mmmmmvm N°. 108 Vrijdag II September 1925. 112° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON „K" Een pot KSoosierbalsem in huis is een groot gemak ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESC Uitgave Rund. Varo. „Goesche Cburaot" en Kleeuwens Rass' Drukkers-' en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40 Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 October 1925, op ons blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers KOSTELOOS. HERFSTDRADEN. (Nadruk verboden). Walt Wilhinan, de Amerikaansche dich ter, die het forsche en grootsche bezong, dat er in de natuur en in den arbeid der menschen valt waar te nemen, had ook oog voor het teere en fijne. Eens in den herfst, in de door hem verheerlijkte „Ne gende Maand", zag hij „een stille gedul dige sp.n, waar zij op een kleine vooruit springenden hoek alleen zat". En hij zag, „hoe zij, om de ledige groote ruimte rond zich heen te onderzoeken, Zich spinnende, spinnende, spinnende langzaam liet afzakken aan zichtbare draden, Die zij steeds effende, die zij onver moeid verlengde", En deze herfstdraden hebben den dich ter iets te zeggen. „En gij, o mijn ziel, waar zijt gij?" roept hij uit. „Omgeven, los, in matelooze oceanen van Ruimte, Eindeloos peinzend, wagend, spinnend zoekt gij de sferen om u er mee tc ver binden. Tot de tijd, tot de brug, die gij be hoeft, zal gelegd zijn, tot het slepende anker vasthoudt, Tot de herfstdraad, die gij uitlaat, er gens aan vast blijft, o ziel." Er ligt iets eerbiedwekkends in het ge heimzinnig spinrag, dat zich weeft door den stillen, plechtigen herfst. S'eeds gaat er een huivering door mij heen, als ik, wandelend langs de tuinpaden of door dringend tusschen de struiken, het brooze werk van de noeste, geduldige arbeiders schend. Herfstdraden, we kunnen ze niet ongerept laten, want ze zijn overal, ja, ze omspinnen ons zelf, onze kleeren, onze haren, onze handen en vingers. Heel de stille herfstwereld is één weefsel van geheimzinnige draden, waaraan onzicht bare werkers arbeiden, onverpoosd. Zijn ze niet, deze kleine, geduldige spinnen, het beeld van de menschenzielen, die aanraking zoeken aan allen kant en verbinding trachten te krijgen met gebie den, waarvan zij tot nog toe gescheiden schijnen Gelijk de dichter ze aanschouwt, Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zjjn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Witte, Goes. 34 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „los in matelooze oceanen vaii Ruimte zijn ze niets dan zwevende stofdeeltjes in het Heelal. Wat is een mensch zonder contact met zijn omgeving? Angst maakt zich van hem meester, daar in het le dige rondom hem, waar hij eenzaam is, alleen met zijn krachten en gedachten, die vruchteloos blijven in eenzaamheid. Heel het werk van den mensch is ten slotte soiet anders dan het zoeken naar verbinding. Al zijn arbeid richt zich op dit ééne doel: gemeenschapsvorming. Welk een moeilijkheden heeft hij bij dit pogen te overwinnen! Stil en geduldig spint hij zijn draden; duizendmaal knappen ze af; onvermoeid herhaalt hij zijn proef. Toeval of boos opzet vernielen zijn werk; maar alweer peinst hij op nieuwe middelen; alweer waagt hij een nieuwe poging, en hij rust niet, tot de herfstdraad, dien hij uitlaat, ergens aan vastblijft. Heel de menschenmaatschappij zit vol herfstdraden. Teer, broos, onzichtbaar, maar van beteekenis om het eerbiedwek kend streven dat zij belichamen. Streven naar contact, naar alzijdige gemeenschap. Draden van mensch tot mensch, draden van groep tot groep, van volk tot volk. Draden van vriendschap, van verstand houding, van liefde. Duizendmaal door broken, tienduizendmaal afgeknapte, maar honderdduizenclmaal weer aangeknoopte draden. Als een stille geduldige spin zit de man der wetenschap in zijn werkplaats, en uit dat verstolen hoekje, dat de geruchtma kende menigte voorb ijgaat, zendt hij zijn gedachten uit over de wereld. Langen tijd drijven zij rond met de wisselende win den, maar eens krijgen zij vat en hechten zich vast, hier, daar, overal. Als een stille geduldige sp.n weeft de dichter aan het teere web zijner verbeel dingen en hi) weet niet, waar hij weer klank vindt. Maar onzichtbare draden ver binden onderling de menschen, die zich opgebeurd voelen door zijn woord en be koord door zijn beeld. Herfstdraden hangen tusschen de torens van de hoofdsteden der verschillende lan den. Hoe broos en teer, maar ook hoe veelvuldig zijn de draden, die de pacifisten uitlaten, om de volkeren met elkander in aanraking te brengen. Zij moeten wel bij uitstek „stil en geduldig" zijn. deze vre destichters, die voortdurend hun weef werk verstoord zien. Zij moeten wel „ein deloos peinzen «en wagen". Maar hoevelen hunner zitten heden, in deze „lieflijke Ne gende Maand", in hun hoekje verscholen en weven en weven Talloos en tal loos zijn zij als de herfstspinnenonver moeid herhalen zij, dag in, dag uit, hun zwakke pogingen, tot eindelijk hun herfst draad zal houden en de volkeren één zijn. Neen, de menschenziel is niet eenzaam. Een ramp treft een klein stadje en dc slachtoffers van de cycloon weenen op puinhoopen. Maar onmiddellijk gaan de stille, geduldige spinnen aan het werk om het geschondene te herstellen. Er is wel geen huis, geen gehucht in Nederland, van waaruit niet een verbindingsdraad uit gaat, om zich vriendschappelijk te hechten j HOEST aan Borculo. Wij allen zenden onze herfstdraden uit en op ieder onzer hechten zich herfstdra den. Draden van vriendschap, van gemeen zaamheid, van menschlievendheidDuizen- de draden. Ze zijn zoo broos en zoo fijn, dat wij ze niet merken. Maar als de Sep- temberzon schijnt, schittert heel onze arme, bedroefde wereld van filigraan. Een netwerk van teer, troostend gouddraad. Gemeenschap, aanrakin verbinding: het doel van het leven. Zelfs volstaat de mensch met gemeenschap op aarde n et langer. Van planeet naar planeet schieten de stoutmoedigste spinnen neer, vruchte loos voorloopig, maar volhardend, totdat ook op Mars hun herfstdraad zal houden. Eerbiedwaardige aanblik van den stil len, plechtigen herfst! De zaak kon een normaal verloop heb ben en op een huwelijk uitloopen een jaar van geluk voor haar en dan hetgeen een huwelijk met Max, zooals hij hem kende, onvermijdelijk zou beteekenen: af dwalingen, berouwvolle terugkomsten, on trouw, ellende. Of het kon minder ernstig, doch bijna even ongelukkig voor haar wor den. Max kon alle omzichtigheid overboord werpen, haar een tijd lang het hof maken K. had hem dit eerder zien doen en dan, als hij er genoeg van had, aan een andere attractie gevolg geven. Inheide gevallen kon hij slechts wachten en toe zien, verteerd door verdriet, gedurende de lange avonden als Anna haar „Dage- lijksche Overpeinzingen" boven las en hij alleen met zijn pijp op het balcon zat. Kort na haar aanneming had Sidney nachtdienst. Haar geheele jeugd was in twee deelen verdeeld geweest; de dag, waarop gewerkt of gespeeld werd en de nacht, waarin men sliep. Nu was zij ge dwongen tot een nieuwe regeling's nachts werd er gewerkt en overdag geslapen. Het scheen onnatuurlijk en werkte verwarrend. Aan het slot van haar eerste nachtrapport schreef zij, hetgeen zij zich nog van een gedicht van Stevenson herinnerde. Zij liet het volgen op het einde van haar alge meen rapport, waarin werd medegedeeld, dat alles rustig was geweest, behalve de buurt. Sidney schreef: „And does it not seem hard to you, When all the sky is clear and blue, And I should like so much to play, To have to go to bed by day?" De dagassistente kreeg het rapport toe vallig in handen en was zeer geërgerd. „Als de nachtzusters hun tijd mogen doorbrengen in het maken van gedichten", zei ze knorrig, „konden we beter een jon gedames-kostschool van dit hospitaal ma ken. Als ze wil klagen over het lawaai in de straat, moet ze dat in behoorlijken vorm doen". „Ik geloof niet, dat zij het gemaakt heeft," zei het Hoofd, terwijl zij haar lachlust trachtte te bedwingen.^ „Ik heb zoo iets wel eens ergens gelezen en ik be grijp ook niet hoe een van kaar kan slapen in deze temperatuur en bij zoo n straatla- waai," Doch, daar de discipline gehandhaafd moest worden, schreef ze op een strookje, dat de assistente bezorgde: Verzoeke de nachtrapporten in proza op te maken. Sidney sliep niet veel. Op die dagen liet ze zich na gebeden te hebben om negen uur 's ochtends in haar laag bed rollen, het haar in een nette vlecht op haar rug; on middellijk vulde haar jonge werkzame BUITENLAND. De toestand van Oostenrijk. De toestand van Oostenrijk is den laat- sten tijd zooveel verbeterd, dat de Vol kenbond er over denkt het toezicht op de Oostcnrijksche financ.ën grootendeels op te heffen. In December zal men hierover een beslissing nemen en waarschijnlijk zal dan van 1 Januari af de controle worden beperkt tot de administratie der onder panden en het restant van de leening des tijds aan Oostenrijk verstrekt. In verband met een en ander is bet niet onmogelijk, dat de taak van onzen landgenoot mr. Zimmerman, met 1 Januari a.s. zal zijn volbracht. Aan het gunstig rapport, door de Vol kenbond sgedelegeer den over Oostenrijk uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat de omstandigheden, waaronder de nijver heid in Oostenrijk werkt, niet slechter zijn dan in de naburige landen, en dat er mitsdien geen aanüeidmg bestaat aan te nemen, dat de Oostcnrijksche fabrieken op de wereHdmarkt niet zouden kunnen concurreeren. Het is ons gebleken, dat de meeste fabrieken met moderne machi nes zijn uitgerust, en ook de technische organisatie van het bedrijf niets te wen schen laat. De wijze van werken in de Oostcnrijksche fabrieken verschilt niet veel van die in de Duitsche nijverheid, en ook de Oostenrijksche ingenieur is vol komen op de hoogte van alle uitvindingen op het gebied, waarop hij werkzaam is. En wat de verdeeling van arbeid aangaat, die voorheen minder goed was, wij hebben gezien, dat zij zich in alle bedrijven, die daarvoor geschikt zijn, goed ontwikkelt De prestatie van den arbeider, die in de eerste jaren na den oorlog sterk was gedaald, is sindsdien gestadig toegenomen. De goede wil van den arbeider, en He tucht onder het arbeiderspersoneel is de laatste jaren veel beter gewordeh Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Klooster balsem is door zijn bijzondere eigen schappen onover troffen bij ontvel lingen. schrammen brandblaren, puin- ten, wonden, zwe ren, insectenbeten» win tervoeten .Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rheumatiek Groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v> 50 gr. i 1.—100 gr. f 1.75. nog vootdecllgcr. invloed heeft gehad. Naar ons werd mede gedeeld is de productie in de spinnerijen b.v. sedert 1923 met 30 pel. toegenomen, In de metaalindustrie is dc prestatie per man en per uur ongeveer dezelfde als voor den oorlog, in bet spoorwegbedrijf nog immer iets minder. Omtrent de belastingen zijn de gedele geerden tot het resultaat gekomen, dat zij in Oostenrijk 17.3 pet. van het nationaal inkomen bedragen. Dat is ongeveer even veel als voor den oorlog, wat toen zeer hoog was, terwijl de belastingen thans in Frankrijk, Duitschland en Italië hooger zijn, in Zwitserland iets lager. Per hoofd der bevolking bedraagt de belasting in Oostenrijk thans 133 goudkronen, tegen over 110 goudkronen in de nabuurlanden. Marokko. In Marokko staan de Spanjaarden en Franschen gereed om slag te leveren te gen de Rifbewoners. Havas meldt; Het begin van de belangrijke gebeurtenissen op het Noordelijk front komt nabij. Overal zijn de staven en de troepen gereed. Maarschalk Pétain, die op het oogenblik te Fez vertoeft, is met generaal Naulin druk aan het werk. Het is waarschijn lijk, dat de eerste actie op een vrij na bijgelegen doel zal zijn gericht. Belang rijke hulptroepen zullen aan den strijd deel nemen, op dezelfde wijze ingedeeld als de Europeesche eenheden. De eerste tocht van de Goliaths naar Ajdir heeft de verwachtingen bevestigd omtrent het ge bruik van groote vliegtuigen, die een aan zienlijke lading projectielen kunnen mee voeren en een groot veld van actie kun nen bestrijken, en waarmee men een groot moreel en materieel effect kan bereiken. De Oeled Hanaur hebben hun onderwer- werping aangeboden. Abd el Krim moet alle stammen aan de Wergha gedwongen op ook het weer ingevoerde stukwerk veel j hebben afdeehngen af te staan voor het Spaansche front. De vliegtuigen hebben 2100 K.G. projectielen op Toberrant uit gestrooid. Een eskader heeft 14 bom bardementen op Tsjetsjoean uitgeoefend. De economische politiek van België. De „Werkgever", het orgaan van de eeniging van Nederlandsche werkgevers en van het Centraal Industrieel Verbond, be vat een beschouwing over de economische politiek van België van de hand van graaf Carton de Wiart, den vroegeren gezant van België in Den Haag. Aan het slot van zijn beschouwing zegt Carton de Wiart Voor den nadenkenden waarnemer, die geen overdreven belang hecht aan uiterlijke oneenigheid, is een vertrouwen in de eco nomische toekomst van België dan ook niet meer een eenvoudige uiting van opti misme, maar wel van wijsheid en door zicht. Het is een zeer gelukkig verschijn sel, dat alle partijen het financieele vraag stuk vooraan plaatsen en vaste wisselkoer sen bevorderd willen zien door gezond making van de munt. Het evenwicht op de begrooting verzekeren; leeningen voor de gewone uitgaven vermijden; strenge be perking van alle improductieve uitgaven; afzien van een drukkende en plagerige belastingpolitiek, die het sparen belem mert het wachtwoord, dat door allen is aangenomen. De uitoefening van het gezag heeft overigens het groote voordeel, dat zij de verantwoordelijke mannen tegen over een zeker aantal waarheden plaatst, die zelfs bekwame geesten niet leeren uit pennestrijd en critiek. Onder deze waar heden ziet men er een, die altijd een der grondslagen van de politieke econome zal blijvendat de materieele welvaart van een land logisch voortvloeit uit den groei van zijn productie en dat de kosten van levensonderhoud, waar alle maatschap pelijke klassen belang bij hebben, door gaans alleen bij overvloed kunnen dalen. De overheid moet dus de nationale pro ductie in eiken vorm aanmoedigen en, verre van haar door verkeerde inmenging te hinderen, vrijheid, veiligheid en vertrou wen verzekeren. Het Engelsche vakvereenigingscongres. Het Engelsche vakvereênigingscongres heeft met 2.456.000 tegen 1.218.000 slem- men een voorstel aangenomen om in alle bedrijven bedrijfsraden aan te stellen om te voorkomen ,dat enkele arbeiders, die als vertegenwoordigers van hun kameraden optreden, kunnen worden ontslagen. Schipbreukelingen. Van de beide vermiste Fransche wa tervliegtuigen, zijn in de Middellandsche Zee de wrakstukken gevonden. Men heeft thans de zekerheid, dat de beide vliegers in den storm van Zaterdag gebleven zijn. Bij het zoeken naar de vermiste vliegtui gen heeft een Italiaansche torpedobooi, die er ook aan deel nam, een eigenaardige vondst gedaan. Zij pikte een flesch op met een briefje erin van de luitenants Smith en Brandt, die een reis om de we reld maken per kano. Zij melden in dat briefje, dat zij gewond, uitgeput en ster geest zich met beelden Christine's hu welijk, Dr. Max aan de deur van haar zaal en zij er niet, Joe zelfs Tiüie, wier ge schiedenis nu de Straat in opschudding bracht. Enkele maanden te voren zou ze niet lang over Tillie gedacht kunnen hebben, want de:;e zou haar spoedig in het land der droomen geleid hebben. Toch hielden de conventioneele vormen van de Straat haar nu niet bezig. Zij peinsde lang over Tillie en ook over Grace en haar soort. Gedurende haar eersten nachtdienst, werd er een meisje binnengebracht uit de Laan. Zij had vergif genomen niemand wist wat het was. Toen de dokters tracht ten het te weten te komen, had zij slechts gezegd,,'t Geeft niet. En zij was gestorven. Die morgens, wanneer ze niet kan sla pen, drong altijd dezelfde vraag zich aan haar op: Waarom? Dc menschen waren vriendelijk de mannen waren vriende lijk en toch waren die dingen er om de een of andere reden. Waarom? Na eenigen tijd viel Sidney meestal in een onrustige sluimering. Tegen drie uur stond ze altijd op en kleedde zij zich. Vrij spoedig gevoelde zij de gevolgen van in- spannenden dienst. Het gemis van slaap deed holten onder haar oogen ontstaan en nam iets van haar frissche kleur weg. 's Ochtends tusschen drie en vier uur werd ze altijd bijna overweldigd door slaperig heid. Slapen gedurende diensttijd werd met boete gestraft. De oude nachtwaker wist iemand, die zat te knikkebollen, zoo stil te naderen. De wachtzusters zouden hem gaarne een bel aangebonden hebben. Gelukkig werd het om vier uur in den morgen altijd iets koeler; dat wekte haar op. Daarna kwam het geratel van vroege melkwagens en de rose tinten van den da geraad boven de huizen. Tweemaal gedu rende den naclht, eerst bij het avondmaal en dan tegen den morgenstond, dronk zij zware zwarte koffie. Doch na enkele we ken waren haar zenuwen gespannen als koorden. Haar plaats was in een kleine kamer, dicht bij haar drie afdeehngen. Doch uit den aard der zaak zat ze weinig. Haar verantwoordelijkheid drukte zwaar op haar. In het laatst van den zomer waren de nachten onrustig, koortsachtig; het zwakke licht bij de deur gaf de zalen een spelonk- achtig aanzien. En uit deze spelonken kwamen gemelijke en klagende stemmen, de geluiden van onrustige bewegingen en het getik van een kopje tegen een ledi kant, dat het signaal voor dorst was. De oudere zusters ontzagen zich zoo veel zij konden. Voor hen beteekende het getik van een kopje niet zoo zeer dorst als wel lastigheid. Zij zochten Sidney op en waarschuwden haar. „Vlieg zoo niet, kind; zij verdorsten niet hoor! „Maar als je koorts hebt en dorst „Geen kwestie van dorst. Zij verve len zich. Zij willen iema id zien". „Dan zullen ze mij zien", zei Sidney vastberaden opstaande. „Langzamerhand begrepen He pudeie zusters, dat zij zich niet ontzien wilde. Zij hielden veel van haar; zij waren ook begonnen met gewillige voeten en teedere handen, doch de duizend en één eischeu van den dienst had hun ijver uitgeput. Zij waren flinke, koelhoofdige, vlugdenkende machines, die natuurlijk hun 'best deden, doch zij verschilden in zoover van Sid ney, dat hun dienst door het hoofd en de hare door het hart geleid werd. Voor hen was pijn iets, dat op het rapport moest worden geschreven, doch Sidney werd het in de ziel gegrift. Carlotta Harrisson had terzelfdertijd nachtdienst; het was haar laatste nacht dienst. terwijl het Sidney's eerste was. Zij vatte het stoïcijnsch op. Zij was be last met de drie zalen juist onder die van Sidney en van de afdeeling waarin alle spoedgevallen ondergebracht werden. Het was een moeilijke dienst, misschien de moeilijkste van het geheele huis. Bijna geen nacht ging voorbij, zonder- dat de ambulance of de patrouille iemand binnen bracht. In den regel had deze afdeeling een afzonderlijke zuster. Doch het huis was overvol. Vertraagde vacanties en ziek te hadden den opleidings-cursus ontvolkt. Carlotta, die dus dubbel werk kreeg, haal de haar schouders op. „Ik heb het hier altijd tamelijk zwaar gehad", klaagde zij kort. „Als ik er uit ga, ben ik in staat den dienst van een ge heel hospitaal alleen te doen of ze »a- gen er mij met de voeten vooruit Sidney was blij. dat zij haar zoo dicht 'bij zich had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1