in toestemde, dat uit de schat kist een subsidie zou worden verstrekt, waardoor joon en winst in het mijnbedrijf gehandhaafd konden worden volgens de bestaande regeling. De brochure noemt het besluit der re geering, met een woord van Lloyd Ge orge, een cheque in blanco. We lezen dan: Iedereen was het er in Engeland over eens, dat de steenkolenindusirie op den bestaanden voet niet langer kon voortwer- ken. Maar in plaats van uit dit feit de eenig juiste consequentie te trekken, n.l. dat of de productiekosten onmiddellijk dienden te worden verlaagd of dat de in dustrie nog verder moest worden ingekrom pen, desnoods geheel stop gezet, stuurde de vakbeweging aan op een groot arbeids conflict. Van het begin tot het einde hebben zij het been strak gehouden en zich op het standpunt gesteld,,als onze wil niet prae- valeert, als onze haan niet koning kraait, dan valt er met ons niet te praten". Zij begonnen de voortzetting van de bespre kingen in de gemengde commissie onmo gelijk ie maken door te weigeren over ver lenging van arbeidsduur en loonsverlaging te spreken en ook gedurende den gehee l-en verderen loop van het conflict hebben zij deze punten indiscutabel verklaard. Vervolgens hebben de heer en geweigerd voor het Hof van Ondei^oek *te ver schijnen en hebben zij voorts den bruta len eisch gesteld, dat de werk'gevers hun voorstellen eerst zouden intrekken, voor dat nieuwe besprekingen zouden kunnen worden geopend. En die nieuwe besprekin gen mochten niet over voorstellen tot ver lenging van den arbeidstijd en loonsver laging gaan. Dit doet ons denken aan de houding van den heer Stenhuis bij het lex- tielconfiict in Twente, toen hij verklaarde in ,,Het Volk" van 16 Mei 1924: Binnen de 48-urenweek zullen de patroons ons 45 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Johnny Rosenfeld, de langs het zij pad naar de keuken ging in de hoop op heete koffie voor zijn bevroren maag en een stevige maaitijd, zag haar door het raam staan, gebogen over het fornuis: hij aarzelde. Daarop keerde hij. zonder een woord te z^gen, op zijn teenen naar de a-utomobiel' terug, kroop er in en bedekte zich met de reisdekens. Zijn ongeschoolde geest, beza.t zekere groote eigenschappen, waarvan 'loyaliteit er één was. De vijf dollar in zijn zak hieldfcn er geen verband mee. Op achttien jarigen leeftijd had hij een filosofie van zes woorden ontwikkeld. Ze verving den Gulden Regel, de dien Ge boden en de Catechismus en 'luidde: „Be moei je met je eigen zaken". De ontdekking van Tillie s schuilplaats interesseerde hem, maar daarmee was de zaak uit. Tiilie was zijn nicht. Als zij zoo iets wilde doen was dat haar zaak. Tillie en haar bejaarde minnaar, Palmer Howe en Grace de steeg zag zulke dingen wel meer. Men beschouwde die gevallen met verdraagzaamheid totdat ze ontdekt werden en dan verhief men zijn bereid vinden zeer ernstig mee te werken aan het opvoeren van de productie! Met de heeren viel dus wel te pratenmaar alleen niet over den acht-urendag, terwijl die werktijd in de textiel -in dus trie juist niet voldoende was. Zoo hebben ook de Engeische mijnwer kers van stonde af aan iedere, zelfs de geringste concessie geweigerd, alle ver dere overleg onmogelijk gemaakt en zich slechts in schijn tol nadere onderhandelin gen bereid verklaard. De vakverenigingen hebben door de bedreiging met een uitgebreide, hoogst ru ïneuze staking de regeering ten slotte tot capituleeren gedwongen. En zulks terwijl in theorie de arbei dersbeweging de belangen der gemeen schap op' den voorgrond stelt en aan de arbeiders steeds wordt voorgehouden, dal zij zich niet ten koste der gemeenschap mogen bev oor deden. Doch dit is theorie. In de practijk heeft de vakbeweging maiing aan de gemeenschap. Aan poli tieke doeleinden eenerzijds (hetzij socia lisatie. hetzij bevordering van revolutie en communisme), aan bekrompen machts begeerte en klein egoïstisch verzet tegen het brengen van ook maar het geringste offer, schroomden de Engeische arbeiders niet de belangen niet alleen van de mijn industrie, maar van het gansche bedrijfs leven op te offeren» De brochure waarschuwt met klem tegen een dergelijk subsidie-stelsel, als thans in Engeland te kwader ure is aanvaard, Opgemerkt wordt, dat de Nederland- sche Staat, door de schorsing van het mijn recht reeds een dergelijken bijslag, zij het op kleiner schaal, geeft. Gaat men dien kant op, dan wordt de belastingbetaler de dupe, dan zit men bin nenkort weer erger dan ooit in de crisis schulden en dreigt opnieuw de inflatie haar intrede te doen. Het geschrift eindigt met cenige ern stige lessen: Wat in Engeland is voorgevallen leert ons, waartoe men komt in een land waar een socialistisch getinte vakbeweging den baas speelt, de werkgever niet langer te beslissen heeft over de economische voor waarden, waaronder zijn bedrijf moet wer ken, maar de overheid telkens haar vin ger in de pudding steekt en nu eens on derzoekend, dan weder regelend, tusschen- beide komt, steeds maar weder ten gunste van de arbeiders, die daardoor hoe lan ger hoe brutaler het hoofd opsteken en in steeds krasser termen en mei voortdu rend scherper dwangmiddelen op vervan ging van hun werkgevers door overheids- exploitatie aansturen, uitsluitend met de natuurrijk onjuiste - gedachte dat zij daardoor materieel zullen vooruitgaan. Ten slotte toont een analyse van de socialistische voorstellen tot herstel der steenkolen-industrie ons nogmaals de on waarde der socialisatie en de aoodzake- liikheid van het behoud van de particu liere bedrijfsleiding. Inderdaad, bij socia lisatie zou het bedrijf verstarren en ver- Lievevroüwestraat 41, BERGEN OP ZOOM. GROOTE KEUZE GOED EN VOORDEELIG. steenen. De arbeiders zouden hun loonen blijven trekken en hun werk blijven doen, ook indien het bedrijf it;en gevolge van nieuwe vindingen reeds lang niet meer in een behoefte voorzag, reeds volkomen oneconomisch w erkte. Een particuliere be drijfstak krimpt onder zulke omstandig heden in, maakt plaats voor liet nieuwe en betere. Men had hier voor de belastingbetaler nog de volgende wijze les aan kunnen toe voegen: dat men als tusschen-station naar de socialisatie een toestand krijgt, dat de belastingbetalers kaal geplukt worden, ten einde aan oneconomisch geleide bedrijven of liever aan bedrijven welke door ar beidersleiders en regeering gedwongen wor den tot oneconomisch beleid een staats subsidie te bezorgen. stem. Aan zijn belofte getrouw wekte Palmer den slapenden jongen om negen uur. Grace had weinig gegeten en niets gedronken; doch Howe was ©enigszins onder den in vloed van het gedronkene. „Zet de motor maar aan", gebood hij Johnny, „en kruip dan maar weer m de reisdekens. Ik rij zelf naar huis." Grace zat naast hem. Op de land wegen schoten ze weinig op, maar op den grooten weg opende Hpwe den toevoer. Hij reed goed. De alcohol zat hem in 't bloed. Hij waagde nu en dan iets en bracht het er goed af: hij lachtte om de uitingen van schrik van het meisje. „Wacht tot we Simkinsville voorbij zijn", zei hij, „dan zal ik de kar laten loopen. Je gaat vanavond vliegen, schatje". Het meisje naast hem staarde voor zich. Hij had iets gedronken en de warm te van den drank was in zijn stem. Op één punt was zij vast besloten. Zij was van plan hem aan zijn belofte te hou den, dat hij aan de huisdeur weg zou gaan; doch meer en meer werd zij zich bewust, dat het moeilijk zou zijn. Hij was in een onverschillige en bazige stem ming. Inplaats van te lachen als zij een liefkoozing ontweek, werd hij boos. Lij nen van koppigheid verschenen er tus- schen zijn neusvleugels en de mondhoe ken; ze herinnerde zich die lijnen. Ze was niet op haar gemak. Ten slotte kwam ze op de gedachte om hem in haar buurt ergens te laten stop pen en de automobiel dan om de een of andere reden even te verlaten. Ze zou er dan niet weer in gaan. BUITENLAND. De conferentie te Locarno. De conferentie Ic Locarno, waaraan naast Duitschiand, Frankrijk en Engeland, ook Italië en België deelnemen, is, nadat Zondagavond een godsdienstoefening ge houden was, waarbij ook de bisschop van Locarno aanwezig was, om den zegen des hemels over de conferentie af te smeeken, Maandag geopend door den burgemeester dezer Zwitser sche gemeente. Zooals men weet, gaat het hier om het waarborgtractaat. Duitscbland is genegen de veiligheid van de huidige Oostgrens van Frankrijk en België te waarborgen. Echter de de Westelijke grenzen van Po len en Tsjecho-Slowakije (Duitschland's Oostgrens) waarmede Duitschiand met ge heel accoord gaat, en welke het meent, dat door onderhandelingen nader kunnen en moeten worden gewijzigd. Polen en Tsjecho-Slowakije zijn niet van deze opinie en nu is Frankrijk door verdragen ten opzichte dezer landen ge bonden. Hier schuilt dus een moeilijkheid en gezien het feit dat uit een Servisch-Oos- tenrijksch conflict de groote Europeesche oorlog is voortgesproten, lijkt een waar borg van de Fransch-Beigische Oostgrens voor de veiligheid van Europa niet ter stond voldoende. Misschien dat op deze of een volgende Er was nog een automobiel, die naar de stad reed. Beurtelings reden zij elkaar voorbij. Het werd een wedstrijd. Op de heuvels bleef de automobiel van Palmer achter, doch op de lange horizontale ge deelten moest de andere het afleggen. „Ik wou dat je hen maar vóór liet gaan,Palmer. Het is dom, en roekeloos." „Ik heb je gezegd, dat we vanavond zouden vliegen." Hij zag haar even aan. Wat scheelde die vrouwen toch, voor den duivel? Was geen van hen vroolijk meer? Grace was al net zoo saai als Christine. Hij gevoelde zich beleedigd, beetgenomen. Zijn lichte automobiel slipte en raakte den zwaren wagen. Op den effenen weg zou de botsing geen ander gevolg gehad hebben dan het breken van een paar spafschermen. Doch op het ijs, dat den grond bedekte, maakte de kleine automo biel een draai en gleed zij over den rand van den weg de glooiing af, waar ze omsloeg. Grace sloeg er uit en Howe maakte zich met weinig moeite los uit de over blijfselen hij stond rechtop, doch één arm hing slap aan zijn zijde. Van den jongen onder den tonneau kwam geen ge- geluid. De groote wagen was stil blijven staan. Een gorüla-achtige gestalte, zwaar en met lange armen, kwam de glooiing afstap pen. Toen hij den wagen bereikte, vond O Hara Grace zonder letsel op den grond zitten. De lampen waren blijven branden en in hun schijnsel ontdekte hij Howe, die tamelijk onvast op zijn beenen stond. „Ligt er iemand onder?" conferentie de kwestie der Duit sche Oost grenseens grondig zal worden afgehandeld Want hier ligt o.i. een wespennest. Na de opening hebben de heeren ge tracht in vriendelijke besprekingen over eenvoudige onderwerpen voeling met el kaar te krijgen. Chamberlain, de Engeische afgevaar digde heeft aan de journalisten er zijn er een 200 verklaard niet geheel gerust te zijn op het slagen der conferentie. Zijn taktiek is echter te zorgen dat men toch allengs nader komt tot het doel. Een uitstekenden indruk heeft de ver klaring van Stresemann (Duitschiand) ge maakt, dat de komst van Tsjitsjerin te Berlijn, ter onder teekening van het Rus sisch-Duitsch handelsverdrag, absoluut geen invloed heeft op Duitschland's hou ding op de conferentie. Engeland's vrees voor bolsjewistisdhen invloed op Duitschiand is hiermee wegge nomen. Merkwaardig is het dat zoowel in Frankrijk als in Duitscbland fanatieke personen gevonden worden, die dreige inenten uiten, voor het geval het waar borgverdrag getcekend wordt. De Duitsche rijkskanselier en de rijks minister van buitenland sche zaken hebben voor hun vertrek een aantal dreigbrieven ontvangen. Dit maakte het treffen van veiligheidsmaatregelen op de reis nood zakelijk. In de brieven stond dat, als zij het waarborgverdrag onderteekenden, zij niet levend het doel hunner reis zouden be reiken. In Frankrijk verwijten recht sche bladen de regeering in het algemeen het prestige van Frankrijk tegenover de Duitschers weg te gooien, getuige onder andere het feit, dat de Duitsche autoriteiten dezer dagen een Fransdh vlieger, die in het Zwarte Woud een noodlanding deed, ver scheidene dagen vasthielden en een zware boete oplegden. Een overwonnen Frank rijk zou dit tegenover een zegevierend Duitschiand niet gedurfd hebben. Het behoeft wel geen nader betoog, dat op deze wijze de Europeesche vrede niet wordt gediend. Chineesche roevers overvallen Htfllandsche missionarissen. De annalen der missionarissen van Scheut d.d. 1 October 25 bevatten onder meer het verhaal van den rooversaanval van 17 Maart 1925 op de missie van Sio-nor Wij ontleenen hieraan het volgende: Ondertusschen houdt het schieten aan. Een roover is onze vesting zoodanig kun nen benaderen, dat hij nu buiten schot zit in een gat onderaan in den aarden muur. Wij hooren hem werken om den» muur te doorboren: hij wi'l daar waar schijnlijk een mij» leggen. De muur is niet dik op die plaats, doch de kerel weet dat niet. De Christenen beloeren zijn ver borgen bedrijf. Op 't oogenblik, dat de roover bijna heel den muur doorboord heeft, schieten zij hem van dichtbij omver. De jongensschool brandt en verschil lende gebouwen van 't weeshuis der H Kindsheid. De meisjesschool leunt aai tegen onze muren. De roovers zijn daa binnen en weerom buiten schot. Wij ho ren ze onze muren ondermijnen met hoi weelslagen. 't Wordt uiterst gevaarlijk vc ons. Pater Lefevere geeft order aan Christenen brandend stroo op 't dak g school te werken. Het dak vat vuur, V bandieten vluchten. De roovers worden voorzichtiger, i. hebben ondervonden dat onze Christen, raak schieten. Maar als de soldaten n komen en wij hier nog verschillende dag moeten opgesloten blijven binnen ot narnve muren, dan is er gevaar, dat vergaan van den dorst, 't Water van d eenigen put, dien wij bereiken kunnen slecht, de Wij waterbakken in de kerk z reeds geledigd, om de kleine kinderen laven. Een weinig na vier uur gaal er pl. een dolle kreet op van echt razend ge ju bel ('k heb dat nog nooit gehoord)! D soldaten Ons leven is gered! Twee kanonscho ten daveren: De soldaten (heelemaal nic vechtlustig) melden de roovers hun kon. van ver! Het salvogeschut onzer Chi. tenen beantwoordt de kanonschoten. roovers springen te paard en verdwijnen bendetjes. Iedereen alhier is opgewond van vreugde. De vrouwen in de kerk z reeds begonnen Te Deuin te zingen. L eerste soldaten, die in de missie aan;, men, worden onthaald als engelen uit de hemel. Ik beschrijf maar liever de verwoestin van het dorp niet verder. Ook Ta-non, een kleine Chris tenheit van hieruit bediend, werd verwoest me kerk en al. Onze verliezen aan memischenlevens Zes Christenen werden gedood: een twin tigtal gewond, doch niet al te zwaar. Een torpedoboot met 53 opvarenden verdronken. De Finsche kanoneer boo ten Haedennr en Klashorn zijn met de begeleidende to pedobooten S 2 en S 4 op een machte i ken oefeningstocht naar Wasa in de Bc nische golf door een orkaan overvalL tengevolge waarvan de torpedoboot S in aanvaring is gekomen met een der noneerbooten en daarna gezonken. Volge voorïoopige mededeolingen zijn de kap. tein, de tweede officier, de scheepsdo ter en vijftig lieden van de bemanning ve dronken. Een Duitsch crediet aan Rusland? Na zijn politieke besprekingen ten ei de te hebben gevoerd, heeft Tsjitsjer: met bekende personen uit het Duitse bedrijfsleven onderhandeld over het aa Rusland te verleenen crediet van 100 m li oen. Deze onderhandelingen zijn zoov gevorderd, dat de credietovereenkomst vc moedeJijk een dezer dagen zal worden oi. der teekend. Een conflict over de Marseillaise. Een Vlaamsch aalmoezenier, priestt Pauwets, die zich tijdens een feest in de „De chauffeur. Ik denk, dat hij dood is. Hij geeft geen antwoord." De andere leden van O'Hara's gez schap waren intusschen ook de glooiing af geklauterd. Door middel van een dom mekracht lichtten zij den wagen op. John ny Rosenfeld lag er onder met zijn gezicht naar beneden. Toen hij bij kwam en zijn oogen opende, slaakte Grace een kreet verlichting. „Best in orde", zei Johnny Rosenfeld. En toen men hem whisky aanbood bedank te hij: „Weg met dat vuurwater. Ik drink nooit. Ik Een hevige pijn ver wrong zijn gezicht. „Ik zal maar gaan op staan". Op zijn armen steunende, tracht hij in een zittende houding te komen, doch hij viel terug. „God!" zeide hij. „Ik kan mijn bee nen niet bewegen". HOOFDSTUK XVII. Hij is geboren. Met Kerstmis was Sidney weer in het hospitaal; zij was een weinig bleek, doch had dapper besloten haar krachten ge heel aan haar liefdewerk te blijven wij den. Den avond vóór haar vertrek had zij een onderhoud met K. gehad. Katie was uit en Sidney had de eet kamer opgeruimd. K. zat aan de tafel en sloeg haar gade. terwijl zij zich in de kamer bewoog. De laatste enkele weken waren verruk' kelijk voor hem geweest: haar de trap' pen op en af te balpen, haar ',s avonds voor te lezen terwijl zij op den divan in de naaikamer lag; en later, toen zij vooruitging, kleine lekkernijen mee t brengen en ze, nadat Katie ze onder zi toezicht gekookt had, in triomf naar C kamer boven te dragen op haar sche: blad hij was in vele jaren niet zoo g lukkig geweest. En nu was het voorbij. Hij haal diep adem. „Ik hoop dat je je niet verplicht ac hier te blijven", zei ze ongerust. .,I\ dat we je niet willen houden dat wc je wel beter". „Er is geen andere plaats in de we reld, waar ik naar toe zou willen gaan antwoordde hij eenvoudig. „Het schijnt, dat ik altijd op iemar. vriendelijkheid moet vertrouwen om om den boel bijeen te houden. Eerst, 3; ren en jaren lang, was hét tante Harri nu ben jij het." „Maar besef je dan niet dat jij mij geen da verschuldigd bent, maar dat ik jou dar» baar ben? Ik heb hier en daar gewoon». op verschillende plaatsen en op ve schillende manieren. Ik ben liever hi dan overal elders in de wereld." Doch hij zag haar niet aan. Zijnoot hadden een hopelooze uitdrukking en wilde haar die niet laten opmerken, zl zou in staat zijn, redeneerde hij bij zi zelf, om hem uit louter medelijden te tro. wen als zij alles wist. En hij vreeset omdat zijn verlangen naar haar zoo stc was dat hij dwaas en zwak genoeg zo zijn om haar ook onder die omstandigheao te nemen. Dus zag hij een anderen kant uil Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1