N°. 62, Doorzittend WAT HEB IK JE GEDAAN Maandag 25 Mei 1925. 112° Jaargang. SLAPELOOSHEID ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE CBfave Naaml. Venn. „Goesdve Onnaar* COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en UltgeveTsbedrflf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elite regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddaj|. DE REGEERING EN DE REëELE BEZUINIGING. Terecht is zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer de voldoening over het feit, dat de begrooting over 1925 zonder tekorten sloot, algemeen geweest. Over de wijze, waarop deze sluitende begrooting hoofdzakelijk 'werd verkregen: salarisverlaging der ambtenaren en be langrijke verhooging der belastingen, werd echter zeer verschillend geoordeeld. De meeste leden, die over de bezui niging, door reorganisatie en inperking verkregen, het woord voerden, stelden vast, dat nog zeer weinig bereikt is. De heer Schaper (S. D. A. P.) zei- de: „Op de inrichting van den Staats dienst is zoo goed als niet bezuinigd sprak van „sabotage", door de bureaucratie De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) hoewel vol lof over wat de Minister van Financiën presteerde, merkt op, dat het thans noodzakelijk is om tot reorganisatie en reconstructie over te gaan en stelt vast, dat het eigenlijke bezuinigingswerk dus nog moet beginnen. Mr. Marchant (v.d.) acht de bezuini gingen, anders dan door verlaging der ambtenaarssalarissen verkregen, van lut tel beteekenis en merkt spottend op, naar aanleiding van de erkenning des Minis ters, dat zijn bezuinigingsplan van Sep tember 1923 hier en daar eenigszins is geretoucheerdHet portret is inder daad ten gevolge van de retouche onken baar geworden". Mr. v. Gijn (v.b.) acht wat bereikt is van niet groote beteekenis en verwacht voor de toekomst niet veel resultaat nu de sterke drang van het tekort niet lan ger aanwezig is. De heer Schokking (c.h.) betreurt, dat de reorganisatie van den Staatsdienst zelf nog geen grooteren voortgang had gemaakt en stelt vast, dat thans eerst met de eigen lijke bezuiniging moet worden begonnen. Feitelijk oordeelde alleen de heer v. Vuuren (r.k.) het reeds bereikte van groote beteekenis. Wat iniusschen een scherpe polemiek met zijn partijgenoot, den heer Fruytier (r.k.) ten gevolge had, die zich afkeurend uitliet over de wijze, waarop de Departementen omsprongen met de rapporten der Bezuinigings-com- missie-Rink. Hoe groot is nu het bedrag geweest, dat door reëele bezuiniging werd ver kregen De heer Colijn en met hem de heer v. Vuuren, komt tot 18 en een half mil- lioen, de heer Rutgers van Rozenburg tot 13 en een half, de heer Marchant uitgaande van de cijfers der regee ring tot 8 en een half, de heer v. Gijn tot 6 miRioen. De heer W. O. A. Koster becijfert het bedrag der „bezui niging in den werkelijken zin van het woord", op rond 1 millioen, het bedrag van deze reëele bezuiniging tezamen met die, verkregen door „verminderde wer ken en verlaagde fonds-stortingen", op f5.990.457 en schrijft in het tijdschrift 66 FEUILLETON vin H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Met een diepen zucht zweeg Hans en ging weer zitten. Doodelijke stilte volgde op deze woor den. Mevrouw Bylla was bleek geworden en beet op haar lippen, en ook Beatrix was doodelijk ontsteld. Maar Gerald had met stralende oogen geluisterd. Al het raadselachtige aan Ro- mana was nu voor hem opgelost. Zoo zag dus in werkelijkheid de schraapster, de vrouwelijke rekenmachine er uit; zoo had men haar toch afgeschilderd! Ja, hij had het gevoeld, dat zij een grootmoe dig edel karakter moest hebben. Nog vu riger en inniger bloeide zijn liefde voor haar op. Bijna had hij vergeten, dat er sinds dien morgen iets als een dreigend spook tusschen hen stond. Maar dat moest uit den weg te rui men zijn. Het kon toch immers niets zijn, dat uit Romana zelve voortkwam. Hij sprong op. „Neem mij niet kwa lijk, dat ik nu heenga", zei hij. Vluchtig drukte hij een kus op de hand van me vrouw Bylla, boog voor Beatrix en schudde Hans hartelijk en krachtig de hand. Daarna verliet hij het vertrek. Vastberaden liep hij naar de kamers bij Wielrijders. Ieen door de zon Verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten.verzacht en I geneest men met py jgj TTirgpotEen ProgisTën~BWr der Ned. Mij v. Nijverheid en Handel: „Het door mij becijferde bedrag is dus geheel gelijk aan dat, door den heer v. Gijn berekend. Een teekenend feit, waar de heer v. Gijn tot het resultaat kwam door het geraamde tekort te ver minderen met de globale cijfers van ac cres, nieuwe belastingen, salarisverlaging, enz., terwijl door mij de honderden be- grootingsposten stuk voor stuk werden nagecijferd. Ook na herhaalde nauwlettende her ziening van alle cijfers kan ik tot geen ander resultaat komen en ik ben overtuigd, dat niemand tot andere cijfers zal ko men, tenzij hij werkt zooals de Minis ter van Financiën doet met reeksen fictieve cijfers, waardoor geen opsom ming van resultaten wordt bereikt, doch een bespiegeling, „hoe't had kunnen zijn" BUITENLAND. Kabinetscrisis in België. Het eendagsministerie van de Vijvere (kath.) is reeds weer omvergeworpen. De motie van wantrouwen van den Brus- selschen burgemeester Max (liberaal) is aangenomen. Van de 187 leden, waaruit de Kamer bestaat, namen er 180 deel aan de stemming. Negen stemmen werden blanco uitgebracht, 98 vóór de motie, 73 tegen. Na afloop van de Kamerzitting heeft Van de Vijvere een kabinetsraad belegd, waarop de ministers hun verzoek om ontslag geteekend hebben, dat Van de Vijvere vervolgens bij den koning heeft ingediend. Men verwacht dat burgemees ter Max zal voorstellen het nieuwe mini sterie te vormen. De liberale Kamer leden hebben na afloop van de Kamerzit ting vergaderd. Zij drukten den wensch uit, dat een extra-parlementair kabinet gevormd zou worden, dat tot opdracht zou hebben de zaken van administratie- ven aard af te doen, doch verklaarden zich, voor het geval dat zulks niet zou slagen, bereid het voorstel van een re geering uit de drie partijen te steunen en met name het denkbeeld van Max te dien aanzien (een kabinet van 3 katho lieken, 3 liberalen en 3 socialisten). Dit besluit is onderworpen aan het oordeel van den partijraad, die Zondag bijeengekomen is. French J* Veldmaarschalk graaf van Yperen is Vrijdagavond om 7 uur overleden, 73 jaar oud. Men zal zich hem het best her inneren als leider van het Engelesche expeditie-leger tegen den Duitschen in val in België en Frankrijk, in 1914. Toen was hij nog veldmaarschalk sir John French. De titel van graaf van Yperen van Romana. In het voorvertrek vond hij de oude Doris. „Doris, ik moet beslist je jonge mees teres spreken. Laat mij als het u blieft binnen. Zij zal mij niet willen ontvangen er bestaat op het oogenblik, ik wieet zelf niet welk, misverstand tusschen ons dat moet ik uit den weg ruimen. Laat mij dus binnen, al gebeurt het tegen haar wil ik moet haar spreken". Doris schudde treurig haar hoofd. „Och, mijnheer, zij is al weer weg naar de fabriek. Zij heeft zich geen vijf minuten rust gegund; zij heeft de auto dadelijk aan het zijachterhek laten voorkomen en is al weer weg. Zij was in een toestand o, wat kan haar nu zoo hinderen. Zij zag er als versteend uit en zoo ramp zalig. Kon ik haar toch maar helpen. Het moet er bij de fabriek ook slecht uitzien. De chauffeur vertelde, dat ze reeds gedeeltelijk door het water waren gereden". Gerald bleef aarzelend staan en zag er zeer teleurgesteld uit. Hij overdacht wat hij kon doen. Alles in hem drong hem haar naar de fabriek te volgen. En toch wist, voelde hij, dat ze hem niet zou toe laten. In de drukte en verwarring daar ginds in de fabriek was ook geen gele genheid zich tegenover elkaar uit te spre ken. Hij zag Doris aan, die bezorgd naar zijn bleek en opgewonden gelaat keek. Zij voelde, dat er iets tusschen haar meesteres en den heer von Rhoden was gekomen, en dat Beatrix daar de schuld van was. Heeft juffrouw Nordegg een bood die hij aannam toen hij geadeld werd houdt verband met de heldhaftige verdediging van Yperen. Vijftien jaar eerder was hij cavalerie-aanvoerder in den Boeren-oor- log. Hij leidde het corps, dat Kimberley heeft ontzet, en diende verder bij het le ger van lord Roberts, dat Bloemfontein en Pretoria heeft ingenomen. Van 1918 tot 1921 was hij onderkoning van Ier land, in de moeilijke tijden van het op treden van Sinn Fein. Er werd toen te Dublin een aanslag op hem gepleegd, maar hij ontsnapte er aan. De Franschen in Marokko. Het centrum van de Fransche troepen onder bevel van generaal Chambrun heeft het vak en de heele streek van Boven- Ouergha ontzet. De reebtergroep, die uit Drader opgebroken is, heeft tegen het einde van den dag Medioena bereikt, on danks de verwoede aanvallen van talrijke afdeelingen, die uit het Noord-Oosten waren toegesneld en den wanhopigem weer stand van sommige afdeelingen, die zich' hadden ingegraven. De linker groep, op gerukt uit Ainaicha heeft Moulei Sin Djeanaan bereikt onder het terugwerpen van aanzienlijke vijandelijke groepen naar het Noorden en met schoonveging van het heele gebied, dat zij doortrok. De verlie zen van de Rifkabielen zijn aanzienlijk, die der Franschen gering. Tengevolge van het succes der Franschen stroomen tal van vijandelijke groepen terug naar het Noorden. Men meldt zelfs, dat een stam, welke door Abd el Krim mee gesleept was, zijn onderwerping heeft aangeboden. Aardbeving in Japan. In Japan heeft Vrijdag een ernstige aardbeving gewoed. Aan de nog onvol ledige berichten daaromtrent ontleenenwe het volgende: Osaka, Kobe en Kioto bleven voor brand gespaard, doch ern stiger is de toestand in de havenplaats Toyoka in de provincie Tango aan de Japansche zee, waar het station en 2000 huizen instortten en een brand uitbrak, die zich onmiddellijk over de gebeele stad uitbreidde en velen die door de vlammen werden ingesloten het leven kost te. De geheele bevolking, die 10.000 zie len telt, is gevlucht. Een trein naar To yoka wordt vermist en is waarschijnlijk bedolven bij het instorten van den tunnel bij Asjiya. Nabij Genboedo is een an dere trein omver geworpen. Zes leger vliegtuigen die van Osaka naar Toyoka zijn gezonden, rapporteeren, dat het aan tal dooden te Koenyama en te Foekoetsji, twee dorpen in de nabijheid der stad, 800 bedraagt en dat overal in de streek een paniek heerscht. Groote schade werd aangericht in de zilvermijnen van Ikoeno, de belangrijkste van het land, waar alle schachten zijn ingestort. Doktoren en roode kruispersoneel zijn naar de geteis terde streken gezonden. Men zegt dat de aardbeving, die te 11 uur 's morgens plaats greep, de hevigste is, sedert 30 jaar in deze streek voorgevallen. Nader wordt nog gemeld: Te Toyoka zijn duizenden dakloos. Een meisjesschool is daar ingestort, waar bij veel kinderen getroffen zijn. Er zijn te Toyoka 200 dooden en naar schatting 400 gewonden. De stad Kinosaki is na de aardbeving in de asch gelegd. Een pa niek ontstond en men vreest voor honder den slachtoffers. Slechts voor een mil joen yen ongeveer is verzekerd; de scha de is veel grooter. Volgens de seismolo gen is de aardbeving door een aardver schuiving veroorzaakt. Revue. De commissie uit de arbeidsconfe- rentie te Genève die de tweede lezing der conventie in zake den bakkersnacht- arbeid voorbereidt heeft het Engelsche amendement nopens arbeidsvrijheid der patroonsverworpen. Julius Barmat is na een borgstel ling van 45.000 mark in vrijheid gesteld. als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. schap achtergelaten, wanneer zij terug komt?" vroeg hij. „Neen, mijnheer, zij heeft geen enkel woord tegen mij gezegd. Maar voor den avond zal zij wel niet thuiskomen, indien zij door het hooge water niet genoodzaakt wordt naar huis te gaan". Gerald dacht weer een oogenblik na. Daarna zei hij smeekend: „Wilt ge mij helpen Doris, een misverstand, dat tus schen uw meesteres en mij bestaat uit den weg te ruimen? Het geluk van je jonge meesteres hangt er misschien van af". 1 „Heel graag, mijnheer. Ik wil alles voor juffrouw Nordegg doen. Ik weet bovendien, dat u het goed met haar meent". „Ja, Doris daar kan je op aan. Luister dus. Zoodra juffrouw Romana terugkomt, zeg je het- mij en laat mij onaangediend bij haar binnen, opdat zij mij niet kan af wijzen". „Dat zal ik stellig doen, mijnheer." „Goed, ik ben in mijn kamer of Ca- lutta weet in elk geval waar ik ben. Maar roep mij onmiddellijk." „Ik zal het doen, daar kunt u staat op maken, mijnheer." Nu ging Gerald op weg om zijn eerste voornemen ten uitvoer te brengen en Bea trix te vragen wat zij dien morgen te gen Romana had gezegd. Hij werd echter niet toegelaten en vernam, dat Beatrix niét wel was en niemand kon ontvangen. Somber keek hij voor zich. Niets te kunnen doen maakte hem zenuwachtig. Nu beproefde hij mevrouw Bylla te spre ken, maar die ontving hem ook niet en BINNENLAND. De Olympische Spelen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W. tot steun van het Nederl. Olympisch Comité (het aan gaan van een premieleening) aangenomen met 28 tegen 6 stemmen. De Amerikaansche fabrikant Wrigley, die op het oogenblik in Den Haag ver toeft, heeft een gift van f 10.000 voor het fonds van het Nederlandsch Olym pisch Comité geschonken. T wee de Kamer. De opvolger van den heer B. J. Ger- retson, welke, zooals wij reeds meldden zijn ontslag heeft genomen als lid der Tweede Kamer, om gezondheidsredenen, is de oud-minister van financiën jhr. mr. D. J. de Géer. De Gemeente-secretaris van Bergen op Zoom. De Raad van Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen besloten den ge meente-secretaris Chr. J. A. van L. te ontslaan, overwegende o.m. dat deze aan zienlijke bedragen aan leges, die ter sec retarie der gemeente worden geheven, welke bedragen ter secretarie waren ont vangen en onder zijn berusting waren, niet aan den gemeente-ontvanger heeft afge dragen, noch op eenige andere wijze aan de gemeentekas heeft verantwoord en wel over het jaar 1921 f793,30, over het jaar 1922 f2193,85, over het jaar 1923 f3672,80; dat voorts de secretaris den gemeente-ontvanger behulpzaam is ge weest bij het opvoeren van gefingeerde posten op den kasstaat, dien de ontvan ger bij het opmaken van het proces-ver baal van kasopneming in Januari 1925 aan het gemeentebestuur zou heb ben, over te leggen en wel van een post van f 11,152,94 voorschot verstrekt aan de bouwvereeniging St. Jozef te Bergen op Zoom, welk voorschot in werkelijkheid niet meer als een vordering van den ont vanger kon gelden en van een vordering ten laste van de gemeentebedrijven, wel ke vordering voor een bedrag van f 12.808,29 hooger werd opgegeven, dan zij in werkelijkheid was, zulks terwijl de secretaris koa en moest weten, dat voor melde posten valsch waren; dat de sec retaris voorts van een aan hem onderge schikten ambtenaar der gemeente-secre tarie effecten ter waarde van ongeveer f4000 heeft ter leen gevraagd en ontvan gen, zooals aan den raad gebleken is uit de overgelegde verklaring van dien ambtenaar. De zitting der Provinciale Stat en. Volgens de provinciale wet houden de Provinciale Staten slechts twee gewone zittingen; de eene wordt geopend op den eersten Dinsdag van Juli, de tweede op een Dinsdag in October, November of December. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben nu aan de regeering gevraagd voor de zomerzitting keuze te laten uit een eenigszins ruim tijdvak, omdal thans meermalen niet tot Juli gewacht kan wor den en dan steeds een buitengewone zitting aan de Koningin moet worden aangevraagd. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft nu, naar de „Tel." meldt, aan de colleges van Gedeputeerde Staten te kennen gegeven een dergelijke wetswijziging te willen bevorderen. De Zomert ij d. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebe sturen verzocht toe te zien, dat de tijds aanwijzing op de openbare, door hen beheerde klokken gedurende den zomer tijd in overeenstemming zij met de tijds- vervroeging. SCHOOL EN KERK. liet tot verontschuldiging zeggen, dat zij hoofdpijn had. Feitelijk voelden de dames zich ook niet heel wel na de mededeeling, die Hans gedaan had. Onrustig ging Gerald terug naar zijn kamer. Daar vond hij Hans. Hij zat met bleek gelaat in een stoel. Toen Gerald binnen kwam, sprong hij op. „Ik heb hier op u gewacht, oom Ge rald. U weet nu, evenals Mama en Bea trix, wat wij aan Romana te danken hebben, en u zult nu zeker niet meer ge- looven, dat zij zulke slechte eigenschap pen bezit als Mama en Beatrix u heb ben verteld." Gerald legde zijn hand op den schou der van Hans. „Mijn beste jongen, dat heb ik reeds lang niet meer geloofd. Ik heb reeds lang ontdekt, welk een prachtig karakter je stiefzuster heeft, al kan iik pas heden den waren adel van haar ka rakter begrijpen. En om je geheel op de hoogte te brengen omtrent mijn gevoe lens ten opzichte van Romana Nordegg, wil ik je zeggen, dat ik haar lief heb en het mijn voornemen is naar haar hand te dingen". Hans omhelsde zijn oom met stralende oogen. „Kijk eens oom Gerald, dat was het noodlot mij schuldig, als schadevergoe ding voor de minderwaardige verloving van mijn zuster. Nu geloof ik aan een rechtvaardigheid, die allee vereffent. Nu kan nog alles, alles goed worden". Gerald zuchtte. „Dat hoop ik ook van harte, mijn jongen. Maar op het oogen- Waar blijven ze? E (mores) schrijft in De School met den Bijbel: „De advertentiën nagaande, waarbij on derwijzers opgeroepen worden voor va cante plaatsen, trekt het onze opmerk zaamheid, hoe vele er van herhaaldelijk geplaatst worden. Daar wordt dan blijk baar telkens tevergeefs opgeroepen. Meest al betreffen ze plaatsen, die wat afgelegen zijn of ook wel niet zoo gemakkelijk be reikbaar. Ook zijn er, die kennelijk niet heel aantrekkelijk geacht worden. En dat dit juist in een tijdperk voor komt, waarin het verschot van leerkrach ten, althans opgeleide personen, zoo heel groot moet zijn, en het aantal wachtgel ders zeker toenemende is, mag toch in derdaad opmerkelijk genoemd worden. Voor een deel wordt het veroorzaakt door de opheffing en verdwijning van de nor- maaUessen, die in de behoefte eener be paalde streek voorzagen. Het komt meer- blik ben ik in een eenigszins moedelooze stemming. Niets is mij op 't oogenblik duidelijk. En dat is voor mij in alle le vensomstandigheden het ergste en onver- dragelijkste. Nu natuurlijk vooral. Gister avond had ik het gevoel, dat tusschen Romana en mij alles goed was. Ik meen de, dat ik heden slechts naar haar toe had te gaan, om haar hand te vragen, teneinde mijn geluk te verzekeren. Maar sedert van morgen is er iets gebeurd, dat zich als een scheidsmuur tusschen ons heeft geplaatst. Ik vrees, dat je zuster daarbij de hand in het spel heeft gehad, al weet ik niets anders, dan dat Beatrix van morgen een lang onderhoud met Ro mana heeft gehad, en daarna is deze ge heel veranderd. Ik had Romana graag zelf gesproken, maar zij ontwijkt mij, zij wil met niemand spreken. Zij is trouwens al weer naar de fabriek. Toeii ik haar vanmorgen ontmoette, behandelde ze mij koel en trotsch, en liet mij staan, zooals ik 't zelfs een bedelaar niet zou doen. Indien ik naar de fabriek ging zou ik zeker niet bij haar worden toegelaten. Tot van avond werkeloos te wachten is mij onverdraaglijk." Hans had opgewonden geluisterd. „Vraag toch aan Beatrix, wat zij tot Romana heeft gezegd". „Beatrix is niet te spreken. Ik be proefde 't van morgen. Haar verloofde was bij haar. Zooeven heb ik t weer beproefd, maar werd afgewezen, omdat zij niet wel was". .Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1