N°. 80. WAT HEB IK JE GEDAAN Maandag 27 April 1928. 112° Jaargang. FEUILLETON ER IS GEEN „WAAROM", OF ER IS EENDAAROM" Iedereen is opgetogen ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzónderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË CJftgave Kaaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleenwens Ross' I)rakkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f120, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Ad verten tiën worden aangenomen tot 12 aar voormiddag. BUITENLAND. De leveringen in natura. De commissie van herstel heeft het verslag en de ontwerp-regeling goedge keurd van de speciale commissie voor de leveringen in natura. Duitschland zal zich bij de regeling aansluiten, welke 1 Mei in werking zal treden. Het stuk, dat uit het plan der deskundigen voortvloeit, be paalt de voorwaarden waarop de verschil lende mogendheden, die bij het plan Da wes betrokken zijn, voor den aankoop van Duitsche goederen de gelden kunnen ge bruiken, die op hun rekening staan bij den agent-generaal voor de vergoedings-be- talingen. De terreur in Bulgarije. Te Plewen in Noord Bulgarije heb ben Vrijdagnacht onbekenden het stadhuis, den schouwburg en de gemeente-biblio theek in brand gestoken. De gebouwen zijn geheel uitgebrand. Tijdens den brand ontploften verschillende bommen. Men- schenlevens zijn ditmaal niet te betreuren. De autoriteiten vermoeden dat ook hier de agrariërs en communisten de hand in het spel hebben. Tal van lieden zijn in verband met deze brandstichting in hech tenis genomen. De crisis in België. Vander velde heeft de opdracht een kabinet te vormen neergelegd. Een ernstig mijn-ongeluk in Amerika. Zeventien mijnwerkers zijn opgesloten in de mijn Hekla te Wallace (Idaho), op een diepte van 2000 voet. Alle hoop hen te redden is opgegeven. De mijn is vol giftige gassen. Walen en Vlamingen. De boetstraffelijke rechtbank te Leu* ven heeft uitspraak gedaan in de zaken Colbacq en Perrin. Men weet, dat de Waalsche fascistische student Colbacq tij dens het negende Groot-Nederlandsch Stu dentencongres te Leuven, een jaar gele den, zijn Vlaamsche medestudent Berten Vallaeys van achter een deur beschoten en levensgevaarlijk verwond heeft. De rechtbank veroordeelde Colbacq tot 3 maanden gevangenisstraf en 150 francs boete voor de toegebrachte slagen en ver wondingen, tot 15 dagen en 7d francs wegens verboden wapendracht en tot 1 maand en 150 francs boete wegens het stelen van de studentenpet van Val.aeys, alles voorwaardelijk, als ook tot h_t be talen van een schadevergoeding van 14.000 fiancs aan Vallaeys. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 April van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. In de fabriek aangekomen, zeide Ro- mana schalks tot Gerald: „In welke afdeeling zal ik u nu een plaats geven?" Met bijna overmoedige flikkerende oogen, keek hij haar aan. „Misschien heeft u een secretaris of een persoonlijken beambte noodig, ik zou het liefst onder uw oogen bezig zijn, op- Idat u zich kunt overtuigen van mijn werk kracht". Zij bloosde een weinig. „Nu, dan in allen ernst indien u bet goed vindt, gaat u dan mee naar mijn kantoor. We kunnen Hoyer laten roepen en uw zaak ook met hem grondig bespreken, indien we het eerst samen eens zijn. Hij boog, en volgde haar naar haar kantoor. Daar sprak hij uitvoerig en zon der terughouding met haar over zijn uit vinding en over zijn plannen om die toe te passen. Zij ging heel zakelijk en ver standig er op in, en ten slotte zei ze: „Dat kan allemaal gebeuren. De fabriek is er nu gelukkig toe in staat, ik wil ach ter de fabrieksgebouwen het volgend jaar een groot laboratorium inrichten. Om het gevaar voor hoog water, waaraan wij hier aan de rivier zijn blootgesteld, moeten we een hooge fundeering hebben, en tot nu in Nederland uitgesproken 70 faillisse menten tegen 60 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 April 1925 1376 faillissementen tegenover 1411 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een fictief bureau. Het Wkbl. van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren maakt melding van een circulaire aan verochillende gemeente besturen, verzonden uit Den Haag, waar in die besturen worden uitgenoodigd bij gevallen van veeziekte zich te wenden tot het Bureau voor Statistiek van besmette lijke en andere veeziekten te Den Haag, Postbox 111, met opgave van den naam en woonplaats van den eigenaar, alsmede met den aard der ziekte en het aantal beesten, dat aangetast is. Daartoe zijn een zestal kaarten bij de circulaire inge sloten. Het Wkbl. waarschuwt voor deze circulaire, omdat het meent met een aan prijzing van kwakzalversmiddelen of iets dergelijks te doen te hebben. Tarwe uit Ned lndië. Naar het Haagsche Anela-kantoor ver neemt, is de door den heer Opolsky te Bandoeng aan de N.V. Stoommeelfabriek Holland te Amsterdam gezonden tarwe afkomstig van Poerbasari (Preanger-re- gentschappen) door deze fabriek tot bloem gemalen. Het hiervan gebakken brood is schitterend. De Oostinje vliegers Zaterdag heeft de enthousiaste huldi ging der Oostinjevliegers te Den Haag op Houtrust plaats gehad. Prins Hendrik was hierbij tegenwoordig. Ter gelegen heid dezer huldiging vond een groot sport- défilé plaats. Veischi.l nde geschenken werden aangebode o.a. een huldeblijk van Den Haag. bestaande uit een zilveren plaat, rustende op een groen marmeren sokkel. Op de plaat is als landkaart ge graveerd de route Amsterdam Batavia, waarbij begin- en eindpunt e i c! daatsen waar geland is, door edelsteentjes zijn aangegeven. De route zelf is door een gouden draad aangeduid. Boven de plaat is een.reproductie in zilver van het vlieg tuig, de Fokker VII, waarmede de tocht is volbracht, op een honderdste van de werkelijke grootte aangebracht. STADS-NIEUWS. Raads-agenda. Openbare vergadering van den raad der gemeente Goes op Woensdag den 29 April 1925 des namiddags half acht uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de vergadering van 27 Fe bruari 1925. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om afschrijving van belasting. 3. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 30 Augustus 1917 no. 7 tot ingebruikgeving van grond in het Bleeker straatje. 4. Voorstel tot onderhandsche verpachting van grond, gelegen in de voor- WAAROM moet ieder, die bezui nigen wil, beslist den C.R-E.S. ECONOMIE SCHOEN vragen??? DAAROMomdat deze schoen (on der welks lederen binnenzool een geheel onderwerk van bijna onver- woestbaren rubber is aangebracht) zulk een langen levensduur heeft en zóó zelden behoeft te worden gerepareerd, dat menig winkelier dit een groot nadeel voor zijn om zet acht en de schoenen niet of slechts noode aanbiedt. Commentaar overbodig. Inlichtingen C.R.E.S. ECONOMIE SCH0ENFABR., Heveadorp (Geld.( toe was ik er niet toe in staat, omdat ik er geen geld voor beschikbaar had. Maar het volgend jaar zal het bouwen beginnen. Ik zal u straks de plaats wijzen, en dan zijn we nog beter, dan tot nu toe, in staat om in het groot van uw uitvinding gebruik te maken. We kunnen nu, indien u het wenscht, den zakelijiken kant van de kwes tie bespreken. Maar zult u mij daarom niet in stilte voor gierig en berekenend houden en gelooven, dat ik deze gelegen heid gebruik om mij voor de gastvrijheid te laten betalen?" Hij keek haar strak en eerlijk aan. „Ik verdien niet meer dan dat u mij zulk een vraag op den man af doet. Waarom heb ik zoo weinig menschenkennis gehad, gedurende korten tijd te gelooven, dat Romana Nordegg een schraapster is!" Een gevoel van groote vreugde kwam over haar. Zij bloosde plotseling en keek hem met een blik aan, die hem vreemd ontroerde. „Gelooft u het nu niet meer?" vroeg zij met ingehouden adem. Zij stonden recht tegenover elkaar. De heldere Maartzon scheen door het raam, en verlichtte hun gelaat. Hij greep haar hand. „Als ik het ooit had geloofd, dan doe ik het zeker nu niet meer." „U kunt ook vast gelooven, dat gierig heid en hebzucht mij geheel vreemd zijn", zeide zij zacht. „Ik geloof u, want ik weet, dat u een edele, trotsche en oprechte natuur is." Zij wendde zich van hem af, om haar trillend gelaat voor hem te verbergen en en liep naar haar schrijftafel. „Hans heeft mij bij u in het ware licht gesteld. malige Zoute Vest. 5. Verzoek van de N.V. „Acetylena" om een benzinepomp te mogen plaatsen op gemeentegrond aan den Keizersdijk. 6. Mededeelingen en voorstel betreffende de werkverschaffing. 7. Voorstel tot verhuring van grond aan den Stationsweg. 8. Verzoek van den heer F. C. A. Hoornick om in pacht te mogen hebben een stuk grond aan den Oosthavemdijk. 9. Verzoek van de Ne- derlandsche Middernachtzen. '.ing-vereeni- ging om subsidie. 10. Voorstel tot wijzi ging der verordening, regelende de sub- sidieering van bijzondere bewaarscholen. 11. Voorstel tot wijziging der verordening op het financieel beheer van het gemeente gasbedrijf. 12. Voorstel tot vaststelling eener verordening ten behoeve van wer ken in het belang der openbare orde. 13. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1925. 14. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grond bedrijf voor 1924. 15. Voorstel tot wij ziging der begrooting van het Grondbe drijf voor 1925. 16. Vaststelling van het kohier der Hondenbelasting, dienst 1925. 17. Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting voor het dienstjaar 19251926. 18. Aanvrage van het Be stuur der R. K. Meisjesschool om be schikbaarstelling van geiden voor de aan schaffing van leermiddelen en schoolmeu- beien. 19. Begrooting van het Gasthuis voor 1925. 20. Voorstel om voor het tijd vak 1 Juli 192530 Juni 1926 wederom aan Burgemeester en Wethouders machti ging te verleenen tot uitgifte van consen ten tot het visschen in het gemeentelijk vischwater. 21. Verzoek van de heeren J. M. van Riet en C. H. Blanker om een bijdrage in de kosten der door hen verrichte demping van een sloot aan den Westwal. 22. Voorstel tot het doen aan- over de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale werking van Mijnhai dt's Laxeertabletlen. Doos 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. Hem heb ik het te danken, dat u me nu beter beoordeelt." Hij glimlachte. „Ja, Hans is dapper voor u in de bres gesprongen met al de geestdrift, die hem bezielde, maar zon der dat zou ik het ook geweten hebben, dat er aan u geen vlek en geen bedrog is. Ik bezit namelijk een toovermiddel, om de harten der menschen te peilen en te zien of zij oprecht of onoprecht zijn." Zij keek ongeloovig naar hem. „U schertst natuurlijk." Hij keek lachend naar zijn tooverring, die helder en klaar hem tegenfonkelde. „Neen, ik spreek heel ernstig." Zij schudde het hoofd. „Als u werke lijk zulk een toovermiddel bezat, dan zou u toch geweten hebben Zij hield verschrikt op. Bijna had zij gezegd: dat Beatrix en haar moeder on oprechte, oneerlijke naturen zijn. Maar op het juiste oogenblik viel haar in, dat zij hem dit niet zeggen mocht, en ook niet zeggen wilde. „Nu, wilt u uw zin niet voltooien?" vroeg hij. Zij schudde heftig, afwerend het hoofd. „Neen, o neen, ik wilde iets heel dwaas zeggen". Zijn blik werd ernstig. „Het is niet dwaas, wat u wilde zeggen". Haar oogen keken recht in de zijne. „Gelukkig kunt u dat niet weten", stiet zij onrustig uit. „Toch wel, ik weet heel precies wat u wilde zeggen". „Goddank dat u geen gedachten kunt lezen", antwoordde zij verward. „U vergeet mijn toovermiddel. Ik kan u heel precies zeggen, wat u niet wilde brengen van een nieuwen motor in de motorspuit der brandweer en to' het aan schaffen van cenig nieuw materiaal. 23. Voorstel tot benoeming van een schei kundige aan den Keuringsdienst v. Waren. Stukken voor den Gemeenteraad Grond Bleekerstraatje. Bij besluit van den Raad d.d. 30 Augustus 1917 no. 7. werd aan de heeren J. A. Wilton van Re ede en G. Gei j sen tegen betaling eener jaarlijksche retribu tie van f 0,25 per centiare tot wederop zegging in gebruik gegeven een stuk grond, deel uitmakende van het Bleekerstraatje, groot 105 centiaren. Sedert dien is op het achterliggende terrein de nieuwe bewaar school van de Vereeniging voor Christelijk Bewaarschoolonder wijs gebouwd en maakt ook die vereeniging van bedoeld stuk grond gebruik, in verband waarmede de heeren Wilton van Reede en Gei j sen vra gen, om de retributie thans over de drie belanghebbenden te verdeelen. Het be stuur der school vereeniging heeft hierte gen geen bezwaar. B. en W. stellen voor het besluit in dezen geest aan té vullen. Verpachting van grond. De grond in de voormalige Zoute Vest was tot 31 December 1924 krachtens openbare verpachting van 1917, verpacht voor f 125 per jaar. Bij de voor gemel- den datum gehouden nieuwe openbare ver pachting was het hoogste bod slechts f65 per jaar, reden waarom B. en W. oordeelden niet te kunnen besluiten tot gunning, doch meenden te moeten afwach ten ,of zich wellicht andere gegadigden zouden opdoen. Thans hebben zich twee personen aan gemeld, n.l. de heer M. Landman, die voor een stukje van pl.m. 25 roeden (pl.m. 325vierk.M.) biedt f0,50 per roede of pl.m. f 12,50 per jaar en de heer A. Jobse, die voor de rest wil betalen f90 per jaar, zoodat de opbrengst zal zijn f 102,50 per jaar of weinig minder dan vroeger werd ontvangen. B. en W. stellen voor, aan deze perso nen den grond onderhands te verpachten voor een termijn van 7 achtereenvolgende jaren, ingaande 1 Januari 1925 onder de voorwaarden der vorige verpachting en voorts onder conditie, dat de heer Land man voor zijn rekening zorgt voor behoor lijke afheining van het door hem gepachte. Plaatsing Benzinepomp. B. en W. stellen voor om aan de N.V. „Acetylena" te Rotterdam toe te staan een benzinepomp-installatie te plaatsen op gemeentegrond aan den Keizersdijk, tegen een jaarlijksche recognitie van f5, Middernachtzending. B. en W. adviseeren af te wijzen een verzoek om subsidie van de Ned. Mid dernachtzending Vereeniging. Bijz. Bewaarscholen. B. en W. stellen voor de verordening regelende de subsidieering van bijzondere bewaarscholen aan te vullen met een be paling volgens welke geen subsidie wordt verleend voor leerlingen uit andere ge meenten. Financieel Beheer Gemeen te-G a sbedr ij f. Nu bij Kon. besluit van 7 Januari 1925 is uitgemaakt, dat de bedrijf sbegrootin- gen het karakter dragen van een bindend crediet, en het bij raadsbesluit van 22 Februari 1924 vastgestelde art. der ver ordening op het beheer van het Gasbe drijf dezer gemeente dus niet voor goed keuring vatbaar is, hebben B. en W. een nieuw besluit tot wijziging dier verorde ning ontworpen, waarbij aan deze uit sprak wordt tegemoet gekomen, doch zooveel mogelijk wordt vermeden, dat het bedrijf daarvan nadeel zal ondervinden. Tevens is aan enkele opmerkingen van Gedeputeerde Staten voldaan. Buiten de begrooting om kan geene gaaf geschieden «dan met afzonderlijke voorafgaande machtiging van den Raad. In buitengewone gevallen van dringen den spoed kunnen Burgemeester en Wet houders tot het doen van zoodanige uit gaaf besluiten, mits zij hun daartoe ge nomen, met redenen otfikleed besluit ter stond aan den Raad ter bekrachtiging in zenden. Werken in het belang der openbare orde. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een verordening ten behoeve van werken in het belang der openbare orde. Art. 1 1ste lid bepaald: De eigenaar of gebruiker van benevens degene die eenig zakelijk of persoonlijk recht uitoefent op een weg of brug, is verplicht te gedoogen of toe te laten dat daarin, door de Gemeente kabels, buizen, en kolken worden gelegd, geplaatst en gehouden ten behoeve van werken en in richtingen, in het belang der openbare orde opgericht en dat te dien einde de brugbedekking of weg wordt opgebroken, imgravingen worden gemaakt, tijdelijk ma terialen worden opgeslagen en opmetin gen worden verricht, in één woord alles gedaan wat voor het leggen, plaatsen en instandhouden der kabels, buizen en kol ken wordt vereischt. Werkversch af fin g. De werkverschaffing vordert dit jaar de volgende uitgaven Arbeidsloon voor de demping der slooten langs den Stationsweg f 4753,18 Materialen voor idem (rioolbuizen, riool- putten,huur van handwagens enz.f 1371,17® Nog aan te brengen plm. 240 M. goot ad f 2,50, f 600,en hierin 6 putten met aansluitingen ad f 40,f 240, zeggen. Zij streek over haar voorhoofd, alsof zij het warm had. „U schertst". „Neen!" Een eigenzinnige trek kwam over haar mond. „Nu als u zoo zeker van uw zaak bent, zegt u dan wat ik niet heb willen uitspreken". 'Hij leunde tegen de tafel, die midden in de kamer stond en keek haar aan. Hij had het gevoel alsof hij nog nooit in mooier, warmer en eerlijker vrouwen- oogen had gekeken dan de hare. „U wil de zeggen: „dan had u toch moeten zien, dat Beatrix en haar moeder onoprechte naturen zijn." Zij kromp ineen en staarde hem aan. Haar gelaat werd heel bleek. „Mijnheer von Rhoden", riep zij ver schrikt uit. Hij deed een stap naar haar toe. „Ja, juffrouw Nordegg dat wilde u zeggen. Ik lees uw gedachten uit uw eigen eerlijke oogen, ook zonder toovermiddel en ik wilde u op dit oogenblik bekennen, dat ik zeer blind en zeer dwaas was, en bijna in de valstrik was geraakt van een kleine coquette, indien ik mijn dwaling niet bij tijds had ingezien. Ik heb slechts één verontschuldigingdat ik in zoo n mooi, bevallig omhulsel niet zulk een valsche ziel kon vermoeden Hij had heel ernstig gesproken. Een onbegrijpelijk gevoel dwong hem Romana over deze dwaling van zijn hart te spre ken. Zij had hem in ademlooze verbazing aangehoord. Haar hart dreigde stil te staan. Angstig zocht zij in zijn oogen naar de smart van deze ontgoochc'ing. Maar zij keken rustig, bijna vroolijk, niet alsof hij zijn geluk verloren had. Het was haar alsof zij het uit moest schreeuwen, om haar ziel te bevrijden van bangen angst en en nood, of alsof zij uit het diepste van haar ziel een vurig dankgebed ten hemel moest zenden. „Mijnheer von Rhoden, ik weet niet wat ik u op deze woorden moet antwoor den", bracht zij met moeite uit. „Niets, juffrouw Nordegg", antwoord de hij. „het was mij een behoefte u te zeggen, dat ik van deze dwa'ing genezen ben: U moet niet langer in het onzekere zijn over mijn gevoelens, want uil mijn gedrag tegenover Beatrix moet u wel hebben opgemaakt, dat ik het plan had, haar tot mijn vrouw te maken, maar toen ik mijn dwaling inzag, was het goddank nog niet te laat, en ik heb Beatrix niet in twijfel gelaten over mijn veranderde gezindheid." Romana zonk, niet meer in staat zich staande te houden, in een stoei voor haar schrijftafel neer. „En niettegenstaande dat blijft u hier?" zeide zij met witte lippen. Hij keek haar diep in de oogen en zijn borst bewoog zwaar. „Ja, en toch blijf ik hier; ik had het plan weg te gaan, dadelijk nadat ik tot inkeer was gekomen, maar er hield mij iets vast; eerst wist ik niet wat het was, maar nu weet ik het. Ik kan het echter niet uitspreken nu nu nog niet. Toen ik een waardelooze glinsterende glasscherf van mij wierp, zag ik een echten edelsteen flonkeren, dien ik tot nog toe niet had opgemerkt. Maar nu niets meer daarover. Kunnen we nie aan het werk gaan? (.Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1