WAT HEB IK JE GEDAAN N°. 63 Woensdag 27 Mei 1923. 112" Jaargang. Uitgave ftoaml. Vara. „Goesche Cnaeuff* Bij dit nummer behooit een Bijvoegsel. MANNEN! FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche courant en Kleeawens Ross' Drakkers- en Uttgeversbedrf] f ADVERTENTIEN. van 15 regels f120, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regel» f0.40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De Goesche Courant zal Maandag 1 Juni, vanwege het Pinksterfeest NIET VERSCHIJNEN. WIJNKOOP. Een tragische figuur. Zijn beslissingen zijn door zijn eigen Moskousche halfgoden afgekeurd. En Wijnkoop heeft zich genoodzaakt gezien het veld te ruimen. De man, die in allen gevalle de com munistische partij in ons land op de bee- nen heeft gezet, heeft zijn kamerzetel ter beschikking moeten stellen van den verte genwoordiger der minderheid, Lou de Vis ser. Op bevel van Moskou. Ondank is 's werelds loon in de poli tiek. En het is te begrijpen, dat Wijnkoop er over denkt zich er uit terug te trek ken. Geheel en al. Hoe is het mogelijk, dat er in ons vrije Nederland menschen zijn, die een zoo slaafsche onderworpenheid toonen aan Moskou, zal men zich onwillekeurig af vragen. „Het Vaderland" geeft op deze vraag een antwoord, en schrijft: De verkla ring van het communisme in Nederland, met zijne onvrijheid, om niet te zeggen slaafschheid tegenover Moskou, moet o.i. gezocht worden in het feit, dat deze men schen de realiteit van het leven niet aan durven. Dat leven stelt altijd uiterst moei lijke vragen, en deed dat nooit zoo sterk als thans in een wereld, die door vier jaren van den krankzinnigsten oorlog ge heel topsey-turvey is geraakt. En waar zij zeer stellig behooren tot hen, die gaar ne in een andere en betere maatschappij zouden willen leven, en zich ook de vraag stellen, hoe daartoe te komen, en bij het stellen van die vraag zóó voor de werke lijkheid terugschrikken, dat ze die niet in de oogen durven zien, maar daar over heen kijken, ontzinkt hun de moed indi vidu te blijven, en is kuddedier te wor den hun eenige uitkomst De herder in Moskou moet voor hen denken en het opvol gen van zijn bevelen ontslaat hen van den last zich over quaesties benauwd te maken. Tot zoover het Haagsche blad. Inderdaad Kuddedier geworden zijn er velen. En niet alleen in de communistische partij. Kuddedier der partij is het overgroote deel der kiezers. Achter hun herders, de leiders, aanloopen, zonder van het paadje af te wijken, en zonder er verder veel over te denken, wat er terecht moet ko men van 's lands zaken. En de enkeling die er een eigen opinie op na wenscht te houden, en hiervan blijk geeft, wordt door den hond gebeten, als- zijnde het zwarte schaap. Zoo Wijnkoop. Zoo ook ds. v. d. Voort v. Zijp, het a.r. lid der Nationale Unie. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door nw huid vóór het inz^epen eerst in te wrijven met een weinig Purol. BUITENLAND. Het Veiligheidspact. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is men in Britsche regeeringskringen bang, dat de regeering het Fransche ontwerp van antwoord aan Duitschland, ondanks de door Briand aangebrachte verbeterin gen, niet zal kunnen goedkeuren. Men is bang, dat hierdoor de ernstige verschil len tusschen het Fransche en het Brit sche standpunt duidelijk zullen uitkomen. Opgemerkt wordt, dat drie jaar geleden Briand, ondanks de afspraak met Polen, tegen een enkel Westelijk Pact geen be zwaar scheen te hebben, maar daar nu, hoewel minder onverholen dan Poincaré, niet van weten wil. Volgens Briand, zou iedere regeling ten slotte toch op een soort van protocol neerkomen, dat wil zeggen, hij tracht voor Groot-Brittanje een verplichting te scheppen, in welken vorm dan ook, om, zoo in strijd met scheidsrechterlijke uitspraak een oorlog tusschen Duitschland en Polen uitbreekt, Frankrijk toe te staan dat het zijn troe pen door de voorgestelde gedemilitairi- seerde zone heen ter hulp zendt. Het kabinet zal zich in eerstvolgende zitting, waarschijnlijk Woensdag, dus weder in een moeilijke positie bevinden. Er zou onder de ministers veel afkeuring bestaan van de tot nu toe gevolgde methodes. Men vindt dat Duitschland zijn Weste lijke en Oostelijke grenzen niet aan el kander had moeten koppelen. Nu dit echter eenmaal geschied is, is van Brit sche zijde de fout begaan, al te veel waarde te hechten aan het veiligheidspact. Dit heeft Frankrijk in den waan gebracht dat Groot-Brittanje daar een levensbe lang in ziet, met het gevolg dat het denkt meer van Engeland te kunnen gedaan krij gen dan mogelijk zal blijken. Voor Groot- Brittanje is, volgens een deel der minis ters, naar inlichtingen van wel ingelichte journalisten alleen ten opzichte van de Kanaalhavens gevaar te duchten. In het Westen heeft het daarom voornamelijk belang bij een soort van herleving van de vroegere onzijdigheid van België in den vorm van een wederkeerig garantiever drag, want van een ontwapend Duitsch land is voor langen tijd geen ernstige be dreiging van die havens te wachten. Ver der moet Groot-Brittanje zich dan spe- cialiseeren op overeenkomsten in de Mid delland sche Zee en den Stillen Oceaan. In de eerste zou de medewerking van Italië kostbaar zijn en zulk een overeenkomst lijkt dezen Britschen staatslieden van onmiddel lijker belang dan een continentaal pact. Internationaal Arbeidscongres. Op het te Genève gehouden internatio naal arbeidscongres is het vraagstuk van 57 i vtn H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Ro9sum. Hans fronste de wenkbrauwen. „Ze zal bepaald in geen benijdens waardige stemming zijn. Maar ik zal u helpen, oom Gerald, ik ga naar haar toe, en roep haar ter verantwoording". Dit zeggende wilde Hans wegloopen. Gerald hield hem tegen. „Neen, dat geeft niets. Van Beatrix hooren wij de waarheid toch niet. Maar je kunt mij op een andere manier helpen/ Hans." „Zeg dan gauw hoe!" „Fiets naar Romana en vraag haar, wat Beatrix van morgen wilde. Noem mij voorloopig niet. Zeg niet, dat ik je zond. Doe je best haar uit te hooren. Als zij weet, dat ik je stuur, zal ze zeker niets uitlaten. Ik weet, dat je morgen exa men moet doen, en nog een en ander wilt nazien. Toch vraag ik je, voor mij een uur op te offeren. Ik maak mij zoo ongerust, meer over Romana dan over mij zelf. Wil je mijn verzoek inwilligen?" Hans drukte hem de hand zoo krach tig, dat 't hem pijn deed. „Natuurlijk wil ik dat, oom Gerald. Ik rijd er dadelijk heen onder voorwendsel dat ik het hooge water wil zien, en met Romana wil spreken over hetgeen er ou de ratificatie van de conventie van Was hington (achturendag) behandeld. Tschof- fen, de Belgische minister van arbeid, hield een uitnemende rode ter verdedi ging van het beginsel der internationale arbeidswetgeving en verzekerde, dat Bel gië ratificeeren zal, zoodra de groote mogendheden dit gedaan zullen hebben. Tschoffen besloot zijn rede met het ad vies, dat het bureau ernaar streven moet dat alle sociale groepeeringen in zijn mid den vertegenwoordigd zijn, hetgeen slaat op den wensch der christelijke vakbewe ging naar een zetel in de werkliedengroep van den internationalen raad van beheer, die nog steeds op den tegenstand der so cialistische arbeidersleiders afgestooten is. Schrikbewind der Spanjaarden in Marokko. De correspondente van de „Daily Ex press" te Tandzjer, lady Drummond Hay, meldt, dat in de neutrale zóne aldaar de Spaansche soldateska, met toestemming der Spaansche officieren een waar schrik bewind uitoefent, waarvan vrouwen, grijs aards en kinderen het slachtoffer wor den en dat reeds aan velen het leven heeft gekost. De gezant van Frankrijk en En geland hebben bij de Spaansche regee ring er op aangedrongen, dat aan dezen toestand een einde zal komen. De Brit sche gezant te Madrid had een langdurig onderhoud met Primo de Rivera, alvorens deze naar Marokko vertrok, waar hij een maand denkt te blijven. De Roode Halve Maan heeft uit particuliere mid delen, met den steun van een Indischen vorst en in afwachting van hulp uit Egyp te, een hulpdienst voor de nood lijdenden georganiseerd aan wie brood en meel wordt verstrekt. De Franschen in Marokko. De „Matin" verneemt uit Fez, dat, volgens door Heusch, den chef van den staf, verstrekte inlichtingen, het eerste gedeelte van den strijd tegen de Rif- stammen voltooid is. Van benden uit het Rif is niets meer te vreezen. De Fran sche troepen gaan thans een bijzonder krachtige actie beginnen ten einde de stammen in de Fransche zone, die door Abd-el-Krim overweldigd zijn, te bevrij den en de Riff enen uit het Fransche ge bied te verdrijven. Een ander licht op deze krijgsverrichtingen werpt echter het bericht dat zes Fransche posten aan de helling van de Taounat, die dagelijks door Rif-kabylen omzwermd werden, zijn ont ruimd om meer ruimte te geven aan de vliegende afdeelingen, welke belemmerd werden door de zorg voor de bevoorrading en versterking van deze posten. Het weer in de Vereenigde Staten. In de centrale staten van de Vereenig de Staten is het weer volkomen van slag af. Het Midden-Westen werd geteisterd door een hevige hittegolf, gevolgd door sneeuwval. In den staat Michigan en in Minnesota viel sneeuw en vroor het. De stormen en het koude weer brachten scha der het middagmaal voorviel. Zoo goed als ik kan, zal ik haar uithooren, en ik zal 't u zoo spoedig mogelijk vertellen." HOOFDSTUK XXIII. In de grootste onrust wachtte Gerald op de terugkomst van zijn neef. Eindelijk kwam hij terug en stormde de kamer van Gerald binnen. „Nu?" vroeg Gerald, terwijl hij op sprong. Hans viel buiten adem op een stoel neer. „Het is een onbegrijpelijk geval, oom Gerald. Er is niets uit Romana te krij gen. Het was alsof ze opeens versteen de, toen ik maar even uw naam uitsprak. Eerst gaf zij mij kalm en vriendelijk ant woord, ofschoon zij te midden van de grootste verwarring stond, en haar kalmte bewaarde. Het water steeg snel en heeft de wegen reeds overstroomd. Ik ben er ternauwernood nog met de fiets doorge komen. Romana had zoo juist alle arbei ders naar huis gezonden, omdat binnen een uur alles wel overstroomd zou zijn." ,En Romana zelf?" vroeg Gerald ge- „Zij wil nog eenige dingen regelen en blijven zoo lang als het mogelijk is. Maar lang zal dat niet meer duren en dan zal ook zij moeten heengaan. Ik vrees, dat het water nu erger wordt dan ooit." „Heeft Romana haar auto bij zich?" vroeg Gerald. „Ja, de auto staat naast de lift. Die zal er nog wel een poos doorkomen. Maar ik heb den chauffeur op het hart gedrukt, niet te lang te wachten". de toe aan den oogst. ïn de meeste noord westelijke staten heeft het gestormd. Ook in New-York (stad) is het boos weer geweest. Boomen werden ontwor teld en de temperatuur daalde plotseling 20 graden F. De Zuid-kusten van bet Huronmeer en het Ontaria zijn geteisterd door een vloedgolf, die schade aanrichtte aan schepen en aan bij den oever staan de gebouwen. Amundsen's pooltocht. Een telegram uit Oslo meldt volgens „de Courant": Zeventig uur na het ver trek der beide vliegtuigen van Amundsen ontbreekt nog elk bericht omtrent den te rugkeer of aankomst der vliegers. Men had te Oslo Zaterdagnacht om 12 uur het eerste bericht van hem verwacht, 54 uren na den start. De koortsachtige span ning, waarmede men te Oslo berichten van Amundsen verwacht, vindt haar oor zaak in de verklaringen van Amundsen zelf, dat hij aan de Noordpool slechts enkele uren zou blijven, en in totaal slechts een paar dagen zou wegblijven. In elk geval, verklaarde Amundsen, zullen wij, om elk risico te vermijden, er voor zor gen, dat onze machines niet van elkaar geraken. Wanneer het noodig zou zijn, zullen wij terugkeeren zonder te landen, want van een hoogte van 1000 voet, waar op wij vliegen, kunnen wij alle noodzake lijke geografische waarnemingen doen. In de ochtendbladen wordt er op gewezen, dat Amundsen slechts voor twee uren lan ger brandstof aan boord heeft, dan de tocht naar de Noordpool en terug duurt. Bij sterken tegenwind zou de brandstof- fenvoorraad uitgeput kunnen raken; men neemt echter aan, dat Amundsen in het uiterste geval een motor zal afstellen en in zijn vliegtuig de brandstof alsmede de bemanning van het andere vliegtuig zal overnemen en het legervliegtuig zal ach terlaten. Zijn goed uitgeruste machine zou in staat zijn 3200 K.M. af te leggen, mits het juiste tijdstip voor de landing geko zen wordt. De bladen ie hoop uit, dat Maandagnacht berichten van de expeditie zullen worden ontvangen. „Dat is goed. Maar vertel mij nu, je bent er dus niet achter kunnen komen, wat de oorzaak kan zijn van Romana's veranderd gedrag?" „Neen, oom Gerald. Eerst betuigde ik haar mijn leedwezen over Mama's op treden. Toen streek ze mij op haar lieve manier over het hoofd. „Trek je daar niets van aan, mijn beste jongen, dat kan mij geen leed doen", zei ze en legde hizonderen nadruk op het woordje „dat". Heeft iets anders je leed gedaan, Ro mana?" vroeg ik. Zij keerde zich om. „Wel neen hoe kom je daar aan?" vroeg zij. „Je lijkt mij zoo gedrukt, Ro mana", antwoordde ik. Toen richtte zij zich haastig op. „Het is niets, ik maak mij natuurlijk bezorgd over het hooge water. Het zal veel nadeel veroorzaken en stellig zullen wij gedurende enkele da gen de fabriek moeten stop zetten, en nog wel nu, nu wij veel opdrachten had den gekregen. Toen vertelde ik haar, dat Mama en Beatrix buiten zich zelf wa ren over hetgeen ik haar had verteld en dat zij zich nu zeer beschaamd voelden, en het hun speet zoo onhebbelijk tegen je te zijn geweest. Daarna vervolgde ik di plomatisch. „Nog pas gisteren is Bea trix zoo vijandig tegen je geweest en van daag zeker ook, toen zij bij je was?" Toen keek Romana mij strak aan, en zeide zacht: „Je vergist je, Hans, vanmorgen heeft je zuster mij een groote weldaad bewezen, en al heeft ze het misschien ook anders bedoeld, vergeef ik haar daar voor toch alles wat zij mij heeft aangedaan en ik zal haar ook de twintig duizend mark geven voor haar uitzet." Toen wist ik BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, einidigende 20 Mei in Nederland uitgesproken 65 faillisse menten tegen 52 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Mei 1925 1671 faillissementen tegenover 1702 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Olympische Spelen. De hoofd-directeur der registratie heeft bericht gezonden, dat het Nederlandsch Olympisch Comité wordt erkend als rechtspersoon, die hoofdzakelijk een al gemeen maatschappelijk belang beoogt, zoo dat schenkingen aan het comité volgens de wet zijn vrijgesteld van schenkingsrecht. Uit de Communistische P a r t ij. Het partijbestuur der Communistische partij is in de Zondag te Amsterdam gehouden vergadering, als volgt samenge steld: L. de Visser, voorzitterAlex Wins, L. Seegers, secretarissen: R. van Riel, A. de Vries, Fï. van der Glas, 2e voorzitter; L. Lakevelt, Perfors, D. Schol ker en H. van Weizen. Volgens besluit van de uitgebreide exe cutieve worden de partijbesturen van kleine secties niet meer in een politiek en een organisatorisch bureau verdeeld, maar wordt een presidium uit het partij bestuur benoemd. Dit presidium bestaat van heden af uit de heeren De Visser, Seegers, Van Riel, De Vries en Wins. Ais vertegenwoordiger van de Indone sische Zusterpartij heeft Semaoen zitting in het partijbestuur. De ver legen woord.- ger van De Zaaier zal nog moeten worden aangewezen. Het partijbestuur benoemde tot redac teuren van De Tribune de heeren Wins en R. van Riel. Na den terugkeer van den heer Vanter uit de gevangenis zal het partijbestuur een eventueele nieuwe regeling ten redactiebureele onder de oogen zien. Bezoedeling van de Nederlandsche vlag. Bij circulaire voor de zeemacht is het volgende voorgeschreven: Naar aanlei ding van het in den laatsten tijd meerma len voorgekomen ergerlijk misbruik, dat van de Nederlandsche vlag gemaakt wordt door deze te benutten tot het daarop aan brengen van opschriften, die reclame ten doel hebben wordt, bepaald, dat, indien met dergelijke vlaggen een saluut aan de natievlag wordt gebracht, dit niet als een saluut mag worden beschouwd en mits dien onbeantwoord behoort te blijven. De Koninklijke familie naar Zwitserland. De Koninklijke familie zal Donderdag ochtend per D-trein naar Dobbin ver trekken en na aldaar drie dagen te heb ben vertoefd, naar Zwitserland reizen. De Olympische Spelen. Het Internationaal Olympisch Comité te Praag heeft Dinsdag besloten, dat de Olympische Spelen van 1928 te Amster dam gehouden zullen worden. Tweede Kamer. Het centraal stembureau heeft ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer door den heer B. J. Gerretson, tot Tweede Kamerlid benoemd verklaard jhr. mr. D. J. de Geer, oud-lid dier Kamer en oud-minister van financiën. Het Nederlandseh- Belgisch verdrag. Aan het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over het Nederlandsch-Belgiscli niet meer wat ik zeggen moest, en op goed geluk bracht ik haar een groet van u over. Onmiddellijk werd de uitdrukking van haar gelaat hard. v,Mijnheer von Rhoden moet zijn groeten maar voor iemand anders bewaren, ik kan die niet aannemen", zeide zij zoo hard en snij dend, dat het mij pijn deed. „Romana, wat heeft oom Gerald je gedaan?"vroeg ik. Toen keek ze mij aan, dat het mij angstig te moede werd. „De heer von Rhoden is voor mij een vreemde, van wien ik geen groeten aanneem, laat dit je genoeg zijn, en nu moet ik je wegzen den, Hans, ik wil mijn arbeiders wegzen den, zij moeten zich haasten om in vei ligheid te komen". Zij duwde mij weg en liep naar de arbeiders. Verder kan ik u niets zeggen. Ik moest naar huis rijden". Gerald beefde. Hij beet zich op de lippen. „Nu is er voor mij eigenlijk nog maar een weg die, haar huis te verlaten, Want duidelijker kan men toch niet voe len weggezonden te worden, als men ge toond wordt te veel te zijn zei hij bitter. „Oom Gerald u zult toch niet Gerald was zich zelf al weer meester. Hij glimlachte zelfs. „Neen, mijn jongen, je hebt gelijk, dat zou een dwaasheid zijn. Ik blijf totdat ik met haar heb gesproken. Zij zal mij zelf te woord staan en ik moet we ten, wat ze tegen mij heeft. Zij komt nu toch spoedig naar huis en dan moet er een einde komen aan deze marteling" „Ik begrijp er niets van, oom Gerald". „Ik ook niet, Haoee een ding weet ik alleen, dat deze wrok tegen mij niet in het hart van Romana is ontstaan, maar haar door iemand anders is ingeblazen. Dat geeft mij hoop, dat die ook weer uit te roeien is. Als ik maar niet zoo wer keloos moest wachten. Maar ga nu aan je werk mijn jongen, en hartelijk dank voor je bereidwilligheid mij te helpen Hans zuchtte. „Helaas, het was zonder resultaat, oom Gerald. Een ding zeg ik u, dat als Bea trix er werkelijk achter zit, dan zal zij eens wat zien!" Met deze woorden verwijderde Hans zich en ging aan zijn werk. Gerald liep rusteloos in zijn werkkamer op en neer, daarna ging hij voor het raam staan om te zien of de auto van Romana aankwam. Buiten liepen de menschen in groote scharen voorbij. Zij gingen naar het hoo ge water kijken. Hier in het hoog gele gen gedeelte der stad was men in zeker heid, en kon men rustig van het schouw spel genieten. Gerald deed het raam open en luisterde naar hetgeen de menschen over het hooge water zeiden. Allen wa ren het er over eens, dat het nog nooit zoo hoog was gestegen, ofschoon het op gehouden had met regenen. Het liefst zou hij met hen naar beneden, naar de rivier zijn gegaan. Maar hij wilde hier op Ro mana wachten. Zij moest nu toch spoedig komen en hij wilde haar om niets ter wereld misloopen. Hij boog zich ver uit het raam om haar reeds van verre te zien aankomen. De electrische lamp voor de voordeur was aangestoken, omdat de uls- teams reeds was ingevallen. De auto reed vrwtr Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1