9 PAARDEN, Indian Motoren Citroen Automobielen den Kapitalen Boereninspan. jgg 22 stuks HOORNVEE, i Vrijdag 16 October 1925, tweede Meisje Vertegenwoordiger der en is thans L. SNOODIJK. HOEK WESTWAL - Tel. No- 100 MIDDELBURGSCHE STRAAT. (D>. dhr. de Bl'aauw) alhier een opvoe ring geven van Huwelijksgeluk". Dit is een dej' tooneeluiitvoeringen, waartoe Nijtengoi-comiité het initiatief heeft ge- genomen. Benoemd. Tot hoofd en onderwijzer aan den cur sus 19251926 voor de weergangen voor de praktijk voor jongens alhier zijn be noemd resp. de heeren A. M. Overhoff en M. G. van den En-de, terwijl) tot tij delijk onderwijzer aan dien cursus is be noemd dhr. J. J. Wiesterweel, allen te Goes. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ratten in En gel s ch-I ndi Zoowel in Engeland als in Indie is de schade, die jaarlijks door ratten veroor zaakt wordt, zeer groot. Men schat het aantal ratten in Indië op 800 millioen. De schade, die in de laatste twintig jaren door ratten veroorzaakt is, beloopt meer dan vijfmaal het bedrag van Indië's nati onale schuld vóór den oorlog. Men neemt aan dat jaarlijks in Indië meer dan een half millioen menschen sterven aan door de ratten overgebrachte ziekten. Brandstichters te Berlijn. Ofschoon een premie van 15.000 Mark is uitgeloofd voor het aanbrengen van de verdachten, die steeds voortgaan op ver schillende plaatsen in Berlijn brand te stichten, is nog geen der daders gevat. Te Charlottenburg is weer brand ge sticht. De bovenverdieping van een groot woonhuis is uitgebrand. Men vermoedt dal inbrekers die liet huis waren binnen gedrongen het vuur hebben aangestoken uit woede omdat zij op den zolder niets van waarde hebben kunnen ontdekken. Toen de brandweer na het blusSchem weer inrukte, reed een der wagens tegen een Iramrijtuig. De botsing was zoo hevig, dat du wagen van de brandweer omsloeg. Vijf brandweermannen werden gewond. Voorts w erden te Pichelsberge bij Ber lijn in een bootshuis, waarin ongeveer 100 roei- en zeiibooten waren ondergebracht, door den portier twee mannen ontdekt, die brand poogden te stichten. De por tier werd door de beide mannen neerge slagen en met messteken ernstig gewond. Hij riep om hulp, waarop de be.de onbe kenden verdwenen. In de duisternis kon den zij ontkomen, hoewel een paar revol verschoten op hen werden afgevuurd. Hel vuur dat onmiddellijk kon worden ge- biuschl, beeft geen schade van beteeke- nis veroorzaakt. Een berooving op klaar lichten dag. Op klaarlichten dag hebben bandieten te Choisy le Roi, onder den rook van Pa rijs, een industrieel van 14.000 fr. beroofd. De beroofde had even voor twaalf uur per auto zijn" kantoor verlaten. Spoedig reed hem een andere auto met vier jonge mannen voorbij, die vervolgens dwars op den weg ging staan en den industrieel zoo dwong zijn auto le stoppen. Twee mannen met zwarte brillen gelastten hem daarop onder bedreiging met een revolver zijn portefeuille af te staan, die 14.000 fr. inhield. Daarop verdwenen de aanranders spoorslags met hun wagen, die later onbe heerd te Bicêtre gevonden is. Hij was den nacht te voren gestolen! Van twee der aanranders heeft de politie een vrij uitvoerig signalement. M oe i 1 ij k e redding. Aan de Engelsche Zuidkust vlak tegen over de badplaats Penzance is een boot op de rotsen gestrand waarvan de negen opvarenden in een roeibootje trachten de kust te bereiken. Ook dit bootje sloeg om en de kapitein en een scheepsjongen ver dronken. De redding der. zeven andere opvarenden, die te^en de 200 M. hooge rotsen moesten opklauteren en herhaal delijk weer in zee werden geslingerd, is na dramatische pogingen en dank zij de hulp van de reddingsbrigade op het slrqnd ten slotte gelukt, maar de laatste man werd pas vijf uur na de stranding aan land gebracht. Per motorbootje naar Australië. Een gewezen zeeman, Unitt genaamd, die zich in Nieuw Zeeland wil vestigen waar hij land heeft gekocht, heeft den tocht van Engeland naar Australië, onder nomen met een motorboot van 4 ton, die hij zelf gebouwd heeft. Hjj wotdt verge zeld door zijn 16-jarige dochter, die goed met het zeemanschap vertrouwd is. Zjjn vrouw en zoon maken de reis met een mailboot. In den Atlantisehen oceaan moest Unitt noodseinen geven, daar het roer gebroken en het drinkwater verbruikt was. Nadat de beide opvarenden van een passeeieud schip drinkwater hadden ge kregen, hebben zij de reis voortgezetzij wilden het roer onderweg repareereu. GEMENGD NIEUWS. (le bloembollen diefstal. In verband met den bloembollendiefstal te Voorhout, heeft de pnlitie zekeren B. van Noordwijkerhoul, aangehouden. Achfir diens huis is een deel der gestolen bollen onder takkenbossen gevonden. Later heefi de Voorhoutsohe politie nog drie perso nen gearresteerd. Meer arrestaties worden verwacht. Ongelukken. Dinsdagavond kwart over tienen, bij het binnenkomen van den laatsten tram te Hellevoctsluis, is bij het uitstappen, tarwjjl de tram nog in beweging was, de 41-jarige H. Kabos uit Hellevoetsluis, kostwinner van zjjn oude moeder, gestrui keld, waardoor hij tusschen de tram en hel perron viel. Drie wagens zjjn toen nog langs hem heengegaan, waardoor hij vreeselijk werd verminkt. De dood trad onmiddellijk in, Brand en ontploffing te Bergen-Binnen. Woensdagavond is de houten tooneel- zaal van de „Rustende Jagei" te Belgen- Binnen door onbekende oorzaak afgebrand. Het steenen gedeelte is tengevolge van ontploffing van zuurstofcylinders uit elkaar gesprongen, waarbjj vijf menschen zjjn gewond; de 16-jarige Simon Met ernstig aan het hoofd Prins en Zaadnoordijk kregen minder ernstige h mfdwonden en de brandstoü'enhandelaar Dendas heeft een beenwond gekregen. Twee dokters en mevrouw Blok ver'eende de eerste hulp. Alle patiënten zjjn opgenomen in het Elizabethgesticht te Alkmaar. De „IJ 8 e 1 s t ro o m" gestrand. HetNederlaudsche stoomschip de „IJsel- stroom" van de Holland West Afrika Lijn bevindt zich ter hoogte van de Westkust van Afrika op 4 gr. 45 min, N. B. en 8 gr. 44 min. Westerlengte in nood. Het schip is 27 September van Acua naar Liberia vertrokkeu en bevond zich op de thuisrei-. De „IJselstroom" is gestrand op de Zwaluwroisen bij Cape Palmas in Liberia, een pnnt, dat voor de scheepvaart ge vaarlijk is. Het stoomschip „Helder" v n dezelfde maatschappij en 21 Sept. Tene- riffe gepasseerd, is onderweg naar bet gestrande schip, dat men dezen nacht nog hoopt te Lereiken. De gezagvoerder van de „Helder" heeft bericht ontvangen dat bemanning en pasaagiers van de „IJielatroom* aan boord zijn van hel 8.s „Elisabethville" van de „Compagnie Beige maritime du Congo". Dit schip zal op de „Helder" wachten. De „Helder" zal pogeu het gestrande schip af te slepen, of althans de lading te bergen. Het schijnt echter, dat er weinig kans op behoud van het schip is. De „IJseistroom" behoorende aan de Hollsndsche Stoomboot-Maatschappij, is 2576 registerton gro.it en werd in 1921 te Rotterdam gebouwd. Nader meldt men, dat het schip ver loren is. De bemanning ia op de Ivooi- kuBt geland en zal door de „Helder" aan boord genomen worden. „Seefgaarden". De r.lc. Gelderlander schrijft „Van Dale, let op uw saeck er is weer een nieuw woord in wording. We gaan seefgaarden. Waarom uiei We drinken al tea in 'n room, we wonen in 'n pretty home, we kijken naar shows en naar shops, we bergen ons g 'ld in 'n safe, waarom zouden we nog nie-t safeguardsn. Het nieuwe woord is op het congreB der R.K. Werkgevers geïntroduceerd. Mr, van Spaendonck had het in zjjn prae- advies alleen op z'n Engelsch gebruikt en het congres hanteerde het nieuwe woord in den beginne ook al'een in zijn oor- spronkelijken vorm. Men nam'n Hollandsch aanloopje cm het Engelsche woord te ge brniken de regeering, zoo betoogde enge- veer de sprekers, zoeke voor de industrie een mate van safeguarding, dat zjj de abnormale concurrentie van het buiten land weerstaan kan. Maar allengs werd het woord verhol- laudscht. Men begon „te seefgaarden". Ik seefgaard, gij srefgaardt, wij seefgaarden; het woord werd in alle verbuigingen tot meerdere glorie der welsprekendheid ver haspeld. Maar wat beduidt het woord, vraagt de ongeduldige lezerprotectie Onnoozele, hang den ronden lap niet uit voor den stier van den vrjjhandel zelfs de Hollandsche omschrijvingbevei liging der industrie tegen abnormale con currentie, is gevaarlijk. Wij seefgaarden. Wij seefgaarden. De Nederlandsche in dustrie moet worden geseefgaard". Een prins in de caviaar. Te Weenen is dezer dagen prins Ed ward Lobocviz teruggekeerd uit Amerika, waar hij forlnin maakte en tevens een rijke erfgename huwde. Vóór den oorlog behoorde de prins tot de aristocratische „high life", daarna verarmde de prinselijke familie en hij besloot in April 1924, na een laatste fuif te Napels, in de nieuwe wereld fortuin te zoeken. Toen hij te New-York aan wal stapte, had hij nog 80 dollars op zak. Dagen lang, zoo ver telde hjj aan de nieuwsgierige reporters, zwalkte hij door de straten, zoekende naar een „baas". Hij belandde tenslotte in een kleedingmagazjjn van Wanamaker, waar hjj klerk werd met 25 dollar piz week. De Weensche kringen, waar de prins vroeger als schitterend en geld- ver8pillend cavalier bekend was, stonden eea poosje verbaasd toen zij dit hoorden. Met den zoou van den vroegeren minister Iswolski begon de prinselijke klerk een caviaar-handel en hiermede werd de grondslag van zijn fortuin gelegd. Het werd mode van de rijke Amerikanen, die te Palmbeach hun dollars verteren, alleen caviaar te eten van den Weenschen prins, die zijn titel handig wist te exploiteeren en zjjn succes was volmaakt, toen hjj de dochter van een rijken fabrikant tot ge malin kreeg. „Het geld ligt in Amerika Liet opgeschept", verzekerde Lobocviz, „het is hard werken en succes is niets anders dan een kwestie van geluk." Nu zijn de teruggekeerde prins en zjjn Amerikaansche vrouw gaarne geziene gastei op de kaateelen van den ouden adel in Oostenrijk. Een pre-historische schedel. Wolff meldt uit Weimar a/d N.R.Crt., dat in een steengroeve bij Ehringadotff een fossiele menschenschedel is gevonden. De vondst werd gedaan door een geleerde, verbonden aan het Museum van Weiinar. De schedel is in dit museum onderge bracht om te worden onderzocht, Voor- loopig wordt de ouderdom ruwweg ge schat op 40,000 jaar. Een avonturier. Voor de Londensdhe rechtbank heeft de 71-jarige James Roberts terechtgestaan, die een avontuurlijk leven achter den rug had. Met het geld dat zijn vader, een rijke veeboer in Australië, hem had nagelaten, beproefde hij zijn geluk op de renbaan en aanvankelijk vergaarde hij een groot kapi taal. Later toen de fortuin hem den rug had toegekeerd, en hij zijn vermogen ver loren had, kwam hij in de misdadigers- wereld te Glasgow terecht. Hij liep ten slotte in de fuik en werd wegens diefstal (tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Nadat hij zijn straf had ondergaan, sloeg hij zijn tenten te Londen op. Hij maakte, behalve van hel vervalsdhen van bankbiljetten, ook gaarne werk van de hotels, waar hij 'het gemunt had op de juweelen deir gasten. Hij had daartoe minstens drie gauwdieven on der zijn bevelen': een vrouw, die zich als kamermeisje in de hotels verhuurde en twee mannen, die zich zoodra het „kamermeisje" de aankomst van een plukhaar slachtoffer signaleerde, als gasten in hetzelfd? hotel lieten inschrijvén om hun slag te slaan. Na eindelooze pogingen is Scotland Yard er in geslaagd de bende te knippen. Roberts is thans tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld; zijn drie helpers tot geringer straffen. Verdronken. Een 17-jange jongmensch heeft zich hoewel hij niet kon zwemmen, gewaagd in het diepe bassin van de bad- en zwemin richting De Regentes in Den Haag, met het gevolg, dat hij verdronken is. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Ellewoutsdijk, 1 Oct. 1925. Bezuiniging bij de Post. Mijnheer de Redacteur, Toen vóór eenige maanden er sprake van was dat het hulpkantoor van de Pos terijen in onze gemeente, evenals in zoo- ve.e andere gemeenten, zou worden opge heven en er een poststation voor in de plaats zou komen, is er van de zijdii van het gemeentebestuur alhier daartegen een zeer sterke actie uitgegaan en heeft men niet alleen bij de Inspectie te Mid delburg, maar zelfs tot bij den Minister van Waterstaat aangedrongen om die be zuinigingsmaatregelen niet toe te passen op Ellewoutsdijk, wegens het drukke ha- venverkeer en dientengevolge de aanwezig heid van vele vreemdelingen, gedurende een groot gedeelte van het jaar. Die pogingen en persoonlijke besprekin gen met de betrokken autoriteiten hebben evenwel niet mogen baten. Medegedeeld werd dat de opheffing van de hulpkan toren plaats vond naar een vast stelsel, namelijk naar een zekeren omvang van het bedrijf, of zooals de term zegt, volgens een zeker aantal handelingen. Daar nu op verschillende tijdstippen een onderzoek naar het aantal handelingen was ingesteld, en nadat daaruit steeds was gebleken, dat het hulpkantoor alhier zoodanig was teruggeloopen dat het aantal der ver- eiseLte handelingen op verre na niet werd bereikt, was dit kantoor ten doode opge schreven en moesten alle pogingen om dit nog te voorkomen als nutteloos be schouwd worden. En zoo geschiedde het dat het hulp kantoor in een poststation veranderd werd en het moet gezegd, dat van deze ver andering door de ingezetenen niet veel gemerkt wordt, 't Gaat alles zijn gewone gang en het gemak is er zelfs aan verbon den dat aangeteekende stukken en post wissels aan huis moeten bezorgd worden, en men dus geen tijd verliest met naar 't kantoor te gaan. Iet-s vermakelijks is er wel aan de nieu we regeling verbonden; als iemand per post een kaartje wil zenden pah zijn dorps- genooten, moet eerst een reis van dit kaartje naar het naaste kantoor gemaakt worden om daar gestempeld te worden en verloopt zoodoende ongeveer een dag eer het besteld kan zijn. Maar dat er door deze verandering veel bezuinigd wordt kan ieder, die gezien beeft hoeveel personen er in vasten en lossen dienst aan dit kantoortje verbonden waren, wel nagaan. X. Met Tijï Uilenspiegel op reis. Geachte Redactie. Een achttal dagen geleden, kwam ik op mijn rossinant gezeten door de stad Goes, en woonde daar een concert van «en der Goesche muziekgezelschappen bij. De uitvoering was schitterend, gezien en gehoord van een der terrassen van een der Goesche hotels. Een ding echter stel de mij teleur, en wel dit, da(t de muziektent in een treurigen toestaind verkeerde. Ge heel verveloos en kaal, en daarbij nog lek kend, stond het sieralad van de Markt daar. Mijn rossinant zag dat ook en hief een klagend gehinnik aan, zoodat ik wel genoodzaakt was mij te verwijderen om het concert niet in de war te doen loopen. De bevoegde autoriteiten hebben dan ook ingezien dat er algebeele restauratie noodig was, en ras werd de muziektent on derhanden genomen. Een dezer dagen, terwijl ik in den buik van mijn rossinant zat, en zoo in langzaam tempo de Markt overdraafde, zag ik daar precies 10 man, zegge en schrijve tien ar beiders boven op de muziektent zitten, waaronder twee vreemdelingen. Ja Goes is vooruitstrevend. Getuige dat de nieuw ste bedekkingen op de tent worden aange bracht, n.m. Plastiek, d.i. rubber met een bestrooiing van vischschubben. In Goes zijn daar schijnbaar geen vaklieden voor die dat kunnen????? Het verwondert mij dan ook niets, dat Goes een zoo vooruitstrevende plaats is, en een zoo groote bevolking krijgt. Als een muziektent door tien man moet wor den opgeknapt, dan schijnt de gemeente er nog ai goed bij te zitten. Vandaar dus die lage belasting??? Als ik niet Tij! Uilenspiegel was, wilde ik wel Goesche ingezetene zijn, maar dat gaat nu eenmaal niet. Uw dienaar, TIJL. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 774.9 te Va cantia. Laagste barometerstand 762.2 te Ingoe. De verwachting tot den avond van 3 dezer luidt: Zwakke tot matige Noorde lijke tot Oostelijke wind. Nevelig tot licht of half bewolkt. Droog weer. Weinig ver andering van temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johanna Hendrika Mariad.v. Victor Marinus Hopmans en Maatje Mar tina Vink. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN; De strijd in Maï-okko. Een draadloos bericht uit Madrid meldt dat tengevolge van het Spaansche bom bardement de stad Ajdir in brand staat, bet huis van Abd el Krim inbegrepen. MARKTBERICHT. Middelburg, 1 Oct. 1925 Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Tarwe f 12f 13,50; Witte boo- nen f24f30; Kroonerwten f 14f 17 Maanzaad f40f42: ronde bruine boo- nen f28f32; lange bruine boonen f 19 -f23. Boter f 1,25part. prijs f 1,35. Kipeieren f9,50; part. prijs f 10,50, BURGERLIJKE STAND Over de maand September 1925. ELLEWOUTSDIJK. Geboren18, Maria Jacoba, d.v. Pieter Jan Platschorre en Pieternella Schipper. 26, Geertruida Christina, d.v. Livienis de Broekert en Maria Levina Maat. Gehuwd8, Willem Joost Goetheer, 28 jr. en Cornelia Pieterse 20 jr. Overleden 4, Keeltje op 't Hof, 79 jr., wed. van Cornelis de Waal. BORSSELE. Geboren 8, Cornelis, z.v. Cornelis Bruinooge en Elizabeth Otte. 12, Cornelia Elizabeth, z v. Anthonie de Korte en Maria van de Velde. Gehuwd 10, Job van den Dries, 86 jr. jm. te Heinkenszand en Cornelia Boon man, 28 jr. jd. te Borss»eie. Overleden 18, Jan van Liere, 61 jr., echtg. van Cornelia de Witte. 26, Adriai a Karelse, 86 jr., echlgeuoofe van Marcus de Regt Kz. 26, Levenloos aangegeven een kind van het vrouwelijk geslacht, d.v. Marcus de Regt en Adriana Karelse. SCHORE. Geboren: 8, Hubrecht Jan, z.v. Andries van Koeveringe en Tona Bliek. 17, Jacobus Cornelis, z.v. Jacs. Hevenee en Leuntje Kole. 18, Maria Alida, d.v. Jan Hendrikse en Jans C. de Jonge. Overleden te Goes 5, Adrianus Cor nelis Doggen, 53 jr. echtg. van Jobina Kopmels. KATTENDIJKE. Geboren 12, Gerard, z.v. Jacobus Cabboort en Jacoba Ruissen 13, Jacoba Laura, d.v. Lauiens Jacobus van de Velde en Keeltje Westbtrate; 16, Anthonie Pieter, z.v. Leendert van Dix- hoorn en Cornelia Jannetje de Munck. ADVERTENTIEN Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij bel overladen van onze onvergetelijke gebefde Zuster en Pleeg- tante, mejuffr. DIKA DE JAGER, betuigen wij oszen hartelijken dank. A. DE JAGER en Familie. Kieuw- en St. Joosland, 2 Oct. 1925. In het faillissement L WISKERKE koopman, wonende te Krabbendijke, is door ondergeteekende op heden ter Griffiën van de Arrondissements-Recbt- bank te Middelburg en van het Kanton gerecht te Goes gedeponeerd de eenige uitdeelingelijst, ten einde aldaar gedurende tien dagen ter kostelooze inzage voor de schuldeischers te liggen. Mr. Ph. R. HUGENÜOLTZ, Curator. Goes, 2 October 1925. OPENBARE VERKOOPING De Notaris PILAAR te Goes, zal op des mol gens te 10 uur te Nisse, san den Krommen Zandweg, op de hofstede, be woond door Mejuffrouw Wednwe ADRIAAN DE WINTER-Smits, tegen contante betaling, verkoopen -• bestaande uit als: bruine merrie 11 jaar, vos merrie 8 jaar, vos merrie 4 j»ar, vos merrie 3 jaar, vos lier merrie 2 jaar, bruine ruin 2 jaar en 8 veulens. als 4 melkkoeien, 8 anderhalfjarige osse en vaarzen, 6 één-jarige ossen en vaarzi' en 4 kalveren vet varken, 4 it.opvarkcns en 40 kipjf en hanen. Voorts: 2 uienwagpns, driewiell ploegen, eggen in soort, wledmack rolblok, maaimschine (Albion) in machine, m hooihark, peeënn stroomolen, windmolen, sleepbtrd, slede, aardappelhor, kiekenren, wa' lichter, kruiwagen, geeselsteen met pij ladders, zeeften. bascule met gewiclï maten, yleeschblok, tuinscharen, grond boor, vorken, griepen, rijven, schoppen, reepen en pleien, mest haken, baggen, manden, puntdraad, hekken en hevies, brandhout, tolhouten, klaverruiters, wagen- zeil, melkontroomer, roombussen, gelten, emmers, hsrnassement, erwtenstroo, tarwe- stroo, hooi, mest in den mestput, enz. Met den verkoop van het beestiaal wordt te 1 uur aangevangen. Bergplaats voor fietsen, doch geen stalling. Mnziek en vermakelijkheden worden niet toegelaten. Mevrouw MOUTON, Westwal 36 Goes, vraagt een dat km naaien.

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 2