N°. 57. Woensdag 25 Maart* 1925. 112" Jaargang. FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN PUROL Ruwe Huid Schrale Lipped PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT CBfave Naand. \fennt. ^Goesche Courant'PD Ft leen wens Ross' Drnkkers-SenSUIfcffftversbfidrMf en Kleeuwens Ross' Drnkkers-genJUitgeversbedrflf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich van heden af op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. RICHTIGE HEFFING DER DIRECTE BELASTINGEN. Door de Tweede, Kamer is de vorige week het bovengenoemd wetsontwerp in eerste lezing vastgesteld. Wegens de be langrijkheid laten we bier de voornaamste artikelen van het ontwerp volgen. Artikel 1. Voor de heffing van de per- soneele belasting, de rijks- en plaatselijke inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbelastingen wordt geen rekening gehouden met rechtshandelingen waarvan op grond dat zij geen wezenlijke verandering van feitelijke verhoudingen hebben ten doel gehad of op grond van andere bepaalde feiten en omstandigheden moet worden aangenomen dat zij zouden achterwege gebleven zijn, indien daarmede niet de heffing van een dier belastingen, in geval zij reeds toepassing heeft gevon den of voor toepassing in aanmerking zou komen, voor het vervolg geheel of ten deele zou worden onmogelijk gemaakt. Voor de vaststelling van een aanslag met toepassing van dit artikel wordt de machtiging van den minister van financiën vereischt. Van het besluit om artikel 1, toe te pas sen, wordt vóór de vaststelling van den aanslag door den inspecteur aan den be langhebbende een met redenen omkleede mededeeling gedaan. Artikel 2. Indien krachtens artikel 1 een vennootschap, vereeniging, maatschap pij of stichting als niet bestaande wordt beschouwd, heeft dit voor de heffing der belastingen naar het inkomen geen invloed op de belastbaarheid der belooningen die van de vennootschap, vereeniging, maat schappij of stichting zijn of worden ge noten. Deze bepaling vindt geen toepassing, indien en voor zoover dezelfde persoon voor het zelfde bedrag in dezelfde belas ting dubbel zou worden getroffen. In geval van twijfel of een beraamde rechtshandeling onder artikel 1 zou val len, kan de belanghebbende deze vraag onderwerpen aan het oordeel van den in specteur, in wiens dienstkring zijn aanslag moet worden vastgesteld. Binnen een maand, nadat de mededee ling bedoeld in artikel 1, of de beschik king op bovengenoemde vraag, ter post is bezorgd, kan de belanghebbende aan het gerechtshof te 's Gravenhage vernietiging van dat besluit of van die beschikking ver zoeken. Het verzoek wordt gedaan door indiening van een eenvoudig request. De aanleiding tot de indiening van bo vengenoemd wetsontwerp is de ontduiking der belasting. In de Kamerzitting heeft mi nister Colijn hiervan tal van staaltjes ge geven. Hij vertelde bijv. van een omvangrijk landbouwbedrijf waarin belangrijke win sten worden gemaakt, en dat door den vader aan den zoon wordt overgedaan met ingang van 15 Mei en onder voor waarde dat de zoon een belooning ge niet van f50,per jaar. Dan wordt de zoon niet aangeslagen en krijgt de va- van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „Ja, zoo heb ik bijvoorbeeld van een tooverring gehoord, dien de vader van mijn Calutta van een Brahmaan heeft ge kregen. Deze ring moet, zoo beweert althans mijn knecht, de tooverkracht be zitten om mijn bezitter kenbaar te maken of hij met eerlijke of oneerlijke menschen spreekt, of zij hem de waarheid zeggen, of hem voorliegen". Beatrix lachte spottend. „Mij lijkt bet toe, dat je Calutta Bay een bedrieger is". „Je vergist je, hij is een oprecht, eer lijk man, die elke leugen veracht. Hij ge looft vast aan de wonderbare kracht van zijn ring". „Nu, ik zou er stellig niet aan geloo- ven, en ik vind het maar goed, dat zulke ringen in werkelijkheid niet bestaan". „Waarom vindt je dat goed?" Zoo'n ring zou toch heel wat onheil der 11 maanden ontheffing van belasting. Iemand heeft een belangrijk inkomen en is woon forens in A. Hij laat zijn wo ning overschrijven op naam van een zijner zoons die een inkomen heeft van f 3000,Daardoor wordt de forensenbe lasting zeer veel lager. De man blijft echter zijn woning gebruiken. Iemand heeft f60.000,inkomen; hij heeft eenige zoons en verbindt zidh op 28 April die zoons een uitkeering te doen van f2000,per jaar. Enkele da gen nadat de eerste Mei verstreken is wordt die uitkeering herroepen. Dienten gevolge krijgen die zoons ontheffing. Ter wijl aan den anderen kant de persoon die de uitkeeringen heeft gedaan, niet meer kan worden getroffen. Iemand bezit f500.000,aan effecten en richt een kleine naamlooze vennoot schap op tot het beheer van dat bezit. De naamlooze vennootschap keert de helft van del klividenden uit, over de andere helft wordt geen belasting betaald. Een belastingschuldige is expediteur Zijn bedrijf brengt f50.000,per jaar op, hij is commissaris van 8 naamlooze vennootschappen die f6300, opbrengen, verder is hij directeur van een naam looze vennootschap en bezit bij effecten. Bij elkaar heeft hij f80.300,inkomen. Maar nu brengt hij zijn bedrijf in een naamlooze vennootschap in er» ook zijn overige inkomsten. De aflossing van de schuld die de vennootschap aan hem heeft vormt geen inkomen! Is de schuld afgelost, dan kan het spelletje weer be ginnen Mijnheer A. is directeur en eenig aan deelhouder eener N. V. die belangrijke winsten maakt. Maar dividend en tan tièmes worden niet uitgekeerd. Het sa laris van den directeur is f2400,Die N. V. leent hem gelden tege/n 6 pet. rente vergoeding. A. krijgt in 1925 f40.000, „geleend" van de N. V. en behoeft dus geen belasting te betalen. Hij kan immers de f 2400,rente van zijn directeurs- salaris aftrekken. Bij de besprekingen in de Kamer heb ben verschillende leden uiting gegeven aan hun vrees, dat het ontwerp te ver zou gaan, daar niet slechts rechtshandelingen, welke belastingontduiking beoogen, door dit wetsontwerp worden getroffen, maar ook rechtsvormen, waarbij zonder zweem van bedriegelijk opzet eenvoudig de ge dachte heeft voorgezeten, „het op de goed koopste manier te doen". Dit laatste kan men de zakenmenschen natuurlijk onmogelijk kwalijk nemen. Het spreekt eigenlijk vanzelf. UIT DE PERS. De weeldebelasting. Het orgaan van het Verbond van Ned. Fabr. Vereenigingen De Nederl. Nijver heid bevat een artikel over de weeldebe lasting, waarin met voorbeelden wordt aangetoond, tot welke dwaasheden deze belasting aanleiding kan geven. Het blad schrijft: We begeven ons op een drukken Zater dagavond op de markt. Het publiek ver dringt zich voor een stalletje, waar koek, chocolade en suikerwerken verkocht wor den. De een gooit een paar centen neer voor een chocoladereep, de ander voor èen paar „zuurtjes", een derde voor een stukje kunnen aanrichten. En welk een beko ring zou het leven nog hebben, indien men ieder mensch als het ware in het hart zou kunnen lezen. Geloof je ook niet, dat dit zeer vervelend zou zijn?" „Neen, ik vind, dat het zeer belang wekkend zou zijn, zulk een ring te be zitten". Beatrix haalde de schouders op. „Neen, ik vind het buitengewoon goed, dat er zulke ringen niet zijn." „Heb je zooveel te verbergen, dat jo bang zoudt zijn voor zulk een ring?" Zij trok een gezicht, waaruit duidelijk bleek, dat zij niet geheel op haar gemak was. „Och, Gerald je bent vandaag zoo vreemd zoo geheel anders dan ge woonlijk". „Hij keek haar onderzoekend aan. „Heb je zooveel te verbergen?" hield hij vol. Zij keek hem met een hartstochtelijke uitdrukking in de oogen aan, die zijn kalmte moest verstoren, maar die hem nu slechts nog meer deed terugschrikken voor haar onoprechtheid. „Beste Gerald, een jong meisje heeft soms duizend heerlijke geheimen. Als ik moest denken, dat je zulk een ring bezat, en daarmede in mijn hart kon lezen och om 's hemels wille". Doos 90 - 60 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten koek of een ons biscuits. De koopman heeft de handen vol, om de klanten te be dienen. Maar onderwijl moet hij bij den nietigsten aankoop een bon schrijven, aan gevende: 5 cent betaald voor een chocola dereep, 1 ct. belasting; of: 15 ct., 2 ct., enz. enz. Verkoopt hij nu tegelijk andere, niet onder de belasting vallende artikelen, bijv.- sinaasappelen en manderijnen, dan wordt het nog doller. Een huismoeder slaat een paar chocoladereepen en een paar sinaasappelen in. De koopman moet er aan denken, die inkoopen uit elkaar te houden, en alleen voor de chocolade een bon afgeven. Hetzelfde geldt voor druk- beklante volks winkels, waar comestibles worden verkocht. Verschillende daaraan zijn belast, andere niet. Maar ieder oogen blik komt men daar tegelijk belaste en onbelaste waren koopen. Welk een tijd- lies, welk een bron van vergissingen is hierin niet gelegen. Gesteld, het „blauw tje" raakt weg, waarmede de marktventer of winkelbediende in zijn bonboekje door schrijft of het geeft niet meer af. Dan kan hij zijn bonboekje niet meer behoor lijk invullen en lijdt de fiscus schiade. Maar wie zal kunnen controleeren of hij inderdaad voor alle inkoopen bons schrijft of afgeeft Moet soms achter ieder kraam pje en in iederen winkel een belasting-» ambtenaar of politieagent geposteerd staan De naleving van deze voorschriften is zoo bezwaarlijk, dat men er op reke nen kan, dat zij niet in acht zullen wor den genomen. Maar of zulks al dan niet geschiedt, kan eenvoudig niet worden ge controleerd, tenzij men zooveel kosten maakt, dat deze het grootste gedeelte van de opbrengst der belasting verslinden. STADS-NIEUWS. Zeeuwsche Landbouw Mij. (Slot). Bij de bespreking van het ontwerp- Ziekte- en Ongevallenwet zegt ook dhr. Kakebeekewe verwerpen het ontwerp; maar wordt het toch aangenomen, dan wil len we dit en dat anders. Dhr. Zwagerman ziet, tegenover dhr. Gast, die zwangerschap niet als ziekte beschouwd wil zien, het als een landbouw belang, dat de arbeidster bij zwangerschap wordt beschermd. Een flinke opgroeiende boerenstand is een zegen. Dhr. D. W. Lindenbergh gelooft, dat als de Ziektewet wordt ingevoerd en de be- drijfsvereenigingen met succes werkzaam zijn, dat daarna een algeheele reorganisa tie der soc. verzekering het best kan wor den uitgevoerd. Dus niet allereerst zoo als het Dag. Bestuur der Z.L.M. meent. Dhr. Dees meent, dat toch steeds zal blijken, dat particulieren in deze voordee- liger kunnen werken dan 'het Rijk. Dhr. H anken acht een groote bedrijf s- ver. verkieselijk boven allerlei kleine, die op eikaars terrein beunhazen. Dhr. v. Oeveren verdedigt op een op merking van dhr. Gast, dat iemand, die wordt ontslagen en geen werk kan vinden nog vier weken uitkeering geniet. Iemand, die zelf z'n dienstbetrekking Zuivere nieuwsgierigheid vervulde hem hoever Beatrix haar onoprechtheid zou drijven. „Zou ik dan zoo iets ontzettends te zien krijgen?" vroeg hij met een vreem den nadruk. Zij zuchtte en keek hem lief en betoo- verend aan. „Och, beste Gerald, zooiets moet je niet vragen. Ik spreek tocht al te veel over wat mijn hart vervult. Ik kan mij tegenover jou zoo sliecjht beheer- schen. Mamia zegt altijd, dat ik een veel te impulsief persoontje ben. Elke onop rechtheid valt mij zwaar. En toch moeten wij arme meisjes zooveel verbergen, en. mogen niet altijd uitspreken, wat ons hart vervult. Gij mannen hebt het zoo gemak kelijk. Ik weet niet, wat je zou zeggen, indien je in mijn hart kon lezen". Zij sloeg beschaamd haar oogen neer, alsof zij hare ziel moest verbergen, en boog het hoofdje als een bloem, die zwaar was van dauw. Zoo zat zij te wachten op het verlos sende woord. Duidelijker kon zij nu niet meer zijn. Maar toch vond zij het tamelijk inspannend Gerald te vangen. Aan een aanleiding hem tot een verklaring te bren gen, 'had zij het waarlijk niet laten ontbre ken, en haar moeder had haar er steeds bij opzegt krijgt die uitkeering niet. De voorz. leest voor, dat staking en uit sluiting het dienstverband niet verbreken. Het schrijven van het Dag. Bestuur wordt hierop goedgekeurd. Tot voorz. en secretaris van het rechts kundig bureau worden benoemd resp. de heer W. Koning, Rilland, en 'dhr. Kiel- stra, secr. der Z.L.M. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde, sloot de voorz. hierna de vergadering. vrkmakkt. Ter veemarkt van Dinsdag 24 Maart waren aangevoerd: 15 loopvarkens en 42 biggen. Opening Magazijn „Nederland'-1 (Kattknbukg Co) Dinsdagmiddag had in tegenwoordig heid van talrijke genoodigden de opening plaats van het Magazijn „Nederland", (Kattenburg en Co.) ie de Lange Kerk straat alhier. De heer M. L. Kattenburg, president commissaris der N. V. Goederenhan del Kattenburg en Co. richtte bijl ont stentenis van zijn oudsten zoon, Presi dent-Directeur der Vennootschap, het woord tot de aanwezigen. Na de ernstige economisdhe tijden te hebben gememo reerd, zegt spr. dat de victorie van Ziiie- rikzee, aanleiding is geweest tot het stich ten van dit pand. Toen wij' 1 Mei van het vorig jaar ons Zierikzeesch filiaal vestig den, hebben wij niet kunnen denken, dat onze verwachtingen zoozeer overtroffen zouden worden en gezien de welvarend heid van de welvarendste onzer Neder- landsche provinciën, Zeeland, gaf onze Vennootschap aan een onzer de opdracht, maatregelen te taffen, ook hier te Goes een filiaal op te richten, dat in verhou ding zou zijn tot het groote aantal inwo ners van Zuid- en Noord-Beveland. Wij gingen tot stichting van dit filiaal des te gereeder over, waar wij uit betrouwbare bronnen vernamen, dat de nationale 'klee derdrachten, voor zoover het betreft de heerenkleeding, aan het verdwijnen waren. Dit laatste feit, hoezeer wij het ook be treuren uit een traditioneel oogpunt, gaf den doorslag. Wij meenen dat, dank zij de moderne inzichten van den plaatselijken architect, dhr. Rothuizen, bijgestaan door de Haagsche architecten, de heeren Si mons en van Braningen, in de voornaamste straat van Goes een pand verrezen is, dat gezien mag worden. Ook het innerlijk moet edhter meegaan met de eischen des tijds. Wij stellen er prijs op, hier te verklaren, dat de exploitatie van ons Goesch filiaal in geen enkel opzicht zal afwijken van die, die wij gewoon zijn, in onze grootere filialen te voeren. Dezelfde nauwkeurige samenstelling van den voorraad goederen, dezelfde loyale en coulante bediening on zer begunstigers. Het is onze gewoonte, niet alleen te beloven, maar wij doen ook wat wij zeggen. In dit verband mogen wij U wijzen op het bijna 70-jarig bestaan on zer Vennootschap, die groeide en bloei de, dank zij onze wijze van zaken doen. Wij constateeren met genoegen, dat onze Chef, de heer Eyl, ten volle deze onzie opvatting deelt. Op hem, die reeds 25 ja ren lang onze wijze van werken kent, en op zijn medewerkers rekenen wij dan ook, opdat, evenals in al onze andere filialen zulks het geval is, men steeds zal kunnen zeggen, dat het koopen in Magazijn „Ne derland" een genoegen is. Wat onze prij zen betreft, ge zult begrijpen, dat hoe meer het aantal begunstigers zich uit breidt, hoe lager wij onze prijzen kunnen stellen. Spr. deelt daarna de volgende ver rassing mede: In verband met den aard van ons bedrijf, mogen wij hopen, dat op Noord- en Zuid-Beveland veel kinderen zullen geboren worden, vooral jongens, want, niet waar, zoolang de kindertjes naakt ter wereld komen, zullen ook onze zaken haar levensvatbaarheid behouden. Daar wij voor dames en meisjes alleen regen'kleeding verkoopen, zal het U dui delijk zijn, dat, hoe meer jongens er ko men, hoe liever ons dat is. Ter herinnering aan dezen dag hebben wij besloten, aan de jongens, waarvan de geboorte vanaf 24 Maart 's middags 2 uur, tot Zaterdag 28 Maart 's middags 2 uur, op den Bur gerlijken Stand van alle steden, dorpen of gehuchten in Noord- en Zuid-Beveland wordt aangegeven, cadeau te geven, een „Magazijn Nederland Spaarbankboekje" waarop een bedrag van f 10,Enthans Dames en Heeren, hoop ik, dat wij met Gods hulp tot in lengte van dagen mogen medewerken tot de welvaart van Goes en geheel Noord- en Zuid-Beveland en hier mede verklaar ik ons filiaal te Goes voor geopend. Daarna was het woord aan den heer H. M. Kattenburg, lid der N.V. Goede renhandel Kattenburg Co. Spr. brengt namens de vennootschap dank aan allen, die medewerkten aan het tot standkomen van dit gebouw. In de eerste plaats aan de, door den vorigen spr. reeds genoemde architecten. Vervolgens aan de aannemers, de fa. v. d. Weert en Zoon en A. de Bruij ne en dhr. J. M. v. Riet. Aan dhr. Ver plak ke, die het schilderwerk verzorgde; aan dhr. Koppejan van de fa. Wed. Tam- se, die de verlichting (eleclrisch gaslicht) aanlegden. Voorts aan de heeren A. J. Ja- cobs, die voor de stoffage zorgden, de fir ma Steketee en v. Doeselaar, die de betim mering leverde, de heer H. P. van den Reeds eenige keeren had Beatrix ge meend de vervulling van haar wenschen bereikt te hebben, en toch was het nooit tot een verklaring gekomen. Maar toch was zij tot nu toe volkomen zeker van haar zaak geweest. Heden echter had zij tot haar verbazing deze zekerheid ver loren. Iets onbegrijpelijks in het gedrag van Gerald maakte haar heden onzeker. Nu was er toch weer een. oogenblik ge- lüomlen dat Gerald beslist tot ^preken moest brengen. Zij had het er regelrecht op toegelegd, en bijna met geweld dezen toestand in het leven geroepen. Zou hij nu eindelijk spreken? Gerald zweeg. Minuten verliepen. Zij verkeerde in zenuwachtige angst en wachtte. Tever geefs! Daar hief zij met een trillende ademhaling haar oogen op, om hem een betooverenden blik toe te werpen, waar van zij de uitwerking reeds zoo dikwijls op de proef had gesteld. Maar zij zag, dat zijn gelaat als versteend was en dat hij zijn oogen neergeslagen had. Hij keek naar den ring aan zijn hand. Maar zij keek niet naar den ring, zij zag slechts zijn als ver steend gelaat. „Gerald!" Lieftallig en betooverend riep zij zijn naam. Hij schrok uit zijn gepeins op. „Vergeef mij, Beatrix, ik ben vandaag wat verstrooid. Waar spraken wij ook weer over?" Zij sprong op, boog zich over hem heen en greep hem bij de schouders. Zij had een gevoel, dat alle moeite vergeefs was geweest, indien zij hem in dit oogenblik niet tot spreken bracht. „Slechte, slechte Gerald! Wat onhof felijk van je, om met je gedachten ver van mij te zijn", knorde zij teeder. Alles aan haar beefde van ongeduld. Zij vlijde zich dicht tegen hem aan. Het was hem te moede, alsof zij een koord over hem heenwierp. Hij stond plotseling op. Daar Beatrix niet terugweek, wankel de zij, zoo dat hij zijn arm om haar heen. moest leggen, om haar voor vallen te be hoeden. Op dit gevaarlijke oogenhlik1, kwam mevrouw Bylla binnen. Beatrix leun de, alsof zij zichzelf niet meester was haar hoofd tegen Gerald's borst en keek met een teederen blik naar hem op. De toestand was beslist pijnlijk, en me vrouw Bylla geloofde op het juiste oogen blik gekomen te zijn om haar zegen te kunnen geven. Snel trad zij op de twee toe. Gerald Beatrix zie de goed? riep zij in blijde verrassing. t Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1