Kinderen Prii,„zrrriAporiiir 3^ rAl ID All^1 - -• b»»o«.f2.g.11W\| HM. I illl K/l 11 ""it-iï" 3 FEUILLETON „K" N\ 77 Woei sdag I Juli 192&. II2Ö Jaargang. Afzonderlijke nummers 5 cent. jjlkj X^*JbL JR. JU! JR, ^R JR. Familieberichten 110 regels 12,40. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- ..-■■s, ift Dienstaanbiedingen ein aanvragen 15 en Vrijdagavond. v NHunl. Vflm. „Goesdie Graatf* Kleeuwens Ross' Drukkers- on Uitgeversbedrijf BUITENLAND. De werkloosheid in Engeland. Wat de rejfcering doet. lil het Lagerhuis heeft Mac Donald, de leider der Engelsche socialisten, over de werkloosheid gesproken. De premier, Baldwin, die hem beant woordde, zeide, dat de toestand wel ernstig is, doch niet ernstiger dan in de laatste zes jaar, zij het ernstiger in sommige op zichten dan verleden jaar. Op het oogen- blik z\jn in het werkloozenregister meer dan 17* miljoen meiischen ingeschre ven, wat 228.000 meer is dan verleden jaar. Ongeveer 70.000 hiervan zijn op de lijst gekomen tengevolge van wijzigingen in de vtrzekeringswet. 11werkloozen komen in hoofdzaak uit de steenkool-, de ijzer- en staal-, en de machine-industrie en scheepsbouw. In mindere mate d,ent mm rekening te houden met een groole werkloosheid in de katoen- en woinijver- heid, dcch deze is niet van zoo'n ernstigen aard. Ook dient men er rekening mee ie honden, dat de emigratie, die voor den oorlog gemiddeld 200 000 man 'sjaars bedroeg, de laatste vijf jaar gemiddeld slechts 130.000 man heeft bedragen en dat tegenover de oorlogsverliezen staat, dat in dien tjjd de emigratie geheel stil slond. Ook moet men rekening houden met de bevolkingsaanwas, die al dien tijd voort is gegaan. Hoe ernstig het echter ook zij, dat bijna 11 percent van de tot werken geschikte bevolking werkloos is, men rocg niet vergeten, dat daartegenover nog altijd 90 percent staat, dat wel werkt. O.ik bedenke men, dat in andere bedrijven, vooral die voor dagelijksche gebruiksarti kelen, de werkgelegenheid gestegen is, waaruit blijkt, dat de koopkracht van de gemeenschap in zijn geheel niet ernstig geleden heeft. Baldwin wees met name op do suiker. In 1919 waren 400 acres met bieten bebouwd, dit jaar 50.009. Dat geeft 5000 lieden geregeld werk, terwijl 3900 daardoor den geheelen zomer werk hebben gehad bij den bouw van fabrieken. Wat de bestrijding van de werkloosheid betreft, heeft de regeering alle tot dusver gebruikte middelen ter hand genomen en deze in bepaalde richtingen nog uitgebreid. Wat de ex pottered loten bijv. betreft overweegt de regeering nog verdere facili teiten en voorts onderneemt zjj stappen tot bevordering van moderniseering en her stel van de uitrusting van fsbrieken van wezenlijk belang. Ook heeft zij een om vangrijk schema van electriciteitsvoorzie- ning uitgeweikt, dat thans door een krach tige commissie onderzocht wordt. Voorts wees de premier er op, dat de regeering het wetenschappelijk onderzoek krachtig beeft aangespoord, dat van uitnemend be lang is voor de toekomst van de indnstrie, daar ten slotte op den langen duur het land moet overwinnen, dat met het meeste effect de wetenschap aan de industrie weet tn paren. Men heeft merkwaardige resul taten bereikt met de carbonisatie van steenkool en het daaruit verkrijgen vsn door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engclsch vertaald door A. M. ROOSENSTE1N. Zij boog voorover en legde zacht haar hand op zijn arm. „Ik wilde je niet kwetsen; maar, Joe, ik wil nog niet geëngageerd zijn. Ik wil nog niet aan trouwen denken. Er is eerst nog zooveel in de wereld te doen en te zien en te leeren". „Waar?" vroeg hij bitter. „Hier in de straat? Wil je nog meer tijd besteden aan tornwerk voor je moeder? Wil je nog meer zwoegen voor je tante Harriet? Of trappen op en af hollen om handdoeken aan kamerbewoners te brengen? Trouw mij en laat mij voor je zorgen." Wederom bracht haar gevoeligheid voor humor haar in gevaar. Hij zag er zoo jongensachtig uit terwijl hij daar zat met zijn blond haar in het maanlicht, zoo onbekwaam om zijn grootsche aanbieding gestand te doen. „Laat mij een poosje voor mij zelf zorgen. Nooit heb ik een eigen leven ge leefd. Je weet wat ik bedoel. Ik ben niet ongelukkig maar ik moet iets doen. En te eeniger tijd zal ik iets doen niet iets grootsch; ik weet dat ik dat niet kan; maar iets nuttigs. Daarna, na vele jaren, zal ik bij je terugkomen als je me petroleum en rooklooze brandsti f. De tijd voor commercieele toepassing is nog niet aangebroken, doch zal ongetwijfeld komen en dan zal het land de grootste stoot in zijn ontwikkeling krijgen, die het sinds de ontdekking vsn de stoomkracht heeft gehad. Hierop werd een motie van wantrouwen in het beleid der regeering met 373143 stemmen verworpen. De toestand in Oostenrijk. Onze landgenoot mr. Zimmerman, com missaris-generaal van den Volkenbond, heeft een rede gehouden over den toestand in Oostenrijk. Spr. zelde o.m. het volgende De toestand, waarin de nijverheid zich bevindt, is zoo moeilijk, dat alle krachten moeten samenwerken, om een nitweg te vinden. Ik overdrijf niet, wanneer ik zeg, dat de werkloosheid, in weerwil van de verbetering der laatste twee maanden, nog immer verontrustend groot is, en dat» zij relatief door de cjjfers van geen eokel land ook niet van Engeland wordt overtroffen. Dit probleem is van groote beteekenis, daar het een ondragelijken last, zoowel op het oeconomische leven, als op de staatsfinanciën, veroorzaakt. Het systeem der onderslenning is ven dien aard, dat, wanneer de werkloosheid toeneemt, de be drijven, die nog werken, steeds zwaardere lasten hebben te dragen, afgezien nog van de bijdragen, die elke onderneming moet storten. De bijdragen van den staat zijn eigen lijk niet hoog, maar daar de staat volgens de wet verplicht is de noodige gelden voor te schieten, drukken deze uitgaven sterk op de staatshuishouding, wanneer werk gever en -nemer niet meer in staat zijn, aan hun verplichtingen te voldoen. Spr. verwachtte niet, dat er spoed:g verandering in dezen ongunstigen toestand zou komen. Spr. eindigde met de volgende belang wekkende verklaring De oorlog en de jaren, die daarop volg den, behooren ongetwijfeld tot de ver schrikkelijkste, die de menschheid ooit beleefde. Maar één waarheid hebben zij met groote duidelijkheid geleerd, en wel, dat een welvarende arbeidersklasse zonder bloeiende ondernemingen niet denkbaar is. Ik beschouw de bedrijven als het mid delpunt van het oeconomische leven, als lichamen, wier groei en bloei dentiek is met de welvaart van het land, als zuilen, waarop die welstand rust. Bij het bestaande systeem van voortbren ging en geen ander bleek tot heden bruikbaar te zijn zjjn zij de groote arbeidsgemeenschap, de bronnen van het bestaan van werkgever en werknemer, en het is dan ook aan geen twijfel onder hevig, dat maatregelen, die schijnbaar ten doel hebben den werkgever en zijn winst te treffeD, in werkelijkheid de onderneming zelf en daarmede de arbeidsgemeenschap van duizenden en duizenden benadeelen. Van geen ander standpunt kan der- dan nog hebben wilt." „Wanneer?" „Hoe zou ik dat nu weten? Hut zal een lange tijd zijn." Hij haalde diep adem en stond op. De zomeravond had alle bekoring voor hem verloren. Hij keek in de richting, welke Palmer Howe gevolgd had toen hij Sidney's vriendin Christine naar huis bracht. Palmer zou altijd weten wat hij aan Christine had. Zij zou nooit praten over iets te doen of iets te zijn; of zij zou Palmer trouwen of zij zou hem niet trouwen. Maar Sidney was zoo niet. Zij was niet eens aanhalig. Toen hij haar arm gekust had Hij beefde een weinig bij de herinne- ring. „Ik zal je altijd willen hebben" zei hij. „Maar je zult nooit terugkomen". Het was geen van beiden ingevallen, dat deze op zoo. tragische wijze besproken terugkomst, afhankelijk was van een in hooge mate twijfelachtig vertrek. Op dien zomeravond scheen niets zoo oowaarschijn lijk als dat Sidney ooit vrij zou zijn om haar eigen bestemming te bepalen. De Straat, die zich noord- en zuidwaarts uit strekte in twee rijen van huizen, welke elkaar in de verte schenen te raken, sloot haar in. Zij was geboren in het kleine steenen huisje en zooals zij bij het huis behoorde, zoo behoorde dit bij haar. Haar handen hadden den grenen vloer geschuurd en geverfd; haar handen hadden het lat werk aangebracht, waarlangs de klimplan ten de schuttingen beklommen; zij had zelfs de schuttingen gewit, niettegen staande de moeilijkheid om de kalk te islSjjk fcj;) zich bezeerd hebben «ebruik dan dadelijk fig^/éir.PUROLÉl halve de mate der belasting, die handel en nijverheid drukken, beoordeeld worden, en evenmin bestaat er ook voor de sociale eiscben een andere maatstaf. Voor den staat zijn alle bedrijven dringend noodig, want hun bloei is de welvaart van het volk. De toestand in China. Uit Sjanghai wordt gemeld De algemeene staking is geëindigd. De winkels gaan weer open, maar de scheep vaart blijft verlamd en de Japansche eu Engelsche katoenfabriekeu zijn nog steeds gesloten. l)e radicale elementen, dia vóór de algemeene staking en den vreemde lingen-boycot zjjn, trachten door intimi datie de arbeiders van tal van fabrieken af te houden. Verscheidene groepen Chi neesche stakers drongen het internationale gebied binnen, waar zij auto's met steenen wierpen. Zij werden door de poli'ie uit eengejaagd. Van de winkels zijn 89 procent weer geopend. BINNENLAND. Het vliegongeluk te Landrecies. Baron J. C. van Haersolte, compagnon van den heer Labouchère, een der slacht offers, heeft te le Quesnoy een kodde beier gesproken, die hem verklaarde, het ongeluk als het ware te hebben meege maakt hij liep in bet bosch en hoorde een vliegmachine overkomenonwille keurig trachtte hjj met het oog de machine te volgen, maar hjj kon haar niet ont dekken, omdat een fijne regen en een drabbige wolkenmassa zelfs de krninei van de boomen voor hem onzichtbaar maakten. Even later hoorde hij een zwaren slag en hevig gekraak daarna was het stil, en toen begreep hij, dat er iets met de machine gebeuld moest zijn. Onmid dellijk ging hij op onderzoek uit en enkele minuten later was hij bjj bet wrak, waarin hij terstond naar de slacht offers zocht. Alle vier bleken toen reeds te zjjn overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk heeft de heer Plesman van den heer Behage, chef van de motor- afdeeling te Rotterdam, de volgende bij zonderheden gekregen. De weerberichten uit Brussel, Valenciennen en St. Quentin luidden alle drie ongeveer 2 K.M. licht. Het is de gewoonte, dat Brussel aan overtrekkende vliegers seint, wanneer op de route Brussel-Parijs de weersomstandig heden slechter zjjn gewordenthans was daar echter geen enkele reden voor, want het schijnt, dat de wolkenlaag en de fijne regen boven het woud van Mormale geheel plaatselijk waren. De route, die de vliegers nemen, leidt van Bergen over den weg blusschen cn het blauwsol goed tc mengen. „Zij is handig" had tanto Harriet brom mend toegegeven, toen zij, va,n achter de naaimachine, Sidney's jonge sterke ar men aan dit eenvoudige lente-werkje be zig zag. „Ze is buitengewoon!" had haar moe der gezegd, terwijl zij gebogen zat over haar werk. Zij was niet sterk genoeg om de naaimachine in beweging te houden. Terwijl Joe Drummond daar op het plaveisel stond, zag hij zijn hoop op het bezit van Sidney verdwijnen in een vage en onbeapalde toekomst. „Ik ben niet van plan je op te ge ven", zei hij volhoudend. „Als je terug komt vindt je mij wachtende". Toen de schok over was en de zaken alleen maar waren uitgesteld toonde hij zijn verdriet een beetje, stak zijn handen in zijn zakken en keek nijdig de straat in. Zijn scherpe blik ontdekte een zwakke bewegende schaduw; hij verloor ze weer uit het oog, doch ontdekte ze weer. „Goede Hemel, daar is Reginald", riep hij en liep de schaduw achterna. „Pas op de kat van Mackee!" „Sidney liep hard mee; zij haalden hem in. Het wild, een eekhoorn van een decimeter, aarzelde, piepte weerspannig en was in Sidney's hand gevangen. „Jij deugniet", riep ze. „Jij miserabel klein beest, en dat met katten overal cn geen noot in den omtrek. „Dat herinnert me aan iets" Joe stak een hand in den zak. „Ik Heb een paar kastanjes voor hem meegebracht, maar vergat ze. Hier zijn ze.' i De ontsnapping van Reginald had het naar le Csteauop de routekaart van den piloot staat de rand van bet bosch van Mormale als herkenningspuntwan neer de vlieger in de Ijjn van dien rand vliegt, heeft hij de juiste richting. Wat is echter gebleken Sinds eenigen tijd is men bezig het woud van Mormale te kappen, de heer Van Haersolte deelde mee, dat men daar reeds zeer ver mee gevorderd was. Het schijnt, dat de piloot met deze verandering niet op de hoogte wasblijk baar heeft de Eransche dienst verzuimd, de K. L. M. daarvan kennis te geven. De nieuwe boschrand is dus oorzaak geweest, dat Klundert uil den koers raakte. Nog geen 200 M. achter dezen boschrand rijst een met hooge boomen begroeide heuvel op, volgens de kaart van een hoogte van 180 M. Bij het volgen van den vroegeren boschrand lieten de vliegers den heuvel links liggenKlundert vloog nu echter den nieuwen boschrand volgend, recht op den heuvel aan. Gezien de dichte mist- laag, is het niet onwaarschijnlijk, dat hij eerst op het laatste moment den heuvel bemerkt heeft. Men moet niet vergeten, dat de machines een snelheid hebben van 150 K.M. in het unr, dat is 2'/i K.M. in de minunt. De piloot heeft toen ge probeerd, den heuvel te ontwaken door in de rechterbocht te gaan. De rechter vleugel is toen echter reeds door de toppen der boomen afgerukt, en daarmede was het lot van de drie passagiers en den piloot in minder dan een kwart-seconde voltrokken. Een geneesheer verklaarde, dat de dood zeer plotseling moet zijn ingetreden. Van brand in het toestel is absoluut geen sprake, het is geheel vernield niets ervan zal naar Nederland terugkomen. Scholierkaarten bij de spoorwegen. Naar wij vernemen zullen de Neder- landsche spoorwegen met ingang van 1 Juli 1925 ook scholierkaarten verkrijg baar stellen voor een tijdvak van elf maanden kostende per tarief-kilometer f 10 voor de eerste, f 7,50 voor de tweede en f 5 voor de derde klasse, met opwaart- sche afronding van de prijzen op geheels guldens en met een minimum van f 80 voor de eerste, f 45 voor de tweede en f 30 voor de derde klasse, welke prijzen in hun geheel bij vooruitbetaling voldaan moeten worden. De Nederlandsche spoor wegen in 1924. Aan het jaarverslag over 1924 van de Mij. tot Expl. van S.S. en de Holl. IJz. Sp. Mij. is het volgende ontleend De sluitende rekening, welke wrj bij het uitbrengen van het vorig jaarverslag meenden ook voor dit jaar niet in uit zicht te kunnen stellen, werd bereikt. Wij danken dit, behalve aan een nieuwe aanzienlijke verminderiig van exploitatie kosten, aan een toeneming van opbreng sten, die, hoewel bescheiden, de baten tragische van den avond tamelijk wel verdreven, 't Is waar, Sidney wilde hem de eerste jaren niet trouwen, maar feitelijk had ze beloofd het te eeniger tijd te doen. En wat beteekenen een paar jaar meer of minder, als men een en twintig jaar is, het zomeravond is en het leven nog eeuwig schijnt te zijn? Sidney hield het kleine eekhoorntje in haar warme, beschermende handen. Zij glimlachte tegen den jongen. „Goeden nacht, Joe." „Goeden nacht. Zeg Sidney, wij zijn meer dan half geëngageerd. Wil je mij niet goeden nacht kussen?" Zij aarzelde; ze kreeg een kleur en voelde haar hart kloppen. Kussen waren zeldzaam in de kalme kleine huishouding waartoe zij behoorde. „Ik ik doe het liever niet" „Toe! Ik ben niet erg gelukkig en het zal iets zijn voor me, om er. nog eens aan te denken". Zoo zou Sidney's eerste kus toch nog buiten haar hart om zijn gegaan, ofschoon zij besloten had dat dit nooit zou gebeu ren. Een kus uit enkel medelijden. Doch een hooge gestalte doemde uit de scha duwen op en kwam met vluggen tred nader. „De huurder"," riep Sidney achteruit gaande. „Vervloekte vent". Arme Joe! zijn zomeravond was ge heel bedorvenhij had geen liefkoozing om er aan te denken, doch een machtigen mededinger, die zoowel de jaren bezat als de lengte, welke bij tekort kwam. De huurder kwam gestadig nader. Toen bij de stoep bereikte, zat Sidney daar ze- opvoerde tot zoodanig bedrag, dat daar uit niet slechts alle kosten en lasten, doch ook het gegarandeerde dividend be streden knnnen worden. De opbrengsten nit het vervoer van reizigers en bagage liepen opuieuw tetug, thans met f 2.038,754, wat voor een deel aan den economischen toestand, anderzijds aan de concurrentie der autodienst wordt toegeschreven. De opbrengsten uit het goederenver voer stegen met f 6.435,727. Gesloten water in de eerste maanden van het jaar, opleving van den export van producten van Nederlandscheu bodem na de stabili seering van het ruilmiddel in Duilach- land en omleiding van vervoer, dat ten gevolge van de toestanden in bezet Duitachland niet de kortste route over de zuidelijke overgangspunten volgde, droe gen daartoe voornamelijk bij. De exploitatiekosten waren f 20.408,725 lager dan in 1923. In een tijdvak van drie jaren zijn zij nu van ruim f 194 millioen tot ruim f 130 millioen of met bijna verminderd. Dit zeer belangrijke resultaat is ten deele te danken aan prijs daling van brandstoffen ex materialen, doeh voor het grootste gedeelte aan maat regelen van bezuiniging en vereenvoudi ging. Storting in de algemeeDe reservefond sen, waaraan sinds 1919 niets tegoed ge schreven is, lieten de uitkomsten welis waar nog niet toe, maar toch kon voor enkele verliezen voorziening getroffen worden. Daarvoor is aangewend het be drag waarover beschikt kon worden zon der het batig saldo der «rekening van gemeenschappelijke baten en lasten" te doen dalen beneden de som, noodig ter betaling van het gegarandeerde dividend. Op een algemeene tariefverlaging kan nen wij, in spijt van de verblijdende uit- komstsn van het jaar 1924 en de waar schijnlijkheid van eenige verdere daling van exploitatiekosten, tot ons leedwezen nog geen uitzicht openen. De in het nieuwe jaar voortgaande daling van de opbrengsten van reizigers en bagage en opnieuw ingetreden vermindering van de opbrengsten uit het goederenvervoer blij ven ons tot de grootste behoedzaamheid nopen. PROVINCIE-NIEUWS. Goedkoope trein. Op Donderdag 9 Juli laten de Ned. Spoorwegen een goedkoopen trein loopen naar Dordrecht, in verband met de ten toonstelling van het Ned. Trekpaard aldaar. Voor bijzonderheden zie mende annonce. Wij vertrouwen dat ditmaal de kaarten ■iets reeds zullen zijn «uitverkocht" vóór den aangegeven aanvangsdag van den verkoop, zooals dit het geval is geweest bij d?n goedkoopen trein op 2 Juli naar Rotterdam. Het strooibiljet bepaalt De verkoop der kaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan Donderdag 2 en wordt dig en alleen. Hij nam zijn liocd af: hij had hard geloopcn en zag er warm uit. Hij droeg een koffer, doch de mcnsclien in de straat droegen altijd zelf hun ba gage, behalve de jonge Wilson aan den overkant. Doch die was bekend om zijn luxueuse gewoonten. „Heet, is 't niet?" vroeg Sidney na dc gewone begroeting. Zij wees naar de plaats» welke Joe juist ontruimd had. „U moet u hier maar een beetje laten afkoe len. Binnen is het net een oven. Ik had u dat eigenlijk moeten zeggen voor u de kamer nam. Deze kleine huisjes zijn vrec- selijk heet met hun lage daken". De nieuwe huisgenoot aarzelde. De stoep was zeer lang en hij was lang. Bo vendien, hij bemoeide zich liever niet met de menschen in het huis. Lange avon den om te lezen, rustige nachten om Ic slapen en te vergeten; daarvoor was hij gekomen. Maar Sidney had plaats gemaakt en glimlachte hem toe. Onhandig ging hij op de lage stoep zitten. Hij scheen veel tc groot voor het huis. Sidney dacht met- schrik aan de kleine kamer boven. „Ik geef niet om hitte. Ik ik geloof, omdat ik er niet aan denk", zei hij, ver wonderd over zich zelf. Reginald, die zijn kastanje op had, piepte om een andere. Le Moyne schrok. „O, dat is Reginald, mijn eekhoorntje, maar". Sidney schilde een kastanje met haar sterke witte tanden. „Dat had ik U ook moeten vertellen. Ik vrees, dat het U zal spijten de kamer genomen te hebben." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1