Vrijdag 17 Juli 192». Ü2" Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Met kinderen op reis? N0. M, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S OOIRAM' .nss - BftgHVC Nfcunl. Venn. ^Eoesdte Gouraöf ""-'«i- en Klecnwcns Rons' Drnkkers- cn ülteeversbedrllf en Kleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. VERGETEN. (Nadruk verboden.) Wanneer in een bijenkorf een koningin wordt geboren. aldus vertelde mij een bijenhouder, verlaat de oude koningin vrijwillig haar rijk en een gedeelte der hofhouding volgt haar. De zwerm ballin gen zet zich ergens op een boom, totdat een liefhebber er zich meester van maakt en het bijenvolk in een zijner korven een nieuw koninkrijk verschaft. Nu is volgens mijn zegsman dit het eigenaardige bij een dergelijke volksver huizing, dat, wanneer men den zwerm emi granten bij de oude korf terugbrengt, de bijen haar oude woonplaats volmaakt zijn vergeten. Al zet men de nieuwe korf naast de oude, geen der bijen zal, door herinne ring gedreven, de opening doorgaan, die zij toch kortgeleden nog dagelijks na een trek van uren afstands te vinden wist. Dit geheugenverlies, deze amnesie, zoo als men het met een technischen term noemt, lijkt mij te merkwaardiger, wijl het instinct van herkenning bij de dieren zoo sterk is. Op zichzelf schijnt het reeds een wonder, dat zoo'n insect, rondvliegend in de groote ruimte, boven veld en wei, van bloem tot bloem, blindelings terug keert tot die nauwe opening van een er gens in een hoek verscholen korf op het heem van den imker. Regelmatig heeft het beest dit gedaan; het kon den weg vinden tegen den wind in en door nevels; het liet zich niet afleiden door het warnet van slooten en struiken noch verbijsteren door de duizendvoudige kleuren en geuren der bloemen, in welker kelken het beurtelings verdween en omhoog rees. Deze trek van de bij is wel de sleurgang bij uitstek; het is de werktuigelijkheid van den regelmaat, die zich prent in het bewustzijn met onuitwischbare letters; de wetmatige gebondenheid aan een alles overheerschende neiging, waartegen de wisselende ervaring van den dag niets ver mag. Welk wonder, welke natuurkracüt, welke schokkende gebeurtenis zal den in- stinctmatigen trek van de bij naar haar korf kunnen verbreken? En toch blijkt er één ding in staat, dit schijnbaar onmogelijke tot stand te bren gen. De koningin ziet haar opvolgster ge boren en ruimt deze haar plaats in. Met haar getrouwen zwermt zij uit. Zij wordt opgevangen: een nieuw koninkrijk wacht haar in een onbekende korf. Maar van stond af aan is deze nieuwe k^f haar korf geworden en het instinct richt zich on middellijk op dit nieuwe bezit. En even werktuigelijk als de neiging zich meester Besteedt steeds Uw geld op de Juiste manier. Onze Portwijnen zjjn bijzonder fijn van saiaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heef! U ze nog niet geproefd Fa. J, A. L G. Witte, Goes. 10 „K" door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTE1N. Toen wist hij, dat hij moest doen wat zij vroeg. Hij, die zoo lang gevlucht had, kon niet meer zwerven. Hier in deze straat, met haar bedreiging aan den over kant, moest hij wonen, opdat zij kon wer ken. In zijn wereld hadden de mannen gewerkt, opdat de vrouwen op zekere plaatsen en op zekere manieren konden leven. Dit meisje ging uit om haar brood te verdienen en hij zou blijven om het haar mogelijk te maken. Zijn stem ver ried niets van dit alles toen hij ernstig zei „Ik zal blijven, natuurlijk. Ik dit gelijkt nog het meest op een tehuis van alles wat ik den laatsten tijd gekend heb, Dat moet ik U nog zeggen." Zoo bewogen zij hun marionetten, Anna en Hafrriet, Christine en haar aanstaande man, Dr. Ed, zelfs TiJlie en de Rosen feldsze verschoven ze en verplaatsten ze en, terwijl zij plannen maakten, gehoor zaamden zij onverbiddelijke wetten. maakt van het thans haar toegewezen do mein, verdwijnt de herinnering aan het voormalig verblijf. De bij, welker herken- «ingsinstinct overigens zoo bovenmatig sterk zich openbaart, heeft op dit ééne punt haar geheugen verloren, Is deze amnesie, dit geheugenverlies, niet wederom een teeken van de ontzag wekkende doelmatigheid der natuur? Ge steld, dat dit verschijnsel niet bestond, tot welk een eindeloos misverstand, tot welk een uitputtenden strijd, tot welk een be stendig krachtsverlies zou de herinnering aan de verlaten woning aanleiding geven! De oude en de nieuwe zwerm in voortdu rende botsing bij den ingang der korf, waaruit gewijzigde toestanden een deel der bewoners hebben verdreven. Gevech ten bij de opening, waarheen de wet der traagheid de voormalige bewoners te on gelegener ure zou doen binnenvallen. Wreedaardige dood van den ongewensch- ten gast, die uit behoudzucht onwillekeu rig het oude gat weer was doorgekropen. Onrust, afgunst, naijver, ondergang van beide partijen. Geen orde, geen arbeid, geen honig. Hoe wijs heeft de natuur gehandeld met deze wetmatige amnesie. Hoe toont zij zich ook hier weer trots haar schijnbare wreedheid barmhartig. Hebben wij, bevoorrechte schepselen, die haar in de verfijning van ons gevoel, de toespitsing van ons verstand, de inge wikkeldheid van onze zeden en levensge woonten verloochenen, ons daarmede niet het noodlot op den hals gehaald? Want, nietwaar, wij noemen een dergelijk geheu genverlies trouweloosheid. -Wij misprijzen het kind, dat zijn ouders vergeet; den landverhuizer, die voor den geboortegrond geen gedachte meer overheeftden opstan deling, die den eeuwenouden staatsvorm, den nieuwlichter, die het eeuwenoude ge loof voor nieuwe gedachten en idealen heeft prijsgegeven. Zwaar is het lot voor ons, menschenkin- deren, die, minder eenvoudig dan het on- noozele bijenvolk, onze ziel verscheuren door te willen leven in twee werelden: de oude korf, die wij hebben verlaten, en de nieuwe die ons bij de geboorte van ean andere koningin is toegewezen. Hoeveel huwelijken, worden bedorven door de gedachte aan het ouderhuis. Het bruidje gevoelt zich een trouweloos kind; het heeft 'heimwee naar vader en moeder, hoeveel het ook van haar man houdt. O, kon het de weldaad ervaren van het geheu genverlies, zoodat het de oude poort zo-u voorbijgaan zelfs zonder die te herkennen Wreed? hardvochtig? liefdeloos? Maar de Bijbel, die het in zoo menig opzicht voor de harde werkelijkheid opneemt, zegt toch ook, dat men zijn vader en moeder verla ten zal en zijn gade aanhangen. Ook in het menschenbestaan gelijk in dat der bijen heerscht nergens bestendig heid. De nieuwe koningin vervangt de oude; de volkeren zwermen uit, de woon plaatsen wisselen. Zwaar is het lot van hem, wien de natuur het voorrecht van het vergeten onthield. „De overgangen tusschen de getijden", zingt de dichteres, „zijn altijd zwaar en verscheuren het zijn, omdat in hen ster vende krachten strijden tegen opkomen de..." Een nieuwe staatsvorm, een geloof. Ach, hoe zelden gelukt het den apostelen van het nieuwe het oude te ver geten. De Duitsche republikein staat met tranen in de oogen bij den intocht van Hindenburg en Willem van Oranje streed den vrijheidsstrijd in naam van den Spaan- schen koning. Wie kent het leed der Her vormers, die zich nog trouwe dienaren waanden van dé Roomsch Katholieke kerk De verscheurdheid van den renegaat, die zijn gehechtheid aan het verzaakte geloof den kop tracht in te drukken door feilen haat! De twijfel, de gewetensangst, het heun- wee, waarmee de herinnering aan het ver leden het menschenhart belast, kent het bijenvolk niet. De gave van het vergeten bewaart het voor de onzuivere gezindhe den en toestanden, die bij het wisselen van staat het menschenbestaan kenmerken, omdat menschen nu eenmaal menschen en geen bijen zijn. Vergeet dan vooral niet een potje Akker's Kloosterbalsem mee te ne men, want kinderen hebben altijd wsfc en de veelzijdige Kloosterbalsem geeft dadelijk uitkomst bij stooten, schrammen, sn\jden, vallen, iösecten- beten, verstuikingen en zonnebrand. Koopt dus vandaag nog een potje Kloosterbalsem voordat de koffer dicht is. De crisis in het Engelsche mijnbedrijf. Het mijnwerkerscongres te Scarborough heeft Dinsdag een motie aangenomen, waarin, bet verklaart geen hof van onder zoek te kunnen aanvaarden, welks kenne lijk doel is na te gaan of de loonen der mijnarbeiders verminderd en of hun werk tijd verlengd kan worden. Deze dingen, mogendheid, d.e waarlijk bevriend is met China: de regeering van Moskou onder handelt met de heerschers in China ais met gelijkberechtigden. Beide volkeren heb ben trouwens dezelfde vijanden; het eigen lijke communisme zal in China zeer zeker slechts een zeer geringe rol spelen en ook zonder bolsjewistische propaganda zou er thans wel een nationalistische beweging zijn in China. Is deze trouwens niet ouder dan het boijewisme? Het zeker parallel lisme tusschen de beide bewegingen heeft nu echter vanzelf een gevoel van solidariteit en een eenige samenwerking ten gevolge ge had. Dat Amerika nu spoedig wil ingrij pen schijnt het gevolg te zijn van tele grammen van den Amerikaanschen gezant uit Londen, waarin gewaarschuwd werd tegen een afzonderlijk optreden van En geland, dat dan natuurlijk alleen voor zijn eigen belangen in China zou gezorgd heb ben. Volgens berichten in Amerikaanscho bladen heeft Houghton naar Washington geseind, dat de Chineesche polit.ek van Engeland in flagrante tegenspraak is met die van Amerika. Te Washington zal de vrees voor een hernieuwd Engelsch-Ja- pansch verdrag ook wel een rol gespeeld BUITENLAND. zegt de motie, zijn bij het laatste onderzoek ampel nagegaan. Het congres geeft voorts te kennen dat de mijnwerkers bereid zijn hebben. Verleden week zijn daarover be de mijneigenaars in een open conferentie richten gekomen uit Tokio en uit Londen. Het gebeurde te Sjanghai. De „Daily Herald" publiceert een voor Engeland pijnlijk document, n.l. een soort protocol over het onderzoek der gemengde commissie in Sjanghai, dat tot de slot som komt, dat de commandant der Brit- sche politie de voornaamste schuld aan de gebeurtenissen draagt, die zooveel verbit tering tegen Engeland hebben gewekt. De ze feitelijke mediedeelingen zijn in de ge- hecle Engelsche pers toidusver verzwegen. Volgens het bovenbedoelde protocol, zou de politie-commandant Aberson voor het gerechtshof verklaard hebben, dat de po litie 18 studenten van de universiteit te Sjanghai gearresteerd had zonder daarbij den minsten tegenstand te ondervinden. Hij gaf toe, dat hij, vóór hij liet vuren, geenerlei waarschuwing tot de menigte liad gericht, maar dat hij alleen zijn re volver had getoond en dat onmogelijk de geheele menigte deze handbeweging had kunnen zien. Verder gaf hij toe, dat hij tien seconden na deze handbeweg.ng het bevel tot schieten had gegeven en dat on mogelijk, al had men de handbeweging ge zien, de menigte van 2000 menschen zich deze tien seconden had kunnen ver spreiden. De inspecteur Shaw gaf bij het kruisverhoor toe, dat er 40 schoten waren gelost, en dat hij de paragraaf van de ver ordening, waarin staat, dat vóór het schie ten gewaarschuwd moet worden, niet ge lezen had. Politieautoriteiten en Chinee sche doktoren, die in Europa hun graad behaald hebben, verklaarden eenstemmig: dat tenslotte niemand er meer aan twij felde, dat de menigte in het geheel niet gewapend was en ook geen stokken had behalve een paar vlaggestokken. Tenslotte werd geconstateerd, dat op zes getroffe nen er één in den rug was geschoten. Daaruit blijkt, dat het oordeel der com missie in geenen deele door politieke mo tieven was ingegeven, doch slechts ge trouw aan de waarheid op de feiten ge baseerd was. „Dan komt Christine", zei Sidney, ,en wij zullen er een balcon bij aanbouwen". Zoo maakten zij kalm plannen, onbewust van het feit, dat de geschiedenissen van Christine, Tillie en Johnny Rosenfeld en van al de anderen, reeds geschreven ston den tusschen de dingen, die zijn en de dingen, die zullen komen. „U bent zeer goed voor me", zei Sid ney. Toen zij opstond ging ook K. Ie Moyne staan. Anna had opgemerkt, dat hij altijd op stond als zij zijn kamer binnenkwam b.v.met schoone handdoeken als het Katies uitgaansdag was en zij mocht hem er des te liever om. Jaren geleden hadden mannen, die zij kende, denzelfden beleefd heidsvorm tegenover hun vrouwen in acht genomen; doch de Straat beschouwde zulke dingen als aanstellerij. „Zoudt u mij nog een gunst willen be wijzen? Ik vrees, dat u mij voortaan zult ontwijken, als ik zoo voortga". „Ik, geloof, dat u daarvoor niet behoeft te vreezen". „Die geschiedenis omtrent Joe Drum mond is al te dwaas. Ik zeg niet dat ik hem nooit zal trouwen, doch ik ben be slist niet verloofd miet hem. Ik zou gaarne willen, dat' u mij' nu en dan eens meenam* alisr U een avondwandeling gaal doen." K. scheen verbluft. Jlk zou niets aangenamers kunnen be te ontmoeten. Later werd geconstateerd dat de mijneigenaars niet bereid waren hun voorstellen in te trekken, wél echter ze voor het oogenblik op te schorten en voor stellen van de wederpartij te bespreken te overwegen. Niettemin schijnt de zaak voor het oogenblik ophel doode punt ge komen te zijn. De onlusten in China. In antwoord op een vraag heeft Cham berlain in het Lagerhuis meegedeeld dat de Engelsche regeering in overleg is ge treden met de andere betrokken regeerin gen omtrent het aan de Chineesche regee ring te geven antwoord. In den loop van deze besprekingen zijn van de Vereenigde Staten en van andere staten voorstellen ontvangen over de te volgen politiek en deze voorstellen zijn thans in overweging. Aan den minister van oorlog werd de vraag gesteld of het hem bekend was dat de Chineezen Duitsche scheikundigen heb ben aangesteld voor het bereiden van gif tige gassen en ook Russische deskundigen in hun dienst hebben voor 't volvoeren van him plannen. De minister antwoordde dat hij inderdaad inlichtingen heeft ontvan gen, waaruit hem de juistheid van deze geruchten is gebleken. Het „Vad." schrijft over de onlus ten in Ch£na: Men staat thans voor een allerbelangrijkste periode van den strijd om den invloed in China. Meer dan vroe ger zullen de Chineezen zelf daarbij een factor zijn van groot gewicht. De natio nalistische beweging is zonder twijfel een ware volksbeweging. De voorstelling der Engelschen alsof men daar uitsluitend zou te doen hebben met een resultaat van bols jewistische propagajftda is een onmogelijk heid. Wel mag gezegd worden, dat Rus land gebruik maakt van den toestand. Hoe zou het ook anders kunnen? Behalve het nieuwe Dmtschland, dat daar in het Oosten nog slechts een zeer geringe rol speelt is de sovjetstaat de eenige groote Er blijkt weliswaar nog niets definitiefs te zijn maar ook thans nog spreken de meeste Engelsche bladen met lof over de vriendschappelijke houding van Japan. De valorisatie. De Duitsche Rijksdag nam in enkel voudige stemming, met verwerping van alle voorstellen der oppositie, in den vorm van een compromis der regeeringspartijen ook de wet aan aangaand© de aflossing der openbare leeningen, die in een aflossings- schuld van het Rijk waren omgezet. Deze aflossingsschuld blijft renteloos, zoolang de Duitsche schadeloosstellingverplichtin- gen loopen,niaar zal binnen 30 jaren v\ orden afgelost; zij kan ook bij economische noodtoestanden van den schuldeischer in een preferentie-rente worden omgezet. De vaststelling der valorisatie is voor hel z.g. oude bezit 5 cn voor het nieuwe bezit 2 én een half pet. De wet vindt toe passing op de leemngen van landen en ge meenten. denken, doch ik zou U eens willen vragen waarom Sidney glimlachte tegen hein. Daar hij opl de laagste trede stond, waren hun oogen bijna op één lijn. ,*Alis ik met u loop, zullen ze inzien, dat ik niet met Joe verloofd ben, zeide zij met innemende openhartigheid. In. huiis was alles stil. EI ij wachtte be neden in de gang, totdat zij boven aan de trap gekomen was. Een hand hield hij boe ven! zijin oogen om het gaslicht uit te sluiten toen hun oogen elkaar ontmoetten. „Coeden nacht," zei K. Ie Moyne. En alles wat hij uit zijn leven had gebannen, lag in zijn stem. Sidney kon zich later K. Ie Moyne al tijd het best in deze houding herinneren. HOOFDSTUK IV. Strijdlust. Den morgen na Sidney's uitnoodiging aan» K'. Ie Moyne o(m haar Imee te nemen opl zijn wandelingen, kwam Max Wilson ta melijk laat beneden aan het ontbijt. Dr. Ed. had een uur geleden ontbeten en had reeds, onder luidruchtige protesten van dén patiënt, een zweer behandeld in den nek van Rosenfeld. „Je moet een andere waschvrouw ne men," adviseerde Dr. Ed. op opgewekten toon, terwijl hij een strook hechtpleister afknipte. ,Je nek is ontstoken van de witte boorden." Rosenfeld zag hem verdacht aan, doch daar hij gevoel voor humor had, grinnikte hij. „Van mijn daagsche kleeren heb ik geen last," antwoordde hij. ,,'tKomt om dat ik veel in „smoking" gekleed ben. Als je chic wilt wezen „Chic" was niet van de Straat, doch van de omgeving. Harriet deed chic als zij met haar ellebogen in en haar hoofd op liep. Dr. Max' was chic omdat hij laat ont beet en hij eens per week door een man zijn kleeren tiet halen om op te persen. Ook was hij chic, omdat hij uit Europa kleeren had meegebracht, welke naar En gelsch model gesneden, smal in de schou ders waren, terwijl de geheele Straat de schouders nog op vulde. Zelfs K. zou onder hen gerangschikt zijn om zijn wan delstok en omdat zijn kale jas zonder twij fel van hetzelfde buitenlandsche maaksel was als de kleeren van Dr. Max. doch hij was in de Straal nog niet op den voorgrond getreden en buiten het restaurant van juf frouw Mc. Kee kende men hem alleen als inwonende bij de Pages. Rosenfeld knoopte zijn blauw flanellen hemd toe, dat» met een door Dr. Ed af gedankte pantalon, zijn geheel kostuum vormde en vischte in zijn zak. „Hoeveel dokter?" „Twee dollars", zei Dr. Ed luchtig. „Groote God! Voor een sneedje met LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCMERIJ. De veeartsenijkundige dienst en de serumbehandeling bij mond- en klauwzeer. De Vee- en Vleesch'handel geeft, naast een verkort verslag van de rede van den heer Hoefnagel over mond- en klauwzeer- bestrijding door seruminspuitingen, op do jaarlijksche vergadering te Groningen van den Nederlandschen Bond van Veehande laren, weer, wat de directeur van den Veeartsenijkindigen Dienst, dr. Berger en de directeur van de. Rijksscruminrichting, dr. Lourens, in die vergadering gezegd heb ben over dat onderwerp. Dr. Berger wees er op, dat de regee ring niet heeft stil gezeten, wat uit de proeven te Megen gebleken is. Reeds een paar jaar geleden heeft de seruminrichting een serum tegen mond- en klauwzeer ge maakt. Dit jaar, in Mei, heeft de Veeartse een mes! Mijn oude werkt eenige dagen lang voor twee dollars!" „Ik geloof dat het je twee dollars waard is om op je rug te kunnen slapen." In onverstoorbare kalmte maakte hij zijn mstrumentencfiafel weer in orde. Hij kende Rosenfeld; „als ik je te duur ben, zal ik je de volgende keer mijn mes lee- nen, dan kan je vrouw je helpen". Rosenfeld haalde een zilveren dollar te voorschijn en daarna een slappe vuile papieren dollar. „Er zijn tijden", zei hij, ,dat als u mij mijn vrouw en een mes in dezelfde ka mer zoudt sluiten, er niet veel over zou blijven dan een mes." Dr. Ed wachtte, totdat hij met een stij ven nek het huis verlaten had. Toen nam hij de twee dollars, deed het geld in een enveloppe en adresseerde deze in zijn onleesbaar handschrift. Hij hoorde den stap van zijn broer op de trappen en Dr. Ed haastte zich om de laatste sporen van zijn kleine operatie te verwijderen. Dr. Ed's afwijkingen van de moderne heelkundige werkwijze was den jongen man die pas van de Europeesche klinieken ktoam, een doorn in het oog. In zijn ka mer in de stad, waarheen hij zich straks op zijn gemak zou begeven, droeg hij een witte jas en steriliseerde hij dingen, waar van Dr. Ed den naam zelfs niet kende. i i (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1