N0. 92. Woensdag 5 Augustus 1925. I42e Jaargang. 18 FEUIJ-JLETQN ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. PRfave Ntot!. Vena- „Gocscfce Cmract" en Kleenwens Ross' Drukkers-gen Uitgeversledrt|f ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Ad verterit iën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De Rif-oorlog. Met dc campagne in Marokko gaat het nog altijd niet voor den wind. Dan weer heet het in de berichten, dat de groote slag zal worden geslagen als voldoende sterkte is gebracht in de beschikbare troe pen, dan weer dat de heete winden, die nog tot in September waaien, eerst moeten ophouden. De Rif-Kabylen hebben van die winden klaarblijkelijk niet veel last, zij bestoken de Franschen geducht en maken het hun lastig. Herhaaldelijk zijn kleine benden door de Fransche linies gedron gen, terwijl pogingen werden gedaan de stammen die den Franschen nog vriend schappelijk gezind' zijn tot opstand aan te sporen. Na een poging om het cen trum van het Fransche front te doorbre ken en tot Fez door te dringen, hebben de Rif troepen zicJi in grooten getale aan weerszijden van de rivier de Werga ge concentreerd, waar zij loopgraven aanleg gen en zich opnieuw organiseeren. Deze troepen vormen een bedreiging voor de beide vleugels der Franschen. Ook op den uitersten Ooslelijken vleugel drongen de kabylen tot ver achter dc Fransche linies door. Een kleine afdeeling bereikte zelf s den spoorweg tusschen Fez en Taza, en vernielde de rails. Dc vredesvoorwaarden, waarover Frank rijk en Spanje het eens waren geworden, zij nu aan de afgezanten van Abd-el- Krim aangeboden door generaal Primo de Rivera. De Vereenigde Staten en het Hof in Den Haag. De .Daily Telegraph' verneemt uit New-York, dat, naar luid van een mede- deeling van Senator Petter, lid van de commissie voor dc buitenlandsche aangele genheden u.t den Senaat, spoedig nieuwe stappen te wachten zijn voor de toetre ding van dc Vcreenigde Staten, tot liet Hof van Internationale Justitie in Den Haag. De plannen van Hughes en Borah zijn terzijde geschoven. Dc voorwaarden, die de Vcreenigde Staten stellen zijn de volgende 1. Door toetreding tot het Hof ne men de Vcreenigde Staten niet op zich de verplichtingen die de Volkenbond oplegt. 2. Dc Vcreenigde Staten zullen het recht hebben eigen rechters aan te wijzen, die de zelfde rechten zullen hebben als die van andere landen. 3. Er moeten verstrekkende bepalingen worden gemaakt voor geheime besprekin gen cn meeningsuitingen van het Inter nationale Hof. Senator Petter kan zich niet vereeni gen met het voorstel van Borah, dat de Vercenigde Staten dienen te wachten Lot hel Volkenrecht zal zijn gecodificeerd alvorens dc Vercenigde Stalen toetreden. Petter meent n.l. dat dit nog wel een men- schenleeftijd op zich zou laten wachten. België. Dc Verfransening. In de BrusscJsche voorstad Vorst, waar evenals te Brussel-stad, Schaarbeek, El- sene, Sint Gillis en Sint Joostten-Oode, „K door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. liet heele lager onderwijs totaal is ver- franscht, hoewel meer dan de helft der kinderen thuis alleen Viaamsch spreken, zal, na de vacantie, in één enkele klas, een schuchtere poging worden gedaan tot wedertoepassing van het paedagogisch beginsel: moedertaal-onderwijstaal. Daar tegenover staat echter, dat verscheidene andere gemeenten, buiten den kring der systematisch vcrfranschende voors;ed:n ge legen, van plan blijken te zijn het, tot dus ver, Viaamsch-(Nederiandsch) gebleven onderwijs nu ook tweetallig te maken wat een eerste stap. is naar de volledige ont- vlaamsching. Zelfs te Gent, waar dever- franschers alle middelen gebruiken om de taal van het volk op het achterplan te duwen, is, van franskiljonsche zijde, be sloten bij den gemeenteraad aan te drin gen op het invoeren, in sommige scholen der stad, van het Fransch als onderwijstaal Stakingen. In de staking der metaalbewerkers is weinig verandering gekomen. Ecoige patroons hadden hun werklieden voorge steld op het oude loon het werk te hervat ten, doch deze zijn daarin niet getreden, Een poging van Belgische metaalfabri kanten om dringend werk in Luxemburg te laten afmaken is door tijdige tusschcn- komst van de stakers bij de Luxemburg- sche arbeiders mislukt. De centrale der stakers heeft uit Nederland f5000 ont vangen als steun, uit Tsjecho-Slowakije 50.000 Lonen met toezegging, dat zij daar op wekelijks rekenen kan, fr. 40.000 van de Antwerpsche metaalbewerkers, die aan het werk zijn gebleven enz. Er is Zaterdag een poging gedaan om de typografenstaking tol een einde te bren gen. Een delegatie van de werkgevers en van de werknemers is op bezoek ge weest bij den directeur-generaal van het ministerie van arbeid. De besprekingen hebben echter geen resultaat opgeleverd. De onlusten in Chiilna. De toestand te Swatou, Airiooi en F oets jou is ernstige!' worden. Bij aankomst van het s.s. Hainoeng te Swatou werden manschappen en passagiers vijandig beje gend door de menigte, die van Mauser- geweren voorzien was. Aan vijftien Euco- peesche missionarissen werd door de be volking verhinderd, zich aan boord van het schip te begeven. Te Amooi en te Foetsjou hadden soortgelijke incidenten plaats. Ondanks dc afkondiging van den staat van beleg loopen de studenten met geweren rond. In de fabriek der International Ex port Cy., te Nanking is een loongeschil ontstaan. Hierop ontstond een vechtpartij waarbij een Britsch onderdaan werd ge dood. De Britten gaven vuur op de me nigte. Vier lieden werden gedood en ver scheiden anderen gewond. Britsche zee lieden bewaken thans de fabriek. De meeste Britsche inwoners van Nanking zijn aan boord gegaan van de oorlogs schepen. Een is er door de Chineeizen in hechtenis genomen ai wordt in het universiteitsgebouw gevangen gehouden. Hij was twee en veertig jaar en deels tengevolge van slapelooze nachten, deels tengevolge van haastige maaltijden, scheen hij vijftig. Max was dertig. „Er is een groote biefstuk. Het is jammer om die voor één persoon te bak ken". 't Was duur ook als men voor twee bakte en slechts één er van at. Een bief stuk bcteekendc een visite voor Dr. Ed met zijn weinig betalende patiënten. Hij betaalde nog alle kosten van het huis in de Straat. ,,'t Spijt me, oude jongen; ik heb een ander plan gemaakt." Zij verlieten het hospitaal te zamen. Overal nam de jonge man dc hulde in ontvangst, die men aan het succes brengt. Dc lift-man boog en wierp de deuren met een glimlach opendc boekhouder van de apotheek, de portier cn zelfs de be terende patiënt, die dc koperen deurplaat poetste, beloonde zijn eerbied. Dr. Ed zag links noch rechts. Frankrijk. Zooals te Parijs onder het verwulf van den Are de Triomphe een vlam, die niet meer zal dooven, brandt bij het graf van den Onbekenden Soldaat, zoo heeft sinds Zondag de uitgestrekte «Jooden- akker in Artois, waar dertigduizend jonge mannen, die in den oorlog zijn gesneuveld, begraven liggen, zijn lichttoren, waar de vlam der herinnering blijvend zal branden. Op dat kerkhof van Artois, te Loretle, staat het gedenkteeken voor de do oden, waarin het gebeente van twintigduizend soldaten rust, die op den beruchten heu vel 119, op de helling van Vimy, te Ca- rency, Souchez-Neuvdle, St. Vaast, Atrecht, Lens zijn gesneuveld. Op den to ren van dat gedenkteeken zal nu voortaan, wanneer het duister wordt over de vlakte, een groot licht branden, waarvan het schijn sel tot te Rijssel toe zal gezien worden. Zondag heeft Painlevé, in tegenwoordig heid van afgezanten uit Engeland cn Bel gië, het licht in de lantaarn der dooden ontstoken, het licht, dat zal blijven, als een herinnering. Dc naar een ontwerp van den ook bij ons te lande bekenden architect Cordonnier, gebouwde toren is 45 meter hoog. Verplichte vacanSies. Dc Fransche minister Van arbeid heeft bij het bureau der kamer een voorstel betreffende de invoering van verplichte vacanties voor de werknemers ingediend. De minister deelde te dezer zake in een interview het volgende mede: Ik heb het vaste voornemen, deze hervorming na grondige bespreking met arbeiders en ondernemers door te voeren. Ik zou er met bijzonderen nadruk op willen wijzen, dat zoowel ik persoonlijk als ook de ge- heele regeering de Fransche arbeiders vanaf 1926 in het genot van een welver diende en regelmatige vacantie wenschen te stellen. Relletjes te Weenen. De bladen bevatten hoofdartikelen over de heftige botsingen, die er le Wcencn plaats gehad hebben tusschen dé anti-se- mietische nationalisten, de zoogenaamde „hakenkreuzlern" en de socialisten. Na afloop van de begrafenis van den vroe- geren burgemeester van Weenen Rou- mann is een jonge man doodgestoken, ter wijl er tevens langdurig en vrij heftig ge vochten is tusschen de politie cn de ar beiders. De pers verzoekt de regeering krachtige maatregelen te nemen tegen de toenemende opwinding. De officicuse christelijke Reichspost bevat een waar schuwing gericht aan het Jodendom tegen het snel toenemende anti-semietisme. De hakenkreuzler-gezinde Tagcszeitung ver langt van dc regeering, dat deze het zio nistencongres verbieden zal, daar de op gewonden stemming volgens het blad daar door veroorzaakt wordt. Bij de automobiel scheidden zij. Doch Dr. Ed stond een oogenblik met zijn hand op den wagen. „Toen ik boven wa's van middag zeide hij langzaam, „dacht ik er over of het wel goed zou zijn om van Sidney Page een verpleegster te maken," „Waarom niet?" „Er is veel in het leven, dat een meisje niet behoeft te weten ten minste niet voor haar man het haar vertelt. Sidney is altijd bewaakt geweest en het zal zeker een ontgoocheling voor haar zijn."' „Het is haar eigen keus." „Juist. Een kind voelt zich tot het vuur aangetrokken". De motor was op gang. Voor dit oogen blik ten minste gevoelde de jongste Wil son geen belangstelling voor Sidney Paw „Zij zal zich wel redden. Vele andere meisjes hebben hun opleiding ontvangen cn zijn er door gekomen zooder hun le venslust te verliezen". Na haar onvrijwillig bad in dc rivier had Sidney zich tijdelijk geëclipseerd i( het White Springs-Hotel. In den oven van het keukenfornuis stonden haar twee witte schoentjes, ogevuld met papier ten einde ze tijdens het drogen in den goeden vorm te houden. In een bijgebouwd waschhuisje was een vriendelijk dienstmeisje aan hel strijken van verscheidene zachte witte ldec- dingstukken en zong er een liedje bij. Sidney zat in een schommelstoel nn Duitschland. Dc Duitsch-nationale groep in den Rijksdag heeft de volgende interpellatie ingediemfl Op eenzijdige ai onmeedoogende wijze heeft de Poolschc regeering de door den Volkenbond en de scheidsgerechten ge troffen beslissing ten uitvoer gebracht en de laatste dagen 30.000 Duit- schers uit hun woningen verdreven. Wat heeft de regeering gedaan, teneinde het treffen van dergelijke maatregelen door de Poolschc regeering te voorkomen? Wat heeft zij gedaan ten einde den nood der verdrevenen te stillen Welke represaillemaatregelen denkt zij te treffen, ten einde de Duitsche inwo ners in Polen tegen een dergelijk onmen- schclijk cn brutaal optreden van eén be schaafden staat te beschermen? Severing, de Pruisische minister van binncnlandschc zaken, is Maandagavond te Schncidemiihl aangekomen en heeft da delijk het kamp bezichtigd. Daar de stroom van uitgezetten nog steeds aanhoudt wordt de inrichting van een tweede kamp, bij Zossen, overwogen. De Pruisische regeering heeft tot steun der verdrevenen voorloopig vijf millioen mark uitgetrokken. Engeland. Tweie uitspraken over de kolen-kwestie. Lord Grey heeft op Bank Holiday (dat was Maandag), een rede gehouden in Northumberland. Hij besprak natuurlijk ook het vergelijk in de kolenmijn-industrie. Na te hebben betoogd, dat hij sympathie gevoelt voor hetgeen de mijnwerkers na streven, wilde hij toch de waarschuwing niet achterhouden, dat deze stakingsbe dreiging niet gericht was tegen de werk gevers doch tegen de gemeenschap, waarbij de loop der gebeurtenissen voordeelig was voor de extremisten. Het zou betoogde Grey de taak zijn der regeering om de gemeenschap te beschermen tegen af persingspogingen als thans van den kant der mijnwerkers worden beproefd. Ramsay Macdonald, de socialistische Leider en voormalige eerste-mmister, heeft het woord gevoerd te Dunmow, in Essex. Ook hij was slecht te spreken over het gebeurde in de steenkool-crisis, doch na tuurlijk richtte Ramsay Macdonald zijn kritiek niet enkel tegen de regeering, rnaar ook tegen die groepen in de arbeiderswe- rcld die zijn, Mac Donald's leiding niet volgen. „Men heeft zoo zeide de so cialistische leider een voorbeeld had van methoden die het geloof in de goede trouw in de politiek vernietigen, Dc regeering heeft de macht het prestige en dc reputatie verhoogd van lieden, die niet in politieke actie gelooven". De elfde verjaardag. Het was Dinsdag de elfde verjaardag van het meedoen van Engeland aan den oorlog. Naar aanleiding daarvan publicte- ren dc bladen een oproep van maarschalk lord Haig ten behoeve van het Britsche Legioen, een particuliere organisatie, die zich de belangen heeft aangetrokken van de oud-gedienden en van de oorlogswedu wen en weezen. Het doel van Haig's op roep is, om de diensten in den oorlog door soldaten en zeelieden aan den lande bewezen in de herinnering levendig te houden. Er zijn 1600 afdcelingen van het Britsche Legioen, die in het afgeloopen jaar in totaal hulp hebben verstrekt in 300.000 gevallen. Mede is een oproep een heete slaapkamer. Behalve haar ar men was zij van het hoofd tot de voeten in een laken gewikkeld; zij vatte haar toestand zoo gemoedelijk mogelijk op. Het was ten minste een mooie gelegenheid om alles eens te overdenken. In den re gel had zij weinig tijd om te denken. Zij was van plan Joe Drummond op te geven; zij wilde hem echter geen leed veroorzaken. Daarover kon ze dus den ken en ook over de uniform welke zij als leerling-verpleegster zou moeten heb ben en waarover ze nog met tante Harriet moest spreken. Ook zou ze nog menige raad aan K. Ie Moyne moeten geven al vorens het huis aan hun over te laten, want hij gaf belachelijk veel geld uit. Zij vouwde haar blanke armen en zette zich tot denken. Natuurlijk gingen haar gedachten, als een pijl naar zijn doel, rechtstreeks naar den jongsten Wilson, naar zijn rechte fi guur in zijn witte jas, naar zijn donkere oogen en zwart haar. naar de gleuf in zijn kin als hij glimlachte. „Je weet, dat ik zelf altijd meer dan half verliefd op je geweest ben Er tikte iemand zacht op de deur. Terug was ze in de stoffige hotelkamer met het laken om zich heen geklemd. „Ja?" „Ik ben Le Moyne. Hoe gaat het?" „Uitstekend. Wat moet dat vervelend voor U zijn!" „Met mij gaat het best. Het dienst Igepublioeerd voor die stichting van een gedenk teeken vo or den veldmaarschalk French, graaf van Yperen, die in de eerste jaren van den oorlog het Briiseiie leger op het vasteland had gecommandeerd, en die 22 Mei 1.1. was gestorven. Er wordt op aangedrongen dat dit monument in Yperen zal komen. Het zou moeten be staan uit een militair kerkje bij de Rijs- selsehe Poort te Yperen, welk kerkje of kapel open zou moeten zijn voor lieden van 'elk geloof. Daar zou clan bij dc Meninsche poort een gedenkteeken bij moetai komen waarop men de 60.000 namen van ver misten zou vereeuwigen. Maar men weet zijn op het front aan dc vooruitstekend punt van Ypcren eai kwart millioen En- gelschen gebleven. Reiactie en zwarte kunst. In een geestig artikel herinnert de cor respondent van de Times in Turkije er aan dat er een tijd is geweest, dat dc Necro- manier-generaal en dc Somnambulist-gene raal in dat land met het Turksche kabinet hun ontslag namen, zooals m meer Wes- tersche landen eai minister van financiën of van onderwijs. Doch naast deze posten was er ook nog het ambt van Koninlijk Astroloog, Deken (om zijn volledigen titel te noemen) van het kapitel van hof-waar zeggers ai -toovenaars cn deze oefende een invloed uit, weinig geringer dan die van den groot-vizier. Ja, daar de Astro loog-generaal niet met de veranderde ka binetten wisselde, was zijn invloed dieper en duurzamer dan die van den groot-vizier ea islcchts overschaduwd door dien van zijne Hoogheid, den leider der zwarte eunuchen. De groot-vizier was ,,de verheven Porte" doch zijn beide rivalen waren „het Paleis" en onder Abdul Hamid is „het Paleis" vaak machtiger geweest dan de „Porte". Dc buitenlandsche mogendheden hebben het vaak genoeg tot hun ergernis gemerkt! De post van Astroloog was zoo belangrijk 111 het oude Turkije, dat er een^ bijzondere studie werd gemaakt van de kunst, sedert de Babyloniërs bekend, om de toekomst met allerlei vernuftige mid delen te voorspellen. Vele jongelieden legden zich op deze studie toe, omdat de loopbaan zoo rijk aan uitzichten was. Ook ontstond er een groote verwarring in dc wereld der to ovenaars en derwisjen op den noodlottigcn dag (toevallig was hij door Abdul Huda, den laatsten keizer- lijkai Astroloog, als een gunstigen dag voorspeld«dat Abdul Hamid cn met hem het vroegere regime va£i den troon gestoo- ten werd! Met Abdul Hamid had ech ter ook de oude godsdienst in Turkije een knak gekregen, met liet gewone gevolg, dat de surrogaten van bijgeloovigheid een ongewoon succes genieten: de to ovenaars en die waarzeggers verheugden zich in een onverwachte populariteit vooral op het platteland, en het gevolg was, dat de Nationale Vergadering van Angora er ais het ware door bevolkt werd* De Jong- Turksche elementen zagen echter met on gerustheid de opkomst dezer van nature conservatieve, aan het oude regime ge hechte elementen. Zij hebben in zekere gevallen dan ook eenc gevaarlijke rol gespeeld. Zoo moet bij den Koerdischen opstand veel worden toegeschreven aan den invloed van een sjclik, die tevens meisje is bijna klaar. Wat zal ik voor souper bestellen?" „Alles wat u wilt. Ik verhonger bijna." Als K. Le Moyne mocht hebben ge vreesd voor verkleuming of koorts, dan was hij nu gerustgesteld. „De maan is gearriveerd, conform de order. Zullen wij op het terras eten?" ,,'k Heb nog nooit in mijn leven op een terras gegeten. Dol gaarne." „Ik geloof dat Uw schoenen gekrom pen zijn." „Vleier!" Zij lachte. „Ga weg en be stel het soupa". Ik zie sla. Zullen we sla eten?" K. Lc Moyne verzekerde haar door de deur, dat hij sla zou bestellen ai wilde naar boneden gaan. Doch hij bleef een oogenblik voor de gesloten deur staan, louter om het geluid van haar bewegingen. Zoover was het dien dag reeds met den nieuwen huisge noot van de Pages gekomen; hij zou zich nog verder verliezen, doch reeds nu zag hij welke ellende hij tegemoet ging. Hij kon niet verdwijnen. Hij had haar beloofd te zullen blijven; ze hadden hem noodig. Flij had het kunnen verdragen dat ze Joe getrouwd had, alls ze iets om den jongen gegeven had. In die richting zou zc ten minste veilig geweest zijn. Trouw en toewijding lagen op het gezicht van den jongen te lezen. Doch deze nieuwe ver wikkeling haar romantische belangstel ling in Wilson, en de wederkeerige be langstelling van den chirurg in haar, ge voegd bij hetgeen hij van den man wist vervulde hem met angstige zorg. Van dc bovenste tot de onderste trede van de nauwe trap, doorleefde hij een jaar van kwellingen. Beneden schrok hij terug naar de werkelijkheid. Joc Drum mond stond daar op hem te wachten met een vreemd licht in zijn oogai. „Jij hond", zei Joe. Er waren mcnschen in de ontvangka mer van het hotel. Lc Moyne nam den woe denden jongen bij den elleboog eó leidde hem door de deur naar de ledige portiek. „Als u nu zacht wil spreken," zeide hij, „zal ik luisteren naar wat U mij te zeggen hebt." „U weet wat ik te zeggen heb." „Toen K. Le Moyne dit niet met woorden, doch enkel mei: zijn vasten blik beantwoordde, rukte Joe zijn arm los balde hij zijn vuist. „Waarom bracht je haar hier?" „Voor zoover ik weet bon ik u geen uitleg schuldig, doch ik wil u hem wel geven. Ik bracht haar hier voor een pic nic. Bovendien hebben wc den eekhoorn meegenomen en vrijgelaten." Het speet hem om den jongen. Flet leven was niet gemakkelijk, hij wist dat Joc leed en had buitengewoon veel ge duld met hem. „Waar is ze nu.' (Wordt vervolgd.),

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1