ƒ1.25 JX°. 10A. Woensdag 2 September 1925, 112" Jaargang. PRIJSVERLAGING FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COIMYT v Uigave Nüaml- Venn. «fioesd» Courant" en li leen wens Ross' Drnkkers- en TTItcevershedrHf en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Bij dit no. behoor' een bijvoegsel BUITENLAND. Het waarborg-verdrag. Tc Londen zijn ter bespreking van liet waarborg verdrag de juridische deskundi gen van Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Italic bijeengekomen. Zij kunnen geen principïeele wijzigingen of veranderingen van polit. betcekenis.aanbren- gen. Hun taak is uitsluitend den tekst van bet ontwerp zoo te redigeer en, dat bij de verdere behandeling door de politieke ver tegenwoordigers der betrokken regeeringen misverstanden zijn uitgesloten. Men ver wacht dat de juristen in vier dagen hier mede geheel gereed zullen zijn en dat Stresemann dan terstond zal voorstellen een conferentie tc Lausanne te houden in de laatste week van September. Aan deze conferentie zullen behalve Chamber lain, Briand, Hymans en Stresemann, waarschijnlijk ook Baldwin, Painlevè, Vandervclde en Luther deelnemen. Italië zal vermoedelijk niet vertegenwoordigd zijn De „Evening Standard" verneemt uit Pa rijs dat de Fransche regeering, indien men inderdaad voor het eind van September tot een overeenkomst inzake het waarborg- verdrag geraakt, zal voorstellen een bui tengewone zitting van den Volkenbond, nog in November van dit jaar te beleggen, waar Duitschland tot den Bond zou kunnen toetreden. In goed ingelichte kringen te Parijs verluidt zelfs dat Frankrijk bereid zou zijn tot wijzigingen in art. 16 van het Statuut van den Volkenbond ten einde aan Duitschland's wenschen tegemoet te komen. Dreigende staking in Amerika. In Amerika bestaat er buitengewoon veel kans op een staking in het anthraciet-bek ken. De vakbondleiders hebben reeds hun aanzeggingen in dien zin doen toekomen aan de circa 150 a 200.000 werklieden die bij deze industrie betrokken zijn. Thans wordt in de Amerikaansche pers meegedeeld, dat ook de werklieden in de vetkool-nijverheid zich bij de beweging zouden kunnen aansluiten. De leider van de anthracietwerkers, Joh. L. Lewis, heeft indien men een bericht in de New York Herald mag gelooven aan den vakbond der vetkool-werkers een bedrag van 8.000.000 dollar toegezegd voor de strijdkas indien zij tot een „sympathie staking" overgaan. Er wordt natuurlijk van regeeringskant al het mogelijke gedaan om te bemiddelen, ten einde de staking die vooral wanneer zij in de beide takken van steenkool-industrie tegelijk uitbreekt in waarheid een nationale ramp zal zijn, nog af te wenden. Het schijnt, dat er op het oogenblik zeer aanzienlijke voor raden anthraciet in de opslagplaatsen klaar liggen voor de industrie. Daarentegen zijn de vetkool-voorraden niet groot. Nader wordt gemeld dat de staking in de anthra- cietmijnen reeds zekerheid is geworden. Dc arbeiders die Zaterdag de mijnen ver lieten namen hun werktuigen mede, hetgeen er op wijst, dat zij niet voornemens zijn naar de mijnen terug te keeren. De mijn 80 KS9 werkersleiders hopen de staking te kun nen rekken tot December, wanneer het congres bijeenkomt. Zij hopen dat het congres dan bemiddelend zal optreden. Bij de staking zullen 10.000 spoorweg arbeiders betrokken zijn, die in het mijn- gebied werkzaam zijn. Engelsche manoueuvres. Gelijktijdig met het Hollandsche veld leger zal het Engelsche leger manouevres houden, n.l. op 22, 23 en 24 September, en wel lusschen Aldersbot en Salisbury plain. Deze Engelsche manouevres zullen op grooter schaal zijn dan na den wapen stilstand is voorgekomen en ook grooter dan voorloopig weer het geval zal zijn. De Aldershot-partij zal het sterkst aan infanterie zijn (ongeveer drie divisiën), de Westelijke partij (een divisie en een territoriale brigade) het sterkst aan cava lerie en rijdende artillerie. In overeen stemming daarmede is ook de verdeeling der luchtstrijdkrachten, in dien zin n.l. dat de minst beweeglijke partij de sterk ste luchtmacht krijgt, n.l. ongeveer 60 vliegtuigen, tegenover ongeveer 40 bij an dere. Beide partijen zijn uitgerust met luchtdoelartiliene en zoeklichten; scheids rechters van het leger en van de lucht macht zullen gezamenlijk moeten vaststel len welke verliezen de beide soorten strij ders elkander toebrengen en dienovereen komstig vliegtuigen en legerafdeelingen bui ten gevecht stellen, enz. 's Nachts zullen de vliegtuigen terugkeeren,* wanneer zij voldoend langen tijd door een zoeklicht ontdekt en beschenen zijn, terwijl geen gebruik mag gemaakt worden van de waar nemingen door vliegtuigen, die volgens uitspraak der scheidsrechters nun taak niet hadden kunnen volbrengen. De schulden van Italië aan Engeland en Amerika. Uit Rome wordt aan de Engelsche bla den gemeld, dat er in de Italiaansche pers thans een discussie is begonnen over de vraag hoeveel Italië aan Engeland en Amerika zal kunnen betalen. Betoogd wordt, dat dit niet meer dan 5 of 6 mil- lioen p. st. zal kunnen zijn, en dan nog slechts indien dit bedrag door de credi teuren in Italië wordt belegd. De Itali aansche bladen betoogen, dat Amerika Italië ten minste even gunstige voorwaar den dient toe te staan als aan België, om dat het nationale inkomen van Italië ge ringer is terwijl de belastingen er zwaar der zijn, ook al omdat in Italië lage in komens worden belast, die in andere lan den nog zijn vrijgesteld. Verder wordt er op gewezen dat Italië geen natuur lijke rijkdommen bezit. De Fransohen in Syrië. Volgens via Jerusalem ontvangen be richt is de citadel van Soeweida welke reeds gedurende veertien dagen door de Droezeri werd belegerd, bestormd. Het kleine Fransche garnizoen was uitgeput wegens gebrek aan drinkwater en had ook gebrek aan munitie, waardoor 't niet in staat was voldoende weerstand te bieden. Het geheele garnizoen werd gevangen ge nomen en de kanonnen vernield. De Fran sche troepen bewaken thans den spoorweg naar Damascus cn een hevige aanval der Droezen nabij Elghazale werd door het tankkorps afgeslagen. De rebellen leden aanzienlijke verliezen. De zeemansstaking. De zeemansstaking die, zoo als bekend is uitgebroken in Australië en Zuid-Afri- ka, dreigt ook in Engeland een groote uit breiding te verkrijgen. Zondag heeft het verbond van zeelieden te Southampton een groote bijeenkomst gehouden, waarin zeer vele leden van het Nationale ver bond van matrozen en s\ jkers aanwezig waren. De beraadslagingen waren vertrou welijk, maar daarna verscheen een com muniqué, behelzende dat er telegrammen aan de stakers in Australië en Zuid-Afrika gestuurd waren. Daarin stond dat de ver gadering te Southampton besloten had, het werk niet te hervatten, tenzij op grond van de oude loonregeling, on werd een beroep gedaan op alle zeevarenden, de zelfde houding aan te nemen. Indien aan deze lastgeving gevolg wordt gegeven, en de leden van het Nationale verbond hier mee instemmen, is dit het begin van een algemeene staking in het scheepvaartbe drijf, daar de rcederijen elke tegemoetko ming weigeren. In Southampton en Lon den kunnen verschillende schepen niet ver trekken, daar de bemanningen in staking zijn gegaan. Een schipbreuk. Naar Belga uit Perpigman meldt, is het vissehersvaarhiig Therèse Maria uit Collioure, dat met een 20-tal menschcn uit Banyuls sur Mer naar Collioure terug keerde tengevolge van slecht weer ver gaan. Van de opvarenden heeft alleen de zoon van den schipper zich zwem mende kunnen redden. Hij heeft het be richt van het ongeluk meegedeeld. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Dat is het niet. Ik ben net wegge gaan. Ik zou graag eens met u praten, als u geen bezwaar hebt". „Zeker niet." Tillie trok de stoel dichterbij. „Ik sta voor iets en ik kan niet tot een besluit komen. Gisteravond zei ik tegen mezelf dat ik eens naar een vrouw moest gaan die ongetrouwd is, net als ik, en niet meer zoo jong. 't Zou niets geven naar juffrouw Mc. Kee te gaan; zij is weduwe en zou het niet begrijpen.' Harriet's stem was een weinig scherp toen zij antwoordde. Zij vertelde nooit leugens als 't om haar leeftijd ging, doch zij gaf er de voorkeur aan haar ouder dom te vergeten. „Ik zou wel willen, dat je me nu de zaak vertelde' „Het is niet iets om er zoo maar mee te beginnen. Maar dit is het. U en ik kun nen beweren wat we willen juffrouw Har- riet; maar het leven brengt ons niet al les wat wij gehoopt hadden. U hebt die wassen beelden inplaats van kinderen en ik heb eters." Op Harriet's wangen vertoonden zich een paar roode vlekjes. Doch zij be gon belangstelling te gevoelen. Zonder aan haar corset te denken boog zij voor over. „Dat is misschien wel waar. Ga maar voort." „Ik ben bijna veertig. Nog tien jaar en mijn tijd is voorbij. Ik word al langza mer. Ik kan niet meer zoo vlug om de tafels komen als vroeger. Wei, gister deed ik suiker in de koffie van mijnheer Le Moyne wel, dat komt er nu niet op aan. Nu heb ik een kans om een eigen tehuis té krijgen, met een goeden man om me te verzorgen. Ik mag hem heel graag en hij houdt veel van mij." „Goede genade, Tillie! Ga je trou wen?" „Maar mevrouw" zei Tillie „dat is het", en zij zweeg eenige oogenblikken. De grijze overgordijnen met hun rose koorden, waaiden zachtjes heen en weer in de open ramen. Uit de werkkamer kwam het verwijderde gesnor van een naaimachine en het geluid van stemmen. Harriet zat met haar handen in den schoot en luisterde, terwijl Tillie de ge schiedenis vertelde. De sluizen waren nu open. Zij vertelde alles, in goed ver band en met onbewuste pathoshaarklei ne kamer onder de dakpannen van juf frouw Mc. Kee, en het huis buiten; haar eenzaamheid en de eenzaamheid van den man; zelfs de zwakke hoop op mogelijk moederschap, haar ledige armen, haar voortschrijdende leeftijd dit alles vlocht zij in haar verhaal en legde het IS THANS DE PRIJS VAN 1 KILO-BUS 0.75 PER BUS VAN EEN POND 0.42-3 EEN HALF POND 0.18 EEN ONS. DEZELFDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VOOR DEN OORLOG. BINNENLAND. Het conflict in de metaalindustrie. In een Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van den bondsraad van den Algemeencn Nederlandschcn Metaal- bewerkersbond, de z.g.n. moderne (soc.) arbeidersorganisatie, is het resultaat van de onderhandelingen tusschen den Metaal- bond en de verschillende werknemersorga nisaties besproken. Het in de conferen tie der werkgevers met de christelijke, de neutrale en de roomsch-katholieke or ganisatie bereikte resultaat vond de bonds raad van den Algemeenen Nederland- schen MetaaJbewerkersbond niet bevredi gend, althans niet wat betreft den vastge- stelden werktijd van 53 uur per week (overeenkomstig de overwerkvergunning der regeering - Red.) Ten aanzien van de loonen was echter algeheele overeenstem ming bereikt: de loonsverlaging is door de werkgevers volledig teruggenomen. Hoe wel dus inzake den werktijd geen overeen stemming is verkregen met den Algem. Ne- derl. Metaalbewerkersbond, meent de bondisraad zich, nu de r.k., de christelijke en neutrale bonden de vastgestelde werk tijdregeling hebben aanvaard, bij de dien aangaande tot stand gekomen regeling te moeten neerleggen. De bondsraad meent n.l. de gevolgen van een in verdeeldheid gevoerden strijd thans niet te kunnen aan vaarden. De vastgestelde werktijdregeling loopt tot 1 October a.s., den datum, waar op de overwerk ver gunrim g afloopt. Het hoofdbestuur kreeg in verband daarmede opdracht van den bondsraad, met den Metaalbond onderhandelingen te openen over de wederinvoering na 1 October van de 48-urige werkweek, zoo noodig met overgangsbepalingen. Deze beslissing is Maandag door de stakers aanvaard. Sport en Zondagsheiliging. Het comité voor de land- en tuinbouw- feesten te Purmerend had aan den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vergunning gevraagd om ge bruik te maken van het sportterrein der hoogere burgerschool, op Zondag 6 Sep tember, ten behoeve van sportdemonstr a - ties. Minister De Visser was gewoon, aan dergelijke vergunningen de voorwaarde te verbinden, dat op Zondag eerst te 1 uur, mocht worden aangevangen. Minister Rutgers heeft echter de vergunning zon der meer geweigerd. (Tel.) aan Harriet's voeten, zooals de ouden hun moeilijkheden voor hun goden brach ten. Harriet was diep bewogen. Te veel van wat Tillie zeide vond weerklank in haar eigen gemoed. Wat was alles waar naar zij streefde slechts armzalige schijn, vergeleken bij hetgeen het werkelijke le ven bood liefde, teederheid, kinderen, een eigen tehuis! Plotseling walgde zij van het grijze kleed op de vloei-, van de rose stoelen, van de lampen met hun kap pen. Tillie was niet langer de kelnerin van een goedkoop restaurant. Zij scheen groot, machtig, moedig, een vrouw die over het leven beschikken kon. „Waarom ga je niet naar juffrouw Ro- senfeld? Zij is je tante nietwaar?" „Zij is van meening, dat iedere vrouw die een man neemt, een dwaas is." „Je geeft mij een zware verantwoorde lijkheid, Tillie, ais je mijn raad vraagt." „Neen mevrouw. Ik vraag u, wat u zoudt doen als 'tu overkwam. Veronder stel dat niemand iets om u gaf, dat nie mand zich over u zou schamen, dat nie mand ooit iets om u gegeven had. En dat dan een gelegenheid als deze zich voor deed. Wat zoudlt ui doen?" „Ik weet het niet," zei die arme Harriet. „Ik vrees» dat ik in verzoeking zou komen. Het schijnt werkelijk, dat een vrouw recht heeft op geluk, zelfs als Zij schrok van haar eigen woorden. Het was alsof een verborgen „ik" had gespro ken en zij niet. Zij haastte zich op de keer zijde van de zaak te wijzeii, op de onzeker heid, op. de schande, Evemals K. bleef zij Veelzeggende cijfers. De Juli-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat enkele verhoudingscijfers betreffende het aantal aangeslagenen, het bedrag der inkomsten en liet bedrag der Rijksinkomstenbelasting in hoofdsom, ver deeld naar de hoegrootheid van de be lastbare inkomens. Over het belastingjaar 19221923 vol gen deze cijfers hieronder: In pet. van het totaal Hoegrootheid i aantal bedrag bedrag van de belast- aange- der in- der be- bare inkomens slagenen komsten lasting; Beneden f2000 63.33 34.60 10.30 Van f 2000-f 5000 30.81 34.44 22.27 Van f5000-f 10000 4.05 10.87 11.87 Van f 10000 en daarb. 1.81 20.09 55.56 Totaal 100.— 100.— 100. Duidelijk blijkt uit deze cijfers de voor deze belasting geldende progressie, in ver band waarmede nog geen 2 pet. van alle aanslagenen ruim 55 pet. van de geheele belasting in hoofdsom moet betalen. He grootst aantal belastingplichtigen is aan geslagen voor de lagere inkomens, n.l ruim 63 pet. van alle aangeslagenen voer inkomens beneden f2000 en ruim 94 pet voor inkomens beneden f 5000. Wij vragen voor deze cijfers wel d er bij, dat geen recht kan voortkomen uit onrecht. Tillie bleef zitten en streek haar handschoenen glad. Ten laatste, toen Har- riet zweeg uit louter vrees, stond hot-meis- ej op. „Ik weet hoe u er over denkt en ik verlang niet dat u eenige verantwoorde lijkheid op u neemt," zei ze rustig. „Ik geloof, dat mijn besluit al genomen was. Maar voor ik het deed wilde ik zeker zijn, dat een fatsoenlijke vrouw er net zoo over dacht als ik." En zoo ging Tillie voor een tijd uit het leven van de Straat, zooals zij uit Har riet's mooie kamers ging, rustig, beschei den cn met een vast doel voor oogen. Er waren nog andere wijzigingen in de Straat. Het huis van Lorenz werd geschil derd voor de bruiloft van Christine. John ny Rosen f eld, niet van de Straat zelf maar er bij behoorende, leerde Palmer's nieuwe automobiel besturen, vol angst en zalig heid. Hij liep langs de straat niet „links, rechts", doch „schakelaar, rem en hij nam de gewoonte aan het merk en het jaar tal van voorbij rijdende automobielen op te noemen. „Zus en zoo 1910 placht hij te zeggen met minachting in zijn stem. Hij ging boven zijn financiëele kracht, door een 'lange wimpel aan te schaffen, welke hij achter aan de automobiel wilde bevestigen en waarop te lezen stood: „Ver ontschuldig ons stof" en was ontroostbaar toen Paljner weigerde om er gebruik van te maken. f K. had toegegeven aan Anna s aandrin gen en was nu ook bij haar in de kost< De Straat, die anders uit ..e lioogte deed tegen haar toevallige en tijdelijke bewo ners, had hem aangenomen en hield var hem. Zij vonden hem gevoelig en bizortd menschlievend. En omgekeerd vond hij dat deze schijnbaar lodige draaikolk, waar in de stroom hem gedreven had, vol leve? was. Hij hield zich met kleinigheden be zig en bevond, dat zijn toekomst geleid, lijk minder duister werd. Wanneer hij nei ging tot zwartgalligheid gevoelde, orga niseerde hij een bal-speelclub, en brach hij een eeuwigdurende nederlaag toe aa. de Linburgs, bestaande uit loopjonge:' van Linden en Hofburgs warenhuis. De Rosenfelds aanbaden hem, met uit zondering van het hoofd der familie. Toci de oude Rosenfeld wederom straf te on dergaan had, ontdekte K., dat zijn fa milie vijf en zestig cents pea* dag aar loon van het rijk zou ontvangen, indien de man naar een werkinrichting werd over gebracht. Daar dit juist vijf en zeshi cents per dag meer was dan hij voor he in vrijheid waard was, gaf juffrouw Ro senfeld uiting aan den vromen wensen dat hij daar altijd mocht gehouden worden K. deed geen verdere pogingen on Max Wilson te vermijden. Den een o anderen dag zouden ze elkaar toch ont moeten. Hij hoopte, dat ze met zijn bcidci mochten zijn, als het gebeurde. Zelfs als hij zich niet gebonden had door zijn be lofte aan Sidney, zou vluchten dwaas heid zijn. De wereld was slechts klein en in zijn vroeger beroep had hij veel men- schen leeren kennen. Waarheen hij ook ging, overal zou dezelfde kans zijn. (Wordt vervolgd)*

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1