„K" J\°. 78. Vrijdag 5 Juli'^928. 112° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON ABONNEMENT, Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCUË a COURANT ^0 BHi v CRifave Rttëml. \fenil. «Goesche Gnsaaf* -i-*1—en Iileenwens Ross' Drnkhers- en Uitgeversbedrijf en Kleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Dienstaanbiedingen eit aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. WEGBEREIDERS. (Nadruk verboden.) Kor! geleden zag ik een film, die me ontroerde. Hel was niet een van die sen- sationeele rolprenten, waarop zich hevige drama's afspelen, mei zelfverloochende moeders, ontmaskerde schurken of nobele minnaars. Het was niets anders dan de natuurgetrouwe weergave van een too- neeltje, zooals er duizenden eiken dag onder ons onmiddellijk bereik zijn te aan schouwen. Maar wij moeten er op leeren letten, om er de grootschhcid van te be seffen. De film diende om het publiek een indruk te geven omtrent den arbeid van het spoorwegpersoneel. We zagen locomotieven in de werkplaats uit elkaar nemen, en weer in elkaar zetten, opdat ze betrouwbaar zouden zijn voor de nieu we reis; we zagen dwarsliggers vervaar digen en rijtuigen, bruggen en seinpalen, we werden gevoerd binnen de kantoren, waar ambtenaren bezig waren, het spoor wegplan te ontwerpen, Kortom, wij kre gen een kijkje in de voorbereiding van het geen wij gewoonlijk slechts kennen, wanneer het kant en klaar te onzer beschikking staat. Ten slotte vertoonde de rolprent ons het herstellen van een spoorbaan bij nacht. Een leger werklieden was in de weer, om, tusschen het vertrek van den laatsten trein en de aankomst van den eersten, de oude spoorstaven los te schroeven, de dwars liggers uit te graven en te vervangen door nieuwe, gave rails op de plaats van de versletene aan te brengen en de aarden baan weer dicht te werpen met schoppen zand, Wat een bedrijvigheid, wat een gesjouw en gezwoeg! Zou wel een van de reizi gers, die den volgenden ochtend, behaag lijk gedoken in 't hoekje van zijn coupé, aan deze nijvere nachtwerkers gedacht hebben, die zweetend en zwoegend voor hem den weg bereidden, waarover zijn sneltrein zoo glad en geleidelijk voort- schoot? Zou wol één hunner een oogen- blik van erkentelijkheid hebben gewijd aan deze kudde ongenoemden, die op de wereld komen en van de wereld verdwij nen, na hun harden plicht werktuig lijk en zonder ophef te hebben vervuld? De machinist van den trein, de conduc teur, de stationschef, het zijn de zicht bare wezens, die wij kennen en voor wie wij een woord van waardeering over heb- Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zjjn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. i, A. L. G. Witte, Goes. ben. Maar wat zouden zij vermogen zon der dat leger onzichtbare werkers, dat ginds in de duistere smidsen de ge weldige locomotieven in elkaar klinkt, dat dwarsliggers schaaft en kerft en op stapels zeult en graaft in de aarden baan? Gaat het zoo niet in alle bedrijven? Wij bemerken alleen de weinigen, die het pro duct als uitkomst van veelvuldige bewer king ten slotte in gebruik brengen, maar hen, die den weg bereid hebben, bemer ken wij niet. Ik moest denken aan het graf van den onbekenden soldaat en zag in zijn vereering plotseling een treffend sym bool ook van den soldaat van den ar beid. Wij kennen zijn naam niet, zijn dui zend voudigen naam, maar zijn massaal zwoegen en slaven is even onmisbaar voor de overwinning en derhalve even gedenk waardig en bewonderenswaardig als dat van de generaals en maarschalken van den arbeid. Wat zouden de generaals en maar schalken van het optrekkend arbeidsleger vermogen, zoo niet de duizendvoudige on bekende soldaat den weg zorgvuldig had voorbereid? Zorgvuldigheid, slipte plichts betrachting is bij zijn bescheiden taak van even groote waarde, als bij de roemrij ken, die straits den door hem toebereiden weg zullen betreden. Eén fout in de lig ging der spoorstaven, één slordig aange draaid schroefje, één verwaarloosde barst in het staal der machine is voldoende om een spoorwegongeluk te veroorzaken. De beste machinist faalt, zoo zijn machine niet goed is. De beste werker ziet zijn arbeid mislukkend zoo zijn werktuig gebreken ver toont. Wat is er verdrietiger dan te moe ten tobben met een ontoereikend werk tuig! Een smid met een lossen hamer, een schilder met kledderige verf, een kleermaker met een stompe schaar, wat kunnen zij uitrichtenEn het zijn de half wassen, de jongmaatjes, de opperlieden, de helpers en bbloopers, op wie de taak rust, de werktuigen in orde te houden, waarmee dc meester moet werken. Welk een ver schil, zoo zij hun plicht met zorg vuldigheid waarnemen, dan wel het zoo nauw niet nemen met hun bescheiden taak. Wanneer gij soms een goede gedachte mocht halen uit een mijner bespiegelingen, hebt ge dit mede te danken aan een een voudig boekhandelaarsbediende, wiens naam ik niet ken, maar dien ik levens lang dankbaar blijf. Jaren aaneen had ik moeten peuteren met een vulpen, die lekte, die kraste, die verstopt zat, kortom die alles deed, wat een vulpen aan ver driet kan berokkenen. Al mijn aandacht moest ik op het werktuig richten, in plaats van op het werk. Het gaf niet, dat ik een nieuwe pen kocht en deze tweede voor een derde verwisselde, dat ik van den één naar den ander liep en klaagde bij de leveranciers. Totdat ik, een half jaar geleden, op een doorreis toevallig mijn nood klaagde in een boekwinkeltje, ergens in een stad, en daar voor het eerst iemand vond, die zijn bescheiden taak als bediende ernstig en zorgvuldig en me1 de noodige kennis behartigde. Sindsdien vlie gen mijn gedachten over t papier, alsof ik in plaats van een behoorlijke vulpen, een nieuw stel hersens m dat winkeltje had gekocht. Gezegend de gewotenstrou- we wegbereiders, die zich hun verant woordelijkheid bewust zijn, wanneer ze een staaf aan den dwarsligger schroeven, een fiets schoonmaken, een, vulpen ver knopen of een werktuig levere i, dat ver driet of vreugde kan veroorzaken, naar mate de onbekende soldaat als een held op zijn post staat of niet. door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. Le Moyne glimlachte in de schaduw. „Ik begin te gelooven dat het U al spijt." Zij was zeer verlangend hem gerust te stellen. „Hij ligt onder mijn onder uw schrijftafel. Hij is werkelijk niet lastig; maar hij bouwt een nest onder de schrijf tafel en als men niets van hem af weet, lijkt het heel vreemd een papieren patroon uit de naaikamer of een stuk linnen over den vloer te zien bewegen". Le Moyne vond dat het zeer belang wekkend zo\i kunnen zijn. „Maar, als er een nestje gebouwd wordt, is het dan niet mogelijk dal Reginald een wijfje is?" Sidney was tamelijk verlegen en toen hij dit zag haastte hij zich er bij te voe gen, dat voor zoover hij wist, alle eek hoorns nesten bouwden, onverschillig van welk geslacht zij waren. Het luchtte Sid ney op te ontdekken, dat hij in het ge heel geen verstand van eekhoorns had. Zij babbelde vroolijk over het teere schep seltje, hoe zij hem bevrijd had uit een menigte kleine jongens in het bosch, van haar pogingen om hem gezond te maken en van haar voornemen om hem, als hij BUITENLAND. Het Engelsche mijnbedrijf, In Engeland dreigt een conflict in het mijnbedrijf te ontstaan, wegens verschil van meening over arbeidsduur. Het Vad. schrijft naar aanleiding hiervan: De ko len het zwarte goud zijn jarenlang de grondslag van Engeland's rijkdom ge weest. Thans schijnt juist het kolenmijn- bedrijf het ergste te lijden onder de ge volgen van den nieuwen toestand. De waarde van den kolenuitvoer in de twaalf maanden eindigende op 31 Maart van dit jaar is 31 millioen ponden sterling kleiner geweest dan die van de daaraan vooraf gaande twaalf maanden. Sinds Januari 1924 zijn cr reeds 400 mijnen gesloten; de meeste zullen wel niet meer geopend worden. De oorzaken der crisis zijn ve lerlei: Duitschland, Frankrijk en België, de voornaamste concurrenten, zijn in staat goedkoopcr te produceeren. Rusland voor ziet niet alleen in zijn eigen behoefte aan kolen, maar heeft reeds drie schepen met kolen uit de Zwarte Zee-havens naar Italië kunnen zenden, naar dat Italië, waar vroe ger bijna uitsluitend Engelsche kolen kwa men. Ook Zuid-Slavië zendt kolen naar Triest. De valutakwestie speelt natuurlijk ook een groote rol. De invoering van den gouden standaard heeft den prijs der En gelsche kolen in het buitenland, naar Na tion uitrekent, met ongeveer 10 pet. doen toenemen. Een andere reden is het ge brek aan een rationeel gebruik der kolen. De waarde der mindere qualiteit kolen zou belangrijk verhoogd kunnen worden door de uitvoering van de bestaande plan nen, betreffende de voorziening van elec- trische kracht. Frankrijk en Italië heb ben beiden sinds den oorlog belangrijke eloctrische centralen ingericht, waarbijzij de in hun land aanwezige waterkracht ge bruiken. Duitschland heeft behalve de wa terkracht in Zuid-Beieren vooral gebruik gemaakt van zijn bruinkolen. De waarde van deze kolen wordt zeer vermeerderd door het feit, dat men ze voor de pro ductie van electrische kracht kan gebrui ken. Het zoeken naar practische middelen weer goed sterk was, weer naar het bosch terug te brengen en hem daar de vrijheid te hergeven. Le Moyne luisterde aandachtig en be gon belangstelling -ie gevoelen. Hij had reeds begrepen, dat het de kamer van het meisje was, die hij gehuurd had. Andere dingen h ad hij kunnen opmaken dien mid dag uit het snorren van een naaimachine, uit de zaakkundige manier waarop Sid ney de kleine kamer verhuurde, uit de vluchtige waarneming van een over haar naaiwerk gebogen vrouw voor een zonnig raam. Dit alles beteekende nette armoede en meer voortdurende zware eischen gesteld aan de jeugd en den moed van het meisje naast hem door ontmoedigde, ouder wordende vrouwen. Le Moyne, die zelf een tragedie door maakte in die dagen, een gevolg van ar moede en andere zaken, zat op de stoep terwijl Sidney babbelde en zwoer een stillen eed, dat hij het gewicht op den veerkrachtigen geest van het meisje niet zou verzwaren. En daar met het besluit tot het beoefenen van een deugd, deze reeds half gewonnen is, verloor zijn stem haar lusteloozen toon. Hij was niet van plan zich door dc Straat te laten be ïnvloeden. Hij had een muur opgebouwd tusschen zich en de rest van dc wereld en dien wilde hij niet over klimmen. Doch hij gevoelde geen wrok tegen anderen; zij mochten, wat hem betrof, uit het le ven halen wat ze konden. Sidney, die plotseling practisch werd, onderbrak zijn gedachtengang. „Waar is U van plan te gaan eten?" „Daar heb ik nog niet aan gedacht. Ik kan hier of daar onderweg, als ik naar de stad ga, wel iets eten. Ik werk om olie uit kolen te trekken, lieeft hetzelf de doel. In het rapport der Engelsche kolencommissie van 1919 wordt al erkend, dat de kolen ten slotte wel niet met succes zullen kunnen concurreeren tegen de olie en de electrische kracht, tenzij men de in de steenkool opgesloten krachten zelf doel matiger leert te gebruiken. Er is sinds het verschijnen van dit rapport in Engeland her haaldelijk sprake geweest van het bouwen van groote electrische centralen, maar tot nog toe zijn die plannen niet uitgevoerd. De vlootbasis te Singapore. In het Hoogcrhuis is de kwestie van den vlootbasis te Singapore weer eens ter sprake gekomen. Lord Thomson, die mi nister van luchtvaart is geweest in de vorige labour-regeering, vroeg of men van plan was een nieuw vast en een nieuw drijvend dok te bouwen. Heeft de re geering de mogelijkheid overwogen van het vergrooten van een of meer van de bestaande koopvaardijdokken, zoodat deze schepen van de grootste soort zouden kun nen opnemen. Hij weidde uit over de groote bezorgdheid, die in Japan is ge wekt door het hervatten van dit plan voor een vlootbasis te Singapore. Hij meende, dat wij een begin maakten met een programma, dat zeer kostbaar zou zijn en in zekere mate nutteloos en dat, hoewel niet bewust prevoceerend in elk geval verontrustend was. Graaf Stanhope, de burgerlijke lord van de admiraliteit, antwoordde, dat de mate van de uitbrei ding van de basis nog steeds in beraad was, en dat er nog geen beslissing was ge nomen omtrent het vaste dok. De admi raliteit was van meening. dat het goed- kooper zou zijn, een nieuw dok te bouwen, dan het bes-taande koopvaardijdok te ver grooten. Er is geen sprake van Singa pore te maken tot een groote basis zooals Portsmouth en Devonport. Het plan is zeer bescheiden en niet noodzakelijk kost baar. De regeering overweegt het heele plan nog eens na te zien, hoe het mogelijk kan zijn, het oorspronkelijke plan te be snoeien en het meer in overeenstemming te brengen met wat het land kan opbrengen. De graaf van Balfour, de Engelsche on derteekenaar van de overeenkomst van Washington, trachtte de vrees van lord Thomson weg te nemen. Hij zei, dat de kijk van de arbeiderspartij op de zaken in het Verre Oosten gegrond scheen op een zuiver denkbeeldige schets van een uitgebreid stelsel tot uitbreiding van de maritieme bemoeiing en de daaraan ver bonden kosten. Dit is gegrond op een groot misverstand. Het heele doel van het verdrag van Washington, voorzoover het betrekking heeft op den Grooten Oceaan, is het voorkomen van eenige verdere uit breiding van bewapening of van een wed strijd in bewapening tusschen de daar reeds gevestigde mogendheden. Bolsjewistische zeden. Een bijzondere correspondent van de „Tel." in Moskou schrijft over het sy- baritische leven van sommige sovjetlei ders. „Zoo heeft Zinovjef zijn machts positie in Leningrad gebruikt om zich met een menigte vrouwtjes te omringen, en zijn orgieën zijn een onderwerp van gesprek voor heel Leningrad geworden. Niet anders handelt de leider van het Russische Ondcrwijswezcn te Moskou, de vader van Rusland's nieuwe moraal, de opvoeder der jonge generatic, Loenats- jarski. Bezoekt men een theater te Mos kou, dan ziet men telkens weer andere actrices enz., die dan juist bij hem in de gunst zijn, want hij heeft ook 'l beheer over de schouwburgen. En als derde Don Juan onder de grootheden van het Krcn lin wordt altijd de heer Stjeklof-Nacbanv kes genoemd. Men sprak over Rndek's voorliefde voor mooie secrcitaresjesjnaar hij heeft er prijs op gesteld, dat de bui- tenlandsche correspondenten getuigden van zijn puriteinschen levenswandel, terwijl de faam zich wat de anderen betreft den mond niet snoeren liet. Zij maakten het zoo bont, dat het zelfs het Politieke Bu reau, dat anders van zijn getrouwen zoo veel door de vingers ziet, te erg werd. Zinowjef kreeg een berisping, en toen Trotski naar Moskou terugkeerde, ver luidde zelfs, dat Zinowjef in verband met zijn levenswandel uitgeslootcn zou worden. En thans nog staat hij niet vast op zijn beenen. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Staten van Zeeland. De volgende stukken zijn nog inge komen voor de a.s. Zomerzitting Afschaffing tollen. Een voorstel van de leden, de heeren Ph. J. van Dixlhoorn en M. W. Koster, om alle thans nog loopendc concessies heffing van tolgeld, verleend aan gemeen ten, polders, waterschappen, comité's en dergelijke lichamen, op wegen bij die lichamen in onderhoud, in te trekken of althans bij beëindiging van den gestchkn termijn niet meer opnieuw te verleencn. Ged. Staten wijzen er op dat de conces sies tot heffing van tolgelden worden ver leend door de Koningin en dat van intrek king der bestaande concessies door de Staten dus geen sprake zal kunnen zijn. Indien afschaffing der bestaande lollen mocht worden bedoeld door de voorstel lers, dan wordt opgemerkt, dat zulk cenc beëindiging der bestaande concessies, zon der medewerking door dc betrokken be langhebbenden, een vrij aanzienlijke uil- gave uit de Prov. kas zou beteekenen, die reeds daarom ongemotiveerd zou zijn wijl bij vroegere afschaffingen steeds door belanghebbenden financieel is medege werkt; tegenover hen zou dc afkoop door de Provincie alléén een groote onbillijk heid beduiden. Ged. Staten hebben meer malen pogingen aangewend, om tol af schaffing van tollen, dan hier dan daar, te geraken, soms met succes en steeds op het bureau van de gasfabriek, 'k Ge loof dat ik U dat nog niet verteld heb. Het is zeer onzeker, niet het bureau, maar het eten. Maar, het is gemakkelijk." „Het is slecht voor U" zei Sidney met beslistheid. „Het leidt tot slordige gewoonten: als U haast heb eet U na tuurlijk niet. U moet iemand hebben die U op bepaalde tijden verwacht." „Dat klinkt naar een huwelijk". Hij lachte lusteloos. „Dat klinkt naar het restaurant van Juffrouw Mc. Kee op den hoek. Voor vijf dollar hebt U een-en-twintig maal tijden en een kaart om te laten knippen. Tiiiie, het meisje dat in de eetkamer bedient, knipt voor ieder maal dat U krijgt. Al neemt U niet deel aan de maal tijden, uw kaart blijft goed totdat ze ge heel geknipt is. Maar Juffrouw Mc. Kee heeft niet gaarne dat U nu en dan weg blijft." „Dan ga ik naar Juffrouw Mc. Kee" zei Le Moyne. Ik geloof, dat ik tamelijk regelmatig zal komen als ik weet, dat die Tillie op me wacht met haar knipper". Het werd later. De Straat, die de nachtlucht wantrouwde, zelfs op een hec- ten zomeravond, sloot de ramen. Reginald had genoeg gegeten en zich neergevleid in een warm kuiltje in Sidney's schoot. Door anders te gaan zitten zag de man het gezicht van het meisje. Hij vond het zeer lief. Zeer zuiver, bijna stralend en jong. Vergeleken bij den middelbaren leeftijd, dien hij met zijn bijna dertig ja ren meende bereikt te hebben, geleek zij een kind. Er had een jongen in de scha duw gestaan toen hij de straat inkwam. Natuurlijk was er een jongen een knappe jongen met heldere oogen. Sidney keek naar de maan. Met haar neiging tot droomen, welke zij van haar reeds overleden vader geërfd had, zat zij stil de nacht te bewonderen. Doch haar hersens waren ook aan het werk, de practische hersens die ze met haar moeder gemeen had. „Hoe staat het met uw wasch", vroeg ze onverwacht. K. le Moyne die een muur gebouwd had tusschen zich en de wereld, had haar in gedachten reeds laten trouwen met den jongen in de schaduw en had een zonder ling gevoel van iets verloren te hebben. „De wasch?" „U verwacht toch een en ander van de wasscherij terug? En hoe doet u met uw kousen „Ik koop goedkoope en gooi ze weg als ze versleten zijn." „En knoopen?" „'k Gebruik veiligheid spelden. Als ze gesloten zijn kan men ze gebruiken knoopen." „Ik geloof" zei Sidney, „dat het hoog tijd is, dat iemand een beetje op u gaat passen. Als u Katie, ons dienstmeisje, zestig cents per week geeft, zal ze uw wasch doen en het goed niet aan flarden scheuren. En ik zal alles herstellen. K. le Moyne was stom van verbazing. Eenige oogenblikken later zeide hij: „Ik ben werkelijk verbaasd over U, juffrouw Page. Zoo wordt ik dus gehuis vest, gevoed, gewasschen, gestreken en versteld voor zeven dollars en zooveel per week." „Ik hoop", zei Sidney, ,dat u alles wat u overhoudt op de spaarbank zal zet ten".^ .Hij was nog eenig&zins verbluft toen hij de nauwe trap naar zijn kamer be klom. Nooit in zijn leven, dat tot kort geleden een werkzaam 'leven was geweest, waarin hij veel met mensehen omging, was hij zich zoo bewust geworden van vriendelijkheid en goedhartige belangstel ling. Het deed hem goed. Zijn gezicht verloor enkele van zijn lijnen van ver moeidheid. Bij de gaskroon rekte hij zich behagelijk uit. Toen stak hij de hand in zijn jaszak en haalde de geheel ontwaakte, achterdochtig glurende Reginald ie voor schijn. „Goeden nacht Reggie!" zei hij. „Goe den nacht oude jongen". Hij herkende zijn eigen stem haast niet meer. Zijn stem was opgewekt, ofschoon de kleine kamer heet was en hij, als hij stond, het onaangename gevoel had. dat zijn hoofd bijna het plafond raakte. Hij zette Regi nald voorzichtig op den grond voor de schrijftafel en de eekhoorn ging naar zijn nest. Het was laat toen K. Je Moyne naar bed ging. Een hoeveelheid ondergoed, ha veloos en zonder knoopen. had hij stevig tot een pakje vereenigd om het den vol genden morgen mee te nemen. Voor niets ter wereld zou hij willen hebben, dat Sid ney ontdekte hoe het met zijn ondergoed staid was. „Je zult nieuw ondergoed moeten heb ben K. le Moyne zei hij bij zich zedf, terwijl hij zijn das afdeed. „Nieuw onder- goed, en ook zal je de letter K lot een naam moeten uitbreiden". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1