r< A ui ei imm n®§c ha vin a \vw\ - IvlIrXlMhi ISBi iiili KA ii N°. m Woensdag 6 Mei 1925. Ü2e Jaargang. vV V Li ijilU ijSS! LI VJ V. Vimi «1 JL Familieberichteïï-K) regels f2,40. Bij dit nummer behoor! een Bijvoegsel. FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN mBSÊÊÊË - o Bewijsnummers 5 cent. v CJïljave ftojml. Venn. „Goesche Courant" en Kleemvens Ross' Drukkers-gen Uitgeversbedrijf Adveritmtien 0^ol^"m^^"0rnen ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. KAPITAALVORMING EN BELASTING-VERLAGING. In een geschriftje, onder bovengenoem- den titel, dat wij ontvingen van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, wordt nog eens op krachtige wijze de noodzake lijkheid betoogd van kapitaalvorming. De schrijver repeteert een stukje ge schiedenis tusschen 1913 en 1920. Blijkens becijferingen van Prof. Mr. W. A. Bonger was ons nationaal vermo gen in drie jaren opgeloopen tot f3000, per hoofd der bevolking. Dat is „alles en alles" inbegrepen, en dan 20 milliard in totaal. Prof. Treub raamt (op den grondslag van de vermogensbelasting) een stijging van zeven en een kwart milliard in 19141915 tot 12 milliard in 1922 1923, wat in de vrijwel overeenkomende opgaven van prof. Bonger beteekent een toename van 1211 tot 1961 gulden (in 19201921) per hoofd der bevolking. Maar omdat de waarde van het geld in die jaren zoo ingrijpend verminderde, komt die stijging in de realiteit tenslotte neer op nihil. Wat dus achter uitgang beteekent. En de bevolking nam inmiddels toe met 14 pet. Dat wil zeggen, dat volgens de ramingen van Keynes, pl.m. 300 millioen gulden per jaar kapi taal gevormd moet worden, om den aan was der bevolking bij te houden met pro ductie of te wel het onderhoud van die gemiddeld 12.000 gezinnen per jaar meer. Wij zijn dus zoo iets van 3 milliard ach terop En de bevolkingsaanwas gaat door Het geval is derhalve doorzichtig ge noeg: in onze volkshuishouding zijn wij te land gekomen op hetzelfde niveau, waarop uw en mijn huishouding terecht komen als zij in omvang toenemen en niet hebben ontvangentoeneming van den om vang der levensbronnen. Daar komt nog wat bijOnze volkshuishouding heeft, ge lijk die van andere volken, de schuld ver meerderd tegenover Engeland,welke staats schuld van 651 millioen pond in 1914 is gestegen tot 7.573 millioen in 1921, maakt Nederland, met een stijging van f1140 tot 2788 millioen, wel een net figuur, maar het beteekent dan toch maar, dat onze Staatsschuld in die jaren met pl.m. f240,— per hoofd der bevolking is ge stegen, en derhalve een zwaren rentelast oplegt. Toch is het feit, dat het nationaal vermogen niet is toegenomen en de natio nale schuld wèl, nog niet het eenige, zelfs niet het voornaamste motief voor de wen- schelijkheid van kapitaalvorming. Immers niet de bron zonder meer, doch haar pro ductiviteit, en de middelen, om die pro ductiviteit te bevorderen, beslissen over het welwezen van hen, die er uit leven moeten. Daarom hebben wij onder kapi taalvorming vooral te verstaan productie kracht, en hiervan is dan natuurlijk geld, gestoken in ondernemingen van handel, industrie en verkeer, de meest voorkomen de factor. Zij toch zijn de befboomen der volkswelvaart; nog pas hebben de uitkom vu H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Hij vermoedde niet, dat Beatrix koorts achtig trilde van leedvermaak. Bijna was het voor haar van meer belang Romana te compromitteeren, dan hedenavond haar ouden vereerder Herder in haar netten te vangen. Nu kwamen de eerste gasten. Beatrix fluisterde haar moeder toe: „Heeft u het gehoord, mama, Gerald heeft Romana roode rozen gezonden Mevrouw Bylla knikte haastig. „Het is om woedend te worden, zooals hij haar het hof maakt. Bijna zou ik medelijden met haar hebben. Men moest haar eigen lijk waarschuwen.' „Heeft mij iemand gewaarschuwd?'' kwam het sissend van Beatrix' lippen. Daarna begroetten de beide dames glim lachend en beminnelijk als altijd haar gas ten. Dat moest men mevrouw Bylla ter eere nageven, dat zij op de feesten, die zij gaf voor een vroolijke, opgewekte stem ming wist te zorgen. Beatrix was haar daarbij een qitnemende steun. In de na sten der beroepsstelling 1920 aangetoond dat in totaal 1.612.000 personen in ons J land hun brood verdienen in bedrijf, han del of verkeer, alzoo ruim een kwart ge deelte der bevolking. Met andere woor den: de bloei van het bedrijf sleven raakt in directen zin minstens drie kwart ge deelte onzer bevolking, want hoevelenvan die 1.6 millioen zijn gezinshoofd! In plaats nu van bevordering der bo venbedoelde productiekracht, staan wij thans voor belemmering ervan. De schrijver gaat hierna de oorzaken dezer belemmering na. Veel Neder- landsch kapitaal verlaat onzen bodem en ook het toenemend aantal faillissementen is het tegendeel van kapitaalvorming. Ook de levensstandaard der bevolking kan te hoog zijn en schr. wijst er op hoe de bestemming van het particulier bezit duizenden ten goede of ten kwade kan zijn. (Of men b.v. z'n inkomen, geheel verteert of wel het gedeeltelijk in een onderneming steekt). De groote sta-in-den-weg voor kapitaal vorming is echter de belastingheffing. De oorzaken der hooge belastingen zijn a. dat in den oorlogstijd veel moest wor den geleend voor buitengewone uitgaven; b. de geweldige stijging der openbare uitgaven, mede door de toeneming der sociale bemoeiingen, alleen de rijksuit gaven zijn gestegen van 239 in 1913 tot 972 millioen gulden in 1923. Spr. betoogt ten slotte dat de open bare uitgaven met kracht moeten worden omlaag gedrukt. Belastingverlaging is het voornaamste middel om kapitaalvorming (is broodwin ning) te bevorderen. Schr. geeft ten bewijze van zijn stel ling het volgende nuchtere voorbeeld: Dank zij de verbeterde valuta-verhou dingen in een aangrenzend land, kan A. zijn export uitbreiden, dus zijn produc tie opvoeren; noodig is echter, dat hij dan zijn fabriek vergroot; kostenf 100.000. Tengevolge der belastingen op inkomen, bedrijf, dividend, enz. kan hij, bij de hooge loonen, geen hooge rente betalen; hij moet ook concurreerend blijven op de wereldmarkt en mag dus niet duur produ- ceeren. Maar het geld is duur voor de industrie, en als hij het tenslotte krijgt, staat de fiscus al gereed om zijn straks verhoogde winst langs progressieve lijnen weer weg te werken. Dat alles overzien de, geeft A. zijn plan op en de 50 werk- loozen, die anders emplooi hadden gevon den, blijven ten koste van de gemeente. BUITENLAND. Strijd in Marokko. In Marokko is een strijd uitgebroken tusschen de Franschen en de Rif bewoners onder Abd-el-Krim. De Times geeft hier over eenige bijzonderheden: De terugtrekking van de Spaansche troepen naar de kust in den jongsten herfst heeft Abd-el-Krim in staat ge steld in de Fransche zóne binnen te val len. Daardoor is hij inderdaad op voet van oorlog gekomen met Frankrijk; Gedu rende de eerste dagen van de week was de toestand ernstig. Alle beschikbare bijheid der beide dames was geen sprake van verveling. Eerder werd de stemming een beetje gewaagd. Gerald had alle gelegenheid op te merken, hoe allerbekoorlijkst mevrouw Bylla nog steeds kon zijn, en welk een uitnemend copie van haar, haar mooie dochter was. Maar vreemd, heden had voor hem deze lieftalligheid, waarover hij steeds zoo verrukt was geweest, iets ge maakts en onoprechts. Hij vergeleek deze van geest tintelen de stemming van moeder en dochter, met den stillen, wat strengen ernst van Ro mana en had daarbij een behaaglijk gevoel van verfrissching, alsof hij na een wan deling in de stralende zon, in een scha duwrijk, krachtig geurend bosch was ge komen. Er was zoo iets waars, verfris- schends en betrouwbaars aan Romana, dat hem aantrok en boeide als nog nooit iets had gedaan. Toen Gerald Romana naar de tafel geleidde, ving zij weer een smalend fon kelenden blik van leedvermaak van haar stiefzuster op. Zij voelde met een on- •aangename gewaarwording, dat Beatrix vijandiger dan ooit tegenover haar ge stemd was. En toch vervulde haar zulk een heilige vreugde, die door niets was uit te roeien. Zij dacht aan de roode ro zen op haar schrijftafel, en voelde dat Gerald von Rhoden bezig was haar steeds meer en meer te doorgronden. Het scheen haar nu wel dat Overspannen Zenuwen vngen een Kalmeerend en Zenuwsterkend Middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Fransche en Moorsche troepen werden onmiddellijk naar de bedreigde districten gezonden en vier bataljons uit Algiers er heen gedirigeerd. Sedert Woensdag ech ter is de toestand aanmerkelijk verbeterd. Drie colonnes oporeeren thans tegen de Rif Kabylen en de stammen die hen onder steunen. Op het Westelijk fron* zijn de inboorlingen reeds met succes teruggesla gen tot de grens van de Spaansche zóne, na enkele ernstige gevechten. In het cen trum concentreeren zich de Fransche ein protectoraatstroepen op El Arba-Tissa, ongeveer 40 K.M. ten N.O. van Fez, waar de aanwezigheid van groote contin genten Moorsche troepen wordt gemeld. Reeds zijn sterke afdeelingen daarvan door bomaavallen uit de lucht bestookt. Verder naar het Oosten, ten N. van Ta- za, hebben de Franschen eveneens suc ces gehad. Op het oogenblik zijn over bet geheele front in actie 18 bataljons infanterie, 6 eskadrons cavalerie en 12 batterijen artillerie. In het geheel schij nen 4000 Rifbewoners bij den aanval op Fransch-Marokko betrokken te zijn. Men was aanvankelijk bezorgd, dat de aanval der Rif bewoners tot opstanden in het door de Franschen beheerschte gebied zou leiden. Dit gevaar acht de Fransche militaire overheid nu geweken. Gemeld wordt nog, dat de Franschen bij Adoen een overwinning hebben behaald, waar bij de tegenstanders meer dan 50 dooden en veel krijgsmateriaal achterlieten. Het proces tegen de Bulgaarsche bommenwerpers. Zaterdag zijn de verhoeren in het pro ces tegen de beklaagden van den aanslag op de kathedraal te Sofia voortgezet. Daskalof en Kamboerof, de twee jongste beklaagden, opgeschoten jongens eigenlijk nog maar, hebben Zadgorsky, den koster van de kerk, na den aanslag 24 uur lang een schuilplaats verleend. Daskalof is lid van de geheime communistische organisatie Leo Trotski. Hij deelde belangrijke bij zonderheden mede over de werking van de geheime bolsjewaeksche vereenigingen. De vijfde beklaagde, de reserve-over ste Koef, gaf toe, dat hij na den aanslag een schuilplaats had verstrekt aan Minkof. Hij voegde er aan toe, dat het zijn voor nemen was geweest Minkof aan de politie uit te leveren. Daarop is het getuigenverhoor begon nen. Een boer uit Etropolis verklaarde, dat hij na den aanslag op koning Boris de vijf aanranders ontmoet heeft, van wie 4 verklaarden communist te zijn en de vijfde agrariër. Inmiddels is weer een nieuw complot tegen koning Boris ontdekt. De aanslag zou in het gebouw, waar de ministerraad gewoonlijk vergadert, worden uitgevoerd. Hij werd echter tijdig door de militaire politie ontdekt. Hoewel bijzonderheden niet bekend worden gemaakt, schijnt het toch zeker, dat communistisch gezinde ambtenaren en omgekochte personen, voor zij Beatrix niet meer had te vreezen en haar ziel was vervuld van een stil, bedeesd hopen op iets heerlijks, wonder baars, zoodat zij stil en ongemerkt haar handen onder de tafel ais tot een gebed vouwde. Zij merkte, innig gelukkig, dat Gerald slechts oogen had voor haar, dat hij zich hoffelijk tegenover haar gedroeg en in zijn geheele optreden iets had, dat aan niets anders dan aan liefde kon wor den toegeschreven. Tegenover haar zat Beatrix naast den bankier Herder. Men kon het hem aan zien, dat hij een vriend van een goede keuken en van goeden wijn was. Het was waar, hij maakte een wat alledaagschen indruk. Zijn kleine, door dikke oogleden om geven oogen keken verheugd naar Bea trix. Hij vond haar heden veel beminnelij ker dan gewoonlijk, en hij vermoedde er niets van, dat zij berekenend op hem spe culeerde. Hij meende, dat Beatrix ver mogend was. Dat zij afhankelijk was van de genade harer stiefzuster, vermoedde hij niet. Hij was reeds lang verliefd op de mooie Beatrix. Wel is waar had hij er in het eerst niet aan gedacht, zijn heer lijke vrijheid op te geven en te trouwen. Maar toen Beatrix den laatsten tijd op vallend koel tegen hem werd, had de hartstocht hem aangegrepen en hij had er slechts aan gedacht hoe hij haar voor altijd aan zich zou kunnen binden. Nu zij al onder de lagere ambtenaren, hun mede werking hebben verleend. Een pensioen voor ex-keizerin Zita. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede dat de Ge- zantenraad van de geallieerde regeeringen instructie heeft gekregen den treurigen fi- nancieelen toestand van ex-keizerin Zita te onderzoeken. Er was voorgesteld dat alle successie- staten aan een bescheiden pensioen voor Zita en haar kinderen zouden bijdragen. Tot dusver echter verklaarde Hongarije zich alleen bereid de betaling uit de Hon- gaarsche schatkist te verrichten. Daartoe is echter de goedkeuring van den commis saris van den Volkenbond en den Raad van den Volkenbond noodig. De toestand van Oostenrijk. De financieele Volkenbondscommissie voor Oostenrijk heeft besloten de aan dacht van den Raad van den Volkenbond te vestigen op de afzetmoeilijkheden van de Oostenrijksche industrie. Voorts be sloot zij geen nieuwe leening toe te staan voor de electrificatie der spoorwegen. Gemeenteraadsverkiezing in Frankrijk. De gemeenteraadsverkiezing in Frank rijk heeft aan het kartel der linkergroe- pen (dat zijn dus de groepen waarop de vorige regeering steunde) eenige winst be zorgd. De communisten zijn achteruitge gaan. BINNENLAND. Vrijheidsbond. Rede baron Rengers ten mr. Rink. Na de redevoering van mr. Dresselhuys die we in ons vorig nummer vermeldden, hield de heer v. Weideren baron Ren gers een rede over de Landbouw- Handeispolitiek. Het liberalisme beoogt evenwicht, harmonie; voor zijn doel is een zoo weinig mogelijk beperkte vrijheid noodig. De liberalen in engeren zin vormen een middenpartij, die uiter sten vermijdt. Zij wenschen met de voeten op den beganen grond te blijven, al blik ken zij ook omhoog. Ook in zake de landbouwpolitiek moe ten deze beginselen tot uiting komen. Overheidsbemoeiing moet tot het uiter ste beperkt blijven. I De landbouw in ons land is gezond en met maatregelen om hem in een bepaal de richting te dwingen, sneller dan ge schieden zou zonder wetten, moet men zeer voorzichtig zijn. Een andere kwestie is de emigratie, een vraagstuk van belang in ons land. In het blijvend belang van ons land en onze bevolking moet overwogen worden of de Staat hier niet meer moet doen dan voorlichten. Over den vrijhandel is men het in libe rale kringen over het algemeen eens;men is van meening, dat protectie in den grond een onnatuurlijk instituut en, wegens haar verslappenden invloed, beslist schadelijk. In Nederland is lenigheid van econo mische beweging, snelle aanpassing aan veranderde omstandigheden noodzakelijk. Er moet worden gestreefd naar weg heden weer lieftalliger tegen hem was, ging hij met groote heftigheid aan het werk en maakte haar op dood en leven het hof. En Beatrix spande alles in om heden tot haar doel te geraken. Zij be greep, dat Herder voor haar verreweg de beste partij was en dat zij zich maar moest wennen aan zijn gewoon voorko men. In elk geval wilde zij dezen avond eindigen als verloofde, al was het alleen om Gerald te ergeren en hem te toonen, dat hij haar volkomen onverschillig was. Zij wilde ook Romana ergeren en haar toonen, dat zij haar meerdere was. Hans zat vlak bij zijn zuster, juist te genover Romana. Toen de champagne werd gepresenteerd zag Romana, dat Hans er geen druppel van dronk; hij was over het geheel zeer matig. Het sprak vanzelf, dat ook Romana niet van dezen wijn dronk. Zij merkte, dat Gerald zijn glas onaangeroerd liet staan. Dat gaf haar een warm, weldadig ge voel. Zij begreep, dat hij haar hierdoor wilde toonen, dat hij haar optreden in d:e questie over den wijn goedkeurde. Maar de andere gasten spraken de Fransche champagne duchtig aan en de stemming werd steeds luider en geani meerder die werd reeds zoo, als in het gezelschap van dames eigenlijk niet toegestaan was. Maar mevrouw Bylla zou zich niet voor niets in onkosten hebben gestoken neming der beschermende rechten uit de Tariefwet. Vervolgens was het woord aan mr. P. Rink, lid der Eerste Kamer, tot het houden van een inleiding over Ontwapening. Spr. begon met te constateeren, dat wij hier staan voor een in alle opzichten internationaal vraagstuk. Gelijk de Vrij heidsbond doet, worde de leuze „Volk- kenbondsontwapening" aangeheven. Men wachtezich echter voor leuzen en eischen, welke de voorstelling kunnen wekken, als of het mogelijk zou kunnen zijn, binnen den 4-jarigen termijn, waarvoor de ver kiezingen zullen dienen, de ontwapening tot stand te brengen. Ten aanzien van de ontwapening on derscheidde spr. drieërlei standpunt. In de eerste plaats <lat van hen, die van oordeel zijn, dat, zoolang de wereld door zondige menschen bewoond zal worden, oorlog onvermijdelijk zal zijn. Een geheel ander standpunt wordt in genomen door hen, die het doel, waarnaar de Volkenbond streeft, van harte toe juichen en zich gedrongen voelen het te steunen. Op dit standpunt stelt zich de Vrijheidsbond. Maar de vrijzinnig- en sociaal-demo craten stellen zich op een derde stand punt; hoewel bewerende, dat zij de zelf standigheid van Nederland willen behou den en Nederland deel van den Volken bond willen doen blijven uitmaken, pre diken zij eenzijdige, algeheele nationale ontwapening, dat isnationale weerloosheid Dit standpunt komt aan spr. in alle op zichten onaannemelijk voor. De ware vrien den van den vrede zijn niet zij, die op de hoeken van de straten luidruchtig „ont wapening!" roepen, maar zij, die gedul dig en gestadig arbeiden aan de berei king van het groote einddoel. Laten wij niet een politiek volgen, die ons onze zelfstandigheid zou kunnen kos ten, maar, als lid van den Volkenbond en in overleg met de andere belangheb bende natiën, ook langs den weg der ge leidelijke verminderingen van bewapening werken aan de verzekering van vrede en veiligheid voor allen. De eischen. De volgende tien eischen van den Vrij heidsbond werden vastgesteld: 1. Internationale ontwapening door versterking van den Volkenbond. 2. Verdediging van de geestelijke vrij heid. 3. Verlaging van belastingen. Vereen voudiging van den staatsdienst. 4. Verhooging van de welvaart van Nederland en de overzeesche gebieden en versterking van den onderlingen band. 5. Vrijhandel. 6. Vermindering van overheidsbemoei ing. Versterking van het particulier ini tiatief. Afbouw en vereenvoudiging van de sociale voorzieningen voor de econo mische zwakkeren, waaronder premievrij staatspensioen. 7. Verheffing van de openbare school. 8. Versterking van den band tusschen kiezer en afgevaardigde. 9. Vrijheid van arbeid, ook voor de vrouw. voor de champagne, deze uitgave zou haar ruim rente opbrengen. Want, opge wonden geworden door het rijkelijk aan spreken van de champagne, deed bankier Herder, toen Beatrix hem na tafel in een aangrenzende kamer had gelokt, ook werkelijk zijn aanzoek. Mevrouw Bylla kon dus nog dienzelf den avond de verloving van haar dochter met den bankier Herder bekend maken. Toen dat gebeurde, keek Romana ang stig en ontsteld naar het gelaat van Ge rald, omdat zij vreesde, dat het hem leed zou doen. Maar hij keek haar met zulke stralende oogen aan, alsof hij haar ge dachten weer kon lezen en haar gerust wilde stellen. Zij sloeg blozend haar oogen neer. „Ik weet al weer wat u denkt, juffrouw Romana", zei hij zacht. Zij was zeer verlegen. „Dat is mij recht onaangenaam", zei zij half in ernst, half schertsend. „Mij niet. Ik vind het heerlijk, dat ik zoo ^gemakkelijk uwe gedachten kan ra den". Zij werd nog meer in de war gebracht. „Het is toch goed, dat u niet alles kunt raden wat ik denk. Dat zou toch al te pijnlijk zijn." „Voor mij niet", zei hij weer vroo- lijk overmoedig, waardoor de reeds oude re man zoo jeugdig scheen. {.Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1