K99 N0. 110. Woensdag 50 September 193K&. 11.32° Jaargang» 42 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC ÜJtgavf f&aml. "Vterra* *G*esdie Onmaf en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Rusland, DuitscHland en hei waarborgverdrag. De o economische toenadering tusschen Duitschland en Rusland, die goede vor deringen maakt en waarbij men het o.a. reeds eens is geworden over een. crediet van 100 millioen door Duitschland aan Rusland voor den aankoop van landbouw machines, dreigt door de eventueels on der teekeniig van het waarborgverdrag door Duitschland weer te verflauwen. Rusland beschouwt de politiek van den Volken bond en het streven naar het sluiten van een waarborgverdrag als een bedre ging. Van Duitsche zijde schijnt men Rusland ts kennen te hebben gegeven, dat het on derteekenen van dit verdrag geen wijziging van de Duitsche politiek ten opzichte van het Oosten zou be teekenen. GraafWestarp heeft inde laatste vergadering van de par lementaire commissie van buitenlandsche zaken deze kwestie Ier sprake gebracht en Strssemann zou hem hebben geantwoord op een wijze, die aan da delijkheid nists te wens hen liet. Marokko. Lyautey vraagt ontslag. Lyauiey heeft in den raad van depar tementshoofden en chefs van dienst de re denen uiteengezet, waarom hij verzocht heeft vervangen te worden. Hij mesint, dat door het herstel, dat de toestand tenge- gevolge van de jongste krijgsverrichtingen heeft ondergaan, waarbij de Franschstroe pen de oude linie weer bereikt en hier en daar zelfs overschreden hebben, het ga- vaar voor het protectoraat geweken is en hij nu volkomen gerust kan verzoeken hem de- gewenschte rust te verstrekken. Een brief van den gewezen keizer aan Soechomlinof. De Montagmorgen publiceert een fac simile van een brief, diih de gewezen kei zer Wilhelm op 1 Augustus 1924, dus nauwelijks een jaar geleden, gericht heeft aan Soechomlinof, d:e in 1914 Russisch minister van oorlog was. De brief luidt aldus: „Het tusschen tsaar Nicolaas en mij te Björkö gesloten verdrag schiep den grondslag voor een vredelievende en vriend schappelijke samenwerking tusschen Rus land en Duitschland, welke samenwerking de beide heerschers beoogden. De uitwer king van het verdrag werd vernietigd door de Russische d plomatie (Sasonof, Is- woiski), de leidende Russische militaire kringen, leidende parlementsleden en po litici. De door hen verlangde wereldoorlog heeft hun wenschen niet vervuild maar hun plannen vernietigd ein kostte zoowel den tsaar ais mijzelf den troon. De vreeselijke gevolgen van den aanval van Rusland op Duitschland en de verdere gebeurtenissen üeeren ons, dat het heil van beide landen in de toekomst bestaat in een trouw samen gaan zooals voor honderd jaar na het her stel van de beide monarchieën. Ik dank U door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Christine scheen het toe, dat zij nooit weer vrooiijk zou worden. Zij liet hem slechts noode gaan. De klank van zijn diepe stem gaf haar een gevoei van ze kerheid. Zij hield van den stevigen hand druk, dien hij haar gaf, toen hij einde lijk naar de deur ging. „Wilt U meneer Howe zeggen, dat het me spijt hem niet aangetroffen te heb ben? En ik dank U." „Ik hoop, dat U Uw bezoek eens zuit herhalen", zei Christine eenigszins ern- stig. „Zoo vaak als U me vraagt." Toen hij de deur achter zich gesloten had, hadden Christine's oogen een an dere uitdrukking. De zaken waren wel is waar niet in orde, maar toch niet hopeloos. Men kon nog vrienden hebben, groot en sterk, met kaime stem en oogen. Toen Palmer thuis kwam was de glim lach, waarmee ze hem begroette, niet ge? dwongen. De inspanning van den dag was slecht voor Anna geweest. Le Moyne vond haar op den divan in de getransformeerde naaikamer en zag haar ongerust aan. Ze zat op met eenage beddekussens in haar voor de toezending uwer mémoires." Doorn, 1 Augustus 1924. w. g. Wilhelm I. R. Vlaamsch rekest aan den volken- bondsraad. De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt: Door de vereeniging Recht voor Allen samengesteld uit om Vlaamsch-politijke redenen ontslagen of achteruitgeslelde amb tenaren en bedienden, is aan den Volken bondsraad te Genève een brief gestuurd waarbij „de Vlaamsche gebroodroofden en verongelijkten" de hulp en den steun van den Bond inroepen „om de Belgische re geering, vertegenwoordigd door de heeren Van Cauwelaert, Hijmans en De Brou- ckere, te nopen tot het naleven van de Haagsche Conventie en van het Vredes verdrag van Versailles, ondanks welke de Belgische regeering, na den wapenstil stand, volgend op den wereldoorlog, een waar schrikbewind tegenover loyale Vla mingen heeft ontketend." Tevens heeft dezelfde vereeniging aan den Volkenbond sraad twee memories ge zonden, waarin de verdediging der Vlaam sche activisten is samengevat, en een bro chure: De amnestie in het Vredesverdrag van Versailles en in andere Tractaten, waarin wordt betoogd, dat deze Vlamin gen onrechtmatig vervolgd en gestraft zijn. „In elk beschaafd land, aldus het slot van het begeleidend schrijven, werd am nestie verleend; daarom richten wij ons tot u, Liga der Volkeren, om de Belgische regeering te verzoeken ons menschelijk te behandelen, want steeds bleef zij doof toen wij haar om amnestie vroegen." De gezonken duikboot. Men weet dat de Amerikaansche duik boot S 51, Zaterdagochtend vroeg door het kustvaartuig City of Rome was aange varen en gezonken. Drie leden van d be manning waren gered. Het wrak is'gelo- caliseerd en men probeert het te lichten. Op het oogenblik dat de botsing ge beurde moet de duikboot niet gesloten zijn geweest. Tenminste, de overlevenden van de S 51 vertellen, dat zij hun kooi dicht bij den uitkijktoren hadden en na de bot sing naar buiten waren gespoeld. De drie mannen hadden nog om een andere reden weinig hoop, dat de 37 andere leden der be manning de botsing hebben kunnen overle ven. Er was n.iL onmiddellijk na den schok een ontwikkeling van chloor-gas opgemerkt Het wrak ligt op 20 zeemijl Oostelijk van Blockeiland. Blijkens een reuter-telegram uit New London zijn duikers er Zondag in geslaagd een kabel onder de gezonken boot door te brengen. Er is een groote hefkraan gere quireerd en met behulp daarvan hoopt men de S 51 aan de oppervlakte te krij gen. Een der duikers heeft op de boot ge- lioopen en door kloppen gepoogd, zich ervan te vergewissen of er nog levenden aan boord waren. Op het geklop werd rug en een flesch aromatische ammoniak naast zich. „Een beetje kortademig", hijgde ze. „Ik moet naar beneden. Sdney komt thuis voor 't avondeten; en de anderen Palmer en Verder kwam ze niet. K. hel ho/rlpg< in de hand, voind haar polls dun, traag en onregelmatig. Hij was op deze gebeurlijk heid voorbereid en haastte zich naar zijn kamer oan ainyi-nitrite. Toen hij terug kwam was ze bijna bewusteloos. Er was zelfs geen tijd om Katie te roepen. Hij brak de capsule in een handdoek en hield dien oiver haar gelaat. Na een poosje verminderde de hevigheid van den aanval, doich haar toestand bleef zorgelijk. Harriet, die intusschen thuis gekomen was, zat bij haar zuster en hield haar hand in de hare. Langen tijd zei ze niets. Ze hadden om Dr. Ed gezonden, maar hij was nog niet gekomen. Harriet gevoel de zich te ellendig om dc zaakkundige manier op te merken, waarop K. Anna behandelde. „Ik ben een hardvochtige zuster voor haar geweest", zei ze. „Als U haar redt, zal ik trachten het goed te maken". Christine zat op de trap, verschrikt en hulpeloos. Zij hadden om Sidney gezon den, doch er was geen telefoon in huis en de boodschap bereikte haar niet vlug. Oim zes uur kwam Dr. Ed hijgend bo ven in de kamer. K. ging iets achteruit. „Wel, dat is treurig, Harriet", zei Dr. Ed. „Waarom heb je in 's Hemelsnaam niet een anderen dokter gehaald, toen ik niet thuis was? Als ze een weinig amyl- nitrite gehad had „Dat heb ik haar al gegeven", antwoord echter geen enkel beantwoord geluld ver nomen. Dit meldde Reuter. Ook een R.C.-be richt uit Londen luidt pessimistisch: „Het lot van de 34 (andere berichten spreken van 37) officieren en manschappen van de S 51 is nog niet vastgesteld; maar men houdt het voor zeker, dat zij dood zijn. De duikers hebben op bun signalen geen antwoord ontvangen; en de duikboot kan pas heden (Maandagworden gelicht. Po gingen die gisteren waren gedaan om het wrak te lichten waren niet geslaagd, omdat de kranen niet sterk genoeg waren de kra nen van grootere capaciteit konden pas heden op de plaats de.- ramp aankomen. Engeland. Het congres der arbeïderspartij. De houding tegenover het communisme. Te Liverpool is het congres der arbei derspartij door Grant geopend met een presidentieele rede, waarin hij de politiek van de wereldrevolutie en van de gewa pende dictatuur wraakte. De bekwaamste leiders der arbeiderspartij zijn kwaad aardig aangevallen en haar politiek is ver dacht gemaakt door listige kuiperijen van lieden, die een ontwrichting van de ar- dersbeweging nastreven. De arbeiderspar tij zou baar idealen te schande maken, in dien zij naliet opnieuw te getuigen van hare scheppende democratische beginselen en de onvruchtbare, vernielende politiek te verloochenen, welke een minderheid haar op wil dringen. Een samenwerkend gemeenebest is alleen te bereiken door par lementaire wetgevende maatregelen. De manoeuvres in Engeland. Men schrijft aan de „N. R. Crt.' Dc Engelsche manoeuvres die van 21- 26 Sept. j.l. in Hampshire ten Noor den van Manchester gehouden werden, zijn zeer belangwekkend geweest. Dc moderne oorlogsmiddelen, in prak tijk gebracht met betrekking tot snelheid van verplaatsing en ingrijpen in den strijd door een zwakke partij tegenover een veel sterkere, bleken van groote waarde voor den numeriek zwakkere." "De oefeningen werden geleid doorGraaf Cavan, chef van den Generalen Staf. De minister van oorlog. Sir Laming Worthing ton-Evans, de maarschalken Haig, Ro bertson, Methuen en vele andere hooge Engelsche autoriteiten waren aanwezig. De vreemde officieren, die uitgeiioodigd waren de manoeuvres te volgen, ongeveer 50 in getal van 25 natiën. onder wie de Nederlandsche luitenant-kolonel, jhr. W. Röell waren te Manchester onder gebracht. Zij werden aan den minister van oorlog en aan de voornaamste legerauto- riteiten in den loop der oefeningen voor gesteld. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. de K. rustig. „Er was werkelijk geen tijd om een ander te halen. Ojm half zes stierf" ze bijna." Max bad woord gehouden en zelfs Dr. Ed vermoedde niets van K.'s geheim. Hij wierp een korten blik op dezen grootem, jongen man, die zoo rustig sprak over hetgeen hij voor de zieke vrouw gedaan had en ging voort met zijn werk. Sidney kwam kort na zes uur en van dat oogenblik af heersohte er orde in de ziekenkamer. Zij verwijderde Christine van de trap, waar Katie op haar talrijke bood schappen over haar heen moest kruipen; ze liet Harriet haar moeders bed verwar men en in gereedheid brengen; ze opende de ramen en herstelde de rust. En toen ging ze naast haar moeder zitten, strak vóór zich starende. Dit was geen tijd voor tranen: dat zou later komen. Een maal wendde zij zich tot K., die waak zaam naast haar stond. „Ik geloof, dat je dit ai lang geweten hebt", zei ze. En toen hij niet antwoord de, vroeg ze: „Waarom liet je mij niet bij haar komen? Het zou zoon korten tijd geweest zijn!" „We trachten ons best voor jullie alle bei te doen", antwoordde hij. Anna was bewusteloos en ging hard achteruit. Eén gedachte kwelde Sidney, uitte haar telkens weer. Het was als een noodkreet uit de diepten van haar nieuw zieleleven. »Ze heeft zoo wemig in het leven ge had", zei ze telkens weer. „Zoo weinig. Alleen deze Straat. Ze heeft nooit iets anders gekend", Eindelijk ging K. er op in. „Maar Sidney", zei hij, „de Straat BINNENLAND. R ij k s personeel. In dc vergadering van het algemeen be stuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's rjjksdienst had de voor zitter, de heer F. Perdok Hzn„ bij zijn betoog, waarin hij het vormen van een weer sitandskas verdedigde, mede op hei oog den toestand, die ontstaat door het aan stellen van personeel op arbeidscontract. Hij vond dit een ongeweinschlen toestand voor dc ambtenaren en voor de function- ncering van de staatsmachine en meende, dat wanneer de staat doorging met de amb tenaren op gelijken voet te behandelen als de arbeiders in het vrije bedrijf men dan, hoe noode ook, tot een strijdwijze moest overgaan, analoog aan die in de vrije maat schappij waarvoor een financieele reserve moest worden gevormd. Terzake van de salarisactie stelde men zich met algemeene stemmen achter de door de leden van de centrale commissie voor georganiseerd overleg verdedigde uit»- keermg ineens van tenminste 4 pet. van het inkomen mei minimum van f 75. Dïl zal a an de regeering worden medegedeeld. Een hernieuwde aandrang werd op het bestuur uitgeoefend, om de splitsing tus schen de verschillende groepen van amb tenaren, n.I. maand- en weekgeiders eener- zijds en op jaarloon staande ambtenaren anderzijds, te bestrijden. Een onderzoek naar het voorko men van verkoudheid in Nederland. Het onderzoek naar het vóórkomen van verkoudheid in Nederland, dat, door het laboratorium voor de gezondheidsleer der Amsterdamsche universiteit is georgani seerd, begint deze week en zal 35 weken lang worden voortgezet. De bereidwillig heid tot medewerking bleek in alle deelen des lands zeer groot. Het aantal mede werkenden bedraagt niet minder dan 8000. Bevordering van toerisme onder de arbeiders. De vereeniging ,,'s Zomers Buiten", die reeds een groote vacantie-instelling voor hand- en hoofdarbeiders exploiteert, wil dezen winter trachten, haar werk belang rijk uit te breiden. Zij stelt zich voor, in verschillende streken van ons land tehui zen te huren of te bouwen, w elke in hoofd zaak dienst moeten doen als nachtverblijf voor toeristen. Het ligt in baar voornemen, deze gelegenheden op een tlagmarsch af stand van eikaar le vestigen, „'s Zomers Buiten" denkt in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Arbeidersreisvereeni- ging te bereiken, dat bet toerisme onder de hand- en hoofdarbeiders in Nederland belangrijk zal worden bevorderd. De ver eeniging hoopt, dat in Nederland personen zullen worden gevonden, die met dit doel sympathiseeren en grond of een huisje daarvoor kosteloos of tegen geringe ver ing beschikbaar zullen willen stellen. Fokker Amerikaansch burger. Volgens het Amerikaansche lucht vaartblad ..Aviation" zal de vliegtuig bouwer A. H. G. Fokker, zich binnen kort voor goed in Amerika vestigen on daar als directeur op te treden van er. nieuwe vliegtuigfabriek. Hij zou dan zo- spoedig mogelijk Amerikaansch burger wo den. Met zijn medewerkers en compagno: de heeren Frank R. Ford, George D vies en Lorillard Spencer is de hee Fokker eigenaar geworden van de Atlan tic Aircraft Corporation in New-Yersey welke tot nu toe vliegtuigen c.d. voo/ den Amerikaanschen luchtdiensl fabri ceerde. Er zal echter een geheel nieuw fabriek gebouwd worden te Kansas City, de maatschappij zal tevens als agenie optreden van de producten der Fokker fabrieken in Nederland, en bovendien het totstandkomen van luchtlijnen in Amerika bevorderen. Het artikel wijst er tenslotte op dat de heer Fokker in zijn werk in Hol land zeer beperkt werd cLoor de geographi- sche en politieke toestanden van Neder land en Europa in 't algemeen en tijdens zijn verblijf in Amerika tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikkelingsmoge lijkheden van het vliegtuig in de Vereenig - dc Staten onbegrensd zijn. Vandaar dal hij zich thans voor goed in Amerika wil vestigen en zich als Amerikaansch burger wil laten naturaliseeren. Columbus. In verband met de omstandigheid, da het 12 October de datum is dat Columbus Amerika ontdekte, wekt de heer A. de Pietri-Daudet van de P ren sa le Buenos Aires op stappen te doen, opdat er in Am sterdam of Rotterdam een standbeeld voor den beroemden Genuees verrijze. Ons land dat aan zijn zeevaart zooveel heeft te danken en zulke groote namen op dat ge bied kan aanwijzen, is er z. i. als het waren voor aangewezen om op zulk een wijze de herinnering aan Columbus wak ker te houden. Van den steun van alle Zuid-Amerikaansche landen kan het,meent hij, verzekerd zijn. Ontslag van Col ij n als minister ad interim van het departemen" van Koloniën. Bij Kon. Besluit van 26 Sept. is met ingang van 1 October de minister van fi nanciën H. Colijn eervol ontheven va: het beheer ad interim van het Depart ment van Koloniën en is benoemd tot mi nister van Koloniën de heer CL J. L jV Weiter, lid van den Raad van Ned.-lndic. M r. Zimmerman gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Naar de correspondent van Vaz Dia te Weenen meldt, is aan mr. Zimmer- mann, oud-burgemeester van Rotterdam thans commissaris-generaal te Weenen, het ambt aangeboden van gouverneur- generaal van Ned. Oost-Indië. Hij heef. dit aanbod in beraad gehouden en wilde is het ie ven; de wereld bestaat slechts uit vele straten. Zij heeft veel gehad. Zij had liefde en tevredenheid en ze had jou. Anna stierf kort na middernacht, zóó kalm, dat alleen Sidney en de twee man nen wisten wanneer zij stierf. Harriet ver loor haar zelfbeheersching. Den geheelen langen avond had zij teruggezien op ja ren van kleine onvriendelijkheden. Anna's gebrek aan energie was haar altijd een doorn in het oog geweest. Zij was hard vochtig, ontoegeefelijk, dwaas geweest. En nu was het voor altijd te laat. K. sloeg Sidney aandachtig gade. Een maal dacht hij, dat ze flauw zou vallen en ging hij naar haar toe. Doch zij schudde haar hoofd. ,,'t Is goed met mij. Zou je hen allen uit de kamer kunnen krijgen en mij een paar minuten met haar alleen laten?' Hij ontruimde de kamer en bleef buiten aan de deur staan, En terwijl hij daar stond, dacht hij na over hetgeen hij Sid ney van de Straat had gezegd. Het was een wereld op zich zelf. Zelfs hier in dat huis was dood en scheiding; Harriet's leven van ontzeggingenChristine en Pal mer, die te zamem een 'lange en twijfelach tige toekomst tegemoet gingen; hij zelf, een mislukking en een bedrieger. Toen hij de deur weer opende, stond Sidney bij haar moeders bed. Hij ging naar haar toe en zij keerde zich om en legde haar hoofd op zijn schouder als een vermoeid kind. „Neem me weg, K. zei ze treurig. En met zijn arm om haar heen, leidde hij haar de kamer uit. Buiten haar kleinen kring werd Anna's dood nauwelijks gevoeld. Ook in het kleine huisje ging alles bijna zijn gewo nen gang. Harriet keerde terug naar haai werk, maar was eenigszins zwaarmoedic geworden, wat haar, bij de prikkelbaar heid van haar leeftijd, moeilijk te dra gen viel. Anna's onbekwaamheid, wélke haar al tijd geërgerd had, had een physische oor zaak gehad. Die kwaal moest zij reed: lang gehad hebben. Zij herinnerde zie andere vrouwen uiit dè Siraat,* die h werkeloos bestaan hadden voortgesleep' totdat de last hun afgenomen werd en hun zachte oogen sloten, tot verwonder: van hun familie. Wat dachten zij, <i vrouwen, als ze zich onledig hielden n; hun beuzelingen Griefde hen liet ongc du'ld over hun langzame bewegingen, onverschilligheid die hun lijden niet za Heete tranen vielen op Harriet's mod. gids, die op haar knie lag, niet alleen on. Anna, maar ook om haar veie lotgenootcn. Op Sidney en in mindere mate op K. viel de slag in zijn volle zwaarte. Sidney hield zich goed tot na de begrafe nis, doéh den dag daarop ging zij met koorts naar bed. „Overspanning en verdriet," zei Dr. Ed en verbood haar ten strengste vóór Kerstmis weer naar het hospitaal te gaan. Eiken morgen en avond bleef K. aanhaar deur staan en informeerde hij naar haar en steeds luidde Sidney's antwoord: „Veel beter. Morgen sta ik vast op. Maar de dagen gingen voorbij 011 ze stomd nog niet op. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1