JV. 112 Maandag 21 September 1925. 1120 Jaargang. 33 FEUILLETON „K" ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESC Uitgave NtJaml. Vara. „Goesche GouranU* en Kleeuweii8 Ross' Drukkere- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1EN van 15 regels -f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. FamiLeBericbten 110 regels 12.40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 October 1925, op ons blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers KOSTELOOS. BUITENLAND. Het arbe'dersparadijs in Rusland. Nu cI'C vakbeweging in Engeland en in andere landen, niet het minst in ons land, neiging hebben zich naar links te oriën- teercn, is het goed eens melding te maken van cenige belangwekkende publicaties van het Internationaal Arbeidsbureau te Ge- nève, welke wij aantroffen in de N.R.Crt. Deze publicaties zijn gegrond op me- dedeeimgen van oeconomische en vak- bewegingsorganen in Sowjet Rusland en er blijkt ten duidelijkste uit, dat het daar voor de arbeiders lang geen paradijs is. Integendeel! Een van de stukken behandelt het vraag stuk der werklooshe'd en daaruit blijkt ai dadelijk, dat deze plaag, welke in 1922 in Sowjet-Rusland opdook, nog steeds aan het toenemen is. Als oorzaak wordt o.a. genoemd dat de genationali seerde nijverheid op dit oogenblik niet meer werk kan verschaffen "dan aan 60 pet. van het aantal' werklieden dat in 1914 bij de nijverheid werk had. De toestand wordt verergerd door het voorkomen onder de wcrkloozen van een aantal' lieden, die van werkloosheid hun beroep maken. „Zij hebben alle geschikt heid of lust rfcot werken verloren en leven uitsluitend van de vakvereenigingen". Het aantal van deze professioneele werkloozen is te St. Petersburg (50 pet.) en Moskou gestadig gestegen. Toen uit Cherson hon derd werk! eden gevraagd werden door tus- schcnkomst van de Vereeniging van Me taalbewerkers bleken slechts drie man be reid om Moskou te verlaten. Het gemiddelde van heit loon bedraagt 6575 pet. van dat van vóór den oorlog. Invoering van stukwerk vermeerderde wel de persoonlijke praestaties, maar had in veie gevallen „geen udwcrkmg op hef loon", aangezien het tarief voor stukwerk in de fabrieken onder staatsbeheer verlaagd werd. Een andere publicatie, afkomstig van Andrejef, voorzitter van de Vereeniging van Spoorwegbeambten in Sowjet-Rus land en secretaris van den Centralen Vak- vereenigingsraad, werpt een interessant licht op den aftrek, die op het loon der werklieden wordt toegepast. Zij worden door de beambten van hun vakvereenigin gen (die in werkelijkheid slechts de uit voerders van den wil van de politieke Sow- jet-Ieiders blijken) gedwongen lid te zijn: van het Verbond voor de Bevordering van een Luchtvloot; van het Verbond voor de ontwikkeling van de Chemische Oorlog voering; van het Verbond voor (Je Inter nationale Ondersteuning van Roode Par tijen, allemaal Sowjet-insteilingen. Deze „vrijwillige" contributies verslinden soms 10 tot 12 pet. van de loonen der arbeiders. De fabrieksra den (waarvan het rapport der Enge'lsche vakvereenigingsleidcrs met zooveel instemming gewaagd heeft) wor den in het rapport van den Centralen Vak- vereenigingsraad „creaturen van de fa- brieksleiding" genoemd. Het Zesde Vak- vereenigingscongres van verleden jaar heeft besloten, zulke „vrijwillige" bijdragen te verbieden en de Centrale Raad eischt, dat dit verbod nu van kracht zal worden. In de periode van het onverwalerde com munisme (1918 1921) was de geheele nijverheid genationaliseerd en konden de vakvereenigingen niets anders doen dan de staatsreglementen helpen naleven, aan gezien de staat werkgever was. Ofschoon de „nieuwe economische poftiiiek", de Nep, hierin verandering bracht, maakte zij geen einde aan de afhankelijkheid van de vak- vereenigings'leiders van den staat. Deze leiders hebben alle aanraking met het gros van de werklieden verloren en be palen zich nu tot het uitvoeren van de bevelen van communistische organisaties. Op alle vergaderingen is in den laatstem tijd beweerd, dat verduisteringen, malver saties, onwettige voorschotten enz. „on rustbarend veel voorkomen" bij de vakver eenigingen, en de Centrale Raad beves tigt dit. Aldus ziet het er uit in het roode ar beidersparadijs. De knuppel in 't hoenderhok. Over Mosoel zal de tegenwoordige zit- tnig van den Volkenbondsraad geen be slissing nemen. Eerst zal door het Inter nationale Hof van Justitie uitgemaakt moeten worden, of de Raad dienaangaande bij algemeenc stemmen of bij meerderheid van stemmen heeft te beslissen. De zaak heeft echter een ernstige wen ding aangenomen, daar Turkije bij voor baat geweigerd heeft zich neer te leggen bij een eventueele ongunstige uitspraak door den Volkenbondsraad, waarop ook Engeland zijn vroegere belofte ooi die uitspraak te eerbiedigen heeft ingetrokken. We zien dus hier het fraaie schouw spel, dat twee leden van den Volkenbond bij voorbaat weigeren een uitspraak van den Volkenbondsraad te eerb'edigen. Dit klinkt niet erg bemoedigend voor de internationale toekomst-politiek. De Raad van den Volkenbond heeft aan Polen het recht toegekend, in een deel van Damtzig zijn postdienst in te richten. De Volkenbondsvergadering. Het Nederiandsche voorstel in zake de ontwapeningscommissie is na een zeer ge mengde ontvangst m de Volkenbondsver gadering, met andere voorstellen verwezen naar een sub-commissie, die een ontwerp besluit zal opstellen. Schipbreuk. Het Japansche stoomschip Tomashima Maru, met een bemanning van 34 man, is bij de Pescadores gezonken. Zes zijn er verdronken en de rest wordt vermist. (ZOLEN en .HAKKEN omtrent welker duurzaam- lieid zulke fantastische verhalen de ronde doen. Slechts zij, die ze dragen, weten, dat daarin absoluut geen overdrijving schuilt, maar dat hun levensduur en derhalve ook de besparing, die ze veroorzaken, wer kelijk opzienbarend zijn door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Neen, zij was met boos, zei ze. Het had haar alleen nadenkend gemaakt. Toen zij uit id e automobiel stapte, wenschte' zij hem goedennacbt en tot ziens. EI ij lachte slechts. „Vertrouw je me niet?" zei hij, naar haar overbuigende. Zij sloeg haar don kere oogen op. „Dat is het niet. Ik vertrouw mezelf niet". Na dat oogenblik kan niets hem we- derhouden te komen en dat wist ze. De man wil gevaar en spel; daarom kiest hij de vrouw als het gevaarlijkste speelgoed. Een beetje gevaar was er in hun verhouding gekomen. Hun verhouding was bizonder pikant geworden. Hij reed den volgenden dag naar de boerderij en vernam, dat juffrouw Har- risson een lange wandeling was gaan doen en niet gezegd had wanneer ze terug zou komen. Dat beviel hem. Blijkbaar was ze bang geworden. Iedere man denkt gaarne dat hij een soort Don Juan is. Dr. Max zette zijn das recht en liep in opgewekte stemming in de richting, welke Carlotta ingeslagen had. Zijn automobiel liet hij bij de gewitte schutting staan. Zij kende haar man natuurlijk. Hij trof haar aan onder een boom, met gebogen hoofd, bleek en met al de ken teekenen van een zwaren geestelijken strijd. Zij stond verward op toen ze zijn stap hoorde» ging een paar stappen achteruit de han den afwerend voor zich houdend. „Hoe durf je", riep ze. „Hoe durf je me te volgen? Ik moet een poos alleen zijn. Ik heb tijd noodig om iets te over denken." Hij wist dat het tooneelspel was, doch hij mocht het wel: en omdat hij m be kwaamheid niet voor haar onder deed, streek hij een lucifer tegen een boomstam aan en stak een sigaret aan alvorens te antwoorden. „Daar was ik al bang voor", zei hij, meespellende. „Je vat het veel te zwaar op. Ik ben werkelijk geen sdburk Car lotta." Het was de eerste keer, dat hij haar naam gebruikte. „Ga zitten en laten we er eens over praten". Zij ging op veiliigen afstand zitten en over de kleine ruimte, welke hen scheidde, zag zij naar hem met de sombere oogen, die haar groot bezit waren. ,,'t Is voor jou gemakkelijk genoeg om kalm te zijn", zei ze, „omdat het voor jou maar een spelletje is". Ik weet het en ik heb het altijd geweten. Ik kan goed luisteren en ben niet onaantrekkelijk. Maar wat voor jou spel is, is dat nog niet noodzakelijk voor mij. Ik ga hier vandaan. Voor het eerst geloofde hij, dat ze PROVINCIE-NIEUWS. in de richting Roosendaal post wordt ver bonden en dat op een overgebrachte klacht over de verzending van pakketten uit Vlissingen naar Engeland Is gemeld, dat die paketten voor douane-onderzoek eerst naar Roosendaal moeten, maar dat ge tracht zal worden hierin verandering te brengen. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat dit jaar verkiezingen voor de Kamer moeten plaats hebben en twee maanden van te voren kennis daarvan moet worden gegeven aan Burg. en Weth. van Middelburg. Spr. stelt daarom voor de candidaatsteiling le bepalen op Woens dag 18 November. Aldus werd besloten. I n genomen s t u k k t Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eilanden in het Stadhuis te Middel burg, onder voorzitterschap van den heer C. Boudewijnse, met wien 17 leden aan wezig waren. Afwezig waren de Leeren Kielstra, Klijberg, 'van Raalte en M. Laernoes met kennisgeving en Bosman zonder. De heer van Raalte had geschreven nog steeds weer bedlegerig te zijn en sprak de voorzitter de beste wenschen voor het herstel van den heer van Raalte uit. De heer M. Laernoes, die gedurende geruimen tijd ongesteld is geweest, had gemeld te hepen vanaf volgende week de bureau-vergaderingen weer te kunnen bij wonen. Onder instemming van de verga dering sprak de voorzitter hierover zijn blijdschap uit. Na voorlezing der notulen van de vo rige vergadering werd door den voor zitter dank gebracht aan den secretaris voor zijn uitvoerig verslag, waarbij de heer Enzlin zich aansloot om tevens voor te stellen deze notulen, waarin de uitvoerige besprekingen met twee hoofdambtenaren der P. T. T. voorkomen, te doen ver menigvuldigen voor de leden. Dit laatste werd toegezegd. Bij de mededeelingen was er een dat het bureau besloten heeft geen termen aan wezig te vmden om de Kamer voor te stellen geld voor de Olympiade toe te kennen. Verder dat naar aanleiding van een schrijven van het bureau met ingang van den zomerdienst ook met den laatsten trein Onder de ingekomen stukken was een adres van de Kamer van Koophandel te Heerlen tegen de oprichting van mijn win kels door de Staatsmijnen. Het bureau had voorgesteld dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Na eemge discussie wordt met 16 te gen 1 stem, dae van den voorzitter, beslo ten adhaesie aan het adres te betuigen. Bij het toegezonden afschrift van een beschikking van den kantonrechter te Dordrecht, inzake inschrijving van een landbouw vereeniging in liet handelsregis ter, vraagt de heer Enzlin of de be slissing toch geen aanleiding zal zijn om Landbouwvereenigingen m te schrijven, die z. i. alleen als tusscbenpersoon fun- gceren en geen winst maken. De secre taris zegt dat dit reeds geschiedt. De voorzitter is ook van meening, dat die vereenigimgen moeten worden inge schreven. Meent zulk een vereeniging van niet, dan moet zij een beslissing van den kantonrechter le Middelburg uitlokken. Het bureau had voorgesteld ook het adres inzake de Handelsstatistiek van de Kamer van Koophandel te Rotterdam voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jeronimus zegt dat het stati- stiekrecht 4 millioen opbrengt en als de statistiek noodig is, dan moest men ook zorgen dat zij goed is. Nu is het betalen van hel recht voor veile zaken funest. Srp. zou willen dat het bureau de zaken nog eens onderzocht. De voorzitter zegt dat het moeilijk zal zijn Rotterdam in haar uitvoerig onder zoek te volgen. Er wordt trouwens geen adhaesie gevraagd en men kan volstaan met Rotterdam dankbaar te zijn voor haar arbeid. De heer Jeronimus zou willen overwe gen of verlaging van het statistiekrecht niet gewen sekt is. De voorzitter zegt, dat men dan een commissie ad hoe zou kunnen benoemen. Aan een adres van de Kamer te Nij megen inzake het ontworpen Duitsch ta rief voor invoerrechten- voor fruit er groenten heeft het bureau reeds spoeds halve adhaesie betuigd, maar intusschen is het tarief reeds tot stand gekomen. Aan het adres van den Bond van Be drijfs-autohouders in Nederland, inzake het niet afgeven van triptieken voor vracht bet meende. Wel, het kind was bleek. Hij wilde haar geen Heed doen. Als ze schreide schreiende vrouwen konden altijd met hem doen wat ze wilden. „Je opleiding opgeven?" „Wat kan ik anders doen? Zóó kun nen we niet voortgaan Dr. Max." Toen schreide zij werkelijke tranen; en hij boog zich over haar en nam haar in zijn armen. „Doe dat niet", zei hij. „Toe, doe dat niet. Ik krijg het gevoel van een schurk te zijn als je dat doet en ik heb slechts een klein beetje geluk genomen, dat is alles. Ik zweer, dat het alles is. Ze richtte haar hoofd van zijn schou der op. „Bedoel je, dat je met mij gelukkig bent?" „Heel, heel gelukkig", zei Dr. Max, terwijl hij haar weer op de lappen kuste. Het eemge element, dat Carlotta uit haar berekening had weggelaten was zij zelf. Zij had den man gekend en de si tuatie op haar juiste waarde geschat. Maar aan een invloedrijke factor had ze niet gedacht de factor welke in elke relatie tusschen een man en een vrouw beslissende waarde heeft de vrouw. In haar berekenende eerzucht was een nieuw en gevaarlijk element gekomen. Zij, die evenals K. in zijn kleine kamer in de Straat, de liefde had ter zijde gezet, ontdekte dat deze zich niet liet ter zijde zetten. Tegen het einde van haar korte vacantie was Carlotta Harrisson hevig verliefd op den jongsten Wilson, Zij gingen voort bijeen te komen, niet zoo dikwijls als tevoren, doch eens per auto s wordt besloten adhaesie te betuigen. De overige ingekomen stukken werden overeenkomstig de voorstellen van het bureau voor kennisgeving aangenomen. Kamer van Koophandel te Londen. Aangenomen werd het voorstel tot aan sluiting als lid bij de Kamer le Londen nadat aan den heer Jeronimus op diens vraag gezegd was, dat de ingeschrevene: bij het Handelsregister geen recht verkrij gen door die aansluiting, maar dat via het bui eau en bui tenland schc kamers reeds meermalen inlichtingen voor ingeschreve nen zijn ingewonnen. Dhr. Jeronimus wenschte geacht te wor den tegen het voorstel te hebben gestemd Afschaffing P a s v i s a. Aangenomen werd het voorstel om ad haesie te betuigen aan de adressen van de Kamers te Hengelo en te Heerlen, inzake het afschaffen van de pasvisa voor Duitschland. Begrooting 1926. Bij de behandeling van de begrooting voor 1926, nam de heer Jeronimus het woord en wilde zich op het standpunt plaatsen dat de Kamers nuttig zijn voor handel en nijverheid, doch nog zoo juist op weg naar de vergadering, werd door een ingeschrevene gevraagd wat hebben wij toch eigenlijk aan die kamer. Mei wijst er op dat sommige/kamers over veel geld beschikken en dat fjjl tot verkwisting 'leidt, waarvan echter mer geen sprake is. Er is m de Kamer reeds meer ge sproken over de wenschelijkhcid dat do jaarlijksche bijdragen verlaagd worden en spr. komt dan ook tot het voorstel op de begrooting een uitgaafpost uit te trek ken, luidende: restitutie aan ingeschreve nen in het Elandelsregister. Men moet dan afwachten of de minister het goedkeurt. Spr. ziet niet in waarom de bijdrage in het geheele land hetzelfde moet zijn. De heer Enzlin zegt dat men reeds meermalen zonder succes op verlaging heeft aangedrongen, hij wil nu een daad verrichten, maar lezen, een eventueel re stitutie enz. De heer Oosterbaan meent dat de mi nister geen bezwaar zal hebben tegen een memoriepost en men een bedrag moet noemen als men werkelijk een daad wil. De heer Kllok vraagt wat beslist is op het verzoek van de kamer om 20 pet. verlaging der bijdragen. De voorzitter zegt dat er nog geen antwoord is, het is bij den minister nog in onderzoek. De heer Stofkoper zegt dat de kwestie in de vereeniging van Kamers is besproken maar zonder succes. De heer Massec wil 20 pet. restitutie vaststellen, dat is juist zoowat de f2000, die nu uitgetrokken zijn als vermoedelijk goed saldo. De heer Jeronimus meent o.a. nog dat men persoonlijk moet gaa|n naar den nieu wen minister om de zaak te bepleiten. week. De samenkomsten waren nu vol gevaren en waar ze nu voor het meisje in waarde verloren, trokken ze de man des te sterker aan. De zaak was verkeerd geloopen. Zij had lief, en hij niet. Het was nu zijn spel en niet het hare. Alle vrouwen zijn intuïtief en verlief de vrouwen in gevaarlijke mate. Evengoed als ze wist, dat zijn passie voor haar geen liefde was, werd zij zich bewust, dat er in zijn hart iets over Sidney Page ont sproot, dat het ware meer nabijkwam. Elet vermoeden werd zekerheid na een gesprek, dat zij aan een souper in een 'landelijke herberg hadden op den dag na Christine's trouwen. „Hoe was de trouwpartij? Vervelend?' vroeg ze. „Roerend! Ik zie er altijd iets roerends in, als een man zich voor zijn geheele leven aan een vrouw verbindt. Het is het is zoo roekeloos. Haar oogen werden smaller. „Dat is nu juist niet de Wet en de Profeten, wel?" Het is de waarheid. Stel je voor uit de geheele wereld één vrouw te kiezen en je geheele verdere leven met haar door te brengen. Ofschoon Zijn oogen zagen over Carlotta heen in de verte. „Sidney Page was een van de bruids meisjes", zei hij toepasselijk. „Zij was mooier dan de bruid. „Mooi, maar dom" .zeide Carlotta. „Ik houd van haar. Ik heb werkelijk getracht baar iets te leeren, maar zie je Zij haalde haar schouders op. Dr. Max won in wijsheid. Indien er een flikkering in zijn oogen was, verborg hij ze wijselijk. Doch toen hij weer in de automobiel was, legde hij zijn wang tegen de hare. „Jij kleine kat! Je bent jaloersch", zei hij verheugd. Doch, ofschoon hij glimlachte, lag Sid ney s beeld hem zeer dicht bij 't hart in die herfstdagen. En Carlotta wist het. In het midden van November kwam Sidney ilit den nachtdienst. De nachtdienst was voor Carlotta een tijd van betrek kelijke gemoedsrust geweest. Er waren geen avonden, waarop Dr. Max Sidney naar het hospitaal kon terugbrengen in zijn automobiel. Sidney s halve dagen thuis waren voor Carlotta aanleiding tot hevige aanvallen van jaloezie. Eenmaal, een maand na de trouwpartij, kon zij zich niet meer be- heerschen. Zij wendde hoofdpijn voor en nam de tram tot nabij hel einde van de Straat. Na de schemering liep zij lang zaam de Straat af. Christine en Palmer waren nog niet van de huwelijksreis terug. De Novemberavond was niet koud en op het balcon zaten Sidney en Dr. Max. K. was er ook, doch hem zag ze niet. Hij zat meer naar achter in de schaduw. Hij sprak weinig en hield zijn kalme oogen op Sidney s profiel gevestigd. Een week later deed zij hetzelfde on aangename uitstapje, doch met een an deren uitslag. Sidney was niet te zien, evenmin als Wilson. Doch Le Moyne stond op de houten stoep van het kleine huisje. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1