N0. 75. Maandag 22 Juni 1925. 112" Jaargang. gen* Vrees geen Examen Vrouwen en ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 60ESC OïtfavT Pfóaml. Venn. „Goesche Gnoant" COURANT -.V. -r, V e en Kleeuwens Ross' Drukkers- on Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. STADS-NIEUWS. Vaderlandsch Verbond. Zaterdagavond had in de Prins van Oranje, alhier, een openbare vergadering vanwege bovengenoemd verbond plaats. Er waren slechts een twaalf-tal aanwezi gen van verschillende politieke richting. Dhr. Simon A. Maas leidde den eer sten spr. Jhr. mr. dr. W. de Jonge, can- didaat voor de Tweede Kamer van het Vaderlandsch Verbond, in en wees er op dat deze, als afkomstig uit een oud- Zierikzeesch geslacht, geheel op de hoogte is van de belangen van dit gewest. Dhr. de Jonge hield vervolgens een rede over het onderwerp: „De eenheid van ons Vaderland". Spr. betoogde dat het V. V. wil wer ken aan het staatkundig en economisch herstel der geheele natie en voorts de ver worden politiek opheffen. Spr. besprak vervolgens de negen grondslagen van het V. V. Wij wenschen niet langer tot in de finesses geringeloord te worden door den Staat. Het ambtenarenaantal zal dan kunnen verminderen, waardoor de uitga ven zullen dalen. Spr. merkt op dat het V. V. niet links of rechts staat. Door de onderwijs-pacificatie heeft de antithese haar practische beteekenis verloren. Spr. wijst in dit verband ook op het ontstaan der Nat. Unie. Spr. zette daarna uiteen dat het V. V. is tegen eenzijdige ontwa pening. Ook naar aanleiding van het com munistisch gevaar. Spr. becritiseerde vervolgens de hui dige kieswet en besprak in dit verband het kiesreglement van het V. V., waardoor de kiezers vrije keuze hebben. Daarna sprak dhr. Simon A. Maas, oud-voorz. van het Verbond van Ned. Fa brikanten vereenigingen, welke het woord voerde over „Staatkundig herstel". Spr. zeide dat de tegenwoordige staatkundige partij-groepeering geen bevrediging meer wekt. Spr. lichtte dit nader toe. Van Wijn bergen verschilt hemelsbreed van een Nolens en zoo is het in alle partijen. Hier door is de binnenkamers-politiek ontstaan. De kamerdebatten hebben geen beteeke nis meer. Het V. V. heeft deskundige en verantwoordelijke candidaten op zijn lijst geplaatst, teneinde het peil van het par- ment te verhoogen. Thans heerscht er een Sinterklaasgeest ten opzichte van de kiezers. Er wordt debat-materiaal gefokt voor de verkiezin- Spr. wijst er nog op, dat de vrijheid van het individu alleen mag worden aan getast, wannéér een hooger belang dit eischt. De belangen der individuen moeten in harmonisch verband tot elkaar worden gebracht. Dc regeering echter is geworden een fabrikant van wetten. Hoe meer wetten hoe beroerder. Spr. wijst o.a. op het ontwerp-melkbe- sluit. Wordt dit uitgevoerd, dan zou de melk 22 en een halve cent per liter duur der worden. Waarom bemoeit de wetgever zich met het mooie collectieve arbeidscontract? Dan gaat het weer verkeerd. Sp r. wees er tenslotte op, dat de Chr. Hist, partij van thans, niet meer is de partij van wijlen dhr. de Savornin Lohman. Daar geen der aanwezigen het woord verlangde, werd de vergadering hierna gesloten. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Juni 1925 zijn ingekomen: D. Faberij de Jon ge, goudsmid, van Apeldoorn, Lange Kerkstraat 30; A. P. Magielse, adj.- accountant, van Rotterdam, Groote Markt 20; B. J. Kunst, landbouwer, van Veen- dam, Wilhelminastraat 16; B. C. Sliggers, ambt. raad van Arbeid, van Kloetinge, van der Goeskade 43; C. M. van der Klooster, bankwerker, van Delft, Ro zemarijnstraat 9; J. Duvekot, koopman, van Capelle (B.), Opril Westwal 3; T. Sturm, slagersknecht, van Wissenkerke, Korte Vorststraat 11; M. Zwartepoorte, opperman, van Kloetinge, 's Heer Hen drik skinderendijk 58; J. 't Hoen, boek houder, van 's Gravenhage, Rimmeiand- straat 7; C. P. de Ridder, huishoudster, van Middelburg, Eversdijkstraat 7J. W. Kools, waterbouwk. opzichter, van We- meldinge, Lange Vorststraat 18a; T. Ba- rendregt, contr. phyt. dienst, van Arn hem, Piccardtstraat 70. Vertrokken: M. J. Pepers, arbeider N. S., Tilburg, Blijs wijkstraat 11; A. Wielc- maker, opticien, Rotterdam, Kruiskade 24; J. F. Polfliet, landbouwer, naar N.-Ame rika, New-Jersey; J. Zembsch, rijwiel hersteller, naar Brummen, Eerbeek; D. Bezemer, arb. telegrafist, naar Q. en W. *ant er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, ter wijl uw Geest Helder blijft. Mijohardt's Zenuwtabletten, wetenschappelijk sa mengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuwachtigheid. Glazen buisje 75 ct, Bij Apoth. en Drogisten. Souburg, Turnhoutstraat 45; K. de Dreu kweekerijchef, naar Bunnik (U); B. Th R. A. Hoedt, kellner, naar Zandvoort Grand Hotel; A. C. P. D. Sloover, te lefoniste, naar Middelburg, Nieuwe Ha ven 102; F. T. C. Remerij, zonder be roep, naar Oss, Arendsvlucht 13; A. A Sprangers, pensionhouder, naar Rotter dam, Bingleijstraat 45; Joh. Deij, ver pileegster, naar Vlissingen, Helbardierstr C. Metrison, verpleegster, naar Valburg Zettensche inrichtingen; L. van der Vliet, chauffeur, naar Stavenisse, Molendijk. Stukken den Gemeenteraad. Salarissen g e m e e n t e-p ersoneel. In de vergadering van den raad d.d. 11 December 1924 werd uitgemaakt, dat het tijdstip om over te gaan tot verlaging van jaarwedden en loonen van het ge meente-personeel voorloopig nog niet ge komen is, doch genoegen dient te worden genomen met een verlaging, welke is ge legen in verlenging van den werktijd met ongeveer 10 procent. Evenwel werd B. en W. in dezelfde vergadering verzocht om nieuwe salaris schalen samen te stellen, waarin een alge- meene verlaging van 10 procent tot uiting zou komen met „gladstrijken van oneffen heden". Deze nieuwe schalen zouden dan moeten worden ingevoerd, zoodra de raad zou meenen dat het tijdstip daartoe was aangebroken. B. en W. hebben deze zaak met ernst onder de oogen gezien, doch het is hun niet mogen gelukken, „oneffenheden" van eenige beteekenis te ontdekken. Een ver gelijking met bezoldigingen in andere ge meenten geeft enkel aan (B. en W. deel den dit reeds eerder mede), dat de be looningen alhier eer aan den lagen dan aan den hoogen kant zijn. Sinds bovengemelde vergadering heeft zich nog een nieuw gezichtspunt geopend. De thans bij de Staten-Generaal aanhan gige en bereids door de Tweede Kamer aangenomen wet tot wijziging der Pen sioenwet 1922, heeft n.l. die vooruitzich ten voor de toekomstige gepensionneer- den niet onbelangrijk verminderd. Een ver mindering der salarissen en derhalve auto matisch van de pensioensgrondslagen zal dus op tweeërlei wijze een ongunstigen in vloed uitoefenen op de later te ontvangen pensioenen. Op grond van het bovenstaande mee nen B. en W. den raad ernstig in over weging te moeten geven, af te zien van salarisvermindering, doch liever, wanneer de kosten van levensonderhoud dermate dalen," dat vermindering der inkomsten van het personeel gewettigd is, eenig ver haal van pensioensbijdragen toe te passen. Wat dit betreft kunnen verschillende per centages worden aangenomen. B. en W. hebben drie regelingen uitgewerkt, de re sultaten volgen hieronder. Het maximum, hetwelk kan worden ver haald, is 3 pet. voor eigen- en 5 en half pet. voor weduwen- en weezenpensioen, het laatste tot f3000 van den pensioens grondslag; dit zou de volgende baten op leveren: gemeente f3107,04 en f5410,79 is f8517,83, gasbedrijf f 1372,74 en f2386,34 is f3759,08, keuringsdienst van vee en vleesch f 153,en f 280,50 is f 433,50, keuringsdienst van waren f925,35 en f 1404,97 is f2330,32. De tweede berekening is 2 pet. voor eigen en 3 pet. voor weduwen- en weezenpen sioen. De resultaten zijn de volgende: gemeente f2071,36 en f 2951,34 is f5022,70, gasbedrijf f 915,16 en f 1301,64 is f2216,80, keuringsdienst van vee en vleesch f 102,en f 153,is f 255, keuringsdienst van waren f616,90 en f 766,35 is f 1383,25. De derde bereke ning, die B. en W. gemaakt hebben komt neer op verhaal van 3 pet. en 5 en een half pet. (zie boven) met vrijlating van de eerste f 1000. Dit schept de volgende inkomsten: gemeente f 1326,09 en f2183,66 is f3509,75, gasbedrijf f 532,74 en f 846,34 is f 1379,08, keuringsdienst van vee en vleesch f93,en f 170,50 is f 263,50, keuringsdienst van waren f595,35 en f 799,97 is f 1395,32. Overeenkomstig het voorstel van 5 Augustus 1924 geven B. en W. den raad in overweging, aan de invoering van eenig verhaal te doen voorafgaan een in de ge legenheidstelling van het personeel om zijn wenschen kenbaar te maken, waarbij het zich, desgewenscht, door een of meer bestuurders zijner organisaties kan doen bijstaan. Rapport fin. commissie. De fin. commissie merkt naar aanlei ding van het betoog van B. en W. het volgende op B. en W. hebben een ernstig onder zoek ingesteld of de salarissen in Goes „oneffenheden" vertoonen, d.w.z. of de saJarieeringen van de verschillende groe pen van gemeen te-personeel onderling evenredig zijn. Voornoemd Coll. heeft zulks gedaan in opdracht van den raad, waaruit bleek, dat meerdere raadsleden de over tuiging hebben dat zulks wel het geval is. B. en W. zijn tot de conclusie geko men dat de bedoelde oneffenheden niet bestaan. Als eenig motief wordt daarvoor aangevoerd dat de belooningen in Goes eer aan den lagen, dan aan den hoogen kant zijn. Naar de meening van de fioancieele commissie kan deze opvatting van B. en W. geenszins als een motief te dezer zake gelden. De financieele commissie is dan ook niet daardoor overtuigd. Hoewel wellicht overbodig, meent de fin. commissie er nadrukkelijk op te moe ten wijzen dat zij het standpunt van B. en W. betreffende de hoogte der sala rissen geenszins deelt. Zij handhaaft vol komen haar reeds voldoend bekend stand punt, maar meent niet in herhal ng te moe ten vallen van de motieven, die haar daar toe geleid hebben, hoewel die motieven nog steeds, van kracht zijn, ja zelfs, ge zien de daling der indexcijfers sedert De cember in kracht zijn toegenomen. Gezien het laatste votum van den raad te dezer zake meent de financieele com missie geen voorstel te moeten doen tot invoering van een der door B. en W. ont worpen regelingen. Veeleer ligt het op den weg dat een oplossing gevonden wordt omtrent vraag of de salarieeringen van het ge meente-personeel zoodanige onregelmatig heden vertoonen dat een percenitages-ge- wijze salarisvermindering onbillijkheden zou medebrengen en tevens, indien zulks het geval zou blijken te zijn, hoe daarin verbetering moet worden gebracht, met inachtneming van een mogelijk geachte salarisvermindering. Waar het standpunt van het college van B. en W. en dat van de fin. commissie te dezer zake zoozeer uit eenloopen, meent de fin. commissie dat de raad dienaan gaande moet worden voorgelicht dooreen speciale „salaris-commissie" die belast is omtrent de voorgaande punten-voorstellen aan den raad te doen. De fin. commissie stelt den raad voor om in deze commissie te benoemen: le. de beide wethouders; 2e. de leden van de fin. commissie; 3e. de beeren Ir. J. van Poelgeest en J. W. Vienings. Verzoek om schadevergoe ding van Mej. G. J. R o o z eN agelkerke. Op 29 April 1925 werd om advies in handen van B. en W. gesteld een adres van Mej. G. J. RoozeNagelkerke, al hier, houdende verzoek om, in verband met een opgeloopen voetbreuk bij gele genheid van het bezoek van H. M. de Koningin op 7 Augustus 1924, haar een schadeloosstelling te doen toekomen, groot f 1000,wegens levenslange invaliditeit, zoomede f200,wegens kosten van een naar aanleiding daarvan plaats gehad heb bende verbouwing harer woning. B. en W. gaan hierop de feiten na. Door het neerslaan van het platform door het ge drang van het publiek, is dit terecht ge komen op den voet van Mej. Rooze, wel ke daardoor op meerdere plaatsen is ge broken. Zij is hierop vervoerd naar het Gasthuis te Middelburg, aldaar geope reerd en gedurende 6 weken verpleegd. Kosten f619,15. B. en W. concludeeren het volgende: Het platform is niet van wege de gemeente opgeslagen, zoodat men haar voor eventueel ondeugdelijke con structie ook niet aansprakelijk zou kun nen stellen. Gebleken is evenwel dat het platform geheel heeft voldaan aan eischen, die daaraan zijn gesteld. Immers de circa 40 personen, die aan de opvoe ring der reiendansen, waarvoor het was opgeslagen hebben medegewerkt hebben hun taak ongehinderd kunnen volbrengen en het platform heeft daarbij niet de ge ringste blijken gegeven van ondeugdelijke constructie. Eerst nadat de deelnemers aan de reiendansen het platform cenigen tijd hadden verlaten, is bet publiek in groote massa daarop geklommen en is men gaan opdringen. Het plat form was daarvoor niet gebouwd en het opklimmen en opdringen is niet kunnen worden voorzien, noch voor komen, De operatie en verpleging van adressante zijn niet geschied voor rekening der gemeente doch voor die van het Bur gerlijk Armbestuur. Deze en de overige verleende hulp dragen enkel het karakter financieele ondersteuning, verleend aan iemand die niet bij machte is, de kos ten zelf te dragen. Er is geen enkel feit aan te wijzen op grond waarvan de ge meente wettelijk of zedelijk verplicht moet worden geacht, eenige schadeloosstelling toe te kennen. Op grond van een en ander stellen B. en W. den raad voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Geldleening ad f31.250, Naar aanleiding van verschillende raads besluiten zal moeten worden overgegaan tot het sluiten eener geldleening. Het bedrag daarvan berekenen B. en W. als olgt Hoofdstuk VI: Verbetering van het beursgebouw f2800,Verbetering van wegen in 1924 (werkverschaffing) f 7043,81verminderd met f3000,bij drage van het Burgerlijk Armbestuur f4043,81. Totaal f6843,81, afgerond f6850,-. Hoofdstuk VII: Verbouwing van het gebouw der Vakschool voor Meisjes f25.000,Hiervan kan in mindering worden gebracht: opbrengst van verkoch ten grond aan de N. V. Spoorwegmaat schappij „Zuid-Beveland" f8,40, idem van verkochte boomen na aftrek der kosten van rooiïng f583,61. Totaal f592,01. Blijft f24.407,99, afgerond f24.400 Zoodat in totaal zal zijn te leenen f31.250,-. B. en W. stellen voor den aflossings- tijd der gelden, opgenomen voor hoofd stuk VI te bepalen op 30 jaar en die voor hoofdstuk VII op 40 jaar. En af te lossen als volgt: gedurende 29 jaar tel- kenjare f 825,daarna 1 jaar f 925, de volgende 9 jaar telkens f600,en het laatste jaar f 1000, De Rijkspostspaarbank, wier aanbie ding de voordeeligste is, is genegen dit bedrag te verstrekken tegen een koers van 97 pet. en een rentevoet van 5 pet. 's jaars. B. en W. stellen voor aldus te besluiten Conversie geldleeningen. B. en W. stellen den raad voor om aan hun college machtiging te verleenen om de 6 en 6 en een half pet. vaste lee ningen der gemeente hetzij geheel, hetzij bij gedeelten, te converteeren en zulks met inachtneming van de volgende be palingen a. de rente der leeningen moet tel kenmale dat tot conversie wordt overge gaan, minstens met een half pet. vermin deren; b. indien de rente der 6 pet. lee ningen met een half pet. en die der 6 en een half pet. leeningen met 1 pet. wordt verlaagd, mag de gemeente geen koersverlies lijden; c. indien de rente der 6 pet. leeningen met 1 pot. en die der 6 en een half pet. leeningen met anderhalf pet. wordt verlaagd, mag de gemeente niet meer dan 4 pet. koersverlies lijden. Aankoop grond voor Straatverbreeding. De Finna Wattez, Vos en van Vijven wensebt de voetingsmuur te vernieuwen van het hek, hetwelk den tuin tegenover het perceel Wijngaardstraat, bewoond door den heer W. J. H. Harmsen, van den openbaren weg scheidt. B. en W. hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met genoemde firma in overleg te treden opdat dit hek, hetwelk in de straat uit steekt, in de rooiïng worde geplaatst. Zij is bereid het hek te verplaatsen en den overblijvenden grond aan de gemeente af te staan voor de som van f 50,Op deze grond kan dan een trottoir worden aangelegd waarvoor de benoodigde ma terialen beschikbaar zijn. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Verhuring grond. B. en W. stellen voor om de huur van een stukje gemeentegrond aan de haven groot 1400 vierk. M„ dienende voor het opslaan van straatklinkers te verlengen tot 31 Dec. 1925. De huursom bedraagt f 100,per jaar. Verkoop van grond aan het Burgerlijk Armbestuur. Bij den aanleg van Bouwplan II is aan de Scheldestraat overgebleven een drie hoekig strookje tuingrond, groot ongeveer 2 aren 96 centiaren. Dit stukje grond, waarbij de gemeente geen belang heeft, MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden vaa een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. wordt aan twee zijden omsloten doorgron den, toebehoorende aan het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis, aan wie B. en W. het ter overname hebben aangeboden. De aankoopprijs bedroeg f 4000, per H.A., in verband met de op den aankoop gevallen kosten en het sedert de ver werving geleden renteverlies, hebben B. en W. een prijs van f5000,per H.A. gevraagd. Wanneer het Burg. Armbestuur langs de Scheldestraat en eventueel langs de Middelburgsche straat gronden als bouwterrein wenscht te verkoopen, zal een vooruit vastgesteld bouwplan aan den raad ter goedkeuring moeten worden aan geboden. B. en W. stellen voor tot dezen verkoop te besluiten. Prijsbepaling gronden. B. en W. stellen voor de huidige prijs bepaling van gronden van bet Grondbe drijf te handhaven tot 1 Juli 1926. Bebouwingsplan F. de Visser. Ingevolge een verzoek van dhr. F. de Visser stellen B. en W. voor om de ge vraagde rooilijnen voor de bebouwing van hem toebehoorende gronden aan de Schip per swegeJing vast te stellen. Aan adressant vergunning te verleenen tot het in exploitatie brengen van zijn bouwterrein, en zulks onder de volgende voorwaarden de sloot langs de Schipperswegeling moet op kosten van adressant.of zijn recht verkrijgenden worden gedempt en gerio- leerd ten genoegen van B. en W.; de geprojecteerde, doch thans nog niet bestaande straten, het bouwterrein begren zende, moeten na te zijn voltooid, met alle daarop of daarin aangebrachte werken, voor de som van ten hoogste f 1 aaft de gemeente worden overgedragen; wegens recht van uitweg naar de Schip perswegeling zal voor elke daaraan te bouwen woning een jaarl. recognitie aan de gemeente moeten worden betaald van f 1 Controle administratie Woningbouwvereenigingen. Aangezien de controle door het Rijk slechts een beperkt aantal vereenigingen omvat en dus niet geregeld plaats vindt, stellen B. en W. voor de controle over alle vijf woningbouwvereenigingen (zeven woningcomplexen) van gemeentewege te laten geschieden door het Centraal Bu reau voor Verificatie der Vereeniging van NeJerlandsche gemeenten. De totaaikos- ten zijn f240,per jaar. Tot dusverre werd alleen de vereeniging „De Midden standswoning" van gemeentewege gecon troleerd (kosten f40, Vergunningsrecht. B. en W. stellen voor oin den aanslag van dhr. C. Th. M. Verhoeven in het vergunningsrecht, dienstjaar 19251926, ad f 87,50 te handhaven. De schatter der dranklokalen acht het bezwaarschrift ongegrond. Stortings- en ophaaldienst. B. en W. stellen voor om vooralsnog niet te besluiten tot het in het leven roe pen van een stortings- en ophaaldienst (voor belastingen, schoolgelden, gas enz.) Indien de ontvanger met dezen dienst belast zou worden, zouden de uitgaven (wegens meerdere administratieve hulp enz.) pl.m. f 1100,bedragen. B. en W. betwijfelen of deze uitga ven wel door de ontvangsten (gekweekte rente van geïnde bedragen, e. v. subsidies van Rijk en bedrijven) zouden worden ge dekt. B. en W. merken nog op dat wanbeta lingen in deze gemeente zelden voorkomen. Onderwijs lie ha me 1 ij k e oef en in g. B. en W. stellen voor om wederom voor een jaar vrijstelling te verzoeken van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school A. Voorschriften autobussen. Op verzoek van den Commissaris der Koningin hebben B. en W. een ontwerp verordening samengesteld, regelende het verkeer met motorrijtuigen, bestemd vooi het vervoer van reizigers tegen vergoeding. B. en W. merken op dat het ongetwij- fold beter ware. wanneer deze aangele- genheid bij de wet werd geregeld.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1