PU ROL IV. 8 Woensdag 22 April f925. 112° Jaargang WAT HEB IK JE GEDAAN Zachte huid Een gegarandeerde behande ling van Asthma en Bronchitis ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE1 COURANT Uitgave Naaml. \fenn. ^Goesche Courant*1 '""V1,1 en Kleenwans Rass1 Drakkftrs-^eiFUMffeversbedriif en Kleeawens Rass' Drnkkcrs-^en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. EEN VERMOEIDE COALITIE. Wij hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat de heterogene samenstelling der coalitie, oorzaak is, dat meermalen wrijving tusschen de partijen ontstaa.. Met het dichten der scheuren gingen vaak groote moeilijkheden gepaard. En omdat men principieel vaak zoo verschillend denkt, heeft de rechtsche regeering er behoudens een enkele uitzondering, er maar van afgezien een principieele poli tiek te voeren. Wat haar door ds. Kersten dan ook wordt verweten. Deze vraagt zich in gemoede af Waaraan is het nu te merken, dat we een christelijke regeering hebben gehad 1 En dan nog wel een met zulk een groote meer derheid achter zich. Evenmin is er op het gebied van de practische politiek veel van de coalitie uit gegaan. Omdat ook hier geen overeen stemming heerscht. Men denke aan de katholieke democraten. De politieke hoofdredacteur van het ,,Vad." concludeert terecht, dat de re geerkracht van de coalitie gedurende de laatste jaren steeds is achteruitgegaan. En hij vervolgt: „Eerlijk gezegd, wij kunnen ons niet be grijpen, dat de Rechterzijde lust zou heb ben om, zelfs al behoudt zij bij de a. s. verkiezingen de meerderheid, weer dat ho- pelooze werk te beginnen van die legkaart in elkaar te passen, waarvan telkens, op het beslissende oogenblik meestal, een stuk uitrolt. Dat spel moge hun in de Coalitie behagen, wier beginsel niet ver der reikt dan het rekensommetje: zooveel commissarissen des Konings, zooveel rechters, zooveel burgemeesters, zooveel notarissen, enz., voor ons, maar het is voor ernstige mannen geen werk". Hoe de verkiezingen ook uit zullen val len, de vorming van een sterk, energiek parlementair kabinet, is bij voorbaat al uitgesloten. In het artikel in het Haagsche blad wordt de wenschelijkheid betoogd van de vorming van een extra-parlementair kabi net. Een kabinet dus dat geen partij-poli tiek voert, doch dat in de eerste plaats tot taak zou hebban onze financiën verder in orde te brengen. „Want wij zijn er nog lang niet, al heb ben wij het dan ook tot sluitende begroo- ting gebracht, en wij achten het zelfs niel zonder gevaar, dat men van anti-revolu tionaire zijde vaak den indruk wekt bij het Nederlandsche volk, dat het nu wel, na den jubelkreet: Es ist erreicht! te hebben laten booren, rustig den tijd van vóór den oorlog tegemoet zou kunnen zien. Natuurlijk z.ijn wij er niet blind voor, dat er aan de regeling van het financieele vraagstuk altijd een politieke kant zal blijven zitten, maar hoeveel minder scherp zal die zijn, als die regeling komt van mannen die buiten de politieke partijen staan, en hoeveel vrijer zullen die in hun beweging wezen, omdat zij zich niet om kiezersgunst of kiezers ongenade hebben te bekommeren". InderdaadHet wil ook om; voorkomen dat een regeering, die buiten de partijen staat, onafhankelijker en sterker zal zijn. De coalitie heeft meermalen den .n- druk gegeven van den ;evangen Gulliver, die met talrijke fijne banden aan de aarde gekluisterd was. BUITENLAND. 42 FEUIL.L.E.TO.N 6/ v«n H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „Dus je ziet hem zoo wat aan als een ideale persoonlijkheid." „Ja dat doe ik. Het leek mij trouwens toe, dat hij ook voor jou het ideaal ver tegenwoordigt. Tenminste heb je dat door je houding zeer duidelijk getoond." „Daarin heb je je vergist", zei Bea trix snibbig. Weer keek Hans haar zoo vreemd aan. „Nu ik meende, dat ik onlangs zijn portret met bloemen versierd op je schrijftafel had zien staan." Beatrix haalde de schouders op. „Dat bewijst niets. Het portret stond er nu eenmaal, en de lijst leek mij zoo kaal. Het staat mij trouwens erg in den weg „Doe het dan weer in het album van Mama. Indien ik dit niet had, zou ik er je om vragen. Toen je het bij de komst van oom Gerald uit het album haalde had ik het graag gehad. Maar toen gaf je het mij niet. Ik heb het oom verteld, dat je mij, denzelfden dag, waarop ik het voor mij wilde halen, voor waart geweest. En daarom gaf hij mij in de plaats daarvan dit portret." Nu kwam er toch een blos van verle genheid op het gelaat van Beatrix. „Je hebt hem verteld, dat ik op den dag van zijn aankomst het portret uit het album heb gehaald?" vroeg zij onzeker. „Ja, dat heb ik hem gezegd". Beatrix las het onderschrift nog eens Het communistisch gevaar. De agrarische communisten in Bulgarije hebben door bun climax van afschuwe lijke wreedheden weer eens de aandacht gevestigd op het communistisch gevaar, dat Europa steeds bedreigt. Eerst is een aanslag gepleegd op den koning, welke mislukte; daarna werd een generaal vermoord en als apotheose van gruwelijkheid volgde de ontploffing der hel sche machine bij een begrafenisplech tigheid in de cathedraal, waarbij niet min der dan 180 dooden moeten zijn gevallen. Achter dit alles zit de Russische Sow- jet-regeering en men mag aannemen dat de beweging in Bulgarije gesteund wordt met Russisch geld en dat er roode Rus sische s oldaten aan deelnemen. De Bulgaarsche regeering, die met be hulp der troepen, nog steeds het heft in handen heeft, zegt de definitieve bewijzen daarvan in handen te hebben. Zij zegt documenten te hebben, die be wijzen, dat de internationale van Moskou een algemeenen opstand op 15 April heeft voorbereid. Het land zou moeten worden geparalyseerd door de vermoording van den koning en van vele vooraanstaande po litici en hooge ambtenaren, terwijl gewa pende benden het Widin-Wratza-district zouden moeten bezetten en daar, met be hulp van Bulgaarsche revolutionnairen uit het buitenland, de kern organiseeren van de Sovjet-republiek Bulgarije. Sterker nog, de Bulgaarsche regeering meent bewijzen te hebben, dat het roode leger en de vloot van Sovjet-Rusland aan de beweging hebben meegedaan door het ontwerpen van militaire plannen en het smokkelen van wapenen; waardoor Sebas- topol en Odessa gebruikt zouden zijn. Natuurlijk is een officieele Russische tegenspraak niet uitgebleven, maar deze mist vrijwel alle waarde. Voor Behoud van een GaV0 fn. van HandenenGelaat debruikik altijd over: „Het hoogste is de waarheid". Maar daarna maakte zij een beweging alsof zij iets van zich wierp. „Bah! Indien hij de waarheid hoog hield, dan had hij misschien recht zich zelf boven mij te stellen. Nu weet hij dus, dat ik hem sprookjes heb verteld, als ik hem over zijn portret vertelde. Nu kan hij denken, dat ik hem voor den gek heb gehouden; dat vind ik prettiger dan dat hij in de waan zou verkeeren, dat ik wer kelijk verliefd op hem was. Ik houd het even nauw met de waarheid als hij. Wij staan gelijk", dacht zij. Zij had er geen flauw vermoeden van, dat de houding van Gerald tegenover haar veranderd was, op het oogenblik, dat hij gehoord had hoe zij hem met haar verha len over het portret had voorgelogen. „Nu, houdt je ideaal", zei zij tot Hans. „Het zal, als al zulke idealen be- driegelijk zijn." Deze antwoordde niets. Hij wist, dat Beatrix alleen zoo sprak omdat ze be merkte dat Gerald koeler en terughou dender tegen haar was geworden. Hij werkte ijverig door, en toen Bea trix nog een poos bij hem bleef, en nu dit, dan dat nieuwsgierig bekeek, zei hij openhartiger dan beleefd: „Ik zou graag hebben, dat je weer verdween, Beatrix, want je stoort mij bij mijn werk." Zij gaf hem een tik op den schouder. „Ik ben benieuwd wanneer je eindelijk zult begrijpen dat je tegenover een dame betere manieren in acht moet nemen". „Doe de deur als het je blieft van bui ten toe antwoordde hij ruw. „Vlegel antwoordde zij en verliet het vertrek. „Ratelslang!" riep Hans haar na. Tegenover zijn zuster vergat hij zich nog nu en dan. In verband met den toestand in Bul garije denkt men aan Weenen. In deize oude keizersstad is tegenwoordig geves tigd het centrum van de bolsjewistische agitatie in den Balkan. Van daar uit wordt de beweging geleid, die streeft naar een Pan-Balkaneesche communistische Unie. Is de Weensche bolsjewistische cen trale betrokken bij de Bulgaarsche aan- igen? Dit is moeilijk uit te maken. In verband hiermee zijn een tweetal persuitingen van belang. Het Fransche blad „De Temps" vat het oude plan weer op cn schrijft: „De gebeurtenissen in Bulgarije toonen weer een keer te meer de noodzakelijk heid aan van een practische organisatie van de verdediging der beschaafde wereld tegen de communistische barbaren. Ster ker dan ooit dringt de gedachte zich op aan een nauwe entente der Balkanstaten tegen het bolsjewisme, waarvan de vuur haard in Moskou ligt. De onderhandelin gen over een gemeenschappelijke verdedi ging tegen het revolutionaire gevaar, die het vorig jaar zijn aangevangen door de besprekingen, die de president van den Bulgaarschen ministerraad heeft gehou den in Belgrado en Boekarest, moeten her vat en tot een goed einde geleid worden. Geheel Europa heeft er levendig belang bij, dat de Balkan geen nieuw revolutio nair agitatie-centrum wordt. Dit is een ernstige quaestie, die de aandacht vraagt van de conferentie der Kleine Entente, welke de volgende week in Boekarest bij eenkomt." De d iplomatieke correspondent van de „Daily Tel." legt den nadruk op het ge vaar van het Weensche propaganda-cen trum. De Oostenrijksche geheime politie is zeer actief. Zij is waarschijnlijk goed op de hoogte van de bolsjewistische sa menzweerder ij. „Maar (zegt de schrijver) de Oostenrijksche regeering is zoo zwak, dat zij mogelijk de machtige sovjets niet aandurft. Toch is het haar duidelijke plicht menschen, die daar samenzweren om in de naburige landen onlusten te ver wekken van baar grondgebied te verwijde ren. Om de genoemde reden vraagt zij wellicht hulp om aan haar plicht te vol doen. Van Sofia en de mogendheden der Kleine Entente verwacht men dat zij af zonderlijk en collectief voorstellen zullen doen in Weenen. Dan zou het wenschelijk kunnen zijn, dat andere en grootere be schaafde mogendheden, zich' daarbij in een collectieve démarche zouden aansluiten. De veiligheid en de solidariteit der be schaafde wereld zijn ten nauwste betrok ken bij eenige gemeenschappelijke actie". Een Fransche en een Engelsche stem, die beide hetzelfde willen. Meer dan 25.000 personen door auto's overreden in een jaar. Het Amerikaansche Departement van Handel en Verkeer deelt mede, dat ge durende het afgeloopen jaar meer dan 25.000 personen, o.w. 10.000 Endoren, tengevolge van verkeersongevallen om het leven gekomen zijn in de Vereenigde Sta ten. Voorts werden er 700.000 personen gewond, terwijl voor 500 millioen dollar schade werd aangericht. Hoover leidt thans een nationale veilig heidscampagne en roept gedelegeerden uit alle deelen des lands tezamen voor een conferentie, die dezen zomer gehouden zal worden en plannen zal ontwerpen om dit euvel zooveel mogelijk te beperken. Engelsche vliegers neergeschoten. Uit Bagdad wordt bericht, dat Engel sche vliegers, die twee straf-expeditiën verrichten, een machine hebben verloren, die naar beneden werd geschoten en in brand geraakte, waardoor de beide in zittenden omkwamen terwijl twee andere machines werden beschadigd. Rusland doet niet mee. Sowjet-Rusland heeft geweigerd deel te nemen aan de Volkenbondsconferentie over beperking van den handel in wapenen De zaak Barmat. Hoefle, de Duitsche ex-minister van posterijen, die in de zaak-Barmat ge compromitteerd was, is overleden. Er wordt gezegd, dat hij zelf door het inne men van verdoovende middelen een eind aan zijn leven zou hebben gemaakt. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Dit zal bewezen worden aan alle lijders in Nederland. Gaat naar Uw drogist en koopt een pakje Dr.Schiffman's Asthmador en wanneer 'he< geen dadelijke verlichting geeft of zelfs wanneer U h et niet het beste middel vindt dat U ooit gebruikt heeft, gaat dan naar Uw drogist terug en het door U be taalde geld wordt U onvoorwaardelijk te ruggegeven. Welke andere middelen ook hebben gefaald, Asthmador zal onm ddcl- lijke verlichting geven, gewoonlijk binnen 10 seconden, maar zeker binnen vijftien minuten. Het maakt niet uit, hoe hev g de aanval of hoe hardnekkig het geval is, of wat U reeds heeft beproefd en U niet heeft voldaan, Asthmador zal onmiddel lijke verlichting brengen. Wanneer dit niet het geval is, kost dit pakje U niets; gaat dan terug naar Uw leverancier en U krijgt Uw geld terug. U oordeelt dus zelf of U er baat bij vindt of niet. U loopL dus geen risico wanneer U dit middel met deze garantie koopt en U kunt een nog meer overtuigende proef nemen dan mei een gratis monsterpakje mogelijk is. Voor het geval Asthmador in Uw stad niet verkrijgbaar is, dan zal het U gezonden worden met genoemde garantie door den Heer A. van Tuyll, Paleisstraat 13 te Am sterdam, na ontvangst van postwissel van f2 voor een pakje Asthmadorpoeder (of f 1,70 voor een doos Asthmadorcigaretten. BINNENLAND. Directeur genera il der posterijen e7i HOOFDSTUK XVI. Gerald von Rhoden was met Calutta van zijn reis teruggekeerd. Zijn gelaat was zeer ernstig, bijna somber. Men kon het hem aanzien, dat hij in deze beide dagen niets aangenaams had beleefd. En Calutta keek hem met zijn trou we oogen aan, alsof hij deelnam aan de neerslachtige stemming van zijn heer. Hij omgaf hem met verdubbelde zorg en trachtte eiken wensch uit zijn oogen te lezen. Dat merkte Gerald wei, en hij legde met een goedhartig lachje zijn hand op den schouder van Calutta. „Dat waren moeilijke uren voor ons, mijn goede Calutta", zeide hij. „De arme, kleine vrouw heeft ons bijna geheel van streek gebracht met haar smart, is het niet zoo?" Calutta boog het hoofd. Zijn oogen glansden vochtig. „Het kind, sahib arm kind heeft geschreid." Gerald knikte. „Omdat het zag, dat haar moeder schreide, niet omdat zij voelde wat haar was ontnomen", zei hij ernstig. Vreemd, in de sombere stemming waar in hij van zijn reis was teruggekeerd, greep hem een sterk verlangen naar Ro- mana Nordegg aan. Hij bad haar sedert zijn terugkomst nog niet gelzien. Den ochtend na zijn terug komst, hetgeen laat in den avond was ge weest, had hij alleen mevrouw Bylla en haar dochter bij het ontbijt aangetroffen. Romana was onzichtbaar, zij had haar ontbijt op haar kamer laten brengen. Mevrouw Bylla en Beatrix schenen hem wat koeler en teruggetrokkener te zijn dan gewoonlijk. Bij Beatrix schreef hij het toe aan de uitwerking van een slecht geweten, en bij mevrouw Bylla aan verlegenheid, daar hij veronderstelde, dat Beatrix haar mofeder gebiecht had, dat zij door Calutta bestraft was toen zij zijn schrijftafel doorsnuffelde. Edel als zijn hart was, deed hij alsof hij hier niets van wist, en was vriendelijk en onbevangen als altijd. 1 Ietwat spottend vroeg Beatrix hem hoe hij het op reis had gehad, de beide dames merkten heel goed op, dat de uitdrukking op zijn gelaat daarbij somberder werd en dat hij het gesprek vlug op een ander onderwerp bracht. Dadelijk na het ontbijt trokken me vrouw Bylla en haar dochter zich terug. Zij verontschuldigden zich met te zeggen, dat zij voor het feest van dien avond nog eenige voorbereidselen moesten maken. Daar Hans naar het gymnasium was, bleef Gerald aan zich zelf overgelaten en wist eigenlijk niet goed, wat hij zou doen. Het liefst zou hij weer naar de fabriek zijn gegaan, maar hij vreesde dan den schijn te geven te indringerig te zijin. Hoe zou hij den ochtend nu doorbren gen? Meer dan ooit miste hij heden zijn gewone werk. Hij kon het toch nooit heel lang uithouden zonder eene ernstige be zigheid. Hij werd gewoon naar Romana s ter rein van arbeid getrokken. Daar was werk in overvloed. Hij zou hebben kunnen door werken aan zijn nieuwe uitvinding. In het laboratorium stond alles wat hij noodig had ter zijner beschikking, en hij zou ern stig met Romana van gedachten kunnen wisselen over het benutten van zijn uitvin ding. Zij had hem, op de door hem ge stelde vraag geantwoord, dat zij hierover, daar zij er succes van verwachtte, graag nader zoude willen spreiden. Naar de Bossche Courant verneemt, wordt met ingang van 16 Mei benoemd tot directeur-generaal der posterijen, te legrafie, telefonie de heer Damme, oud directeur van de Insulinde-Oiie-Fabrie- ken te Leiden. De poni voor het buitenland. Met ingang van 1 October e.k., den dag waarop het nieuwe algemeene postverdrag van Stockholm in werking treedt, zal in overeenstemming met de daar vastgestel de en evenredig verminderde posttarieven, het port der brieven worden bepaald op 15 cents voor de eerste 20 gram en 7 en een halve cent voor iedere volgende 20 gram, op 10 cent voo(r de briefkaarten en op 3 cent per 50 gram voor gedrukte stuk ken, monsters en documenten. e Oosiinje vliegers De Koningin heeft aan de heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman ai Van den Broeke de eere-medaiile in zilver voor voortvarendheid en vernuft, verbon den aan de Huisorde van Oranje, ver leend. Was het daarom niet het beste, weer naar buiten te rijden? Hij had een gevoel alsof een weldadige rust hum zou ver vullen, als hij maar weer m de oogen van Romana kon zien. Langzaam en peinzend liep hij door de vestibule, de trap op. Daar kwam, alsof zij door zijn verlan gen was geroepen, Romana hem tegen. Zij was gekleed om uit te gaan. Met een eigenaardig blij gevoel keek hij haar in het gelaat, waarop bij zijn bilk een lichte blos was gekomen. „Goeden morgen, juffrouw Nordegg 1" „Goeden morgen, mijnheer von Rho den, gelukkig van uw reis terug?" vroeg zij met een lachje, dat hij nu meer van haar te zien kreeg en dat hem zeer beviel. .Ja, gisterenavond laat ben ik terugge keerd, en tot mijn leedwetzen miste ik u vanmorgen aan de ontbijttafel. Ik meen de, dat u reeds naar de fabriek waart gegaan". „Nu ben ik op weg er heen; ik had thuis nog eenige dingen af te doen, en wilde mij door de ontbijttafel niet laten ophouden". „En buiten in de fabriek zult u weer uw volle maat aan werk vinden. Ik be nijd u". i „Waarom?" „Omdat u kunt werken". Zij lachte even. Haar verlegenheid voor hem had zij verloren. Zij gaf zich vrijer en ongedwongener, omdat zij merkte, met stille vreugde, dat hij haar niet meer door de oogen van Beatrix bekeek, maar baar recht liet wedervaren. „U schijnt echt genoeg te hebben van het niets doen. Ja, die aan werken ge woon is, heeft den arbeid noodig om zie 1 krachtig te houden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1