N°. 91. Maandag 10 Augustus 1925. liè0 Jaargang. FEUILLETON »K» ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ffitg&ve YtaamL V«rm» «öoesehe Qmraof en Kleeuwess Ross' Drukkers-Jen Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Olie uit steenkool? De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph' vestigt in een belang wekkend artikel de aandacht op de mo gelijkheid van een omwenteling in de Duitsche kolenproductie. Hierin uit hij dan ook zijn ongerustheid over de zeer ernstige moeilijkheden, die zich in dat geval zouden voegen bij de reeds benau wende crisis, die de Britsche kolemindu- stric momenteel doormaakt. Het Duitsche plan houdt n.l. niets minder in dan het maken van Duilschland tot het grootste o 1 ieproduceercnd land van de wereLd. Hier bij is natuurlijk, zooals de correspondent opmerkt, geen sprake van de ontwikkeling der bescheiden pctroleumbronnen in het land. Men heeft echter op het oog, een productie in het groot van olie uit Duit sche kolen en voornamelijk uit deze soor ten kolen, die nu slechts een geringe waar de hebben voor de industrie. „De Lokalanzeiger" vermeldt hel plan onder het opschrift„Duitsche kolen als grondslag voor olie In Duitschland is op het oogenblik een kolencrisis en het blijkt, dat in de con ferentie, welke de laatste dagen heeft plaats gevonden in het Duitsche ministerie van Handel, er ernstig over gesproken is de crisis te overwinnen door in het groot het Bcrgius-proces aan te wenden. In 1913 vroeg professor Bergius, te Berlijn, patent aan op zijn proces om olie uit steen kool te bereiden, maar de mogelijkheden hiervan voor de industrie werden niet eerder zorgvuldig nagegaan tot na den oor log en de belangrijkste resultaten werden niet vóór 1921 bekend, toen de uitvinder een lezing hierover hield op een chemi sche conferentie te Stuttgart. Voornamelijk komt het proces hierop neer, dat distil latie plaats heeft in tegenwoordigheid van hydro geen en onder hoogen druk. Het was reeds eerder bekend, dat van zware olie, lichte kon gemaakt worden, maar de pro fessor deelde mede, dat hij er op derge lijke wijze in geslaagd was om kolen, die 5 pet. asch bevatten, voor 85 pet. om te zetten. Verder verklaarde hij, dat bij de proe ven die te Mannheim genomen waren, de moeilijkheden van practischen aard over wonnen waren en hij voorspelde, dat de verdere ontwikkeling van zijn systeem zou bewijzen, dat de toepassing op groote schaal een veilige cn eenvoudige zaak was. „De Lokalanzeiger" bericht nu, naar de correspondent mededeelt, dat het pro ces voltooid is en dat cn de Rijksregeering èn het Pruisische gouvernement reeds toe gezegd hebben, dc eerste practische proef neming financieel te zullen steunen. Het ontworpen plan zou o.a. inhouden, dat elk der beide regeeringen een subsidie van 1.250.000 Mk. zou verkenen. Men is van plan de proef te nemen met de ko len uit Beneden-Silezic, welke een groot percentage aan stof bevatten cn daarom, bij de tegenwoordige overproductie, moei lijk een markt kunnen vinden. 20 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Zij trok een zacht zwart kleed aan, open aan den hals, met een wijde kraag en manchetten van een andere stof. Haar licht haar was hoog opgetrokken en ver borgen onder haar zwarten hoed. Van haar Spaansche moeder had ze geleerd den man te behagen, niet zichzelf. Zij ge voelde, dat Dr. Max haar liefst niet op vallend gekleed zou zien cn daarom kleed de zij zich zoo. Daar zij omzichtig van aard was, bracht zij cenigc wanorde in haar bed en drukte zij een holte in haar hoofdkussen. De kamers der zusters wer den nu en dan geïnspecteerd en zij had opgegeven dat zij hoofdpijn had. Zij was precies op tijd. Dr. Max, die met zijn automobiel vijf minuten te laat om den hoek kwam, vond haar daar een voudig doch mooi en gaf te kennen, dat het avontuur hem zeer aangenaam was. „Eerst een beetje frisschc lucht en dan een souper hoe vindt je dat?" „Gaarne eerst in de buitenlucht. Ik ben erg moe." Hij reed in de richting van de buiten wijken en toen, naar haar overtuigende. Een reuzen-vliegtuig. De „Star" meldt, dat de vliegtuigen bouwer Navarro een groot vliegtuig heeft ontworpen voor een passagiersdienst tus- schen Londen en New-York. Nadat Na varro de belangstelling van president Coo- lidge voor zijn plan had gewonnen werd in Engeland en Amerika een bedrag van 2 millioen p. st. bijeengebracht om het uil voerbaar te maken. De bouw van een dergelijk vliegtuig zal 150.000 p. st. kosten doch voor den geheelen dienst zou 6 mil lioen p. st. noodig zijn. Het vliegtuig zal een „vlucht" van 185 M. breedte hebben en het zal een driedek ker zijn voorzien van negen Napier-Lion motoren, elk van 450 P.K. De bemanning zou 38 leden tellen, o.w. twee kapiteins, 2 stuurlieden en 12 machinisten, die elkaar om de 8 uur zouden aflossen. De snel heid zou 150 mijlen per uur bedragen, doch berekend naar een snelheid van 100 mijlen kan de tocht van Londen naar New York in 34 uur worden afgelegd, met 150 passa giers, die voor hun passage ongeveer 55 p. st. zouden moeten betalen. Sovjet Rusland ongerust. De Prawda bevat een bericht uit Oslo (Kristiania), dat wat den feitelijken in houd betreft zeker volstrekt voorbehoud verdient, maar waar wij melding van maken vanwege de politieke gedachte of liever de politieke achterdocht, die er uit schijnt te spreken. In dat bericht wordt dan ge zegd, dat met het bezoek, hetwelk een Britsch eskader aan de Oostzee brengt, niet slechts een betooging tegen de sowjet- unic beoogd wordt, maar dat het tevens en zelfs in de eerste plaats verband houdt met de inrichting van marinebases aan den oever der Oostzee. Dergelijke bases zouden worden aangelegd op de ei landen Utoe, Izra en Aldan. De aanleg geschiedt in naam door Finland, maar in werkelijkheid ten gerieve van Engeland; dc plannen zijn dan ook ontworpen door Britsche deskundigen. Het bericht voegt hieraan toe, dat in Fran sche militaire kringen ontevredenheid, beersoht in verband met deze kwestie. Een optimistische verklaring. Opi 1 Augustus is de jaarmarkt te Niizj- ni-Nowgorod geopend en dein volgenden dag, op het jaarmarktterrein, een tentoon stelling van den staatshandei. Hierbij hield Froemkin, dc plaatsvervanger van Kras- sin, een rede, waarin hij onder meer ver klaarde, dat nijverheid en landbouw iin de sowjet-unie thans weder den omvang van voor den oorlog bereikt hebben. Deze verklaring die niettegenstaande de goe de oogstresultaten en de berichten over een herleving in de industrie, toch nog wel nadere staving behoeft werd volgens de Prawda door de toehoorders met een geestdriftig applaus begroet. SCHOOL EN KERK. Vrije Evang. Gem. Beroepen te lerseke Ds. J. van Pe- tegem te Hilversum. glimlachte hij tegen haar. „Dit is het leven!" „Ik ben vandaag voor het eerst koel." Daarna spraken ze weinig. Zelfs Wil son's uitmuntende zenuwen hadden de in spanning van den middag gevoeld en on der de donkere oogen van het meisje wa ren gekleurde schaduwen. Zij leunde ach terover .vermoeid, doch met groote vol doening. Eenmaal keerde hij zich half om en zag haar aan. „Je bent toch niet ongerust?" „Niet bijzonder. Ik heb het te goed daar voor. Maar ik hoop, dat wij niet gezien worden." „Maar t is niet erg, al worden we gezien. Je gaat met mij naar een patiënt. Zuster Simpson is dikwijls met mij mee gereden". Het was bijna $cht uur toen hij de automobiel de oprijlaan van het White Springs Hotel opreed. Dc tijd om te sou- peeren was bijna voorbij. Eenige gezel schappen, die per automobiel gekomen waren, maakten zich gereed voor de terug reis door het door de maan verlichte landschap. Rondom lagen de maagdelijke velden, geurig van pas gemaaid gras, bloeiende boomen en warme aarde. Op het gras-terras boven de vallei, waar Sid ney s ongeluksrivier liep, stond een mag nolia vol roomkleurige bloesems tusschen de bladeren. Haar silhouet stak tegen de lucht af en had de vorm van een hart. Onder .haar uiterlijke lusteloosheid, klopte Carlotta s hart wild. Wat een avon tuur! Wat een avond! Hij inocht zijn Drietal te Oudebildtzijl J. van Petegem te Hilversum, M. v. d. Vis te Goes en A. W. F. Waardenburg te Oudc-Pekela. De psyche van den examinator. In het Correspondentieblad voor M.U. L.O., vertelt de heer K. van der Kooi in een artikel over „De psyche van den examinator" de volgende herinneringen. Dezer dagen ontmoette ik een oud- leerlinge: zeer goed verstand, ijverige, eerlijke, sympathieke persoonlijkheid, die ook franchemen t durft zeggen, waar het op staat. Zóó een, die de hcole klasse mo reel opheft en het werk tot een genot maakt. Ze had op een voortreffelijke inrichting haar school-eindexamen gedaan, en deed haar verhaal. Het was goed geweest, zeker; maar het had toch jjeter kunnen zijn. „Bij mijnheel* X heb ik alles ver prutst. U zult het van mij haast niet ge- looven ik ben in een huilbui uitge barsten, het was afschuwelijk!" En dan, na een kleine pauze: „Eerlijk gezegd, we achten mijnheer hoog, en ik houd ook wel van hem, maar ronduit: die man kan ab soluut fïiet examinecreiidat kan ie niet! 'k Geloof, dat hij 't zelf ook wel weet. Enfin, het is gelukkig achter den rug, en ik heb al een betrekking ook, wat fcegt u daarvan", enz. Jaren geleden: tuin van Buitenlust, Ma- libaan, Utrecht, Moeder van fijngevoelig, nogal nerveus, middelmatig aangelegd, zeer ijverig meisje komt naar me toe: „Ze heeft d'r aardrijkskunde verknoeid; hoog stens een drie, zegt ze". Ik: „Onmoge lijk, mevrouw, er kan veel, maar dat niet. Stel u gerust, en het kind s.v.p. ook. Zij moet zich onderschat hebben 'k Ga de zaal binnende twee aardrijks- kunde-examinatoren komen me tegemoet, enthousiast: „Praciitcandidaat gehad;een tien gegevenvoor het eerst van de week! Toen stond ik toch wel even perplex en ik dacht: „De psyche van de exami- nanda?" Natuurlijk was er al moeilijker gevraagd; ten slotte te moeilijk; laatste indruk: verknoeid. Resultaat: een tien ge haald, maar een knauw gekregen voor de rest. Gelukkig kon het wel wat lijden. „Van geheel anderen aard was 't ver leden jaar met 'n héél aardig uitziend, vroolijk candidaatje, die den heelen dag al lachend van 't eeoe tafeltje naar 't an dere was gedanst, en schier niets dan zware onvoldoendes had opgeiobpen. Een ware crisis trad in, toen ze tot haar ver bazing zag, dat ze met een wanhopige lijst was afgewezen! LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERïj. Serum-inspuiting. Dierenarts Hoefnagel geeft in de Vee- en Vleeschhandel een beschrijving van een methode welke het mogelijk maakt in korten tijd groote hoeveelheden mond- en klauwzeer serum onderhouids in te spuiten. Het toestel is een vinding van prof. dr. Peter te Hamburg. Met behulp van een ballonspuit wordt het serum door middel van luchtdruk ingespoten. Daartoe brengt hoofd verliezen, zij zou verstandig blijven, Als zij oppaste en haar rol goed speelde, was alles mogelijk. Hem te trouwen, van het gesioof in het hospitaal bevrijd te zijn, zich zoo veilig te gevoelen als ze zich in jaren niet gevoeld had, dat zou een slag zijn, die eenig spel waard was. Zij stond juist bij de magnolia. Zij stak haar arm op, cn plukte een van de sterk geurende bloemen en stak die op haar zwart kleed. Sidney en Le Moyne zaten samen te eten. Het nieuwe in haar leven, deed haar oogen glanzen als sterren. Zij zag alleen de hartvormige magnolia, het met strui ken omrande terras en daarachter de zwakke glinstering van de rivier. Voor haar ging het gerinkel van het borden wasschen uit de keuken en het rumoer uit de gelagkamer verloren in het gekabbel van de rivier; de geur van het gras ver dreef de oude bierlucht, d,e uit de open ramen kwam. Het schijnsel van de lichten in het huis achter haar verdween voor het heldere schijnsel van de rijzende maan. Het diner was over. Sidney genoot de voor haar zeldzame afterdinner-koffie. Le Moyne zat tegenover haar, ernstig en kalm. Hoe gemakkelijk was het haar genoegen te geven! Wat was ze jong en stralend! Geen wonder, dat de jongen dol op haar was. Zij gaf zich geheel aan het leven. Dat was jammer! Er werd nog een tafel gebracht; zij zouden niet al leen zijn. Wat hem boos maakte, wekte Sidney's nieuwsgierigheid slechts op. „Twee plaatsen", zei ze. „Een verliefd paar natuurlijk, of pas getrouwde men- men twee naalden (canules) onder de huid. Deze zijn verbpnden aan vrij lange slangen, zoodat de veearts vrij van de koe kan staan, en,indien het dier is vastgebonden, geen hulp noodig heeft. Met behulp van het toestel is het mogelijk 150 gr. serum in den tijd van één minuut in te spuitenu Hel bezwaar, dat hel tot nu toe niet mo gelijk was, in korten tijd groote aantallen markt vee in te spuiten, vervalt geheel bij gebruik maken van dit toestel. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 6 Aug. in Nederland uitgesproken 69 faillisse menten tegen 66 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Augustus 1925 2563 faillissementen tegenover 2679 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Propaganda-Comi té voor wegenverbetering. Het Comité bestaat uit de heeren: Edo J. Bergsma, burgemeester der ge meente Enschedé, voorzitter; Mr. L. G. Kortenhorst (Nijverheid); Dr. H. Mol- huysen (Landbouw)B. W. van Wel- deren Baron Rengers (Toerisme); A. J. ten Hope (Bedrijfsautohouders) en H. W. O. de Bruyn (Nederlandsch Wegen congres). Als secretaris heeft liet Comité zich toegevoegd den heer P. E. Peaux, jour nalist te Amsterdam, die jarenlang verbon- is geweest aan de redactie van „Het Nieuws van den Dag" en de laatste twee jaren aan de redactie van „Dc Tele graaf". Het secretariaat van het „P. C. W." (Propaganda-Comi té voor Wegcnverbete ring) zal van 15 Augustus a.s. gevestigd zijn ten huize van den secretaris P. E. Peaux, Prinsengracht 579, Amsterdam, (Telefoon nr. 31577). Het „P. C. W." stelt zich ten doel door woord cn geschrift en door overleg met verschillende wegbeheerders krach tig propaganda te voeren voor deze zoo bij uitstek urgente zaak: de noodz. verbe tering van het Nederlandsche wegennet. Het „P. C. W." wil door een ijverige propaganda, waarvoor het de medewerking van de Pers inroept, en door het uitgeven van geschriften, het publiek doordringen van het groote belang, zoowei voor de steden als voor het platteland, van een snelle verbetering onzer verkeerswegen. Flet „P. C. W." streeft er naar zijn doel te bereiken Door de aandacht te vestigen op de groote voordeden voor de Gemeenschap, van wegen, geschikt voor het moderne verkeer. Door te bevorderen, dat de opbrengst van belastingen, geheven voor het ge bruik van wegen, ook alleen aan de wegen ten goede kome. schen". K. trachtte weer vroolijk te zijn. „Een doos bonbons tegen een goede si gaar, dat het een oud, saai, getrouwd paar is". „Hoe zullen we dat te weten komen?" „Gemakkelijk genoeg. Als zij achter over liggen en de keukendeur in het oog houden, heb ik het gewonnen. Als ze rechtop, met de ellebogen op de tafel leunen en praten, krijgt u de bonbons." Sidney, die op de tafel had geleund en druk gepraat had, ging iets terug en bloosde. Carlotta Harrisson kwam alleen naar buiten. Ofschoon haar hakken op het gras geen geluid maakten en zij haar muts verwisseld had voor een hoed, herkende Sidney haar onmiddellijk. Zij kreeg een lichten schrik. Het was de knappe zuster uit Dr. Wilson's spreekkamer. Zou het mogelijk zijn maar natuurlijk niet. Het reglement verbood zulke dingen uitdruk kelijk. „Kijk niet om", zei ze vlug. „Dat is zuster Harrisson, van wie ik U verteld heb. Ze kijkt naar ons." Carlotta's oogen waren een oogenblik verblind door het licht in het hotel. Zij liet zich in een stoel vallen met een uit drukking van ongenoegen over de nabij heid van de andere tafel. Lusteloos nam ze de personen op, die er bij zaten. Plot seling zat ze rechtop, haar oogen op Le Moyne's ernstig profiel. Gelukkig voor haar, dat Wilson in de gelagkamer achtergebleven was en Sidney's ingeboren goede manieren haar weerhiel Hct Propaganda-Comité voor wegen- verbetering heeft zich reeds gewend tot verschillende lichamen, met verzoek om fioancieelen steun voor zijn arbeid en heeft alreeds ten behoeve van het pro pagandawerk, bijdragen ontvangen van onderscheidene Kamers van Koophandel, van gemeentebesturen, van de Nederland sche Maatschappij voor Handel en Nij verheid, van verschillende werkgevers ver- ecnigingen en Bonden, die cle gebruikers van den weg vertegenwoordigen. Overeenstemming tusshen N. V. V. en S. D. A. P. Maandag 3 Augustus zijn vertegenwoor digers van de dagelijksche besturen der S.D.A.P. en van het N.V.V. (Nedcrl. Verbond van Vakvercenigingen) bijeenge komen te^ bespreking van verschillende aangelegenheden. In deze bijeenkomst kwam, zoo meldt het Volk, ook het door het N.V.V. uitgeschreven Septembercon- gres ter sprake. Bij de daarover gevoerde besprekingen bleek de mogelijkheid, te dezer zake tot overeenstemming te komen op deze basis, dat het in September te houden congres zal zijn een demonstratief congres van N.V.V. cn S.D.A.P. tezamen, tot stel lingneming tegen de reactie, belichaamd in het kabinet-Colijn, on tot ondersteuning van de meest dringende en actueele arbei- derscischen. Dientengevolge werd overeengekomen, dat tegen 19, 20 en 21 September in plaats van het congres van het N.V.V. een ge meenschappelijk congres zal worden be legd te 's Gravenhage, waar dc volgende inleidingen zullen worden gehouden: de algemeene politieke situatie en de positie der arbeidersklasse, door J. W. Alberda; de strijd tegen het militairisme, door K. ter Laan; de strijd voor de 48-urige werk week, door S. d<? la Bella Jr.; de mede zeggenschap en de bedrijfsorganisatie, door G. J. A. Smit Jr.; het onderwijsvraagstuk door A. H. Gerhard; de algemeene econo mische situatie en de positie der arbeiders klasse, door R. Stenhuis. Dc eerste vergadering van het congres, die Zaterdagmiddag 1 uur aanvangt, zal gewijd worden aan de huldiging van mr. P. J. Troelstra. 's Avonds zal een groote demonstratie tot huldiging van Troelstra plaats vinden, gevolgd door oen bijeen komst, waar mej. Suze Groeneweg cn de heer J. A. van Zutphen, zullen spreken. Zondagavond zal een feestelijke ver gadering gehouden worden. De weeldebelasting. Men vraagt plaats voor de volgende motieDc algemeene vergadering der Ne derlandsche Handelsreizigers Vereenigmg, gehouden te Rotterdam den Óen Augustus kennis genomen hebbende van het gewij zigde consept der wet op dc weeldebe lasting, van oordeel dat, wanneer dit wets ontwerp ongewijzigd mooht worden aange nomen, de handelsreizigers cn handels agenten zeer zullen worden geschaad door de verplichting, belasting te betalen op alles wat door hen in hotels en restau rants (waarin zij verplicht zijn voor het den om goed toe te zien en dat de maan slechts gedeeltelijk door den boom scheen. Zij werd doodsbleek en greep zich aan den rand van de tafel vast, haar oogen geslo ten. Nu kon ze denken. Het was krank zinnigheid. Zij zag hem altijd, zelfs in haar droomen. Deze man was ouder, veel ouder. Zij keek weer. Zij vergiste zich niet. Hier, en na zoo veel maanden! K. Le Moyne, onbewust van haar nabijheid, zag naar het dal. Wilson verscheen in de houten por tiek zijn oogen doorzochten de schemering. Afls hij naar beneden kwam, zou de man aan de andere tafel zich kunnen om- keeren en zou hij haar zien Zij stond op en liep snel naar hel ho tel terug. De avond had zijn blijheid voor haar verloren; zij veinsde een opgewekt heid, welke zij niet bezat. „Het is zoo donker en drukkend hier buiten het maakt me treurig." „Je wilt toch niet in het hotel eten?" „Hebt U er op tegen?" „Zooals je wilt. Het is jou avond. Maar het beviel hem niet. Het vooruit zicht van helle lichten, vuil tafellinnen be- lcedigde zijn aesthetisch gevoel. Hij had een omgeving voor zich zelf en voor het meisje noodig; omlijsting was alles voor hem. Doch toen hij, in het volle maanlicht, de gekleurde schaduwen onder haar oogen zag, verliet zijn boosheid hem. Zij had een zwaren dag gehad. Ze was vermoeid- Zijn licht bewogen hart gevoelde mede lijden. Hij bukte en streek zijn hand het- koozend over haar bloote voorarm. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1