„K" N°. 81. Vrijdag 10 Juli 192». iiü9 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Kiespijn Een Eeisgenoot ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- 60ESCHE g OOIRAM' TJiffave Masml. \fein. „Goesche CbtHaat'* -Jj—t.n Rieenwens Ross' Drukkers- en UltscYersbedrtlt en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. LEEFTIJD EN GELUK. (Nadruk verboden.) Onlangs las ik een beschouwing over den ouderdom, waarbij de schrijver zeer mistroostige vooruitzichten toonde aan hen, die gaandeweg toenemen in leeftijd. Iemand, die hetzelfde betoog toevallig ook had gelezen, bekende mij, er zoo door te zijn benauwd, dat hij er enkele nachten niet van had geslapen. ,,Als de ouderdom zóö is," verzuchtte hij, „hoop ik te mogen sterven, voordat ik oud word. Ofschoon toegevend, dat de ouderdom komt met gebreken en dat met de jaren ook de eenzaamheid en de afhankelijkhe.d twee zeer neerdrukkende levensfactoren, toenemen, kon ik mij toch niet geheel neerleggen bij de slotsom, dat de ouder dom een ramp moet zijn. Daarvoor kende ik teveel blijmoedige bejaarde menschen, die zelfs op zeer hoogen leeftijd met blijk baar welgevallen net leven genieten, hoe wel toch ook zij dagelijks den docd nader zien komen en hun betrekkingen zien af sterven, hoewel toch ook zij in hun bewe gingen gehinderd worden door steeds on- toereikender krachten, hoewel toch ook zijl een ander geslacht het hunne zien ver vangen en eenzaam blijven staan met hun verouderde denkbeelden en levensgewoon ten. Hoe kunnen bejaarde menschen geluk kig zijn? Wij, die nog in de volle kracht onzer jaren staan, zouden ons dood ramp zalig gevoelen in hun omstandigheden. Zou dc verklaring van dit geheim niet, te zoe ken! wezen in de wet, dat elke leeftijd zijn eigen eischen stelt? Wie onzer herinnert zich niet, hoe hij als kind met zijn moeder mee moest naar een visite. Welk een beproeving was een dergelijke tocht! De eenige afleiding be stond in het telkens maar vragen, of moe der haast mee ging; in het kijken naar de klok, waar de wijzers zoo traag zich be wogen; in het heimelijk begaan van on deugende streken, alleen maar om den tijd om te krijgen. Afschuwelijk, te bedenken, dat men ook eens volwassen zou zijn en, dan zooals moeder geregeld op visite moest gaan! Zou men er niet tegen op zien, volwas sen te worden? Nooit meer kunnen hoe pelen of touwtje springen, altijd met schoone handen en nette kkeren loopen, den dag doorbrengen in de keuken of op het vervelende kantoor; uren aaneen schrijven of spitten of in de fabriek tus- Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen z\jn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft II ze nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Witte, Goes. en Aangezicbtspijn verdrijft men het beste door Ssnapirin-Tabletten (Mijnhardt). Pe< glazen Buisje 75 ct. B(j Apoth. en Dro gisten, schen de snorrende raderen staan !Hoe houden die „groote menschen" het uit! Maar gesteld, dat Moeder gelegenheid had om den heelen dag touwtje te sprin gen en Vader verlof kreeg tot hoepelen, zouden zij dit voorrecht thans nog op prijs stellen? Zij zouden er geen gebruik van maken en veel liever hun arbeid in huis of werkplaats voortzetten, dien arbeid, waar van het kind zich niet begrijpt, dat men hem begeerenswaardig kan achten. Zoo stelt iedere leeftijd zijn e'.gen eischen. De grijsaard ziet zich het bedrij vige leven ontzegd, het is waar, maar de genoeglijke rust, die hij half dommelend doorbrengt en waarom de levenskrachtige hem beklaagt, is juist zijn genot. Hij vindt het heerlijk, te mijmeren over dingen, d e de ongeduldige jeugd voor onzin verklaart; hij verdiept zich in herinneringen, die voor den in de toekomst levende mensch geen belang hebben; hij smult in den kring zij ner tijdgcnooÈen van wijdloopige verha len, en de jongeren bespotten hem en zijn gezeur". Is het waarlijk voor den rustbehoevende zulk een opoffering, geen stevige wande lingen meer te kunnen maken, niet meer te kunnen zwemmen, turnen of dansen Indien zij het verlies hunner vermogens1 beseffen, gevoelen zij het toch geenszins zoo schrijnend a,ls hij, die in de kracht zijner dagen zich buiten het volle leven ziet geplaatst. De rust, de herinnering, de bezadigdheid en bezonkenheid is de scha devergoeding van den ouden dag. En zou de bejaarde den dood ook niet gelatener onder de oogen zien dan degene, voor wie het sterven nog een voortijdig afscheid beteekent? Hoe heeft hij zich allengs met het denkbeeld van heen gaan verzoend; hoe heeft hij zich zijn be langstelling naar de overzijde verplaatst nu hij, van lieverlede vereenzaamd onder de levenden, nog slechts betrekkingen on derhoudt met het land van den dood, waar heen al zijn vrienden en magen geleidelijk zijn afgereisd. Wie den ouderdom beoordeelt, mag dit niet doen met den toetssteen van den le- venskrachtigen leeftijdevenmin als een kind de gemoedsgesteldheid van den vol wassene begrijpt, kan zich de volwassene in het gevoelsleven der grijsheid verplaat sen. Het ligt voor de hand, dal oen tach tigjarige evenmin zal gediend zijn met de vermaken en bezigheden van den middel baren leeftijd als de middelbare leeftijd gediend is met den tol en den hoepel van het kind. Er ligt verband tusschen leeftijd en ge luk. Het geluk van de ejugd is anders dan het geluk van den ouderdom. Gedurende geheel het leven wisselen onze wenschen neigingen en verlangens. Ieder punt van den tijd biedt zijn eigen schoonheid aan. En! de levenskunst is, elk van deze schoon heden op het juiste oogenbiik te grijpen. Dit is het, wat menig leven ontstemt en verdriet; dat men het juiste oogenbiik heeft verzuimd en nu naderhand tracht, de verloren schade in te halen. Hopeloos streven, het leven laat zich niet inhalen! Slechts wie kind weet te zijn in de kinder jaren, jongeling in zijn jonge ingstijd, man op het hoogtepunt zijner rijpheid, zal met waardigheid den ouderdom kunnen dra gen. Want ook de grijsheid bezit haar ge luk, doch het is, evenals alle geluk, een geluk van bijzondere soort. BUITENLAND. altijd gereed U te helpen, als gjj CJ bezeert door vallen, stooten, schrammen, snijden, klemmen of branden is Akker's Kloosterbalsem, die bovendien ouovertioffen is bij insectenbeten, smetten, zonnebrand en als wrijftniddel bij stijve spieren en verstuikingen. Vergeet dus niet een pot Kloosterbalsem op reis mede te nemen. Slecht 50 c. p. pot. Menschen omgekomen bij filmfabriek. brand De Belgische begroeting. Bij de behandeling van de begroot'.ng 1925 in den Senaat heeft minister Jansen er op gewezen, dat de nieuwe belastingen waarop het evenwicht der bcgrooting zou moeten berusten en die 120 miljoen hadden moeten opbrengen, nog steeds niet aange nomen zijn. Bovendien zullen de uitgaven de raming met 410 miljoen overtreffen, ten gevolge van de rentelast van de Ame- rikaansche leenmgen (voor 1925 135 mil joen), de vereffening der salarissen (100 miljoen) en van de pensioenen eai nog ver schillende andere wijzigingen. Onder deze omstandigheden, zei de mi nister, heb ik mij afgevraagd of het niet mijn plicht was eerst het aanvaarden van de nieuwe belastingen te eischen. Als men ech ter de onwillige belastingbetalers weet te vinden, kan men nog 200 miljoen binnen krijgen, n.l. nog 160 miljoen aan directe belasting voor het lo opende jaar en 50 mil joen achterstallige belasting. Bovendien is er een ontvangst van 60 miljoen, tengevolge van de inlossing van obligaties van indus trieel© ondernemingen wegens de Ameri- kaansche leening. Daar staat tegenover, t de indirecte belastingen 70 miljoen on der de raming b jij ven. Het overschot be draagt dus 200 miljoen, of de helft van het tekort van 410 miljoen. Wat de uitgaven betreft, kan de gewone begrooting niet worden ingekrompen. De buitengewone uitgaven echter zijn geraamd opI 1600 miljoen, waar slechts 100 miljoen aan buitengewone ontvangsten tegenover staat. 1500 miljoen moeten en* dus gevonden worden voor openbare werken, spoorwe gen, koloniale uitgaven enz. Dat is te veel. Ik ontken niet het nut der werken, doch de moeilijkheden om het kapitaal ervoor te vinden verplicht ons de minst belang rijke plannen terzijde te stellen. Duitschland en Frankrijk. De mislukking der ekonomische onder handelingen met Frankrijk geeft de Vor- warts aanleiding zijn waarschuwing tegen het gevaar van een „handels-politiek 1914" te herhalen. Het blad herinnert aan de strubbelingen met Polen en Spanje en vreest dat ook het voorloopig accoord met Engeland niet zal wordnen bekrachtigd als het kabinet-Luther den huldigen koers blijft volgen. De Voa-warts onthoudt zich van een oor deel over de onderhandelingen te Parijs, maar geeft te kennen dat het tot een mis lukking nooit had mogen komen. Er was, ondanks alle moeilijkheden, in elk geval een modis vivendi te bereiken geweest. Nu het spaak is geloopen verwacht het blad een bandeisoorlog met Frankrijk, evenals met Polen en het ducht daarvan een zeer ongunstigen invloed op de Fransche tarieven, die het parlement nog moet be handelen. Het ergste is dat al deze narigheid komt in een tijd, dat de Duitsche industrie meer dan ooit op uitvoer is aangewezen en dat de volslagen mislukking van de Duitsche tariefpolitiek reeds aan den dag is getreden voor de Rijksdag de tariefwetlen heeft be handeld. Welke volksvertegenwoordiging, waagt de Vorwarts, kan een regeering het gevaarlijke wapen van hooge tarieven in de hand geven, als ze reeds bij voorbaat heeft bewezen het niet te kunnen hanteeren en wanneer het geheele ekonomische leven ge- Te Berlijn is er brand uitgebroken in een filmfabriek. Eïet vuur breidde zich met ongelooflijke snelheid uil en dienten gevolge konden niet alle arbeiders zich op tijd in veilgheid brengen. Voorzoovcr reeds bekend is, kwamen ten minste 2 arbe.ders in de vlammen om, terwijl door de ontplof fing 7 arbeiders zwaar en verschillende licht gewond werden. De hcele fabr.ek brandde af. Hevige stormen boven Stockholm. Dinsdag heeft een hevige storm gewoed boven Stockiioiim. Er is 68 4n.M. regen ge vallen. De orkaan was de hevigste van do laatste 20 jaar. Er worden vele ernstige ongevallen gemeld. Groote brand te Glasgow. Een groote brand heeft Kelvin-hall. de grootste zaai van Glasgow alsmede een kerk verwoest. Er zijn honderden huizen beschadigd. De schade word; op bijna 1 millioen pond geschat. De vonken brachten teweeg, dat in verschillende doelen dei stad zes branden tegelijk uitbraken. BINNENLAND. De kabinetscrisis. De Koningin heeft Woensdag ter con ferentie ontvangen de heeren mr. H. C. Dresselhuijs en mr. H. P. Marchanl, voor zitters van de fracties in de Tweede Ka- loopl met die hooge tarieven te blij- j mer onderscheidenlijk van den Vrijheids ven zitten, zoodat de buitenlandsche han del onberekenbare schade lijdt en het bin- nenlandsche prijspeil tot een onzinnige hoogte stijgt? Een geallieerde wetenschap? In den internationalen raad voor weten schappelijk onderzoek, die te Brussel ver gadert, heeft prof. Lorentz gewezen op de bezwaren, die verbonden zijn aan de uitsluiting van de centrale mogendheden en verzocht aan de vergadering om de we tenschap haar universeel karakter te her geven. Afgevaardigden uit verscheidene andere landen vielen hem bij. De Belgen echter bleken, als steeds, tegenstanders van een verzoening en stelden bij amende ment voor alleen afgevaardigden uit landen, die bij den volkenbond aangesloten zijn toe te laten. Een besluit is nog niet genomen. ïDe ontruiming vlan het Rcerbekken. De gemeentebesturen van Hattingen, Witten a. d. Roer, Bochum, Gelsenkirchen en Recklinghausen hebben volgens de bla den van de bezetting de mededeeling ge kregen, dat de verschillende kwartieren in den loop van de week weer ter beschikking gesteld zullen worden. Het vertrek der troepen kan aan het eind van de week ver wacht worden. Hot regiment infanterie uit Hattingen en Witten gaat naar Worms. Een hittegolf in de Ver. Staten. De oostelijke staten van N. Amerika maken een geweldige hittegolf door. In twee dagen zijn er ten minste 9 menschen aan overleden. In tal van huizen is de blik sem geslagen. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engclsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Dat is alles wat iets te beteekenen heeft Denkt u maiar aan de manier, waarop u werkt." „Dr. Ed. stond op en wandelde in de kamer op en neer. „Je bent te jong." „Ik zal ouder worden." „Het plan bevalt mij niet erg," zei hij eindelijk. „Het is prachtig werk voor een oudere vrouw. Maar hot is het leven, kind het ruwe leven. Als we ouder worden verliezen we onze illusies eenige tenmin ste, Goddank niet alle. Maar om jou, op jou leeftijd, van aangezicht tot aangezicht te plaatsen tegenover de dingen zooals ze zijn en niet zooals wij wenschen dat ze zijn het schijnt mij zulk een onnoodige opoffering." „Vindt u zichzelf niet een zeer onge schikte persoon om van opofferingen te spreken," vroeg Sidney moedig. „Hebt u niet altijd, uw geheele leven Dr. Ed. kleurde tot aan de wortels van zijn geelachtig haar. „Zeker niet," zei hij bijna geprikkeld. „Max had talent; ik had bekwaamheid. Dat is iets anders. Een werkelijk succes is be ter dan twee halve successen." „Niet" hij glimlachte legen haar „niet dat ik het nut van mijn bestaan wil verkleinen. Maar er moet toch iemand zijn om het ruwe werk te doen-, en, al zeg ik het zelf, ik ben daarvoor tamelijk geschikt" „Zeer goed," zei Sidney. „Dan wil ik ook ruw werk doen. Natuurlijk had ik ge dacht iets anders te worden mijn vader wilde me naar de Universiteit zenden maar ik ben sterk en vol goeden wil. En tot één ding zal ik moeten besluiten Dr. Ed ik zal mijn moeder moeten onderhouden." Harriet ging de deur van de kamer voor bij zij was wat laat voor het avondeten. Dé man in de kamer zag vluchtig haar tengere, afhangende schouders, haar smal gezicht, haar on verbloemden leeftijd. „Ja, zei hij, toen zij het niet meer kon hooren. „Het is hard, maar het is billijk. Je tante kan haar gelegenheid niet laten voorbijgaan. Aileen ik zou wel willen, dat het niet behoefde." Alleen gelaten stond Sidney in de kleine kamer bij de rozen. Gedachtenloos streek ze zacht met haar hand langs de bloemen. Het leven, dat haar één dag te voren ge wenkt han jiet een droomvinger, stak nu ruwe, gebiedende handen naar haar uit. Het leven het ruwe leven. HOOFDSTUK III. Het recht om te leven. K. Ie Moyne was in zijn nieuw verblijf den eersten morgen vroeg ontwaakt. Toen hij op was gaan zitten en gaapte, zag hij zijn oude das met krachtige rukken onder de schrijftafel verdwijnen. Hij ontzette de das, zachtjes maar standvastig. „Jij en ik, Reginald," zei hij de schrijf tafel aansprekende, „zullen het met elkaar eens moeten worden. Wat ik op den vloer laat mag je hebben, maar van hetgeen er op valt blijf je af." Daar hij jong was en sterk, ontwaakte hij in een opgewekte stemming. De morgen zon' had hem altijd opnieuw moed gegeven en de zon scheen. Doch zijn stemming daal de toen hij zich gereedmaakte voor het ont bijt. Boos vertelde hij zich zelf, terwijl hij zijn oude kkeren aantrok, dat hij vrede had gezocht en gevonden en dat hij een ezel was ze nu niet te genieten. De kwestie was natuurlijk, dat hij van een geslacht was dat hard meestreed in den levensstrijd; solda ten en onderzoekingsreizigers zelfs een paar avonturiers van dc goede soort waren zijn voorouders geweest. Hij haatte vrede met doodelijken haat. K. Ie Moyne had alles opgegeven, ook de liefde voor vrouwen. Dit, natuurlijk, slechts in betrekkelijken zin. Hij had zich voor vrouwen te veel moeite gegeven en nu maakte hij zich in het geheel niet druk voor hen. Een klein gedeelte van zijn hersens telde cijfers op in het kantoor van een gasfabriek voor de som van twee dollars en vijftig cents per achl-urigen werkdag. Doch de werkelijke K. Ie Moyne, die droomen had gedroomd, had niets te maken met de cijfers, doch zat ergens in zijn hoofd en be spotte hem terwijl hij aan zijn taak ar beidde. „De tijd gaal voorbij en daar zit je," spotte de eigenlijke persoon. „Je bewijst bond en van de vrijzinnig-democraten. Penetratie platteland met a pothekers. Toen eenige jaren geleden in verband met de verschieten die het ontwerp Zie- kenverzorgingswet opende, de apothekers heil meenden te mogen verwachten van een grootscheepsche actie om overal ten plattelande apothekers te vestigen, heeft de Nederlandsche Maatschappij tol bevor dering der Geneeskunst een commissie be noemd „tot onderzoek naar het vraagstuk der penetratie van het platteland met apo thekers uit het oogpunt van de ziekenver zorging ten plattelande". Deze commissie komt tot de volgende conclusie Het stelsel van apolheekhoudcnd-genees kundige doet geen schade aan dc genees middelvoorziening en aan de volksgezond heid. Penetratie van liet platteland met apothekers geeft geen betere geneesmiddel voorziening, noch verbetering van de volks gezondheid, noch betere ziekenverzorging, bevordert den handverkoop, de vrije genees middelkeuze en de kwakzalverij en is ook op economische gronden niet te verdedigen.. Het hersteld contact. Int de bespreking welke 4 Juli j.l. plaats had tusschen den minister van Waterstaat en het bestuur van den C. B. P. T. T. wees de minister er op, dat het feit, het welk de onmiddellijke aanleiding heeft gevormd tot het verbreken van het con tact, door de regeering ontoelaatbaar werd de wereld groote diensten, is tniet? Twee en twee is vier en drie is zeven, dat komt uit. Degelijk werk voor een man, hé?" Iemand moet dat werk toch doen pro testeerde het kleine gedeelte in zijn her sens, dat de twee-vijf tig per dag verdien de. En het werkt verdoovend, hij kan niet denken, als hij 'tdoet. Er is iets praktisch in cijfers en iets redelijks. Hij kleedde zich snel aan en vergewiste zich of hij geld ge noeg had om een kaart voor vijf dollar te koopen bij Mc. Kee. En daar hij met an dere dingen de liefde voor vrouwen had opgegeven, vermeed hij naar Sidney rond te kijken toen hij uitging. Hij ontbeet bij juffrouw Mc. Kee en werd ingewijd in de geheimen van de knipkaart. Het voedsel was tamelijk goed en beslist overvloedig; en zelfs zijn in den ochtend grootere kies keurigheid had niets aan te merken op de netheid van de inrichting. Tillie bleek keu rig en niet gemakkelijk. Hij verbeeldde zich dat het niet aangenaam zou zijn te laat voor de maaltijden te komen Inderdaad, Sid ney had zoo iets al te kennen gegeven. Som migen van de eters zoo noemde de Straat hen, waagden in het spreken kleine familiariteiten met Tillie. K. Ie Moyne zelf was nauwgezet beleefd, doch gere serveerd. Hij was besloten de Straat buiten zijn mi sere te houden. Dat hij er was ko men wonen, was nog geen reden om zich te laten opnemen. Doch hij was zeer be leefd. Toen de doofstomme boekverkoo- per iets op een leitje schreef en het hem toeschoof, antwoordde hij in denzelfden geest. „We heeten u van harte welïtom in da Mc. Kee-familie," stond op het leitje ge schreven. „Zeer aangenaam in uw midden te zijn," schreef hij terug en mei een lichten schrik bemerkte hij, dat hij het meende. De hartelijke begroeting had hem getrof fen. Deze en het ontbijt wekten hein op; ook was hij klaarblijkelijk opgeschoten met Tillie. „Hebt u geen tandenstoker noodig?" vroeg zij toen hij wegging. Bij K/s vroegere levenswijze had hij geen tandenstokers gehadof, als zij er wel waren, waren ze opgeborgen geweest ge lijk de familiegeheimen. Doch een jaar van heen en weer trekken had hem veel geleerd. Hij' nam er één en stak hem nonchalant in zijn vestzak, zooals hij anderen had zien doen. Toen het drukke uur voor Tillie voorbij was, ging ze terug naar de keuken car schonk zich zelf een kop koffie in. Juf frouw' Mc. Kee woog het vleesch na. „Lijkt een aardige baas," zei Tillie met de koffie aan den mond, „die nieuwe man" „Week of maal?" „Week. Hij zou knap zijn, als hij er niet zoo neerslachtig uitzag. Knapte een beetje opf toen de heer Wagner hem een van zijn minnebrieven zond. Kamers aan den over kant bij Page. Juffrouw Mc. Kee haalde diep adem en schreef het stuk lamsvleesch in een boek in. (Wordt vervolgd.) ..L.'- - -

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1