N0. 111. Vrijdag 25 September 1925. Ü2e Jaargang. CRfavt Rttml. Venn. „Geesche Courant" Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 40 FEUILLETON „K" Mijnhardt's Salmiak ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOK en Kleenwen» Bass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. AdvertenLiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 October 1925, op ons blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers KOSTELOOS. SPEELGOED. (Nadruk verboden). Tot vervelens toe heeft men den lof bezongen van onzen aan ontwikkeling en beschaving zoo rijken tijd. Het is de tijd van den vooruitgang; techniek en weten schap behalen haar schitterendste triom fen. In zijn auto, aan zijn draadlooze gevoelt de moderne mensch zich eenheer- scher; zelfs het onnoozelste boertje kijkt niet meer op naar het vliegtuig, dat boven zijn hoofd ronkt. Het is immers mede van hem, dit reeds met eens meer wonderbaar middel van vervoer! Ook hij heeft aandeel in de zegepraal der cultuur. Wij allen aanvaarden de wonderen van techniek en wetenschap met een on verschillig gebaar, alsof ze ons van rechtswege toekomen. Zelden verdiepen wij ons er in, hoe de uitvindingen zijn tot stand gebracht en de ontdekkingen zijn gedaan, die ons het gerief en het ge not hebben verzekerd, waarop wij als vanzelfsprekende zaken aanspraak maken. Verwondering, bewondering, deze twee drijfveeren tot een bewust en rijk leven., ontbreken ons te zeer. Reeds door de schep ping loopen wij zonder besef van het ge weldige werk, dat haar scfioon'heid heeft voorbereid. Hoeveel sterker wordt ons natuurgenot, zoo een kundig leermeester ons heeft uitgelegd, met hoeveel vernuft en volharding het een zich uit het ander heeft ontwikkeld; hoe de doelmatigheid van het Heelal is een vrucht van duizen den eeuwen ervaring. Och, zoo we slechts opletten op den ontwikkelingsgang van een knop, die tot bloem wordt; zoo we het proces volgen van bevruchting tot ge boorte, komt er reeds een nieuw bestand deel in onze verhouding tot de natuur. Dan gevoelen wij eerbied, ook voor het geringste schepsel en wij laten ons verdee moedigen door het grootsche levensgeheim. Maar nu al die werktuigen, die niet rechtstreeks aan de natuur zijn gegroeid, gelijk bladeren en vruchten aan den Tioom, maar die het voortbrengsel zijn van den bemiddelenden menschengeest. Hebben wij, wanneer wij zoo klakkeloos profiteeren van Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen z\jn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft II ze nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Witte. Goes. 'door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. RÖOSENSTEIN. Hij hoorde langzame voetstappen bo ven, het sluiten van een schrijflade en het ruischen van vrouiwenklèeren op de trap. K. stond eenigszins weifelend op het karpet, dat als een oase midden in de verf lag, en ontdeed zich van zijn trui. ,,'t Is hier vanmiddag niet druk", zei hij tegen de vrouw op de trap. Toen zag hij haar. Het was Tillie. Zij hield de hand tegen het deurkozijn om zich te steu nen. 't Was Tillie, maar een andere Til lie. Met het haar eenigszins los om het hoofd, een frisch-blauwe japon, uitgesne den aan den hals, en een zwarten strik op de borst, scheen zij meer gevuld' ert veel aantrekkelijker dan vroeger. Doch zij glimlachte hem niet toe. Haar gezicht droeg, evenals dat van den hond kort tevoren', öen berustende, doch vragende uitdrukking. „U hebt me dus gevonden, meneer Le Moyne." En toen hij haar de hand toestak, zei ze: „Ik moest het wel doen". „En hoe gaat het hier? Je ziet er uit stekend uit en gelukkig, Tillie." „Ik maak het goed. Schwitter is naar het postkantoor. Om vijf uur is hij terug. hetgeen de uitvinders en ontdekkers voor ons hebben klaargemaakt, ons er wel eens rekenschap van gegeven, dat een voorbe reiding van eeuwen aan de uitkomst vooraf is gegaan Dat een reeks van geniale men- schen, die elk op hun beurt hun lijd voor uit zijn geweest, ieder voor zich een geheel leven van onafgebroken inspanning hebben gewijd aan de taak, de natuur te onder zoeken en te ontleden en haar machten en krachten dienstbaar te maken aan menschelijk gerief en men schel ijk genot? Kennen wij wel eenmaal hun namen? Hebben wij aan hun nagedachtenis een enke ie eerbiedige, erkentelijke gedachte gewijd? Het is zoo vruchtbaar voor ons, ons eens te laten overweldigen door den aan blik van het inwendige eener groote fabriek en ons te laten uitleggen, hoe de dingen, die wij als vanzelfsprekendheden tot ons nemen, tot stand komen. Het is zoo vrucht baar voor ons, eens te hooren, welk een langdurige en ingewikkelde denk-arbeid vooraf is gegaan aan de schepping van die zoo eenvoudig lijkende werktuigen. Vlieg tuig, auto, draadlooze telefoon, de utopis ten m de middeleeuwen, ja, in de oudheid kenden ze reeds, gelijk wij de Marsbewo ners kennen, maar het is een lange en moei lijke weg van den droom naar de werkelijk heid, van het ontwerp tot de voleinding. Zijn wij groot, is onze tijd grooi, omdat onze uitvinders en ontdekkers groot zijn geweest? Heeft een kind re den tot roem, wanneer het speelt met het speelgoed, dat vernuuige men schen voor hem hebben uitgedacht? Onze tijd zal eerst groot zijn, wij zul len eerst groot zijn, wanneer wij de vruchten, die de uitvinders en ontdekkers ons in den schoot hebben geworpen, oor deelkundig hebben leeren gebruiken. Op het oogenbiik zijn hun scheppingen nog slechts grootendeels speelgoed voor ons. Het is niet tot onze schande, want wij staan als verwende kinderen op den Sin terklaasavond, zoo rijk bedeeld, dat we er brooddronken van worden. Telkens kent de geschiedenis van die tijdperken, waarin de beschaving verlegen staat met haar nieuwe aanwinsten. Eerst langza merhand komt het oordeelkundig gebruik. Telkens en telkens weer moet de menschheid zichzelf opvoeden tot het doeltreffend gebruik van hetgeen haar geniaalste vertegenwoordigers voor haar op de natuur hebben veroverd. Maar zoo lang wij nog de slaaf zijn en niet de beheerseher van het nieuw verworven goed, zoolang wij het misbruiken inplaats van gebruiken, zoolang het ons onrustig maakt en vermoeid inplaats van ons kalmte en kracht te verschaffen, zoolang het ons droefheid en ongeluk brengt inplaats van vreugde, zoolang het oppervlakkigheid be vordert inplaats van ons te verdiepen, zoo lang het onze samenleving verdeelt inplaats van den maatsc'happelijken vrede te stichten zoolang het den rijkdom ophoopt inplaats van den voorspoed tot gemeenheid te maken hebben wij nog geen aanspraak op ons deel in den door ons zoo geroemden vooruitgang. tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en genees krachtig. Flacons 4-0 en 60 cent. Bij A.poth, en Drogisten. Wilt U een kop thee of iets anders?" Het fatsoen van de Straat was nog sterk in Tillie. De Straat zou iets anders niet goedkeuren. „Whisky en soda", zei Le Moyne. „En zal ik een knipkaart van je koopen?" Zij glimlachte slechts flailwtjes. Het speet hem, dat hij zoo dom was geweest. Blijkbaar was de Straat en hetgeen er bij behoorde een teer onderwerp. Dit was dus Tillies nieuw tehuis. Hier voor had zij dus haar ongerept leven bij juffrouw Mc. Kee vaarwel gezegd voor dit door den wind omspeeld, nat- leelijk en eenzaam huis. Er hingen twee vergroo ringen in potlood boven een schoor steenmantel. De een was blijkbaar van Schwitter. De andere van de vrouw met de papieren poppen. K. vroeg zich af, welke soort van instinctmatigen smaak Tillie er toe bewogen had de vrouw daar ongestoord te laten hangen. Hij vergeleek die eereplaats met de positie die Tillie bewust innam. Op den houten schoor steenmantel, juist in het midden tusschen de twee portretten, stond nog een vaas met droge bloemen. Tillie bracht de whisky, reeds ver mengd, in een groot glas. K. zou ze lie ver zelf vermengd hebben, doch de whis ky was goed. Schwitter steeg in zijn ach ting. „Ik schrok eerst van U", zei Tillie. „Maar het doet me genoegen, dat ik U weer eens zie, meneer Le Moyne. Nu de wegen slecht zijn, komt er bijna nie mand. Het is eenzaam." Vroeger hadden K. en Tillie, als ze elkaar zagen, in den regel over het voed BUITENLAND. Frankrijk Engeland en den Volkenbond. De tegenstelling Frankrijk—Engeland, aldus het „Vad.", d;c bij het ontwape ningsdebat in Genève' to'l uiting kwam, is in een compromis schuilgegaan. Frank rijk verdedigde achter de borstwering van de motie Qumonos de LoonLoudon, de voorbereiding van een ontwapeningscon ferentie in verre toekomst. Die conferen tie zou bijeenkomen als de veiligheid ste vig gefundeerd was; maar nu reeds zou aan een Volkenbondseommissie de voor bereiding van de conferentie worden op gedragen en een program voor de voorbe reidende werkzaamheden zou worden vast gelegd. Aldus zou de ontwapeningsconfe ren tie vastgekoppeld worden aan den Vol kenbond, die zonder medewerking van niet-Vo'Ikenbondsleden het program zou opstellen. Hierdoor werd de kans op deel neming van Amerika miniem, wat Enge land aanleiding gaf om zich tegein de voorgestelde procedure te verzetten. De nu door de derde commissie aangenomen motie bevat, voor zoover men uit verschil lende berichten kan opmaken, een uit noodiging aan den raad om een ontwape ningsconferentie voor te bereiden. Zij laat echter aan den Raad over het tijdstip te bepalen, waarop hij zal gaan studeeren. Kort gezegd komt dat neer op uitstel. In den Volkenbondsraad zuilen Frankrijk en Engeland den strijd moeten uitvech ten over de ontwapeningsconferentie met of zonder Amerika. De Nederiandsche afgevaardigde Jhr. Loudon vond bij de beschouwingen nog gelegenheid uit te la ten komen, dat Nederl md met zijn motie in andere richting had gestreefd dan de motie Quinones de Leon door den nadruk op te leggen op liet universeele karakter der beoogde conferentie. Nederland ver wacht van een conferentie, waarop de niet-Volkenbondsleden zouden ontbreken weinig heil. Een andere tegenstelling tus schen Frankrijk en Engeland kwam uit bij het voorstel van Loucheur om een economische wereldconferentie te gaan voorbereiden. De methode en het doel van dit Fransche voorstel liepen parallel met die van het ontwapeningsvoorstel Quinones de Leon. Ook hier rees En geJsch verzet tegen het vastleggen van de economische conferentie aan den Vol kenbond. Engeland wilde zich liever vrij houden. Het formuleerde ook bezwaren te gen den groo'tschen opzet der conferen tie, en ook al weer met het oog op zijn connecties met een grooten niet-Volken- bondsstaat en de verhoudingen in het Empire, betoogde Lord Cecil, dat op sel gesproken. Nu ging dat niet meer en tusschen hen lag hun laatste gesprek als een slagboom. „Ben je gelukkig, Tillie?" vroeg K. plotseling. „Ik verwadhtte die vraag en heb over bet antwoord al nagedacht." Haar antwoord deed hem haar aanzien. Haar gezicht was beslist aantrekkelijker, maar geluk lag er niet op. Haar mond had iets peinzends en dat verwonderde hem. „Is hij goed voor je:?" „Een betere man is er niet. Hij heeft nog nooit een verkeerd woord tegen me gezegd zelfs inhet begin niet, toen ik bang was en bij elk geluid schrok." Le Moyne knikte peinzend. „In het begin liet ik veel voedsel ver branden, omdat ik wegliep en me ver school als ik menschen hoorde. Het scheen mij toe, dat wat ik gedaan had op mijn gezicht le lezen stond. Maar hij zei nooit iets". „Is dat r?" 1 een economische wereldconferentie niet gesproken zou kunnen worden over inter- geallieerde schulden of de wetgeving der staten ten aanzien van immiigratie- en emi- gratiequaesties. Daarnaast meende hij, dat over internationalisatie in de quaestie der verdeeling van grondstoffen en over de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid niet onderhandeld zou mogen worden. Het slot is ook hier een compromis geweest. Er zal geen speciale voorbereidingscom missie voor de economische conferentie worden ingesteld. Maar de Volken bondsraad zal zelf deze conferentie ter gelegener tijd samenroepen. Prinses Mafalda. Woensdag is het huwelijk gesloten van de Italiaansche prinses Mafalda met prins Philip van Flessen. Men schrijft hierover uit Milaan aan het „Vad.": Nu is ook de, tweede dochter van den Italiaanschen koning en de koningin getrouwd, 't Is als in een sprookje. Een "week lang hebben er feestelijkheden, tuinfeest, opvoeringen, illuminaties, banketten, tooncelopvoerin- gen, enz. plaats gehad. Men heeft gedanst tot in de ochtenduren. Rome en de andere groote steden hebben schitterende geschen ken gezonden; de senaat en de regeer mg deden hetzelfde. Prinsen en prinsessen kwamen uit het Noorden en uit het Zui den. Racoc ligi, het oude slot in Piemont met het heerlijke park en diep in het groen verscholen, het tuinhuis Le Verne, waar anders alles zoo rustig en verlaten is, was thans vol drukke beweging. Sinds jaren had net oude slot, het lievelings- bezit van het huis van Savoye, iets der gelijks niet meer meegemaakt. Zelfs de oude Giolletti, die daar in de buurt woont, herinnert zich niets meer van het prach tige feest, dat hier in 1845 plaats vond. ook ter gelegenheid van het huwelijk eener prinses. Er was toen een grootsch tour- nooi. De tijden van het tournooi zijn nu wel voor altijd voorbij, maar ook nu nog zijn er aartshertoginnen. Er waren prin sessen uit België, Servië, Griekenland en Roemenië. Ailen logeerden op Racconigi, ook Immaculata, de Habsburgsche. De jonge echtgenoot, prins van Hessen, is een neef van Wilhelm II, den gewezen keizer van Duitsch'land. Hij is een blonde enthousiast. Mussolini, die tien jaar ge leden nfcg in de loopgraven lag tegen Habsburg en Flohenzoliem, fungeert thans op Racconigi, als ambtenaar van den burgerlijken stand. Is het een sprookje voor kinderen of voor grijsaards Mafalda heeft haar man voor de eerste maal ont moet op een schilderijententoonstelling. Het mooie voorbeeld van oorlogsberichjtgeving. Het Loaidensche weekblad, The Na tion bevat een brief van A. Ponsonby met het volgende mooie voorbeeld van oorlogsberichtgeving uit het eerste jaar van den oorlog: Kö'lnische Zeitung. „Toen de val van Antwerpen hier bekend werd, zijn de klokken geluid" (namelijk in Duitsch land). Matin. „Volgens een bericht in de Kö'lnische Ztg. heeft de geestelijkheid te Antwerpen bevel gekregen lot het lui den der klokken nadat de plaats door de Duitschers bezet was." Times. „Volgens een bericht uit Keulen aan dc Matin zijn al de Belgische priesters, die geweigerd hebben de klok ken te liuiden na don val van Antwerpen uit hun ambt ontslagen". Cornera de la Sera. „Volgens een bericht uit Keulen via Parijs in de Ti mes zijn de ongelukkige Belgische pries ters, die geweigerd hebben de klokken te laten luiden na den val van Antwerpen, tot dwangarbeid veroordeeld. Matin. „Volgens een bericht uit Keulen via Londen m de.Cornera. de la Sera is het inderdaad waar dat de bar- baarsclie veroveraars van Antwerpen de ongelukkige priesters die weigerden de klokken te laten luiden, gruwelijk gestrait hebben om die heldhaftige weigering. Zij werden als levende klepels m de klokken gehangen met hun hoofd naar omlaag.'' Lord Ponsonby heeft al die mooie uitknipsels bewaard. Een nieuwe Landru. Te Praag heeft de politie een 32-ja- rige kerel aangehouden, die bekend heeft drie weken geleden in het Tatzagcgebergte eerst zijn vrouw vermoord en beroofd le hebben, den volgenden dag een ander meis je en ten slotte getracht te hebben een derde meisje te vermoorden door eerst twee irevolverschoten op haar te lossen en haar vervolgens met benzine te over gieten en in brand te steken. Dit meisje is deerlijk gewond naar hot ziekenhuis ge bracht. Het mislukken van dezen laatsten moord, is oorzaak geweest van 's mans aanhouding. Men vermoedt, dat 'hij nog meermoorden op zijn geweten heeft. In zijn koffer zijn kicedingstuikken en ju- weelen van vermoorden gevonden. De Fransche leening mislukt? De „Daily Mail" meldt uit Parijs: Groote ontstemming heerscht in Parijsohe financieele kringen over het mislukken van de 4 pet. regeeringslecning. Naar ver wacht wordt zal slechts voor een kwart gedeelte ingeteekend zijn. Hierdoor zullen noodmaatregelen genomen moeten worden na den terugkeer van Caillaux uit Amerika. Dr. van Gijn zou affreden als adviseur der Oo&tenrijksche Nationale Bank. Volgens een bericht uit Genève van de Neue Freie Presse zal dr. van Gijn, de adviseur van de Oosten rij ksche Nationale Bank aan het eind van het jaar als zoo danig ontslag nemen, daar hij dringende zaken in Nederland heeft en volgens de laatste besluiten van den Volkenbond voort durend te Weenen zou moeten vertoeven. Er zijn nog geen besprekingen gevoerd over een opvolger. De waarborg-conferentie. Berlijn heeft Locarno voorgesteld als waar de waarborg-conferentie zal worden gehouden. ,Ik loop niet meer weg. Maar de vrees heb ik nog." „Het bevalt je dus goed?"» Tillie zag op naar de twee portretten boven den schoorsteenmantel. „Soms, wanneer hij vermoeid thuis komt en ik een kip klaar heb met gebakken eie ren en ham voor zijn avondeten en ik zie, dat hij er van opknapt. Dan steekt hij zijn pijp aan en helpt mij dikwijls met het omwasschen. Hij is gelukkig: hij wordt dik." „Maar jij?" hield Le Moyne vol. „Ik zou niet terug willen keeren.maar gelukkig ben ik niet. Het geeft niets, al zou ik het beweren. Ik verlang naar een kind, altijd verlang ik naar een kind. En hij ook, Dit huis is zijn eigendom en hij zou gaarne een jongen hebben om hem op te volgen als hij er niet meer is. Maar, mijn God!" Als ik een kind had, wat zou het dan zijn?" K.'s oogen volgden de hare naar de portretten en de immortellen er onder. „En zij is er nog geen vooruitzicht dat zij „Neen." Tillie's probleem was onoplosbaar. Ter wijl Le Moyne bij de haard stond en haar aanzag kwam hij tot de conclusie, dat Tillie slechts zich zelf kon redden. Hij kon haar niet helpen. Zij praatten tot het bijna donker was. Tillie hunkerde naar nieuws van de Straat: ze moest hooren over Christine s trou wen, over Flarriel en over Sidney in haar hospitaal. En toen hij haar alles verteld had ,zat ze stil met haar zakdoek in de handen. Toen zei ze plotseling: „Neem ons vieren, Christine Lorenz, Sidney Page, juffrouw Harriet en mij, en met wie zoudt U gedacht hebben dat het verkeerd zou loopen, zooals met mij Naar de uiterlijke dingen te oordeelen, zouden de meeste menschen dc dochter van Lorenz dat toegedacht hebben. Ze zouden Harriet Kennedy bestemd hebben voor een hospitaal, mij voor naaister en Sidney Page zouden ze hebben latein trouwen en een automobiel gegeven heb ben. Zoo is het leven. Zij zag K. scherp aan. „Er waren hier onlangs eenige men schen. Ze kenden mij niet en ik hoorde hen praten. Ze zeiden dat Sidney Page met Dr. Max Wi'lson ging trouwen." ,,'t Is mogelijk. Maar het is nog geen engagement, geloof ik." Hij had zijn glas leeg. Tillie stond op om het weg te nemen. Terwijl zij voor hem stond zag zij hem in het gezicht. „Als U haar zoo goed moogt als ik denk, meneer Lc Moyne, zult U niet toelaten, dat hij haar krijgt." „Ik geloof, dat dat niets voor mij is. Wat zou ik met een vrouw doen, Tillie?" „U zoudt haar trouw zijn. Dat is meer dan hij zal wezen. Ik geloof, dat dit op den langen duur meer waard is dan geld." Dat nam K. mee naar huis van zijn ontmoeting met Tillie. Hij peinsde er over, toen hij op zijn terugweg naar de tram tegen den harden wind in liep. Het weer was veranderd. De wagensporen op den weg stonden vol water cn het was begonnen te vriezen. De natte sneeuw was droog geworden en sneed hem in het gezicht. Halverwege de tram sloeg de hond een zijweg in. K. miste hem niet. De hond staarde hietm na van den zijweg met één voorpoot opgeheven. Zijn oogen geleken weer op die van Tillie. Zij had hem nagewuifd aan de deur. Met gebogen hoofd legde K. de mijlen van den weg met zijn lange, slingerende Stappen af, den ouden strijd strijdende. Had Tillie toch gelijk en hij ong 'J Waarom zou hij zich zelf wegcjJ ren, indien dal Sidney's ongeluk «eeten e. Waarom zou hij Wilson s aanbod met aannemen en opnieuw beginnen (Wordt vervolgd;.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1