„K" N°. 82. Maandag 15 Juli 1925. Ü2e Jaargang. - o 8 FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHË g COURANT OSfaVC $4&ntl. Vöill» tfGoesche OmraDf1 en [n^euwcus Ross' Drnkkera- en ClteATflnhAdrNf en Kleeuwcns Ross' Drukkers- en Ultgerersbedryf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentien worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Dreigend conflict in het Engelsche mijnbedrijf. Over het dreigend conflict in het En gelsche s te enkele nbedr ij f schrijft de „N. R. Ort.": De Engelsche eigenaars klagen, dat de Duilschc mijnwerkers 55 uur in de week werken tegen de Engelsche 42. Van daar dat hun eerste denkbeeld was ver lenging van den werktijd voor te stellen. Dit denkbeeld viel, toen er van gerept werd, bij de houwers in zoo slechte aarde, dat men er niet mee voor den dag durfde komen. Dus stelden de eigenaars thans loonsverlaging voor, wat het congres van mijnwerkers eveneens afgewezen heeft. Bij een eenigszins langdurige staking is het vooruitzicht, dat de mijnwerkers nog meer achterop komen. Het is echter van men- schelijk standpunt volkomen begrijpelijk, dat de mijnwerkers niet van een loonsver laging willen hoor en, terwijl hun loon nau welijks voldoende is om met hun gezinnen behoorlijk te leven. De schachten, d:e niet meer rendeeren of verliezen opleve ren, worden in toenemend aantal gesloten. Verleden jaar zijn er alleen 500 schachten stilgezet. Van de verleden jaar geprodu ceerde kolen werden 170 millioen ton met winst en 84 millioen met verlies verkocht. De verlaging van den kolemprijs met 1 /sb. 4 d. per ton, die intusschen haar be slag heeft gekregen, is oorzaak, dat het aantal schachten, dat nu nog winst geeft, met een lantaarntje te zoeken is. Over de eerste vijf maanden van (dit jaar hadden de Schotsche mijnen een verlies van 268.000 p. st., die van Durham van 336.000 p. st., Northumberland 214.000 p. st. Zuid-Wales 129.000 p. st. Alleen in het Oosten was er nog een w.nst van 1.750.000 p. st. Verleden jaar was er nog na aftrek van het verlies een totale winst voor de gcheele nijverheid van 14.250.000 p. st. Tegelijkertijd is het aantal werklooze houwers gestegen van 31.000 in Februari 1924 tot 301.000 in de vorige maand. Een beroep op het geweten. Een „Beroep op het geweten", is in een aantal links staande Fransche bladen verschenen. Het document betreft den vrede van Versailles en is opgesteld door Victor Marguériite cm onderteckend door een honderdtal bekende Franschen. (O.m. R. Rolland, Barbusse, Duhamcl). „Slechts can misverstand" aldus dit merkwaar dige stuk „houdt de wereld van den vrede gescheiden. Dit misverstand houdt tusschen de vroegere oorlogvoerende vol keren, en vooral tusschen Frankrijk en Duitschland, een oorlogszuchtigen geest levendig, gevolg van een gevoel van onge rechtigheid, dat onafscheidbaar is van het instinct der revanche. De openbare mee ning in Duitschland kan niet zónder felle verontwaardiging den last dragen der ar tikelen 227 en 230 van het vredesverdrag en vooral van art. 231, waarvan de hoofd inhoud als voilgt luidt: De Geallieerde en Geassocieerde regeer in gen verklaren en Duitschland erkent, dat het Duitsche rijk en zijn bondgenooten als aanstichters voor alle verliezen en geleden schade, die de door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Wanneer ik er aan denk, dat Anna Page kamers is gaan verhuren, geraak ik van streek. En waar zullen ze hem opber gen in dat kleine huis hij zag er mager uit voor zoover ik hem zag. Zeven en een half pond." Dit laatste had natuurlijk geen betrekking op K. Ie Moyne, doch op het kalfsvleesch. „Zoo dun als bindtouw". „Houdt een oog op hem, dal hij genoeg krijgt". Daarop zei zij, eenigszins be schaamd over haar onzakelijke methoden: „Een magere eter is een slechte rec lame. Wat denk je, is dit vleesch voor den hond of voor de soep?" Tillie was een nicht van Juffrouw Ro- senfeld. Er bestond tusschen de meeste bewoners van de Straat en haar omgeving een zekere band, en elk* nieuwtje ver spreidde zich langs vaste lijnen, totdat do geheele buurt het kende. „Sidney Page is verloofd met Joe Drummond", kondigde Tillie aan. „Hij zond Haar gisteren een menigte rose ro- geallieerde en geassocieerde regceringen cn hun slaats- aangehoorigen geleden heb ben, in verband met den hun door Duitsch land en zijn bondgenooten opgedrongen oor log, aansprakelijk zijn. De Duitsche natie komt niet in opstand tegen 'de verplichtin gen der schadevergoeding. Zij erkent de noodzakelijkheid ervan en is bereid zich te houden aan de regeling daaromtrent, welke eindelijk door internationale over eenkomst bereikt is. Wat zij echter niet wil aannemen, is, dat men haar met ge weld een schuldbekentenis heeft afgedwon gen, waartegen zij tijdens de vredesonder handeling en daarna niet opgehouden heef t te protesteeren Het manifest zegt dan verder, dat er thans nog geen billijk vonnis kan geveld worden in de zoo ingewikkelde zaak der oorlogsschuld. In ieder geval zal dat trou wens eerst mogelijk worden, wanneer alle regeeringen hun archieven zullen hebben opengesteld en dan nog slechts door een internationale rechtbank. „Het is even on rechtvaardig een volk tot schande te ver- oordeelen als een beklaagde te doen terecht stellen zonder dat men hem verhoord 'heeft. Wij, Franschen, die bezorgd zijn om de eer van ons land, zijn er trouwens ook vast van overtuigd,dat iedere onrechtvaardigheid toekomstige catastrophen in zich bergt en wij willen niet het verwijt verdienen, dat wij zelf zondigen tegen de beginselen, waar op wij ons beroepen hebben." Voor een materieele wijziging van het verdrag is de tijd nog niet gekomen. Dit werk kan men ook overlaten aan den Vol kenbond. De moreele ontwapening kan ech ter aanvangen. Daartoe is noodig, dat art. 231 van het verdrag gewijzigd wordt even als de artikelen 227 en 230, betreffende de sancties. Ten slotte wordt er nog verklaard, dat het Duitsche nationalisme dezen oproep niet verkeerd interpreteer en mag. Hij is volstrekt niet geïnspireerd door angst voor Duitschland, maar alleen door een gevoel van menschelijke solidariteit. Deze oproep is al een paar maanden klaar. De verkiezing van Hindenburg tot Rijkspresident heeft de publicatie ervan echter doen uitstellen. Nu echter blijkt, dat Hindenburg aan de vredespolitiek niet in den weg staat, heeft men het stuk toch la ten verschijnen. kent het blad, hierbij aan, en vervolgt dan Het komt ons zelfs uitermate vreemd voor, dat zooiets mogelijk is. De Morgen" zegt het zoo stellig, dat wij niet durven twijfelen. Aan het ministerie van buitenlaudschc zaken zal men het echter wel hebben gewe'en. Onder deze omstandigheden is hel echt r vreemd, dat men dan bij do onderhandeling over het tractaat, dat grondslag moet worden voor onze verhouding tot België geen eind heeft pogen te maken aan deze zonderlinge onderscheiding tusschen Nederlanders, die een zeer bepaalde politieke beteekenis heeft. SCHOOL EN KERK. UIT DE PERS. Zonderlinge onderscheiding. In een correspondentie in „De Mor gen" over een op zichzelf niet nieuwe quaestie knipte het Handelsblad het vol gende zinnetje Het zal velen onzer lezers niet be kend zijn, dat Limburgers en Luxem burgers zonder formaliteiten, (dan al leen invullen van genoemd formulier) direct de Belgische nationaliteit krij gen, terwijl het voor andere Neder landers en andere nationaliteiten noo dig is een zeker bedrag daarvoor te storten en dan nog een jaar te wach ten alvorens zij als Belgische onder danen kunnen worden ingeschreven. Dit was ook ons niet bekend, zoo tee Er was geen bitterheid in haar eenvou dige mededeeling, geen afgunst. Sidney en zij, ofschoon in dezelfde straat wonende, leefden elk in haar eigen sfeer. Maar het lustelooze in haar stem verraadde hoe ver zij van zulke gebeur tenissen af stond. Eters kwamen en gin gen kantoormenschjes, kleine handels lui, mannen die gedurende de zomeraf- wezigheid van hun vrouwen alleen woon den in donker gemaakte huizen. Tillie kende vele en verschillende man nen, doch tusschen hen en haar had nooit meer bestaan dan goede kameraadschap. Eens, vele jaren geleden, had Amor zich aan haar vertoond in de gedaante van een reizenden boomkweeker hij was voor bijgegaan en niet teruggekomen. „En juffrouw Harriet gaat zelf een zaak opzetten. Zij heeft kamers in de stad genomen; zij wordt Maison dit of dat." Nu, eindelijk, had juffrouw Mc. Kee ooren en was haar aandacht geboeid. „Wel allemachtig! Op haar leeftijd! Die denkt ook alleen aan zich zelf. Als ze haar prijzen opslaat, behoeft zij mijn nieuwe sjaal niet te maken". Tillie zat aan tafel, haar licht-blauwe oogen gevestigd op den achtertuin, waar tante, juffrouw Rosenfeld, het gewasschen tafellinnen uithing om te drogen. „Ik zie met in waarom dat zoo zelf zuchtig is", antwoordde ze. „We leven maar eens. Mij dunkt dat wij het recht Geref. Kerk. Bedankt voor Tholcn Ds. A. Schee'.e te Kapelle-Biezelinge, Ghr. Ger. Kerk. Beroepen te Biezelinge Ds. L. H. Beckamp te Rozenburg. Uit Bergen op Zoom. In verband met een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk tjb Bergen op Zoom was aan den burgemeester dhr. Stule- meyer, vergunning gevraagd tot kaarten- verkoop langs de huizen. Hierop volgde een gunstige beslissing, onder voorwaarde nochtans dat uitsluitend werd gecollec teerd bij personen van dezelfde richting. Na protest in de pers, heeft de burge meester thans zijn beperkende bepaling ingetrokken. BINNENLAND. De bezuini ging bi} b ij de spoorwegen. Dat de bezuinigingen op de personeels uitgaven bij de Nederlandsche spoorwe gen een belangrijk cijfer bereiken moge blijken uit onderstaand overzicht: Het aantal personen iin dienst der maat schappij bedroeg op 31 December van de jaren 1921, 1922, 1923 en 1924 respec tievelijk 51.078, 47.567, 44.549 en 42.386. De personeelsuitgaven (loon, premies, gratificaties, bijdrage fondsen, dienstklee- ding enz.) bedroegen in genoemde jaren respect, f 129.585.000, f 125.748.000, f 109.683.000 cn f96.141.000. De exploitatiekosten zijn over het vo rig jaar f20.408.725 minder dan die over het jaar 1923. In drie jaren zijn zij van f 194.000.000 teruggeloopen tot rond f 130.000.000. In deze 64 millioen zijn ook inbegrepen de ruim 33 millioen, welke op de perso neelsuitgaven bezuinigd werden. Loonraad der Spoorwegen. Vrijdag vergaderde dc loonraad der Nederland s che Spoorwegen, gehouden ter verdere vaststelling van de correctie op de bestaande loonregeling. De genomen beslissingen zullen nader gepubliceerd wor den. Deze vergadering werd niet bijgewoond door den vertegenwoordiger der Neder- landsche Vereeniging. Omtrent het Vrij dag in den loonraad gerezen conflict wordt vernomen, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat besloten werd do loonen van de hoo'gere ambtenaren te verhoogen en de loonen van het lagere personeel te verlagen. Voor dit voorstel stemden alle vertegen woordigers der directie met den vertegen woordiger van het B. A. N. S. Tegen stemden de vertegenwoordigers van den Neutralen Bond, St. Raphael, van de Nederlandsche Vereeniging en van den Protestantsch Chris telijken Bond, benevens de voorzitter mr. Kooien. De soc.-dem. Kamerfractie. De sociaal-democratische Tweede Ka merfractie heeft Zaterdag vergaderd ter benoeming van het bestuur dier fractie. De heeren Schaper en Sannes hadden zich niet meer beschikbaar gesteld voor een bestuursfunctie. Tot le voorzitter is gekozen de heer Albarda; tot 2e voorzitter de heer Vliegen, en tot secretaris-penningmeester de heer IJzerman. Het oude bestuur blijft in functie tot September, zoodat de heer Schaper tot dien tijd waarnemend voorzitter is wegens het uittreden van den heer Troelstra. O n d e u g de 1 ij k vleesch. De landbouwmaatschappijen hebben her haaldelijk aangedrongen om de termijn van vijf jaren (voor het onbruikbaar maken van ondeugdelijk vleesch door middel van een destructor) te verlengen voor die ge meenten, waarvoor het in 1927 nog niet mogelijk is de niet voor consumptie ge schikte dieren te doen verwerken door de speciaal daarvoor op te richten fabrieken. Een onlangs afgekondigd Kon. besluit machtigt den minister den termijn van 5 jaar tot 10 jaar te verlengen. i De Kamerverkiezingen. Op de lijsf v)an hen die lot heden de be noeming tot lid van de Tweede Kamer heb ben aangenomen, komen voor de ministers Aalberse, Colijn, Van Dijk en Heemskerk en de heer A. Staalman. Niemand heeft nog voor de benoeming bedankt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Juli in Nederland uitgesproken 56 faillisse menten tegen 65 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Juli 1925 2221 faillissementen tegenover 2351 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. de kinderen het houweel terug en wierp hij het hun, na ze vooraf gewaarschuwd to hebben uit den weg te gaan, over de sloot toe. Bij het neerkomen sloeg bet houweel om en trof daarbij liet 3-jarig zoontje van den veldwachter Bremer te 's Fleeren- hoek, in het voorhoofd, waardoor een zwa re bloeding ontstond. Nadat het kind in allerijl naar dokter Luyckx te 's Heeren- hoek was gebracht, en deze de wond had onderzocht, overleed het cenige minuten daarna. Riliand-Bath. Aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom (5-jarigen cursus) slaagden voor het eind-examen uit deze gemeente de heeren: A. W. Griep Uz., G. Krijger en A. Mol. Een talrijk publiek had zich op het sportveld verzameld om getuige te zijn van de korf bal wed strijd „Ready" „V. D. B." te 's Gravenpolder. „Ready kan zeker op een heel goede wedstrijd terugzien, daar zij slechts met 2 —0 van het zoo sterke „V. D. B." verloor. PROVINCIE-NIEUWS. hebben te leven zooals we dat willen." Juffrouw Mc. Kee keek haar achter dochtig aan, doch er was niets op Til lie's gezicht te lezen. „Je hoort nooit van Schwitter, wel?" „Neen, ik denk, dat zij nog leeft." Schwitter, de boomkweeker was geble ken een vrouw in een krankzinnigenge sticht te hebben. Dat was de reden waar om Amor haar slechts was voorbij gestapt. „Daar ben je goed afgekomen". Tillie stond op en deed een katoenen boezelaar over haar witte schort. „Misschien wel. Maar soms „Tillie „Ik zie niet in, dat het zoo verkeerd zou geweest zijn. Hij is niet jong, maar ik ook niet. En we worden niet jonger ook. Het was een nette man en hij zou goed voor mij geweest zijn. Juffrouw Mc. Kee was stom van ver bazing. Gedurende eenige oogenblikken hapte ze als een visch. Toen zei ze: „En hij is een getrouwde man!" „Ik ben niet van plan het te doen", suste Tillie. „Soms kom ik er wel eens toe om er over te denken; dat is alles. Deze nieuwe klant herinnerde mij aan hem. Hij heeft dezelfde aangename manieren". Ja, die nieuwe klant had haar aan hem doen denken; en ds Junimaand en de ver liefde paartjes, die door de Straat en door de maan verlichte lanen naar het park wandelden; zelfs Sidney's rose ro zen. Verandering hing zelfs in de lucht van de Straat, dien Junimorgen. Veran Noodlotlig ongeval. Toen Woensdagavond eenige kinderen onder de gemeente Ovezande op een per ceel weiland aan het spelen waren, kwam bij1 hun de 12-jarige B„ die esn houweel, dat in het bezit dier kinderen was, ter leen vroeg om eieren die in een nabijzijn- de sloot lagen, naar zich toe te halen, Nadat hij daar eenigen tijd mede bezig geweest was en zich daartoe aan de over zijde van een sloot had begeven, vroegen Ovezand. Vrijdagavond hield de koilen- vereeniging een vergadering tot aanbeste ding van de te leveren kolen. De levering van stukkolen en de nootjes werd gegund aan firma Nijzink te Vlissingen voor f 12,45 resp. f 14,25; de eierbriketten en anthraciet aan firma Maison te Dordrecht voor resp. f 10,40 en f49, Dc slukko- len moeien geleverd worden uit de mijn Rhijn Preusen, en de nootjes uit de mijn Holland. Daarna werd tot bode benoemd Frans Koens, inplaats van A. Koens, die bedankt had. Hoedekenskerke. Zaterdagmiddag werd ter gelegenheid van de Hein kensz and sche kermis alhier door dc schietvereniging „Elk naar zijn krachten", een onderlinge schietwedstrijd gehouden, Dc prijzen wer den behaald als volgt: Personeele baan le groep: 1. M. v. Belsen 57 punten; 2. P. Oele 57 punten; 3. S. Roelse 56 punten; 4. C. Oele 56 punten. 2e groep: 1. Job la Grand 54 punten; 2. B. v. Dam- tme 51 punten; 3. L. Minderhoutl 51 pun ten; 4. D. Geense 50 punten. Vaste baan Marga: 1, B. v. Dainme 36 punten; 2. J. Geense 35 punten; 3. S. Roelse 35 punten; 4. P. Oele 34 punten. Vaste baan buks: 1. S. Roelse 30 punten; 2. J. Pries ter 29 punten; 3, L. Lous 28 punten; 4. J. Geense 27 punten. Geluksbaan1. A. Looij 65 punten; 2. P. Oele 65 pun ten; 3. M. v. Belsen 61 punten; 4. J. de Groot 59 punten. Driewegen. Vrijdagavond hield dc ko- lenvereeniging „Onderlinge Hulp", alhier haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen f4275,93. Herkozen werden de aftreden de bestuursleden de heeren G. A. van Noort en P. Ringelberg, die hun benoe ming aannamen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Ringelberg, korporaal bij de Politie- troepen te Am sterdam,-behaalde het diplo ma van bekwaamheid voor de praktijk in boekhouden van dc Vereeniging van Leeraren. Alhier zijn gedurende het eerste dering voer in TiHie, deed een laatsten greep naar haar jeugd en zij vond in deze bleeke oplaaiïng van een stervende pas sie den moed om zich voor den geest te roepen, wat zij zich geoefend had te ver geten; in Harriet, haar recht handhaven de om haar eigen lot te bepalen; in Sid ney, die met verlangen een leven van harden arbeid tegemoet ging, zonder Joe; in K. le Moyne, die een nieuwe muur had opgebouwd tusschen zich en de we reld en dien muur zag afbreken door een doofstommen boekverkooper, wiens eenig wapen een leitje was! En toch, gedurende een week gebeurde er niets. Joe kwam 's avonds en zat op de stoep met Sidney, zijn eerlijk hart in zijn oogen. In het eerst kon zij het niet over haar hart krijgen om hem van het hospitaal te vertellen. Zij stelde het van dag tot dag uit, Anna pruilde niet meer en geloofde met kinderlijk vertrouwen in Sid ney's verklaring „dat zij het wel zouden redden; zij had een prachtig plan", en hielp Harriet in haar voorbereidingen voor haar vertrek. Tillie, bevreesd voor haar opstandigen geest, ging naar de avondkerk. En K. le Moyne, die zijn kamer 's avonds heet vond en het paar op de stoep niet wenschte te storen, ging zijn krant in het park lezien en deed, na den schemer, lange, snelle wandelingen naar buiten. De wan delingen voldeden aan de behoefte aan beweging van zijn gezond lichaam en ver- moeaden hem zoo, dat hij kon slapen. Op een. der wandelingen ontmoette hij Wag ner; zij voerden een levendig gesprek, totdat het te donker was om de lei le zien. Wagner kon in het donker schrijven em daardoor had hij de voldoening in een lange discussie het laatste woord te heb ben, dat hij K. liet lezen bij een lucifer. Wanneer K. zeker was, dat de jongen was verdwenen, keerde hij near de Straat terug. Een weinig van zijn zwaarmoedig heid verliet hem altijd bij het zien van het kleine huisje. Zijn vriendelijke atmosfeer scheen hem tegemoet te komen en hem to omvatten. Daarbinnen was orde en kalmte zijn frisch opgemaakt bed en zijn ordelijk geschikte kleeren. Er was zelfs aanhan kelijkheid Reginald wachtte op den haardrand op zijn avondmaal en zag hem aan met voorzichtige en helder-vriende lijke oogen. Het leven, dat zoo eenvoudig geschenen had, was zeer ingewikkeld geworden voor Sidney. Aan haar moeder en aan Joe moest zij het nieuws nog voorzichtig me- dedeelen. Harriet zou het goed vinden, dat voelde ze. Maar de anderen! Om haar moeder aan het verstand te brengen, dat zij zich gedurende drie jaren alleen moest redden ten einde later gelukkig te zijn en het goed te hebben, dat was ta melijk moeilijk. Doch aan Joe te vertel len, dat zij een toekomst zonder hem be raamde, het licht in zijn blauwe oogen te dooven dat deed baar pijn. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1