tv* N0. 67 Maandag 8 Juni 1928. WAT HEB IK JE GEDAAN? I IS0 Jaargang. FEUILLETON tOLj Hoofdpijn ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE WÜftm Murnl. Venn. jGoescte Onnadf COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf 'i^u^v^rwddï.' DE GASOORLOG VERBODEN. De algemeene commissie der volken bondsconferentie, inzake het toezicht op den internationalen wapenhandel, welke te Geneve vergadert, heeft kennis genomen van een mededeeling, dat president Coo- lidge voornemens is om zoo spoedig moge lijk te Washington een conferentie bijeen te roepen, enkel met het d'dei den gasoor- log te verbieden. Engeland betuigde bij monde van zijn vertegenwoordiger, terstond sympathie voor dit plan, waarbij deze de hoop uit sprak, dat alle regeeringen de uitnoodiging zouden aanvaarden. De afgevaardigde van Nederland, mr. Doude van Troostwijk, verklaarde, dat ook Nederland bereid is mede te werken tot een verbod van den chemischen oorlog. De commissie heeft daarop echter met algemeene stemmen besloten om zelf een protocol op te stellen inzake het verbod van den chemischen oorlog, welk proto col terstond aan de regeeringen ter onder- teekening zal worden aangeboden. Bij hun verkiezingsactie voor een een zijdige ontwapening, welke de vrijzinnig democraten thans in ons land voeren, be zigen zij als voornaamste argument: de gevaren van den gasoorlog. Door bovengenoemd besluit wordt dit argument vrijwel geheel ontzenuwd. Het besluit der commissie bewijst weer, dat alle zaken, welke den oorlog betreffen, enkel en alleen internationaal kunnen wor den geregeld. BUITENLAND. Duitschland en de geallieerden. De nota der geallieerden, waarin Duitschland's tekortkomingen i.z. de ont wapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles zijn opgesomd, tot straf waar voor de Keulsche zone bezet bleef, is te Berlijn overhandigd. Het laat zich aanzien, dat beide partij en door geven en nemen wel tot een ver gelijk zullen komen. Gessier, de rijks verdedigingsminister, heeft onlangs in den Rijksdag reeds toege geven, dat Duitschland sommige bepalin gen had overtreden o.a. door tijdelijke aan werving van vrijwilligers en door groote ren munitieaanmaak. Een en ander ge schiedde met het oog op de mogelijkheid van biniienlandsche onlusten. Thans men bereid hiermede op te houden. Omgekeerd hebben ook de geallieerden water in hun wijn gedaan en zullen b.v. toestaan dat in verschillende groote ste den de veiligheidspolitie in kazernes zal worden ondergebracht. Geven wij een kleine bloemlezing van persuittreksels, waaruit de indruk, dien de geallieerde nota in Duitschland gewekt heeft kan blijken. Opvallend is de bezadig de toon der DuitscK-nationalen (de Hin denburg partij). De Kreuzzeitung ziet in de nota het gevolg van de politiek der vroegere re gelingen, meent echter eveneens, dat de 61 van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Ro9sum. De beide mannen zetten de riemen uit en richtten zich naar de fabriek. De ver huurder der boot keek hen een poos na. „Die spelen het klaar, dat zijn flinke roeiers", zei hij bij zichzelf. En zij speelden het werkelijk klaar. Maar gemakkelijk was het niet, al ging het ook niet vlak tegen den stroom op. Bij beide mannen stond het zweet op het voorhoofd, maar ze naderden toch langzaam de fabriek. Nu zagen zij ook het zwakke lichtschijnsel in het kantoor van Romana. Toen begon het hart van Ge rald van verlangen naar het geliefde meis je angstig te kloppen. Maar het moeilijkste wachtte hen nog. De boot moest zonder schok bij het huis worden gebracht. Het water was reeds gestegen tot aan de ramen van de par terre-vertrekken. Gerald wist niet waar hij de boot zou aanleggen. En hoe zou hij in huis komen. In de poort en in het voorportaal borrelde het water tot aan de trap. Het was onmogelijk daar met de boot te komen. „Hoe leggen wij aan en komen het huis binnen?" vroeg hij den Indiër. Deze had met den scherpen blik van den natuurmensch rondgekeken. Nu wees hij eischen der entente aan een zorgvuldig onderzoek dienen te warden ond ar worpen. De Lokal Anzeiger' is geweldig veront waardigd, had echter veel erger eischen verwacht. De met de Zeit vereenigde Tagliche Rundschau, die als orgaan van Stresemann geldt, beschouwt de no'.a als een bewijs van kleingeestigheid en wraakzucht en meent overigens, dat alle vernietigingen slechts nadeelig voor de betalingen ten gunste van het herstel zullen zijn. In de meeste democratische bladen, zoo b.v. in de Vossische Zeitung en het Ber liner Tageblat, wordt erop gewezen, dat de wensch tot vernietiging van industrieel© machines de Du'.tsche concurrentie ernstig in gevaar kan brengen. De democrat'sche bladen meenen echter, dat alles moet wor den gedaan, wat zoo spoedig mogelijk tot de ontruiming van de Keulsche zone zal leiden. De sociaal-democratische Vorwarts hoopt, dat men het spoedig met de entente ©ens zal worden in het belang van de ont ruiming van de eerste Rijnlandsche zone. Het blad zegt echter, dat het pijnlijk zou zijn een bepaald aantal eischen te aanvaar den. De Belgische ministercrisis. De pogingen van Max, om een kab net uit de drie partijen (kath., soc. dem. en lib.) te vormen, zijn mislukt, doordat zijn eigen liberale partij van een dergelijk veelkleurig kabinet niet wilde weten. De koning heeft daarna de vorming van een regeering opgedragen aan Poul- let (kath.) Diens kabinet, dat in wording is, zal waarschijnlijk 4 katholieke en 4 soc. dem. parlementsleden bevatten, benevens nog 3 ministers, die niet tot het parlement be- hooren. De socialisten hebben de portefeuilles van buitenlandsche zaken (Vandervelde) en binnenlandsche zaken voor zich opge- eischt en in ruil daarvoor toegestemd in een kath. minister-president. De warmte in de Ver. Staten. In de Oostelijke staten zijn ruim 150 menschen ten gevolge van de hitte bezwe ken. Duizenden slapen in parken en aan het strand. Het conflict in Denemarken bijgelegd. Het arbeidsconflict in Denemarken, dat op 18 Maart was begonnen en zich allengs tot de gezamenlijke voornaamste bedrijfstakken des lands had uitgebreid, is nu feitelijk bijgelegd. Binnenkort zal het werk hervat worden. "Schrijnen enStukloopen der Huid, H Doorzitten bij Wielrijders, verzacht en Geneest men met PUROL i BTi Apoth.en Drogisten Ier Huid, H zacht en RECHTSZAKEN. Arromlissements-Reriilbank te Middelburg. Zitting van 5 Juni 1925. De volgende zaken werden behandeld: H. V.. 38 jaar, koopman te Wissen- kerke, werd beklaagd dat hij op 23 April 1925 te Kortgene door geweld, met be dreiging gericht tegen Johannes Chris- met een knik van het hoofd naar de lift en Gerald begreep hem dadelijk. Langzaam en voorzichtig opdat de boot niet tegen den muur zou stooten, roeiden zij dichter bij. Toen richtte de Indiër, ter wijl hij zijn roeispanen neerlegde, zich op, en greep het sterke touw, waarvan hij het eene einde reeds aan de boot had bevestigd. „Stevig vasthouden, Sahib", zei hij kalm. Toen legde ook Gerald de riemen neer en hield zich vast aan den rand van de boot. Nu wierp de Indiër zich ver achterover buigend, met een bandagen zwaai het losse eind van het touw om een der ijzeren staven van de lift, en ving het weer op. Er behoorde stellig de lichaams kracht en handigheid van een Calutta toe om dit gelukkig ten uitvoer te brengen. Met al zijn kracht hield hij zijn voeten stevig op den bodem der boot, toen hij het touw weer had opgevangen, en boog zich toen, zoover hij maar kon terug. Met een plotselingen ruk bleef de boot nu stilliggen en Calutta trok haar lang zaam tot dicht bij de Lift. Deze hing nu gelijk met de eerste verdieping, niet ver van het raam van Romana. Calutta maakte de boot vast en hielp eerst zijn meester om langs de ijzeren staven omhoog te komen tot aan het plat vorm van de lift. Het was een open goederen lift. Daardoor was het voor Gerald gemakkelijk om op den schomme lenden bodem te komen. „Nu, jij, Calutta", riep hij hem toe en wilde hem helpen. Maar Calutta liet tiaan de Witbe door hem opzettelijk ge welddadig tegen den grond te werpen en op hem te gaan zitten en bedreigende woorden tot hem te spreken J. C. de Witte heeft gedwongen f 40, aan hem af te geven. Eisch f 50 b. of 25 d. h. C. v. d. V., 21 jaar, stucadoor te Rotterdam werd ten lasle gelegd dat bij in Februari j.I. te Kloet.nge J. M. Scheers, bij wien hij in dienst was en welke patroon op vordering van de be lastingambtenaren een bedrag van f25,80 van hem en ook een zelfde bedrag van den broeder van beklaagde moest inhou den, heeft bedreigd en met geweld heeft gedwongen hem dat geld niet in te hou den. Eisch f25 of 25 d. h. J. B., 38 jaar, houder van een bureau voor Natuurgeneeswijze te Rotterdam was door den Kantonrechter te Middelburg wegens het in behandeling nemen van Pieternella Willeboordse te Vlissingenop 21 Januari 1925 veroordeeld tot 2 maan den hechtenis, tegen welk vonnis beklaag de en de Ambtenaar van het O. M. in hooger beroep waren gekomen. Eisch 2 maanden hechtenis. Door A. C. v. d. R., 23 jr., apothekera- assistentt e Goes i-s cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 5 Juni 1925. (Zie vorig nr.) Verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen M. A. H., 22 jaar, timmer man te Halsteren, G. J. D., 20 jaar, com- missionnaiir te Kruiningen en P. E. M., 53 jaar, koopman te Biervliet, allen ter zake van knoeierijen bij het bietenwegen. Door H. Th. v. S„ 40 jaar, koop man te Goes is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Kanton rechter te Goes van 25 Mei j.I. waarbij hij ter zake van overtreding der Leer plichtwet is veroordeeld tot f5 b. of 5 d. h. Rechtsingang met gevangenhouding is verleend tegen J. S., 61 jaar, hoofdonder wijzer te Ellemeet, gedetineerd te Mid delburg, ter zake van ontucht met kin deren. PROVINCIE-NIEUWS. Riiland-Bath. Prijsvlucht Compiègne24 Mei 1925, op een afstand van 242 K.M. Ie pr. H. J. Sentse, 2e, 3e en 4e C. Hirdes, 5e. W. van Boven, 6e. C. Hir- des, 7e. J. Traas, 8e. J. van de Vrede, 9e. H. J. Sentse. 10e. C. Hirdes, 11e. W. van Boven, 12e. W. van Boven, 13e. J. van de Vrede, 14e. P. de Hamer, 15e. J. van de Vrede, 16e. J. Nagelkerke, 17e. J. Nagelkerke, 18e. C. Hirdes, 19e. J. de Bokx, 20e. H. J. Sentse, 21e. Raaymakers, 22e. H. J. Sentse, 23e. A. Colpaart, 24e. J. Zandee, 25e Raay makers, 26e. J. Nagelkerke, 27e. Raay makers en 28e J. Traas. De eerst aan komende duif arriveerde 9 uur 3 min. 58 sec. De laatste 10 uur 9 min. 27 sec. Ierseke. De raad, welke Vrijdag ver gaderde was op dhr. Scheele na voltallig. De notulen der voorgaande vergadering werden gelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Ingekomen was: Bericht van dhr. M. J. Goeman dat hij zijn benoeming tot gemeente-opzichter in dank aanvaardt; van de inwoners der II Ie Schotte een ver zoek om woonwagenbewoners hun verblijf aan 't eind dier straat te verbieden. Naar aanleiding van dit verzoek vraagt de voorz. den leden of ze het Dag. Bestuur beter terrein aan kunnen wijzen, opdat in B. en W. dit punt nader aan de orde kan ko men. Verslag der vleeschkeuringscommis- sie: inkomsten f 5816,50, uitgaven f5615,30. Aangenomen. Ontslagaanvrage Mej. Bal als gemeente-vroedvrouw tegen 1 Juli a.s. Op de meest eervolle wijze verleend. Sollicitanten voor gemeente vroedvrouw zijn bereids opgeroepen. De pensioengrondslag van het nieuwe hoofd van School I is vastgesteld op f3312, voor gemeente-opzichter op f 650,Aan geboden werd het beredeneerd jaarver slag over 1924. Verlengd werd de vrij stelling van de vaststelling voorschriften art. 3 woningwet. Benevens een af- en overschrijving in de begrooting van het Burg. Armbestuur, plus een wijziging der gemeentebegrooting 1924. Voorts was in gekomen een verordening houdende voor schriften voor motorrijtuigen bestemd voor het vervoer van reizigers tegen vergoe ding. Een en ander regelt o.a. dat er niet meer willekeurig mag gestopt worden, maar dat er halte's zullen komen epz. enz., aangenomen 9 voor en 1 tegen (dhr. Ph. Bom). Voorts waren ingekomen ©eni ge voorstellen van dhr. J. Ossewaarde, oja. verbetering terrein achter School I en rioleering slooten Kerkhoekstraat. In de memorie van toelicht'ng dreigde voor steller dat als dit niet aangenomen zou worden, hij zich wenden zou tot vele en velerlei autoriteiten o.a. tot de consula ten van de Ierseksche oesterafnemers, m. a. w. bij den Engelschen, Belgischen Franschen en Duitschen consul te 'Den Haag, om te wijzen op de slechte toe standen binnendijks te Ierseke. Dit noem de voorsteller: de stok achter de deur. Wethouder van Es noemde voorstellers methode zeer onsympathiek en zou het voorstel niet in behandeling willen ne men. De voorz. merkt op dat deze voor stellen reeds lang in behandeling zijn en in studie zijn genomen. Eerstdaags zal het geld er voor vrij komen. Dhr. Ph. Bom zegt ook eenige opmerkingen te willen maken, o.a. over ingezonden stuk ken in een plaatselijk blad enz. enz. Sa- tyrisch en ironisch behandelt Ph. Bom ver der de methode van dhr. Ossewaarde en wijst op het idylische dat er dan te Ier seke zal komen. Hij stelt daarom voor om lachend zijn witte tanden zien. Hij had geen hulp noodig en klauterde vlug en handig omhoog. De boot lieten ze hangen. Van uit de lift kwamen zij op een breede gang, die naar de kantoren leid de. Gerald wist heel goed den weg en wenkte Calutta hem te volgen. Zij liepen flauw belicht door het maanlicht naar de deur van Romana's kantoor. „Je blijft hier in het portaal, totdat ik je roep, Calutta", zeide hij. Calutta ging tegen den muur staan en sloeg de armen over elkaar. HOOFDSTUK XXV. Met een diepen zucht streek Gerald zich het vochtige haar uit het voorhoofd en liep met vasten tred naar de deur van Romana's kantoor. Romana had, toen zij besloot hier te blijven, een vluchtige ingeving gevolgden niet eerst Lang nagedacht. Maar nu, na dat zij uren alleen was, ver van alle ge meenschap scheen bet baar een dwaasheid toe dat ze hier gebleven was. Zij had eenvoudig een paar dagen op reis kunnen gaan om Gerald von Rboden te ontwijken. Maar nu was het te laat voor zulke overleggingen. De sombere melodie van het ruischen- de, borrelende water, de flauwe, onze kere verlichting, en de vreeselijke een zaamheid maakten haar zenuwachtig. Daarbij kwam nog haar smart. Zij voelde zich diep rampzalig en verlangde in allfen ernst te sterven. Doris en Hans hadden haar opgebeld en tegenover hen toonde zij zich kfclm bedasrt spoedig door gebruik van een paar JYlijnhardt's Hoofdpijn tabletten 60 ct. de voorstellen te renvoyeeren naar B W. of voor kennisgeving aan le nemen. Ook wethouder Bom moet iets opmerken. Hij kan zich met de voorstellen wel ver eenigen en daarom is hij reeds lang in B. en W. daar voor geweest, er was trouwens niemand tegen, niaar ook spreker acht dat het smakelijke van de spijze door de vieze schotel waarin deze opgediend wordt, onsmakelijk en ongenietbaar wordt. De voorz. zegt er niet veel van te zullen zeggen maar alleen dit op te willen mer ken dat de methoden van dreigementen van dhr. Ossewaarde gemeen en laag is. De voorz. zal zich daar evenwel nimmer iets van aantrekken. Noch bajonet, noch slok achter de deur maken hem bang. Do voorstellen van Ossewaarde worden met 9 stemmen vóór, voor kennisgeving aan genomen. Dhr. Ossewaarde bleef buiten stemming. Groene Kruis. Te Zierikzee is de alg. verg. gehouden van de Prov. Zeeuwsche Ver. „Het Groe ne Kruis". Er waren 25 afdee'ingen ver tegenwoordigd. Voorz. was dr. C. E. Plugge van Souburg, die na de openings rede een causerie hield over de hygiëne op 't plattelend. Aan het jaarverslag is ontleend dat het aantal afdeelingen (51) stationair bleef. De vereeniging had zich voorts ook be wogen in de richting van de kinderhygiëme en werden de eerste stappen gedaan tot bestrijding van de zuilingensterfte in onze provincie. De rekening over 1924 die met een na deelig saldo van f361.22 sdoot, werd goed gekeurd, na te zijn nagezien door de afid. E'Uewoutsdijk. De volgende algemeene vergadering zal te Vlissingen worden gehouden. De aftredende leden van het hoofdbe stuur de heeren C. E. Plugge te Souburg, J. C. Gieben te Middelburg en M. Nieu- wenhuijse te Krabbendijke werden herko zen en namen die herbenoeming weder aan, terwijl in de plaats van den heer Ia A. Risseeuw te Oostburg benoemd werd de heer H. G. Fraser te Oostburg. Nadat na de pauze dr. Maren Bentz van den Berg van Middelburg een over zicht had gegeven van 'het resultaat der maatregelen van de zuigelingenbescher ming, dat niet ongunstig is, gaf de secr. dier Nederl. vereen., dr. Carsten van Utrecht eenige wenken omtrent de prac- tische werking van een vereeniging of commissie ter behartiging der bestrijding van de zuigelingensterfte. Na eenige be sprekingen werd aan het hoofdbestuur opgedragen een zoodanige commiss.e te vormen. Dr. Carstens gaf den raad bij de provincie medewerking te verzoeken, om in gemeen overleg vertegenwoordigers bij een te roepen tot samenstelling eener com missie, die een semi-offioieel karakter moet dragen. en dapper. Hans had ham" beloofd, haar om tien uur nog eens op te bellen. Daarop wachtte zij nu met groot verlangen. Als zij maar weer een menschelïjke stem hoorde. Afgemat was zij weer op den di van neergevallen en worstelde met haar leed. Daar hoorde zij plotseling buiten voor haar deur schreden. Eerst geloofde zij aan een zinsbegoocheling. Zij richtte zich op en luisterde met ingehouden adem. Ja, nu klonken de voetstappen heel duide lijk tot haar door. Zij dorst zich niet te verroeren en staarde slechts met inge houden adem naar de deur. Was zij dan niet alleen in dit huis? Daar werd aan haar deur geklopt. Zij kromp ineen, haar hart bonsde hevig. Het was haar alsof er nu door de deur iets heel vreeselijks moest komen. Het alleen-zijn had haar zenuwen ten hoogste gespannen. Pas toen er voor den tweeden keer werd ge klopt, vermande zij zich. Zij streek over haar oogen alsof zij sliep en riep met half verstikte stem: „binnen". De deur werd geopend en op den drempel stond Gerald von Rhoden. Zij kon niet anders dan het luid uitschreeuwen en staarde hem aan alsof hij een verschijning was uit een andere wereld. Met een sprong kwam zij overeind en week zoover terzij als ze maar kon. Zoo stonden zij een poosje tegenover elkaar en keken elkaar bevend met bleek gelaat aan. Gerald had de deur achter zich dicht getrokken. Eindelijk was Romana zich voldoende meester, dat zij zenuwachtig en met schor re stem kon üiistootaa: „Wat wilt u hier? Hoe komt u hier?" Hij deed een schrede nader, zoodat hij in het volle schijnsel van 't licht stond. Maar daar ze ontsteld verder te rugweek, bleef hij staan. Zij zag, dat hij heel bleek was en dat zijn gelaat trilde. „Ik kwam in een boot naar hier, juf frouw Nordegg", zei hij heel kalm, of schoon elke zenuw trilde. Zij richtte zich in haar volle lengte op. „Wat verlangt u", vroeg zij op ijs- kouden toon. „Ik verlang met u te spa-eken". Zij haalde diep adem, haar oogen ke ken trotsch en afwerend. „Ik wil niet met u spreken, dat heb ik u reeds vanmorgen gezegd". Hij bleef kalm. „Ja zeker, en ik ver moed zelfs, dat u hier bent gebleven om mij te ontloopen en misschien heeft u ge hoopt, dat ik in dien tijd zou vertrekken om u van mijn bijzijn te bevrijden". „Dan begrijp ik niet, dat u toch naar hier zijt gekomen. Die moeite hadl u zich kunnen sparen. Ik heb niets meer met u te bespreken". Geen spier veranderde op zijn gelaat. „U kunt u toch wel voorstellen, juffrouw Nordegg, dat ik den tocht naar hier en de klimpartij in dit huis niet heb onder nomen, om mij maar kalmweg, door u te laten zeggen, dat u mij niet wenscht te spreken. Ik ben hier omdat ik u wil en moet spreken. En als ik iets ernstig wil, dan laat ik mij niet zoo gemakkelijk afschrikken. Ik ben gewoon mijn wil door te zeitan." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1