WAT HEB IK JE GEDAAN N°. 89. Maandag 18 Mei 1928. II2| Jaargang. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE - v ÜRfave NStaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleenweng Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De Goesche Courant zal in plaats van Vrijdag 22 Mei ZATERDAGMOR GEN 23 MEI verschijnen. BUITENLAND. De schulden aan Amerika. Onderhandelingen over de regel.ng van de schuld aan Amerika zijn niet alleen gaande met Frankrijk, maar ook met Italië, België, Tsjecho-SIowakijc en Roe menië. De Amerikaansche amortisatie commissie heeft alle vijf regeeringen laten weten, dat de Vereenigde Staten prijs stellen op een stipte regeling van het schuldenvraagstuk. Ook Griekenland, Zuid-Slavië, Estland en Letland hebben een aanschrijving van de Vereenigde Sta ten ontvangen tot regeling van de schuld kwestie. Alleen Rusland is niet gemaand, daar de regeering niet door de Vereenig de Staten erkend is Het schijnt mogelijk dat Cailiaux zelf te Washington zal komen. Darwin in Amerika. Uit New-York wordt aan de Engel- sche bladen gemeld, dat Bryan, die tot drie maal toe zonder succes candidaat is geweest voor het presidentschap der Ver eenigde Staten, een aanklacht heeft inge diend tegen prof. Scopes omdat deze aan een der universiteiten in den staat Tennessee Darwinistische theorieën heeft verkondigd. Het proces zal in Augustus dienen en men zegt, dat de Engelsche schrijver H. G. Wells in Amerika zaïi komen om den professor te verdedigen. Het ijveren van Bryan heeft er toe ge leid, dat in verschillende Zuidelijke sta ten wetten zijn aangenomen, waarbij het verkondigen van Darwin's theorieën in openbare inrichtingen van onderwijs is verboden. Bryan heeft over deze zaak een toespraak gehouden tot de studenten van de Brovvn-univcrsateit op Rhode- island waarin hij zelde, dat cerlooze schur ken door het verkondigen van dergelijke theorieën de Amerikaansche jeugd tot on geloof brengen. Deze uitlating verwek te zulk een tumult, dal Bryan zich ver der niet verstaanbaar kon maken. Overwinning van de Fransche troepen. De Fransche troepen in Marokko heb ben na een tweedaagsch offensief tegen den opstandigen Ab del Kerim een groote ovei-winning behaald. De Franschen leden naar verhouding slechts geringe verlie zen. De verliezen der Riffs zijn zeer groot. Ab del Kerim is over de geheele linie teruggeworpen. Slechts een kleine post is nog in het bezit der opstandelin gen, doch ook deze is omsingeld, zoodat de val van hot blokhuis slechts een kwes tie van tijd is. Uit Tanger wordt gemeld dat Ab del Kerim in de omgeving van Seheschuan sterke troepencon iingenten sa mentrekt. Het is onbekend of deze troe pen bestemd zijn voor het Fransche of voor liet Spaansche front. Italiaansche fantasieën. De Romeinsche Tribuna is bij de pre 53 vmn H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Gerald greep de hand der oude vrouw. ,,Ik dank je, Doris, dat je mij dit hebt gezegd. ITet is voor mij van groot belang. Doris maakte een afwerende beweging. „U heeft mij voor niets te danken, mijn heer, ik weet reeds, dat men u vertrou wen kan, en misschien kunt u juffrouw Romana helpen, want zij heeft een trotsch terughoudend karakter en zij bijt zich lie ver de lippen ten bloede, dan dat zij zegt, hoe veel zij te lijden heeft. Ik ken haar toch van haar eersten ademtocht af Gerald haalde diep adem. .,,Ik wil be proeven of ik haar kan helpen, want Hij voltooide den zin niet, wuifde haar slechts haastig toe en snelde naar zijn kamer. Hij was zeer opgewonden; dat merkte Doris ook, en zij had het gevoel dat zij met haar angst en zorg naar den juisten persoon was gegaan. Gerald wierp zich in zijn kamer op een stoel en tobde nog over dat, wat Doris hem had verteld. Het scheen hem nu vrij zeker, dat een duivelsche streek van Beatrix achter Romana's verander de houding stak. Maar wat had zij ge daan? Hij vond geen antwoord op zijn vraag. sidentsverkiezing in Duitschland wat uit het spoor geraakt. Een corresp. van het blad is voor de. verkiezing naar Doorn gegaan en heeft in de woonplaats van den gewezen keizer zonderlinge ervarin gen opgedaan. Zoo beweert hij, dat de keizer, toen het sucoes van Hindenburg bekend werd, dadelijk een groot feest aanrichtte cn na afloop als een spring-in- t veld in zijn tuin rondhuppelde. Hin denburg zelf is al tweemaal na zijn ver kiezing te Doorn geweest, o.a. om de toe stemming van den keizer te vragen. Deze (de keizer) is nu van plan binnenkort naar Berlijn terug te keeren en er een triom falen intocht te houden. De welingelichte journalist vertelt verder, dat Wilhelm tij dens zijn verblijf te Doorn enkele malen naar het buitenland is geweest, naar Duitschland, Frankrijk en Berlijn. Zijn tweede huwelijk is al gezegend met vijf kinderen, drie jongens en twee meisjes, die in Duitschland vertoeven om er echt Duitsche melk te verorberen en echt- Duitsche lucht in te ademen FantasieMen zou het ook volks vergiftiging kunnen noemen. Ontploffing in een mijn. Op de mijn Dortfeld bij Dortmund, die eigendom is van de Essener Stein- kohlenbergwerke A.G. is Zaterdag een zware ontploffing geschied. In schacht 5 is het magazijn van ontplofbare stoffen ontploft. De daarbij vrijkomende gassen drongen ten deele in vakken, waar mijn werkers aan den arbeid waren. Een lijk en 25 gewonden zijn boven gebracht. 30 menschen werden nog vermist. Een later bericht uit Dortmund zegt, dat er zich nog 225 man in de mijn zouden bevinden. Het reddingswerk wordt met kracht voort gezet, waarbij de reddingsbrigades van de omliggende mijnen goede diensten bewijzen Schipbreuk in de Zwarte Zee. Het Engelsche stoomschip Halderton is nabij de Roemeensche haven Konstanza vergaan. Op het verzoek om hulp is 'het stoomschip Kral Lir toegesneld, dat ech ter slechts een klein decil van de pas sagiers heeft kunnen redden. De duister nis verzwaarde het reddingswerk zeer. Tegen slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaar heid, en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuw tabletten. Prys 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 14 Mei in Nederland uitgesproken 68 faillisse menten tegen 85 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. en eindelijk stond hij op, vast besloten Beatrix op te zoeken en haar eenvoudig te vragen, wat zij Romana had gezegd. Toen hij echter in den salon van mevrouw BylJa kwam, waar volgens hel zeggen van den knecht, Beatrix was, vond hij daar de beide dames in gezelschap van den ver loofde van Beatrix. In diens tegenwoordig heid kon hij natuurlijk niet datgene ter sprake brengen, waarvoor hij was geko men. Hij merkte ooit, dat beide dames met Herder belangrijke dingen te bespreken hadden, waarbij hij siboorde. Hij verwij derde zich dus voorloopig. Rusteloos liep hij in zijn kamer op en neer. Zou hij naar Romana rijden en be proeven haar te spreken te krijgen? Maar moest hij na haar gedrag van dien morgen niet vreezen, dat zij hem zou laten afwij zen? Daaraan wilde hij zich niet bloot stellen, vooral omdat het onvriendelijk optreden van Romana in de fabriek mis schien de aandacht zou trekken. Hij besloot dus te wachten, totdat zij terug zou zijn, ofschoon dit wachten hem onverdragelijk scheen. Calutta liep op en neer en bekeek zijn meester met bezorgden blik. Eindelijk vroeg hij: „Sahib niet wel?" Gerald maakte een afwerende beweging. „Het is niets Calutta, of zeer veel. Sahib Romana is boos op mij." Calutta keek hem peinzend aan. „Als wolken op vrouwenvoorhoofd, dan vuur in het hart, Sahib." Gerald glimlachte. ,,Je bent een filo soof, Calutta." „Sahib moet zich geen zorgen maken. vZOLEN EN \HAKKEN Die sommige winke liers d££rom niet willen verkoo-1 pen. Omdat U er naar hun zin te lang op zouat loopen Commentaar overbodig Van 1 Januari tot en met 14 Mei 1925 1606 faillissementen tegenover 1650 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De regeering en de ambtenaren. Het Hand. verneemt uit Den Haag: In ambtenaarskringen te Den Haag gaat het gerucht, dat de Regeering zou over wegen, de laatste verlaging der 5 pet. der salarissen weer ongedaan te maken, of een halve maand salaris als toeslag te geven. Nu ons dit gerucht reeds van ver schillende zijden ter oore is gekomen, meenen wij toch op het onwaarschijnlijke ervan te moeten wijzen. De Regeering zou wel heel org duidelijk op de goedgunstig heid der ambtenaren speculeeren. wanneer zij iets dergelijks, vlak voor de verkie zingen, van plan was. Wij hebben ons trouwens overtuigd, dat het gerucht geen grond heeft. Communistische ruzie. Naar Het Volk verneemt heeft de Executieve te Moskou blijkens haar aan het Partijbestuur der Communistische Par tij gezonden telegram de beslissing van het Congres zeer ongunstig ontvangen. De verwerping van de besluiten der Komintern wordt als rebellie beschouwd, waarvan de Executieve de consequentie zal trekken. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van het Partijbestuur der C. P. H. kon men het over den verder te volgen weg niet eens worden. Besloten werd dat de op het Congres gekozen Partijbestuur ders hun functie zullen neerleggen. Een minderheid van de meerderheid is tot onderwerping aan de Loyale uitvoering van Moskou's voorschriften bereid; de meerderheid niet. Bovengenoemde min derheid heeft met de meerderheid ver gaderd. De leider der oppositie, dhr. L. de Miss Sahib Romana is morgen weer goed" „Dat hoop ik ook, mijn Calutta. Maar ga nu naar de vestibule, blijf bij de deur en let er op of de verloofde van juffrouw Beatrix weg gaat en de dames weer alleen zijn. Roep me dan." Calutta verdween en vatte post bij de deur. Hij keek peinzend voor zich. Gerald beproefde zich met iets bezig te houden, maar hij kon zijn onrustige gedach ten over Romana niet verdrijven. Hij voelde nu pas wat zij voor hem was ge worden, hoe iinnig hij haar lief had. Nooit had hij zoo diep en innig naar een vrouw verlangd, als nu naar haar. Ongeduldig wachtte hij er op, dat Ca lutta het bericht zou brengen, dat Herder vertrokken was, maar hij kwam niet en Gerald vreesde, dat Herder misschien tot aan tafel zou blijven. Hans kwam vandaag tijdig uit het gym nasium thuis en zocht Gerald op. Hij had Herder bij moeder en zuster gevonden, had haastig een gelukwensch gestameld en was weer weggegaan. Nu kwam hij bij Gerald, wierp zich in een leunstoel en steunde zijn hoofd in zijn hand. „Weet u, oom Gerald, hoe ik mij voel bij de gedachte aan de verloving van Bea trix?" Gerald keek hem wat afgetrokken aan. „Naar het schijnt, heeft deze verloving je goedkeuring niet." Hans streek door zijn haar. „Och eigenlijk zou ik er heel tevreden mee moe ten zijn." „Je bedoelt omdat Herder rijk is?' „Neen, omdat dit verloofd paar voor Visser, verklaarde uitdrukkelijk, dat Ce- ton en Brommert hem zoo veel malen ver rader konden schelden als zij lust had den, dat hij met Wijnkoop's persoonlijke belangen in deze niet te maken had, maar het partijbelang en het besluit van de Komintern voor hem den doorslag geven. Op het congres is verwondering uitge sproken en opheldering gevraagd over het feit, dat geen enkele vertegenwoordiger van de Executieve aanwezig was. Deze absentie was minder onopzettelijk en minder volkomen dan oningewijden wel lijken moest. Sinds eenige weken bevindt zich n.l. te Berlijn een delegatie van de Execu tieve. Zij heeft voor het congres herhaal delijk besprekingen gevoerd met de lei ders der oppositie. Een leidende figuur uit Moskou moet bij een dezer besprekingen hebben ver klaard, dat de noodzakelijkheid van de verdwijning van Wijnkoop uit de leiding der C.P.H. voor Moskou vaststaat, maar dat het tijdstip zijner vervanging door de Hollandsche partijgenooten zelf moet worden bepaald. Daarop van bovenaf in vloed te oefenen acht Moskou onge- wenscht. Om die reden zou de delegatie dan ook op het congres niet tegenwoordig zijn. Zij blijft in Berlijn, in afwachting van een telegrafischen oproep van de oppositie om naar Amsterdam te komen, dit geschiedt in geval Wijnkoop c.s. uit de leiding zijn verwijderd. De vroedvrouwenschool te Heerlen. Blijkens heit afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het hernieuwd voor stel tot verhooging der subsidie aan bovengenoemde inrichting, verklaarden „zeer vele" leden daartegen ernstig be zwaar te hebben, daar de Kamer 2 Dec. getoond heeft juist niet te willen wat de Minister thans van haar vraagt. De Olympische Spelen. Het Nationaal Financieel Comité voor de Olympiade 1928 deelt mede dat door openbare inschrijvingen en lijsten tot en met Vrijdag een totaal was bijeenge bracht: aan giften f192.372,aan ga rantie f566.000, de publicatie van het verzoek om sur séance van betaling, zoodat de Bank door die handelingen nadeel leed. De rechtbank te 's Hertogenbosch gaf curatoren gelijk, doch het hol aldaar ver nietigde dit vonnis en ontzegde curatoren hun vordering. De Hooge Raad heeft thans beslist, dat de stelling van curatoren, dal schuld vergelijking tijdens de surséance uitgeslo ten zou zijn, onjuist is, aangezien art. 53 Faillissementswet voor compensatie geen andere veredschten stelt dan dat heide vorderingen vóór 't faillissement vast staan, hetgeen in het onderhavige geval buiten allen twijfel is. Voorts is door verweerder wel degelijk aangetoond, dat terecht op een door de wet geoorloof de wijze van vergelijking een beroep is gedaan, terwijl de Hooge Raad verder besliste, dat in dit geval niet kan worden aangenomen dat de handelingen zijn ge schied op het oogenblik, dat de debiteur wist, dat het faillissement der Hanze- bank zou volgen. Derhalve is het cas satieberoep verworpen. Vrijspraak van een arts. De Haagsche rechtbank heeft vrijge sproken een arts, die beschuldigd was van het veroorzaken van dood door schuld. Deze beklaagde zou een pasgeboren kind, dat niet ademde, in te warm water heb ben gedompeld om het in leven te houden. RECHTSZAKEN. De Bossche Hanzebank. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan in de procedure betreffende de Hanzebank te 's Hertogenbosch. Het ging hier om een vordering van curatoren in de gefailleerde Credietver- ecniging de Hanzebank tegen een debiteur der Bank tot betaling van het nadeelig slot van zijn rekening-courant. De aange sprokene had echter van twee crediteuren hun vorderingen opgekocht en beweerde nu deze met zijn Schuld te kunnen com- penseeren. Curatoren voerden daartegen aan, dat het opkoopen der vorderingen onder de gegeven omstandigheden was een onrecht matige daad, omdat het was geschied na elkander geschikt is. In elk geval kan ik tevreden zijn, dat mijn zuster door haar persoonlijkheid niet den een of anderen sympathieken, aardigen man bedriegt, want bedrogen wordt de man, die haar in zijn huis brengt. Hij denkt, dat hij een vrouw krijgt, en zij is toch slechts een pop. On danks dat, krijg ik toch een bang gevoel, als ik aan mijn toekomstigen zwager denk. Een ding kan mij slechts troosten: name lijk, dat u er niet ingeloopen bent." „Je spreekt heel bitter, Hans." Deze zuchtte. „Och, kunt u zich m:et indenken, wat ik aan bitterheid en verach ting heb moeten inslikken. Nu laten we dat laten rusten. Nu heb ik u en Romana. Dan kan men zich de ziel schoon wasschen van al het lee- lijke, dat men gezien heeft. Was u van daag al buiten in de fabriek? Zult u haar uw uitvinding overdragen?" „Neen ik was niet buiten'zeide Gerald zacht. Hans boog zich naar voren. „Zij zal in zorg verkeeren. Op het gymnasium spra ken zij er over, dat de rivier vannacht enorm is gestegen. Ik zou het liefst naar buiten fietsen om te kijken of het er daar voor haar fabriek reeds dreigend uitziet Gerald luisterde met aandacht. „Laat ons hopen van niet, maar wij zullen van middag van juffrouw Romana hooren of er reden tot bezorgdheid is. Heb je er eenig vermoeden van of je toekomstige zwager zal blijven eten „Ik geloof het niet, hij sprak er len minste over, dat hij voor tafel nog naar de beurs moest. Blijkbaar had et' tusschen PROVINCIE-NIEUWS. Wolfaartsdijk. Donderdagmiddag had op de hofstede „Monplaisir' van dhr. J. Koert een keuring plaats van rundvee, vanwege de afd. Zeeland van het Ned. Rundveestamboek. Aangevoerd werden 2 stieren, ruim 30 koeien en eenig jong vee, samen ongeveer 50 stuks. De op komst van belanghebbenden cn belang stellenden was zeer bevredigend en met aandacht werd de keuring door de aan wezigen gevolgd. Dhr. Zwagerman be sprak telkens de voorgebrachte dieren, wat zeer leerzaam was voor de omstanders. De 2-jarige stier van J. L. Goetheer be kwam den prijs, uitgeloofd voor den bes ten stier, door „Landbouw en Veeteelt' De zeven geldprijzen voor de beste koeien werden in volgorde gewonnen door koeien van de heeren J. Driedijk, D. F. Goet heer, D. P. Goetheer, J. L. Goetheer, J. J. van Liere, J. L. Goetheer en J. Koert. Dit waren de nummers van 4 tot en met 10. De nummers 1 tot en mei 3 krijgen een medaille vanwege de Pro vinciale afdeeling. Dit waren dieren van S. J. Klompe, J. C. Koert en J. Koert. De 3 prijzen voor jongvee behaalden S. J. Klompe voor vee boven 2 jaar en dezelfde eveneens, voor 1 tol 2-jarig vee. en J. L. Goetheer voor jongvee beneden 1 jaar. Deze eerste keuring was een groot succes en „Landbouw en Veeteelt heeft eer van haar werk geoogst. 11 der aanwezige koeien werden in het Ned. Rundvee stamboek opgenomen. 10 land bouwers traden als lid der Vereeniging tot bevordering van de Rund veeteelt in Zeeland toe. Alle inzendingen waren van hem en de dames een zeer levendig ge sprek plaats over geldelijke aangelegen heden". „Nu, je zuster zal zekerheid willen heb ben, of zij een goede partij heeft ge daan". Hans lachte spottend. „Acht u bet mo gelijk, dat Beatrix zich pas na de ver loving daaromtrent zekerheid verschaft? Ik niet. Wat dit betreft is zij zeer voor zichtig. Mij scheen het eerder toe, alsof Herder een kleine ontgoocheling geinre gen had. Te oordeelen naar Mama's op treden heeft hij waarschijnlijk gemeend, dat Beatrix vermogend was, en hij heelt nu vernomen, dat hij zich heeft vergist. Nu, dat kan hij te boven komen. Maar leelijk is dit alles ik zou wel heel zwaarmoedig kunnen worden Gerald greep zijn hand. „Neem het niet zoo zwaar op, mijn jongen", zeide bij hartelijk. Hans sprong op. „Laat maar, ik kom het wel L boven, oom Gerald." Dit oogenblik kwam Calutta binnen. „De dames zijn alleen, Sahib", zeide hij. Gerald stond op, maar op hetzelfde oogenblik klonk de gong, ten teeken, dat men aan tafel zou gaan. Gerald begreep nu, dat hij het gesprek met Beatrix weer moest uitstellen. Misschien, zoo hoopte bij, zou het ook overbodig zijn. Romana moest immers thuis zijn gekomen. Voor dien tijd ging men niet aan tafel. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1