WSm g- r IV. 91. Maandag 5 Augustus !925, li!!8 Jaargang, x BïlfSVfc ^felHb WSoesche GnxSSBff* ea Kiem wens Rass7 Drnkkers-fon UI te-evers lifldr til 17 FEUILLETON Huidjeuk PUROL. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE1 COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 eu Klceuwcng Rass7 Drukkers-Jen Uitgeversbedrijf cent P®* reg^* Adverfentiën worden aangenomen tot 1L uur voormiddag. HET NIEUWE KABINET. De heer Colijn, de formateur van het nieuwe ministerie, is er vlug in geslaagd de posten bezet te krijgen door mannen waarvan dc namen ons iets zeggen. De moeilijke post van Financiën heeft dc heer Co'ijn voor zichzelf gehouden en wij mogen, te oordeelcn naar zijne ver klaringen vóór dc verkiezingen gegeven, wel verwachten, dat een diepe recon structie van het staatsbestel en wegsnij ding van alia overtolligheden door hem zullen worden ter hand genomen. Hadden wij dc verzekering, dat d e eigenlijke bezuiniging nog pas moet begin nen, niet uit zijn eigen mond gehoord op de weide van Kléin-Frankrijk, dan zouden we vreezen, dat hij als minister van financiën dezelfde weifelende taktiek zou blijven volgen, die we tot nu toe heb ben gezien. Laten we hopen, dat het behoud van het ministerie van onderwijs zijn laatste zwakheid is geweest tegenover protesten en politieke overwegingen. Den heer Van Kar nebeek kennen we als den vertegenwoordiger tegenover het bui tenland op wien we ons veilig konden ver laten cn waarop we vaak niet weinig trotsch waren, wegens de onderscheidingen die hem te beurt vielen. Moge hij ons behouden uit de impasse doen raken, waarin het Belgisch-Neder land sch traclaat ons volgens veler oordeel dreigt te bremgen. Waar ook van Belgi sche zijde een zeer bezadigde opvatting over sommige punten is vernomen, zal de minister van buitenlandsche zaken, al heeft hij den steun van rechts klaarblijke lijk op zijn tractaat verkregen, voor ver standige opmerkingen zeker niet ontoegan kelijk blijken. Inden heer de Geer heeft het kabinet een man van bekende bekwaamheid in zich opgenomen, hoewel dan voornamelijk in zijn kwaliteit van financiën. Dat hij ook van landbouwzaken op de hoogte was, hebben we nimmer vernomen, en is deze af dealing, die nog wel op een eigen mini sterie had gehoopt, niet bizonder vertegen woordigd. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in handen van den heer Rutgers gelegd, zal menig openbaar onderwijsman een lich te rilling geven, als voorbode van de kou, waarin zij zullen komen te staan en hoe het met dc Kunst zal gaan onder be scherming van dezen calvinist, kan ieder zich wel indenken. Van den heer Schokking ais minister van Justitie kunnen we alleen hopen, dat hij op dit terrein zijn sporen zal ver dienen. Oorlog zal dc heer Lambooy onder zijn hoede nemen, een lang niet gemakkelijke taak, waarop men in voorloopige comb - natie-met Marine ligt kan stranden. Dc heer Bongacrts, hier ook bekend, krijgt Waterstaat voor zijn rekening. Flij heeft zich tot nu toe meer speciaal ge ïnteresseerd voor Maaskanalisatie en het Zuidelijk deel van ons land. Zijn blik zal nu geheel Nederland moeten omvatten, Met de vele Belgische plannen op dit ter rein is voor een kundig Water staatsman wel een taak weggelegd. Kf* door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Tenslotte krijgen we den heer Kooien als minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. Opvolger te zijn van den heer Aalberse is geen gemakkelijke taak. Ar beid is zijn troetelkind geweest, en een verwend kind begint gauw te schreeuwen. Zal de 'heer Kooien zich als oen minder partijdig vader van deze drieling doen kennen Het zijn alle nog maar verwachtingen, gebaseerd op dc persoonlijkheden. De wer kelijke richting zal ons pas in September worden geopenbaard uit het program, dat dan wordt gepubliceerd en dat, 'nopen we, niet aan duidelijkheid te wenschcn over zal laten. BUITENLAND. verdwijnt spoedig door inwrijving met 30-60-90 ct. Oplossing van de crisis in Engeland. De Engelsche regeering is er ten slotte toe overgegaan een voorstel te doen tot subsidieering van de mijnen tot het einde van dit jaar, waardoor het dreigend con flict, dat zich tot andere industrieën zou hebben uitgebreid, is bezworen. De ernst van den toestand en de mo gelijke ontreddering, die te voorzien was hebben de regeering tot een dergelijk voorstel gebracht, dat op zichzelf evenmin zonder gevaar is en in elk geval de lasten legt op de schouders der belastingbetalers die er geen schuld aan hebben. Het is te hopen, dat de andere industrieën, die het ook niet voor den wind gaat, hieruit niet het recht zullen putten om eveneens hun ne tekorten op den broeden rug der belas tingbetalers af te wentelen. Waar zij in dit geval echter ook in hun eigen belang deze oplossing zullen prijzen, zal dat misschien nog wel losloopen. Intusschen zal de nu verkregen tijd van rust worden besteed aan een uitgebreid onderzoeknaar de fouten, de van de outillage van do industrie, haar organisatie en de distribu tie der steenkolen ontbreekt en hoopt men daardoor bij het einde des jaars cle toestand geschikt te kunnen maken voor verbetering. Waarschijnlijk zal er Donderdag een debat in het Lagerhuis over de oplossing van de mijncrisis' plaats hebben. Vele le den zijn van meening, dat de plannen van de regeering den belastingbetalers schat ten zullen kosten. De verliezen in het bedrijf bedroegen in de maand Juli onge veer anderhalf millioen pond sterling en men verwacht, dat de regeering totaal ongeveer 20 millioen p. st. aan subsidie zal moeten betalen. Men weet nog niet, of de staat het geheels verlies van de mij nen, die er slecht voorstaan, zal hebben te betalen, of dat de winsten, die in de andere mijnen worden gemaakt, in minde ring zullen worden gebracht. De moeilijk heid is, dat er geen rechtsgronden bestaan om de mijnen, die winst maken, te dwin gen, deze winst af te staan ten bate van de andere, die met verlies werken. Er zijn thans vijf districten, waar verliezen wor den geleden, terwijl de zes grootste dis tricten hun kosten dekken of winst maken. De herrie in den Rijksdag. Over het kabaal in den Rijksdag, waar omtrent in het Vrijdagnummer al iets heeft gestaan, lezen wc nog: Tot 9 uur was de behandeling van de belastingwetten vrij rustig voortgezet. Op dat oogenblik herinnerde de socialist dr. Hirsch eraan dat volgens besluit van het seniorenconvent de zittingen slechts lot 9 uur 's avonds zouden duren. De com munist Hocllein verlangde toen onmiddel lijke verdaging. Hij maakte van de gele genheid gebruik om de bc astingontwer- pen als rooverswerk te bestempelen en lok te aldus de eerste luidruchtige protesten uit. Plotseling richt zich een communist tot den afgevaardigde Leicht van de Beiersche volkspartij die geestelijke is en roept: dat hebben wij weer eens aan de papen te danken. Nu volgt een onbeschrijfelijk tumult. Leicht is zeer nerveus van zijn plaats opgesprongen om te protesteeren. Zijn partijgenoot Bayersdoerffer slaat ze nuwachtig met de vuist op de stenografen tafel. Een paar communisten willen hem te lijf gaan. Verschillende afgevaardigden komen tusschen beiden. Men hoort hoe een communist tot de rechterzijde roept: Varkens, drinkt toch niet zooveel wijn, zuipt bier 1 De president schorst de zitting ten einde het seniorenconvent in staat te stel len te vergaderen. Om half elf wordt dc zitting heropend. Twee communisten die door hun inter rupties de incidenten hebben uitgelokt wor den tot de orde geroepen. Loebe zegt dat het seniorenconvent de beraadslagingen over dc belasting op bet bezit ten einde wil brengen daar het Huis voor derge lijke scenes niet mag capilulceren. Nieuwe protesten aan de linkerzijde. De commu nist Florin roept: Dc kerels zijn bezo pen! Hij wordt tot de orde geroepen. Ten slotte sluit Loebe de zitting maar na te hebben voorgesteld vandaag reeds om 10 uur te beginnen, een voorstel dat aangenomen wordt. De debatten in den rijksdag zijn zoo inspannend dat dagelijks gemiddeld 8 a 9 afgevaardigden flauw vallen. Zij wor den dan in een bijzonder vertrek van het Huis door den sociaal-democratischen af gevaardigde dr. Moses behandeld. De Rote Fahne van vanochtend ver zekert dat de communistische interrup ties aan het adres der rechterzijde van den rijksdag in het geheel niet zoo mis plaatst waren. De afgevaardigden van rechts zijn den gehcelen dag niet in de zaal te vinden. Zelfs als vertegenwoordigers der regee ring aan het woord komen, zijn de ban ken der rechterzijde leeg. Deze afgevaar digden zitten dan in het restaurant en drin ken wijn en champagne. Woensdag werd in het restauratie- zaaltje waar de agrariërs en dc industriee- len gewoonlijk zitten, een bowl voor 40 personen besteld en nadien werd nog champagne gedronken. Ook speelden de heeren kaart. Eén afgevaardigde fnoest door zijn collega's Hij keek ze na, ging na hoeveel spon sen geprepareerd, gebruikt en ingeleverd waren. Doch hij mist geen enkele bewe ging van het meisje, dat naast zuster Grcgg stond. „In orde Hij gaf de lijst terug. „Dat was een bizonder mooie leerlinge, die ik u gisteren bracht." Twee kleine rimpels verschenen er tus schen de zwarte wenkbrauwen van zuster Harrisson. Hij merkte ze op, zag ook haar sombere oogen en vond er genoegen in en een aansporing om voort te gaan. „Zij is zeer jong." „Ik heb ze liefst jong", zei Dr. Max. Dan zijn ze gewillig en bereid om te lee- ren. U zult echter op haar moeten passen alle dokters zullen om haar heen zwermen en hun bezigheden in den steek laten." Zuster Gregg was ecnigszins geagi teerd. Zij was verdeeld tusschen haar af keer voor hospitaaldokters en van jonge leerlingen cn haar gehoorzaamheid aan den schitterenden chirurg, wiens woord snel wet begon te worden in het hospitaal. Toen een plotseling binnengebracht ziek tegeval haar wegriep, was Wilson alleen met zuster Harrisson. /Vermoeid Hij legde dien zachten bijna tecderen toon in zijn stem, welke do meeste vrouwen tot zijn slavinnen maakte. „Een beetje. Het is warm". „Wat gaat u vanavond doen? Is er lezing?" „Dezen zomer zijn er geen lezingen meer. Ik zal deelnemen aan het avond gebed en dan ga ik op het dak om een luchtje te scheppen. Er lag iets bitters in haar stem. Onder de oogen van de andere zusters beheersch- te zij zich zorgvuldig. Doch die konden denken, dat zij het werk van den volgen den dag in de spreekkamer bespraken. „De oplossing voor mijn handen, als 't u belieft." Zij bracht ze onmiddellijk en goot iets in zijn hol opgehouden handen. De vloei stoffen van de operatiekamer bedierven de huid; de chirurgen cn vooral Wilson, wreven hun handen rijkelijk met deze hee- lende oplossing in. Over de flesch ontmoetten hun oogen elkaar wederom en ditmaal glimlachte zij flauwtjes. „Kunt U van avond niet ccn ritje doetn om wat af te koelen? Ik zal de automobiel laten komen waar U wilt. Een ritje en een souper - wat zegt U daarvan? Om zeven uur zou U weg kunnen gaan worden ondersteund daar hij niet meer alleen kon loopen. Zaterdag is opnieuw de herrie losge broken in den Rijksdag. Dc voorzitter Graef moest overgaan tot uitzetting van dc communisten Jaddasch cn Flöllein. Dat ging echter maar niet zoo. Het duurt geruimen tijd vóór dat twee agenten in de zaal verschijnen. Zij be grijpen, dat zij niets zullen kunnen uit voeren, daar Jaddasch door zijn partij genooten wordt omringd en zij gaan ver sterking halen. Als deze aangekomen is, heropent Graef de vergadering. Een laat ste maal verzoekt hij Jaddasch en Flöllein heen te gaan. Deze laatste wordt ook voor 20 vergaderingen uitgesloten, daar hij aan de uitnoodiging geen gevolg geeft. Nu noodigt Graef alle afgevaardigden uit de zaal ta verlaten, maar de rechter zijde protesteert. Hebben de journalisten dan meer rechten dan wij, roept men. Graef antwoordt, dat de journalisten wel op hun plaats moeten blijven, daar er an ders weer onjuiste berichten in de bladen zouden komen. De agenten krijgen nu opdracht Jad dasch en Höllein uit de zaal te verwijde ren. Een oude inspecteur gevolgd door vijf piepjonge agenten in civiel stappen op Jaddasch toe tot groote verontwaardiging van een sociaal-democraat, die luid uit roept: „Maar dat zijn geen agenten, dat kinderen, wat hebben kinderen hier in de zaal te maken?" Jaddasch wordt door zijn partijgenooten omringd en deze nemen een zeer dreigende houding tegen dc agenten aan. Vuisten worden gebald en Jaddasch zelf moet zijn vrienden tol bedaren brengen. Hij volgt ten slotte de agenten. Höllein geeft liet niet zoo gemakkelijk op. Nadat eerst vijf agenten in civiel heb ben gepoogd tot bij hem door te dringen, 'billen er vier schupo's bij te pas. Höllein verlangt, dat ze zich zullen legilimeeren. Aan zijn verlangen wordt voldaan. Dan vraagt hij of zij de opdracht hebben ge kregen hem met geweld uit de zaal te ver wijderen en als zij bevestigend antwoor den, roept Höllein nog: „Ik wijk voor het geweld en ik constateer, dat de belasting wetten er met de hulp van de politie door moeten komen". Daarop verlaat hij de zaal. Zijn partijgenooten roepen: „Leve Höllein" en zingen de Internationale. De marine-begrooting in Engeland. Bij dc behandeling daarvan in het La gerhuis vroeg Ramsay Macdonald, de leider der arbeiderspartij, welke leiddraad dc regeering had gekozen bij het ontwer pen van dit program, dat hij te uitgebreid achtte omdat er geen gevaren in 't zicht waren. Hij stelde daarom een vermindering van deze begrooting voor. Lloyd George, de leider der liberalen, vroeg tegen welk gevaar de regeering voor zorgen wenschte te nemen. Hij verklaarde zich overtuigd dat er geen gevaren ter zee in Europa dreigden. Als er gevaar is, is het in de lucht. Het eenige gevaar dat ter zee zou kun nen ontstaan, zou tegen de Britsche han delswegen in de Stille Zuidzee gericht moeten zijn. Is een dergelijk gevaar denk „Daar komt zuster Gregg aan!" Met een uitdrukkingloos gezicht nam het meisje de flesch weg. Werkmenschen kwamen de operatiekamcr binnen. Een hospitaaldokter bood een bestelboek aan menschen met dweilen wachtten om den vloer op te nemen. Wilson scheen geen kans te hebben zuster Harrison nogmaals tc spreken. Doch hij miste niet de 'listigheid, welke het vervolgende mannelijke dier kenmerkt. Terwijl iedereen naar hem zag, draaide hij zich om bij de deur van de kleedkamer, waar hij zijn witte kleeren zou uittrekken en sprak tegen haar over de hoofden van eenige zusters heen. „Dat adres van den patient, dat ik ver geten had, zuster Harrison, is Ellington Avenue en Park." „Dank U." Zij speelde haar rol goed en was geheel kalm. Hij bewonderde haar koelbloedig heid. Zij was beslist mooi en ongetwijfeld stelde zij belang in hem. De beleediging van een paar dagen tevoren was verge ten. Terwijl hij zich omkeerde, zag hij een hospitaaldokter. Zij wisselden een blik van verstandhouding. De kamer was niet ledig. Zijn broer was daar, luisterende naar de verhalen van O'Hara, zijn vriendschappelijken me dedinger. „Goed werk, mijn jongen!" zeide O Flara ,het laatste geval was een won der. Ik ben trotsch op je en je broer is er bepaald verwaand van. Het was de me- baar in de eerste tien jaar? vroeg spr. Hij betreurde dat deze nieuwe last op de schouders van het volk zou worden gelegd in een tijd dat het de reusachtige be staande lasten al niet kan dragen. Fel kri tiseerde hij de „dictatuur van de admi raliteit". Churchill, de kanselier van de schat kist, antwoordde namens dc regeering: Lloyd George heeft gevraagd tegen welke gevaren wij bouwen. Welnu d:t gevaar is dat de vloot slijt, en dit is het eenige gevaar dat dreigt. Spr. is een sterk voorstander van de cen-mogcndheid- standaard. Niemand heeft ooit in twijfel getrok ken dat de Britsche vloot, op elk oogen blik van zijn bestaan, een zeker aantal schepen moet hebben van gelijke hoedanig heid als eenige andere vloot in welk dee! van de wereld ook. Spr. verklaarde zich vast overtuigd dat het vlootprogram der regeering een soliede, doch sobere handhaving is van het behoud der vlootsterkte en niet meer. De motie-Ramsay Macdonald t.ot ver mindering van de marine-begrooting is ver worpen met 267 tegen 140 stemmen. Brid- geman bleef bij het standpunt, dal een behoorlijke marmc-polihek er een is van verzekering en niet een, die de kans op dit of dat oogenblik beschouwt. De re geering is volkomen bereid, voorstellen tot ontwapening met andere groote zeeva rende volken te bespreken cin wil dat mor gen aan den dag doen, mits dc veiligheid van het rijk daarbij .niet wordt benadeeld. Communistische zending naar China. Reuter meldt uit Fïongkong, dat Don derdag een Russisch s.s., de Simferopol, voorbij den vuurtoren van Waglan was gevaren. Het personeel van den vuur toren had seinen gegeven, doch die wa ren van het schip niet beantwoord; het was direct doorgevaren naar Kanton. Van den vuurtoren had men op het schip voorraden zandzakken en pelroleum- blikken gezien, alsmede een aantal Rus sische mannen en vrouwen. De Simferopol is in deze twee weken al het tweede s.s. dat in Kanton aan komt uit Wladiwostok. Flcl aantal Rus sen in Kanton neemt toe. De uitgezette Dultschers* De uit Polen gezette Duitschers zul len te Schneidemiihl blijven, tot men werk voor hen heeft gevonden. Zij worden al daar gehuisvest en gevoed en krijgen bo vendien een ondersteuning, die 50 mark voor dc jonggezellen en 200 a 400 mark voor de gezinnen bedraagt. Voor 4000 uitgezetten heeft men reeds werk gevon den. Er zullen echter nog 5000 te Schnei- demöhl moeten wachten tot zij aan de beurt komen. Het kamp wordt bestuurd door een ko lonel, die door 22 medewerkers wordt bijgestaan. Deze hebben een bovonmen- schelijke taak te vervullen tusschen de dui zenden, die over geen stoel of bed beschik ken en zelfs niet eens plaats hebben om hun maaltijden tc gebruiken. Talrijke vlucli telingen zijn reeds ziek geworden. Kinde ren hebben mazelen gekregen en een paar thodc van Edwardes, niet waar? Ik heb het zien doen in zijn kliniek te New- York". ,,'k Ben blij dat het je beviel. Ja, Ed wardes was een dikke vriend van mij te Berlijn. Een groot chirurg, de arme ke rel!" Er zijn geen drie mannen in het land van wie de hand vast genoeg is en die moed genoeg hebben om het te doen". O'Hara ging weg, opgewonden door zijn eigen edelmoedigheid. Diep in zijn hart knaagde de nijd niet om hem zelf, doch om zijn werk. Deze jonge lieden zonder familierelatiën gingen naar Europa en brachten de nieuwigheden mee terug, welke het aanleeren waard waren en had den dus veel op de oudere collega's voor. Niet dat hij had willen ruilen, volstrekt niet! Dr. Ed stond te wachten tot zijn broer zich verkleed had. Hij was eenigszins stil. Meermalen wenschte hij, dat zijn moeder nog leefde om te zien hoe hij zijn belofte om „een man van Max te maken had vervuld. Ook thans wenschte hij dat. Niet dat hij zich de schitterende loopbaan van Max als een eer aanrekende doch gaarne had hij gewild, dat zij had kunnen zien hoe goed alles ging. Een portret van haar hing boven dc schrijftafel in zijn spreekkamer. Soms vroeg hiij zich af wat zij wel zou denken van zijn eigen slordige werkwijze, vergeleken bij de bijna over dreven orde van Max van de tascli bij voorbeeld, met de haLbarfd en andere dingen er in. Bij zulke gelegenheden be sloot hij altijd de taseh eens een beurt te geven. „Ik denk er over om weg te gaan zeide hij. „Kom je thuis eten?" „Ik denk van niet. Ik ga de stad ui$ en zal eten waar het koel is." Dc Straat was berucht om dc hitte in den zomer. Toen Dr. Max pas uit Europa terug was en Dr. Ed een paar moeilijk verkregen effecten verkocht had om zijn kamers in de stad te meubileeren, waren de twee broers nu cn dan met de tram naar het White Sptrfings Hotel gegaan om te sou- peerèn. Voor den oudste waren dit altijd gala-diners geweest. De namen, die hij altijd met ontzag gelezen bad en die hij in den regel verkeerd had uitgesproken, uit Max' mond te hooron rollen „de oude Steinmetz" en „die ezel van een Heydenreich"; de medische en chirurgi sche onderwerpen van gesprek van Euro pa te hooren bespreken nieuwe genees middelen, nieuwe methodes, de kleine on derlinge vijandigheden in de klinieken, stu- den tenschandalon dit alles had kleur gebracht in zijn kleurlooze dagen. Doch dat was nu voorbij. Max had nieuwe vrien den en nieuwe maatschappelijke verplich tingen. Zijn tijld werd geheel in beslag ge nomen. En zijn trots verhinderde hein om te toonen, hoe zeer hij de eerste dagen miste. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1