Backin Alle 3 Zaterdag 23 Mei 1923. 112° Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN Chocolade-Zandtaart Dr Oetker's Bakpoeder MAN, VROUW en KIND N°. 61. ABONNEMENT Prijs per kwartaal. in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË y OïlfavT Naaml. Venn. ^Goesche Courant' ËOllKAIVT en iïleeuwens'"& Ross'£Drukkers- en^Ultgeversbedrflf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 eent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2.40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. VADERLANDSCHE GESCHIEDENIS. (Nadruk verboden.) Een van de dingen die den oorlog in stand houden, is de overtuiging: Het is altijd oorlog geweest en het zal altijd oor log blijven. Geslacht na geslacht is den oorlog blijven beschouwen als een noodza kelijk kwaad niet alleen, maar als de kern van het maatschappelijk levende spil waar om alles draait. Wat is er in de wereld ge- wichtigers gebeurd dan oorlog? Wat is er in de wereld eigenlijk anders gebeurd dan oor log? Het beeld, dat het schoolkind zich1 reeds gaat vormen en dat den volwassene bijblijft, is de voorstelling, als zou de ge schiedenis een aaneenschakeling van oor logen zijn. De Friezen en Kaninefaten kwa men in ons land en Caesar vocht tegen hen; daarna vecht Karei de Groote en vechten de graven en hertogen; vervolgens vech ten de Geuzen tegen Span je, dan komen de Trompen en de Ruyters, en er zijn oorlo gen ter zee en veldslagen te land. Men sluit vrede, om maar weer aan een nieu wen oorlog te kunnen beginneneerste oor log met Engelandtweede oorlog met En geland derde, vierde oorlog met Engeland. Hoekschen en Kabeljauwschen vechten Patriotten en Prinsgezinden vechten; mijn hemel, wat is een man, die niet vecht! Alleen de vechtersbazen komen in het jaartallenboekje; de rest telt niet mee. Napoleon is groot, omdat hij vechten kan; Maurits, de stedenbedwinger is groot en Piet Hein, die de Zilvervloot nam en Chassé die de lont in het kruit stale. Wat zou er van de vaderlandsche ge schiedenis overblijven, als men de oorlogen en vredes schrapte! Het was de moeite niet meer waard, geschiedenis te leeren. Zoodra men den oorlog afschaft, heeft het vaderland zijn beteeke- nis verloren en is er geen plaats meer voor roemrijke mannen. En vrouwen: vergeet niet Kenau Simonsz. Hasselaar, die koken de teer wierp van de wallen van Haarlem Soms rijst wel eens twijfel aan de juist heid onzer vaderlandsche geschiedenis. Of eigenlijk niet aan de juistheid, doch aan de volledigheid. Het zal alles wel waar zijn, wat die vechtende mannen en vrou wen deden. Maar deden ze naast hun vechten nog wel niet eens iets anders? Wij hebben zelf ook den grooten oorlog beleefd, en zeker, die heeft grooten in druk gemaakt, maar die oorlog is nu al Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zjjn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J A. L. G. Witte, Goes. 55 H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselink—van Rossum. Romana werd nog iets bleeker. Maar zij stond trotsch en hoog opgericht. ,,Ik zeg u nog eens, doe wat u wilt. Ik zal bet u niet verhinderen. Nu staat u mij zeker wel toe, dat ik heenga." Zij liep naar de deur en wilde zich verwijderen. Hans en Gerald sprongen te gelijkertijd op om haar tegen te houden, maar Gerald ging dadelijk weer zitten. Hij had immers geen recht haar tegen te houden. Maar Hans greep opgewonden en buiten zich zelf haar arm. „Ga zoo niet heen, Romana geef mij toestemming te spreken. Geef mij mijn woord terug. Nu moet je het doen. Nu mag je de waarheid niet langer ver zwijgen. Dat zou je vader ook niet wil len liebben. Ik laat het niet toe, dat mijn moeder je zoo voor al je goedheid beloont en een aanklacht tegen je indient. Geef mij mijn woord terug nu mag je er mij niet langer door binden Romana streek zacht over zijn hoofd. „Kalm Hans ik ben het immers ook. Als je het dan beslist wilt nu goed dan. Ik ontsla je van je woord. Nu is bet toch beter, dat je moeder alles hoort opdat de naam Nordegg niet openlijk te weer tien jaar geleden. Moeten wij nu weer tot den volgenden oorlog wachten, om iets te beleven, dat de moeite waard is, in t jaartallenboekje te worden geschreven? Maar wij hebben ondanks den oorlog nieuwe uitvindingen gehad en ontdekkin gen, nieuwe kunst en nieuwe mode, nieu we boeken en nieuwe dansen. Bouwmees ter, Mengelberg, Berlage, Fokker moet het nageslacht deze namen niet weten? Is voor de jongens en meisjes van honderd jaar later generaal Snijders de eenige be langrijke Nederlander uit de eerste kwart eeuw der twintigste eeuw? En de mobilisa tie de eenige wetenswaardige gebeurtenis? Hoe prettig zouden wij 't vinden, zoo ze wisten, hoe we geleefd hadden; wat voor kleeren we gedragen hadden en hoe onze huizen er hadden uitgezien; welke muziek we mooi vonden en welke tooneelstukken Hoe de verhouding was tusschen de ver schillende volksgroepen, hoe eenfabrieks- bedrijf in elkaar zat en hoe het stond met het verkeerswezen en de volksgezondheid. Zullen de schoolkinderen van honderd jaar later niets krijgen te hooren over de Olym piade en over de Philips-fabrieken, niets over den verkeersagent en de fox-trott; niets over zomertijd en kapverbod, noch van het verdwijnen van de molens of het dempen van de Zuiderzee? Niets over het socialisme of 't communisme of het oecu menisch congres; niets over het page-haar en de korte rokken of over bosjes radijs, die vijftien cent per stuk kosten? Alleen maar over generaal Snijders en de mobili satie? Er is toch nog wel wat anders dan oor log en er zijn andere menschen dan zeehel den. Laten wij de aandacht onzer kinderen niet zoo belachelijk eenzijdig vestigen op dat ééne volstrekt niet belangrijke noch verheffende verschijnsel. Laten we ze de vaderlandsche geschiedenis leeren bekij ken als een ontwikkelingsproces van volks leven, als een beschavingsgeschiedenis. Hoe zich Nederland en de Nederlander uit den grijzen voortijd omhoog geworsteld hebben tot het peil onzer cultuur. Gemeen schapsgeschiedenis, maatschappij-geschie denis. Zeer zeker, koningen en krijgslie den zijn belangwekkende personages, maar de milJioenen, die het volk, die de samenleving vormen, zijn millioen maal be langwekkender. Hoe was hun bestaan, wat was hun geschiedenis, .onderwijl Dirk I Dirk II opvolgde en het ruitergevecht bij Turnhout werd geleverd? Met erkentelijkheid noem ik hier den naam van een mij onbekend man. De Hoornsche onderwijzer M. Haas, hoofd bestuurslid van de Nederlandsche Montes- sori-vereeniging, is als pionier opgetreden voor een nieuwe leerwijze van de vader landsche geschiedenis. Zijn schoolboekje „Geïllustreerde Geschiedenis van 't Vader land" (Zutphen, W. J. Thieme en C:e 1924) is voor mij een openbaring geweest. Wat zeg ik? Een verademing; het is me, als zag ik mijn dierbaar vaderland nieuw. Verlost van heel dien troep Dirken en Trompen, die er één groot manoeuvre-veld van hadden gemaakt. Gelijk een moeder, die oneerbare handen behangen hebben met carnavalstooisels en valsche parels. schande wordt gemaakt". Na deze woorden verliet Romana snel het vertrek. De anderen waren met zeer verschil lende gevoelens getuige geweest van deze scène. Hans keerde zich nu om, en wend de zich weer naar de tafel. Zijn borst ging op cn neer en zijn oogen glinsterden als geslepen staal. „Gelukkig gelukkig dat ik eindelijk mag spreken, dat ik eindelijk mag zeggen, wat Romana voor ons heeft gedaan en hoe onbillijk wij haar hebben beoor deeld. Toen ik het wist, was het mij alsof mijn borst zou barsten. Hadt u dat on zalige woord toch nooit uitgesproken, Ma ma Romana aanklagen U heeft er geen vermoeden van hoe zeer u tegen haar heeft gezondigd, ja tienvoudig gezondigd in dit oogenblik." Moeder en dochter keken hem zeer boos en verbaasd aan, en Gerald scheen de woorden van zijn lippen te willen le zen. „Wat wil je toch, Hans? Wat komt je in de gedachten zoo tegen Mama op te treden en je op te werpen als Romana's ridder vroeg Beatrix verontwaardigd. Hans streek over zijn verhit voorhoofd en vervolgde nu iets kalmer, zich' zelf meer meester: „Ik wil u slechts tegenhouden een on recht te begaan dat nooit meer goed te maken zou zijn. U heeft geen recht een enkelen stuiver van Romana te eischen, want haar vader heeft niets nagelaten dan schulden en een geheel ontredderde zaak. Hij was geruïneerd door het verkwisten Nu zij ontdaan is van al dien rommel, raak ik eerst ontroerd van haar lief, innig gelaat. De vaderlandsche geschiedenis van Haas is als een schoon levensverhaalhet is een roman, boeiender dan alle oorlogs jaartallen tezamen. Hij doet ons meele ven den tijd van onzen grootvader en over grootvader. Wij zitten met den Germaan in zijn hut; warmen ons niet den middel - eeuwschen burger aan het houtvuur; gaan te gast bij onze dichters en schilders uit de gouden eeuw; lezen het menu van de oud-Hollandsche slemppartijen en toeren in de trekslee langs de grachten van Oud- Amsterdam. Wij lijden mee armoe en ziekte op het platteland en halen de Fransche dansmees ters mee in; wij laten ons inwijden in de Engelsche nijverheid en zijn getuige van een pachtersoproer. Schilderachtige ge woonten bij geboorte, huwelijk en dood herleven voor ons; wij steken de tondel doos aan en reciteeren verzen van Huy- gens en Breeroo. Uit de Haarlemsche Courant lezen wij het verslag van den eersten rit met den spoorwagen; spoedig zitten we nu in de automob el en de vliegmachine brengt ons tenslotte thu.s. En we hebben onder het relaas van de vaderlandsche geschiedenis zoowaar de nachtmerrie van den oorlog vergeten! BUITENLAND. 99 is goedkoop en heerlik, indien gebakken «et Backin vervangt de GUt. 250 gr. ongezouten ot ge» wasschen boter f 0.70 marg. f 0.30 250 gr. suiker0.13 200 gr. Dr. Oetker's Gustin of maizena 0.10 4 eierenr 0.24 1 theelepel van Dr. Oetker's Vanillesuiker 0»Q2'/f 1 Dr. Oetker's Backin 0.02l/t 50 gr. cacao0SJ7ll, f 0.89*/a Bereiding: De boter wordt even verwarmd, dan tot room geroerd. Men voege lang» zamerhand suiker en Vanille»suiker toe, dan een ei, een weinig poedei met Backin ver» mengd; is dit goed verwerkt dan wedar een ei en wat poeder, tot de eieren cn de poeder verbruik» zijn. Ten laatste wordt de cacao door de massa geroerd en deze in een met boter ingewreven vorm gedaan en bij matige hdte een goed uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, cn dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Oatermann 6. Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende meft zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een g r a t i s»reccptcnbockJc toezenden. de leven hier in huis, dat hij uit liefde Voor u duldde. Uit liefde voor u verzweeg hij den slechten toestand van zijn vermo gen, en toen hij voor den volkomen onder gang stond, zonk hij zoowel geestelijk als lichamelijk ineen. Een schandelijk bank roet stond voor de deur. De angst u in zorgelijke omstandigheden achter te laten bracht hem tot wanhoop. Romana wist alles van haar vader en terwijl u met Bear trix met het laatste geld, dat hij nog los had kunnen maken een reis naar een bad plaats ondemaamt, schonk hij zijn doch ter zijn geheele vertrouwen. Romana be dacht zich geen oogenblik, geheel haar moederlijk erfdeel legde zij tot op de laatste cent in de waagschaal, om den goe den naam van haar vader te redden, en hem een rustig einde te verschaffen. Zij kocht eenvoudig de firma Nordegg van haar vader, beloofde hem, die er weer bovenop te zullen brengen en voor u en ons te zorgen, zoodat wij geen ontbering zouden lijden. Om ons de vernedering te besparen, te hooren, dat wij eenvoudig aangewezen waren op weldaden van haar, sprak zij met haar vader af, dat er alleen voor den vorm een testament gemaakt zou worden, waarin Romana verplicht werd volgens haar geweten voor ons te zorgen. Zoo heeft zij daen zwaren last met vreugde op zich genomen, en heeft ons dagelijks zwijgend offers gebracht. Zij heeft zelf liever afstand gedaan van elke geriefelijkheid dan het ons aan iets te laten ontbreken, al duldde zij ook geen dwaze verkwistingen, zij mocht die ook niet toestaan, om ons niet allen tot den De buitenlandsche politiek van Rusland. Aan de rede van Tsjitsjerin, den Rus- sischen volkscommissaris van buitenland sche zaken, over den internationalen poli- tieken toestand op het sowjet-congres te Moskou ontleenen wij het volgende: Vol gens Tsjitsjerin streeft de regeering der Sowjet-Unie thans in de eerste plaats naar vrede en economisch herstel. Men mag niet tot het tegendeel besluiten uit het bloote feit, dat de sow jet- regeering geweigerd heeft deel te nemen aan de conferentie tot beperking van den handel wapenen, want dit is geschied om een andere reden, n.I. deze: dat zij den Vol kenbond niet als een onpartijdig lichaam beschouwt. Eveneens kwam Tsjitsjerin op tegen de in de Engelsche pers uitgespro ken meening, dat de nieuwe sowjet-sta- ten in midden-Azië gevormd zouden zijn met het doel daar steunpunten voor een hebben 's zomers last van het schrijnen der huid. Dit kan gemakkelijk verholpen worden door 's morgens en 's avonds de roode plekken goed te wasschen en er daarna Kloosterbalsem op te doen. Akker'* Kloogterbalsem is een prachtmiddel bij ontvellingen, ontstekingen, uitslag door- loopen, zonnebrand, doorzitten en zadelpijn. Overal verkrijgbaar in groote 50 ets, potten. toekomstig militair offensief te hebben. Ook ten opzichte van den Balkan heeft de Sowjet-Unie geen militaire aspiraties, ter wijl zij met Polen niet anders dan een vriendschappelijke samenwerking wenscht in verband waarmede zij bereid is de zen staat op bepaalde punten eenigszins tegemoet te komen. Voor de toe komst acht Tsjitsjerin het mogelijk, dat tegen Engeland een Fransch-Poolsch Russisch-Japansch blok gevormd wordt, welk blok er dan naar zou moeten stre ven Duitschland op zijn zijde te krijgen. In elk geval verwacht hij de vorming van een tegen de Sowjet-Unie gericht Eo- gelsch-Amerikaansch blok. Uitvoerig stond Tsjitsjerin stil bij de „lijdensgeschiedenis" der Engelsch-Russische verhouding waar bij hij weder het bekende argument naar voren bracht, dat de sowjet-regeering ab soluut geen propaganda in het Britsche rijk maakt, maar dat zij natuurlijk niet de propaganda van de communistische partij verbieden kan. Wat Duitschland betreft, merkte Tsjitsjerin op, dat dit land vol gens eigen verklaring ook onder de nieu we omstandigheden zijn tot nu toe gevolg de politiek ten opzichte van Rusland wenscht voort te zetten. Maar hij acht dit weinig in overeenstemming met toetre- bedelstaf te brengen. Dag en nacht heeft zij in het begin zich ingespannen om de firma weer omhoog te werken, en nooit heeft zij ons laten merken hoe moeilijk het haar viel ons te onderhouden, Zwijgend en trotsch heeft zij al onze aan klachten verduurd, onze vijandelijkheden, mijn vlegelachtig gedrag, zonder zich maar met een woord te verdedigen, omdat zij haar vader beloofd had, u zoo lang het maar mogelijk was, een vernedering te besparen. Zonder haar zouden wij dood arm en zonder tehuis zijn geweest. Want ook dit huis, waarin wij het ons al deze jaren op haar kosten goed lieten zijn, behoort Romana als moederlijk erfdeel toe. Haar vader bracht u niet in zijn huis, maar in dat van zijn dochter. Dat heeft hij ook uit groote liefde voor u ver' zwegen om u geen gevoel van onvrijheid te geven. Toen Romana mij op een dag klaren wijn schonk omdat ik haar vlegel achtig behandelde, als eene die onrecht matig zich een erfenis had toegeëigend, deed zij het niet voor zich zelf, om zich daarop te verhoovaardigen, maar om er mij voor te redden mijn leven te verboe melen. Zij zag in hare graote goedheid, dat ik nog te redden was indien ik een zedelijken steun vond, een persoon tot wien ik kon op4zien, aan wien ik mij kon vastklampen. Zij werkte op mijn eergevoel en aan haar alleen heb ik het te danken, dat ik mij zelf en het leege, onbeduiden de leven, dat ik leidde, niet diep ver achtte. Zij heeft mij op haar liefdevolle, verstandige manier opgericht en is voor mij een trouwe zustar, een verstandige MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90'« Maag-Tabletten. 15<* Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-T abletten 60 BIJ Apoth.,en Drogisten. ding van Duitschland tot den Volkenbond met het door Engeland gewen sch le garantie-verdrag. Tsjitsjerin eindigde zijn rede met een waarschuwing aan het En- gesch-Amerikaansche blok. Dit moest re kening houden met de stemming onder de volken in Azië, die „heel goed weten, dat de Sowjet-Unie hun eenige vriend is", en speciaal met China, dat eenmaal weer op kracht gekomen, een factor, van be- teekenis zal zijn. Arbeiders voor trustvorming? Te Blackpool is het congres van de Engelsche mijnwerkersfederatie begonnen, waarop waarschijnlijk zal worden beslo ten spoedig de bestaande arbeidscontrac ten op te zeggen en een strijd voor hoo- ger loon te beginnen. Cook, de secretaris der federatie, gaf een statistiek van de positie der mijneigenaars, doch de leiders der mijnwerkers verklaarden, dat Cook s gegevens onjuist waren. Volgens de West minster Gazette zouden de mijnwerkers voornemens zijn te eischen, dat de mijn eigenaars een trust zullen vormen om zoodoende hoogere prijzen te kunnen vast stellen, waardoor zij in staat zouden zijn hooger loonen te betalen. Cook eischt voor de mijnwerkers een minimum loon van 12 sb, per dag. Dc kolenprijzen, die op het oogenblik 5 sh. per ton be dragen zouden, om dit mogelijk te maken op 7 sh. 6 d. dienen te worden gebracht, hetgeen den spoorweg-maatschappijen al leen op een extira-uitgave van 1.200.000 p. st. per jaar zou komen te staan. Een mislukte bomaanslag. Te Boedapest werd Woensdag in een tramwagen een pakje gevonden, dat aan den regeeringscommissaris Ripka geadres seerd was. Het werd afgegeven op hét bureau gevonden goederen. De geadres seerde weigerde het pakje, omdat heL er verdacht uitzag. Toen de politie het in het bijzijn van een vakman voor ontplof bare stoffen had geopend, bleek er een blikken doos in te zitten met kruit- en een lont. Verder wias er een briefje bij, waar in stond, dat dit slechts een proefbom was, maar dat er voor de heele familie bommen konden worden geleverd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Uit de Belgische Kamer. De liberalen hebben een motie van wantrouwen ingediend tegen hot nieuwe katholieke kabinet. Daar de socialisten deze motie steunen, is aanneming er van vrijwel verzekerd. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. vriendin geworden, die ook in de toe komst den weg voor mij zal effenen, in dien ik ijverig en flink ben. Toen zij mij alles verteld had, moest ik haar op mijn woord beloven, om u niet beschaamd te maken, er niets van te vertellen; alleen de notaris en Hoyer wisten alles. Nu heeft u, door uw bedreiging haar te zullen aanklagen, het haar zelf onmogelijk ge maakt u te sparen, zoodat zij mij van mijn belofte ontsloeg. En ik zeg: „God dank". Het heeft mijn hart bijna ver scheurd zwijgend te moeten toezien, hoe u hiaair de weldaden, die zij u bewees,' vergeldt. Nu zult u zeker wel met meer den rechterlijken weg willen volgen, want als Romana haar handen van ons aftrekt, zijn wij broodeloos. Hoe grootmoedig hei van Romana is twintig duizend mark be schikbaar te stellen voor het uitzet van Beatrix, zult u inzien, indien ik u zeg, dat het haar veel moeite zal kosten dit gelid los te maken, want zij heeft om niet weer opnieuw in schulden te geraken, noodzake lijke verbouwingen aan de fabriek moeten uitstellen. Nu pas geeft de fabriek weer winsten, dank zij haar onvermoeide werk kracht. Het zou mij trouwens niet verba zen, en ik zou het haar niet kwalijk kun nen nemen, indien zij er, na uw optre den, eindelijk genoeg van had steeds weer nieuwe offers te brengen. Dan zouden wij drieën ons boeltje kunnen pakken en dit huis verlaten, waarin wij het zoo goed hebben gehad". .Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1