„K" N0. 95. m-m-n PüaOL Vrijdag 7 Augustus 1925 tiSÉe daargaug. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 19 FEUILLETON Voeten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC CSgare K&sml. V«ra. „Goesche Qnoaof* co Klecnweas Ross' Drukkers-' on Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën wordon aangenomen tot 12 uur voormiddag. LEVENSVERZADIG1NG. (Nadruk verboden). Toen Faust en Mephisto hot bekende verdrag met elkaar sloten, heioofde de doctor, dat hij den duivel zijn ziel zou uitleveren, zoodra hij verzadigd van het leven zou zijn. Hiermee veroordeelt Goelhe de levenshouding, waarbij men het streven laat. Dit is de grondgedachte, van zijn meesterwerk, en hij herhaalt haar door aan het slot den engel, die het onsterfelijk deel van Faust m hooger sferen draagt, te laten getuigen: „Wie immer strevend zich inspant, Dien kunnen wij verlossen Zoodra de mensch van het streven af ziet, zoodra hij voldaan op het ieven te rugkijkt en zich verzaad aan rust over geeft, hebben de engelen hun macht over hem verloren en is hij des duivels prooi. Zeer zeker behelst deze grondgedachte van Goethe's Faust een geweldige waar heid. Toch kan ik mij voorstellen, dat er oogenblikken in het leven zijn, waar op men de levensverzadiging niet als iets minderwaardigs beschouwt en er integen deel een zelfstandige beteekenis aan toeschrijft. Er bestaat een rust, die oin haar majesteit eerbied wekt. In het boek Genesis lezen wij dat de Schepper, nadat hij hemel en aarde had geformeerd, zag, dat al wat hij gemaakt had, zeer goed was, waarop hij op den zevenden dag rustte van al zijn werk. Er kan iets goddelijks liggen in rust, dat zich ook in menschelijke gestalte belichaamt. Levensverzadiging behoeft geen bewijs van zwakte te zijn gelijk levensmoeneidook geen bewijs van ontzenuwing gelijk le- venszalhcid. Levensverzadiging is de openbaring van een sterke, zedelijk gave natuur; zij is blijk van levensbeheersching;. Men kan het leven tegemoet treden als een wilde; men kan een strijd gaan voe ren om zijn lichamelijk, geestelijk en ze delijk bestaan en men kan als een onbe kookt vechter aanvallen en zich verdedi gen, zonder te weten wien de slagen gel den. Dan laat men zich door de omstan digheden de wet voorschrijvenmen hangt dc huik naar den wind en verzet, wanneer het feetij verloopt, de bakens. Dit is de houding van den avonturier, van Don Quichot, die tegen windmolens vecht, hef lieve ieven lang. Wie op deze wijze worstelt tegen zijn Besteed! steeds Uw gi juiste manier. op de Onze Portwijnen zjjü bijzonder lijn van smaak en zeer coucurreerend van prijs. Waarom heef! U zo nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Wiüe, Goes. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Zij had ihet ongeluk in de rivier te vallen. Zij is boven". En toen hij ongeloof op Joe's gezicht las: „Als U lust hebt op onderzoek uit te gaan zult U ontdekken dat ik dc waarheid spreek. In het wasch- hok is een dienstmeisje „Zij is met mij verloofd' zei hij halstarrig. „Iedereen m de buurt weet het en toch neemt U haar mee voor een pic nic! Het is een vervloekt smerige be handeling". Zijn vuist had zich ontspannen. Voor K. Le Moyne's oogen sloeg hij de zijne neer. Hij gevoelde zich plotseling jong en machteloos; zijn gerechtvaardigde woede scheen hem plotseling in onbeduidend ge schreeuw te zijn veranderd. „Wees eerlijk tegenover U zelf. Is het werkelijk een engagement?" „Ja", zei hij halstarrig. „Maar is het zelfs in dat geval niet tamelijk aanmatigend om te zeggen dat dat de jonge dame in kwestie geen ge wone vriendelijke attenties^ van een an deren man mag aannemen? Joe was sprakeloos van verbazing. De lot, komt nooit klaar. Wanneer ten slotte j zijn krachten verminderen gaan, dwaalt door zijn geest de angstige gedachte, waarvoor hij zich toch eigenlijk heeft afgesloofd. Onbevredigd zal hij straks den strijd moeten opgevenen om de drei gende levensmoeheid van zich af te schudden, waagt hij zich in een nieuw avontuur. Zulk een mensch moet strij den tot het uur van zijn dood; zulk een mensch begeert in het harnas te sterven. Tegenover dergelijke onstuimige naturen staan degenen, die hun leven door bezon nenheid beheerschen. In hen openbaart zich vóór alles de behoefte naar orde en regelmaat; zij begeeren de harmonie en kenmerken zich door architectonische nei gingen. Zij kunnen niet werken zonder bestek; zij moeten een uitgangspunt heb ben en hun arbeid opbouwen op een wel overwogen plan. De taak, die zij zich ten overstaan van de omstand.gheden opleg gen, is het uitwerken van een levens program. Hun strijd om het bestaan is, het leven hun wil op te leggen; het weerbarstige materiaal van den dag te dwin gen in den door hen voorgeschreven vorm. Is het leven voor eerstgenoemden een dagelijksche verrassing, voor laatstgenoem den is het de logische zelfontwikkeling. Reeds in den knop hebben ze de toekom stige bloem ontdekt; ze hebben vorm en kleur nauwlettend waargenomen en weten, wat de uitkomst zal zijn van de steeds verdere ontplooiing. Van stond af beseffen zij, dat het leven niet alleen eein begin heeft, maar ook ook een einde. En met dit einde houden zij van den aanvang af rekening. Zoo komt het oogenblik, waarop hun werk voltooid is. Zonder afgunst zien zij jongere krachten het overnemen. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Liever dan het verdriet uit te lok ken, dat de ervaring van het steeds min deren van krachten met zich brengt, ne men zij genoegen met een „otium cum dignitate", een waardige rust. Gelijk zij hun arbeid met de kracht der zelfkennis hebben begrensd en beheerscht, toonen zij ook iets van majesteit in de voldoening, waarmee zij, nog geenszins versleten, op' hun afgeloopen levenstaak terugzien. Mij dunkt, op deze sterke naturen kan het denkbeeld van Gocthe, dat zij des duivels zijn, die het streven staken, niet van toepassing wezen. Des duivels is men eerst, zoo men het streven staakt, voordat zij gekomen i s. En de tijd om het streven te staken komt veelal vroeger dan men zich inbeeldt. Er behoort moed toe cn kracht om te erkennen, dat men heeft uitgediend. Wie dit erkent, terwijl hij op een staat van dienst kan terugschouwen, die even redig is aan zijn gaven en kracht, zal zonder bitterheid afscheid nemen van 't leven. Blijmoedig aanvaardt hij het laat ste deel, dat in zijn architectonisch le vensplan is inbegrepen geweest; de waar dige rust, die hij smaakt, is de kroon op zijn levenswerk. Het leven is een samenstel van tegen strijdige factoren; gelijk het streven ervan een noodzakelijk bestanddeel uitmaakt, is ook de rust onontbeerlijk. Verademing schenkt de aanblik van degenen, die le- Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, ve zacht en geneest men met vensverzadiging hebben bereikt aan de genen, die nog midden in de worsteling staan. Wat zou de natuur verarmen, zoo na de wilde, stuwende lente en de vor men en kleuren scheppende zomer de herfst uitbleef met zijn ptilic pracht van oogst. Of wanneer na de hittige jacht van den dag geen avond volgde, geen sabbats- vrede aan het eind van de inspannende week Naar God's beeld is de mensch gescha pen, wanneer hij vruchtbaar is en zich vermenigvuldigt, de aarde onderwerpt en heerschappij voert over de zee, maar naar God s beeld ook, wanneer hij na dc voltooiing van zijn taak uitrust, zien de, dat het werk, dat hij gemaakt heeft, zeer goed was. BUITENLAND. Het waarborgverdrag. Dc Fransche minister van buitonland- sche zaken, Briand, is naar Engeland overgestoken om met Chamberlain over het waarborgverdrag van Duitschland te sproken. Engeland cn België zijn te vinden voor mondeling overleg met Stresemann.doch in Frankrijk is nog aarzeling. Do „New Statesman" schrijft dat de kansen niet gunstig staan. „Do Fransche regeering wil geen ern stige onderhandelingen en de Engelsche| regeering is slechts half bij de zaak. Dc Duitsche regeering wenscht weliswaar het groot© plan te doen slagen, maar zij heeft moeilijkheden met den Rijksdag. Al deze beletselen waren te overwinnen als Cham berlain wat meer fut toonde. Hij schijnt echter niet te weten, daf hij de invloed rijkste minister van buitenlandsche zaken in de beele wereld is. Hij is zóó druk in de weer om allen aanstoot te vermijden, alsof hij een klein staatje en niet Groot Brittanjc vertegenwoordigde." Mogelijk worden ook belangen van En geland in het oosten uitgeruild tegen de veiligheidsbelangen van Frankrijk aan Rijn en Weichsei. Ook in Duitschland is dc stemming voor het pact, vooral bij de Duitsch-nationalen niet onverdeeld gun stig. De weg naar de hel is met goede voornemens geplaveid en die naar den eeuwigen vrede wordt met slechte over eenkomsten onbegaanbaar gemaakt. De kolenórisis in Engeland. De moeilijkheden, die de voorgestelde regeeringssubsidie zullen opleveren begin nen zich reeds af te teekenen. Naar verluidt zullen vele vroeger ge sloten mijnen weer beginnen en bovendien schijnt men wel degelijk per district aan de eigenaars wmst tot een zekere grens te willen laten, zoodat het subsidie door de belastingbetalers gedeeltelijk opgebracht wordt om de eigenaars winst te bezorgen. Men vreest dat er overproductie zal ko men, dat deze een scherpe daling der prij zen zal veroorzaken en dat het subsidie daardoor des te grooter zal worden. Geen wonder dat men vooral ook onder de con servatieven ongerust is. Churchill moet zich als een rat in den val voelen; hoewel dc aanstaande begroo ting nog negen maanden afligt vraagt men zich reeds algemeen af, waar hij het geld vandaan moet halen. De vlieger is opge laten dat men anderhalve stuiver op een pint bier kan leggen, maar de „trade" (zoo als men brouwers noemt) die in de conser vatieve partij oppermachtig is, heeft reeds verklaard dat dit schandelijke diefstal zou zijn. Anderen schrijven Churchill het plan toe het geld uit het wegenfonds te halen. De belasting op auto's is echter uitdruk kelijk ingesteld onder dc verplichting dat zij voor niets anders gebruikt mag worden dan voor het onderhoud der wegen. Uit alles blijkt dat de noodoplossing van Vrijdag het begin van een lange reeks moeilijkheden zal zijn. De loonstrij'd in het Saargebiied. De minister van openbare werken heeft aan een delegatie van - 2000 geëmployeer den bij de dominale mijnen in het Saarge- bied voorgesteld, hun een loonsverhooging van 5 pcL toe te kennen. De gedelegeerden hebben acte genomen van deze belofte. Deze overeenstemming beëindigt definitief het conflict in de dominale mijnen in het Saargebied. De ontruimi(hg van Dusseldorp en Duisburg-Ruhrort. De gezantenraad beeft de geallieerde militaire commissie verzocht aan de mili taire bevelhebbers in het bezette gebied de noodige instructies te geven voor de ontrui ming van Dusseldorp cn Duisburg-Ruh rort. De oude vlag. Een verordening van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken verbiedt de oude zwart-wit-roode vlag van de ge meentelijke gebouwen te laten waaien. Rusland en de Ameriksaansche dollars. Zoowel dc Prawda als de Izwestia druk ken de verklaringen af, door Trotski een der laatste dagen van Juli gedaan aan den Moskouschen correspondent van het Ame- rikaansche telegraaf-agentsehap United Press. Het ging over de Russisch-Ame- rikaansche betrekkingen. Trotski sprak de meëning uit, dat het voor het Amerikaan- sche kapitaal thans een zeer geschikt oogen blik is om economische betrekkingen met de sowjet-unie aan te knoopen, daar het algemeen economisch herstel, dat thans in de sowjet-unie valt waar te nemen en dat in een snel tempo gaat, een aanzienlijke) uitbreiding van den invoer tengevolge zal hebben. De overigens ongegronde vrees, die vele andere landen koesteren, dat zij door het aanknoopen van betrekkingen met de sowjet-unie tevens de revolutie binnen halen, behoeft men in dc Ver. Staten, waar de economische en sociale toestanden zoo veel beter zijn dan in Europa, er niet op na straat beschouwde een engagement natuur lijk als een afscheiding van twee men- schen, als een paar dat zich, evenals in het huwelijk op zichzelf aangewezen acht te. Na eenige oogenblikken zei hij: „Ik weet niet waar U vandaan komt, maar fatsoenlijke menschen houden zich hier op een afstand als een mejsje ver loofd. is." „Zoo". En wat weten we van U Wie bent U Ik heb het nagegaan. Zelfs op Uw kan toor kennen ze U niet. U kunt wel een fatsoenlijk mensch zijn, maar hoe weet ik dat? En zelfs als U dat bent, geeft het huren van een kamer U nog niet het recht U mét de familie Page te bemoeien. U brengt haar in moeilijkheden en mij tot moord!" Er was moed voor noodig om zoo te spreken tegen Le Moyne, die een halve voet grooter was, doch een weinig bleek om zijn mond werd. „Zult U dit alles aan Sidney vertellen?" „Vindt zij goed, dat U haar Sidney noemt?" „Zult U het haar vertellen?" „Ja. En ik zal nagaan, waarom U zoo pas boven was." Misschien was Drummond nog nooit in zijn twee en twintig jaren zoo dicht bij een pak slaag geweest. In Le Moyne kookte een woede, waarover hij zich schaamde. Uit vrees voor zich zelf, stop te hij zijn handen in zijn zakken van zijn jas. „Zeer goed, zei hij. Ga naar haar met die gemeene insinuaties en ik zal er voor zorgen dat het U spijt. Ik houd niet van dreigen. U bent jonger dan ik en lichter. Maar als U zich gedraagt als een ondeu gend kind, verdient U een aframmeling en zal ik U die toedienen." Lc Moyne begon zich ©enigszins te be heerschen. Hij was nog boos, doch de gelaatsuitdrukking van den jongen deed hem schrikken. Hij legde zijn hand op den schouder van den jongen. „U vergist U, mijn waarde", zei hij. „U beleedigt het meisje, van wie U houdt, met Uw gedachten. En als U dat een troost is: ik heb geen plan mij op eenige wijze tusschen U te plaatsen. U kunt mij vertrouwen. Het is een zaak tusschen U en haar." Joe nam zijn strooien hoed van een stoel en draaide hem rond in zijn handen. „Maar zelfs als U niet pm haar geeft, hoe weet ik dan dat zij» niet dol op U is?" „Zij is dat niet, op mijn woord van eer." „Ze zendt U briefjes bij Mckee." „Om de lucht te zuiveren, zal ik het U laten zien. Het is geen schending van ver trouwen. Het is over het hospitaal." Uit den borstzak van zijn jas bracht hij een portefeuille te voorschijn. Er had met vergulde letters een naam opgestaan, doch deze was zorgvuldig weggekrabt. Doch Joe wachtte niet om het briefje te zien. „Dat vervloekte hospitaal!" zei hij; hij ging snel de stoep af en verdween jn den schemer van den Juniavond. Eerst toen hij de tram bereikt had en in een hoek weggedoken zat, herinnerde hij zich iets. te houden. Door het monopolie op den bui- tenlandschen handel behoeft men zich even min te laten afschrikken, daar dit in de praktijk bewezen heeft de handelsrelaties eerder te vergemakkelijken dan te h. moei lijken. Op de vraag, op welke wijze het Ame- rikaansche kapitaal het meest geschikt in Rusland werkzaam zou kunnen zijn, wees Trotski onder meer op de mogelijkheid aandeel te nemen in het herstel van dc be drijfskapitalen, die de laatste jaren zoo zeer geslonken zijn. België. Staking deir drukkers. De staking in de drukkersbedrijven duurt in Antwerpen reeds ruim veertien dagen. Van ingrijpende wijziging is an den toestand niet veel te bemerken. Wel gaven eenige patroons intusschen gehoor aan het verlangen der werklieden tot loonsverhooging als gevolg van levens duurte, doch hiertegenover staat bijv. dat het dagblad De Schelde Zondagochtend haar lezers verwittigde voor onbepaaldcn tijd niet meer te kunnen verschijnen, om dat het personeel den arbeid heeft slop gezet. Verscheiden week- en maandbladen door dezelfde onderneming uitgegeven of gedrukt, zijn aldus eveneens tot niet-ver schijning gedwongen. Het plaatselijk Syndicaat van drukkers patroons sprak afkeuring en verontwaar diging uit over het gedrag der uitgevers van Brusselsche en locale bladen, welke den looneisch hebben ingewilligd. Het 4 noodblad „dc Antwerpsehe pers" van Lc Matin, Métropole, Neptune c.a. beschul digt de Brusselsche bladen van te willen profiteeren van het niet-verschijnen van andere kranten. Verkeer te Brussel. Te Brussel waar men zich, eerst se dert eenige maanden op een practischer regeling van het verkeer is gaan toeleg gen, zullen de voetgangers, op de trot toirs, voortaan ook, evenals in andere groote steden, rechts moeten houden. Tot nader order zal de politie zich echter, in gevolge een besluit van den burgemeester, bij de toepassing van het nieuwe regle ment zooveel mogelijk van het opstellen van processen-verbaal onthouden, „daar eerst nog, op dit gebied, voor een goede opvoeding van het publiek moet worden gezorgd". Op sommige nauwe doch drukke ver keerswegen als de Nieuwstraat cn de an dere straten tusschen hel Noordstation, de Beurs en de bovenstad zal het niet makke lijk vallen, daar de trottoirs zeer smal zijn, dit reglement toe le passen. Vermoe delijk zal dan ook, naar het Hollandsche voorbeeld, het verkeer per as aldaar bin- nenkort vrijwel geheel moeten worden ver boden. Krüger-herdenkïng. Door de groep Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond is besloten, evenals in Ne derland, op 10 October a.s. het eeuwfees van president Krüger te herdenken. Tc Brussel en vermoedelijk ook tc Lokeren Slechts over het hospitaal! Doch Le Moyne had het briefje gehouden, het be waard als een schat. Joe was niet slim, zelfs niet knap, doch hij had lief en de kenmerken der liefde waren hem bekend. De nieuwe huisgenoot van de Pages was op Sidney verliefd, of hij 'twist of niet. HOOFDSTUK VII. Het gevaarlijkste speelgoed. Carlotta Harrisson zei dat ze hoofd pijn had en werd vrijgesteld van dc opera tiekamer en het gebed. ,,'t Spijt me om de vacantia", zei zus ter Gregg vriendelijk, maar over een paar dagen kan ik U laten gaan. Ga nu maar een luchtje scheppen." Het meisje slaag de er in de overwinning in haar oogen te verbergen. „Dank U", zei ze lijdend, terwijl zij zich afwendde. „Wat de vacantie betreft heb ik geen haast. Als zuster Simpson nog een paar dagen noodig heeft om orde op haar zaken te stellen, zal ik wel bij D'r. Wilson blijven." Meisjes, die op het punt stonden met vacant:e te gaan, waren in den regel minder meegaand. Zuster Gregg was dankbaar. „Waarschijnlijk heeft ze nog een week noodig. Dank U. Ik wou dat meer meisjes zoo attent waren als het zoo druk is met patiënten en operaties. Buiten de operatiekamer verdween het lijdende van zuster Harrisson's voorko men onmiddellijk. Zij liep haastig door de gangen en de trappen op, zonder op de kalme lift te wachten. Toen zij in haar kamer was sloot en grendelde zij haar deur; zij ging voor den spiegel staan en keek lang naar haar donkere oogen cn blond haar. Toen ging zij zich haastig kleeden. Carlotta Harrisson was geen kind. Of schoon zij slechts drie jaar ouder was dan Sidney, bezat zij tweemaal zooveel levenservaring. Zij was het product van een vreemd huwelijk toen Tommy Harrisson met zijn tooneelgezelschap Span je bereisde, had hij kennis gemaakt met de Knappe dochter van een Spaanschen winkelier en was er met haar van door gegaan zij bezat zeer uiteenloopende hoedanigheden, dc sluwheid en bevatte lijkheid van den Yankee maakten haar tot een bekwame verpleegster, doch als het Zuid-Europeesche bloed zijn invloed deed gevoelen, was zij vreeselijk in haar uit barstingen van woede of langzaam m smeulende wraakzucht. Zij was een schep sel, waarin het oplaaien der hartstochten door de van haar vader geërfde omzich tigheid werd tegengewerkt. Zij was zich wel bewust van de gevaren verbonden aan het avontuur van dien avond. Zij vreesde echter alleen de ont dekking van haar escapade door het be stuur van het hospitaal. De regels waren streng. Andere dan beroepsgesprekken wa ren verboden tusschen dc verpleegsters en het medische personeel. In deze wereld van haar keuze, van veel werk en ge ringe betaling, van dienst en zelfopoire- ring en strenge voorschriften, betcekcnde ontdekking ontslag. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1