N°. 83. Woensdag 13 Juli 1923. S128 Jaargang. Vacantie PUROL 9 FEUILLETON „K" GOESCHË g OOIRAM •ff""*" v Cïlgavc TÈiaml. Völin. „Goaschc CburanT* ««'•-s*'-5' en Kleenwens Ross' Drukkers- on Ulteeversliedïilf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 ca Kleeuwens Ross' Drukkers- on Uitgeversbedrijf cent P6* re£el- AdvertenUen worden aangenomen tot Iz uur voormiddag. En werkelijk, er waren tochtgenooten, die bet buitenland op bun duimpje kenden, maar dit moois nog nooit hadden gezien. Welke Nederlander kent eigenlijk Zeer land Weet de heerlijke plekjes op Wal cheren (Middelburg, Veere, het Vlissing- sche strand) of kent de verborgen schoon heden van Zuid-Beveland (Wcmeldinge, een waar tuindorp, Kapelle, de door V. V. V. uitgezette wandelweg). De Engelsehen weten het. Zij komen met „de Zeeland" om te genieten van het oude Veere, en met de xgrootc tou ringcars rijden ze naar Zuid-Bevcland. En ook de Belgen komen en bewonderen. Och, de Hollanders behoeven heusch niet zoo ver buiten de deur te gaan. Het maakt eenigszins den indruk van de boer, die naar z'n paard zocht en dio er op zat. Men hoeft in |het buitenland niet te gaan zoeken naar natuurschoon, Holland bezit het in overvloed. En is het in meer beperkten kring nnet precies eender? Wij spraken onlangs een Hagenaar, die vlak bij het Haagsche bosch woont en die ons zeide: „Wilt U wel gelooven, dat ikerhetheele jaar nog niet ben geweest?" Hoe zelden kent men de eigen provincie. Hoeveel bewoners van Walcheren zou den Zuid-Bevelland kennen? En zijn alle Zuid-Beveltanders al wel eens in Veere geweest En in de eigen stad, hoe gaat het daar? U merkt het, we trekken het kringetje steeds nauwer. De stedelijke museums worden wel het minst bezoicht door de stadgenooten. Hebben alle Goesenaren de oudheid kamer o'p het Stadhuis bezocht, of het oorlogsmuseum van den heer Wilton van Reede Hebben we allen de prachtige Groote Ker k al eens nauwkeurig bekeken, van binnen en van buiten? Men kent veelal de eigen rijkdom aan scholomheid, aan belangwekkende dingen niet. Bent U daar off daar al eens geweest? Och nee, ik heb er geen tijd vofor. Dat is zoo het ^gewone excuus, op do vraag van den vreemdeling, die Uw woon plaats beter kent dan gijzelf. Juist. Geen tijd. Maar nu is het vacentie. Nu is er tijd. Laten we eens beginnen, alvorens we in den sneltrein stappen, die ons ver weg voert, met eerst de eigen omgeving te leeren kennen,, een ontdekkingsreis, door eigen land te maken, door onbekende geboortestreek of door het Midden-Afri ka van ons eigen Vaderland. Hoeveel schatten liggen hier nog gereed om door ons te worden opgegraven! Ter verpachting en genezing van slukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonne brand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. BUITENLAND. De toestand in China. De toestand in China iaat nog zeer veel te wenschen over, hetgeen blijkt uit onderstaande berichten. In Britsche leringen in Sjanghai beerscht groote verbittering over de houding van dc Italiaansche en Fransche gezanten in de commissie van drie, die zich op zeer ongunstige wijze over de Britsche han delswijze hebben uitgelaten en m den ge meenteraad van Sjanghaj voorschriften willen geven. Het diplomatieke corps heeft geenerlei wettelijke macht om den gemeen teraad van Sjanghai te dwingen, die slechts aan de belastingbetalers verantwoording schuldig is. Het is echter een feit, dat de Britten in China steeds meer geïsoleerd worden. De correspondent te Tokio van de Times seint, dat de Japansche regecring besloten heeft, op de conferentie over de exter- ritorialiteits-rechten m China een stand punt in te nemen, dat tusschen het Brit sche en het Amerikaansohe in staat, ter wijl de pers er op wijst, dat Japan geen enkele verplichting heeft om zich onvoor waardelijk bij het Britsche standpunt aan te sluiten. De Engeische consul te Ts jen toe advi seert de vreemdelingen zich uit de pro- j vincie Tsesjoean te verwijderen, zulks we gens den hachelijken toestand daar. De 1 bevelhebber van de Engeische oorlogs- schepen is van hetzelfde gevoelen en be- i veelt wegens den lagen waterstand van de j Jangtse, onmiddellijke verwijdering van Britsche onderdanen aan. Soldaten uit Kanton zijn op 9 dezer de Engeische missie te Woekingfoe binnen gedrdongen en hebben drie zendelingen (een man en 'twee vrouwen) mishandeld en met messen geslojken. De zendelingen hebben ten slotte weten te ontsnappen en zijn uitgeput te Swatow aangekomen. Do Engeische consul aldaar heeft bestraffing van de schuldigen, en verder verontschuldi ging en schadevergoeding geëischt. De toe stand te Swatow is zeer kritiek. Het per soneel van alle Engelschen en Japanners staakt en aan Engelschen en Japanners mogen geen levensmiddelen worden ge leverd. Dc „christelijke" generaal Feng-joei- Siang heeft een bevel uitgevaardigd, waar in hij zijn troepen opdraagt zich zoo krachtig mogelijk te verzetten tegen elke bolsjewistische propaganda en de ver spreiding der leer van de oude Chinee- sche wijzen le bevorderen. Dat de bolsjewiki het vuurtje in China aanwakkeren, blijkt wel u'it de aankomst van drie bolsjewistische vliegtuigen. Na tijdens het weekend met president Coolidge te Swampscolt te hebben gecon fereerd, deelde Kellogg, de minister van buitenlandsche zaken, mede, dat de po litiek van de Vereenigde Staten jegens China wordt beheersclit door de opvat ting dat China ten volle zijn verdragsver plichtingen moet naleven en het leven van in China wonende builenilandders moet beschermen. De crisis in de Engeische mijnindustrie. In antwoord op een vraag van Ramsay Mac Donald heeft Baldwin in het La gerhuis meegedeeld, dat de regeering, na de besprekingen van minister Bridgeman met de mijn-eigenaars en mijnwerkers, be sloten heeft een hof van onderzoek in te stellen overeenkomstig de desbetreffende wet. Dit hof zal bescaan uit de heeren Hugh Mac Millan, Sherwood en sir Jo- siah Stamp. Het zal tot opdracht heb ben een onderzoek in te stellen naar de oorzaken en dc omstandigheden van het geschil. Men hoopt, dat hel hof spoedig bijeen zal kunnen komen. Mac Millan is lord-advocaat van Schotland geweest on der de arbeidersregoeringSherwood is een bekend vakvereenigingsleider en lid van de commissie van advies voor de* ertsmijoen, hij is een deskundige in het bijleggen van geschillen tusschen patroons en arbeiders; sir Josiah Stamp is een be kend deskundige in oeconomie en Enge- land's vertegenwoordiger in de Dawes- commissie. Hij is onlangs benoemd tot adviseur van de Londoner, Midiandschen en Schotschen spoorweg, Den hcelen dag was men vanwege de instelling der commissie nogal optimistisch gestemd en de vroege avondbladen meld den zelfs, dat beide partijen bereid waren voor het hof te verschijnen. Later op den avond kwam echter het telegraphische antwoord van het bestuur van het mijnwer- kersverbond, dat van Bridgeman nadere gegevens vroeg en de verzekering eischte, dat de directies, als de mijnwerkers tot het onderzoek willen meewerken, hun voorstel en de opzegging van de huidige overeenkomst zullen intrekken. De Fransche begroeting. De Kamer heeft met 325 tegen 245 stemmen haar vertrouwen in de regee ring uitgesproken door de verwerping van een amendement der socialisten die de opheffing van de bedrijfsbelasting voor de kleine handelaren eischten. Deze stem ming voorspelde het uiteenvallen van het kartel', daar de socialistische sprekers van te voren hadden verklaard dat zij tegen de begrooting zouden stemmen, wanneer hun amendement zou worden verworpen. Na verscheidene malen tusschen de beide kamers heen en weer te zijn ge gaan, werd ten slotte definitieve over eenstemming bereikt en werd de begroo ting in de Kamer met 415 tegen 140 stem men en in den Senaat met 278 tegen 6 stemmen aangenomen. De socialisten stem den tegen. De begroeting is in evenwicht gebracht met 33.150.844.678 francs aan ontvangsten en 33.137.180.618 francs aan uitgaven. Het sluitingsdecreet werd voor gelezen en te kwart over zes werden de zit tingen opgeheven. Een succes voor Caillaux Droog Amerika! Over de gevolgen, welke het drank verbod heeft gehad met betrekking tot de gewoonten der Amerikaan sche studenten, heeft dommee Wandérviile, redacteur van de in New-York verschijnende „Church man" een boekje open gedaan. Ds. Wan- derville vertoeft momenteel in Londen, daar hij in Engeland dc alcoholkweslie van het standpunt der verbodsvoorstanders be studeert. Naar Wanderville's uitlatingen tc oor- deelen, waren de Amerikaansche studen ten voor het verbod uiterst solide. Een dronken student kwam toen niet voor. Vroeger, zoo vertélt hij, werd een zuip lap in Amerika geminacht, maar thans wordt degene, die geen drank gebruikt en zich niet een jovialen zorgoloozen roes drinkt, op iedere partij als een saaie spel breker beschouwd. Tien jaar geleden was liet iets onge hoords als jongens en meisjes zich open lijk op een bal, bedronken en in beschon ken toestand verkeerden. Toen zouden de zulken onmiddellijk verwijderd en bestraft zijn. Doch thans worden alle bals, waar aan jongens en meisjes van 15 —21 deel nemen gekenmerkt door drinken. Zij vinden het „sm,art", de wet te over treden. De „tipsy" student wordt door zijn oudere collega's niet meer mei den nek gekeken. Integendeel zij helpen hem de hup-flesch ledigen. Dc college bals be ginnen nu om 9 uur en duren voort tot 3 of 4 uur in den morgen. UIT DE PERS. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De bekende ster-correspondeul der N. R. Crt. schrijft naar aanleiding van bo vengenoemd verdrag o.m. Ik wil in dat verband nog op een ding wijzen. Wij moeten niet denken, dal wij door het feit, dat wij de Schelde onder houden, in hartelijke betrekkingen tot onze zuidelijke buren zullen komen. Dc aard van zaken brengt op de natuurlijke wijze mede, dat het tegendeel veeleer het gevdl kon blijken. Het zal dan niet aan ons lig gen, en ook niet aan booze bedoelingen der Belgen; maar eenvoudig aan de om- tandigheden. Men overwege het volgende geval: Verleden jaar is het njauw van Balh ver zand. Antwerpen verloor gauw hel geduld, nadat de Belgenland niet binnen had kim- komen, en onze regcering heeft loen reeds vele verwijten moeten hooren, die zij bewij zen kon niet verdiend te hebben. Én toeai kon men haar nog niet eens het ontwijken van financieele offers voor de voeten wer pen. België is toen gaan graven. Dal heeft schatten gekost. Nederiandsche (en ook sommige Belgische) deskundigen hebben dat geldweggooien genoemd. Tenslotte bleek, dat de rivier zelf een nieuwe geul gevormd had; men kon toen hel onvoltooide graafwerk in den steek laten. Zoo iets kan weer gebeuren, als wij voor het onderhoud hebben te zorgen. Onze over hefcl zal dan weinig neiging vertoonen, om ter wille van het begrijpelijke, zenuw achtige ongeduld van Antwerpen, mei duur en, naar haar meening overbodig bagger- werk te beginnen. Allicht zal zij, vertrou wende op den stroom, die dingen eerst willen aankijken. Antwerpen, bij voor baat wantrouwig, zou nog spoediger dan ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UW EIGEN LAND EERST. Zoo omstreeks 'half Juli vangt de va- cantietijd aan. Het werk wordt zoo mogelijk - - voor een poosje onderbroken en men doet eens wat anders dan gewoonlijk. Of men rust uit, of men reist, men wandelt, men geniet van de buiten lucht en dc natuur. Men zamelt indrukken en herinneringen, waarop men langen tijd kan tceren. Dc vacantie maakt vaak van den mensch een romanticus en zelfs de meest verstokte ïnenschelijke rekenmachine kan Robm-son Crusoë-neigingen in zich voelen opkomen. Menig verstokte celebatair of onvrijwillige celebateuse merkt dat in va- canties het voor Amor open jacht is, ook al is dit niet uitdrukkelijk vastgelegd door Ged. Staten. De vacantie heeft ook iets van een ma'skarade-tijd. Althans voor de heeren der schepping. Het is niet onmogelijk, dat ge een deftig en solied steunpilaar der beurs ver rast in een makkelijk flanellen pakje, dat men eerder had verwacht om de leden van artiest of sportman. Of wed een cor recte leeraarsfiguur fietst er voorbij in kniebroek, terwijl een groote Panama eenigszins eigenaardig aandoet boven z'n so-easy en z'n geleerden gezicht. En ook innerlijk is er voor de ge huwden een metamorfose. De zakenzor- gen zijn aan kant gezet en de familie maakt zich van U meester. AnderS bijna steeds ongenaakbaar, ge jaagd, in gedachten, zijt ge nu toeganke lijk voor klachten omtrent koffers die niet dicht kunnen, over noodzakelijke reis behoeften, welke weggeraakt zijn, voor programma's van ujlstapjes, voor het na slaan van spoorwegboekjes, voor het over leg aangaande het uitbesteden van Uw huisdieren. En ge merkt dat het ambt van gezins hoofd U eigenlijk to laai in beslag neemt, da$ dit een minstens even voorname functie is als het maatschappelijk ambt dat ge bekleedt. Ge kruipt dus in een geheel andere huid. Uw vrouw vindt dat ge „mensche- lijk" begint te worden en "knikt U goedi- keurend toe wanneer boven haar verwachl- ting uw humeur bestand blijkt tegen liet aldoor vragen der kinderen. Ge ademt in een andere sfeer, ditmaal niet de zakensfeer, Want ge weet toch wel dat ge een amphibie zijt? Zooals de kikker leeft in 'het water en op het land, izioo leeft gij op Uw bureau en in de huis kamer. Voor het apprecieeren dier beide sfeeren zijn verschillende organen noodig. In écn opzicht echter blijft de Hol lander zich steeds gelijk. Wanneer hij het betalen kan, geeft hij in den regel de voorkeur aan het buitenland boven het eigen land. Eigenlijk zou men iederen Hollander, die naar het buitenland gaat een examen moeten afnemen of hiij het eigen land al kent. We hebben een tiental dagen geleden een ikorte tour gemaakt door de inderdaad schitterende omstreken van Arnhem. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Ten slotte vertelde Sidney alles het eerst aan K. Op een Vrijdagavond, toen hij, als altijd, laat thuis kwam, vond hij haar op de stoep. Joe was al weg. Zij schikte gastvrij op zij. De maan scheen niet en de Straat was duister. Zelfs de allanthusblocsems waren opgehouden te vallen. De kleurling, die Dr. Ed rond reed op zijn dagelijksche visites naar zijn pa tiënten, had een slang op de waterlei ding gezet en bespoot dc Straat. In dit frisschc gedeelte, waar het asphalt nat was en kleine stroompjes door de gooten liepen, zat Sidney stilletjes te kijken. „Gaat u zitten. Hot is nu koel. Ik vind het een weelde als de Straat op een heeten avond bespoten wordt". K. had veel moeite met het plaatsen van zijn lange boenen toen hij op de lage stoep ging zitten. Hij trachtte zijn denk beelden over weelde aan te passen aan een tuinslang en een straat. „Ik vrees, dat u te hard werkt". „Ik? Ik doe een minimum werk voor een minimum loon". „Maar u werkt 's avonds, niet waar?" K. was van nature oprecht. Hij aar zelde. Toen zei hij: „Neen, juffrouw Page". „Maar u gaat eiken avond uit!" Plot seling drong de waarheid tot haar door. „O, Hemel!" zei ze. „Ik geloof wel, hoe dwaas van u!" K. gevoelde zich lang niet op zijn ge mak. „Werkelijk, ik houd er van", pro testeerde hij. „Den geheelen dag zit ik over een lessenaar gebogen en 's avonds heb ik behoefte aan een wandeling. Ik zwerf door het park en zie verliefde paartjes op de banken 't is interessant. Avond aan avond zitten ze op dezelfde banken. Ik ken velen van hen op het ge zicht en als ze er niet zijn, vraag ik me af of zij getwist hebben of dat zij einde lijk getrouwd en zoo een einde gemaakt hebben aan den roman. U begrijpt hoe in teressant dat is„. Sidney barstte in lachen uit. „Wat bent u aardig!" zei ze, „en hoe dwaas! Waarom zou het trouwen een einde maken aan den roman? En begrijpt u wel, dat ik Joe Drummond zal moeten zeggen, dat hij wegblijft, als u voortgaat s avonds in de straten en parken te wan delen omdat hij hier is?" Dat was nog niet zoo vanzelfsprekend, volgens K. Zij redeneerden er tamelijk heftig over en leerden elkaar veel beter kennen. „Als ik met hem verloofd was", ein digde Sidney, „zou ik het begrijpen, doch daar dat niet het geval is „O!" zei K., een weinig weifelend. „Dus niet verloofd?" Slechts een week geleden was liefde een van de dingen, welke hij had moeten opgeven. Nu was hij wel is waar met ver liefd op Sidney. Doch lnij gevoelde zich wanhopig eenzaam en niettegenstaande haar praclisch verstand, ging er een sterke be koring van haar uit. Voor afleiding bracht hij het gesprek plotseling op juffrouw Mc. Kee, eten, Tillie en den heer Wag ner met zijn leitje. „Het lijkt wel een spel", zei hij. „Wij zijn het op geen enkel punt eens, vooral niet over Mexico. Als u ooit tracht die Mexicaansche namen te spellen „Waarom dacht u, dat ik verloofd was?" hield zij vol. In K.'s vroegere omgeving, waarin hij het zonder tandenstokers gesteld had en waarin niemand geloofd zou hebben, dat men voor vijf dollar een en twintig maal tijden met een knipkaart kon koopen, ont ving een jong meisje geen attenties van een enkel jongmensch, met uitsluiting van alle anderen, tenzij ze geëngageerd was. Doch dit kon hij bezwaarlijk zeggen. „O, ik weet niet. Die dingen worden door de wind rondgestrooid. Ik ben bij voorbeeld volkomen zeker, dat Reginald het vermoedt." „'t Is het werk van Johnny Rosen- feLd", zei Sidney met beslistheid, t Is vreeselijk zooals er gepraat wordt, omdat Joe mij een doos rozen zond. Een feit is het, dat ik niet geëngageerd ben en er bovendien geen plan op heb, meneer Le Moyne. Ik ben van plan verpleegster te worden in een hospitaal' Le Moyne zei niets. Een oogenblik sloot hij zijn oogen. Een man is er slecht aan toe, wanneer hij, telkens als hij zijn oogen sluit, hetzelfde ziet, vooral indien dat iets vreeselijks is. En wanneer het zoover komt, dat hij 's nachts wakker ligt en Leest uit vrees zijn oogen te sluiten „U bent toch te jong?" „Dr. Ed een van de Wilsons aan den overkant zal mij helpen. Zijn broer Max is daar dc groote chirurg. Wij zijn zeer trotsch op hem in de Straat Het was een voor Le Moyne zeer ge lukkig toeval, dat de maan niet meer op de lage stoep scheen, dat Sidney s geest over gladde vloeren en langs rijen van witte bedden zwierf. „Het ruwe leven bad Dr. Ed gezegd den middag le vo ren. Dichter bij dan het hospitaal, was hel ruwe leven dien avond. Dus zelfs hier, in deze rustige straat van deze verwijderde stad, zou geen vrede te vjnde mizijn. Maar Wilson aan den overkant! Het was ironisch! Was er dan geen plaats waar een mensch onbe kend kon blijven? Hij zou natuurlijk weer moeten verhuizen. 1 Doch dat scheen wiel onmogelijk te zijn, want Sidney zei: ,,'k wilde u vragen iets voor mij te doen en ik hoop, dat u open hartig zult zijn." „Als ik het kan doen „Het is dit. Als u het naar uw zin hebt, cn de kamer bevalt u, dan zou ik gaarne willen dat u bleef. Indien ik wist, dat moeder een betrouwbaar persoon, zoo- als u in huis had, zou alles veel gemak kelijker zijn." Betrouwbaar! Dat stak. „Maar, neem mij de vraag niet kwa lijk; ik stel er veel belang in. Kan uw moeder zich redden U verdient zoo goed als niets gedurende uw opleiding." „Daar heb ik al aan gedacht. Een vriendin van me, Christine Lorenz, gaat trouwen. Haar familie is rijk, maar zij moet leven van wal Palnicr verdient. Zij zou graag het salonnetje en dc achterkamer hebben. U zoud't in het geheel geen last van hen hebben", voegde zij er haastig bij. „Christine's vader zou er aan een kant een klein balcon aan bouwen met een dakje er boven om er 's avonds tc zitten". Niettegenstaande Sidney's pogen om haar toon practisch te houden, hoorde de man er een verzoek in. Nooit te voren had hij ingezien hoe klein de wereld van hel meisje was. De straat met zijn enkele afmeting was haar gehecle wereld. In haar radeloosheid deed zij een beroep op hem, diee ïgenlijk een volkomen vreemde was. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1