Vrijdag 8 Mei 1925. 1I28 Jaargang. WAT HEB IK JE GEDAAN N°. 55 Bgg^l c Bij dit nummer behoort Bijvoegsel. een Fa. J A. L.G. Witte, FEUILLETON tStaal-Tabletten .90* Maag-Tabletten;75<* Zenuw-Tabletten ..75* Laxeer-Tabletten .,.60* Hoofdpijn-T abletten 60 Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i CNItW Cïffavc Najunl. Venn. „Goesche Cburaot" ea Kleeuwens Ross' Drukk.ru- en Ulteeversbedrtlf ea Kleeuwens Ross' Drukkers- en Ultgeversbedrfjf ADVERJENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. GEMASKERD BAL. (Nadruk verboden.) Wat kan het toch zijn, dat aan de ge maskerde bals, waarop men in de Vasten tijd zoo verzot is, die eigenaardige beko ring geeft? Ten onrechte meent men, dat het de uitgelatenheid is van dit plezier. Plet is iets anders, en dit iets komt tege moet aan een zoo ernstige behoefte van de menschelijke ziel, dat wij eigenlijk alle maal een gemaskerd bal noodig hebben. Er ligt voor mij in het gemaskerd bal iets meer dan aantrekkelijks. Het gemas kerd bal is voor mij de rechtvaardi ging van de menschelijke natuur. En nu bedoel ik niet de natuur, zooals men dat noemt, in lageren zin, maar wel dege lijk de natuur in hoogeren zin. Ik durf de volle verantwoording dragen, wanneer ik zeg, dat aan het gemaskerd bal een ge zond zedelijk beginsel ten grondslag ligt en dat wij het gemaskerd bal noodig hebben, zoolang ons maatschappelijk leven dit gezond zedelijk beginsel verwaarloost. Ik houd nu eenmaal van het algemeen menschelijke en universeele. Zeker, namen en groepen en beroepen zijn noodig, maar het zijn bijkomstigheden, hulpmiddelen gelijk de etiquetten op de fleschjes in de apotheek. Er is meer overeenkomst en meer verwantschap tusschen de menschen dan onze veelvuldige indeeling zou doen vermoeden. In ons hart zijn wij allen mensch, maar wij durven dit onderling niet bekennen. Wij doen jegens elkaar, of wij louter vertegenwoordigers zijn van ver schillende families, standen en beroepen, die niet het minste met elkander te ma ken hebben en even weinig zich leenen tot onderlinge vermenging als water en olie. Wij ontmoeten elkaar op straat, op een partijtje, of ja zelfs in de kerk. En we monsteren elkaar en weten ter stond, of we elkaar mogen groeten, met elkaar mogen praten, tot elkaar in nauwe betrekking mogen treden. Grondt zich dit oordeel op onze wederzijdsche hoe danigheden? Kennen wij elkaar naar elkanders verstand, geestigheid of ka rakter? Neen, maar ik heet zus en hij heet zoo; ik ben familie van deze en hij van gene; ik oefen dit beroep uit en hij dat. En daarom zijn wij op elkaar aangewezen of voor elkaar vreemd. Och arme, hoe dwaas en benepen is onze keuze! Is het geen noodwendigheid geweest, dat men althans in onze maatschappij één gelegenheid heeft geschapen, waarbij men zonder aanzien van naam, stand of beroep elkander als mensch kan ontmoeten? Het Besteedt steeds Uw gt Juiste manier. op de Onze Portwijnen zjn bijzonder fijn van aaiaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft li ze nog niet geproefd gemaskerd bal is de tijdelijke gemeen schap van de naamloozen, de stamloozen en de beroepsloozenhet is de tijdelijke gemeenschap van menschen als zoodanig. Welk een verademing is er in het incog nito gelegenMen behoeft nog geen prins van den bloede te zijn, om gedrukt te gaan onder de conventioneel© verplichtingen, die een bepaalde omgeving aan een bepaald individu stelt. Men zoekt dikwijls onop rechtheid achter de snoepreisjes van een dorpsnotaris en neemt het een dominee kwa lijk, zoo men hem te Amsterdam in den schouwburg betrapt, dien hij fbuis ten overstaan van zijn gemeente loochenen moet. Maar een dorpsnotaris en-een domi nee zijn behalve dorpsnotaris en dominee ook mensch en hunke en naar een gelegen heid waar zij, zij het slechts zeer kortston dig, van hun conventioneel etiquet zijn ver lost. Waarlijk, men behoeft bij een buiten- landsche reis niet terstond aan onoorbare vermaken te denken; de aantrekkelijk heid ervan bestaat louter in het genot, zich eens natuurlijk en ongedwongen als mensch onder menschen te kunnen bewegen. Een gemeenschap van naamloozen, standloozen, beroeploozen. Hier zou Faust de ontboezeming herhalen, die hij slaakte op zijn befaamde wandeling buiten de poort, waar de Paaschgangers langs de wegen krioelden. Ook op het gemaskerd bal zou hij, de universeele, uitroepen: „Hier ben ik mensch, hier mag ik 't zijn!" Wat wel het allermerkwaardigst is van een gemaskerd bal, is dat men achter zijn masker en in zijn vermomming zijn eigen natuurlijk wezen, zichzelf ontmaskert. Men is wie men is en wordt hiernaar beoordeeld. Ongedwongen en onbeschroomd onthult men zijn bizonderre hoedanighedenonbevangen en zonder terughouding zoekt men zijn omgang met wie men toevallig ontmoet. Met het démasqué gaan de maskers weer voor. Want, terwijl men het zwarte kapje omhoogschuift, vliedt de mensch terug achter het conventioneel© mom men herkent weer elkander als naam, stand en beroep. Men schaamt zich, zoo men zich met den mensch, met wien men zich zoo geestig en zoo trouwhartig heeft onderhouden, blijkt te hebben geëncanail- leerd, nu men ontdekt, dat hij ondanks zijn prettige eigenschappen een minder netten naam draagt of een minder net beroep uitoefent dan men had vermoed. Of men verstart onmiddellijk zijn gelaat tot een koele vijandelijkheid, nu blijkt, dat de gemoedelijke vriend, met wien men meende te doen te hebben, een te genstander is in zaken of in de politiek. Achter het masker zijn veeten en te genstellingen vergeten. Het masker is de algemeene vergeving, de algemee- ne kwijtschelding, de algemeene ver broedering. Ware de heele wereld een gemaskerd bal, het zou pais en vree zijn alom. Want de meeste onaangenaam heden doen wij elkaar niet aan op grond van ons mensch-zijn, maar slechts in verband met ons etiquet, relatie, negotie, gezindte of landaard betreffend. In de maatschappij zijn wij partij of kerk, familie of natie, handelshuis of doctrine. Daar zijn wij een marionet, een be lichaming, esn plakbrief je. Eerst als wij on- 49 L. VUl H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. In den loop van den avond werd zij verscheiden keeren van Gerald geschei den; maar als, door een magneet aange trokken. kwam hij steeds weer naar haar toe. In beider harten ontwaakte daardoor een heerlijk zalig gevoel van thuis zijn, het besef van besliste saamhoorigheid. Zij hadden er geen vermoeden van hoe zij door mevrouw Bylla en Beatrix wer den bespied. Met leedvermaak bemerkten de beide dames, dat Romana zich meer en meer door Gerald liet innemen. „Hoe goed Romana ook kan rekenen hier verrekent zij zich toch grondig en als zij mij niet zoo had geërgerd met haar schraapzucht, dan zou ik medelijden met haar hebben", zei mevrouw Bylla. Zij verbaasde er zich over, dat haar zoo koele stiefdochter zoo heftig vuur vatte. Haast nog vreemder vond zij het, dat Gerald von Rhoden zulk een gevaar lijke Don Juan was geworden. „Dat had ik nooit van hem gedacht", peinsde zij. De avond verliep volgens het gewone zc maatschappelijke verhouding maskee- ren, ontmaskeren wij ons als mensch. Hoe paradoxaal het klinkt, wij loopen slechts zonder masker op een gemaskerd bal. MIJNHARDT's Bij Apoth. ..en; Drogisten. BUITENLAND. Hoe het komt dat de Bulgaarsche boeren samengingen met de communisten. Een correspondent der „Frankfurter Ztg." heeft een correspondent naar Bul garije gezonden om de toestand aldaar te besludeeren en te onderzoeken hoe het verbond boeren-communisten tot stand is gekomen. Gewoonlijk toch staan beide par tijen als water en vuur tegenover elkaar. Het blijkt dat de tegenstelling stad-plat- teland ook hier een rol heeft gespeeld. Van de Bulgaarsche bevolking zijn 80 procent boeren. Stamboelinski, de dorps onderwijzer, het hoofd der boeren en la ter de man der Entente, heeft jaren lang een felle haatcampagne tegen de stad en de intellectueelen gevoerd. Zijn poli tiek van geweld heeft echter bij de overi gens zoo kalme boeren, die hem volgden, ook de machtsbegeerte wakker geroepen en het gewelds-instinct geprikkeld. Na den moord op hun leider, zag de meer derheid nog slechts redding in een verbond met de communisten. De gematigdelei ders werden uit de partij gestooten en het agrarisch-communistische eenheids front kwam tot stand. Thans schijnen zeer velen toch echter teruggebracht te zijn vam de gevolgen dier politiek. De dooden uit de kathedraal zullen wellicht nog bun land gered hebben voor ergar katastrophen. Communistisch is de Bulgaarsche boer nooit geweest. De grond van dit land is trouwens onder zeer talrijke kleine bezit ters verdeeld. Groot landbezit vindt men er niet. Het landbezit is er al sinds langen tijd precies zoo verdeeld als dit sinds een paar jaren in Rusland het geval is. Alleen uit haat tegen de burgerij van Sofia had men zich met de sovjetmannen verbonden en nu dit tot een zoo bloedige gebeurtenis heeft geleid, komen vele boeren tot de conclusie: „dat hadden wij toch niet be doeld!" De gematigde boerenleiders hopen dan ook dat zeer spoedig weer de meer derheid bereid zal zijn hen te volgen. Zelfs het officieele bestuur der partij heeft reeds op een volkomen ondubbelzin nige manier te verstaan gegeven, dat het de actie der vluchtelingen in Belgrado of in Praag meestal oude vrienden van Stamboelinski volkomen afkeurt. Het communisme heeft, voornamelijk aanhan gers de boeren waren slechts verbon denen gevonden in de kringen der Macedoniërs en der lagere ambtenaren die zeer slecht betaald worden. De nieuwe Duitsche Rijkspresident. De Beiersche koningspartij heeft aan von Hindenburg een telegram van geluk- wensch gezonden. Ook ex-kroonprins Rup precht, prins Leopold en talrijke leden van den Beierschen adel hebben von Hin denburg gefeliciteerd. Hindenburg zal, begin volgende week te Berlijn geïnstal leerd worden en zijn intrek nemen in het presidentspaleis in de Wilhelmstras se. Acht kamers worden voor hem in gereed heid gebracht. In de studeerkamer zal de oude eiken schrijftafel en de versleten leeren stoelen worden geplaatst, die de maarschalk uit Flannover zal laten ver voeren, benevens een groot schilderij van Wilhelm II, voorzien van de handteeke- ning van den ex-keizer. Andere oorlogs souvenirs, zooals uniformen en portret ten van Duitsche prinsen en veel versier selen van de oude monarchie afkomstig, mengesteld uit de afgevaardigden Spahn (centrum), Dittmann (sociaal-democraat), dr. Kahl (Duitsche volkspartij) en de bei de referendarissen bij het rijksgerechtshof. Hongersnood in China. In de provincie Kweitsjou heerscht groote hongersnood. De bewoners eten bladeren en verkoopen hun kinderen voor rijst. De katholieke priesters melden ge vallen. van kannibalisme. programma. Er werd muziek gemaakt, gedanst, geflirt en gebabbeld. Het nieuwe verloofde paar vormde natuurlijk het mid delpunt van aller belangstelling. Het werd aan alle kanten gelukgewenscht en ge plaagd. Velen beweerden al lang gemerkt te hebben, dat er iets hangende was tus schen Herder en Beatrix. Dan drukte Beatrix den arm van haar gelukkigen en lichtelijk aangeschoten verloofde en keek hem schalks aan. „Is het niet, Kurti, wij wisten reeds lang, dat wij elkaar liefhad den", zei zij dan na zulk een opmerking en zoo luid, dat Gerald het wel moest hooren. Hans had het niet over zich kunnen krijgen, zijn zuster geluk te wenschen met haar verloving. Het leek hem alles een grap en buitendien was Herder hem zeer onsympathiek. Hij zocht Gerald en Romana op, om hen goeden nacht te zeggen, zij stonden in een vensternis. „Ga je al naar bed, Hans?" vroeg Gerald. „Ja, oom Gerald. U weet dat ik Za terdagavond mijn eind-examen wil doen en dan moet ik een helder hoofd hebben". Romana vatte zijn hand en keek hem met haar lieve, moederlijke oogen aan. „Je hebt gelijk, Hans. Het verheugt mij, dat je zoo ernstig aan het werk gaat, goe den nacht, mijn beste jongen." Goeden nacht, Romana. Ik wensch je nog heel veel genoegen. Hei doet mij zoo'n genoegen, dat je vandaag zoo opge wekt uit je oogen ziet." Zij gaven elkaar een krachtigen, har- telijken handdruk. Daarna nam Hans van Gerald afscheid En voordat hij ging, zeide hij nog eens: „Goeden nacht, Romana." Daarna verwijderde hij zich zonder dat iemand het merkte. „Goeden nacht, Romana," herhaalde Gerald, toen hij weer alleen met Romana was. Zij keek hem met haar donkere oogen aan. Hij glimlachte. „Vergeef mij, dat ik deze woorden herhaal. Weet u wel, dat uw naam voor mij een wondervollen klank heeft. Romana is een buitengewoon mooie naam". Hij legde een zeer innigen nadruk op den naam. Zij waagde het niet hem aan te zien, maar zij voelde, dat zijn oogen op haar gelaat waren gericht. „Mijn moeder was een wat romantisch en dichterlijk aangelegde vrouw. Zij koos dezen naam voor mij. Ik vond hem voor mij weinig passend, en wat aanmatigend en zwierig voor zoon eenvoudig men- schenkind als ik ben. Namen geven voor mij het lot weer. Bij den naam Romana stel ik mij een trotsche, koninklijke vrouw voor." Een lachje gleed weer langs zijn mond. Zij stonden geruimen tijd, alles om Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand Xich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn «tillen en U snel genezen. Akker's Klooster balsem is door zijn bijzondere eigen schappen onover troffen bij ontvel lingen, schrammen brandblaren, puis ten, wonden, zwe ren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij spierverrekkin- gen, spit, spier pijnen, rhenmatiek Groot* pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten vi 50 gr. f 1.—100 gr. 1.75. nog voordeellger. zullen een plaatsje krijgen in de nieuwe presidentswoning. De openbare apparte menten met inbegrip van groote ontvang zalen en andere officieele werkkamers, zullen geen verandering ondergaan. In de Duitsche bladen zijn de aanvallen op Von Hindenburg gestaakt, behalve in de „Rote Fahne", het communistenblad. Voor hen die von Hindenburg vereerden in de don kerste uren van den oorlog, staat het vast, dat hij trouw zal blijven aan de republiek. De Duitsche sociaal-democratische partij heeft officieel geprotesteerd tegen de gel digheid van de verkiezing van den rijks president, omdat er bij de verkiezingen tal van onregelmatigheden zouden zijn ge pleegd, waardoor het mogelijk is, de door Hindenburg behaalde meerderheid van 904.151 stemmen te betwisten. Daarom stelt de partij voor, de verkiezing van Hindenburg ongeldig te verklaren. Het verkiezingsgerechtshof W ahlprüfungsge- richt) vergaderde Vrijdagochtend ter be spreking van dit protest. Dit hof is sa PROVINCIE-NIEUWS. lerseke. Met ingang van 1 Aug. a.s. (indien mogelijk eerder) is benoemd tot onderwijzer aan een der Christ. Scholen te Vlaardingen (hoofd dhr. Jaeger) dhr. C. Dronkers, onderwijzer aan de Her vormde School alhier. Wemeldinge. Het sleepschip „Flugo Stfnnes I" geladen met kolen, komende uit Duitschland, en bestemd naar België is Woensdagavond, nadat het schip 111 de Vleije omhoog had gezeten, met zware lekkage binnengekomen. Door de schip per worden maatregelen getroffen om zinken te voorkomen. In de op Dinsdag j.l. alhier ge houden raadsvergadering, waren alle le den tegenwoordig. Voor kennisgeving wor den aangenomen de ingekomen stukken, o.a. goedgekeurde raadsbesluiten; mede- deeling van gedane kasopnemingendank betuiging van het Burg. Armbestuur voor het gebruik van de raadzaal, in verband met de ingebruikneming van het verpleeg huis; verslag waterleiding; idem derLand- arbeidersvereemiging „Eigen Erf"; een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, betreffende den verkoop van buitenlandsch vleesch. De rekening en verantwoording van het Gasbedrijf over het jaar 1924 wordt gesteld in handen der Commi-ssie voor het nazien der Ge meenterekening over dat jaar. Op een be zwaarschrift van A. D. Tilroe tegen den aanslag in de hondenbelasting, dienst 1924, wordt besloten dezen aanslag te handha ven. Aangeboden worden het verslag van den toestand der gemeente en het verslag betreffende de volkshuisvesting, dienst 1924. Aan het Bestuur der Bijzondere school wordt overeenkomstig de daartoe ingediende aanvraag een voorschot op de gemeentelijke vergoeding 1925 verleend van f1132, -. De gemeentebegrooting. dienst 1924 wordt gewijzigd. Een voor stel van B. en W. tot het aangaan eener verhoogde geldleening ad f7500,voor uitbreiding der gasfabriek komt in behan deling. Dhr. P. Lindenbergh Azn. geeft de noodige toelichting op dit voorstel. Dhr Karelse acht het wenschelijk de aflossing dezer leening in groote bedragen te doen plaats hebben. Dhr. P. Lindenbergh Azn. zegt, dat het in de bedoeling ligt deze aflossing met die der vorige leening (ad f3300,ongéveer te regelen naar de tegenwoordige aflossing eener leening van f7000,die in 1927 zal zijn afgelost. Met algemeene stemmen wordt hierop over eenkomstig het voorstel van B. en W. Besloten. In verband hiermede worden de begrootingen van het Gasbedrijf en de gemeente gewijzigd. B. en W. stellen zich heen vergetend, zich slechts bewust van eikaars bijzijn. Zij merkten niet, dat Beatrix naderde en hen met fonkelende oogen aankeek. „Weet je niet waar Hans is geble ven?" vroeg zij. De twee geheel vervuld van hun eigen gedachten, richtten zich plotseling op, als of zij uit een droom ontwaakten. „Hans is naar bed gegaan, bij heeft ons zoo juist goeden nacht gezegd", ant woordde Gerald, die zich het eerst her stelde. „Stel je voor, hij heeft mij niet eens gelukgewenscht met mijn verloving", ver volgde Beatrix, terwijl zij de twee onbe scheiden aankeek. „Dat heb ik ook niet gedaan, Beatrix. Je waart steeds omgeven door velen, die je geluk wilden wenschen, als ik het wilde doen. Laat ik het dus nu doen. Moge je in deze verbintenis het geluk vinden, dat je zoekt", zei Gerald beleefd, maar zonder warmte. „Ik dank u, oom Gerald zei Beatrix wat neerbuigend. Nu gebruikte zij opeens weer het woord oom. „Ook ik wensch je geluk, Beatrix, ik deed het tot nog toe nog niet, omdat ik je niet wilde storen. Je verloving heeft mij zeer verrast", zei Romana, die zich intusschen hersteld had. Beatrix keek haar uit de hoogte aan. „Ja, ik houd van zulke verrassingen. Dat is prettig. Niet waar, oom Gerald, u houdt ook van zulke verrassingen?" vroeg zij stekelig. „Ik? Wat bedoel je?" vroeg hij ver baasd. Zij lachte. „Och, zoo maar. Soms is men verloofd, ja zelfs getrouwd, en nie mand weet er iets van. De hoofdzaak is, dat men het zelf weet." Gerald had niet het flauwste vermoe den waarop zij doelde. „Dat is stellig de hoofdzaak. Ik kan mij niet goed een per soon voorstellen, die verloofd of ge trouwd is zonder het zelf te weten." Zij keek hem strak aan. „Heel stellig niet. Maar ik kan mij heel goed iemand voorstellen, die ge trouwd is zonder dat iemand het weet." Gerald wist niet goed waar zij heen- wilde. Dat zij met haar woorden iets be doelde, dat voelde hij. Maar hij was niet in de stemming, zich langer met haar be zig te houden. Hij boog dus zwijgend. „Dat is raak geweest", dacht Bea trix zeer tevreden. Zij wendde zich om en zei beteekenisvol „Ik wil niet verder storen dus on derhoudt u aangenaam. Je schijnt je de zen avond uitstekend te amuseeren, Ro mana, oom Gerald is zijn gezelschap ook zeer waard". (Wordt vervolgd)-

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1