WAT HEB IK JE GEDAAN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON N°. AO Woensdag I April 1923. 112° Jaargang. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE fi COURANT l¥: BBSM - üitffavc Naaml. Venn. „Goesche Courant'* en iïlAfiDWAns Ross' Drnkkarn- en TTiteAvarfthAdrflf en Kleeawens Ross' Drakkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 our voormiddag. EEN RECHTSCHE TERREUR. De rechtsche meerderheid van den ge meenteraad van Krabbendijke schijnt het er den laatsten tijd op toe te leggen om. de niet-rechtsche inwoners van* deze ge meente te prikkelen. Men laat daar „mot geweld van stem men" zijn haankorang kraaien. De argu menten der minderheid welke in den raad ook naar voren worden gebracht, worden niet geteld, en nog minder beantwoord. Over alles wat vrijzinnig denkt wordt het „la mort sains phrase" uitgesproken. Het geheel geeft .een droevig beeld van wat den inwoners van een kleine ge meente te wachten staat bij een rechtsche overheersching. Un homme averti envaut deux, d.w.z. een gewaarschuwd man telt voor twee. In 1922 is er in Krabbendijke een wei nig verkwikkelijke schoolstrijd geweest. Sedert twintig jaar bestonden daar naast elkaar twee uitstekende sckolen, een open bare en een school met den bijbel. De ouders die voor hun kinderen Christ. Onderwijs verlangden, konden dus terecht. Toch moest er een Hervormde School worden gèsftddht. De splijtzwam moest worden ingevoerd en natuurlijk dreigt de ze steeds verder door te werken. Doch hierbij is het niet gebleven. In de jongste raadsvergadering moet de voorzitter verklaren dat „de belangen van het openbaar onderwijs worden ge schaad", terwijl het lid de heer Wouter- sen als zijn meelning te kennen geeft, dat er hier telkens besluiten genomen wor den „ten gunste van de Hervormde School De openbare school moet wijken voor de Hervormde School." Men spreekt wel eens van pacificatie!! In allen gevalle lijkt het ons toe, dat het niet de bedoeling van den wetgever is ge weest, dat er een bevooorrechting zou plaats vinden der bijzondere scholen. Dat dit geschiedt te Krabbendijke, meenen we uit de woorden van den heer Woutersien te mogen afleiden. De gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs, ontaardt hier in een achterstelling van het laatste. In de zelfde vergadering is verder beslo ten tot invoering van een vioekverbod. Van het vloeken zijn ook wij tegenstan ders. Wij zien daarin een uiting van on beschaafdheid evenals in het bezigen van ruwe taal. Dubbel onaangenaam is ons bij den vloek het uitspreken van God's naam, zonder eerbied of ontzag. Echter meenen wij dat zij, die van oordeel zijn, dat door het vloekende majesteit van God zouwor den gekrenkt, te ver gaan. Wij achten dien Majesteit onaantastbaar. Bovendien is de bedoeling om Gods hei ligen naam te lasteren bij dengene diei 34 van H. CourthsMahier met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WesseÜnk—van Rossum. Geen spier van zijn gelaat verried, dat dit Gerjald onaangenaam was* Maar zijn verbazing kon hij niet geheel verbergen. „Je wilt mee gaan naar de fabriek?" Zij lachte schalks. „Natuurlijk!" „Maar gisiteren nog zeide je, dat de lucht in de fabriek afslchuwelijk was". „Ja, de lucht is afgrijselijk. En toch heb ik lust gekregen om weer eens naar buiten te rijden en daar alles te bekijken. In jouw gezelschap zal het stellig ook belangwekkender zijn." Gerald verried niets van zijn ontstem ming. Hij wendde zich tot Calutta Bay. „Doe het portier open Calutta Bay. Miss Sahib wil instappen." Daarop bracht hij Beatrix naar de auto Beleefd hielp hij Beatrix bij het instap pen en beval daarna den Indiër naast den chauffeur plaats te nemen. Zelf bleef hij bij het portier staan en keek de straataf. „Stap je niet in?" vroeg Beatrix ver baasd over zijn aarzelen. Gerald keek op zijn horloge. „Je moet nog een minuut geduld hebben." „Waar wacht je op?" vroeg zij. „Op Hans, hij kan elk oogenblik hier zijn." Beatrix keek teleurgesteld. Zij had er op gerekend alleen met Gerald te rijden. Het ergerdie haar al, dat de „lastige In diër" meereed, die haar steeds zoo strak vloekt, met aanwezig, wat ook al blijkt uit de vloekwoorden zelve, die in den regel een wensoh of een zelf ver vloeking in hou den. Men moet aan „de vloek" ook weer niet een overdreven groote beteekenis hechten. Het vloeken geschiedt veelal onbewust. Hetzij uit gewoonte, hetzij bij drift of dronkenschap. In al deze gevallen is van een vioekver bod geen heil te verwachten. Wat trouwens van zelf spreekt. Want tegen onbeschaafdheid is slechts een en kel kruid gewassen: opvoeding. Of zooals door enkele heeren in de bewuste raads vergadering dan ook naar voren is ge bracht: het goede voorbeeld van anderen. Voor ouders en onderwijzers is de schoo- ne taak weggelegd om het opgroeiend ge slacht een tegenzin in te boezemen tegen het gebruiken van ruwe en liederlijke taal, tegen het vloeken; om het kitnd te leeren steeds gekuischte taal te bezigen. Het kind loopt vaak maar al te zeer het gevaar om zijn reinheid van taal te verlie zen. Gezin en school moeten in het hart van het kind een scherm tegen deze geva ren opstellen. Het moet zóó worden, dat het kitnd een blos van schaamte op de wangen krijgt, wanneer het ruwe taal hoort bezigen. Die blos zal voor den onbeschaaf de het baken zijn, dat hem den verkeer den koers, welken hij volgt, aangeeft. Het kind zal d an den volwassene kunnen lee ren, het komende geslacht zal een gunsti- gen invloed uitoefenen op het tegenwoor dige. In de derde plaats - het schijnt dat niet alleen goede dingen uit drieën bestaan heeft de rechtsche raadsmeerderheid de Zondagsslui'ting voor de café's veror donneerd. We veronderstellen dat de rechtsche inwoners van Krabbendijke des Zondags niet in de café's komen. Is deze veronder stelling juist, dan is deze maatregel speci aal gericht tegen het niet rechtsche deel der bevolking. Dan wordt eenvoudig de minderheid door de meerderheid onder drukt en geringeloord. Het café-bezoek op Zondag in Krab bendijke is zeer matig, er komen geen ex cessen voor, welke aan een dergelijk dras tisch ingrijpen door den raad ook maar een schijn van rechtvaardiging zouden kun nen geven. De heer Vogelaar verklaarde dan ook, dat er op Zondag zelden van de herberg gebruik wordt gemaakt en dat er dan al leen maar een enkele verdwaalde jongeling achter de café-ramen zit. Nu zou men kunnen verwachten, dat de heer Vogelaar er wat voor zal voelen om de zaak te laten zooals het is. Doch dan heeft men buiten den waard der partij politiek gerekend. (Het woordje waard klinkt in dit verband een weinig ondeug- gend.) De heer Vogelaar stemde vóór de Zon dagssluiting. met zijn donkere oogen aankeek. Nu zou Hans ook nog meegaan. „Hans? Wil die ook meegaan?" vroeg zij. „Ja." „Maar voorzoover ik weet heeft hij toch les." „Slechts tot drie tuur. Hij zal dadelijk hier zijn. Wij hebben met elkaar het uur afgesproken." „Neeng dan toch vast plaats, wie weet of Hans stipt op zijn tijd is. Hij kan ons dan op zijn fiets volgen." „Ik heb beloofd op hem te zullen wach ten 1 daar komt hij den hoek al om." Hants kwam aanrennen toen hij de auto zag staan, wierp den knecht, die bij de voordeur stond zijn boeken toe, en begroette Gerald met stralende oogen. „Daar ben ik, oom Gerald een halve minuut te laat Ik werd nog opgehouden door den rector. Nu kunnen wij gaan." „Ja Hans, stap in." Nu pas zag Hans zijn zuster. „Wat nu, Beatrix jij? Wil je soms ook mee naar de fabriek?" t „Ja", antwoordde Beatrix kortaf. „Heb je er soms iets op tegen?" Hans haalde de schouders op. „Al zou ik er iets op tegen hebben, dan zou het je toch niet van je plan afhouden", zei hij, zoo weinig hoffelijk als broers soms zijn. „Juist. Maar stap nu eindelijk in!" Hans en Gerald stapten in en de auto stoof heen. Door het raam zagen de in zittenden den breeden rug van den In diër, die naast den chauffeur zat. Beatrix keek ontstemd, en op de een of andere manier moest zij lucht geven aan haar ergernis. „Gerald, ik begrijp niet, dat je dezen Het gevolg is, dat de argelooze tourist of wielrijder, die op Zondag in Krabben dijke komt, verstoken moet blijven van spijs en drank en dus wijs zal doen zelf zijn boterhammen en zijn thermosflesch mee te nemen. We hebben hier o.i. te doen eenerzijds met een ontoelaatbare benadeeling van particulieren (de caféhouders) anderzijds met een evenzeer onduldbare vrijheids beperking van vrije burgers van Neder land. (De eventueele Zondagsche bezoe kers en de caféhouders beide). BUITENLAND. In afwachting. De kwetslte van de „veiligheid" in Europa, houdt nog s'teeds de gemoederen bezig. In de Senaatscommissie voor bui- tenlandsche aangelegenheden heeft Her- riiö't Zaterdag verklaard, dat alle veron derstellingen, welke in de pers zijn ge opperd betreffende overeenkomsten, wel ke zouden zijn gesüloten, onjuist zijn. Wel worden op het oogenblik besprekingen ge voerd en bestudeert de regeering met den grootsten zorg de bestaande problemen. Zij zal echter nimmer het sluiten van welk pact dan ook overwegen, of een vei- Ingheidsvoorstel aanvaarden, dat min of meer de belangen van Frankrijk's bond genooten raakt, zonder dat deze laatsten het goedkeuren. Zoo heeft niemand er ooit aan gedacht te tornen aan de gren zen van Polen, zooals die in het Vredes verdrag zijn vastgesteld. Ieder nieuw verdrag kan süechts tot standkomen als aanvulling van het bes'taande, wanneer Polen zulks noodJig mocht oordeelen in verband met zijn veiligheid. Het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond blijft nog steeds de essenti- eele voorwaarde voor ieder definitieve overeenkomst, en zonder eenige verplich ting of belofte. De regeering, getrouw aan de Fransche gedachte, blijft alle op lossingen bestudeeren, die haar eenige kans schijnen op te leveren in Europa een duurzamen vrede te vestigen, onder vol komen eerbiediging van de verdragen. Frankrijk vindt bij zijn bondgenooten in zichten, die met de zijne overeenjstem- men, en verzekeringen van een samenwer king, die liet werk van het verleden in de toekomst zal voortzetten. Na deze rede zal het geen verwonde ring baren, dat Herriot met een delegatie tiit de Kamer is overeengekomen geen vei ligheids verdrag te teekenen, zoolang Duitschland niet zonder voorwaarden tot den Volkenbond is toegetreden. Van Engelsche zijde wordt gewaar schuwd tegen de berichten volgens welke de voorstellen, welke weliswaar worden overwogen, reeds geheel zouden zijn uit gewerkt. Chamberlain's jongste groote rede bevatte alles wat te Londen bekend is omtrent de Duitsche voorstellen en de houding welke de Engelsche regeering ten aanzien van die voorstellen en het ge- heele veiligheidsprobleem, inneemt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men bij de behandeling van een zoo belangrijk vraagstuk, dat bovendien nog zeer inge wikkeld is, langzaam en voorzichtig te werk moet gaan. De „Daily Telegraph" wijst er op dat de onderhandelingen ongetwijfeld moeilijk en langdurig zullen zijn. Het blad zegt, dat er gegronde reden bestaat om aan te nemen dat de diplomatieke besprekingen tusschen de regeeringen van Engeland en Frankrijk voorloopig niet ver der zullen gaan dan tot het bestudeeren van de middelen, waardoor de Duitsche voorstellen aannemelijk kunnen worden gemaakt voor de geallieerden. De heksenketel op den Balkan. Op den Ballkan leeft men in polilieken zin, nog altijd, als op een vulkaan. De geweldpolitiek van Yoego-Slavië en de kortzichtigheid der groote geallieer den dreigen ni. de verhoudingen op den Balkan ernSftig te verscherpen. Servië, dat zidh aan alle kanten bedreigd ziet door de ontevreden Kroaten, Slovenen, Macedoniërsi, Montenegrijnen en Alba- neezen, doet wanhopige pogingen om de ze bedreiging weg te nemen. De gansche politiek van Belgroldio is daarop gericht. De regeering probeert de ontevreden Kroatische Sloveensche partijen te ver nietigen en in samenwerking met de Bul gaar sche regeering is zij doende een -moord-campagne te organiseeren tegen de Macedoniërs. Met de Montenegrijnen probeert de regeering te Belgrado het op een accoordje te gooien en heeft daartoe het reeds zoover gebracht, dat de oude Montenegrijnsche dynastie Petrowitsj Njegoes afstand heeft gedaan van haar Indisichen knecht steeds om je heen moet hebben. lik kan hem niet uitstaan. Hij heeft zoo 'iefs aanmatigends en opdringends", Gerald dacht er aan, dat deze antipa thie wederkeerig was. „Ik heb bij Calutta nog niets van deze eigenschappen gemerkt. Hij bezit slechts den aangeboren trots van een edele af stamming". Beatrix lachte schril. Zij had zich reeds vaak over Calutta geërgerd omdat hij geen fooien aannam en haar eenvoudig het antwoord schuldig bleef als zij hem over zijn meester wilde uithooren. „Je zegt een edele afsta'mming? Is Calutta Bay misschien een betooverde prins?" vroeg zij spottend. „Wie weet, misschien vloeit er vorste lijk bloed door zijn aderen", antwoordde Gerald kalm. „Och, je wilt mij voor den gek hou den, Gerald!" „Neen zeker niet, Calutta stamt wer kelijk uit een edel geslacht." „Maar hij Is toch een heel gewone knecht." Gerald glimlachte. „Ik vind, dat hij een zeer buitengewone knecht is. Hij neemt bijvoorbeeld nooit een fooi aan. Beatrix kleurde even. „Niettegenstaan de dat is hij maar een knecht^' „Zeker, maar dat is in Indië niets on gewoons. De politieke omstandigheden zijn oorzaak dat edele geslachten arm werden. Ik heb je immers al gezegd, dat Indië het land der wonderen is. En al is Calutta arm, en al bezit hij nietfr dan hetgeen hij bij zich heeft, hij is toch trotsch. Maar dat is niet aanmatigend zooals jij het noemt. En al is hij mij in onwankelbare trouw genegen, hij zal toch nooit opdrin gerig zijn. Hij bezit zulk een fijnvoelende aanspraken op den troon. Met hetzelfde doel heeft de Servische regeering in Al banië de vrijheidspartij van Fan Noli ten val gebracht en met de hulp van de troe pen van Wrange! heeft zij Achmed Zogoe aan het bewftmd weten te brengen, die thans de aanhangers van Fan Noli uit den weg ruimt op de meest krachtdadige manier, n.l. met het zwaard. De onder drukte Balkanvolken weten niet tot wie zij zich moeten wenden om steun, want de geallieerden zien kalm toe op alles wat er gebeurt zonder hulp te verleenen of op te treden tegen Servtië. In verband daarmede is het te begrijpen, dat zij zich tot sowjet Rusland wenden, dat zich bij zonder interesseert voor alles wat op den Balkan gebeurt. Men spreekt reeds van een op handen zijnde Balkanconferen- tie, die dan te Moskou zou worden gehou den en waar de onderdrukte Balkanbewo ners zich zouden aaneensluiten voor een ge- zamenlijken krijg tegen de regeering te Bel grado. Mogelijk zal deze conferentie ook te Praag of te Boedapest worden gehouden. Luchtfordjes. Uit Washington wordt gemeld, dat Ford voornemens is te beginnen met de vervaardiging op groote schaal van be stuurbare luchtschepen voor een persoon, die 8000 dollar per stuk zullen kosten. De „ballon", die met helium gevuld zal worden, zal van allumiinium wordejn ver vaardigd. De luchtschepen zullen een snelheid van 100 Engelsche mijlen per uur moeten kunnen bereiken. Ford heeft groot vertrouwen in zijn plan en heeft de verwachting uitgesproken, dat de lucht weldra even vol van deze miniatuur lucht schepen zal zijn, als thans de straten van Ford-auto's. De internationale vakbeweging. De afvaardiging van de Russische vak beweging, die met het Engelsche vakver- eenigingscongres stappen zal beramen tot herstel van de eenheid in de internatio nale vakbeweging is Vrijdag naar Londen vertrokken. PROVINCIE-NIEUWS. Kloetinge. Maandagavond kwam al hier de Commissie belast met het onder zoek of combinatie der beide bewaarscho len in deze gewenscht is. bijeen. De Bur gemeester opent deze eerste bijeenkomst, waarna tot voorzitter benoemd wordt de heer J. M. Straub en tot secretaris de heer J. Wisjkerke. In deze commissie heb ben zitting de dames: S. Buitenhuis Kiel; A. C. Dekkerde Witt, en de hee- ren J. M. Straub, Joh. Schipper (Groe) Jac. van Liere, L. Beenhakker, D. J. de Vrieze en J. Wissekerke. De taak der Commissie is de volgende vragen te be antwoorden: 1. Is combinatie der beide bewaarscholen in deze gemeente mogelijk en gewensicjht? a. uit een oogpunt van be zuiniging? b. in het belang van het be- takt, dat menigeen er een voorbeeld aan kan nemen. Hij is er altijd als ik hem, noo- dig heb, en verdwijnt als hij weet dat ik niets voor hem te doen heb." „Dus een juweel van een knecht", zei Beatrix ontstemd omdat Gerald de par tij van Calutta nam. „Ja, dat is hij werkelijk, en ik zal hem nooit laten gaan", zei Gerald kalm. „Dat zou ik in uw plaats ook niet doen, oom Gerald. Calutta is een pracht kerel, en ik heb vriendschap met hem ge sloten", zei Hans als protest tegen den aanval van Beatrix op Calutta. „Jij hebt nu eenmaal de neiging om familiaar met ondergeschikten om te gaan", zei Beatrix minachtend. Hans keek haar aan met oogen fonke lend van strijdlust. „En jij vergeet, dat ondergeschikten ook menschen zijn. Bo vendien ben je om de een of andere reden uit je humeur, mijn zuster, de prinses. Het was daarom leter geweest als je thuis waart gebleven, dan had je de stemming van anderen niet bedorven. Ik begrijp trouwens niet wat je ginds wilt. Gewoon lijk krijg je het al op je zenuwen als er maar over de fabriek gesproken wordt, en vandaag wal je er naar toe. Eigenlijk kunnen wij je in het geheel niet gebruiken, want wij willen naar de machinekamera en in alle hoeken kruipen waar een dame niet kan komen." „Nu, ik denk, dat Romana Gerald zelf zal willen rondleiden. Zij is toch ook een dame". „Ja, Romana! Dat is heel iets anders. Die heeft verstandige kleeren aan, die niet overal aan blijven hangen. Ik zeg je voor uit, je zult je afschuwelijk vervelen. Het verstandigst is, dat je in de auto blijft en dadelijk weer naar huis rijdt." „Ik za 1 precies doen, wat ik wil, mijn beste broeder." GeraM wislt niet waarom het hem zoo onaangenaam was, dat Beatrix meeging. Wel drukte hem de scène van den vorigen dag nog, maar zij was zoo ongedwongen, dat hij dat voorval best als nliet gebeurd zou hebben kunnen beschouwen. Klaar blijkelijk was het moeder en dochter toch duidelijk geworden, dat hun plan, om hem tot een huwelijk met Beatrix te bewegen schipbreuk had geleden. En, clat moest hij bekennen, zij hielden er zich goed on der. Dat kon hem niet anders dan aange naam zijn. Hedenmiddag bij den maaltijd, had hij het gezelsfchap van Beatrix ook heel goed kunnen verdragen. Nu verstoor de zij zijn stemming zeer beslist, en hij wist niet waarom. HOOFDSTUK XII. Romana was, als gewoonlijk, na tafel naar de fabriek gereden. Een oogenblik had zij er over gedacht den heer von Rho- den te vragen dadelijk met haar mede te rijden opdat de auto niet tweemaal den weg zou behoeven af te leggen. Maar zij had het toch niet gedaan. Toen zij aan de fabriek kwam had zij dadelijk een rondgang gemaakt door het geheele gebouw ómi er zich van te over tuigen, dait alles in orde was. Toen zij hiermede klaar was sprak zij enkele oogenblikken met Hoyer. Zij ver telde hem dat de heer von Rhoden een nieuw verdoovingsmiddel had uitgevonden en dat hij het uit een Indische plant, die hij in elke hoeveelheid kon verkrijgen, en waarvan hij reeds een groote voorraad had besteld, in Duitschland wilde laten bereiden. Daarna namen zij afscheid. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1