N0. 97. Maandag 17 Augustus 1925. ttüe Jaargang FEUILLETON „K" 'ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. ««esc W-gave F&taml. Venn. ^Goesdte Cburaot'* en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. KERMIS. Morgen zal de kermis weer in 't Goes- sche land zijn. En van heinde en ver zal men naar Goes trekken om het kermis feest mee te vieren. Kermis het woord doet denken aan leut en- jolijt, aan schetterende muziek, aan felle kleuren in spiegelglas weerkaatst. We snuiven den doordringenden geur van wafelen, de broze, goud-gele; van olie bollen, de dik-gesuikerde en van ander soortig smakelijk en knapperig gebak; we zien weer de bruine kaneelstokken, de rose zuurstokken en andere heerlijkheden, we zien de veelvervige luchtballons in een tros aan den stok. Kermis is een druk bewegen, een drin gen van menschen, een zwieren van mo lens, een schommelen van schuitjes, een dwarrelende dans. Kermis is ook een feest van gezellig heid. Men gaat er niet alleen heen, min? stens met z'n tweeën, meestal met een heele club. Met z'n tweeënWas eertijds een uitmoodiging om samen te gaan kermishou- den niet een verkapt huwelijksaanzoek? En was een groote oliebol, waar ieder om de beurt in beet niet de ietwat vettige be zegeling van dat pact? Misschien is dit thans ook nog wel zoo. De tijden veranderen, maar er zijn van die kernen, dale bracf stamt houden. Zoo kwam men vroeger per tilbury. Thans per fiets, motor, autobus. Maar de ouwe oliebol is nog springle vend. En ook op de fiets kan men samen happen van een bol. De kermis is geen onderwerp voor een deftig artikel en men zal van ons ook wel geen ernstige en diepgaande peroratie verwachten. Het is zelfs geen onderwerp om in proza te behandelen en onze penhouder maakt reeds dwaze capriolen en snakt er naar in poëzie-tred over het papier te dansen. We willen het werktuig ons stuk mktgereedschap dat ons reeds zoovele diensten bewees, terwille zijn en gunnen het gaarne een genoegen. Wat zingt de dichter over de kermis? Een ieder kent wel het liedje van Emiel Hullebroeck, den glunderen Vlaamschen bard, over de kermis van Rupelmonde; in het nbfrein van dit lied worden diverse handelingen opgesomd, welke „geen zon de zijn". Wij kunnen ons dus ontslagen achten van de taak zulk een lijstje te ge ven. Alleen zouden we achter sommige re gels van het liedje willen zetten, tusschen haakjes, „mits niet mate bedreven", i De Vlamingen zijn uitbundige kermis- vierder s. Daarvan getuigt ook een lied van René de Clercq, den zwartgebaarden dichter,wel ke ook eenige mailen in Goes optrad. Ook dit lied is door Elullebroeck op muziek gezet. ITet heet: Vlaamsche kermis, en we schrijven hieronder een couplet voor U over. Bezem uit!* 't Is kermis! Knechten, meiden, vrouwen, mans, •'Heel de bonte zwerm is 23 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Daarna moest zij het opspelden en zich zelf zien voor den spiegel in zijn kamer. Het werd Le Moyne zonderling te moede toen hij haar daar in zijn kamer zag, tus schen zijn boeken en pijpen. Hij voelde zich. onbehagelijk als hij aan den volgenden dag en de duizend en zooveel dagen dacht, dat zij er niet zou zijn. i „Ik heb u schandelijk lang opgehou den", zei ze eindelijk, „en u staat zoo vroeg op. Ik zal u uit het hosiptaal een briefje schrijven over verkwisting, want hoe kan ik dat nu met mijn groote vreug de? 'k Zal u ook schrijven hoe u Katie voor uw sokken kunt laten zorgen. En -en nu goedennacht." Ze was naar de deur gegaan; hij volg de haar en bukte een weinig onder de gaskroon. „Goedennacht", zei Sidney. „Tot weerziens en God zegene U". Zij verwijderde zich en hij sloot de Lustig aan Sen dans. Een and're groep aan tafel', Eet visch en worst en wafel, Oud-wijfje schinkt, Oud ventje drinkt, Oud liedje deunt en klinkt: Ha! Refrein Niets zoo leutig fraai en frisch Als bezem-boere-kerremis Niets zoo leutig fraai en frisch Als 't Vlaamsche icven is! Is het niet als een schilderij van Jan Steen of van O stade? Het laatste couplet van het liedje geeft den volgenden raad: Trouwt en kweekt ge kind'ren, Wordt ge van den ouden tijd, Komt geen jonkheid hind'ren Als ze speelt en vrijt. Een oude Vlaamsche gewoonte om met Kermis den bezem uit te steken. BUITENLAND. De toestand in Maroitko. Blijkens een verklaring van den Fran schen minister-president Painlevé, staan de Franschen en de Spanjaarden in Ma rokko op het punt een groot offensief aan te vangen tegen de Rif-kabylen, wier heer- scher Abd-el-Krim den eisch van volko men onafhankelijkheid handhaaft. Er resten echter nog slechts twee waan den voordat het regenseizoen invalt en het is een open vraag of heit den Franschen in die korte spanne tijds zal gelukken de Riffijnen te verslaan. Het Engelsche blad, de „Westminster Gazette" verzekerde dezer dagen, dat zulks vrijwel onmogelijk was, tenzij de Franschen „alle verdelgingsmethoden van wetenschappelijke oorlogvoering" gingen toepassen. Het blad voegde daaraan toe dat geen beschaafde mogendheid, vooral in een strijd tegen een toch al veel zwakkeren tegenstander, dergelijke methoden kon aan wenden en gaf -te kennen „dat dc gealli eerden van Frankrijk alsnog hopen op een beslissenden stap ten gunste van vrede". Het nieuwe Duitsche tarief. De financieele medewerker der N. R. Grt. schrijft over het nieuwe Duitsche tarief: Het verdient de aandacht, dat het zwaartepunt door de landbouwbescheming wordt gevormd. Tot 31 Maart 1926 zul len betrekkelijk lage rechten voor graan gelden, n.l. Mk. 3.30 per „doppeizent- ner"; daarna wordt Mk. 5.50 in rekening gebracht. Door dit invoerrecht zal Duitsch- land, wat de graanrechten betreft, onge veer op gelijke hoogte komen met Amerika en Italië. Voor suiker bedroeg het recht vóór den oorlog, op grond van de con ventie van Brussel, Mk. 4.80 per 100 Kg. geraffineerd; thans zal het op Mk. 10 worden gebracht. De Duitsche suikerprijs bevindt zich reeds aanmerkelijk boven het wereldpeil, terwijl ook de graanprijs in het verloop der laatste weken de komende invoerrechten duidelijk heeft weerspiegeld. Hoewel de tot wet verheven ontwerpen voorloopig slechts beoogen, een strijdmid del te zijn in de onderhandelingen, welke deur zacht achter haar. HOOFDSTUK IX. Naastenliefde en dienst. Sidney vergat nooit haar" eerste in drukken van het hospitaal, ofschoon die tamelijk verward waren. Jonge vrou wen in verpleegsterskostuum kwamen en gingen, flink, met kalme oogen en zacht sprekend. Er waren medicijnkasten met ordelijke rijen van geëtiketteerde fleschjes, linnenkamers met groote sta pels lakens en handdoeken, vergezichten van glinsterende vloeren en rijen ledi kanten. Er waren 'levendige dokters met linnen kleeren en koperen knoopen, die haar met vriendelijke, beschermende blik ken aanzagen. Er waren verbanden die aangelegd wenden en groote witte scher men, achter welke kleine of groote drama's, geboorten of sterfgevallen, zich afspeelden. En alomtegenwoordig scheen de geheimzin nige macht van de directrice van den op- leidings-cursus, kortheidshalve het Hoofd genoemd. Twaalf uur per dag, van zeven tot ze ven, onderbroken door een korte rust, ver richtte Sidney arbeid, waartegen haar ge moed in opstand kwam. Zij veegde en stofte de zalen, reinigde kasten, vouwde lakens en handdoeken, rolde verbandlinnen op zij deed van alles» behalve zieken verplegen, waarvoor ze gekomen was. nog met verschillende landen omtrent de te sluiten handelsverdragen gevoerd moe ten worden, is schrijver toch van oordeel dat Duitschland tot de meest protectionis tische staten van de wereld zal behooren, een omstandigheid, welke onmogelijk bevor derlijk kan zijn aan een spoedigen terugkeer tot een vrij en onbelemmerd handelsverkeer. Het geschil in de Engelsche steenkool-industrie. Baldwin heeft de bestuurders van het mijnwerkersverbond ontvangen en met hen hun verzoek besproken om de mijnwerkers te laten vertegenwoordigen in de commissie van onderzoek naar de bedrijfsvoorwaar- den in de steenkool-industrie. Dc premier zette uiteen, dat de regeering meent, dat de commissie, om een onpartijdig en gezag hebbend rapport uit te brengen, een klein, onpartijdig lichaam moet zijn, bijgestaan door onpartijdige technische raadslieden. In de commissie zullen geen vertegenwoor digers van dc mijnwerkers of van de -eige naars zitten, doch beide partijen zullen als getuige hun zaak uiteen kunnen zetten en wettelijke vertegenwoordigers, kunnen aanwijzen om de getuigen van de tegenpar tij een verhoor en een kruisverhoor af te nemen, precies zooals dat geschiedt in de gewone procedure voor de gerechtshoven. De bestuursleden der mijnwerkers gaven hun onvoldaanheid over 's premiers ver klaring te kennen, maar zeiden, dat zij voornemens waren aan het onderzoek mee te werken, zij het onder protest. Baldwin heeft in een interview verklaard, dat de volmacht voor de commissie, die door het kabinet vastgesteld is, het ruimste en uit gebreidste onderzoek mogelijk zal maken. Thans moeten de leden der commissie worden aangewezen, waartoe, naar men zegt een lijst met een twintigtal namen is opgesteld, waaruit er zeven of negen ge kozen zullen worden om de commissie te vormen. De overdracht va!n Spitsbergen aaïi Noorwegen. Donderdag heeft Noorwegen Spitsbcr gen officieel overgenomen. Te Longyear City aan de Adventbaai heeft de Noor- sche minister van justitie de koninklijke boodschap voorgelezen en verklaard, dat Svalbard van nu af Noorsch gebied is. Lassen, chef de bureau aan het departe ment van justitie, treedt ais bestuurder op. In heel Noorwegen werd gevlagd. Alle vestingen hebben om 12 uur saluutschoten gelost. Verscheidene buitenlandsche gezan ten kwamen de regeering gelukwenschen. België en Amerika. De onderhandelingen te Washington over de delging der Belgische schuld aan de Vereenigde Staten zijn op een dood punt gekomen. De Amcrikaanschc dele gatie heeft de Belgische voorstellen, die neerkwamen op een moratorium gedurende 10 jaar, verlaging van de hoofdsom en vermindering tot drie en een half pet. van de achterstallige rente en tot 2 pet. voor de van nu af verschuldigde rente verwor pen. De Amerikaamsche eiscben zijn veel bezwarender. Zij behelzen: le. te rugbetaling van de Belgische oorlogs schuld binnen 62 jaar met jaarlijksche ren tebetaling van 1 pet.; 2e. de schulden, na den oorlog aangegaan, worden geregeld op gelijken grondslag ,als voor de Engelsche schulden aan Amerika geldt en met een jaarlijksche rentebetaling van 3 pet. Hoe wel als uiterste concessie bovendien een moratorium in uitzicht werd gesteld, heeft de Belgische delegatie gemeend in deze voorstellen niet te mogen treden. Men wacht thans instructies uit Brussel. Typhus in Duitschlalnd. In Anklam heerscht een ernstige typhus- epidemie. In het stadje van 14.000 inwo ners, hebben zich nu al ongeveer 300 ge vallen voorgedaan, waarvan 30 met doo- delijken afloop. Men is er nog niet in ge slaagd de bron van besmetting op te spo ren. Te Hanau'is het aantal lyphusge- vallen gestegen tol 75, waarvan tot dus verre 6 met doodelijken afloop. Verschei den der gevallen hier zijn van zeer zwa- ren aard. UIT INDIE. Ernstige ongeregeldheden te Medan. Anti Engelsche demonstraties. Do agitatie, in verband met de gebeurte nissen in China, te Medan, onder de Chi neesche bevolking gewekt en waarmede uiting gegeven wordt aan een anti Engel sche gezindheid heeft zoo lezen we in dc Deli Crt. van 16 Juli tot zeer bedenkelijke demonstraties en kloppartijen aanleiding gegeven. Naar wo reeds meld den werden er eenige tientallen pamfletten in beslag genomen, vooral nabij de plaats waar het circus Hannston zijn tenten op geslagen had, waarin de Chineesche bevol king werd aangespoord het Engelsche cir cus te negeeren nu het vaderland in nood verkeert. Die biljetten hebben hun uit werking niet gemist. Om kwart over negen zou de voorstelling beginnen, doch een uur tevoren was er reeds een vrij groote menigte Chineezen nabij het circus te be speuren. De politie merkte alras, wat (Je bedoeling der Chineezen waszij vormden een ware keten voor den ingang van do tent, met het kennelijke doel alle Chinee zen die trachten mochten er binnen te gaan den toegang te beletten. En ook over In landers schenen zij hun actie uit te strek ken, want inderdaad trachtten zij er eeni- gen te beletten binnen te gaan. De weinige politiemannen die bij den ingang post had den gevat trachtten de steeds aangroeiende menigte terug le dringen, eerst zonder daarna met geweld. Toen, begon het ver zet eerst recht. De politie beleefde eenige warme oogenblikken. Van alle zijden suis den er steenen op haar af, klompen, ban ken en stoelen, die uit nabijgelegen warongs werden gehaald. Twee hoofdagenten kre gen een lading zand in dc oogen, een van hen werd een oogenblik geheel ingesloten en kreeg een stoel tegen de borst. De aanwezige politieopziener kon een aan vliegende bank nog net met zijn arm af weren. Er werd krachtig ingegrepen en het gelukte inderdaad de tierende en jouwende aanvallers terug te dringen. Onmiddellijk stelde een der hoofdagenten zich telefo nisch in verbinding met den adj. hoofd commissaris den heer Keyzer en met con troleur Roychaver, hoofd van plaatselijk bestuur. Beiden arriveerden gelijktijdig op de bedreigde plaats. Er arriveerden tevens een dertig man van de stads- en 70 man van de veldpolitie, de laatsten onder lei ding van den heer Delacroix. Hel bom bardement hield niet op. De adj.-hoofd commissaris, die zich nabij een der poli tieopziener s bevond werd door een groote kei midden tusschen beide oogen getrof fen, waardoor een hevig bloedende wonde ontstond. De heer Harmston werd door een steen aan de wang getroffen. Onder het publiek in de circustent ontstond geen consternatie. Men merkte te nauwe mood of niet, dat er iels gaande was. De Chvnee- zen gaven geen kamp. Vooral vanaf het viaduct van dc D.S.M. regende het tus- schenbeidc steenen, een waar en aanhou dend bombardement. De situatie werd on aangenaam. Het fanatisme onder de Oos terlingen was geweldig. Als gekken dans ten en sprongen zij om de politie heen, tartende hen dood te slaan. Het bleef steenen, stoelen en banken regenen. De politie had inmiddels aan alle zijden hot circusterrein afgezet om te beletten, dat de Chineezen de tent binnen zouden drin gen. Toen de rust niet terug wilde koeren, gaf de controleur last met geweld de me nigte uiteen le drijven. De aanwezige po litieopziener leidde de algemcene, de heer Delacroix de veldpolitie. Met klewang en gummistok werd er nu op los geslagen, zonder pardon. Er vielen hevige klappen. De Clhineezen, wier aantal naar schatting tot een dikke 800 man was aangegroeid, deinsden terug en renden alle richtingen uit. Een komisch gezicht vnas, te zien hoe de Nienhuysweg na die algemcene vlucht bezaaid was met honderden Chineesche sloffen, die in de haast verloren waren. Wat men bij alle relletjes en opstootjes ziet, was ook hier te constateeren: opge schoten jongens van 16, 17 jaar vormden de voorhoede en werden door de overigen opgehitst. Nam de politie er dan een te pakken, dan was dit voor dc rest van de troep weer aanleiding tot een nieuw bom bardement. Een, wat wij zouden noemen „snotjongen" was de eigenlijke ,maar na tuurlijke indirecte oorzaak van het verzet. Dat kereltje danste als een krankzinnige voor den politieopziener, die zich bij den ingang bevond en gaf heni iop 't laatst zelfs een schop. Toen de politie den bengel greep, begon het bombardement. Er ont stond eigenlijk een vechtpartij om het be zit van het gearresteerde kereltje. De ma joor der Chineezen, die later kwam, tracht te de politie nog te bewegen den jongen vrij te laten, maar omdat er voorzien werd dat er dan nog gekkere dingen gebeuren zouden, werd hij vastgehouden. 's Avonds ging zij niet naar huis. Zij zat op den rand van haar smal bed, baad de haar oververmoeide voeten in warm wa ter en oefende zich in het opnemen van den pols met behulp van K's klein hor loge. Elke lange, heete dag 'had twee oogen blikken, twee lichtpunten in de duistere eentonigheid, waarnaar zij verlangde en welke zij genoot. Vroeg Sn den middag, wanneer de afdeeling in volmaakte orde was, de schermen waren neergelaten te gen de felle Augustus-zon, de roode klee- den de tafels bedekten en het gonzen van de verbandlinnen-machine, waaraan Sid ney gestadig draaide, het eenige geluid was dat de rust verstoorde, kwam het eerste lichtpunt: Dr. Max ging dc deur voor bij naar de operatiekamer en riep haar een opgewekten groet toe. Op deze oogen blikken klopte Sidney s hart bijna even vlug ais haai* horloge. Het andere uur kwam, wanneer het be gon te schemeren, als het werk over was en de nachtzuster op haar gummi-zolen, met haar vermoeide oogen en rinkelende sleutels, zich had gemeld en de wachtor- ders in ontvangst had genomen en de zus ters zich in hun kleine kamer voor het avondgebed vereenigden. Nog maanden lang gevoelde Sidney den verheffenden invlopd van dat schemeruur en nooit faalde het haar vrede te brengen en haar gemoeds rust te herstellen. Het bracht haar de be- teekenis van haar werk helder voor den geest: Naastenliefde en dienst, beloften van rust en vrede. In een rij kwamen de zusters de kleine kamer binnen; zij kniel den en vouwden hun vermoeide handen. „Dc Heer is mijn herder", las het Hoofd uit haar ouden Bijbel; „mij zal niets ontbreken". En de zusters antwoordden: „Hij doet mij neerliggen in groene weiden; Hij leidt mij langs stille wateren". En verder tot het einde van den psalm „En ik zal eeuwig wonen in het huis van den Heer". Nu en dan was cr een sterfgeval achter een der witte schermen. Het bracht slechts geringe wijziging in de regelmaat van afdeeling. Een zuster bleef achter het scherm en haar werk werd door anderen gedaan. Als alles voorbij was, werd de juiste tijd aangeteekemd en het lijk ver wijderd. Eerst dacht Sidney, dat zij deze nabij heid van den dood niet kon verdragen. Toien vond zij de zusters hard, omdat zij bet zoo kalm opvatten. Daarna ontdekte ze, dat het slechts stoïcisme, berusting was, welke zij hadden aangeleerd. Die dingen moesten er zijn en het werk moest zijn gang gaan. Hun opvatting maakte, hen niet minder gevoelig. Zoo maakten ook de geduldige engelen zich vrij van hun gevoel als zij de daden der menschen boekstaafden voor do groote afrekening. BINNENLAND. Nieuw model bankbiljet van tien gulden. De directie van De Nedcrlandsche Bank maakt bekend, dat zij na 15 Augustus j.l. een nieuw model biljet van f 10 in om loop heeft gebracht. De voorzijde wordt omlijst door ccn in blauwe kleur gedruk- ten rand van kleine rozetten en is door ccne verticale lijn derzelfde rozetten in 2 vakken verdeeld. Van deze- vakken is het linkervak, hetwelk iets meer dan een kwart gedeelte van het biljet beslaat, on bedrukt gelaten. Hierin is het watermerk geplaatst, hetwelk een zeilend scheepje Den eersten halven Zondag, dien zij vrij had, ging zij met haar moeder naar de kerk en daarna weer terug naar het hospitaal. Het duurde dus twee weken voor zij Le Moyne terugzag. En toen zag zij hem slechts kort. Christine en Palmer Howe kwamen haar opzoeken en' bezichtigden het balcon dat nu ge- gereed was. Sidney en Le Moyne wisselden eerst eenige woorden. Er was verandering in Sid ney. Le Moyne zag het onmiddellijk. Zij was een weinig zachter geworden en haar blik was minder zelfbewust. Haar mond was, als altijd .delicaat, doch droeg nu een trek van weemoed, vond hij. Het deed hem pijn te ontdekken, dat haar ervaringen haar nadenkend hadden ge stemd. Zij waren alleen in de kleine kamer met de bruine lamp en de blauwe zijden kap en een klein naakt Evabeeld dat Anna bewaarde, omdat het een geschenk van haar man was, doch dat zij zóó ach ter een fotografie van den predikant had geplaatst, dat alleen het hoofd en een blootc arm met een appel boven dien eer waarden heer uitstaken, K. rookte nooit in het salonnetje doch uit kracht van gewoonte hield hij de pijp tusschen de tanden. „En hoe is het hier gegaan/ vroeg Sidney praktisch, t (.Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1