"Backiri N°. 74, Woensdag 24 Juni 1925. 112" Jaargang GRgavc Riaml. Venn. „Goesche Courant" Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Met de Z L M. te Kruiningen. Kiespijn EenVruchten-Taartgikaktaiiii DKOefker's Bakpoeder Kinderen GOESC OOIRAM O en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonnesrea, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. Kruiningen heeft zich opgemaakt ter ontvangst van zijn gasten: de Z. L. M. Dagen tevoren is men druk bezig ge weest en heeft men zich geweerd met groote energie. Thans is de groote dag aangebroken: het begin van het feest, dat drie dagen duren zal. De vlaggen wapperen, groen en bloe men prijken en straks schitteren de blij de tonen door de lucht. Kruiningen is gereed. Officieele ontvangst. Dinsdagavond had de officieele ont vangst van het Hoofdbestuur der Z. L. M. door het gemeentebestuur van Krui ningen ten gemeentehuize plaats. De burgemeester de heer J. N. Elen- baas, heette namens het gemeentebestuur allen die zich opgemaakt hebben en mor gen of overmorgen zich zullen opmaken dit jaar de Zeeuwsche landbouwfeesten mede te maken, van harte welkom te Krui ningen. Spr. kan dat ook doen namens de bur gerij van Kruiningen, want zegt spr. ik kan U verzekeren, dat de ingeze tenen van ons dorpje zich verheugen, dat, der traditie getrouw, de Jandbouwten- toomstelling, nu deze streek aan de beurt is, weer, zooals bij vorige gelegenheden te Kruiningen gehouden wordtreeds meer dan een jaar te voren hebben zij zich er op gespitst de gasten waardig te ont vangen. Ik hoop en verwacht, dat men in elk opzicht tevreden zal zijn. Hoewel een belangrijk deel van de ruim 4000 inwoners dezer gemeente hun bestaan niet kunnen vinden op de 900 H.A. bouwland, 300 H.A. weiland en 100 H.A. tuingronden in de gemeente Kruiningen gelegen, is toch ook voor de Kruiningers de landbouw het hoofdmid del van bestaan. Dank zij de belangrijke werken in het laatst der vorige eeuw uitgevoerd voor het afvoeren van het bin nenwater van den polder, kunnen de oude poklergronden van Kruiningen thans zeer goed wedijveren met het bouwland in jon gere bedijkingen en dank zij het sinds geruimen tijd jaar op jaar hier gegeven lager landbouwonderwijs weet ook de klei nere landbouwer zich in vele gevallen rekenschap te geven van hetgeen hij aan zijn bouw- en weiland doet of nalaat, en dit is voor een gemeente als Kruiningen van 'het hoogste gewicht, want sinds vele jaren hebben wij hier velen met een klein landbouwbedrijf; als ik mij niet vergis naar evenredigheid meer dan in eenige an dere gemeente in deze streek. Niet alleen dat zeer velen, die men nog niet onder de klein-landbouwers kan rangschikken, maar tot de veldarbeiders moet blijven rekenen, toch •en grooter of kleiner stuk je bouwland voor eigen rekening te be werken hebben, telt onze gemeente 61 landbouwers, wier bedrijf van 210 H.A. omvat, 20 landbouwers met een bedrijf van 10—20 H.A., 13 die 20 a 30 H.A. bewerken en slechts 9 met een bedrijf grooter dan 30 H.A. Spr. veroorlooft zich nog even de op merking, dat deze toestand voor de maat schappij niet verwerpelijk, doch bij de groote progressie, welke bij de belasting heffing heerscht, voor de gemeentekas niet voordeelig is. W.aar ik aldus spr. dezer dagen de opmerking hoorde maken, dat het aantal leden van Uw maat schappij te Kruiningen niet bijzonder groot is, zij het mij vergunt de aandacht te ves tigen op het zoo groote aantal kleine land bouwers te Kruiningen. Spr. hoopt dat vele werkzaamheden, verricht tot voorbereiding van deze ten- toonstellingsdagen beloond mogen worden door het welslagen en dat allen dankbaar en voldaan mogen zijn met hetgeen Krui ningen U biedt. Uit den aard der zaak kan het niet veel zijn, doch het wordt gulhar tig geboden. De voorz. der Z. L. M. mr. P. Die leman antwoordde als volgt: Mijne Heeren, De Kring Oostelijk Zuid-Beveland is niet de minste van de Z. L. M. en in dien kring is Kruiningen, de oude heerlijkheid, weder een prachtige gemeente, met vruchtbare gronden. Er ea Aangezichtspiju verdrijft men het beste door Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. is geen sprake meer van dat het Stui- versland gelijk in het begin der vorige eeuw, voor een stuiver 't geniet zou wor den verkocht. Inzonderheid ook in Oos telijk Zuid-Beveland is de landbouw ko lossaal vooruitgegaan. Toch kan Uw gemeente bogen ook op een rijk verleden. Immers was Kruiningen reeds in de 13e eeuw een vrije heerlijk heid en in de 15e zelfs een erfburggraaf- schap van Zeeland met een eigen schepen bank en afzonderlijke keuren, door Al- brecht van Beijeren in 1386 bevestigd en vernieuwd, met eigen week- en jaar markten evenzeer. En tot in onze dagen is dan ook naast de Heinkenszandsche in den naburigen kring op Zuid-Beveland de Kruiningsche markt de grootste. Daar mede leeft de bevolking nog mede. Ik ver meen, dat men dan nog vacantie geeft, zij het. al dat men niet meer, zooals vroe ger, zal gaan spelereien door het eiland met versierde wagens en geslmter- de paarden er voor, terwijl de „linslek- ker" (arbeider-voerman) mee moest om op de paarden te passen en te mennen, dewijl de jongelui het te druk met elkan der hadden. Menige babbelaarsjongen, die toen ter tijde voor de Kruiningsche markt alleen kwam „thuiswachten", werd dan gepro moveerd en ook Zaterdagsavonds toegela ten. Zelfs gebeurde het wel dal men „ie mand van dén bak beet", hetgeen aanlei ding kon geven tot minder aangename geschillen. Wat moet het een rijk en kostelijk le ven te Kruiningen geweest zijn toen achter do schoone kerk op het slot d heeren nog woonden en in het Voorhout ter zijde van het dorp, in de kleine ridderhofstede ook reeds de grondslag gelegd werd voor de latere landbouwontwikkeling waarvan onze dagen de vruchten zien. Wij denken wel eens dat er vroeger niets was dan duisternis op geestelijk ge bied en oeconomische armoede. Niets is minder waar dan dat, Ook de kloosters, waaraan Oostelijk Zuid-Beveland rijk was, hebben ongemeen medegearbeid aan de ontwikkeling van den vruchtbaren bodem, Daaronder niet alleen het St. jansheeren- klooster naar de zijde van Wemeldinge of de Tempeliers van Krabbendïjke of Waar de, maar ook het ten N. W. van Krui ningen liggende Mmderbroedersklooster. Wat wij van ons voorgeslacht moeten leeren en waarop ik nu speciaal de aan dacht wil vestigen is dat groote zaken door tweedracht ineenstorten, gelijk zij door eendracht worden gebouwd. Uw rijke korenvelden, Uw heerlijke landouwen dreigden geheel ten onder te gaan door de onderlinge twisten van hen, die geroepen waren ze tegen het geweld der zee te beschermen. Kruiningen wist zich bij tijds aan den Zanddijk nog te beveiligen tegen de Ier- seke door den dijk in 1531 aanzienlijk te verzwaren, maar op andere plaatsen ver zwolg de zee weder wat met moeite was gewonnen en behouden en juist door aller lei geharrewar en twist en afgunst ging een groot deel van Oost-Beveland verlo ren en duurde het weer geruimen tijd voor dat door indijking een gedeelte daarvan terugkwam. Zoo is nog eendracht en eenheid noo- dig, en waar dat maar eenigszins mogelijk is, moest daarnaar ten bate van het ge- meenebest worden gestreefd. Wij zeggen U hartelijk dank voor de vriendelijke ontvangst in Kruiningen bin nen dezen kring. Wij gevoelen ons er thans veilig door stevige dijken omringd. Wij hopen dat het Uw gemeente bij den voortduur wel zal gaan en zij tot in lange dagen zal groeien en bloeien en zoowel landbouw als scheepvaart tot rijker ont wikkeling zien komen zal, voorbereid en gesteund door de eendrachtigheid barer inwoners. En moge dan de Z.L.M. hier en in Zeeland daarvoor het groote voorbeeld geven. Een mensch moet niet in de een zaamheid leven, maar zich aaneen scharen met anderen, ook al denken zij niet altijld gelijk, om samen te werken voor het doel: verheffing van land en volk tot meerderen welstand. De dichter Feitli zong immers uit maat schappelijk oogpunt terecht wanneer men steun van Hooger Kracht voor geestelijk en stoffelijk bestaan althans niet uitsluit: De mensch is niet bestemd om eenzaam ipnd te dolen, Al 't goede ligt in hem, maar tligt in hem verscholen, De ontwikkeling van zijn geest, 't geluk dat d'aard hem biedt Vindt hij in zich alleen bij al zijn pogen niet. Hij kan geen zeekren trap van grootheid hier bestijgen, Geen deugd, geen wijsheid, geen ervaring ooit verkrijgen, Niet moedig naar het wit van zijn bestemming treeën, Dan in verkcering met de menschen om hem heen. Zijn kracht schuilt in hem zelf; maar wat zijn lp tand hier zij, De ontwikkeling van die kracht, is 'twerk der Maatschappij. Vervolgens sprak de heer Jac. Welle- man, voorz. van den Kring O. Z. Bov. als volgt: Mijnheer de Voorzitter De kring O. Z. Beveland stelt het op zeer hoogen prijs, heden de gastheer te mogen zijn van het hoofdbestuur der Z.L.M. Gaarne heet ik daarom de heeren in Uvd persoon van harte welkom. Ook Uw gasten, mijnheer de voorzitter, zijn ons welkom in ons midden, het zijn ook onze gasten. Speciaal mag ik zeker hierbij noemen de vertegenwoordigers van het Gedeputeerd College en het gemeentebe stuur van Kruiningen. Ik dank de heeren Gedeputeerden voor het nieuwe bewijs van belangstelling in ons streven. Een bijzonder woord van dank past mij ook aan het gemeentebestuur van Kruinin gen voor den steun en de loyale medewer king, die wij mochten ondervinden. Ook moet ik voor deze plaats dank brengen aan den Raad dezer gemeente, alsmede aan de gansche burgerij van Kruiningen voor hare tastende hlijken van medeleven. Van harte heet ik ook welkom de verte genwoordigers der pers zonder wier hulp het resultaat onzer bemoeienissen beden kelijk zou dalen. Mijne heeren woest allen welkom! Drukke dagen wachten ons, maar naar ik hoop, zal gezelligheid aan het nuttige gepaard gaan. Onzerzijds wordt daarop gerekend en wij zullen het prettig vinden, als U in denzelfden toonaard met ons zult willen medeleven. een voor direct gebruik gereed Gistpoedcr. Backln vervangt de Gist Met Backin rijst bet deeg onder het bakken- 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07<lt 100 gr. boter f 0.28 tnarg,. 0.12 2 eieren0.12 V# liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker 0.05*|t 3 pond buit (Klapbessen, Bessen, Kersen of derg.),0-60 f 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit, al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be» legge de met dit deeg bedekte bakblikken mei ontpitte, gesuikerde vruchten Indien hei fruit zeer sappig ts. bestrooit men het rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suiker. Men lette vooral op Backln van Dr. Oetker, en dat op elk nakie als Eenige Importeurs E. Ostermadn U Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zkb direct tot deze'Importeurs, die op aanvrdge ook :en gr at is*receptenboekje toezenden. Dhr. Welleman bood den burgemeester als blijk van waardeering een fraai uitge voerde catalogus aan. Daarna werd de eerewijn rondgediend. Bij de ontvangst ten stadhuize waren te genwoordig o.m. de volgende autoriteiten: de leden van Ged. Staten v. d. Weiijde en v. Rompu; jhr. J. v. Vredenburch, dr. Molhuizen, seor. Kon. Ned. Landbouw- Com.; en de heeren Zwagerman, Stevens en v. d. Plassche. Hoofdbestuursvergadering. Daarna ving de Hoofdbestuursverga dering aan, waarbij dezelfde autoriteiten bovengenoemd, tegenwoordig waren. Tijdens deze vergadering werd een keu- s rig concert op de Markt uitgevoerd. De voorz., mr. P. Dieleman, heette alle t aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de - aanwezige autoriteiten. Spr. bracht hulde aan het eerelid jhr. v. Vredenburch en riep ook i n 't bijzonder het welkom toe aan dhr. H. A. Hanken, als voorz. van de prov. commissie voor de paardenfokkerij in Zee- land. Na goedkeuring der notulen deed de zoorz. eenige mededeelingen, waaronder de volgende: Door het Dagelijksch bestuur werd een commissie benoemd, bestaande uit vier leden, teneinde de uitwerking der reorga nisatie van den P. T. T.-dienst plaatselijk te kunnen onderzoeken om daar na een onderhoud met den Inspec teur der Posterijen te hebben. Van enkele leden dezer commissie is reeds een uitvoe rig verslag ingekomen. Door de Maatschappij werd aan het K.N.L.C. voorgesteld, stappen bij de re geering te doen, om te wijzen op de talrijke belemmeringen, die de handel in vee en dierlijke producten, alom in het buitenland ondervindt. Mogelijk, dat van deze interventie niet veel te verwachten is, daar ons land weinig tegen protectionistische maatregelen van andere landen vermag te doen; maar een poging gewaagd is beter dan niets gedaan. De Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij zag gaarne naast de keuring van drie- tot achtjarige mer ries, keuring vanwege de Z.L.M. van de negenjarige en oudere merries. Aangezien het Dag. Bestuur' met dit voorstel accoord kon gaan, richtte 'het tot Ged. Staten het verzoek aan deze voorge stelde nieuwe regeling hun goedkeuring te willen hechten. Aan dit verzoek werd voldaan, zoodat bij de zomermerriekeu- ringen de nieuwe regeling reeds gold. Het Dag. Bestuur stelde tevens voor, de getuigschriften, bedoeld in art. 11 van het Reglement op het verieenen van aanhoudingsbijdragen voor merriën, te doen vervallen., Waar immers in tegen stelling met vroeger bij het verieenen van geldprijzen, die eerst het jaar volgend op de keuring werden uitgekeerd, nu medail les, direct na de keuringen worden Uitge reikt, heeft het uitreiken dezer getuig schriften geen zin meer. Ook dit voorstel verkreeg de goedkeuring van Ged. Staten. De voorz. deelt nog mede, dat minis ter Ruys de Beerenbrouck in elk geval Donderdag de tentoonstelling zal komen openen. Besloten werd de uitgave van de alma nak voor 1926 te bestendigen onder de bestaande voorwaarden. Daarna werd behandeld het reeds door ons vermelde rapport omtrent de mogelijk heid van een stroocarton-industrie in Zee land, uitgebracht door de heeren mr. P. Dieleman, W. Kakebeeke en Tj. B. Kielstra. De conclusie is afwijzend met het oog op het zouthoudend water in Zeeland. Moe9t men water betrekken van een wa terleiding, dan zou het veel te duur wor den, aldus licht de voorz. nog toe. De heer Welleman brengt hulde aan de samenstellers van het rapport, met de conclusie waarvan de vergadering na eenige discussie accoord gaat. De lijnen van het rapport zullen in de toekomst worden doorgetrokken. De voorz. spreekt woorden van waar deering tot Ir. Boerendonk, voor zijn werk bij de samenstelling. Binnenkort is te wachten het rapport i.z. de mogelijkheid van oprichting van een aardappelmeelfabriek. Dhr. Welleman vraagt in dit verband de oommissie om ook eens te denken aan de suikerfabrieken, die een groot gedeelte van het jaar stilstaan. Tot leden der commissie voor Ooste lijk- en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen worden benoemd resp. de heeren van Haalst, Zuiddorpe en Iz. Cappon, Bres ken s. Besloten wordt dat de Z.L.M. zal trachten het afmijnen bij verkoopingen op Walcheren af te schaffen. Tot eere-leden der Z.L.M. worden benoemd de volgende heeren, welke lan ger dan 50 jaar lid izijn, mi.Bolle, Haam stede; J. Boot, aldaar; D. Hokke, Brou wershaven; Folkers, Veere; Fruijtier, Hontenisse; T. Gast, Brouwershaven; v. d. Bout, Eikerzee; Giljam, Ouwerkerk; de Looff, Kortgene; Bliek en J. Polder dijk, N. en St. Joosland. Axel is het volgend jaar aan de beurt voor de kring tentoon steltin g Dhr. Hartog klaagt bij de rondvraag dat de provinciale boot 's avonds nipt al- ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. 9tooten, vallen en bezeeren zich herhaal delijk, en daarom hebben Zorgzame Moe ders altijd een doos Purol in huis. leen te Wolf aartsdijk, maar ook tc Kort gene zal aanleggen en dringt op verande ring aan. Het bestuur zal deze zaak ter hand ne men. Dhr. Elenbaas brengt dank voor d« uitnoodiging voor deze vergadering. Dhr. Bom vraagt naar een laad- en losplaats aan den Kreekrakpolder. Dhr. Welleman zegt dat hel bestuur van de suikerfabriek „Zeeland" hiernaar heeft gevraagd en de Staatsspoor niet on genegen is. De voorz. sluit hierna de vergadering. Na afloop was er een uitstekend en gezellig souper in Hotel „Het Wapen van Zeeland". Algemeene vergadering. Woensdagmorgen had de alg. verg. der Z.L.M. plaats in hotel „Het Wapen van Zeeland". Behalve de autoriteiten, welke we reeds den vorigen avond hebben vermeld, was in deze vergadering aanwezig de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Voorz. is mr. P. Dieleman. Na hel ope ningswoord van den voorz. geeft deze het woord aan den heer Jac. Welleman, voorz van den kring Oostelijk Z. Beveland. Deze zeide ongeveer het volgende: Als voorzitter van den feestvierenden kring zij het mij vergund U allen van harte welkom te heeten. In het bijzonder doe ik dat U, mijnheer de Commissaris der Ko ningin. Ik gevoel zoo, dat het bij U is meer dan een formaliteit. Van Uwe komst af, hebt U zich er a.h.w. geconcentreerd, op toegelegd, om spoedig met de Zeeuwen Zeeuw te zijn. Dit is U gelukt, vandaar, dat we U zoo gaarne in ons midden hebben. Het doet ons verder ook goed, dat het College van Ged. Staten zoo sterk verte genwoordigd is. Ook U mijne heeren, van harte welkom, daarbij onzen dank voor Uw vernieuwd blijk van belangstelling. Spr. bracht vervolgens dank aan het gemeentebestuur van Kruiningen voor de ondervonden steun en medewerking. Ook aan de hulptroepen, die spr. met lust en ijver terzijde stonden, bracht spr. hartelijk dank?. Mijne heeren, straks zullen we met U door onze velden tuffen. U zult dan met eigen oogen kunnen zien, dat O.Z. Beve land op velerlei terrein niet achterlijk is, maar U zult tevens ontwaren, dal onze verkeerswegen nog voor verbetering vat baar zijn, ondanks de duizenden guldens, die onze gemeentebesturen daaraan jaar lijks besteden. De evolutie inzake den on derhoudsplicht is hier nog niet ten einde, maar zal nog verder, tot in hoogste instan tie moeten worden doorgetrokken. Morgen zullen we al ons hebben cn hou den concentreeren op het tentoonstellings terrein en daar vooral zult U vruchten kunnen zien van het werk onzer Z.L.M. Op velerlei plaats ligt daar de vrucht der contributie, welke wij jaarlijks aan onze vakvereeniging betalen, helaas door som migen nog als „zuur geld" beschouwd. Spr. dankt vervolgens voor den belang rijken financieeleo steun voor de tentoon stelling. Een der lichtpunten van de kring tentoonstelling noemt spr. het meeleven der leven. En speciaal de jongeren tre den op den voorgrond. Spr. hoopt dat het aan den dag gelegde vereeni gin gsleven zal blijven bestaan en dat dit zich zal uitdrukken in groei van het ledental, maar ook in uitbreiding van onze werkzaamhe den. (Applaus). Na goedkeuring notulen, mededeelingen en ingekomen stukken werd de rekening 1924 goedgekeurd. Daarna hield de voorz. mr. Dieleman de volgende rede. Rede Dieleman. Mijne Heeren, Zijt der Z. L. M. allen van harte wel kom in den jtegus Beveland, het erfgoed van Pepijn van Landen's goede doch ter St. Gertrude. Van harle welkom in het bijzonder op het oude eilandje Krui ningen,^ omringd door het land tusschen Hinkelinge en Hontemet het oude Waar de waar eens de Tempelieren troonden; met Rylland of Rilland, de schoone ver blijfplaats van vele edelen, vanwege het vrijgeleide dat de bezitters der heerlijk heden daar van den vreemdeling invorder - I den, wier vreedzame naneven echter thans tullen Lebben afgeschaft en gansch vrij-

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1