NV 65 Woensdag 5 Juni 1925 112" Jaargang, WAT HEB IK JE GEDAAN FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE GRgave Niaml. Venn. «GoescNe Courafit" COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgerersbedrflf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk. De Daily Telegraph verneemt dat de ontwapeningsnota der gezantenraad aan Duitschland de volgende eischen bevat: le. ontbinding van zekere afdee'.ingen van het Duitsche ministerie van rijksweerbaar heid en van de hoofdkwartieren van de grootste troepenafdeelimgen welke een soort van gene ralen staf vormen alsmede vermindering van het aantal stafofficieren overeenkomstig de geoorloofde legersterk- te; 2e. ontbinding van sommige geheime half militaire formaties, het verbieden van militaire africhting in gymnastiek- en stu dentenverenigingen alsmede verminde ring van het aantal instellingen voor tech- nisch-militaire vorming van leden van de weermacht; 3e. ontbinding van de hulpor ganisaties van de rijksweerbaarheid en maatregelen tegen een nieuwe oprichting ervan, w.o. overhandiging en vernietiging van zekere documenten betreffende mo bilisatie en veldtochtplannen; 4e. gedeel telijke demilitairisatie en decentralisatie van de veiligheidspolitie; 5e het bouwen van vaste stellingen voor zware thans ver plaatsbare kanonnen, met name in de zone van Koningsbergen; 6e slooping van ze kere fabrieken waar ooriogsmaterieei wordt vervaardigd, of kan worden, strikte inachtneming van de productie-bepalingen, slooping van de Deutsche Werke van Krupp te Spandau; 7e. overhandiging van de lijst van in verschillende fabrieken ver vaardigde onderdeelen en vernietiging van tal van spoorwegvakken van strategische waarde; 8e. strenge wetgeving tot handha ving van het in- en uitvoerverbod voor wa pens. In tegenstelling met een Reuterbericht meldt het blad: Het plan om het Roerge bied op 16 Augustus en Keulen begin Sep tember te ontruimen is voor Parijs onaan nemelijk, ofschoon volgens Engelsche op vatting de ontruiming van het Roergebied enkel afhangt van de thans nauwgezet in acht genomen naleving van de regeling van Dawes. Frankrijk is van oordeel, dat Engeland het in z'n eischen zal steunen. De Dail. Tel. slaat echter deze verwachting den bodem in. Volgens dit blad is de Britsche nota, welke te Parijs overhandigd is, in hoofdzaak een uiteenzetting van redenen, waarom Engeland niet kan deelen in de Fransche opvattingen. De nota zegt dat enkel een eenvoudige wederkeerige over eenkomst tusschen de Westersche mo gendheden en Duitschland voor Engeland en de dominions aannemelijk is en dat na dere besprekingen met Duitschland niet moeten loopen over détails welke span ning en moeilijkheden zouden kunnen ver oorzaken. Anti-Japansche relletjes te Sjanghai. Te Sjanghai zijn ernstige anti-Japan sche relletjes voorgevallen, waarbij de politie op het grauw vuurde. Zes men- schen werden gedood en vele anderen gewond. Ruim dertig woelwaters zijn op gebracht. Bij de relletjes werd een aan val gedaan op de politiewacht,, waar de belhamels van een studentenbetoo ging die anti-Japansche strooibiljet'en verspreidde, waren opgesloten. De orde is thans her steld. van Huid en Voeten geneest men met PUROL BI] Apoth.en Drogisten BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Mei in Nederland uitgesproken 64 faillisse menten tegen 128 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Mei 1925 1735 faillissementen tegenover 1830 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Tariefwet. Bij Kon. besluit van den 26sten dezer is bepaald, dat de Tariefwet 1924 (St.bl, no. 568) op 1 Juli a.s. volledig in wer king treedt. De Olympiade-leening. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt is de Amsterdamsche Premielee- ning (Olympiade-lcening) sterk ov teekend. PROVINCIE-NIEUWS. De Zomer-tijd. Wij vestigen er de aandacht op, dat de Zomer-tijd ingaat in den nacht van 4 op 5 Juni a.s. (van Donderdag op Vrij dag). Men zette de klok dus Donderdag avond alvorens zich Jer ruste te begeven een uur vooruit. De Antwerpsche pers op Zuid-Beveland,. De vorige week bracht de Antwerp sche pers op uitnoodiging van de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer een bezoek aan ons ei land. Het H.bld. van Antwerpen schrijft hierover o.m. 'het volgende: Aan de grens werden wij verwelkomd door Dr. Folmer, voorzitter van genoem de vereeniging, F. Wabeke, burgemees ter van Wemeldinge en W. Dekker al daar. Langs den Scheldedam reden we Be veland in en al direkt zagen we Zeeuw- sche boerinnetjes, met kantmuts, langs de baan, ook per fiets. Het eiland Zuid-Beveland is één tuin. Men rijdt er Langs mooie weiden, bloei ende boomgaarden, vruchtbare moestui nen, terwijl de talrijke, soms te talrijke zwenkingen van de baan, steeds nieuwe en zoo mogelijk steeds mooiere gezichts punten voor het oog brengen. In al die groenigheid komen de kleine dorpen met hun teer gekleurde huizeken s, hun mat- roode muren en blauw-grijze daken, la chend leven brengen. Langs Rilland, Krabbendijke en Krui- nmgen bereikten we Ierseke aan de Oos- iw-3chelde. Ierseke is het centrum van de oesterteelt in Zeeland. Daarvan geeft het blad een beschrijving. Eveneens van de kreeft- en krabteelt. Vervolgens wer den te Wemeldinge de nieuwe sluis werken bezocht. Over Kapelle en Kloetinge bereikten we dan spoedig Goes, een lief stadje van 8000 inwoners, dat aan talrijke Antwer penaars van uit den vluchttijd wel be kend is. We vonden er Je markt vol drukke doening. Te Goes hadden onze gastheeren voor een echt Zeeuwsch middagmaal gezorgd, waarna we nog een pracht van een auto tocht maakten, heel Zuid-Beveland door. 't Waren weer opvolgingen van mooie plekjes, die men niet moe werd te zien. Te Oudelande werd even halt gemaakt in het Hof de Dierik en ten Huize Eureka te Kapelle, waar de eigenaar, de heer D. J. van der Have, ons de thee aanbood. Huize Eureka is het centrum van een der meest moderne tuinbouw-inrichtingen uit Nederland. De heer Van der Have heeft er beschikking over 35 hectaren waarop hij alle boom-, plant- en bloem soorten teelt. De ontvangst was er zeer hartelijk. De toer eindigde te Goes met een diner in Hotel Centraal. Dr. Folmer sprak de Antwerpsche jour nalisten nogmaals toe, waarna de heer F. Wabeke, burgemeester van Wemel dinge, in Zuid-Bevelandsch dialekt sprak. De vlucht der Antwerpsche bevolking in 1914 heeft tusschen Zeeland en Antwer pen vriendschapsbanden gesmeed, dietus schen broeders blijven moeten en zoc mogelijk nog nauwer dienen aangehaald. Dat te bereiken was het doel van dezen dag. Dhr. Wabeke wees op de rol die de pers daarin vervullen kan. Hij ver zocht het Belgisch gezelschap de groeten van Zeeland aan de Antwerpenaars over te brengen. handeling te stellen. Hij zal nu enkele da gen gedwongen rust moeten nemen. Ovezand. In de vergadering van het Waterschap Ovezand op 30 Mei j.l. wa ren 17 ingelanden vertegenwoordigd. De rekening over 19241925 werd goedge keurd in ontvang op f 11.527,19 en in uitgaaf op f 10.816,88, alzoo met f 710,31 goed slot. De begrooting voor 19251926 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 11.527,05, met f 15,60 per H. A. waterpenningen voor schotbare gron den en f 13,voor Vroonen. Tot Ge zworene, vac. P. Verdonk, werd benoemd J. J. Mol met 9 stemmen tegen 8 op A. t Westeinde. Een verzoek tot be- grinting van het wegje van J. van 't Le ven tot J. F. Moerman werd afgewezen, daar men alleen het wegje wil onderhou den als belanghebbenden het zelf be- grinten. Over de waterafvoer Zaksche Gat werd met 12 tegen 4 stemmen be sloten geen windmotor aan te schaffen daar de kosten te hoog werden geacht. Rilland-Bath. Vrijdagmiddag kwam de Gemeente-opzichter N., gezeten op zijn motorrijwiel, door het uitwijken voor een voorbij loopend kind, zoodanig te vallen dat hij zich ernstig aan het gelaat ver wondde, zijn reis niet verder kon voort zetten en zich direct geneeskundig moest laten behandelen. Daar het kind van adh- ter een voorbij rijdende wagen kwam ge- Loopen kon de heer N. om een aanrij ding te voorkomen, niets anders doen dan zich te laten vallen met het bovenge noemde gevolg. Het kind bekwam geen letsel. Wemeldinge. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot ingenieur bij de Utrecht- sche Waterleiding Maatschappij dhr. P. C. Lindenbergh, alhier. Wolf aartsdijk. Op de Vrijdag 29 Mei j.l. gehouden algemeene vergadering van ingelanden van den Westerlandpolder in de gemeente Wolfaartsdijk is onder meer, op voorstel van het bestuur besloten tot een belangrijke verbetering ten behoeve van het verkeer, namelijk tot het maken van een coupure in den dijk bij „de Kulik", 111 1 Dl v* i ^mer dronk dan aan het Bel- waai-Jüor cen nagenoeg rechte verbinding gisch Koningspaar, waarna de heer Reijn- tot stand zal komen van den weg ;n den 69 ki. van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselankvan Ro9sum. Zij kromp ineen. Zij was alleen, moe derziel alleen, eenzaam zooals zij zoo lang was geweest, nog veel eenzamer. Eenzaam, zooals zij nu voortaan altijd zou zijn. De duisternis viel. De maan kwam op, en spiegelde zich in de einde- looze watervlakte, waar in het midden de rivier, aangezwollen tot een geweldi gen stroom, voortgolfde en alles mee sleurde wat niet stevig stond. De muren der fabriek stonden stevig op een sterk fundament, daaraan kon het water niets deren. De bruisende stroom joeg voorbij en zong een lied der verwoesting. Ro- mana luisterde naar de geweldige me lodie. Zij wilde het electrische licht op draaien. Maar het ging niet. Blijkbaar was de stroom verbroken, iets in elk ge val niet in orde. Zij schrikte. Zoo alleen in het donker was het toch wat huiveringwekkend. Maar gelukkig herinnerde zij zich, dat zij in een kast een pak kaarsen had opgeborgen. Et stond ook een eenvoudige kandelaar bij. Zij stak een kaars aan. Eerst wilde zij er meer aansteken, om het lichter te hebben. Maar zij bedacht zich, dat de kaarsen mis ders, voorzitter van den Drukpersbond, afdeeling Antwerpen-Limburg, de drie be geleiders van dezen schoonen dag, name lijk de heeren Dr. Folmer, F. Wabeke en W. Dekker, hartelijk dankte voor al het mooie wat zij den Belgen hadden we ten te toonen en laten genieten. Hij sprak de hoop uit, dat uit dit bezoek moge vol gen een grooter toeristiek verkeer tus schen de beide streken, tusschen de stad Antwerpen en het mooie Beveland. Spre ker dronk op de Belgisch-HolLandsche vriendschap en op de Koningin van Neder land. Al deze toasten werden herhaaldelijk door instemmend applaus onderbroken. Nieuwdorp. Toen de werkman D. C. naar zijn werk reed, had hij het onge luk zijn voorvork van de fiets te breken, waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat hij zich zeer ernstig bezeerde aan hand en gezicht, waardoor hij genood zaakt was zich onder geneeskundige be schien geruimen tijd dienst moesten doen. Juist toen zij het licht op haar schrijfta fel wilde zetten, ging de telefoon. Zij kromp verschrikt ineen, maar daarna glim lachte zij flauwtjes. Vlug nam zij den hoorn op. Zij had de telefoon geheel vergeten. Nu gaf die haar toch het geruststellende gevoel, dat zij daardoor in elk geval met de buitenwereld verbonden was. Doris was aan de telefoon, haar goede oude Doris. „Wat is er, Doris?" vroeg zij. „Och lieve hemel, beste juffrouw Ro- mana, de schrik zit mij in de leden, toen de chauffeur thuis kwam met de bood schap, dat u op h et kantoor bleef, midden in dat hooge water. Is het werkelijk waar, dat u daar wilt blijven?" „Ja, Doris, ik heb nog veel te doen, en blijf hier." „Maar dat gaat toch niet, juffrouw. Dat gaat toch niet." „Het moet gaan, Doris. Ik kan er nu niet meer door. Nu moet ik blijven." „Maar lieve help, als u daar buiten nu iets overkomt?" „Wees maar heel gerust, ik ben hier even veilig geborgen als thuis." „Maar zoo alleen; is er dan werkelijk geen mensch meer bij u?" „Neen, ik ben geheel alleen, maar maak je geen zorgen, ik heb het hier heel gerie felijk." „O, maar wat moet hier van worden?" „Niets ergs, Doris; ik blijf hier totdat het water weer valt." Westerlandpolder met dien in den Schen- gepolder. leder, die ter plaatse bekend is, zal weten, hoe lastig en gevaarlijk deze verbinding tot nu toe steeds is geweest, en zich verwonderen, dat er nooit meer en ernstiger ongelukken zijn voorgekomen. Door autobestuurders wordt deze weg steeds angstvallig gemeden. Dat de be doelde verbetering te achten is, als zeer in het belang van het algemeen verkeer, blijkt wel uit het feit, dat zoowel de A.N.W.B. als de K.N.A.C. een flinke subsidie heeft toegezegd voor de uitvoe ring van dat werk, mits het binnen korten tijd tot stand komen zal. Ook voor het plaatselijk verkeer is deze verbetering van veel beteekenis. Ongetwijfeld zullen al len, die van dezen weg gebruik moeten maken, met auto, fiets of ander voer- of rijtuig deze verbetering toejuichen gaarne hulde brengen aan de ingelanden van den polder, die toonen, met hun tijd „Maar dat kan nog drie of vier dagen duren," jammerde Doris. „Misschien nog langer." „En u heeft niets om te eten." „O, meer dan ik zal gebruiken, Doris, cacoa, thee, koffie, brood en boter, jam, bouillon, alles is hier. Ik zal geen gebrek lijden." „En geen nachtgoed en geen behoorlijk bed," zei Doris. „Ik lig heel goed op de rustbank. En voor nachtjapon neem ik een van mijn lin nen kielen, die ik nu en dan in het labora torium gebruik. Daar kan ik zelfs koken. Je ziet, dat er geen reden is je bezorgd te maken. Ik heb hier ook mijn bontmantel voor het geval, dat ik het te koud krijg. Maak je dus niet zoo angstig Doris, ik ben in veiligheid en heb aan niets gebrek. Ik 'kan hier rustig werken. Je kunt nu en dan opbellen en wat met mij babbelen." „Och als ik u maar kon zien, juffrouw Romana en mij kon overtuigen, dat u wer kelijk zoo rustig en tevreden zijt, als u mij nu wilt doen gelooven." „Wees toch verstandig, Doris. Is Hans thuis?" „Ja, de jongeheer is op zijn kamer en werkt. Mevrouw en juffrouw Beatrix zijn niet wel en hebben zich in haar kamer opgesloten. Mijnheer von Rhoden was hier Hij wilde u spreken. Ik moet het hem da delijk zeggen, als u thuis komt. En nu komt u heelemaal niet." Het was goed, dat Doris nu het gelaat van Romana niet kon zien. ,Neen ik kom niet, en heb met mijn mee te gaan en zich finantieele offers willen getroosten, om het algemeen be lang te dienen. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden! Er is nog zooveel te verbeteren van dien aard. In de vergadering van ingelanden van den Westkerkepolder werd besloten tot het maken van een coupure in don dijk bij de hofstede van Reijnierse, waardoor men een nagenoeg rechte verbinding zal krijgen met den weg in de Schengcpolder, en de zeer gevaarlijke bocht daar ter plaat se is weggenomen. Bij het Koningschieten van de Handboogsociëteit „Doel naar Hooger verwierf dhr. J. Boonman het Koning schap voor 1925. Toen mej. L. Polderman zich Vrij dagavond op bezoek zou begeven bij haar overburen, de familie L. H„ werd zij door diens hond (een Duitsche herder) in beide beenen gebeten, gelukkig niet ernstig. De eigenaar was hierover zoo verbolgen, dat hij des anderen daags het beest, dat als niet mak bekend stond, liet afmaken. Zeker een afdoende maatregel om erger te voorkomen. In de op 29 Mei 1925 gehouden vergadering van ingelanden van den Westerlandpolder werd de rekening over het dienstjaar 19241925 vastgesteld in ontvang op f6330,17 en in uitgaaf op f3619,66. De begrooting over het dienstjaar 1925- 1926 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f7901,21 en een half met een post onvoorzien ad f 1834,20, terwijl het dijkgeschot evenals in 19241925 be paald werd op f 14,- per H.A. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf, wegens perio dieke aftreding van den heer J. Linden bergh werden geplaatst de heeren J. Lin denbergh, L. de Jager en M. Janse. In de op 29 Mei 1925 gehouden vergadering van ingelanden van den Zuidvlietpolder werd de rekening over het dienstjaar 19241925 vastgesteld in ontvang op f 1312,39 en in uitgaaf op f866,51. De begrooting over het dienstjaar 1925- 1926 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 1547,49 met een post onvoor zien ad f421,69, terwijl het dijkgeschot evenals in 19241925 bepaald werd op f25,per H.A. In de op 29 Mei 1925 gehouden vergadering van ingelanden van den Westkerkepolder werd de rekening over het dienstjaar 19241925 vastgesteld in ontvang op f7422,83 en een half, en in uitgaaf op f3898,86 en een half. De begrooting over het dienstjaar 1925- 1926 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f7632,51 en een half met een post onvoorzien ad f 1494,69 en een half terwijl het dijkgeschot evenals in 1924 1925 bepaald werd op f 18,per H.A. 's Gravenpolder. Vrijdagavond verga derde de raad dezer gemeente. Na het lezen der notulen, zegt de heer Joziasse dat hij in de vorige vergadering niet had geijverd de factor van de gemeentelijke heer von Rhoden niets te bespreken: ,lk hoop dat hij vertrekt, terwijl ik hier ben, zeide zij hard en bits en hing den hoom haastig op. Zij wilde niets meer van Gerald hoo- ren en was nu toch blij, dat zij hier was en hem niet behoefde te ontmoeten. Maar zij voelde zich rampzalig en verlaten en zou het lief# zijn gaan liggen om te ster ven. Zij wierp zich op den divan en ver borg het gelaat in haar handen. Na haar gesprek met Romana was Do- ris in haar angst naar Gerald geloopen, alsof die haar kon helpen. Toen Calutta haar had binnengelaten vertelde zij Gerald opgewonden welke boodschap de chauffeur had meegebracht, en dat zij door de telefoon met Romana had gesproken. Bijna woordelijk her haalde zij het gesprek, ook de laatste woorden van Romana. Gerald werd bleek. Maar juist die laatste woorden verrieden hem, dat Ro mana slechts in de fabriek was gebleven om hem te ontwijken, om hem niet meer te ontmoeten. Blijkbaar hoopte zij, dat hij zou vertrekken, voordat zij thuiskwam. Een diepe rimpel kwam op zijn voor hoofd en om zijn mond met de vast op elkaar geklemde lippen kwam een trek van groote beslistheid. Angst en zorg over het meisje, dat hij lief had, vervulden zijn hart. Wat had men haar gezegd, dat zij zich liever ginds in die groote verlatenheid begroef, dan hem nog eens te ontmoeten. Was zij wer kelijk veilig daarbuiten, kon het water geen verwoesting aanrichten, die ook haar leven in gevaar zou brengen? En hij zou dit alles laten begaan, zou met deze mar telende onrust vervuld, nog dagen lang wachten op de oplossing van dit raadsel Want van Beatrix zou hij de waarheid toch niet vernemen, al mocht het hem gelukkent ot haar door te dringen. Ca lutta had hem verteld, dat de dames het middagmaal op haar kamer zouden ge bruiken. Ze waren dus van plan onzicht baar te blijven. Neen dat verdroeg hij niet. Hij was geen vriend van geduldig wachten, hij was een man van de daad, die tot nu toe zijn lot beheerscht had, ook al was hel hem vijandig geweest. Hij stelde Doris zoo goed als het ging gerust en beval haar Ro mana elk uur op te bellen om haar te vra gen of zij veilig was en of het water nog Schreiend verliet Doris hem. Zij had heel goed gemerkt hoe zeer 'het den heer von Rhoden aan het hart ging, dat hij Ro mana niet kon sprekenVoor teerst was zij niet tevreden over haar jonge meeste res. "?at /S 6011 waaraan ik tol mijn dood zal denken, zei zij heengaande. Gerald bleef een oogenblik nadenkend staan. i#JJ Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1