1\°. 86. „K" Woensdag 22 Juli 1925. 112° jaargang. 12 FEUILLETON Vacantie ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC •r* CftgHve ffeamJL Venn. „Goesche Courant" ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Ci i - Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 ea Klceuwens Ross' Drnkkers- on Uitgeversbedrijf ■cent P01" rege'. Advertentien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. België. Verdaging en vacantie. Ecu Brusselsche medewerker van de „N. R. Crt." schrijft: Verdaging van de netelige vraagstukken en dan binnen enkele dagen met vacantie l Het vraag stuk van het begrootingsevenwicht, het groote financicelc debat en de nieuwe belastingen zijn verdaagd tot na de vacan tie, vanwege „hél beroep van den n eu- wen minister van financiën op het ge weten van de belastingschuldigen", waar van hij een paar honderd miljoen francs verwacht, bij uitblijven waarvan hij weer met de nieuwe belastingen op de proppen zal komen. Het vraagstuk van het vrouwe kiesrecht heeft de laatste dagen tot heel wat gedaas aanleiding gegeven. De „echt Belgische" oplossing is ook hiervoor weer gevonden. De ministerraad heeft zich met de zaak bezig gehouden cn men ver wacht algemeen, dal het vraagstuk, waar voor Poullet in het begin des jaars geen afstand wou doen van den voorrang op de agenda, wal den val, of althans het heen gaan van Thcunis tengevolge van de Ka merontbinding, tengevolge had, thans Poullet premier is verdaagd zal wor den. Men moet echter nog afwachten of in het katholieke blok inderdaad alle le den er zich aan houden zullen deze \Veek, voor de vacantie, nie't meer van het amen dement inzake het vrouwekiesrecht voor de provinciale raden te reppen. Er is een derde netelig vraagstuk gerezen, dat echter van internen aard is, n.l. de ver booging van de vergoeding van de Ka merleden van 12.000 tot 15.000 franc, waar de socialisten voor waren. De mi nisterraad heeft er zich mee beziggehou den en de katholieke en zoogenaamde li berale ministers hebben als hun meening te kennen gegeven, dat een dergelijke ver hooging alle.n bij grondwetsherziening mo gelijk i.s. Ook deze zaak is dus van de baan, tenzij de Kamerleden toch het le ven te duur en hun bclooning te gering mochten vinden, alle grondwettelijke be zwaren ten spijt. Het Engelsche vlooiprogramma. Vorige week dreigde over deze kwestie een minister-crisis. Zeer waarschijnlijk zal het thans tot een vergelijk komen, waarbij wordt besloten dit jaar slechts twee in plaats van vijf kruisers te bouwen en den verderen aanbouw tot de volgende jaren uit te stellen. De premier heeft hierop krachtig aangedrongen daar hij er van overtuigd is, dat het gcheele land bezui niging wenscht, Daarom is aan alle de partementen nogmaals aanbevolen zooveel mogelijk te bezu.n gen, daar anders ook het volgend jaar geen geld voor verderen aanbouw van oorlogsschepen beschikbaar zal zijn. In de eerste plaats zullen de bezoldigingen van hen, die voortaan bij het landleger dienst nemen met 20 pet. worden verminderd, die van de marine met 15 pet. cn die van de luchtvaart met 10 pet. De bouw van verscheidene ma- rinedokken zal achterwege blijven en het personeel van de staven zal eenigszins door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Hij zat zoo recht als een strijkplank", zei juffrouw Rosenfeld, die zich soms van bloemrijke taal bediende, en zijn hoed glom in de zon; maar behalve de motor, die hard werkte maar nergens heenging, lag alles in Morpheus' armen. Mevrouw Lorcnz, bij wie juffrouw Ro senfeld dien dag zou werken en die in de mythologie niet thuis was, was hoogelijk verwonderd. „Genade!" zei ze. „Je wilt toch niet zeggen dat hij aan die morfine verslaafd is?" Toen Dr. Max dien morgen de nette stoep afstapte, was hij een groote man bijna zoo groot als K. ie Moyne, levens lustig, sterk en een weinig zorgeloos, niet verfijnd misschien, doch niet onaange naam in zijn voorkomen. Hij vond even veel genot in het leven als Sidney, doch tusschen hen bestond dit verschil, dat Sidney bereid was om zich aan het mensch dom te geven, terwijl hij wist dat het menschdom tot hem zou komen. Boven alles was Dr. Max mannelijk toen hij dien morgen zijn handschoenen aantrok al- worden ingekrompen. Weer een mislukte staatsgreep in Portugal. Zondagmorgen vroeg brak hier weder eens een militaire opstand uit. De be roeringen werden blijkbaar tegen, de re- gecring op touw gezet door Portugeesche officieren, die bij den laatsten opstand werden gearresteerd, maar, zooals gemeld, onlangs uit de vesting waar zij gevangen gezet waren wisten te ontkomen. De re geering liet den nacht alle troepen in do kazernes gereed houden. Zij vaardigde een proclamatie uit, waarin zij verklaart, dat alle maatregelen door haar werden getroffen voor dc snelle onderdrukking van den opstand, dat er gezorgd zal wor den voor de handhaving van de openbare orde en eerbiediging van de republikein- sche grondwet. De staat van beleg wordt over het geheele land afgekondigd. In het openbare leven te Lissabon viel van den opstand niets te bemerken. De toestand in Marokko. Een groote aanval van Abdel Krim? Generaal Pctain en de militaire chefs zetten hun studie van den toestand voort. Een algemeene verbetering kan geconsta teerd worden. De vijandelijke druk is in hevigheid afgenomen. Vliegtuigen heb ben talrijke dorpen gebombardeerd. On tevreden stammen zijn naar de Franscho troepen overgekomen. Abdel Krim con centreert groote troepenmachten in de rich ting van Fez. Verwacht wordt dat hij een laatste groote aanval zal doen om Fez in te nemen. Fransche maatregelen. Painlevé heeft meegedeeld, dat maar schalk Pétain zoolang in Marokko blijven zal als de omstandigheden vereischen zul len. Terwijl de onderhandelingen met het oog op den vrede voortduren, worden met kracht alle maatregelen genomen om het gevechtsfront te versterken en zoo noo- dig den vcreischten slag toe te brengen om tot een zekeren vrede te komen. De mogelijke aanvallen zullen niet beginnen voordat alles gereed is. Van Maandag af zijn twee officieuze afgezanten, een Franschman en een Spanjaard in het bezit van de vredesvoorwaarden, die natuurlijk aan Abd-el-Krim meegedeeld, noch voor gesteld zijn. Deze weet echter hoe hij ze kan leeren kennen. Verkiezingen in Frankrijk. In Frankrijk hebben de verkiezingen plaats gehad voor de Generale Radon, tesamen 1498 zetels tellende. Volgens dc bekende uitslagen verliezen de conser- tievc Republikeinschc partijen zetels aan de linksche partijen, welke tot dusverre vereenigd waren in het Linksche Kartel. Kapitaal voor arbeid in Amerika. De voorzitter van het Amer. Huis van Afgevaardigden, Nicholas Longworth, heeft de vermindering bepleit van de be lasting op groote vermogens. Hij ver wacht daarvan dat dc bezitters van groote Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der linid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altjjd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 et. PÏÏR.OX* fortuinen niet een zoo groot deel van hun vermogen beleggen in lands- en slaatsobli- gatiën welke niet belastbaar zijn, doch dat qp die wijz.e wordt onttrokken aan handel cn industrie. De bokserschadeloosstelling. Coolidge heeft afstand gedaan van de 6.138.000 dollar schadeloosstelling van de Chineesche regeering voor den bokserop stand. Flet geld zal worden gebruikt voor onderwijs- cn verwante doeLi den in China. Uitwijzing van Duiischers uit Polen; Naar de „Vorwiirts uit betrouwbare bron verneemt, maakt de Poolschc regee ring aanstalten om met ingang van 1 Aug. a.s. alle Duitsche optanten in Polen en West Pruisen, die geen grondbezitters zijn over de grenzen te zetten. Hun aan tal beloopt ongeveer 15000 (optanten zijn Duitschers die na den afstand der pro vincies aan Polen te kennen hebben ge geven Duitscherste willen blijven). De optanten-grondbezitters zullen vermoede- delijk tol 1 Aug. 1926 in Polen mogen blijven. Het blad erkent dat Polen for meel in zijn recht is. Het mag deze Duit schers verbannen, maar dc maatregel is buitengewoon hardvochtig en in politiek opzicht onverstandig omdat hij de be staande spanning slechts kan verscherpen. De Poolschc optanten in Duitschland (ten getale van 8 a lO.OOOj moeten er dan ook rekening mee houden dat dezelfde maatregel op hen zal worden toegepast. BINNENLAND. vorens in zijn automobiel te stappen. Het was al over negenen. La Moyne zat al een uur aan zijn lessenaar. De servetten van Mc. Kee lagen reeds netjes gestre ken in stapels. Niettemin ging Dr. Max gebukt onder het gevoel van een nederlaag geleden te hebben, toen hij naar de stad reed. Den vorigen avond had hij een meisje ten hu welijk gevraagd en zij had zijn aanzoek afgewezen. Hij was niet op het meisje verliefd zij zou een geschikte vrouw geweest zijn en een chirurg behoort ge trouwd te zijn omdat het den menschen vertrouwen inboezemt doch zijn trots was gewond. Hij herinnerde zich nog haar woorden: „Jij bent te knap, Max", had ze ge zegd, „dat is de zaak. Nu operaties even populair zijn als bals en men er zich zelfs minder druk om maakt, zijn de meeste vrouwen die ik ken, dol op hun chirurg. Ik heb mijn gemoedsrust te lief". „Maar goede hemel! heb je dan geen' vertrouwen in mij?" vroeg hij. „Niet het minste, waarde Max." Zij zag hem met haar duidelijk sprekende oogen recht aan. Hij zette de onaangename herinnering van zich af, toen hij door het park naar zijn spreekkamer reed. Hier waren men schen, die in hem geloofden, van do bejaarde verpleegster in haar onberispe lijke uniform af, tot aan de rij van pa tiënten die langs de wanden in zijn wacht kamer zaten. Dr. Max bleef voor de deur van zijn eigen spreekkamer staan en haaide diep adem. Dit was het ware: mas- Wachtgeld B u r g e r 1 ij k e R ij k s- ambtenaren. Het Staatsblad no. 330 bevat het Kon. besluit van den 14den Juli tot wijziging van het Kon. besluit van 3 Augs. 1922 (Slbl. no. 479) tot regeling van de toe kenning van wachtgeld aan burgerlijke R ij k samb lenaren De voornaamste wijziging is, dat art. 3 als volgt wordt gelezen: „Behoudens het bepaalde in het ver dere van dit besluit wordt aan een bur gerlijk rijksambtenaar, als bedoeld in artikel 2 onder a, het genot van wacht geld toegekend gedurende een tijdvak, ge lijk aan zijn diensttijd ten bedrage van: a. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is van een gezin, geduren de de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde, gedurende de volgende drie maanden 85, gedurende de daaraan volgende vijf jaren 60, en vervolgens 50 ten honderd van de laat stelijk genoten wedde; b. in de overige gevallen gedurende de onder a bedoelde termijnen onderschei denlijk de laatstelijk genoten wedde en 75, 60, 50 en 40 ten honderd daarvan: een en ander met dien verstande, dat het wachtgeld niet daalt beneden het be drag van het uitgesteld pensioen, waar op de betrokkene ter zake van het hem verleende ontslag uitzicht heeft of, in dien uit hoofde van eenigerlei omstandig heid zoodanig uitzicht niet of niet meer bestaat, anders zou hebben gehad. Behoudens het bepaalde in het ver dere van dit besluit wordt aan een bur gerlijk rijksambtenaar, als bedoeld in ar tikel 2 onder b, het genot van wacht geld toegekend gedurende drie maan den, vermeerderd indien hij ten tijde van hel ontslag kostwinner is van een gezui, mei twee maanden en anders met één maand voor elk jaar door hem volbrach ten diensttijd, ten bedrage van gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk geno ten wedde en vervolgens 70 ten honderd daarvan. Voor zooveel een burgerlijk rijksamb tenaar ten tijde van het ontslag een dienst tijd van ten minste tien jaren heeft vol bracht cn het aantal jaren van dien dienst tijd tezamen met het aantal jaren van den leeftijd, die hij ten tijde van het ontslag heeft bereikt, 60 of meer bedraagt, wordt hem na afloop van de in het eerste en tweede lid bedoelde termijnen een ver der genot van wachtgeld toegekend ten bedrage van het uitgesteld pensioen, waar op hij terzake van het hem verleende ont slag uitzicht heeft of, indien uit hoofde van eenigerlei omstandigheid zoodanig uit zicht niet of niet meer bestaat, anders zou hebben gehad, met dien verstande, dat gedurende het eerste jaar na afloop van de bedoelde termijnen, het wachtgeld niet minder bedraagt dan veertig ten hon derd van de laatstelijk genoten wedde. Wanneer het vorige lid niet van toe passing is kan, in buitengewone geval len, het wachtgeld na afloop van de in het eerste en tweede lid bedoelde ter mijnen voor een bepaalden tijd worden voortgezet; het bedraagt alsdan indien de betrokkene ten tijde van het ontslag kostwinner was van een gezin, ten hoog ste 50 en anders ten hoogste 40 ten honderd van de laatstelijk genoten wedde. Aan een ambtenares, die ten tijde van het ontslag gehuwd en niet de kostwinster van een gezin is, wordt het genot van het wachtgeld steeds toegekend op den voet als in de voorafgaande leden van de burgerlijke rijksambtenaren, bedoeld in art. 2, onder b, is bepaald, met dien verstande echter, dat het derde lid van dit artikel buiten toepassing blijft. Een ambtenaar, die ten tijde van het ontslag kostwinner was van een gezin, doch die hoedanigheid verliest, wordt na dien behandeld op den voet ais in de voorafgaande leden is bepaald voor amb tenaren, die ten tijde van het ontslag niet kostwinner zijn van een gezin". Pririses Juliana naar het Meisjeskamp. Aan de halte Asselt arriveerden Za- sa's werk en de gelegenheid om zijn mede- men schen te toonen wat hij kon. Flier wa ren overwinningen te behalen. Geen men- schenliefde dreef hem, doch eiken dag kwam hij naar zijn spreekkamer mei den zelfden strijdlust. De verpleegster, die hem in de spreek kamer altijd hielp, stond met den rug naar hem toe. Toen zij zich omdraaide, was hij aangenaam verrast, Inplaats van zuster Simpson, zag hij een jong en aantrekkelijk meisje, dat hem bekend voorkwam. „Zij trachtte U per telefoon te berei ken", verklaarde zij. „Ik ben uit het hos pitaal. De vader van zuster Simpson is van morgen gestorven en zij wist, dat U iemand zou moeten hebben. Ik zou juist met vacantie gaan, dus zonden ze mij." „Dat is een slechte ruil voor U", ant woordde hij. Zij was een mooi meisje. Hij had haar wel eerder in het ziekenhuis gezien, doch nooit opgemerkt, dat ze zoo aantrekkelijk was. Zij was opvallend, vond hij. Die com binatie van licht haar en donkere oogen was ongewoon. Hij had bijna vergeten zijn deel neming uit te spreken in het verliest van zuster Simpson. „Ik ben zuster Harrisson", zei de plaatsvervangster, terwijl zij zijn witte jas ophield. De beweging, die onopgemerkt voorbijging als zuster Simpson dienst had, interesseerde hem nu zuster Harrisson was klein, niettegenstaande hare hooge hakken cn de jonge chirurg was groot. Toen hij de jas eindelijk aanhad, was ze warm en eenigszins nerveus. „Ik kende uw naam natuurlijk al", loog terdagmiddag om 3.44 het gezelschap jon gedames w.o. Prinses Juliana, alle deel neemsters aan het meisjeskamp Ocebo, waarvoor de barakken nabij het Aardhuis zijn geplaatst. Per gemeentelijke autobus reden 20 meisjes naar het kampement, de overigen volgden per rijwiel. Het ge zelschap had de reis van Den Flaag per 3e klasse wagon gemaakt. Gedurende liet campement is de weg van het Aardhu's naar den Amersfoorlschen weg afgesloten. Een vergunningsstelsel van de autobussen. Blijkens een ingediend wetsvoorstel ver- eenigt de Min. v. W. zich met de meening der slaatseommissie-Palijn in zake, het vervoervraagstuk, dat wettelijke voorzie ning wenschelijk is ten einde voor de auto bussen te komen tot een vergunningsstelsel. De Min. vcreenigt zich echter voor- loopig niet met het denkbeeld der com missie om de aulobusdiensten te verplich ten tot het storten van een verzekering voor betaling van schade geleden bij on gelukken waarvan de schuld ligt bij den ondernemer of zijn personeel. Zulk een regeling zou te groote ongelijkheid vor men tegenover trams en stoombooten, van wie dat niet gevergd wordt. De uitbreiding van gemeenten. Verschenen is het rapport van de com missie, benoemd door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en den Stede- bouwkundigen Raad betreffende dc wette lijke regeling van gewestelijke plannen. De commissie, onder voorzitterschap van den burgemeester van Utrecht, mr. P. Fockmea Andrcae, heeft een ontwerp van wet geconcipieerd, waarbij een raad voor gewestelijke plannen in het leven kan ge roepen worden. Deze raad zal dan de bevoegdheid krijgen om, ongeacht gemeen telijke of provinciale grenzen, den omtrek van een gewest aan te geven, binnen wel ke sfeer gemeenschappelijke belangen van verkeer, natuurschoon en bouw-aeslhetiek zijn te behartigen. Ook onnoodige vestiging van inwoners kan dan worden tegengegaan. Opvoeding spoorweg personeel. De directies der Nederlandsche Spoor wegen heeft, naar het „Utr. Dgbl." meldt, een dienstorder uitgevaardigd, waarin aan het personeel tot plicht wordt gesteld, het rooken en pruimen na te laten, wanneer het in dienst met het publiek in aanraking kan komen, mede te werken tot het in zindelijken staat houden van de perrons, enz., en die dus niet o.a. door spuwen te verontreinigen. 1000 vliegtuigen. Naar aanleiding van geruchten, dat een Nederlandsche vliegtuigfabriek een order zou gekregen hebben van 1000 vliegtui gen, welke door bemiddeling van Duit sche banken betaald zouden worden, heeft de onderstaatssecretaris voor de luchtvaart in het Lagerhuis meegedeeld, dal er maat regelen zijn genomen om inlichtingen) in Dr. Max. „Maar 't spijt me om de va cantie". Daarna begon het werk. Zuster Har risson was vlug en levendig, doch de chi rurg werkte snel en met weinig woorden en was ongeduldig wanneer zij de voor werpen niet kon vinden, welke hij vroeg; nu en dan meende zij een onderdrukten vloek te hooren. Haar vergissingen maak ten haar een weinig bleek, doch zij ge raakte niet van streek: nu en dan ontdekte hij, dat haar donkere oogen, vleiend doch ondoorgrondelijk in him diepte, op hem gevestigd waren. De situatie was pikant. Bewust dacht hij slechts aan wat hij deed, doch in zijn onderbewustzijn zocht zijn bedrijvige ego troost voor de nederlaag van den vorigen dag. Eens, gedurende de schoonmaak tusschen twee gevallen, werd hij persoonlijk. Hij droogde zijn han den, terwijl zij opnieuw gesteriliseerde instrumenten op een glazen tafel legde. „U hebt een bijna buitenlandsch uiter lijk", zuster Harrisson. „Verleden jaar zag ik in een Londensch ballet een blond Spaansch meisje, dat er uitzag als^ U. „Mijn moeder was een Spaansche". Zij keek niet op. Waar zuster Simpson de gewoonte had den geheelen morgen op haar platte zware schoenen te klossen, kwamen de hooge hakken van zuster Harrisson in het tempo van een roffel op de stoenen vloer neer. Dit met het ruischen van haar gesteven kleeren drong zich aan hem op als iets echt vrouwelijks. Wanneer hij tijd had om het op te merken, vermaakte het hem. dat hij het niet vervelend vond. Eens, toen zij hem een opereermes aan gaf, plaatste hij opzettelijk zijn mooie hand op haar vingers en glimlachte te gen haar. Het was een spelletje voor hem; verlichtte het dagelijkscli werk. Sidney was in de wachtkamer. Zij had zich niet verveeld gedurende het lange wachten. Gelijk alle menschen met groote verbeeldingskracht, bezat zij het vermo gen om zichzelf in haar verbeelding te zien handelen. Zij zag zichzelf geheel in het wit gekleed zooals de pittige vrouw, die nu en dan aan de deur- van de wachtkamer verscheen; zij genas zieken en sloot vermoeide oogen; zij verbeeldde zich zelfs, dat een bejaarde weduwnaar met volwassen kinderen en heel veel geld, een van haar patiënten, haar ten huwe lijk vroeg. Zij zat zeer zedig in de wachtkamer met een tijdschrift in haar schoot en zei- de haar bejaarden patiënt, dat zij hem be wonderde en respecteerde, maar dat zij zich aan de lijdende armen gegeven had. „Alles in de wereld wat je begeert", pleitte de oude heer. „Je moei de we reld zien, kind, en ik zal ze weer ziien door jou oogen. Eerst naar Parijs, om kleeren en de opera en dan ••Maar ik heb u niet lief antwoordde Sidney in baar verbeelding. In de ge heele wereld heb ik slechts één man kef en dat is (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1