„K "Backs rt Pd0. 405. Vrijdag l September 192$. ii^8 Jaargang. r Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, Fa. J A. L. G. Witte, Goes. FEUILLETON 99 Appel-E aignets Bakpoeder ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. liOESC öilgave Jtejonl. Venn. «Goesche Courant'* en Kleenwens Earn' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag CYCLONEN. (Nadruk verboden). Ofschoon de ramp van Borculo thans reeds weer bijna een maand is geleden,, blijft zij nog versch in het geheugen, Deze vamp behoort tot die buitengewone gebeurtenissen, waarover „ouden van da gen later nog navertellenwaarvan de geschiedenisboekjes op school gewagenen die in ons aller leven een nieuw element invoegen. Want een natuurverschijnsel als de wervelstorm van 10 Augustus 1925 hielden wij in ons land voor onmogelijk, gelijk wij den oorlog van 1914 voor on mogelijk hebben gehouden. Maar nu zal elke windvlaag ons in den vervolge op schrikken, gelijk elk tromgeroffel ons op schrikt, omdat het onmogelijke tenslotte mogelijk is gebleken ook voor ons! Het onverwachtsche aanvaarden wij reeds moeilijk; om het onmogelijke te aanvaarden, moeten wij alles twat aan verstand en besef in ons leeft, verloo chenen. De ontsteltenis, de gedruktheid, de angst om verschrikkelijkegebeurtenis sen ontstaat niet zoozeer, omdat deze ge beurtenissen verschrikkelijk zijn, maar om dat wij hun bestaan niet kunnen verklaren, hun aanwezigheid niet kunnen .vatten. Een oorlog in Marokko of ,in Engelsch-lndië, nu ja! maar een oorlog vlak aan de grenzen van ons eigen, .kalm en gemoede lijk land! Een cycloon in Japan, nu ja! maar een „cycloon in onzen vredi- gen Achterhoek! Japan cn een natuurramp „behooren bij een. maar een cycloon .is met Borculo niet te rijmen. Het past niet bij eikaar het vloekt tegen elkaar; het wil ons niet aan. En toch gebeurt het! Dit is het ergste, wat ons kan over komen: zoo er dingen gebeuren, die wij voor onmogelijk hadden gehouden. .Dingen, die ingaan dwars tegen den gewonen loop van zaken; dingen, die strijden met alle regelen en wettendingen, die als vreemd soortigheden zich indringen tusschen ,de normale bestanddeelen van het leven. Din gen, die ploseling ontstaan, ,zoo maar, zonder waarneembare oorzaak en dan, zonder geleidelijke voorbereiding, eens klaps het heelal in .beslag nemen, het be staande en bekende wegvagen, het licht donker maken en het donker licht, zulke dingen verbijsteren en ontstellen ons. Het zijn de cyclonen, die wij het ergst Besteedt steeds Uw ge juiste manier. op de Onze Portwijnen z\jn bijzonder fijn van saaaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom hoeft II ze nog niet geproefd si door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. En hij bedroog zichzelf niet. Ais al het andere gelijk was, zou hij toch niet gaarne afstand doen van zijn omgang met Sidney, hoe gering die ook was. Zij zou natuurlijk nooit vernemen, wat ze voor hem be toekende. Hij had zijn hart gekastijd, totdat bet niet meer uit zijn oogen scheen, als hij haar aanzag. Doch hij was zeer menscbelijk in het geheel niet gedwee. Er waren nog veel dagen, waarop zijn philosophic in het stof lag en monsters van jaloerschbeid ze trachtten te verscheuren en avonden waarop hij urenlang onbewegelijk op zijin bed lag. Van deze aanvallen van wanhoop had hij den volgenden dag altijd spijt. De ontmoeting met Max Wilson had in het begin van September plaats en onder betere omstandigheden dan hij gehoopt had. Sidney was thuis gekomen op haar we- kel'ijksch bezoek en de toestand van haar moeder had haar voor het eerst ongerust gemaakt. Toen Le Moyne om zes uur thuis kwam, vond hij haar in de gang, waar ze hem opwachtte. „Ik ben een weinig geschrokken, K. vreezen. Waar komen ze vandaan, die grillig gevormde, dreigende hoozen, die teugelloos door het luchtruim wervelen, en waar zijn ze gebleven, na de weinige minuten, waarin ze een wereld hebben verwoest? Stijgen ze niet omhoog uit het onnaspeurlijk rijk der daemonen, plof fen ze niet terneer uil het geheimzinnig gebied van de boozc gessten in de lucht? Zij openbaren hun grondelooze macht niet louter ten opzichte van het aardrijk rondom ons; ook als geestelijk verschijn sel richten ze binnen ons menschelijk ge meenschapsleven hun verschrikkingen aan. Cyclonen, zc overstelpen op zeker oogen blik onze maatschappij. Daar wervelt op één dag, plotseling, na een drukkende atmosfeer vol politieke spanningen, de revolutie-storm over Europa; de czaren- familie is vermoord, keizer en kroonprins vluchten over onze grenzen. Onherstelbaar ligt de bestaande orde tegen den grond; heel het staatsverband is ontredderd en op de ruïnes van de omvergestormde wereld dolen verbijsterde scharen rond, hopeloos zoekend naar wat gister nog heel hun hebben en houden uitmaakte. Wie één dag geleden voorspeld had, dat de keizer en de kroonprins van Duitsdhlaftd als ballingen in Nederland zouden zitten, zou als waanzinnig zijn uitgekreten; zooiets bestaat niet, dit is onmogelijk. Net zoo onmogelijk als het op 9 Augustus was, dat een Japansche cycloon Holland s Achterhoek zou ver woesten. Maar op één oogenblik, onvoor bereid, plotseling, bij het samentreffen en op elkaar aanbotsen van nooit vermoede krachten, bij de ontketening van tot nog toe geboeide geesten, wordt het onmoge lijke mogelijk. De natuur is weer kalm, de kranten pleiten na, de maatschappij herstelt zich van den schrik en neemt het reddingswerk op, en men kan zich niet voorstellen, dat de cycloon werkelijkheid is geweest. Men heeft, één seconde van zijn bestaan, het ontzettende, het onmogelijke beleefd. Cyclonen barsten soms uit in de mensche- lijke ziel. Kalme naturen worden, voor ze het zelf weten, meegesleept door een driftbui; razernij bevangt den door ont goocheling of miskenning eensklaps ge prikkelde; een roes maakt zich meester van den bedaarden huisvader, die plotse- seling zichzelven vergeet. En na het oogenblik van overstelping kijkt het slachtoffer rond: verdwaasd en verbijsterd. Maar zijn leven ligt in puin na deze katas trof ale seconde: het booze woord is gesproken; de bacchante staat onteerd; de moordenaar buigt zich wan hopig over het lijk van den verslagene. En de wereld gevoelt zich gekrenkt: wie had zulk een uitbarsting voorzien bij een zoo bezadigd man, bij een zoo fatsoen lijke vrouw, bij een zoo behoorlijk op gevoed kind? Het onmogelijke is moge lijk gebleken! Hartstochten, ze zijn de cyclonen in het zieleleven van mensch en menschen- gemeenschap. Hartstochten, de he mel is kalm en het leven vredig. Maar het zeide ze. Vindt je, dat moeder er goed uitziet?" „Zij heeft de hitte natuurlijk gevoeld. De zomer „Haar lippen zijn blauw!" „Het is waarschijnlijk niets ernstigs." „Ze zegt, dat je Dr. Ed hebt laten komen." Ze legde haar hand op zijn arm en zag hem aan met een uitdrukking van hulpeloosheid en angst. Dus in het nauw gedreven, moest hij erkennen, dat Anna onwel geweest was. „Ik zal natuurlijk thuis komen. Het zou belachelijk zijn, als ik andere men- schen verzorgde, terwijl mijn eigen moe der Zij liet haar hoofd op zijn arm zakken en hij zag, dat ze schreide. Indien hij een beweging maakte om haar naar zich toe te trekken, zij wist het nooit. Na eenige oogenblikken zag zij op. „In het hospitaal ben ik veel moediger. Maar als het je eigen is Sterk was de verzoeking voor K. om haar de waarheid te zeggen en haar terug in het kleine huis te laten komen; terug tot hun avonden te zamen en terug tot de Straat, waar ze den jongsten Wilson weer zou zien als de dandy en den ouden buur man en niet als de witte god van de ope ratiekamer en het hospitaal, terug zelfs tot Joe. Doch nu Anna's gezondheid achter uitging en Harriet steeds meer in haar zaken opging, vond hij het meer en meer noodig, dat Sidney haar opleiding vol tooide. Een beroep te kennen gaf altijd eenige zekerheid. En dan was er nog iets gebakken met DrOehker's 8 mooie, zure appelen-ca. f 0.14 250 gr. tarwebloem 0.16 3 eieren0.18 50 gr. boter 0.14 50 gr. suikerca. 0.03 5 eetlepels melk ofzoete room 0.04 Vi pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 Yx pakje van Dr. Oetker's Vanillesuiker 0.02,/a een weinig rum.-,».^ ca. 0.20 f 0.9578 Bereiding: De appels worden geschild, van het klokhuis ontdaan en in ongeveer 1 een» timeter dikke schijven gesneden. Dan late men die schijven in suiker en met een weinig rum overgoten, eenige uren staan. Men laat de boter smelten, doet er suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, melk en het met Backin vermengde meel bij, en ten laatste het stijfgeklopte eiwit. In ait deeg wentele men de appelschijven, bakkc zc mooi bruin in kokende reuzel, waarna men ze met suiker bestrooid warm opdient. Vraagt gratis receptenboekje bii de Ecnige Importeurs. E. Ostermann Co., A'daro- ondoorgrondelijke heeft zijn draaikolken en boven het leven wervelen de boozo geesten door de lucht. Eén clectrische vonk, één toevallig samentreffen van krach ten, en duisternis ploft neer. Bliksems kruisen elkander, hoozen wentelen door een, stomen fluiten en gieren, de mensch kent zichzelven niet, buiten zich zelf treden de onberekenbare machten uit dc diepte der ziel, de cycloon van den hartstocht vaagt zonder aanzien weg wat hem voor de voeten komt. En gebroken hurken de slachtoffers neer op hetgeen met één slag een ruïne is geworden BUITENLAND. De zeeliedenstaking in Engeland. Het is met de Engelsche zeeliedensta king eigenlijk een eigenaardige geschie denis. Feitelijk hebben we hier te maken met een strijd tusschen twee vakvereeni- gingen, een groote (de nationale bond), die niet wil staken cn een kleine (de I. W. W.), die dit wel wil en de groote terroriseert. Een soort van concurrentie strijd. Het bestuur van den nationalen bond van matrozen en stokers, de organisatie van Havelock Wilson, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de bond bij de regeling met de reederijen., dat hem weerhield: er was besloten, dat Anna onkundig van haar toestand zou ge houden worden. Als ze geen zorgen kreeg kon ze nog jaren leven, En als Sidney thuis kwam zou haar eigen toestand haar zeker duidelijk worden. Sidney zond Katie naar Dr. Ed om te vragen of hij na het middagmaal even wilde komen. Tegen zonsondergang scheen Anna iets beter te zijn. Zij kwam beneden en zat zelfs met hen op het balcon, tot dat de herren zichtbaar werden; zij praatte over het uitzet van Christina en eenigszins gemelijk over wat zij zou doen zonder de kamers beneden. „U zult uw eigen boudoir boven heb ben", zei Sidney. „Katie kan uw theeblad boven brengen. Van de naaikamer zullen wij een zitkamer voor u maken en ik zal de kap op de naaimachine vastspijkeren. Dit beviel haar. Toen. K. er op stond haar naar boven te dragen werd ze op gewonden. „Hij is zoo sterk, Sidney", zei ze toen hij haar te bed gelegd had. „Hoe kan een Merk, die altijd over een boek' ge bogen zit, zulke spieren hebben? Als er bezoek komt, kan Katie ze dan wel boven laten?" Zij viel in slaap voor de dokter kwam; en toen, kort na acht uur de deur van Wilson's huis dichtgeslagen werd en een figuur de straat overstak, was het niet Dr. Ed, doch de chirurg. Sidney was openhartiger geweest dan voorheen. In den laats ten tijd was ze een weinig terughoudend geweest. K. luis terde aandachtig dien avond en begreep uit haar woorden, dat ze geplaagd werd welke 3 Juli is besloten, bereikt 'heeft, dat de loonen met niet meer dan 1 ^ond zou den worden verminderd, terwijl de reeders aanvankelijk een veel belangrijker loons verlaging hadden gewensoht. Het bedrag, dat nu van de loonen afgaat, is de toe slag, die het vorig jaar door de werkge vers is verleend in de verwachting, dat de toestend in het scheepvaartbedrijf beter zou v. orden. Nu deze verwachting niet in vervuding was gegaan achtte het bestuur van den bond de vermindering gerecht vaardigd, en daar vervolgens de jaarver- gadei ing waarop 75 pet. van dc leden van den bond vertegenwoordigd waren, dc overeenkomst heeft bekrachtigd, is hel niet mogerijk, daarop thans nog terug te komen. Inmiddels is de toestand voor de sta kers minder gunstig geworden. Het ver trek van de Majestic, van de White Star lijn, uit Southampton naar New-York, precies op den vastgestelden lijd, niette genstaande de pogingen van de stakers om dit te beletten, wordt beschouwd als een succes voor de groote vakvereeniging op de kleine vereeniging van malcontenten. De Majestic vertrok welliswaar met 129 man personeel teweinig uit de haven,maar te Cowes wachtte haar een sleepboot met een aantal zeelieden, die in andere havens waren aangemonsterd. Het bestuur van den nationalien bond van zeelieden en sta kers heeft verklaard, dat, nu de Majestic uit Southampton is vertrokken en de Ber- iföma uit Londen, de ruggegraat van de staking gebroken is. Op deze schepen n.ll. en op de Bercngaria, die Woensdag haar bemanning te Southampton moest aan monsteren, hadden de 'stakers, hun hoop gevestigd en, waar zij in dezen bedrogen zijn, is den opruiers een gevoelige klap toegebracht. Men verwacht, dat het feit dat de Majestic vertrokken is, een groote uitwerking zal hebben bij het verzekeren van de bemanning voor de Berengaria. De berichten, wijzen er op, dat de toe stand in alle havens veel beter is gewor den. Niet alleen zijn de pogingen, tc Huil aangewend om het stoomschip Melville op te houden, mislukt, maar het niet-offi cieele stakings-comité heeft erkend, dat een bemanning was aangeworven voor het stoomschip Albania, van de Wilson-lijn, dat naar de Middcllandsche Zee moest vertrekken. Men verwacht, dat de Ma gentic, die Vrijdag uiit Liverpool naar Quebec vertrekt en de Cedric en de Car- monia die vandaar Zaterdag naar New York vertrekken, hun bemanning volledig zullen kunnen aanwerven. Overleg tusschen Duitschland en Engeland over steenkolenprijzen. Van Duitsche zijde zijn te Londen voor stellen ontvangen betreffende het sluiten van een overeenkomst tusschen de Brit- sche en Duitsc'he kolennijverheid, ter con troleering van de uitvoerprijzen. Voorge steld wordt dat een limiet zal worden ge steld voor de uit te voeren hoeveelheid kolen, dat minimumprijzen zullen worden vastgesteld en dat de afzetgebieden tus schen de twee landen zullen worden ver en dat men jaloersch op haar was. Doch het meisje vergoeilijkte het, zooals ze ge woon was. „Leerlingen hebben het altijd hard') zei ze. „Ik denk dikwijls dat zuster Harrisson mijn ijver op de proef stelt." „Harrisson!" „Carlotta Harrisson. En nu zuster Gregg gezegd heeft, dat ze mij zal aan nemen, is het uit. De andere zusters zijn alleraardigst zoo vriendelijk en behulp zaam. Ik hoop dat de muts mij goed zal staan." Carlotta Harrisson was in Sidney s hospitaal. Duizend gebeurlijkheden ston den' hem voor den geest. Sidney zou van haar kunnen gaan houden en haar thuis brengen. Sidney zou er op kunnen aan dringen, dat hij het hospitaal bezichtigde, zc had het er altijd over, en dan zou hij haar zien, van aangezicht tot aangezicht. Een man zou zijn geheim wel bewaren. Dit meisje met haar sombere oogen en haar bedreiging hem betaald te zetten wat haar overkomen was zij beteeken- de een gevaar, waartegen een man zich niet kon wapenen. „Spoedig", zei Sidney in de warme duisternis, „zal ik een muts hebben, het vergeten en mijn hoed er overheen op zetten dat doen de nieuwelingen altijd. Een van de meisjes ging er onlangs mee naar bed. Ze zijn van tulle, zie je, en geheel stijf en den volgenden dag was bij geheel verfrommeld." Op dat oogenblik sloeg de deur aan den overkant dicht. Sidney hoorde het niet, doch K. boog zich vo i over. Een ge deeld, en de ondernemingen van het eene land niet zullen trachten in hel aan het andere land toegewezen gebied ko.en te verkoopen. De Duitsche kolenexportem s hadden zich niet deze voorstellen lot de Britsche exporteurs gewend en hel Bril- sche departement voor het mijnwezen heeft thans van Duitschland een officieel be richt ontvangen, waarin bet voorge .telde plan in bijzonderheden wordt uiteengezet. Dit plan maakt thans een onderwe p van bespreking uit tusschen het ministerie voor hel mijnwezen en de vertegenwoordigers van den kolenhandel. De Star zegt dat de Duitsche kolen-exporteurs, me: het oog op de steeds toenemende kolenv jorra den in Duitschland en de daling der prij zen zeer verlangend zijn met de Engelsche mijneigenaars een overeenkomst te sluiten om een verdere prijsdaling te voorkomen. Inmiddels wordt uit Amerika gemel J, dat de Vercenigde Staten in Wales belangrijke hoeveelheden anthraciet hebben besteld voor levering over een maand. De staking in de Amerikaansche mijnen. Behalve de uitgebreide staking in de anthracietvelden van den staal Peninsyl- vanië is er ook in de vetkoolmijnen een begin van staking. Zoo heeft de leider van de afdeeling Oklahoma van de Uni ted Mineworkers, William Dalrympie, de mijnwerkers in dien staat opgeroepen tot staking. Over het algemeen ziet men in dit optreden van de vetkool-mijnworkers in Oklahoma een poging om het begin sel van de „gesloten werkplaats inge voerd te krijgen. Onder I, .gesloten werk plaats" is hier te verstaan de eisch van de vakbondleiders, dat patroons geen ar beiders in dienst nemen, tenzij die bij den betrokken vakbond zijn aangesloten. Men zou dan trachten dat beginsel aanvaard te krijgen in de kolenvelden van het Wes ten der Unie. De leider van de staking der anthraciet-werkers, John L. Lewis, beeft een bedrag van 8.00Ö.000 dollar toe gezegd voor de stakende vetkoolwerkers, mits de staking in de vetkoolmijnen ta melijk wel algemeen wordt. De beraadslagingen over het waarborg- verdrag. Op voorstel van den Franschen gede legeerde Fromagoot, is besloten dat de beraadslagingen der juridische deskundi gen over het waarborgverdrag die thans te Londen gehouden worden, geheim ge houden zullen worden, hoewel de Duit- scher, de Belg en de Italiaan daar aan vankelijk niet voor waren. De kathedraal te Alexandrië afgebrand. Een brand heeft het grootste deel van de kathedraal van Alexandrië ver woest. De schade bedraagt een millioen. Prof. v. Hamel. Onze landgenoot professor v. Hairie. is opnieuw voor een jaar benoemd tot directeur van de juridische afdeeling van het Volkenbonds-secretariaat. gedeelte van zijn hersens was bijna auto matisch op wacht. „Ilc krijg mijn opleiding in de operatie kamer ook nog", ging zij voort. „Dal is de poëzie van het hospitaal. Een chirurg is een soort van held in een hospitaal. Dat zou je niet denken, wel? Vandaag heerschte een groote opwinding. Zelfs de leerlingen spraken er over. Dr. Max Wilson deed de Edwardes operatie". De figuur aan den overkant stak een sigaret aan. Misschien ging hij toch „Iets vreeselijk moeilijks. Ik weet me; wat het is. Het komt in de medische bla den. Dr. Edwardes vond het uit, of hoe diat genoemd wordt. Er werd een fotogra fie van gemaakt voor het artikel. De fo tograaf moest een operatiejas aantrekken en de camera in gesteriliseerde handdoe ken wikkelen. Het was heel indrukwek kend zeggen ze." Toen ze K. aandachtig zag kijken, zweeg ze. Max, met een sigaret in de hand, stalt de straat over. Op het trot toir bleef hij staan en doorzochten zijn oogen het in duisternis gehulde balcon. „Sidney?" „Hier! Dezen kant op t" Blijdschap trilde in haar stem. Hij kwam langzaam naar hen toe. „Mijn broer is niet thuis, daarom ben ik gekomen. Keurig dat balcon." „Kunt U de stoep zien?" „Ik kom al, in volle vaart.' (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1