„K" 50 cent N°. 90* Vrijdag 51 Juli 1925, til8 Jaargang. 5Esj^^n _u. -> Bij dit nummer behoort Bijvoegsel, een 16 FEUILLETON méér reiskosten ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT URffave P&S®!. «Goesche Gffurant" en Itlnenwens Ross' Drukkers-fon UTtscversbeclrilf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Klceuwens Ross' Drukkers-Jen Uitgeversbedrijf cent per reg<f' Advertentien worden aangenomen tot 11 uur voormiddag. DE FATALE DATUM. (Nadruk verbod-n.) Een paar menschengeslachten geleden schijnt er een bekend liedje te hebben be staan over een voddenraper. Ik herinner mij, het in mijn allervroegste jeugd wel eens te hebben hooren zingen: „Des nachts wanneer de meeste menschen slapen, Dan trek ik welgemoed mijn woning uit; 'k Ga dan op straat om vodden op te rapen, En vind dan meestal een goeden buit. Lompen, papieren, afgedankte kleeren, Komen mij alle wonderwel te pas; Doch laat ik nu eens gaan exam neeren» Wat hedennacht mijn vangst alweder was". Deze examineerende voddenraper was een wijsgeer, verwant aan den doodgra ver uit Hamlet. Hij deed zijn werk niet met den ruwen haast van het tegenwoordig geslacht, dat g.en eerbied meer beeft voor zijn materiaal. Hij bekeek elk lapje, dat hij in handen kreeg, vouwde een gekreu- kelden brief glad om het handschrift te ontcijferen en liet zijn verbeelding den vrijen loop, zoo hij in het aschvat een afgetrapt schoentje vond van satijn. Hij zal met zijn treuzelig gemijmer niet zooveel verdiend hebben als zijn tegenwoordige vakgenoot, die den geheeien rommel par does op de weegschaal kwakt omdat hem alleen het „zooveel oen ten het pond'' belangstelling inboezemt. Maar daartegen over verzamelde hij zich levenswijsheids n deze gold in die dagen toch ook voor iets. Aan dien voddenraper moest ik denken, toen ik onlangs in den tuin van een lande- lijik café een kop koffie dronk. Ik zat vlak bij het hek en het was nog vroeg. De nachtwind had enkele papieren tegen het hek gestuwd, die gedurende den storm van dc vorige dagen uit een voor bijgaande vuilniskar of uit de aschbak- ken der naastliggende huizen naar deze plaats waren verdwaald. Eén van die half verregende papieren trok mijn aandacht. Het was een afgescheurd blad van een maandkalencler. Dc eigenaar had, zooals dat op kantoren gewoonte is, elk datumblokje met een streep door gehaald, cn na afloop van de maand het papier in de prullenmand geworpen. Maar één datum was op bijzondere wijze bewerkt. Er was om dc 5 een dikke inkt- streep getrokken cn het heele blokje was met roocl podlood gekleurd. Deze datum had voor den eigenaar van den kalender Besteedt steeds Uw geld juiste manier. op de Onze Portwijnen z\jn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. I A. L. G. Witte, Goes. kennelijk gewichtige beteekenis gehad. Allicht had hij maanden tevoren dezenSden Juli zoo in 'toog vallend aangestreept; misschien had de gedachte aan dezen datum zijm Oudejaarsavond reeds in beslag ge nomen en had hij, toen hij op Nieuwjaar den kersver schen kalender inwijdde, als eerste daad in den pas aangevangen tijd kring dit hokje rood gemaakt. Klaarblijkelijk was 5 Juli een fatale da tum voor hem geweest. Wat zou er op dien datum lubben moeten gebeuren? Had de eigenaar van den kalender hem met vreugde of met angst tegemoet gezien? Had hij, hoe meer deze datum naderde, niet kunnen slapen van voorpret of van vrees Misschien was het de dag, waarop hij zou gaan trouwen; misschien ook de dag, waarop een omvangrijke wissel verliep. Het geheim van dezen datum zou ik nim mer raden. Maar wat mij meer trof dan dit fel ge kleurde hokje, was de omstandigheid, dat alle verdere datumhokjes, die op dien fala- len 5den volgden, regelmatig met de gewo ne scheeve potloodstreep waren doorge haald. Dit gaf aan dat verfomfaaide ka lenderblad een tragischen aanblik. Want, - hoezeer en hoelang die nooJlottige 5 den eigenaar van den kalender gedreigd of gelokt had, eenmaal was de dag aangebro ken, de geweldige, gewichtige dag, dè Dag, maar de zon had niet stil gestaan en de wereld was niet vergaan. Er was op ide 5 een 6 en op de 6 een 7 gevolgd en regelmatig had de vaste kantoorhand dag na dag doorgestreept, tot de 31 vol waren het blad van Juli in de pruliemand was geworpen. Is dit tenslotte niet de grootste tragiek van het leven, dat alles zijn gang gaat, ook na den fatalen datum? Hetgeen zoo lang had gedreigd, is minder verschrikke lijk gebleken, dan de verbeelding in siape- looze nachten het 'had gekleurd. Hetgeen zoolang had gelokt, is minder bekoorlijk gebleken, dan de verbeelding in visioenen voorgetooverd. En, verschrikkelijk of heerlijk, den 6den is het doorleefd, ver leden geworden en het verdwijnt met de snelheid van den voortijlenden tijd in het niet. Zelfs in de herinnering blijft het niet kleurhoudend. „Hetgeen onmogelijk scheen, neemt, zoodra het geschied is, -naast het gewone zijn plaats in," merkt Goethe ergens in Wilhelm Meister's Leerjaren op. „Naast het gewone". Hebben wij daarvoor reeds met Nieuwjaar den fatalen datum na drukkelijk omrand? Hebben wij daarvoor nachten slapeloos gelegen Omdat het onmogelijke een waan zal blijken en het gewone de werkelijkheid Daar ligt het veelbteekenend kalender blad, opgestuwd door den nachtwind, tegen het hek van het café. Nu dreigt het niet meer, noch lokt het, en de omrande datum staart mij als een cyclopen-oog wezenloos aan. Straks zal dc vuilnisman komen en het met alle overige lorren en prullen ver nieligen. „IJdelheid der ijdelheden", zegt de Prediker, ,,het is alles ijdelheid!"., door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Om 's hemels wil, trek niet zoon treu rig gezicht. Als er één soort van mannen is, die ik meer veracht dan anderen, dan is het de soort die medelijden met zich zelf heeft. Denkt U dat Uw moeder er iets op tegen zou hebben, als we hier in het hotel bleven soupecren? Ik heb een oranje-gele, bizonder groote maan be steld." „Het zou mij spijten iets, dat besteld was, niet te genieten." „Dan blijven wij." „Het staat gelijk met verkwisting". „Ik zal zuinig worden, wanneer U in het hospitaal bent". Dat was afgesproken. En het toeval wilde, dat Sidney moest blijven. Want toen zij op een rotspunt, die uit het water stak, was gaan staan, slipte zij en gleed zij langzaam doch zeker in het water. K. keek toevallig een anderen kant uit. Zoo gebeurde het, dat Sidney het eene oogen- blik op een rots zat, geheel in het wit BUITENLAND. Het Engelsche koienconflict. De beslissende dag, waarop de staking zou beginnen, is heden aangebroken. Naar wat wij uit de berichten kunnen opmaken zal allicht deze ramp voorioopig nog wor den gekeerd. Er is een regeringscom missie benoemd, waaraan echter de ar beiders weigerden deel te nemen. Deze commissie heeft desniettemin haar onder zoek doorgezet. Dc oorzaak van dc bestaande crisis moet worden toegeschreven aan den al- gemeenen toestand van het bedrijf. Het verslag der hooger genoemde commissie van onderzoek, dat is verschenen, laat daaromtrent geen twijfel bestaan. Evenals andere bedrijven staat de steenkoolmijn- industrie, volgens dit rapport, voor een zeer ernstige crisis. De mijnen zuilen zelfs erger getroffen worden dan de ove rige nijverheidsondernemingen, omdat het verbruik van kolen ook in een gunstigen tijd toch al vermindert. De commissie is dan van oordeel, dat nagegaan moet worden of het mijnbedrijf geïsoleerd kan blijven van de andere in dustrieën of dat de samenwerking daar-j mee tot betere resultaten zou kunnen lei den. Ook de verhoogde kosten van ver voer en verscheping behooren te worden onderzocht, terwijl een verbetering der distributie zou kunnen leiden tot prijsver laging voor alle klassen van verbruikers, waardoor meer vraag naar steenkool zou ontstaan. Ook dient een onderzoek te worden in gesteld naar het huidig systeem der royal-1 ties, dat zijn de premies, verkregen door de eigenaars van de' gronden, waaruit de steenkool wordt gehaald. Het beheer der mijnen zou voorts verbeterd kunnen wor den met besparing van kosten. De commissie vindt hef in ieder geval onaannemelijk, dat men den mijnwerkers geen minimumloon zou toestaan. Of dit minimum lager moet zijn dan de geringste loonen, die thans worden uitbetaald, wordt niet gezegd, althans niet in het uittreksel van het rapport, dat tot nog toe is over geseind. Blijkbaar is de commissie ech ter toch vrij optimist. Misschien wel te optimlist, want'het is in vijf jaar nu al de tweede commissie, diie een totale her nieuwing en verzorging van de Engelsche steenkioohnijn-industrie voorstelt. Dat het werk van de eerste commissie zonder resultaat is gebleven, blijkt alleen reeds uit het feit, dat er een tweede commissie moest worden ingesteld. Naar verluidt hebben de eigenaars een langdurige bijeenkomst gehouden, waarin zij het voorstel van Baldwin hebben over wogen, om de opzegging veertien dagen aan te houden om allen die bij het ge schil betrokken zijn, tijd te geven, den toestand te overzien. Hun houding moet nog bepaald worden. Er is een sterke strooming die de meening is toegedaan, dat de stilstand van het werk in de schachten aan het einde van deze week nu vermeden dient te worden. De staking in het Saargebied. Volgens een bericht uit Parijs heeft voor een potj Akker'a Kloosterbalsem maken, dat ge alle ongemakken die uw reisgenot dreigen te verstoren, direct kunt verhelpen, want Klooster balsem geeft uitkomst bij builen, schrammen, wouden, ontvellingen, open voeten, zonnebrand, smetten, iusectenbeten, styve spieren, verstui kingen enz.Verzuimt niet een potje mee op reis te nemen. de Fransche minister van arbeid den ver tegenwoordigers van de mijnwerkers in het Saa.rgcbie 1 meegedeeld, dat hun ver zoek om loonsverhooging niet voor inwil liging vatbaar is. Algemeen heerscht thans de overtuiging dat de staking zich ook tot de metaalfabricken en andere takken van nijverheid in het Saargebied zal uitbreiden Kabaal in den Duitschen Rijksdag. De Rijksdag heeft Woensdag de twee de lezing van de wet op de inkomstenbe- iasting voortgezet. Er hadden daarbij op gewonden tooneeien plaats ,tocn hel com munistische lid Vierath verklaarde, dat er tegenwoordig een groote weelde in ker ken wordt ten toon gespreid, die absoluut overbodig is. Men kan het avondmaal toch evengoed met houten bekers vieren en heeft daarvoor niet bepaald gouden noodig. De vice-president vroeg dein spr. de gevoelens van het meerendeel van de le den te sparen, maar Vierath verklaarde, onder groote onrust bij de rechterzijde en het centrum, dat de kerken in het vervolg zelf hun geestelijken moesten betalen. De opwinding bereikte haar hoogtepunt toen spr. beweerde, dat de kerken des te minder den steun van het rijk verdienden, waar er juist onder hun aanhangers in het Rijnland tal van separatisten waren ge weest. Toen vlogen de scheldwoorden over en weer. De voorzitter kon het geweldige kabaal onmogelijk de baas worden. Toen de afgevaardigde Esser (cen trum) den communisten toeriep: Hoei- lein, hou je bende in toom! viel de com munist Jadash op hem aan. De democra tische afgevaardigde Hens tracht Jadash tegen te houden, maar deze gooit hem op zij. De democraat Koreil slaagt erin, Ja dash vast te houden. Voor het nu tot ver dere wanordelijkheden komt slaagt de voor zitter erin, het kabaal in zoover te over stemmen, dal hij de vergadering voor een kwartier kan schorsen. Bryan in het stadje Dayton tijdens het proces over het on derwijs in de evolutieleer, dat volgens hem in strijd met de grondwet der Ver. Staten is. Hoe een geweldig werker en fanatiek bestrijder zijner tegenstander de thans overleden Bryan is geweest, moge blijken uit het volgende, daarover van den Ame- rikaanschen corr. van de „N. R. Crt." Op de Zaterdag volgde de Zondag. Voorwaar het was geen rustdag. Alle hands waren aan dek, maar drukker dan iemand anders had William Jennings Bryan het, die predikte van 's morgens vroeg tot laat in den nachtGedu rende de morgenuren sprak hij in de Day- tonsche Zondagschool, en mocht de vol doening smaken ook de rechter, die dc Scopeszaak in handen heeft, Judge John T. Raulston, onder zijn gehoor te lellen, 's Middags preekte hij op het plein voor het rechtsgebouw, en verzekert men ons dat zijn gehoor niet mander lelde dam drieduizend belangstellenden, s Avonds sprak hij in de Methodistische Episvco- paalsche kerk, en verscheen op den preek stoel in een wit hemd met stijf ges treken front, maar vanwege de warmte zonder boord, en gewapend met een uit palm bladen vervaardigden waaier. Bryan had aangekondigd dat hij zou spreken over het klimaat in Florida en de democratischen van hart. Toen hij het kerkje binnen kwam, speelde het orgel en zong de gemeente een lied, maar dat weerhield den organist niet, op te houden, en het weeihfieu(di de gemeente niet, in een hartelijk applaus uit te barsten. Onder Bryan's gehoor was weer Judge Raulston op te merken, die er zat met zijn vrouw en dochters. Ook zat er de eenige Daytoniaan-verde diger van den jeugdigen Scopes, dr. J. R. Neal, wiens anwezegheid in de bank der verdedigers eigenlijk geneel wordt overschaduwd door de tegenwoordigheid der van buiten gekomen advocaten. Jbryan werd het publiek dien avond voorgesteld door een der lokale predikanten en wel in kwaliteit als „Gezant van Jezus Christus onzen Heer". Nadat ook deze preekbeurt over was, begaf Bryan zich naar zijn woning, waar reeds duizenden op hom stonden te wach ten. Weer nam hij het woord, en nog lang nadat de ettelijke kinderen die door leer grage ouders meegenomen waren om te luisteren naar de woorden uit Bryan's mond, in vasten slaap gevallen waren, sprak de onvermoeide grijsaard verder in onuitbluschbaren ijver voor wat hij de goe de zaak achtte. De heer Bryan is dezer dagen plotseling overleden, zooals wij reeds in het Maan dagnummer vermeldden. Hij was lijdende aan suikerziekte en deze heftige campagne voor zijn beginsel zal daaraan geen goed hebben gedaan. cn bekoorlijk mooi en het volgende oogea- blik tot haar hoofd in het water stond, te verschrikt om te gillen en trachtend haar waardigheid onder deze moeilijke omstandigheden te bewaren. K. had niet omgekeken. Veel leven had zij niet ge maald. „Als U zoo goed wilt zijn", zei Sid ney met haar kin in de hoogte, „om mij een hand te geven of een stok of iets anders als de rivier een centimeter stijgt, verdrink ik". K. lachte niet, toen hij zich omkeerde en haar zag. Hij ging op de rotspunt staan en lichtte haar geheel uit het water. Niettegenstaande zijn magerheid was hij buitengewoon sterk. „Wel?" zei Sidney, toen zij beide goed in evenwicht op de rotspunt stonden. „Bent U koud?" „In 't geheel niet. Maar vreeselijk on gelukkig. Ik zie er uit als een vogelver schrikker. Toen herinnerde zij zich de goede manieren van de straat en zei net jes: „Dank U voor de redding." „Er was niet het minste gevaar, wer kelijk niet tenzij de rivier gezwollen was." Toen brak hij plotseling in een heerlij ken lach uit, de eerste misschien in maan den. Hij schudde er van, deed zijh uiter ste best om zich te bedwingen toen hij haar belcedigd gezicht zag en bereikte eindelijk een zekere mate van kalmte door zijn blik op den rivieroever te vestigen. „Als U heelemaal uitgelachen bent zei Sidney streng, „wilt U mij misschien wel naar Ihiet hotel brengen. Ik zal gc- wasschen en gestreken moeten worden. Hij hielp haar voorzichtig op de been. Haar natte rokken kleefden aan haar. haar schoenen waren doorweekt en zwaar, Toen haar hand de zijne aanraakte, ver dween zijn vroolijkheid. Flij hield haar zeer zorgvuldig vast, zeer teeder, zoo als men iets zeer kostbaars vasthoudt. HOOFDSTUK VI. De afspraak. Denzelfden djkg opereerde Dr. Max in het hospitaal. Flij had zes gevallen. Een van de nieuwigheden, die Dr. Max had ingevoerd, was verandering van het uur voorde groote operaties. Vroeger opereer de men vroeg in den morgen, doch hij deed het in den namiddag, 's Middags kon hij het net zoo goed; hij had stalen zenuwen en een ontelbaar aantal sigaret ten maakte zijn hand niet onvast en hij had er het land aan om vroeg op te staan. Het geneeskundige personeel had de gewoonte aangenomen om de operaties van Wilson bij te wonen. Zijn techniek was uitmuntend, doch techniek alleen brengt een chirurg niet ver. Wilson bereikte re sultaten. Zelfs de meest afgunstige in dit lot veel afgunst aanleiding gevende beroep, de chirurgie, moest toegeven, dat hij re sultaten bereikte. De operaties waren voor dien middag UIT DE PERS. Die kaarten van het Nederl.-Belgisch verdrag. Zooais men weet verwijzen sommige artikels betreffende de vaargeul van de W. Schelde en de Toelichtende Memorie van het Nederl.-Belgisch verdrag naar „aangehechte kaarten." De N. R. Grt. merkt nu op dat, won derlijk genoeg, deze kaarten niet bij het ontwerp tot goedkeuring van het trak taat zijn overgelegd. Dit lijkt aan het blad een onbetwistbaar verzuim. De goedkeu ring, die van de Staten-Generaal wordt gevraagd, omvat de genoemde kaarten, en zij kan niet worden verleend, indien de Staten-Generaal de kaarten niet eens zullen hebben gezien. Terecht wordt dan ook in het voorioopig verslag der Kamer afgeloopen. Het laatste geval was uie lift reeds uitgereden. In de operatiekamer heerschte wanorde overal handdoeken, tafels met instrumenten, stoomende ste rilisators. Bedienden liepen in en uit, beladen met linnen, pannen en andere ar tikelen. Aan een tafel stonden twee zus ters instrumenten te reinigen en op te bergen in glazen kokers. Irrigators wer den geledigd, sponsen nageteld en verge leken met geschreven lijsten. Wilson stond te midden van de drukte en gaf zijn laatste orders aan den hospi taaldokter naast hem. Terwijl hij sprak, borstelde hij zijn armen en handen met een kleinen borstel; vlokjes schuim vie len op de tegelvloer. Zijn stem was door dringend en krachtig. In het hospitaal zei men, dat zijn zenuwen van staal waren; na afloop van het werk was hij nog vol komen kalm. In staat te zijn zóó te wer ken, met een zoo zekere hand en er uit te zien als een Grieksche god! Men ver eerde en vreesde hem. Wilson s eemgc mededinger, een vrouwendokter, genaamd O'Hara had ook resultaten; doch gedu rende zijn operaties transpireerde en vloekte hij; hij was niet zoo nauwkeurig en zag er uit als een gorilla. Het was een zware dag geweest. De zusters van de operatiekamer waren uit geput. Men had een paar leerlingen en een oudere zuster gezonden om den boel op te ruimen. Wilson's oogen ontmoetten die van de zuster toen zij hem voorbij ging- „U ook 'hier, zuster Harrisson!" riep hij vroolijk. „Hebben ze u op mij afge stuurd?" Met aller oogen op haar gericht, ant woordde het meisje zedig: ,,'sMorgens moet ik in Uw spreekkamer werken, Dr. Wilson en 's middags overal, waar men mij noodig heeft." „En uw vacantie?" „Die zal ik nemen, ais zuster Simpson terugkomt." Ofschoon hij dadelijk zijn gesprek met den anderen dokter voortzette,, hoorde hij het getrappel van haar hakken nog in de kamer. Flet was hein niet ontgaan, dat zij gebloosd had, toen hij tegen haar sprak. De lust om te plagen werd in hem wakker. Toen hij zijn handen had afgespoeld, volgde hij haar, met de handdoek in de handen naar de plaats, waar zij met de directrice van de opleidings-cursus stond te praten. „Dank u zeer, zuster Gregg", zeide hij. „Alles liep vlot van stapel. Het spijt me van dien kattendarm. Als wc ze zelf klaar maken, hebben we er geen last mee. Maar bij zooveel operaties Hij was in een edelmoedige stemming. Hij glimlachte tegen zuster Gregg, die be jaard en grijs was en die hij klaarblijke lijk goed onder den duim had. „Dat is in orde. Het is de eerste keer en natuurlijk zal het de laatste keer zijn." „De spons-lijst, dokter." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1