N\ 95. 112* «Jaargang. „K" Woensdag 12 Augustus 1925. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC ORgare töisml. Veniv. Coxaant'* en Klceuwens Ross' Drukkers-gen Uitgeversbedrtyl ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden, aangenomen tot 12 uur voormiddag. THUISKOMEN. Ongetwijfeld is reizen een genot. Het be teekent een onderbreking van de alle- daa.gsche sleur, liet is als een roode roos op bot grijs gewaad van ons leven. Iemand stapt in den trein, die hem zal voeren naar een onbekende stad, naar een nieuwe streek, naar nieuwe menschen. En zoodra hij in z'n coupé-hoekje zit en langs het station van z'n woonplaats glijdt, voelt hij zich een heel ander mcnsch. I Jonger, Wijder, ondernemender. I Het hoedje, dat natuurlijk zooals het bij een deftig inwoner van een deftig stadje belaajnt, in horizontalen stand op den schedel is geplaatst, krijgt een tik tegen den rand en steigert. En merkwaardig, de das is kleuriger dan gewoonlijk en ook de sokken zijn modieuser. Wanneer men op reis gaat voelt men zich toch altijd zoo n tikje avonturier. Het bloed onzer zeevaarders? En in gedachten beleeft men, zoo knus jes in z'n hoekje gedoken van allerlei. Wat kan ons niet alles te wachten staan! We hebben het gevoel van een kind op den vooravond van St. Nicolaas. Het kind weet wel dat het iets zal krijgen en het heefteen lijstje van verlangens opgesteld, dus weet het ook wel zoo ongeveer wat het zal zijn. Zoo weet de reiziger ook wel waarheen hij gaat en wat iiem zoo ongeveer te wachten staat. Maar het zit hem juist in het zoo onge veer, dat laat de noodige ruimte aan de fantasie. Het is zelfs niet ondenkbaar, dat den reiziger inplaats van de koek, de gard wacht, dat het hotel tegenvalt en dat het moment, waarop hij m den trein stapte, het aangenaamste van de geheele reis zal blijken. Reizen is een genot. Maar nog grooter genot is het thuis komen. Door te reizen leert men het tehuis waardecren. Dit klinkt paradoxaal. Doch hoe vaak verwijlen op reis uw gedachten niet thuis? Aan de hotelta,fel ziet ge plotseling een hoekje van uw kamer. Daar staat de di van, daar de piano, ge ziet een schilde rijtje tegen den wand. En het is vreemd, maar een intens ver langen komt in u op om eventjes weer in uw kamer tc zitten. Op een afstand zien we de dingen mooier dan dichtbij. En daarom is het goed de alledaagsche dingen ook eens te bezien van veraf. We bespeuren dan dat ook het oude, gewone, ons weet te lokken. Evengoed ais het vreemde, het verre. Steeds verlangen we juist naar datgene, wat we momenteel niet bezitten. In den roman Mamalive van den En,- gelschen schrijver G. K. Chesterton, ver laat de hoofdpersoon zijn huis met het doel het te gaan zoeken. Hij maakt een reis rond de wereld, steeds vragend naar z'n huis. Op z'n uitgangspunt teruggekeerd vindt hij het dan weer cn is zielsgelukkig: hij heeft er aldoor zoo naar verlangd. Maar ook is er verwonderingis dit alles van hem? Hij wist eigenlijk niet dat hij zoo rijk was. En aan hiet dienstmeisje vraagt hij: woon ik hier? Een dergelijke blijde verwondering komt over ons, wanneer wc na de reis onze voordeur ontsluiten. BUITENLAND. 21 De toestand ih Marokko. De Fransche bladen bevatten de con clusies van het rapport, dat maarschalk Pétain over den toestand in Marokko heeft uitgebracht. Pétain zot uiteen hoe de Fran seben (bij het begin van den opstand in het Rif) een moeilijke en ondankbare taak hadden doordat zij het hoofd moesten bie den aan de aanvallen van een zeer mach tigen vijand. Deze bestond uit afvallige Rif fijnen en een reserve van dertig- tot veertigduizend krachtige strijders uit de borgen, die het terrein kennen en over kanonnen en machinegeweren in overvloed beschikken. De vooruitgeschoven bewa kingsposten aan dc Werga hebben de eerste aanvallen afgeslagen. De veldtroe- pen moesten voor alles de posten te hulp komen en hen van levensmiddelen voorzien en dc afvallige stammen in bodwang hou den, die den weg naar Fdz en den weg naar Algerije bedreigden. De komst van versterkingen maakt het mogelijk de een heden, die sedert drie maanden strijd voe ren, af te lossen, de toebereidselen te voltooien teneinde den vijand binnenkort terug te werpen, overal het Fransche gezag te herstellen en een stevige organisatie tot stand te brengen, waarbij nieuwe invallen uitgesloten zijn. In het rapport wordt ten slotte hulde gebracht aan Lyautey en erop gewezen, dat de vijand geen enkel van zijn politieke oogmerken heeft bereikt. Fez en Taza zijn beschermd tegen elke poging van den vijand en het inwendige van Marokko blijft trouw aan Frankrijk. Een hoogleeraar vermoord. Professor Rosen, hoogleeraar aan de universiteit van Breslau, broeder van den gewezen minister, dr. Rosen, is Zondag in zijn villa vermoord. Een schoenmaker die in hetzelfde huis woonde, is eveneens dood in zijn woning gevonden. Uit het onderzoek bleek terstond dat diefstal in geen geval de reden van deze dubbele mis daad kon zijn geweest. De huishoudster van den professor beweerde dat een paar mannen de woning waren binnengedrongen onder voorwendsel dat zij agenten van politie waren en den professor moesten spreken daar hij zijn belasting niet had betaald. De huishoudster vluchtte, nadat de mannen waren binnengekomen naar een kleinen stal en werd daar door de politie gevonden. De politie meende intusschen goede reden te hebben tot de arrestatie der 54-jarige huishoudster over te gaan. Prof. Rosen, die ongeveer 60 jaar oud en leider van het botanische instituut te Breslau was, had dc dochter van zijn huishoud ster geadopteerd. Het jonge meisje was korten tijd geleden gehuwd. Men vermoedt nu dat de huishoudster den moord heeft gepleegd, ten einde haar dochter in het bezit van dc erfenis te stellen. Het nieuwe Duitsche tarief. De Duitsche Rijksdag heeft de nieuwe Duitsche tariefwet in tweede lezing aange nomen. Op voorstel der meerderheids partijen werden de discussies cr over gesloten. Deze waren van zeer rumoerigen aard. Stippen wij echter eerst uit een kalm gedeelte even de m cning aan van dein democraat Meyer die betoogde dat de tariefnovelle het tot stand komen van de handelsverdragen eer zal belemmeren dan bevorderen. Dc kans is groot, dat Duitseh- land een economischen oorlog tegen de geheele wereld zal gaan voeren. Voorts werd betoogd dat de nieuwe tarieven (de graanrechten!) zeer nadeclig voor het le vensonderhoud der bevolking zullen zijn. Thans een brokje rumoerige discussie. De sociaal-democraat Schmidt, aldus de N R. Crt., bestrijdt de graanrechten. De volksvertegenwoordiging hoort kalm toe. Als Schmidt het spreekgestoelte verlaat zegt de vice-president Graef, dat de uit gesloten afgevaardigde Schuetz thans in de zaal is. Hij verzoekt hem heen te gaan ais Schuetz zitten blijft wordt hij eerst voor acht en daarna voor twintig vergaderingen uitgesloten. Schuetz gaat nog niet heen en nu geeft de vice-presi dent het bevel dezen afgevaardigde met geweld uit de zaal te verwijderen. Dc pu blieke tribunes worden ontruimd. Op ver zoek van den president verlaten ook de afgevaardigden met uitzondering van de communisten de zaal. Daarop verschijnen acht geuniformde agenten. Dc communis ten ontvangen hen met gejoel cn gefluit en cischen dat zij zich legimiteeren. Als Schuetz daarop nog niet wil gaan, pakken de agenten hem vast en sleuren hem dc zaal uit. De vice-president sluit daarop nog den afgevaardigde Weber uit, omdat deze hem had toegeroepen: „Schaamt ge u niet?" Daar Weber niet vrijwillig heen gaat worden do tribunes opnieuw ontruimd en weer verlaten de afgevaardigden de zaal. Intusschen blijkt dat niet Weber, maar zijn partijgenoot Troglcr de inter ruptie heeft geplaatst, waarop Trogier in de plaats van Weber geschorst wordt. Deze gaat evenmin heen en voor de derde maal worden dc tribunes ontruimd. Als Trogier de zaal uit is, heropent Graef de zitting. Hij wordt door de communisten voor leugenaar en Schicber uitgescholden. Met gebalde vuisten omringen de commu nisten de voorzitterszetel. Graef schreeuwt zoo luid mogelijk en zet de handen aan den mond om zich verstaanbaar te maken. Hij" roept dat hij niet zal aarzelen de heele communistische groep te schorsen. Hij voegt de daad bij het woord en schorst nog drie afgevaardigden. Weer komt de politie de zaal binnen. De communisten verdedigen zich en er wordt zelfs ge vochten, maar ten slotte blijkt de politie de sterkste. Als Graef de vergadering her opent wordt hij door de uiterste linker zijde uitgescholden en wijst men hem erop, dat de publieke tribunes nog niet heropend zijn. Nieuw tumult. Nieuwe pro testen. Nieuwe uitsluitingen. Nieuw op treden van de politie. Ditmaal treden 18 agenten ie actie. Zij weigeren zich te le gimiteeren, waarop de communisten nog roepen: „Spaar de tariefpolitiek van het kabinet-Luther, wij wijken slechts voor geweld". Vice-president Graef wordt voor beul uitgescholden en ten slotte verlaten de communisten weer de zaal. Moderniseering van den landbouw. De Roemeensche regeering heeft uit voerige plannen uitgewerkt tot modenii- seering van den landbouw. Vooreerst zal een onderzoek moeten uitwijzen welke graansoorten, in verband met de bodem gesteldheid, met heft meeste voordeel kun nen worden verbouwd. Voor dit onderzoek denkt men drie jaar noodig te hebben. Vijf jaar zullen besteed worden om de beste werkwijze te vinden in die gebieden, welke van droogte hebben te lijden. Gelei delijk wil men op d:e wijze het slechte zaadgoed doen verdwijnen, dat de laatste jaren op de hoedanigheid van den oogst een sterken invloed heeft gehad. De noo dige crcdieten voor de uitvoering van dit plan zijn reeds beschikbaar gesteld. Briand te Londen. Briand, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken is te Londen aangeko men teneinde de Duitsche nota over het voorgestelde waarborgverdrag te bespre ken niet zijn Britschen collega Chamber lain. Naar aanleiding van dit bezoek ver zekert Reuter dat er geen verschil van meening tussehen Frankrijk en Engeland bestaat en dat de besprekingen waarschijn lijk binnen twee uur zullen zijn afgeloo- pen. De twee staatslieden zullen de eind redactie van de Fransche antwoord-nota aan Duitscbland vaststellen, voordat Bri and Donderdag naar Frankrijk terugkeert. Klefnhans en Grewar namens de gasten hadden, dank gezegd voor dc ontvangst, werd het bedrijf bezichtigd. Hierna wer den het gezelschap vervcrschingen aange boden, waarbij over en weer hartelijke woorden werden gesproken. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Je wcnsch is mij een wet vanavond, zei hij zacht. Toch was de avond hem een teleur stelling. Het ongedwongene was weg. Het meisje dat gemoedsbeweging getoond had bij zijn blik de laatste twee dagen, wier donkere oogen vuur geschoten hadden als hij haar aanzag in de spreekkamer, was nu koud en apatisch. Zij zat achterover in haar stoel, at weinig en schrok bij el- ken stap. Haar oogen, welke de zijne bijna niet hadden moeten verlaten, wa ren gevestigd op de portiek buiten de deur. „Ik geloof, dat je toch bevreesd bent!' „Vreeselijk". „Een beetje gevaar verhoogt het ge not. Je weet wat Nietzsche daarvan zegt." „Ik houd niet van Nietzsche". Met ge dwongen belangstelling vroeg zij: „Wat zegt hij?" „Dc echte man wenscht twee dingen gevaar en spel. Daarom zoekt hij de vrouw als het gevaarlijkste speelgoed". „Vrouwen zijn alle gevaarlijk als men zc als speelgoed beschouwt. Wanneer een man ontdekt, dat een vrouw logisch kan denken doch niet voelt, beschouwt hij haar als oen bedreiging. Doch de den kende vrouw, is in werkelijkheid minder gevaarlijk dan de andere soort." Dit was een beter onderwerp. Abstracte onderwerpen zoo te bespreken, dat elk gezegde ook als iets persoonlijks kon wor den opgevat, over vrouwen te spreken en haar in de oogen te zien, discussies te houden over nieuwe levensopvattingen met hun vrijheden, oude gebruiken en zeden af te schaffen daar hield hij van. Wilson, werd tevreden en was weer vol belangstelling. Het meisje was vlug van begrip. Zij viel zijn opvattingen aan en stelde hem in staat ze te verdedigen. De overtuiging, dat Le Moyne met zijn ge zellin nu wel weg moesten zijn, gaf haar rust. Slechts door zijn automobiel in wilde vaart te laten loopen, kwam zij nog voor tienen in het hospitaal aan. Wilson verliet haar op den hoek, zeer tevreden over zichzelf. Hij had de rust genoten, die hij noodig had, in sympathiek gezelschap. Het meisje maakte zijn be langstelling gaande. Zij had intellect en toch niet te veel. En zijn eigen houding was correct geweest, zelfs als ze ging praten, was er weinig te vertellen. Doch hij was er gerust op, dat zij zou zwijgen. Toen hij de Straat inreed keek hij naar den overkant, naar het huis van de Pages. Sidney stond er op de stoep te praten met een grooten man, die iets lager stond en naar haar opkeek. In de duisternis LANDBOUW VEETEELT EN VISSCHERIJ. Het bezoek van Zuid-Afrikaansche landbouwers. Het Zuid-Afrikaansche gezelschap.dat een rondreis door ons land maakt, heeft Maandagochtend de Coöperatieve Kunst- mestfabriek te Vlaardingen bezocht. Het gezelschap werd in het kantoorlokaal wel kom gehceten door den heer C. Linden- bergh, voorzitter van het bestuur. Eenige inlichtingen werden verstrekt door den heer W. C. Postma; deze vertelde o.m. dat vier jaar geleden ons land twee kunst- me stfahricken telde, die in 1921 worden vereenigd tot één groot bedrijf (fabrie ken met terreinen beslaan pl.m. 10 H.A.) te Vlaardingen; dat omgezet werden in het eerste volle bedrijfsjaar 90.000 ton superfosfaat, in het tweede, derde en vierde jaar resp. 120.000 ton, 130.000 ton en 150.000. ton, en dat ook naar Zuid- Afrika wordt geleverd. Nadat de heeren RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door P. M., 36 jaar, landbouwer te Nisse, is hooger beroep aangeteekend te gen een vonnis van den Kantonrechter* te Goes van 3 Augustus j.ï„ waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor en Rijwiel wel is veroordeeld tot f 15 b. of 15 dagen hechtenis. Ook de ambtenaar van het O, M. heeft geappelleerd. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Straatschenderij: M. C. J. v. cl. B. te Kloetinge berisping, C. G. te Oudeiande voorwaardelijk 3 mud. tuchtschool. G. P. aldaar een maand voorwaardelijk tucht school, J. A. H. te Hans weert twee innd. voorwaardelijk tuchtschool. K. K. te Hans weert, P. J. d. H. te Kruiningen f6 b. of 1 week tuchtschool. Strooperij: F. d. B. te Hans weert, J. H. F. te Kruiningen, P. C. D. te Kloe tinge f5 b. of 1 week tuchtschool. Zonder vergunning loopen over eens an ders grond: J. P. A. te I Ioedekenskerke f 10 b. of 10 d. h., C. S. tc Driewegen f6 b. of 6 d. h., C. S. te Goes f3 b. of 1 weck tuchtschool, M, K. te Goes f3 b. of 1 week tuchtschool, M. V. te Waarde terug aan ouders, A. K. aldaar f3 b. of 1 week tuchtschool. Opgeven valsche naam: C. S. Ie Goes f 15 b. of 1 mmd. tuchtschool. Op openbaren weg trekdier onbeheerd! laten staan: G. S. te Goes f5 b. of 5d.h. Te Ovczande met auto te snel rijden: C. J. d. J. te Driewegen f 15 b. of 15 d. h. Te Kloetinge met motor te.*snel rijden: C. M. te Kruiningen f 1 b. of 1 d. h. Schelde bevisschen zonder consent cn vergunning: A. v. S. te Ierseke f3 b. of 2 weken tuchtschool. Fietsen over spoorlijn: F. A. F. zon der bekende woonplaats f5 b. of 5 d. h. Woonwagen bewonen zonder dal daarin, is opgehangen een vergunning om die to be wonent: J. R. te Roosendaal f 10 b. of 10 d. h. Met rijwiel niet voldoende uitwijken: L. S. te Oudeiande berisping. Met rijwiel linkerzijde van den weg houden zonder noodzaak: A. C. v. L. te Kloetinge f5 b. of 5 d. h. Met auto rijden zonder nummer en rij bewijs: J. M. te Oudeiande 2 maal 15 jb. of 2 maal 5 d. h. Met auto over plein Groote Markt rij den: J. J. v. H. te Goes f5 b. of 5 d. h. Met auto 's avonds rijden zonder ach terlicht en voorlichten: W. A. te Bor gen op Zoom 2 maa§ f5 b. of 2 maal 5 d. h. i Avonds fietsen zonder licht: G. v. O. te Driewegen, D. d. J. aldaar terug zette Wilson zijn das recht. Sidney was een machtig mooi meisje. Dc Juni-avond zat hem m "t bloed, 't Speet hem, dat hij Carlotta niet goedenmadht gekust had. Achteraf gezien, geloofde hij, dat ze dat verwacht had. Toen hij uit zijn automobiel op het trottoir stapte, liep een jonge man, die in de schaduw van een boom had gestaan, vlug weg. Wilson glimlachte terwijl hij hem na keek in de duisternis. „Ben jij dat Joe?' riep hij. Doch de jongen ging door. HOOFDSTUK VIII. Op een baicon. Sidney kwam begin Augustus als leer ling in het hospitaal. Christine zou in September met Palmer Howe trouwen en, nu Harriet en K. in het huis waren, ge voelde ze, dat ze haar moeder gerust kon verlaten. Het baicon bij het salonnetje was reeds in aanbouw. Den avond voor ze wegging zette Sidney er stoelen cn zat zij er met haar moeder totdat de dauw haar moeder naar de naaikamer dreef, waar ze haar „Dagelijksche Overpeinzingen bij de lamp las. Sidney zat nu alleen en bekeek haar wereld van uit dit aangenaam hoekje. Zij kon den tuin zien met zijn gewitte schut tingen en de klimplanten en terzelfder tijd, door haar hoofd om te draaien, het huis van de Wilsons aan den overkant. Het meest zag zij naar het huis van de Wilsons. K. Le Moyne was boven in zijn kamer. Zij kon hem op en neer hooren loopen en nu en dan rook zij de bitter-zoeta geur van zijn tabakspijp. Zij had nu al haar zaken geregeld behalve Joe. Gaarne had zij ook dit af gedaan. Zij wilde hem te kennen geven hoe zij er over dacht. Dat zij hem even gaarne mocht al's vroeger, dat ze hem geen leed wilde doen. Doch zij wilde hem ook doen begrijpen, dat zij nu besloten was hem nooit tc trouwen. Zij had geen plan ooit te trouwen; maar als ze het deed, dan moest het een man zijn, die iets betcekende in de wereld. Haar blik wend de zich verlangend naar hot huis aan den overkant. K.'s lamp brandde nog boven, doch zijn rusteloos geloop was opgehouden. Hij was nu zeker aan het lezen hij las veel. Zij moest nu werkelijk naar bed gaan. Een kat uit de buurt stak peinzend de straat over en staarde na air het baicon met groene gloeilampjes. „Kom Bill Taft," zei ze, .Reginald is weg, dus bemje welkom. Kom maar. Joe Drummond, die haar 'huis dien avond voor 'dc vierde keer voorbij liep, hoorde haar'stem en aarzelde. „Ben jij dat Sid," riep hij zacht. „Joe! Kom binnen." „Het is laat. Ik moet eigenlijk naar huis." De droefheid in zijn stem deed haar leed. „Ik zal je niet lang ophouden. Ik moet je even spreken.' Langzaam kwam hij bij haar. „Wel?" zei hij heesch. „Je bent niet erg vriendelijk tegen me, Joe!" „Mijn God," zeide Joe. „Vriendelijk tegen je? Kan ik je grooter vriendelijk heid bewijzen dan door je uit den weg te gaan „Niet als je mij daarbij haat." „Ik haat je niet." „Waarom heb je mij dan niet opge zocht? Als ik iets gedaan heb. Haar stem was vol deugd cn beleedigde vriend schap. „Je hebt niets anders gedaan dan me toonen, dat mij missen kunt." Hij ging op den rand van het baicon zitten en staarde in liet ledige. „Als je er zoo over denkt." ,,'t Is jou schuld niet. Ik was een dwaas toen ik dacht, dat je ooit iets om me gege ven had-. Niet dat de heele zaak me veel kan schelen. Ik heb enkele andere meisjes opgezocht cn die waren blij dal ik kwam cn behandelden mij zooals 't behoort.'* Er was een jongensachtige bluf in zijn stem. „Maar het walgt me iedereen te hoo ren zeggen, dat je met mij gekoketteerd en me nu den bons gegeven hebt." „Goede Hemel l Maar ik heb je toch nooit iets beloofd?" „Dat vatten wij verschillend op, dat is alles. Ik beschouwde het als een belofte. Toen verliet hem plotseling zij" zo'r&~ vuldig voorbereide onverschilligheid. Hij boog snel voorover, greep haar hand en drukte die aan zijn lippen. (Woedt vervolgd)»

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1