„K" Purol geneest en verfraait de Huid j\T0. 76. Maandag 29 Juni 1925. 112° Jaargang. Stemt op Lijst 26. De eischen van den Vrijheidsbond. Waarom Vrijheidsbond. FEUILLETON Een waarschuwing. Aan öe moeders. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i OOIRAM' |fe§BH V.X.. .-ivKa a x Dït&HVe R)aBÜ. Wölh «Goesche CtJUraDt"* en Ktaeuwens Ross' Drukkers- en Ultseversbedrilf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf regel Advertentien worden aangenomen tot IZ uur voormiddag. Wij raden onze lezers met klem aan Woensdag 1 Juli te stemmen op een der Candida ten van LIJST 26. de Candida tcnlijst van den VRIJHEIDSBOND, welke de volgende namen bevat: 1. Dresselliuys, H. C, 's Gravenhage; 2. Westerman, Joh., 's Gravenhage; 3. Bierema, S. E. B., Usquert; 4. Eerdmans, B. D., Leiden; 5. Teenstra, E. M., 's Gravenhage 6. Roos, C. G., Vlaardingen; 7. Pattist, J. N., 's Gravenhage 8. v. Straaten v. Nes, J. H., Boskoop; 9. van der Wcijde, A., Zierikzee 10. Kerbert, J. J., Monster. Wijst één uit deze Candida ten aan, door het hokje bij zijn naam in te vullen. Men mag slechts één hokje invullen. Gaat allen ter stembus! Ook de vrouwen! Indien gij thuis blijft beleekent dit een voordeeltje voor uw politieke tegenstanders De Vrijheidsbond heeft de volgende tien eischen in zijn programma: 1. Internationale ontwapening door versterking van den Volkenbond. 2. Verdediging van de geestelijke vrij heid. 3. Verlaging van belastingen. Vereen voudiging van den staatsdienst. 4. Verhooging van de welvaart van Nederland en de ovcrzeesche gebieden en versterking van den ouderlingen band. 5. Vrijhandel. 6. Vermindering van overheidsbemoei ing. Versterking van het particulier ini tiatief. Afbouw en vereenvoudiging" van de sociale voorzieningen voor de econo mische zwakkeren, waaronder premievrij staatspensioen. 7. Verheffing van de openbare school. 8. Versterking van den band tusschen kiezer en afgevaardigde. 9. Vrijheid van arbeid, ook voor de vrouw. 10. Verhooging van de productiviteit van onzen nationalen bodem. Verbetering van onze verkeerswegen. Meer waardee ring voor den landbouwenden stand. Uit de artikels, welke zoo in den loop van het jaar in ons blad zijn verschenen, is het antwoord op bovenstaande vraag gemakkelijk te distilleeren. We meenen dus kort te kunnen zijn. De Vrijheidsbond is de partij 2 door MARY ROBERTS RINEHART. Uit het Engelsch vertaald door A. M. ROOSENSTEIN. „Hij is een beetje ouder dan jij, maar dat zegt nog niet dat hij oud is." Joe was eenentwintig, en zich erg be wust van zijn jeugd. I „Over twee dagen is hij smoorlijk op je" Zij lachtte luid. „Ik word niet verliefd op hem daar kun je zeiter van zijn. EI ij is lang en erg ernstig. Boven de ooren is zijn haar al liee- lemaal grijs." Joe betuigde hierover zijn voldoening. „Hoe heet hij?" „K le Moyne." „K?" „Ja, dat zei hij." De belangstelling voor den kamerbe woner verflauwde. De knaap verviel we der in dien wonderen staat van tevreden heid waarin hij steeds verkeerde wanneer Sidney bij hem was. In zijn jonge ziel kwamen gedachten op, die hij niet onder woorden kon brengen. Het was gemakke lijk genoeg gesprekken met Sidney in el kaar te zetten, als hij niet bij haar was, maar aan haar voeten, terwijl haar zachte rokken hem aanraakten als zij zich bewoog en haar levendige gezichtje zich naar hem die den b ree den middenweg bewandelt, is de partij die niet te vinden is voor ex cessen, voor buitensporigheden noch in rechtschc noch in linksche richting. De Vrijheidsbond is de partij die zich laat leiden door het gezond ver stand en die zich niet over geeft aan luchtspiegelingen en fantasiën. De Vrijheidsbond is de partij die voorstaat hlct algemeen belang en niet het eigen belang. De Vrijheidsbond is niet de partij van mooie, doch niet te verwezenlij ken beloftes, zij is de partij van de daad. Wanneer gij niet wilt dat eenzijdige ontwapening ons land weerloos overlevert aan eiken invaller, waardoor het gevaar om bij een toekomstigen oorlog te worden betrokken, zoo groot mogelijk is. Zijt gij vóór een welvaartspolitiek, waar van het geheele volk de vruchten zal pluk ken en niet enkele groepen der bevolking, ten koste van anderen. Zijt gij tegen de knechting van een meer derheid, door een minderheid, zooals b.v. ds. Kersten en anderen, die voorstaan, Zijt gij tegen de verregaande en kost bare versnippering, zooals die zich heden ten dage bij het bijzonder onderwijs de monstreert, stemt dan: DE VRIJHEIDSBOND. Het Vaderlandsch Verbond heeft zich niet duidelijk uitgesproken over zijn hou ding ten aanzien van het vrijhandelbegin- sel. Echter is ons een rede van den heer Simon A. Maas, een der vooraanstaande leden van het Verbond bekend, waarin deze zich een voorstander verklaart van de nieuwe Tarief wet. Men zij dus voorzichtig! Moeders!, wanneer gij Uw stem gaat uitbrengen, bij de a.s. verkiezingen, bedenkt dan, dat ons leger voor ons land de eenig- ste kans schept, oan builen een toekomsti gen oorlog te blijven. Het jaar 1914 heeft dit bewezen. Wanneer gij dus uw zonen liefhebt, stemt dan niet op een eenzijdigen ont- wapenaar Nederland alleen weerloos be teekent: den oorlog hier binnenhalen. INTERNATIONALE ONTWAPENING is natuurlijk best en daarvoor is de VRIJHEIDSBOND. BUITENLAND. De financiën in Frankrijk. De Fransche financiën zijn danig in de war en Caillaux, den minister van de schatkist, doet wanhopige pogingen om te geraken uit het inflatie-moeras. Zoowel Kamer als Senaat hebben nu toekeerde, was hij totaal sprakeloos. Onverwachts geeuwde Sidney. Hij was hier diep door beleedigd. „Als je misschien slaperig bent..." „Stel je niet aan. Ik heb je graag hier, maar ik heb vannacht laat opgezeten om te lezen. Ik wou wel eens weten wat je daar van denkteen van de personen uit het boek dat ik las, zegt, dat iedere man die die van een vrouw houdt zijn merk op haar achter laat. Ik veronderstel dat zij probeert te worden wat hij denkt dat zij is, tenminste voor het oogenblik, en dat ze nooit weer precies zoo kan zijn als ze eerst was." Ze zeide „houdt van" in plaats van „liefheeft". Het is een van de gewoonten der jeugd om de dingen niet bij hun j ui sten naam te noemen in het groole levensspel. Misschien wordt het woord „liefde" over gelaten aan den vurigen woordenschat van den minnaar. Zeker is het dat Sidney het woord vermeed, alsof zij zich op gevaarlijk terrein bevond. „Iedere man! En hoeveel mannen denk je wel dat echt om een vrouw geven?" „Nou, daar heb je de jongen, die die van haar houdt als ze allebei jong zijn." Dit was een schalksche zet, maar Joe ging rechtop zitten. „Vervolgens ontgroeien ze die dwaas heid allebei. En daarna zijn er doorgaans twee mededingers, en trouwt zij met een van hen dat is drie." ^„Waarom komen ze die dwaasheid al tijd te boven? Zijn stem beefde een wei nig toen hij dit zeide. „Och, dat weet ik niet. Je ideeën ver anderen. In ieder geval verte! ik je enkel Caillaux' plannen met groote meerder heid aangenomen. Wat houden nu de plannen in. De N. R. Crt. geeft de volgende uit eenzetting van deze ingewikkelde voor stellen: De vorige regcering (van Harriot) had wettelijke goedkeuring tot 13 Juli weten te verkrijgen op een overschrijving van de grens van de bankbiljetten-uitgifte en van de voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de Schatkist met 4 milliard francs, m. a. w. op een inflatie tot dit bedrag. De termijn van 15 Juli was door de wetgevende macht gesteld, om haar slechts tot dien dag en niet langer tijd te laten voor het aanwijzen van nieuwe be lastingbronnen, waaruit geput kon worden om de abnormale overschrijding van de voorschotten terug te betalen. Nieuwe wet gevende maatregelen tot aanboring van deze bronnen hebben intusschen ook on der Caillaux' beheer op zich laten wach ten, en daar de Schatkist voor dringende eischen en betalingen staat, stelt hij nu zoo waar voor de tot 4 milliard wettelijk toegestane, maar inmiddels alweer heime lijk overschreden inflatie met nog eens 6 milliard te verhoogen. Dit beteekent dus dat de oorspronkelijke geoorloofde biljetten-circulatie van 41 milliard, na dien verhoogd tot 45 milliard, op 51 mil liard gebracht wordt cn het voorschot van de Bank van Frankrijk aan de Schatkist op 32 milliard. Dit is eigenlijk geen in flatie, zegt Caillaux, want nu ga ik een 4 pets.-leening uitgeven, uitsluitend aan te bieden aan de houders van nationalc- verdedigingsbons (in werkelijkheid: schat kistbiljetten op korten termijn), welke deze houders ongetwijfeld zullen nemen, inruil voor hun bons, omdat de stukken van de leening zullen luiden in op hun goud- waarde van het oogenblik gestabiliseerde franken. Zoodoende zet ik dus een portie vlottende schuld (namelijk verdedigings bons) in vaste, gefundeerde schuld om. Daarmee wordt tegelijk- bet tijdperk der leeningen gesloten, want dc begrooting voor 1926 moet en zal in evenwicht komen. De Engelsche luchtparade. Zaterdagmiddag heeft op het vlieg veld Croydon bij Londen de buitengewone parade der Engelsche luchtvloot plaats gehad. De Koning, do Koningin en ver scheidene leden van het Koninklijk Ihuis waren aanwezig. Meer dan 70.000 perso nen waren voor het schouwspel opgeko men en er was een leger van automobielen als nooit te voren bij ecnige gelegenheid in Londen of geheel Engeland gezien was. De gezamenlijke luchtvloot voerden den geheelen middag manoeuvres uit, zonder dat het kleinste ongeval voorkwam. Scheeps-ongeluk. Uit Halifax wordt gemeld, dat tus schen een sleepboot en het stoomschip Marloch van de Canadian Pacific een aanvaring plaats gehad heeft De sleep boot werd in twee stukken gesneden en zonk dadelijk. Toen het water in de ke telruimte drong, ontploften de ketels en vloog de rest van het schip in de lucht. De geheele bemanning, uit 9 koppen be staande, is omgekomen. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen weck eindigende 25 Juni in Nederland uitgesproken 96 faillisse menten tegen 92 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Juni 1925 2095 faillissementen tegenover 2165 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een rumoerige kiezers- vergadering. In een stampvolle zaal van het gebouw der Chr. Jongemannenverecniging traden Woensdagavond op voor de afdeeling Den Haag der Staatkundig Gereformeerde Par tij ds. G. H. Kersten, lid der Tweede Kamer en ds. P. Zandt, Ned. Herv. predikant te Delft. De bijeenkomst werd met gebed, psalmgezang cn bijbellezing geopend. Nadat vervolgens psalm 81 gezongen was, kwam ds. Kersten aan het woord. Toen deze, sprekende over de A. R.- partij onder meer zeide, dat het samen gaan van de A. R. met Rome de punten van de belijdenis heeft afgevijld, gingen er ernstige protesten uit de vergadering op, en klonken uitroepen als: onwaar! Je moet debat geven! Alles onwaar! De vergadering werd zeer rumoerig. Men schreeuwde uit den A. R. hoek voort durend, zoodat eenigen tijd de vergadering geen voortgang kon vinden, en ds. Ker sten uitriep: „Het is wel mooi, dat men in Den Haag ook eens ziet, wat de opzet der A. R. is! Revolutie willen ze! Daf noemt men tegenwoordig A. R.aldus le zen wij in het verslag van „de Tel." De politie moest tusschenbeide ko men eer ds. Kersten weer aan het woord kon komen. Het vliegongeluk b ij Landrecies. De directeur der Kon. Luchtvaart-Mij de heer A. Plesman, hoorde Donderdag avond van het ongeluk in zijn hotel te Brussel. De heer Plesman kan niet aan nemen, dat het ongeluk veroorzaakt zou zijn d oor een motorpanne, want de toe stellen van Fokker hebben bewezen, dat zij na een motordefect rustig in glijvlucht kunnen dalen. Weliswaar is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat er bij het woud van Mormale geen geschikt terrein voor noodlandingen is, maar de heer Plesman houdt er zich van overtuigd, dat bij daling in glijvlucht op de kruinen van de boomen niet een totale vernietiging zou hebben plaats gehad, maar dat de passagiers er met lichtere of zwaardere verwondin gen zouden zijn afgekomen. De passagiers die zich Donderdag hebben laten inschrij ven voor den vliegdienst van dc K. L. M. zijn Vrijdag zonder uitzondering van de vliegvelden vertrokken. Nader wordt gemeld Uit een telefonisch onderhoud, dat de directie der K.L.M. heeft gevoerd met haren vertegenwoordiger dr. Groenevold Meyer te Le Quesmoy blijkt het volgende Eloewel de weerberichten, door den meteorologisdhen dienst van de verschil lende waarnemingsposten uitgescind, de aanvaarding van de vlucht wettigden, immers ook op de routes naar Londen, Bazel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regelmatig doorgegaan schij nen op het traject bij Maubeugc en Sl. Quentin plaatselijk zware, laaguilhangende regenwolken, z.g. „drabwolken" het zicht ernstig te hebben belemmerd. Uit verklaringen van ooggetuigen cn uit den toestand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen Klunder is, om de zware wolken te vermijden, eenigszins van dc route afge weken en is daarbij den 180 meter boo-gen heuvel genaderd, die tusschen Le Ques- hoy en Landrecies ver boven de omgeving uitsteekt en in dit landschap geheel af zonderlijk staat. Vliegende uil een drab- wolk is hij toen met het rcchtcruitcinde van den vleugel in aanraking gekomen met een boom van het bosclv Morinal, op de zen heuvel gelegen, en is een halve zwaai makend, loodrecht in volle snel heid neergestort. Een houthakker was terstond ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden nog eenig toeken van leven vertoonde. De toestand van bel vliegtuig, dat met zulk een groole snelheid op den grond te pletter is geslagen, laat ook geen twijfel, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden en dat de slachtoffers zich geen oogenblik van het gevaar be wust kunnen zijn geweest. Het toestel is noch tijdens den val, noch daarna in brand geraakt en alle berichten, die daaromtrent de ronde doen, moeten met de grootste stelligheid wor den tegengesproken. Voor dc Olympiade. Naar wij vernemen is door Caravellis in het Garantiefonds der Olympiade ge stort een bedrag, groot f6285 als gevolg van de onlangs door haar gevoerde rec lame-campagne voor hare sigaretten. Voor waar een mooi resultaat! wat het boek ervan zei." „Ik vind dat een dwaas boek." „Ik geloof zelf ook niet dat het waar is" bekende ze. „Maar toen ik eenmaal begon nen was, las ik aan een stuk door. Ik was nieuwsgierig hoe 'taf zou loopen." Meer begeerig onj het te weten dan nieuwsgierig, maar hiervan was ze zich niet bewust. Ze trilde letterlijk van levens drang. Terwijl ze daar op de stoep van het bakstecnen huisje zat, voerde haar bezige geest haar buiten de Straat met haar sme rige lantarens en bloeienden ailanthus, naar de wereld van haar toekomst. Niet de eerzucht woelde in haar, doch het leven zelf. De jongen was heel anders aangelegd. Waar zij haar toekomst in den geest voor zich zag groote daden, groote eerzucht, daden van naastenliefde, was hij aldoor bezig met zelfzuchtige plannen voor zijn toekomst met haar. Door van houding te veranderen, kwa men zijn lippen dicht bij haar bloote, jon ge armenhij kwam er door in verzoeking. „Lees dien onzin toch niet," zeide hij met zijn oogen op den arm gevestigd. „En ik ontgroei die dwaasheid voor jou nooit, Sidney." En toen, omdat hij het niet laten kon, boog hij zich over en kuste hij haar arm. Zij was pas achttien, en Joe's devotie was erg strelend. De aanraking van zijn lippen 'doortrilde haar, maar toch trok zij haar arm terug. „Toe doe dat niet. Daar houd ik niet van." „Waarom niet?" vroeg hij heesch. ,/t Komt niet te pas, en bovendien kij ken de buren altijd uit 'traam." Plotseling werd zij zich bewust van het grappige, dat zij, met haar verheven denk beelden omtrent goed en kwaad, zich ver laagde te denken aan de nieuwsgierigheid der buren. Zij wierp het hoofd achterover en lachte luid. Na een oogenblik van ver legenheid lachte hij mee. Maar 't was hem anders alles heilige ernst. Hij zat daar, voorovergebogen, en draaide zijn stroohoed in de banden rond. „Je weet wel hoe ik over de kwestie denk. Sommige lui zijn dol op een meisje, en toch verflauwt 'tweer bij ze. Zoo ben ik niet. Vanaf den eersten dag dat ik jou zag, heb ik geen ander meisje meer aange keken. De boeken kunnen zeggen wat ze willen, en er zullen ook wel dergelijke menschen zijn, maar daar hoor ik niet toe"' Er klonk iets pathetisch in zijn stem. Sidney wist dat hij de waarheid sprak. Trouw en teedeirheid zou zij in hem, vin den als zij hem trouwde. Als ze hem noo- dig had, zou hij steeds aanwezig zijn, en haar aankijken met liefdevolle oogen, soms met iets peinzends erin, omdat hij het ge mis wel voelde van juist die karaktereigen schappen, welke hij zoozeer in haar be wonderde haar geest, haar handigheid en haar humor. Maar altijd zou hij er zijn, misschien wel niet krachtig van geest, maar toch trouw. „Ik had gedacht, dat zeide Joe, beurtelings rood en bleek wordend, en te gen den hoed pratend, „dat je later, als we wat ouder zijn, me misschien wel zoudt willen trouwen. Sid, ik verzeker je, dat ik erg goed voor je zou zijn." fcfot de^d hfa&r PÜQ pee.n te moeten zeg Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. gen. Ze kon inderdaad niet over zich ver krijgen dit te doen. In heel haar korte le ven had zij nog nooit opzettelijk een wonde toegebracht. En omdat ze jong was en niet besefte dat een korte wreedheid, gelijk die van den chirurg, het hoogste mede lijden is, aarzelde zij. „Het duurt nog zoo vrceselijk lang, voor we aan zulke dingen behoeven te denken. Kan het niet blijven zooals het nu is?" „Ik voel me er niet gelukkig bij". „Maar Joe!" „Werkelijk niet. Jij bent mooi cn aan trekkelijk. Als ik iemand je zie aanstaren, zou ik hem op zijn gezicht willen timme ren, maar ik heb daar niet het recht toe". „En 't is heel goed, dat je dat recht niet hebt", riep Sidney eenigszins ge er gerd. Voor een oogenblik hecrschtc er stilte tusschen hen. Sidney zag reeds hoe men Joe, met doorloopen oogen, naar een po litiepost sleurde, tengevolge van de ver vulling van zijn engagementsverplichtingen. De jongen wist niet of hij zich opgelucht moest gevoelen omdat hij gesproken had of wel terneergedrukt, omdat aan Sidney's antwoord alle geestdrift ontbrak. „Nu wat denk je er van?" „Als je me vraagt om toestemming om eiken man die me durft aankijken tc be sluipen en aan te vallen „Ik geloof dat je de zaak niet ernstig opvat". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1