N°. 56. Maandag?S5|Maart 1925. 112" Jaargang. WAT HEB IK JE GEDAAN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Wien de schoen past_ trekke „hem aan ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (Ï0ES« Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" C01M1YT en Kleeuwens Boss' Drukkers-^onJUltgeversbedry f 'ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels-f 2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. BUITENLAND. De Engelsch-Fransche besprekingen. Reuter verneemt dat de actieve ge- dach ten wisseling tusschen Londen en Pa rijs over de Fransche veiligheid voort duurt. Men verzekert, dat de geallieerden weliswaar in beginsel hebben besloten tot Duitschlands toelating tot den Volken bond, doch dat nog niets bekend is over het tijdstip waarop het verzoek zal inko men. Wat de geruchten betreft, dat al les gereed zou zijn voor een uitvoerig antwoord op de Duitsche memorie ver zekert men, dat deze sinds haar indie ning zoo uitvoerig besproken is, dat ant woord thans niet meer noodzakelijk is. Het arbeidsconflict in Denemarken. De Deensche patroonsbond heeft be sloten de uitsluiting met ingang van 28 dezer uit te breiden tot de losse werklie den in verschillende bedrijven, als bouw vakken, textiel- en schoenfabrieken, enz. Het aantal uitgeslotenen zal daardoor xstijgen tot 100 a 110.000 man. De iandverdediging van Denemarken. Het Deensche Folketing heeft in der de lezing de begrooting voor landsverde diging, en daarmee ook 'het regeerings- voorstel om daarop in het lo opende jaar zeven en een half millioen kronen te be zuinigen, aangenomen. De liberalen en conservatieven stemden tegen en daar de ze partijen in de Eerste Kamer (het Landsting) de meerderheid hebben, wordt de beslissing daar met spanning tege moet gezien. De wervelstorm in de Vereenigde Staten. De slachtoffers in de streken die door den wervelstorm zijn getroffen worden door besmettelijke ziekten bedreigd. Er zijn medici, die op dit gebied bijzondere ervaring bezitten, in allerijl naar de ge teisterde streek vertrokken. Ook voor Chicago dreigt gevaar, daar waterloopen die dienen voor de drinkwatervoorziening van die stad door lijken geïnfecteerd zijn. Verschillende inrichtingen, die tot ont smetting dienden zijn vernield en nog niet weer in orde gebracht. Chicago heeft dan ook naar tal van plaatsen deskundigen gezonden om tegen de verspreiding van epidemieën te waken. Het aantal omge komenen bij den wervelstorm bedraagt op zijn minst 850. Maar het aantal zal nog wel toenemen, wanneer de berichten uit de afgelegen plaatsen inkomen. Van ver scheiden personen, die vermist worden, wordt aangenomen, dat ze onder het puin liggen of wel door overstroomingen zijn meegevoerd. 30 van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „Zou het zeer onbescheiden zijn, juf frouw Nordegg, u te verzoeken, mij zelf in uw rijk rond le leiden?" vroeg hij. Weer kwam een lichte blos op haar gelaat. „Onbescheiden is het zeker niet, en ik zou het heel graag doen." „Ach, Gerald, wil je werkelijk naar die vervelende fabriek?" viel Beatrix nu in, en keek hem met een smachtenden oog opslag aan. Het beviel haar in het geheel niet, dat Gerald zich met Romana bezig hield, in plaats van met haar. Maar Gerald wendde zich niet, evenals anders, met een zacht liefdevol lachje tot haar. Hij zeide slechts kalm en be slist: ,,Voor mij is zulk een werkplaats niet zoo vervelend als voor jou, Beatrix! Ik hoop, integendeel veel belangwekkends te zien." Beatrix pruilde een weinig en wierp Romana een boozen blik toe, omdat deze zich verstout had Gerald's opmerkzaam heid een minuut in beslag te nemen. „Mama vindt het iets ontzettend ver velends," zeide zij. Mevrouw Byila knikte. „Ja, ik was maar een enkele keer daarginds. Ik vind BINNENLAND. FailVssennnten in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Maart in Nederland uitgesproken 72 faillisse menten tegen 89 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Maart 1925 974 faillissementen tegenover 1006 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Candidatenlijst deiDemocratische Partij De Democratische Partij heeft voor de komende Kamerverkiezingen opge maakt de volgende candidatenlijst (na no 1 alfabetisch opgesteld): 1. Prof. mr. J. E. Heeres; 2. mevr. H. van Biema-Hymans3. Th. B. van Dill; 4. K. Dilling; 5. Gerh. van Dijk; 6. H. 5. Eriks; 7. A. van Gent; 8. B. Israël; 9. J. N. de Jong; 10. generaal G. J. W. Koolemans Beynen; 11. W. J. Krewin- kel; 12. mevr. mr. A. Leydensdorff de Leeuw; 13. mevr. W. van den Pauvert; 14. C. Roggeveen; 15. mevr. A. Schwier- Rutters; 16. J. A. vanSijn; 17. H. F. Til- lema; 18. dr. R. de Waard; 19. mevr. W. WillinkAltes; 20. A. I.Witmans Mz. Gunstige sterftecijfers Hoe sinds 1918 de sterftecijfers in de groote steden en' in het Rijk zich in dalende richting bewogen blijkt uit het onderstaande A'dam R'dam Utrecht Haag Rijk 1918 15.6 15.4 15.8 13.4 17.2 19 9 12.4 12.6 11.9 11.9 13.3 1920 10.9 10.5 11.9 10.5 12.0 1921 10.1 9.2 9.8 9.5 11.1 1922 10.4 9.3 10.7 9.8 11.4 1923 9.1 8.3 9.2 9.3 9.9 1924 8.8 9.1 9.0 9.6 Het cijfer geeft het aantal overledenen per 1000 inwoners. De Kamervei'kiezingen. De vergadering der gedelegeerden van de kieskringcentrales der a.-r. partij, Woensdag te Utrecht gehouden, heeft de candidatemlijsten aldus vastgesteld: Hoofdlijst: 1. H. Colijn; 2. V. H. Rutgers; 3. Th. Heemskerk; 4. J. J. C. van Dijk; 5, L. F. Duymaer van Twist; 6. F. H. de Monté ver Loren; 7. J. Schouten; 8. E. J. Beu- mer; 9. H. Visscher 10. J. A. de Wilde; 11. C. Smeenk; 12. A. Zijlstra; 13. J. G. Scheurer; 14. C. v. d. Heuvel; 15. H. A. Leenstra; 16. Th. Heukels; 17. A. Colijn; 18. G. Hof stede; 19. H.Amelink; 20. H.A.Dambrink Bijlijst: 1. H. Colijn; 2. ds. M. van Grieken te Rotterdam; 3. mr. H. Bijle- veld te 's Gravenhage; 4. J. Middelveld Jr. te RuinerwoJd; 5. mr. P. S. Ger- brandy te Sneek; 6. mr. J. Terpstra te 's Gravenhage; 7. mr. dr. R. Koppe te Groningen; 8. K. Kruithof te Utrecht; 9. C. Maris te Halsteren; 10. G. Baas Kzn. te Amsterdam; 11. mr. G. H. A. het afschuwelijk, In de werkplaats is een ontzettende lucht en in de machinekamers een oorverdoovend geraas". „En die vreeselijke stank overal!" riep Beatrix huiverend. „Ik word er ook wat kwalijk van vervolgde mevrouw Bylla. „Mijn man mocht nooit in mijn kamer komen als hij uit de fabriek kwam, voordat hij zich had verkleed. De reuk bleef aan zijn kleeren hangen." Een spottend lachje kwam om Gerald's mond. „Ja, de geur van den arbeid is niets voor gevoelige zenuwen, ik kan mij voor stellen dat jelui er je niet mee kon ver zoenen". Romana wendde snel haar gelaat naar hem toe en keek hem een oogenblik on derzoekend aan. Het scheen haar toe, dat er eenig sarkasme in zijn woorden la het viel haar toch op, dat hij zich heden wat terughoudender tegenover Beatrix ge droeg. Maar Beatrix ontging deze lachende spot. i f „Men moet steeds aan ziekte en der gelijke onaangename dingen denken, als men die geur opmerkt", zeide zij, aller liefst huiverend. Maar Gerald nam er heden geen no titie van, hoe bekoorlijk Beatrix er ook uitzag. i Hij keerde zich van haar af en richtte zich weer tot Romana. „Wanneer mag ik dan komen?" „Bepaal u zelf den tijd", antwoordde zij. I „Schikt het u morgenmiddag?" „Stellig." Gij hebt geen recht om te mop peren over de hedendaagsche duur te, zoolang ge nog geen C. R. E. S. ECONOMIE SCHOENEN (waarbij onder de lederen binnenzool een onderwerk van prima rubber is iangebraebt) draagt en daardoor een zeldzame gelegenheid om enorm te bezuinigen, ongebruikt laat. Eabr. G. R. E. S. ECONOMIE SCHOEN FABRIEKEN, Heveadorp (Geld.) Grosheide te Amsterdam; 12. W. War- naar te Sassenheim; 13. dr. J. Severijn te Dordrecht; 14. ds. C. v. d. Zaal, te Deventer; 15. K. Meima te Sneek; 16. mr. G. A. Diepenhorst te Zeist; 17. P. van Nes te Bodegraven; 18. mr. H. van Haeringen te Rotterdam; 19. C. Roeter - dink te Gorssel; 20. S. Brandsma te Middelburg. Het zikeren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Zaterdag zijn te Utrecht een groot aantal afgevaardigden van Oranje-vereeni- gingen uit verschillende deelen des lands tezaam gekomen, bijeengeroepen door het bestuur van de Vereeniging Koninginne dag-Utrecht, ter bespreking van de plan nen in zake de aanbieding van een hulde blijk aan de Koningin en den Prins bij gelegenheid van hun zilveren huwelijks feest. Waar in 1923 zulke belangrijke bijdragen voor een geschenk voor de Ko ningin zijn bijeengebracht, zou het Ko ninklijk echtpaar ongetwijfeld bezwaar ma ken om in de gegeven, nog niet rooskleu rige economische omstandigheden weder een kostbaar geschenk te aanvaarden. Het voornemen bestaat namens de Oranje- vereenigingen aan te bieden een groote schilderij, voorstellende Koningin, Prins en Prinses, en geschilderd door een der eerste Nederlandsche schilders. De lijst zal geheel gebeeldhouwd worden en on der meer de wapens bevatten van het! Koninklijk echtpaar, het rijk en de pro vincies. Het huldeblijk zal vergezeld gaan van een album met de namen van het be stuur der Oranje-vereenigingen, die er aan hebben deelgenomen. In teekenlij sten zullen zoo spoedig mogelijk aan alle Oranjevereenigingen worden gezonden, ter wijl thans reeds giften kunnen worden gestort bij de Twentsche Bank. „Dan zal ik graag komen." Romana boog het hoofd en beschouwde nu het gesprek als geëindigd, daar de heer von Rhoden toch veel langer dan anders met haar gesproken had. Maar hij had heden lust, meer met dit verstandige meisje te spreken, en hij dwong haar daarom door haar regelrecht aan te spreken op zijn gesprek in te gaan. Maar Beatrix stond dit niet aan. „Ach, het is zoo vervelend als jelui over zaken spreken!" riep zij tenslotte ongeduldig en trok een pruilend gezicht. Daarop zweeg Romana en stond op, om zich, als gewoonlijk, dadelijk na tafel terug te trekken. „Ik zou nog graag met u over mijn laatste uitvinding hebben gesproken, juf frouw Nordegg, die ik pas kort geleden gedaan heb. Het betreft een nieuw ver- doovend middel, waarvoor ik de bestand- deelen uit de Indische flora heb genomen. Ik zoek voor het gebruik van deze uit vinding een goed rendeerend bedrijf. Mis schien stelt u er zelf belang in. j Ik hoop, dat u van avond niet meer door uw werk in beslag wordt genomen. Zoudt u mij nog eenige minuten van uw kostbaren tijd willen geven?" Romana bleef staan. Een lachje speel de om haar mond. Het was het eerste lachje dat hij op dit jeugdig gezicht had gezien. Het boeide hem. Deze lach was buitengewoon bekoorlijk. „Wel heb ik ook van avond nog eenige zaken af te doen, maar het spreekt van zelf, dat ik zeer veel belang stel in wat u mij daarover vertelt", antwoordde Ro mana, Zij gingen al pratend naar de aangren Ber gen op Zoom Antwerpen. Te Antwerpen heeft naar de ,,N. R. Crt." meldt, een nieuwe bespreking plaats gehad tusschen de directies van de BeL- gisc'he Maatschappij van Buurtspoorwe gen en van de Stoomtram-Mij. Grens Bergen op ZoomTholen, ten einde na der overeen te komen wanneer de snel tramdien st AntwerpenBergen op Zoom tot stand komt. Besloten werd, nadat de kwestie van den zomertijd in Nederland haar beslag zal hebben gekregen, een snel tram in te leggen, die te 8 uur 30 's och tends uit Bergen op Zoom zal vertrekken om 's avonds 6 uur uit Antwerpen terug te keeren. Deze sneltramritten zullen an derhalf uur duren. De terugkeer van Koningin en Prins De Koningin en de Prins zijn Zater dagmiddag van hun verblijf in Zwitser land in de residentie teruggekeerd. Het Koninklijk echtpaar werd op het perron, verwelkomd door prinses Juliana. De De Hervormde (Gereformeerde) Staats partij heeft de volgende candidatenlijst vastgesteld; ds. C. A. Lingbeek, teReit- sum; drs. J. J. Woldendorp, te Gronin gen; G. Nieuwenhuysen te 's Graven hage; G. Buising te Rotterdam; ds. L. C. W. Ekering te Amsterdam; A. J. te Loo te Delf strahuizenG. J. Prins jbzn. te Oldebroek; W. A. Boers te Amster dam; B. Renooy te 's Gravenhage, en D. B. Michon, te 's Gravenhage. PROVINCIE-NIEUWS. 's Heer Arendskerke. Op het verzoek van den Raad alhier, om te bevorderen dat voor de overige verkiezingen de ver deeling der gemeente in stemdistricten wordt aangenomen, welke is vastgesteld voor de verkiezing van leden van dep Raad, is door Ged. Staten medegedeeld dat door hen ten opzichte der Staten verkiezingen, en door den Minister van B. Z. ten opzichte der Kamerverkiezingen de gemeente verdeeld is in drie stemdis tricten: het dorp 's H. Hendrikskinderen en omgeving; het dorp 's H. Arendsker ke, en het dorp Nieuwdorp en omgeving. Kruiningen. Dzer dagen is alhier de eindles gehouden van den twee-jarigen tumbouw-wintercursus in tegenwoordig heid van dhr. v. d. Plassche, Rijkstuin- bouwconsulent in Zeeland. Een diploma werd uitgereikt aan: Chr. Kole, F. Meul- broek, Ph. Meijaard, C. J. Kole, E. Westveer, J. Wiskerke, Ph. Cok, B. M. Meijaard, M. Cok, E. M. Houtman, D. Duindam, J. Blok, J. Zweemer en P. M. Polderman. Rilland-Bath. Vrijdagavond trad in de zaal van dhr. Koeman, voor de af deeling van Volksonderwijs op dhr. Poldermans van 's Gravenpolder. Eerst werd door spreker gegeven: „Het lilleke grauwe end", wat onder zeer groote stilte, we gens den dramatischen inhoud, werd aan zende kamer, en Gerald schoof een stoel voor Romana bij. Voor het eerst sprak Gerald met een vrouw over zulke dingen, en het verbaas de hem, hoe uitstekend Romana op de hoogte was en met hoeveel zakenkennis zij op alles inging. Daarbij had zij een bekoorlijke en opwekkende manier van optreden. Het was niet de droge zakelijkheid van den man, waarmee zij alles besprak, maar alles kreeg warm leven. Gerald was zoo verdiept in het ge sprek, dat hij in het geheel niet merkte, dat Beatrix pruilend in een stoel lag en haar moeder telkens tersluiks geeuwde en tenslotte ontstemd de kamer verliet. Alleen merkte Gerald in den loop van het gesprek, dat de blauwe steen in zijn ring een helderen glans uitstraalde. Het speet hem oprecht, toen Romana einde lijk opstond, en het gesprek uit was. Met eerbiedige hartelijkheid nam hij afscheid van haar, toen zij zich terugtrok. Nu was hij met Beatrix alleen. Hans was aan zijn werk gegaan, en mevrouw Bylla was nog niet teruggekomen. Beatrix werkte ontstemd aan een nut teloos borduurwerk, dat slechts ten doel had haar mooie handen op het voordee- ligst te toonen. Gerald trad op haar toe. „Zoo vlijtig, Beatrix?" zei hij een stoel naar zich toe trekkend, waarop hij plaats nam. Met een bekoorlijk pruilend gelaat keek zij naar hem op. „Wat blijft er overi dan dit vervelende handwerk als mijn oom zich verdiept in vervelende zakelijke ge sprekken, met de nog vervelender Roma na, en in het geheel geen tijd voor mij gehoord. Tweede schets was „Bram wil trouwen"; dit bracht evenwel groote vroo- lijkheid teweeg. Door den voorz. der ver eeniging werd den spreker namens allen dank betuigd voor het genotene. Daar de zeer groote belangstelling wel bewijst dat de lezingen van Volksonderwijs ten zeer ste worden gewaardeerd, twijfelen wij niet of meerdere avonden zullen door ge noemde vereeniging nog binnen korten tijd worden georganiseerd. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburg. In de Vrijdagavond ten Stadhuize ge houden vergadering van bovengenoemde kamer waren aanwezig 15 leden. Afwezig de heeren van Raalte, van Niftrik, Bos man, Chamuleau, Witkamp, Oosterbaan en P. G. Laemoes. Voorzitter was dhr. C. Boudewijnse. Medegedeeld wordt dat dhr. van Raalte op medisch advies ver plicht is binnenkort ontslag als voorzitter in te dienen. Ingekomen zijn: Van de Nederlandsche en Belgische spoorwegen bericht, dat vanaf 5 juni de trein van Antwerpen op Zaterdag en Zondagavond weer zooveel zal worden vervroegd, dat hij aansluiting geeft op den avondsnel trein naar Zeeland. Schrijven van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen, dat zij ook na het nader schrijven der kamer niet kan overgaan tot het uitgeven van marktkaarten op marktdagen te Middel burg. Medegedeeld wordt dat bij het ge houden referendum onder de leden inzake den Zomertijd is gebleken, dat van de 21 leden, die van hun gevoelen deden blijken, zich 13 verklaarden voor het zenden van een adres ter zake. 7 verklaarden zich er tegen, een stemde blanco. Voor heti behoud van den zomertijd verklaarden zich 13 leden, 8 waren er tegen. Van de 13. voorstanders, waren er 6 voor ongewij zigde handhaving van den zomertijd, 3 wilden het voorstel van de meerderheid van de tijdscommissie zien ingevoerd, één was voor beperking tot Juni, Juli en Augustus, en 3 spraken zich niet nader uit. In verband met dezen uitslag van het referendum is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek, het wets ontwerp tot afschaffing van den zomertijd te verwerpen. Haven van Vlissingen. Ingekomen was het door de kamer ge vraagde afschrift van het door de Kamer te Terneuzen aan den minister van Wa terstaat gezonden schrijven inzake de Vlissingsche haven, waarover zich een uitvoerige discussie ontspon. De Postdienst. „Bii een tweetal circulaires van den Centr. Bond van P. T. T. personeel inzake de reorganisatie van het P. T. T.- bedrijf en een schrijven van den directeur- generaal inzake het verstrekken van na dere inlichtingen betreffende reorganisa tie van den dienst, herinnert dhr. jeroni- mus er aan, dat reeds tegen het opheffen heeft". Op dit oogenblik zag Gerald in den spiegel, dat mevrouw Bylla in de tegen overliggende deur verscheen, maar zich dadelijk weer terugtrok, toen zij zag dat Gerald en Beatrix alleen tegenover el kaar zaten. Een onbehaaglijk gevoel be kroop hem. Dit stil weer verdwijnen had iets zeer opzettelijks en ontstemde hem. Hij gaf Beatrix een zeer 'verstrooid antwoord. Zij richtte zich op en zeide verwijtend: „ben je nog altijd met je ge dachten bij je zaken Gerald? Je ant woordt mij geheel verkeerd." Gerald had op dat oogenblik naar zijn ring gekeken en met ontsteltenis ge merkt, dat de steen weer de doffe melk achtige tint had aangenomen. Nu zag hij haar in het gelaat, en merkte daarop een trek, die hem niet beviel. „Vergeef mij ik dacht een oogen blik na over de wonderkrachten in de natuur." „Hoe kom je daar nu op?" Hij keek haar met een vreemde uit drukking aan. „Je weet toch, dat ik vele jaren in Indië heb doorgebracht." „Ja zeker." Indië is een land vol wonderen, Bea trix. Er zijn daar menschen, planten en steenen, die over merkwaardige eigen schappen beschikken. Zij dacht met eenige verveling, dat hij zooeven reeds lang en breed over de In dische plantengroei met Romana had ge sproken. Zij wilde veel liever een per soonlijk gebied aanroeren. „Werkelijk?" vroeg zij. i iWordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1