uvIjjLIIEj B wLii'Vli 1 zzstsz éi N". 55. Maandag 4 Mei 1925. 412" Jaargang. 46 FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN ABONNEMENT i\VWH jTk U IFk A M TFiTl ADVERTENTIEN. tr kwartaal, in Goes f2, fl IWA W fl |g gd gBg |l k I lil 1 f |l ijot: Maandag-, Woensdag- EBjaBBl -%w»vm- Bewijsnummers 5 cent. eo Vrijdagavond. v- ORfaVC NÜaffil. Vetm. «Goesche ComaoU* en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf tot^ll"uur vOTnnS2i!0men ^ZOLENEN iMAKKEN Die sommige winke liers ddarom niet willen verkoo-1 pen. Omdtfc U er mar hun zin j te lang op zoudt loopen Commentaar overbodig|! Ovezand. De raad vergaderde 1 Mei Aanwezig alle leden. In het 2e stemdis- trict werd tot plaatsvervangend lid voor het stembureau voor de a.s. Kamerverkie zing benoemd dhr. A. van 't Westeinde. Besloten werd, na in te winnen advies van de Gezondheidscommissie in de po litieverordening op te nemen, dat geen bok mag worden gehouden, welke op een korteren afstand dan 50 M. van een wo ning is gestald. Aan het Kerkbestuur van de Hervormde Kerk zal worden verzocht 3 boomen te rooien, n.l. 2 aan de Kerk- dreef, welke het uitzicht op den toren belemmeren en 1 bij de school. De ar- menrekening over 1924 werd vastgesteld met een goed slot van f 647,42. Verkeersweg BrabantZeeland. Alhoewel de wind nog buiten huilt en het zeer guur is, gaan wij toch gelukkig de dagen van zonneschijn cn zomerwarmte tegemoet. Jong en oud zal dan weer ieder op zijn manier gebruik maken van de ver keerswegen. Aangenaam is Tiet dan ook, om te kunnen wijzen op eenige verbeterin gen die zijn aangebracht op den verkeers weg BrabantZeeland. Een ieder kent het nauwe gedeelte tusschen Rilland en Krabbendijke. Vóór twee jaar kon men elkaar daar niet rijdende passeeren. Door afgraving der bermen werd daar eeniger mate in voorzien. De passage aldaar is nu wederom zeer verbeterd. Op den kruin van den dijk tusschen Maire- en Stroopolder heeft men een weg gelegd. Zoodoende kan men, gaande in de rich ting Middelburg, en rechtshoudende dezen nieuwen weg nemen over den kruin van den dijk. Terwijl men gaande naar Ber gen op Zoom, ook rechtshoudende van zelf op het oude wegvlak komt onder langs den dijk. Borden aan den ingang van dit wegvak geplaatst duiden de te nemen richting aan. Het is een moeilijk werk geweest om den kruin met de ten dienste staande geldmiddelen dusdanig te ver harden, dat er met auto's over heen ge reden kon worden. Dit is nu mogelijk, al hoewel de Westelijke uitgang nog eenigs- zins slap is. Evenwel heeft men niet het minste gevaar. Alleen zakken de wielen hier eenige centimeters weg. Een man is voortdurend bezig de gemaakte sporen weer te dichten, zoodat bij eenig geregeld gebruik, dit inconveniënt heel spoedig tot het verleden zal behooren. Men moet vooral niet doen als eenige bestuurders en de mooie verbetering geheel uit het oog verliezen, en enkel vallen over dit kleine tijdelijke gebrek, en zijn misnoegen in krachttermen gaan uiten tegen den aan het werk zijnden kantonnier. Hoe meer over den weg zal worden gereden, hoe gauwer het wegdek hard zal zijn. Een woord van hulde voor den Burgemeester van Krabbendijke, die voor verbetering het initiatief nam en voor de K.N.A.C. en A.N.W.B. die subsidie's gaven is hier zeer op zijn plaats. Verdere verbeteringen kwamen tot stand door dë goede zorgen van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat in Zeeland. Aan de scherpe bochten aan het einde der rechte stukken in de Hoogerwaardpolder werden kenteekens geplaatst, die vooral in het donker al van verre in het oog springen. Vreemdelingen zullen deze waarschuwingen zeer op prijs stellen. Verder is de oprit van de Oos telijke brug tusschen Kapella en Kloe- tinge verbeterd. Hiervan zullen vooral de dagelijksche weggebruikers profijt heb ben. En menige autoveer zal den Inge nieur dank zeggen omdat hier zij steeds tot het uiterste werd beproefd. Het is te hopen, dat het verzakkingsproces van den nieuwen weg door de Weel aan den Westwal te Goes nu weldra een einde zal nemen, zoodat dan ook dat nieuwe stukje bestraat zal kunnen worden en in gebruik genomen zal kunnen worden. Het ver keer in Goes zal dan veel gemakkelijker worden. Kamer van Koophandel. In de Vrijdagavond te Middelburg ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel, werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van financiën, dat hij geen wijziging zal bren gen in de wijze van inklaring van schepen op de Westerschelde. Ingekomen was een afscheids-schrijven van den voorzitter dhr. Jos. van Raai te te Vlissingen. De w.n. voorz. dhr. Boudewijnse hul digde in waardeerende woorden den schei denden voorz. Deze is bij het neerleggen van zijn voorzitterschap benoemd tot com mandeur in de Oranje Nassau Orde. Hierna werd met 15 stemmen gekozen tot voorzitter dhr. Boudewijnse tegen één op dhr. M. Laemoes. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming werd aangenomen het voorstel van het bureau om aan de rechtbank te be richten, dat er uit de aan de Kamer ver strekte inlichtingen niet is gebleken, dat er wettelijke beletselen zouden bestaan Mijnhardt's Lsxeer-tabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang Doos 60 ct. Bij Apoth, en Drogisten. om dhr. J. J. Francke te Heinkenszand toe te laten tot de beëediging als - makelaar. Het ontwerp jaarverslag werd goedge keurd, nadat dhr. Massee verklaard had dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat er veel meer zorg aan het verslag is besteed en hem was toegezegd, dat er uit zou worden gelicht een zinsnede, die den grooten verkoop van een bepaald artikel meldt, hetgeen te reclame-achtig wordt. Bij de rondvraag vraagt dhr. Massee of er geen adres is ingekomen van dhr. de Dreu te Goes inzake het ongeluk waar bij zijn auto van de Provinciale boot in de haven te Vlissingen reed. De voorz. zegt dat er aan dhr. de Dreu is geschre ven door het bureau, dat het niet op den weg der Kamer ligt zich te mengen in deze kwestie. Zij deelt echter ten volle de meening, dat, afgezien van de vraag of de Provincie wettelijk verplicht zoude zijn de geleden schade tegemoet te ko men, er billijkheidshalve alle reden aan wezig is aan het verzoek om schadever goeding te voldoen, waar het vaststaat, dat het ongeval een gevolg is van de schuld of nalatigheid van het boot-perso neel. Al meent nu het bureau zich in het speciaal geval niet te mogen mengen, er zou naar zijne meening alleszins reden zijn tot de commissie voor de stoomvaart diensten of Ged. Staten een schrijven te richten om maatregelen te nemen, opdat dergelijke ongelukken in het vervolg wor den voorkomen. Waar adressant een adres aan de Prov. Staten zond, waaruit blijkt, dat door de directie reeds uitgebreide maatregelen zijn genomen, meent het bu reau dat een verzoek te dier zake ook ge voegelijk achterwege kan blijven. Dhr. Massee zegt dat in dit geval een persoon, die niet voor zijn plezier, maar voor za ken overging, zijn auto kwijt raakte. Spr. noemt het gek dat door het doen teeke nen van een papiertje dë bootdienst maar van alle verantwoording af is. Het is bij de binnenscheepvaart blijkbaar een alge meen voorkomende wijze van doen en daarom moet de Kamer er zich wel in mengen. Ook de Kamer te Leiden heeft op deze misstanden onlangs gewezen. De voorz. zegt dat zeker was te overwegen, aan te dringen op veranderingen in de wijze van handelen bij de binnenscheep vaart, maar niet om zich met dit speciale geval te bemoeien. Dhr. Massee zegt dat de Kamer niet officieel weet dat er maat regelen tegen herhaling door de directie zijn genomen en wil zich wel degelijk tot •Ged. Staten wenden. De voorz. zegt dat dit zeker gebeuren kan. De heeren Je- ronimus en Bosman sluiten zich aan bij dhr. Massee. Dhr. Oosterbaan wil aan Ged. Staten mededeelen, wat ook aan den betrokkene is geantwoord. De voorz. zegt dit toe en verzekert, dat de zaak de volle aandacht van het bureau heeft. Dhr. Massee vraagt hoe het gaat met nieuwe inschrijvingen in het handelsre- PROVINCIE-NIEUWS. De beteekenis der lokaalspoorwegen. In een schrijven, dat de N.V. Spoor weg Mij. Tholen en West-Brabant, f.g. dir. dr. J. W. Jenny Weyerman, (welke N.V. beoogt den aanleg van een lijn Ber gen op Zoom, Dinteloord, Lage Zwa- luwe en Bergen op Zoom, Tholen, Sta- nisse), zond aan de gemeenten en polders op Tholen en West-Noord-Brabant, la zen we het volgende omtrent de be'ee kenis der locaalspoorwegen. Voor het verkeer van personen over kleine afstanden hebben de tramwegen en ook de spoorwegen ongetwijfeld voor het tegenwoordige aan beteekenis verloren, al is nog niet te zeggen welk deel van het verlorene teruggewonnen kan worden, wan neer verdere verbetering der motorwagens, waaraan thans hard gewerkt wordt, veel vuldige verbindingen en lagere tarieven mogelijk zal hebben gemaakt. Voor het personenverkeer over groote afstanden hebben tramwegen en" locaal spoorwegen slechts In zooverre beteeke nis als het eerste of het laatste deel der reis daarover zal worden afgelegd. Hier hebben dan echter de locaalspoorwegen stellig een voorsprong, omdat zij, eene eenheid, wat betreft de exploitatie, vor mende met de hoofdspoorwegen, door goede inrichting der overgangsstations, als mede door verzekering van snelle aan sluitingen en doorgaande tarieven aan de reizigers de meeste gemakken en voor deden kunnen bieden. Het vervoer van goederen in niet groo te partijen en over beperkten afstand zal in de toekomst, voor zoover het al thans mogelijk is daarin te zien, voor tram wegen en spoorwegen wel nimmer meer van overwegende beteekenis worden. De concurrentie der vrachtautomobielen zal groot blijven. Echter zijn hier alsnog, zoowel wat betreft de hoeveelheden, die tegelijk vervoerd kunnen worden en de kosten daarvan, als wat betreft de af standen, waarover vervoerd kan worden, vrij enge grenzen gesteld aan die concur renten. Een nuttige last van 3000 K.G. is immers alleen maar vervoerbaar met een automobiel, waarvan het totaal ge wicht van wagen en last te zamen reeds zoo groot is, dat de wegen door het rijden geheel worden vernield en buitengewoon hooge uitgaven voor onderhoud vorderen, weshalve van deze groep van weggebrui kers eene niet onaanzienlijke retributie geheven zal moeten worden, welke de ver voerkosten per automobiel zal doen stij gen. Hier zijn zelfs tramwegen, die toch meest alle wel wagens hebben met een draagvermogen van 10.000 K.G., reeds niet meer geheel in het nadeel, al blijft het bij hen zeer vaak een bezwaar, dat zij, als gevolg van een klein wagenpark, slechts een beperkt vervoer vermogen heb ben, alsook dat hunne banen veelal eene andere spoorwijdte dan de hoofdspoorwe gen hebben, zoodat de wagens zich mede dientengevolge slechts binnen een vrij be perkt gebied kunnen bewegen. Hier zijn n van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WesseLink—van Rossum. Bevend ging Romana's ademhaling. Haar oogen werden vochtig. Zij keek op de rozen neer. Roode rozen zijn bloemen der liefde. Zij schrok op. Waarheen dwaalden haar gedachten? Zij verzette zich met kracht tegen haar eigen gevoel, tegen haar verlokkende ge dachten, die volgens haar, slechts teleur stelling tengevolge zouden hebben. Maar haar hand bewoog zich naar de rozen, één nam zij uit den ruiker. Die wilde zij in haar ceintuur steken, maar halverwege liet zij haar hand zakken, neen, hij zou niet om haar dwaasheid glimlachen, als hij zijn roos in haar ceintuur zag. Besluiteloos hield zij de roos in haar hand en daarna liet zij deze schuw en steelsgewijze met het visitekaartje in Haar byouteriekistje glijden. Zij wilde ze als aandenken aan Gerald von Rhoden bewa ren. Toen richtte zij zich op. „Haal eens een vaas met frisch water voor de bloe men, Doris", zei ze. Doris bracht het verlangde. Romana zette de rozen zorgvuldig in de vaas en plaatste die op haar schrijftafel. „U moest een paar rozen op uw ja- locaalspoorwegen, waarover ook het groote spoorwegmaterieel kan verkeeren, daaren tegen zeer stellig in het voordeel. Daar waar regelmatig groote partijen stukgoed en massagoederen over groote ren afstand vervoerd moeten worden, zijn nog steeds locaalspoorwegen op hunne plaats,die de uitloopers zijn van en de voe- dingslijnen ook voor de hoofdspoorwegen. Ierseke. Zaterdag herdachten 3 echt paren hun 35-jarige echtvereeniging. Het opmerkelijkste is dat ze allen te Ierseke ondertrouw deden en dat van allen, de echt kinderloos is gebleven. Door het stormweer Vrijdagmiddag beloopen, verloor de hoogaarts YE 111 op de Bergsche Bank mast en zeilen. De stoomboot „Wilhelmina" verleende assi stentie en bracht de boot veilig in de haven. Wel materieele schade maar geen persoonlijke ongelukken. De YE 94 eigenaar firma Sandee, is Vrijdag door stormweer beloopen en heeft een zwaard gebroken, waarna het in de haven van Krabbendijke gebracht is geworden. Geen persoonlijke ongelukken. Van een zestal fietsen aan den zee dijk achtergelaten, zijn de rijwielplaatjes ontvreemd. De eigenaars hebben bij de rijkspolitie aangifte gedaan. Voor de men- schen die voor hun brood gaan kreukelen een zwaar verlies. Kruiningen. Woensdag werd naar de „Z." meldt, hier opgericht een vereeni- ging van gediplomeerde oud-leerlingen van den Tuinbouw-wintercursus, met aan vankelijk 14 leden. In het bestuur werden gekozen: Ph. Meijaard, voorzitter; P.M. Polderman, secretaris; C. J. Kole, pen ningmeester; Ph. Cok, vice-voorzitter en D. Duindam, commissaris. De vereeni- ging stelt zich ten doel het geleerde op bovengenoemden cursus bij te houden en te vermeerderen. Driewegen. In de vergadering van den raad op 30 April waren alle leden pre sent. Tot wegwerker werd benoemd met ingang van 1 November 1925, A. Koole Pz. Het stembureau voor de Tweede Ka mer werd aangevuld. Plaatsvervangend voorzitter werd P. Koeman en plaatsver vangend lid W. Noels. In de begrootingen over 1924 en 1925 werden een paar wij zigingen aangebracht. Onder vaststelling van enkele voorwaarden werd goedgevon den, om voor de woning van G. J. de Jager een benzine-pomp te plaatsen. De gemeente sluit zich niet aan bij de Bank van Nederlandsche gemeenten. Het diner der stemopnemers bij de verkiezingen werd afgeschaft, en als nu een presentie, geld ingevoerd van f 2,50 voor eiken stem- opnemer en van 1,voor eiken plaats vervanger. Op een vraag van een der le den over den Zomertijd op school, werd geantwoord dat tijdens den duur van den Zomertijd de school naar den ouden tijd geregeld wordt. De verkoop van de Emmabloemp- jes alhier heeft opgebracht de som van f 19,50. (Belangeloos). pon doen, juffrouw Romana. Het zou goed staan bij de witte zijde", zei Doris, Romana schudde het hoofd. „Neen, zij zouden te spoedig verwel ken. Hier blijven zij langer frisch. Nu zal ik naar de feestzaal gaan". HOOFDSTUK XIX. De feestzalen van de woning der fa milie Nordegg waren helder verlicht en prijkten in bloementooi en lichtglans. In de groote eetzaal was een tafel in hoef- ijzervorm gedekt geworden, en in de aan grenzende kamer lagen een aantal fles- schen Fransche champagne in koelvaten. Romana zag de flesschen met zilveren halzen liggen, toen zij door dit vertrek liep, en het bloed schoot haar in het ge laat. Mevrouw Bylla had dus werkelijk champagne gekocht voor het geld, dat mijnheer von Rhoden haar had gegeven. Een gevoel overviel haar, alsof zij schreien moest, omdat zij door haar stief moeder in zulk een positie gebracht was. Hoog opgericht kwam zij de ontvang zaal binnen. Hier zag zij reeds mevrouw Bylla, Beatrix, Hans en den heer von Rhoden. Alle oogen waren op haar gericht. Hans liep snel op haar toe en begroette haar. Zijn slanke jongensgestalte hield hij flink rechtop en zijn gelaat was frisch en leven dig. Hij zag er geheel anders uit dan op het laatste feest in deze vertrekken. Al het achtelooze, gemaakt geblazeerde was verdwenen. Romana zag het met een gevoel van blijdschap en drukte hem warm en har telijk de hand. Met een blik van haat moest Beatrix toegeven, dat haar stiefzuster er heden buitengewoon mooi en jong uitzag. Me vrouw Bylla bekeek haar stiefdochter cri- tisch door Kaar lorgnet en zei op onbe- schrijfelijken toon „Je hebt vandaag werkelijk een uiterst smaakvolle japon aan. Waarlijk heb je je zelf kunnen dwingen een nieuw toilet aan te schaffen. Dat moet in den kalender met rood krijt worden aangestreept". „En je verschijnt vandaag zoo vroeg op de vlakte!" zei Beatrix. „Anders schonk je ons altijd pas de eer als de gasten reeds aan opbreken dachten. Welke magneet trekt je heden hier aan?" Romana bloosde, maar bleef heel kalm. „Er is voor mij geen magneet noodig, Beatrix, om een plicht te vervullen. Daar dit feest ter eere van den heer von Rho den wordt gegeven, en hij een gast in ons huis is, spreekt het van zelf, dat ik van den aanvang af tegenwoordig ben". Bij de woorden van Beatrix verscheen er een flikkering van ingehouden toorn in de oogen van Gerald. Maar nu trad hij op Romana toe, om haar te begroeten, te gelijk verdween de toornige uitdrukking en maakte plaats voor een andere. Warm en stralend ontmoetten zijn oogen de hare. Zeer verrast had hij het feestelijk wit van haar japon opgemerkt, die zich zoo bevallig om haar jeugdig mooie slanke gestalte vlijde. Bewonderend rustten zijn oogen op de pracht van haar zware don kere vlechten. De zachte, diepe glans van haar oogen, de heldere stralende gelaats kleur dat alles scheen hem heden zoo bekoorlijk, zoo echt, zoo meisjesachtig en lieflijk. Heden was zij niet het ernstige hoofd eener groote zaak, maar een jonge, stralende vrouw, die zich feestelijk had getooid. En ter eere van hem had zij zich zoo getooid. Dat gaf hem een trotsch ge voel, alsof hij een onderscheiding had ont vangen. Waarlijk, heden kon zij zegevierend naast Beatrix verschijnen, niettegenstaan de deze een verfijnd, smaakvol en ele gante toilette droeg en er schitterend uitzag. Romana sloeg geen acht op den indruk, die haar verschijning maakte. Zij wist niet hoe mooi zij er uitzag en daardoor gaf zij bijna den indruk jonger en lieftalliger te zijn dan de zelfbewuste en op haar schoonheid trotsche Beatrix. „Ik dank u in elk geval, dat u zoo vroeg bent gekomen, juffrouw Nordegg' zei Gerald hartelijk. „Mag ik de eer heb ben u hedenavond naar tafel te geleiden? Romana boog blozend het hoofd. Zij was wat verward, omdat zij merkte, hoe zij door moeder en dochter werd aange staard. Maar haar blozen deed Gerald s pol sen sneller kloppen. Zijn hart sprak voor Romana, en op dit oogenblik was het hem duidelijk, dat hij haar liefhad, zooals hij nog nooit een vrouw had liefgehad, en dat hij er alles op zou zetten, haar voor zich te winnen. „Hebben mijn rozen geen genade in uw oogen gevonden? Roode rozen zouden toch zoo goed bij uw witte japon hebben gepast", vervolgde hij. Beatrix stiet zacht en steelsgewijze haar moeder aan. Beiden keken met spot tend leedvermaak naar dit tooneel. Romana vermande zich. Onder den spottenden blik der beide dames herkreeg zij haar zelfbeheersching. „De rozen sieren mijn kamer, mijn heer von Rhoden. Ik vond het jammer ze te laten verwelken", zeide zij, zoo kalm als zij maar kon. Hij boog. „Zij hadden verder geen an der doel, dan u mijn onbegrensde toege negenheid te toonen". Het smalend fonkelen in de oogen van Beatrix wekte Romana's eigenzinnigheid en trots. „Ik liet ze op mijn schrijftafel zet ten, opdat ik er mij recht lang over zou kunnen verheugen", zei zij luid en met vaste stem, alsof zij protesteerde tegen het smalend fonkelen in de oogen, van haar stiefzuster. Gerald's oogen straalden. „Dan zijn mijn rozen door u zeer op prijs gesteld, ik dank u, dat u ze zulk een eereplaats heeft gegeven." Hans sloeg Gerald en Romana met groote belangstelling gade en er was een stille vreugde in zijn hart. Tersluiks keek hij naar zijn zuster, om te zien, hoe deze over dit tooneeltje dacht en hij verwon derde zich dat hij uit haar oogen een groot leedvermaak las. Wat had dat te beduiden? i- 1_ _-l1I 3 Y. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1