2litnoodiging F. 0. E. DES HDLUDDEB. N° 109 Maandag|ll September 1925. FEUILLETON „K" GoesSeptember 1925. tot bezoek aan onze expositie van 1519 Septemberter gelegen heid van de heropening onzer Mode-Magazijnen van DAMES- en HEERENKLEEDING CENTRAAL KLEEDING MAGAZIJN 112° Jaargang. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSC Ongave ItaoaL Vbtm* jGmesAe Graraof en Kleeuwens Ross' Drnklters- en Uitgeversbedryf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 October 1925, op ons blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers KOSTELOOS. BUITENLAND. De Volkenbonds-vergadering. Op de Volkenbonds-vergadering te Ge neve heeft jhr. Loudon, Nederland, een schitterende rede gehouden. Ten aanzien van het vredesprotocol herinnerde jhr. Loudon aan zijn waar schuwing van verleden jaar, dat teleur stellingen wellicht niet zouden uitblijven. De heer Loudon had toen daaraan toege voegd, dat men zich door teleurstellingen niet moest laten ontmoedigen. En inder daad, er is geen reden tot ontmoediging. Het protocol is niet dood, het slaapt. Het werk van verleden jaar is niet vergeefsch geweest. Zooals Painlevé verklaarde, heeft hot zijn nut gedaan bij de besprekingen over het veiligheidsverdrag. Het heeft ook bijgedragen tot de moreele ontwapening. Jhr. Loudon uitte zijn instemming met het voorstel van Zweden inzake de verplichte arbitrage en met de aankondiging, van Loucheur, dat Frankrijk zal voorstellen de groote oe:onomische vraagstukken gron dig in behandeling te nemen. In een welsprekend slotwoord getuigde jhr. Loudon van zijn groeiend vertrou wen in den Volkenbond. Of de sceptici liet willen erkennen of niet, de Volken bond i;s iederen dag levender en zijn in vloed groeit met iederen stap. Tenslotte stelde jhr. Loudon namens de Ned. delegatie de volgende motie voor: De zesde Volkenbonds-vergadering, over wegende dat het van groote beteekeniis iis, zonder verwijl de voorbereiding ter hand te nemen van een algemeen program ma voor de beperking dar bewapeningen in al haar omvang, met het oog op de bijeenroepiing, op het geschikte tijdstip, van een algemeene internationale confe rentie, verzoekt den Volkenbondsraad dit vraagstuk in studie te nemen, voorname lijk met het doel, tot de schepping van een speciaal orgaan te komen, dat be last zal worden met de uitwerking van het bovenvermelde ontwerp-programma. Een belangrijke rede hield ook Paul Boncour, Frankrijk, ter verdediging van het vredes-protocol van verleden jaar en zijn uiteenzetting i.z. het verband tusschen de thans te wachten regionale veiligheids- verdragen en den Volkenbond. Vermelden we nog een rede van Hy- mans (België), die zeide, dat, moge het protocol niet dadelijk toepasselijk geacht zijn, zijn beginselen van blijvenden aard zijn en thans nog een aanzienlijken invloed uitoefenen. Met name het denkbeeld van arbitrage heeft vorderingen gemaakt, doch de arbitrage dient geschoord te worden door positieve sancties. Bij een beschou wing wan de gewestelijke verdragen, welke thans in voorbereiding zijn. stelde Hy- mans vast, dat zij binnen het algemeene kader van het protocol vallen, waarvan 35 door MARY ROBERTS RINEHART. Uil het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTE1N. Hoogachtend Zij kende haar beter dan de andere zusters. Allerlei onvoorziene gevallende- den zich voor, welke ze niet wist te be handelen. Ten minste eenmaal per nacht hoorde zuster Harrisson, aan de trap die de twee verdiepingen verbond, een zacht gesis, en als ze er naar toeging zag ze Sidney's opgewonden gezicht met de muts scheef op over de trapleuning. ,,'t Spijt me erg je lastig te moeten vallen zei ze dan, „maar er wil iemand zijn koortsbad niet hebben of ,,ik heb hier een vrouw, die haar medicijnen niet wil innemen, Dan volgden snel eenige vragen en antwoorden op elkaar. Hoe zeer Carlotta het meisje boven ook haatte en vreesde, het kwam nooit bij haar op om ze haar hulp te weigeren. Misschien zul len de engelen, die de Groote Afrekening bijhouden, dit op haar credit boeken. Sidney zag het eerste sterfgeval kort na het begin van haar nachtdienst. Het was de vreeselijkste ondervinding van haar geheele leven, en toch was het een tame lijk kalm sterfgeval. Zoo geleidelijk ge beurde het, dat Sidney, met K.'s klein horloge in haar hand, niet precies kon zij den geest bah ouden hebben. Het door Zweden gedane voorstel tot het bevorderen van de totstandkoming van een algemeen arbitrageverdrag, in den zin van de arbitrage-bepalingen van het vre desprotocol, is helaas, blijkens uitlatingen van Chamberlain en de Fransche dele gatie, in deze kringen vrij koeltjes ontvan gen. Vele delegaties van kleinere staten hebben 'echter hun warme instemming er mede betuigd. Een dwaze toestand. Tot welk een dwazen toestand het so cialistisch regiem leidt leert ons het con flict van de armvoogden in Westham (Londen) met het ministerie van volks gezondheid. De armvoogden daar keeren 59 sh. per week uit aan armlastige gezin nen, het ministerie wil hen niet meer aan geld helpen, als zij de bedeeling niet tot 55 sh. verminderen, nog altijd een flink bedrag voor wekelijkschen onderstand. Westham was in April door een bank aan 300.000 p. st. geholpen tegen de be lofte, dat deze som terugbetaald zou wor den uit de belastingen die tegen 30 Sep tember geïnd zouden zijn. De bank wil nu niet verder helpen, omdat de terugbeta ling te wenschen laat. Voorts is West ham 1.540.000 p. st. aan het ministerie schuldig. Het wenscht nu een .nieuwe som van 350.000 p. st. van dat ministerie te leenen en daarvoor stelt de regeering thans de voorwaarde dat de royale bedeeling verminderd moeten worden met 4 sh. De socialisten zijn in den armenraad van Westham in de meerderheid. Hillips, de voorzitter van de finan cieel© commissie, zeide bij de beraad slaging over de moeilijkheden dat het hem geen zier kon schelen, of men hem in de gevangenis zou zetten. De armvoog den waren vastbesloten, voor het begin sel te vechten dat de gemeentelijke belas zeggen, wanneer het plaats greep. Het licht achter het scherm was zwak. Het eene oogenblik trilde het laken nauwelijks merkbaar to nder de worsteling om adem het volgende was alles stil. Dat was alles. Doch voor het meisje was het een cata strophe. Dat het machtige, wonderbaar lijke leven op zoo n verachtelijke wijze kon eindigen, dat de lange strijd altijd moest eindigen met deze capitulatie het scheen haar, dat zij het niet zou kunnen verdragen. Bij al haar nieuwe problemen van het leven kwam ook nog dit van den dood. Zij maakte natuurlijk fouten, doch de goedhartige zusters vergaten ze te rappor teeren waschkommen die ze liet staan en onjuistheden in haar zieken ver slagen. Op een avond spoelde zij haar thermome ter af in heet water en veroorzaakte zij den dokter een hevigen schrik door hem bericht te zenden, dat de temperatuur van Mc. Guire tot twee en veertig graden was gestegen. Een anderen avond bet zij een ijlenden patiënt langs een brandladder uit de zaal ontsnappen. Toen zij 't geval ont dekte onderscheidde zij zich door de be hendigheid, waarmede zij den vluchteling langs denzelfden weg achterna zette en zonder hulp teruggebracht. Voor Christine's trouwpartij ontdeed de Straat zich van haar eentonig aanzien en toonde zij zich in bruiloftsdos. In het begin was men ongeloovig ten aanzien van j de bizonderheden. „Een luifel van het huis tot den trot toirband en een politieagent!" rapporteer- 1 de juffrouw Rosenfelid, die thans geregeld bij de Lorenzen werkte. „En ook een lui tingbetalers den last van de ondersteuning zouden blijven dragen. De meerderheid wilde van geen voor waarden voor de leening weten. Ward, een armvoogd van de minder heid, merkte op dat er genoeg werklieden in Westham zijn die niet eens 55 sh. p. week (f1716 in het jaar!) voor hun gezin ver dienen, een som die de regeering aan de bedeelden wil toegekend zien. Naar de opvatting van de roode armvoogden, moe ten werklieden die minder dan 59 sh. ver dienen, zich om ondersteuning aanmel den, om hun weekloon tot dat bedrag aan te vullen. Juffrouw Murray merkte op dat 59 sh. alleen betaald werd als maximum voor gezinnen met vijf of meer kinderen. De Frafnschen in Marokko. Het zal wel geen verwondering baren, dat de Fransc'hen, na hun grootscheep- sche oorlogstoebereidselen, thans in hun strijd tegen de Rifbewoners zegevierend voortschrijden. Tal van stammen hebben om vergiffenis gevraagd en belangrijke groepen hebben zich aangemeld om zich te onderwerpen. De tanks hebben een „schitterende rol" gespeeld bij den aanval op Astar, waaraan zij ondanks de moei lijkheden van het terrein hebben deelge nomen. Aldus meldt het Fransche Havas- bureau. Uit het onderhoud van den mede werker der „Matm" met den secretaris van Abd el Krim, dat wij de vorige week plaatsten, krijgt men wel den indruk, dat deze oorlog door Frankrijk gemakkelijk ware te voorkomen geweest. Te meer waar de Fransche minister van justitie, hierover ondervraagd, niet veel meer wist te ant woorden dan: „Wat komt het er op aan. We hebben nu geen tijd om te praten". En terzelfder tijd houdt dan de Fran sche premier Painlevé te Genève een schitterende vredes-speech. Hot is hier alweer: let op mijn woorden, maar niet op mijn daden! Het Engelsche V akvereenigingscongres. Het Engelsche Vakvereenigingscongres heeft met groote meerderheid de volgende motie aangenomen: „In de overtuiging, dat de overheersching van niet-Britsohe nationaliteiten door de Engelsche regee ring een vorm van kapitalistische exploi tatie beteeken t, welke ten doel beeft goed- koope grondstoffen te verkrijgen, waar door de levensstandaard der arbeiders in Groot-Britannië wordt verlaagd, spreekt het congres zich uit tegen elk imperialisme en komt het op voor het zelfbeschikkings recht voor alle volken van het Britsche rijk, met inbegrip van het recht pjm zich van het rijk af te scheiden". Een vloedgolf. De kust van Pembrokeshire in Wales is Zaterdag geteisterd door een water hoos die zeven minuten aanhield en op enkele lager gelegen deelen der kust tot 800 meter diep in het binnenland door drong. De schade is aanzienlijk. Het waarborg-tractaat. De uitnoodiging aan Duitschland tot deelneming aan de conferentie der minis ters over het waarborg-tractaat zal in het begin van deze week verzonden worden. BINNENLAND. fel bij de kerk, met een rood carpet!" Rosenfeld was thuis gekomen en haalde in wat hij aan rust en ontspanning te kort gekomen was. „Zoo!" zei hij. „En als 't nu niet regent? Wat dan?" zijn joodsche vader sprak in hem. „En bij de kerk ook een politieagent!" zei juffrouw Rosenfeld met triomf in riaar stem. „Waarom vragen ze de lui als ze hen niet vertrouwen?" Het spreken over po litieagenten was geen gelukkige zet ge weest. Het herinnerde hem aan vele din gen, welke hij beter deed te vergeten. Hij stond op en zag zijn vrouw boos aan. „Jij moet Johnny eens iets voor mij vertellen", snauwde hij. „Jij moet hem eens voor mij zeggen, dat, als hij zijn va der op (straat ziet loopen en hij alleen in die automobiel zit, ik wil hebben, dat hij mij oppikt als ik hem roep. Ik loopen en mijn zoon den grooten meneer uithan gen in een automobiel! En nog wat". Bij de deur draaide hij zich woest om. „Jij vertelt me als hij weer in een herberg komt, dan zal ik hem de beenen breken". Om vijf uur zouden ze trouwen. Dit alles spotte reeds met alle tradities van de straat, waar men of vroeg trouw de in de Katholieke kerk of 's avonds om acht uur in de Presbyteria an sche. Er zat durf in dat trouwen om vijf uur, dat voelde de Straat. Men had het vreemde ge voel dat zoon huwelijk misschien niet ge heel wettig'was. Voor de heeren wend het een ernstige vraag wat ze zouden dragen. Dr. Ed liet een oude gckleede jas met vest op Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Sept. in Nederland uitgesproken 111 faillisse menten tegen 121 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en mei 10 Sept. 1925 2944 faillissementen tegenover 3117 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De sluiting van de zitting der State n-G eneraal. Zaterdagmiddag om 3 uur heeft de minister van binnenland sche zaken en land bouw het afgeloopen zittingjaar van de Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten. Het N ederland sch-Belgi s ch verdrag. Het Utrecbtsche comité van actie tot wijziging van het voorgestelde Neder- landsch-Belgisch tractaat heeft Donderdag j.l. een vergadering gewijd aan een uit voerige bespreking van hetvoorgesteld tractaat. De vergadering was eenstemmig in haar bereidheid om aan Belgische ver langens naar regelingen, die economische moeilijkheden, voortvloeiende uit de geo grafische ligging van Nederland en België, weg zullen nemen, in ruime mate tegemoet te komen. In het bijzonder stond men zeer welwillend tegenover regelingen, die de bezorgdheid van Antwerpen om zijn po sitie als wereldhaven te handhaven, zou den kunnfen wegnemen hoezeer ook deze bezorgdheid, zooais Antwerpen's groote bloei getuigt, in Nederland's houding geen grond vindt. De vergadering was echter van oordeel dat in het voorgestelde trac taat eenerzijds elke redelijke wederkee- righeid ontbreekt, en dat anderzijds het tractaat voor Nederland brengt verminde ring van souvereiniteitsrechten, niet bin nen redelijke grenzen gelimiteerde las ten, en vage dubbelzinnige bepalingen, die ten nadeele van Nederland geïnterpre teerd zouden kunnen worden. Aldus levert het tractaat voor Nederland ernstige po litieke, economische en firtancieele geva ren op, welke geenszins noodzakelijk aan de aan België te verleenen economische faciliteiten verbonden behoeven te worden. De vergadering heeft derhalve als haar wensch uitgesproken, dat het daarheen moge worden geleid, dat, met behoud van de tegemoetkoming aan redelijke Bel gische verlangens, bovengenoemde bezwa ren uit het tractaat zullen worden weg genomen. Het comité zal nader overwe gen, op welke wijze, in samenwerking met zusteroomité's in andere deelen des lands, een actie tot het bereiken der gestelde desiderata zal worden gevoerd. De Soc.-democraten en de opening der Staten. Men weet, dat de sociaal-democrati sche Kamerleden de gewoonte volgen, om afwezig te blijven bij de plechtige opening der Staten-Generaal door de Ko ningin. Naar de „Tel." verneemt, heeft de quaestie van het al of niet tegenwoor dig zijn bij de opening van het parle ment, reeds meermalen dus niet alleen thans ten aanzien van de plechtigheid op a.s. Dinsdag een onderwerp van be spreking in de S. D. A. P.-fractie uitge- knappen. Jenkens, de kruidenier, huurde een jas met ronde panden en kocht er een nieuwe Panama bij. De doofstomme boek ver kooper, die wegens zijn gebrek niet was aangetast door de opwinding van zijn omgeving, droeg een geleenden rok en beschouwde zichzelf tot het einde van zijn dagen als de eenige behoorlijk gc kleede man. De jongste Wilson zou een van de ceremoniemeesters zijn. Toen de kran ten de lijst der deelnemers aan de trouw partij publiceerden en dit ontdekt werd en dat Sidney eerste bruidsmeisje was, liep er een trilling door den opleidings cursus van het hospitaal. Het was toen de trouwdag en Sidney, die in het ge heel niet naar bed géweest was, zat in een kamer naast de zustersafdeeling in een zonnig raam en liet haar haar drogen. Een leerling, die uitgezonden was om bizonder heden uit te visschen, vond haar daar. De leerling was klaarblijkelijk niet op haar gemak. „Ik zou gaarne weten", zei ze „of eenige meisjes je mogen zien als je ge kleed bent." „Zeker wel." „Het is vreeselijk interessant niet waar?" En is Dr. Wilson niet ceremonie meester? Sidney bloosde. „Ik geloof van wel.'] „Moet je naast hem loopen in de kerk?" „Dat weet ik niet. Gisteravond hebben ze repetitie gehouden, maar ik was er niet bij natuurlijk. Ik de ik dat ik alleen zal loopen. De leerlingverpleegster had opdracht ook nog andere dingen u t te nsgchen; daarom begon ze Sidney's haar te dro gen met een waaier. „Je kent Dr. Wilson al lang, niet waar?" „Een eeuwigheid." „Hij is een erg knappe man, vindt je niet?" Sidney dacht na. Zij was niet onbekend met; |dmanieren van den cursus. Als het meisje haar wilde uithooren „Daarover zal ik eens moeten denken", zei ze met een flikkering ie haar oogee. „Als je iemand bizonder goed kent, weet je bijna niet of hij knap of leelijk is." „Ik denk", zei de leerling, terwijl zij Sidney's lang haar door haar vingers liet glijden, „dat je hem vaak ziet als je thuis bent." Sidney kwam van de vensterbank af; zij pakte de leerling lachend bij de schou ders en duwde haar naar de deur. „Ga naar de dames terug", zei ze, „en zeg hun, dat ze me moeten komen zien als ik gekleed ben. En zeg ze ook dit: Ik weet niet of ik in de kerk naast Dr. Wilson zal loopen, maar ik hoop het. Ik zie hem vaak. Ik mag hem graag en ik hoop dat hij net zoo over mij denkt. En ik vind hem knap." Zij duwde de leerling de gang in en sloot de deur achter haar. De geheele boodschap bereikte Car- lotta Harrisson. Haar smeulende oogen schoten vlammen. Ze schrok van zoo veel durf. Sidney moest wel heel zeker van zichzelf zijn. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1