N°. 68. Woensdag 10 Juni 1925. 112° Jaargang. WAT HEB IK JE GEDAAN? By dit nummer behoort een Bijvoegsel. Verbrande Huid FEUILLETON MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90'* Maag-Tabletten. .75* Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60* ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,-. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHË BRjitve Nfeunl. Vfenn. J&ts&t Onnaot" COIRANT en Kleeawens Ross' Brakkers- en Ultgeversbedrflf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE STILSTAANDE WAGEN. Reeds meermalen hebben wij gewezen op het ongewenschte, dat verschillende politieke partijen in ons parlement zich in hoofdzaak laten leiden door het partij dogma, door het partijbelang of het belang van bepaalde groepen. Deze partijen bezien veelal de werke lijkheid door een bril, waarvan de glazen de partij-kleur vertoonen. Bij deze partijen geldt het partij- (groeps) belang in den regel nr. één, en komt het landsbelang eerst in de tweede Men is zich hiervan niet meer bewust en zoozeer is men gewend de dingen te bezien vanuit den gezichtshoek der partij, dat men gewoonlijk ten onrechte er van overtuigd is, dat partij- en lands belang elkaar dekken. In ons parlement geldt tegenwoordig het gezegde: zooveel hoofden (partijen) zooveel zinnen. En dit is de oorzaak, dat onze staats machine bijkans geheel stil staat. De eene partij spant zijn paardje vóór de staatskaros, de andere er achter, de een op zij rechts en de ander links. Dan gaat de zweep er over enhet resultaat is, dat de wagen onwrikbaar op z'n plaats blijft. Zoo is thans de politieke toestand van ons land. Werden alle paarden behoorlijk aange spannen en gedwongen te trekken in één richting: die van het landsbelang, van het algemeen belang, er zou schot in komen. En zoo behoorde het toch inderdaad te zijn. Het algemeen belang behoort nr. één te zijn, niet het dogma, en de behartiging van de belangen van bepaalde groepen der bevolking, mag slechts geschieden vanuit den gezichtshoek van het algemeen belang Doch wat zien we? Dat ter rechterzijde meermalen de coa litiebelangen op den voorgrond worden ge schoven. En zelfs de lijm der coalitie is niet altijd voldoende om de broeders bijeen tehouden. Anderzijds zien we bij deze verkiezin gen weer eens bewezen hoe politieke par tijen kunnen ontaarden in groepen van be langhebbenden, welke trachten zooveel mo gelijk menschen in de Kamer te brengen teneinde hun kiezers sociale of financieele voordeeien te kunnen verschaffen. Men leze maar eens aandachtig de verkiezingsredevoeringen door en de daar in vervatte beloften. Komt echter zulk een partij mede aan het roer zoo leert de erva ring zoowel in binnen- als buitenland, dat zij al spoedig genoodzaakt is op haar ver- kiezingsschneden terug te keeren, tot te leurstelling harer kiezers. Men lette bij de verkiezingsspeeches ook eens op de zoo listig gestelde zinne tjes, waaruit zoowel de een als de ander kan puren, wat hij gaarne hoort. Een dergelijke fata-mor ganisti scha po litiek, welke den kiezers zooveel fraais voorspiegelt, dat niet voor verwezenlijking vatbaar is, stuit ons tegen de borst. Wij zien een politieke partij als een vereeniging van menschen, die door het treffen van bepaalde maatregelen een ieders belangen zooveel mogelijk tot bloei wil brengen. Het is hier een kwestie van geven en nemen. Wij zijn allen door subtiele maar onbreekbare banden aan elkaar verbonden en één groep kan niet zijn verlangens vol ledig botvieren, dan ten koste van een an dere. Hieruit volgt alreeds de wenschelijk- heid, dat een politieke partij een verza meling zij van verschillende groepen der bevolking; een partij, waarin naast pa troons, arbeiderswaarin ambtenaren naast landbouwers zitting hebben enz. Op deze wijze zal men elkaar ieeren verstaan. Niet door zich te isoleeren als partij van enkel arbeiders, van enkel landbouwers enz. Maar door samenwerking, samenle ving in den boezem van één partij. Naar die samenwerking tracht de Vrij heidsbond. Een tweede gevaar, waarop we ook reeds de aandacht hebben gevestigd is het gevaar der kleine partijtjes, het gevaar voor versnippering. De kleine partijtjes tappen van de groo- te bloed af en alleen een flinke, krachtige partij heeft in ons parlement kans nog wat te bereiken. Gezien het vigeerende systeem van de stilstaande karos, moet het een partij zijn met trekkracht. Er is echter nog wat anders. Een enke ling kan zich onmogelijk behoorlijk op de hoogte stellen van de verschillende za ken, die in de Kamer worden behandeld. Zooals een belangenpartij een eenzijdigen kijk op de dingen krijgt, zooi loopt hij groote kans een oppervlakkigen indruk te krijgen. Hoe anders het raadsel van den heer De Boer te verklaren? Deze plattelander hield te Goes op 12 Mei een rede, waarin het verlangen naar bezuiniging doorklonk en uitte zijn spijt er over, dat de commissie-Rink er het bijltje bij had moeten neerleggen. Den volgenden dag stemde de heer De Boer in de Kamer vóór het wetsontwerp, volgens hetwelk het Rijk f192.000 plus rente zou betalen aan de gemeente Haar lem voor aankoop terrein voor een even tueel nieuw prov. gouvernements-gebouw. De bezuinigingscommissie had gerap porteerd, dat de provincie zich tot gun stiger tijden nog wel met het oude ge bouw kon behelpen. De heer De Boer bevond zich in ge zelschap van de vrijzinnig- en sociaal democraten! Het is onmogelijk om zich in alle vraag stukken, die zich voordoen voldoende in te werken. Daarom heeft elke partij van beteekenis onder hare leden mannen, diè daarvan een speciale studie hebben ge maakt en die zich bij het debat naar voren schuiven. Bij de dwergpartijtjes is zulks onmoge lijk en bij gebrek aan grondige kennis van het behandelde onderwerp, ziet men de meest verrassende uitkomsten bij de stem ming. Daarom nog eens de waarschuwing zich niet te laten leiden door afzonder lijke verlangens, maar zich aan te sluiten bij die partij, wier pol.tieke lijn het dichtst bij de uwe wordt getrokken. Wij kunnen allen, die van huis uit liberaal zijn de Vrijheidsbond als zooda nig aanbevelen. door de Zon, Smetten en Stnkloopen van de Huid. Gebruik Purol Dooa 80 cent». 82 BUITENLAND. Het veiligheidspact. De Britsche minister Chamberlain heeft een onderhoud gehad met den Franschen premier Briand, na afloop waarvan zij de persvertegenwoordigers hebben meegedeeld, dat thans tusschen Engeland en Frankrijk volledige eenstemmigheid is bereikt over het antwoord, dat aan Duitsch land zal worden gezonden omtrent het vei ligheidsverdrag. Engeland waarborgt de Rijngrens, zoo als die in het verdrag van Versailles is vastgelegd. Engeland zal als casis belli e!» he schending beschouwen door Duitsc'h- land van de temtorische en militaire be palingen van het verdrag inzake de Rijn grens. Om deze grens te waarborgen neemt Engeland op zich ter beschikking van Frankrijk en België zijn volledige strijdmacht te land. ter zee en In de lucht te stellen. Wat de Duitsche Oostgrenzen betreft, erkent Engeland nog eens uitdrukkelijk, dat voor de Poolsche en Tsjecho-Slowak- sche grenzen de waarborgen van het Vol kenbondsstatuut gelden, zoodat Frankrijk bij een schending dier grenzen het gede- militairiseerde Rijnland als operatiegebied mag gebruiken. Inzake de toelating van Duitschland tot den Volkenbond zijn de regeemgen te Pa rijs en Londen overeengekomen aan de regeering te Berlijn te verklaren, dat deze toelating slechts zal kunnen geschieden als het het waarborgverdrag volkomen vol gens de opgesomde voorwaarden, zal heb ben geteekend. Het verbod van den chemischen oorlog. Het ontwerp-protocol tot verbod van den chemischen oorlog is zoo goed als ge reed. Het behoeft nog slechts redactio- neele wijzigingen. Het protocol zegt, dat het verbod van gebruik van giftgassen, giftige vloeistof fen e.d. reeds is geformuleerd in verdra gen waarbij het meerendeel der mogendhe den betrokken is. Ten einde dit verbod al gemeen te doen erkennen als opgenomen in het volkenrecht, verklaren de contrac- teerende partijen in het protocol het ver bod onder elkaar voor bindend en beloven alles in het werk te zullen stellen om an dere staten tot deelneming aan het pro tocol, dat zoo spoedig mogelijk zal worden geratificeerd, te bewegen. De verwarring in China. In China duren de relletjes nog voort, doch schijnen in heftigheid af te nemen, Echter is te Kanton nu weer een strijd uitgebroken tusschen Chineesche troepen onderling. Te Shanghai neemt de stakingsbewe ging toe, doch hebben de getroffen maat regelen de daden van geweld gebreideld. Met hulp van de oorlogsschepen en met vrijwilligers worden de voornaamste dien sten gaande gehouden, 1100 man vreem de troepen zijn geland en andere worden in reserve gehouden. Te Peking duren de betoogingen voort, doch zij dragen geen gevaarlijk karakter. Het diplomatieke corps heeft de Chi neesche regeering gemeld dat het besloten heeft vertegenwoordigers naar Sjanghai te zenden om rapport over den toestand uit te brengen. De commissie van onder zoek zal staan onder leiding van den Fran schen gezantschapsraad en een vertegen woordiger van Engeland. Scherpe Amerikaansche critiek. De New York World schrijft over de nota welke de geallieerden aan Duitsch land hebben gezonden i.z. zijn tekortkomin gen betreffende de ontwapeningseischcn van het verdrag van Versailles: De geallieerden blijven vermoedelijk met hun eischen aan Duitschland binnen de rechten, hun in het vredesverdrag toe gekend. Zij kunnen dus doorgaan, maar moeten niet verwachten dat belangheb bende neutralen, als de Ver. Staten, met bizonderen eerbied of bewondering hun politiek, of den geest die him bezielt, zuir len gadeslaan. Dit toch is geen politiek van vrede en haar gevolgen kunnen, naar Amerikaan sche opvatting, slechts de gevaren en de onveiligheid van Europa doen toenemen. huis mocht. De departementshoofden von den het te warm om de ambtenaren en be ambten te laten werken. Zondag is het in het Oosten der Uu.e plotseling veel en veel koeler geworden. In enkele uren daalde de thermometer van 20 tot 50 graden Fahrenheit. Tal van lie den die te New York in de parken lagen slapen, verdwenen weer ijlings naar huis omdat zij het koud hadden gekregen. PROVINCIE-NIEUWS. Ub. vw :"r H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Zij leunde tegen haar schrijftafel en steunde er met haar handen op. „Het schijnt mij toe, dat u voor niets te rugdeinst," zei zij bleek en zich zelf ter nauwernood meer meester. Hij merkte hoe zij beefde van opwin ding al deed zij ook nog zoo haar best zich te beheerschen. Een warme glans kwam in zijn oogen. „U behandelt mij sedert van morgen als een schurftigen hond, juffrouw Nordegg, maar ik wil met u in het gericht treden". „Ik verlang niets anders dan dat u mij uit den weg gaat en mij van uw gezelschap bevrijdt," stiet zij uit. Een oogenblik klemde hij de lippen op elkaar, daarna zei hij dringend: „Romana niemand anders zou mij dit ongestraft mogen zeggen. Ook gij moogt het niet herhalen. Zeg mij, wat is er sedert gisterenavond tusschen u en mij gekomen? In een dag verandert een Ro mana Nordegg toch niet van gedachte. Waarom kwelt go uzelf en mij op zulk een wreede wijze? Gisterenavond verliet ik u in het gelukkige besef, dat gij mij lief had! even. als ik het u doe. Ik hoopte u heden morgen te komen zeggen, wat gij voor mij zijt. Toen ik u hedenmorgen te rug zag, waart gij een ander geworden. Gij zijt geen grillige, hartelooze vrouw, die heden aantrekt en morgen afstoot. Ik heb in den loop van den dag vergeefs be proefd u te spreken. Het gelukte mij niet. Maar ik heb mij zelf gezworen, dat deze dag niet zou eindigen, voordat ik u ge vraagd had, of gij mijn liefde beantwoordt of niet. Hier sta ik nu, wat antwoordt gij mij?" Zij verharddehaar hart met geweld te gen den warmen, smeekenden toon van zijn stem. Zij keek hem toornig aan. „U durft mij werkelijk van liefde te spreken, mijnheer von Rhoden. Daar heb ik maar een antwoord op: schaam u en laat mij alleen." Hij kromp ineen als onder een slag. „Romana". „Ik verbied u mij bij dezen naam te noemen." Zij richtte zich norsch op. ,1 Vergeef u mij," zei hij met duidelijke stem, „dat ik u bij den naam noemde, dien mijn liefde, mijn verlangen u gaf. Ik wil nikt met u in het gericht treden, want ik voel, dat gij in de een of andere nood lottige dwaling verkeert. Die moet opge helderd kunnen,vonienDaarom verzoek ik u dnngend mij te willen zeggen, waar over ik mij moet schamen. Is het een mis daad u lief te hebben en dat uit te spre ken?" Zij klemde haar handen in elkaar. Daar stond hij met trotsch opgeheven hoofd en keek haar met zijn eerlijke, oprechte oogen BQ Apoth. en Drogisten* De hittegolf in New York. In New York is het Zaterdag buiten gewoon warm geweest. Een bericht be helst dat in het oosten en middel-westen der Unie de berichten van sterfgevallen door de hitte bij tientallen inkomen. In to taal waren er Zaterdag al over de 252 ge meld. Zulke statistieken zijn uit den aard der zaak altijd misleidend. Als het erg warm is en de menschen sterven, dan wordt het al spoedig geplaatst op rekening van de abnormale hitte, ofschoon dit daar om nog volstrekt niet waar behoeft te we zen. Maar dat het in de Unie bar warm is in het Middel-Westen en Oosten is buiten twijfel. In de openbare parken van New York (stad) vertoonden zich meisjes in badcostuum maar de politie liet het niet toe. Vrijdag was het in Washington zoo heet, dat het personeel aan de regeermgs- departementen al vroeg in den middag naar Ellewoutsdijk. Ingekomen voor de wijk verpleging bij de wijkzuster een gift, groot f3,van N.N. te Ovczandc. Kruiningen. In de Vrijdagavond gehou den spoedeischende vergadering, deelde de voorz. mede, dat de z.g.n. Weel tc Hansweert is geveild, doch niet is gegund en dat onderhands door den eigenaar dhr. Bruinshoofd genoemd perceel is aange boden voor f2000, zijnde de perceelen groot plm. 355 roeden. B. en W. meenden dat het in het belang van Hanswceri is wanneer de gemeente het perceel koopt, voornamelijk voor stortplaats van vuil en later, wanneer het op hoogte gebracht is, ruim zijn waarde heeft als bouwgrond, enz Met alg. st. worden B. en W. gemachtigd om genoemd perceel voor de gemeente aan te koopen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Heinkenszand. Maandag hield het wa terschap ,,'s Heer Arendskerke" te 1 leim- kenszand een vergadering van Ingelanden De rekening 1924-'25 werd onveranderd goedgek. met een bedrag van f53590,01. De begrooting 1925-'26 werd gewijzigd en nader vastgesteld op f 4b336,58. Een plan tot verharding van weggedeelten werd voorwaardelijk aangenomen. De heer M Rijk werd als gezworen herkozen met 54 van de 58 stemmen. Hoedekenskerke. In de Maandag ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente was wethouder C. Chamuleau met kennisgeving afwezig. Uit de door den voorz. gedane mede deelingen bleek onder meen" dat het weg nemen van den gevaarlijken bocht bij de hofstede bewoond door D. B. v. Kruijsen aan de gemeente f776,38 heeft gekost, onverminderd de door de K.N.A.C. en A.N.W.B. daarvoor gegeven subsidie ten bedrage van f50 voor ieder. Aan enkele personen werd afschrijving van hondenbelasting verleend over een half jaar wegens afschaffing van een 'hond De gemeen tebegrooting 1925 werd ge wijzigd. Besloten werd voor als nog niet over te gaan tot het vaststellen van een door den Commissaris der Koningin ont worpen verordening op de autobussen en verhuurautomobielen. De Raad zag toch bezwaar in de behoorlijke uitvoering van een dergelijke verordening en achtte deze voor deze gemeente niet strikt noodza kelijk. De factor waarna de plaatselijke in komstenbelasting 1925 zal worden gehe ven werd bepaald op 0.75 tegen 0.8 over 1924. Bij de gewone rondvraag door den voorz. vroeg dhr. Johs. Boonc inlichtin- aan. Was het te gelooven, dat hij een leu genaar, een bedrieger was? Moest zij hem eerst haar aanklacht in het gelaat slinge ren, voordathij zich gewonnen gaf?" Bevend steunde zij vaster op haar schrijftafel. Het smartte haar zelf het meest, dat zij hem moest verootmoedigen. „De namen, die uw liefde en verlangen mogen uitspreken hebben een anderen klanik. Die zijn Susanna en Maria," zei zij met ingehouden stem. Hij hief ontsteld het hoofd op. „Wat bedoelt gij daarmede?" Zij keekhem met verbaasSe oogen aan. „Moet iktti werkelijk zeggen, dat het een schande is. voor een getrouwd man, voor den vader van zijn kind, als hij een andere vrouw, dan de zijne over liefde spreekt." Hij haalde diep adem. Op eens werd hij heel kalm, hij was niet langer opgewon den. Slechts een diep medelijden met Ro mana vervulde hem. Nu wist hij opeens waarom Romana zoo veranderd was. Hij zag het geheele geval met helderen blik. Dat hergaf hem zijn kalmte. Hij zag hoe Romana leed onder de snoode daad waar aan zij geloofde. „Voor den echtgenoot van een andere vrouw? Dat was dus, waarover gij zoo verontwaardigd waart?" vroeg hij, haar met stralende oogen aanziende. Zij staarde hem verwezen aan, omdat zij noch verlegenheid, noch schuldbesef op zijn gelaat las. „Ja dat was het en dat was toch werkelijk genoeg om mijn verontwaardi ging op te wekken," zeide zij met beven de stem. Hij deed nu toch een schrede nader. „En dat heeft Romana Nordegg van mij geloofd Zonder een enkelen keer te vragen of dit waar is, heeft zij mij ge vloekt en veroordeeld?" vroeg hij verwij tend. Zij richtte zich verschrikt op, boog toen naar voren. Haar oogen keken onrustig en vol verlangen in de zijne. „Wat moet dat beteekenen. Wilt u ont kennen dat u getrouwd zijt, dat ge een vrouw hebt, die Susanna, een doch tertje, dat Maria heet?" Een glimlach gleed over zijn gelaat. „Romana waar ben je toe gekomen Nu begrijp ik alles. Niet waar, Beatrix heeft je over brieven gesproken, die zij laat ons zeggen, in mijn schrijftafel heeft gevonden. Het waren brieven van een vrouw aan haar man, aan den vader van haar kind. Misschien werd deze echtge noot niet bij zijn naam genoemd, misschien geloofde Beatrix er zelf aan. Ik weet im mers niet hoever zij met haar verboden lectuur is gekomen. Arme Romana. Bea trix heeft een slecht spel met je gespeeld, het zij met of zonder opzet. Niet waar, zij is van morgen bij je gekomen en heeft je gezegd, dat ik je misleidde. Onder het voorwendsel je voor mij te waarschuwen, heeft zij den giftangel in je arm gestoken, en klaagde mij bij je aan. Het is mij alsof ik er bij ben geweest. Romana ja nu zeg ik toch weer Romana heb je zoo iets ergs van mij laten zeggen. En ik kan niet eens boos op je zijn, dat je zulke dingen van mij geloofde, die of door boos aardige laagheid of door boosaardige dwa ling werden uitgedacht. Romana, kijk mij toch aan, zie ik er uit als een eerloozo schurk, een sluwe bedrieger? Zij viel op een leuningstoel neer en om vatte de armleuningen. Haar donkere oo gen keken hem verschrikt en tegelijk smee- kend aan. „Is het dan niet waar? Kan Beatrix zoo iets bedenken? Zij heeft mij toch ge zegd, dat zij brieven van uw vrouw heeft gelezen, waarin deze u smeekt uw familie eindelijk in te lichten omtrent uw huwe lijk. Zij zag ook de portretten van uw vrouw en uw kind," stiet zij bevend uit. Hij schudde het hoofd met een vreemd lachje. „Dat heeft Beatrix dus gelezen. Het klinkt waarlijk alles zoo waarschijnlijk, dat gij het wel gelooven moest. Maar gij vergist u, en gij zult mij nu voor veel ver giffenis moeten vragen. Ik ben heel beslist niet getrouwd. Een vrij man staal, voor u, en ik verwacht nu, dat gij berouw toont, mij zoo wreed te hebben behandeld". Zij drukte de handen op haar gelaat. O, hoe graag zal ik u vergiffenis vragen, maar hoe moet ik dit alles begrijpen. Nu gij zoo tonotsch en rustig voor mij slaat, be grijp ik het niet dait ik ooit aan u kon ij- felen. Maar hoe kon ik vermoeden. a Beatrix geen waarheid sprak. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1