IV. 34. Woensdag 18J\faart 1923. 112® Jaargang. WAT HEB IK JE GEDAAN <ï5'-' Bgfll - m 28 FEUILLETON MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten ,75« Laxeer-Tabletten .eo« Hoofd pij n-T abletten 60 ABONNEMENT Prija per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ZIJ, die zich van heden af op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. GOESCHE i CUt KAM Uitgave Naaml. «Goesche Courant" en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en Uitereversbedrllf en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. BUITENLAND. Engeland en de ontwapening. De ontwapeningsplannen van Coolidge, den Ameiikaanschen president, vinden in Engeland geen onverdeelde instemming. Althans de Daily News acht het moment, om aan deze plannen een begin vaa uit voering te geven verkeerd. Volgens haar, zou Frankrijk juist nu, nadat het protocol verworp m is, aan beperking van wapening niet kunnen oi willen denken. Wat Japan betreft, de uitvoering van het Singapore-plan zal het omzichtig maken en zel's Coolidge sprak nog pas over de noodzaak van een behoorlijke Amerikaansche wapening. Ook ziet het blad de kern der waarheid in de bewering dat zonder echten wil tot ontwapening beperking alleen een goed- kooper maken van den toekomstigen oorlog beteekent. Toch meent het dat Coolidge zijn plan zal doorzetten. Daarentegen meent de Daily Telegraph, dat Amerika en Engeland samen zullen gaan in een pogen tot verdere recon structie van Europa. Zoowel Engeland als Amerika zouden staan op een vriendschappelijke oplossing van de kwestie van de Keulsehe zóne en ontruiming van het Roerbekken. Volgens het blad heeft Amerika's financieel belang bg een economische reconstruct^ van Europa en Duitschland bijzonderlijk het laatste jaar zulk een omvang aangenomen, dat her alleszins verklaarbaar is, dat Amerika grooten invloed wil oefenen. Ramsiy MacDonald over hef protocol van Genève De gewezen soc. dem. Engelsche rerste minister MacDonald heeftin eeutoespraak te Fulhain verklaard dat hij het niet met elk woord vau bet Geneefsche protocol eens was. Maar bij legde er nadruk op, dat de tegenwoordige regiering het proto col eenvoudig verwierp, omdat de aibei- derspartg het aanvaardde. Chamberlain had geeD oogenblik begrepen welk een groo'e kwestie het document behandelde. Hst bevat niets wat Chamberlain's com mentaar rechtvaardigde, dat tenslotte toch bet geweld zou beslissen. Het stuk gaat uit van de onderstelling, dat de staten behoorlek en rechtvaardig zijn en arbitrage zullen aanvaardeD. Wanneer de departementen van buitenlandsche zaken van Europa met de methoden van het protocol vertrouwd zouden geworden zijn, zouden gewelddaden overbodig wor den. De dominions hadden te Genève het protocol niet verworpen. Hij wist niet wat er sedertdien gebeurd ta1, maar de arbeiderspartij zou er voor zorgen, dat H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „U had t Mama die chèque niet moeien geven. Mama ontbreekt niets in dit huis, evenmin als Beairix en mg. Wij hebben allen ruimschoots, wat wij noodig hebben, daar zorgt Romans voor. En Mama had de chèque niet mogen aannemen.'' Gerald keek hem onthutst aau. „Maar mijn beste jongen.* Hans maakte een afwerende beweging. „Neen, neen, u behoeft het niet tegen te spreken. Mama had dat niet mogen doen. Daarmee laat zij zich de gastvrijheid betalen, en ik moest het laten begaan. U weet niet, hoe mg dat bezwaarde." „Dat moest het toch niet, Hans. Wees toch verstandiger 1" „Dat hadt u liever aan Mama moeten zeggen 1 Zij is onverstandig en nog erger. Ja, ik schaam mg over haar. Zij zal dit geld toch slechts voor nuttelooze dingen besteden, en dan heeft RomaLa maar weer moeite, om Mama van zulke onnoodige uitgaven terug te houden. Zij gaat toch al onder een zwaren last ge bokt.* „Juffrouw Nordegg?" „Ja, oom Gera'.d." Gerald keek hem onderzoekend aan. Het eerlijke gelaat en de droeve uit drukking er op van zijn neef troffen hem. Bij Apoth. en Drogisten. men het zou vernemen. MacDonald was volstrekt zeker d. t zoo dra Chamberlain's gamntiepact bekend werd, geen enkel dominion het zon aan vaarden. Het protocol zou de hoop voor de toekomst blijven, die tegenwoordige plannen echter stellig niet. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Aanvragen landbouwwerkkrachten. De directeur van de districts-arbeids- beurs te Middelburg brengt ter kennis, dat reeds nu, maar vooral tegen het voor jaar een groote vraag wordt verwacht naar landarbeiders en boerenknechts voor Noord-Frankrijk. Momenteel kunnen er geplaatst worden gezinnen met en zonder kinderen, waar van de vrouw kan melken. Het loon van man en vrouw bedraagt te samen pl.m. 600 francs per maand met huisvesting en eenige levensmiddelen Tevens kunnen er boerenknechts worden geplaatst. In Elzas-Lotharingen worden gevraagd: a. 50 melkersveevervorgersloon frs. 250 300 per maand met kost en huisves ting; b. 100 ploegers-voerlieden, loon frs. 200225 per maand met kost en 'huis vesting. Voor de groepen A en B wordt tevens een premie van 20 frs. per maand gegeven, indien de arbeider tenminste 6 maanden in dienst blijft, c. 150 landarbei ders voor alle werk, moeten met paar den kunnen omgaan. Loon 180 a 200 frs. per maand. De arbeiders worden voor namelijk geplaatst m streken, waar de bevolking overwegend Duitsch spreekt. RECHTSZAKEN. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Het niet terugroepen van zijn hond in het veld die wild opspoort: J. D. te Kaït- tendijke f5 b. of 5 d. Straatschenderij: D. A. v. d. B. te Hansweert f5 b. of 1 w. t.sch. Overtreding Arbeidswet: J. J. d. J. te Goes geen straf toegepast. Overtreding T uinbouw-ongevallenwet A. d. W. te 's Heerenhoek geen straf toegepast. Zonder vergunning van Burgemeester en wethouders gebouw vernieuwen: P. V. te Rilland-Bath f5 b. of 5 d. Venten te Kapelle zonder vergunning: J. C. V. te Leiden f 3 b. of 3 d. „Ik weet werkelijk niet, Hans, wat ik je op je woorden moet antwoorden. Heeft het je zoo beleedigd, dat ik je moeder een chèque gaf „Ja, oom Gerald. Wij leven toch al slechts van aalmoezen, en eiken stuiver dien ik moet aannemen, drukt mij." „Van aalmoezen, Hans Hoe kun je zoo iets zeggen J ullit leeft hier toch niet van aalmoezen „Het is de plicht van juffrouw Nor degg om jelui behoorlijk te onderhouden. Dat heeft je moeder mij toch verteld." Bans wilde snel iets antwoorden. Maar zich bedenkend klemde hg zjjn lippen op elkaar. „Hoe het ook zij of Romana er toe verplicht is of niet it voel het als een aalmoes. En dat, wat u aan Mama gegeven heeft, is ook een aalmoes." Gerald nam zijn hand. „Maar mijn besle jongen, ik ben toch de broer van je vader, ik ben rijk en onafhankelijk, zou ik dan niets voor jelui mogeu doen Hans schudde koppig bet hoofd. „Ik wil niet nog meer verplichtingen hebben, dan tot nu toe.* „Dat zal je ook niet. Ik geef het geld aan je moeder, niet aan jou," Hans drukte zjjn vuisten tegen zijn voorhoofd. „Begrjjpt u mij dan werkelijk niet, oom Gerald Ziet u, als Mama het geld werkelijk noodig had, als zij er wer kelijk behoefte aan had, dan zou ik mij er zonder een woord bij neerleggen. Maar dat ik het moet aanzien, hoe Mama vreemd geld verkwist en voor allerhande beuzela rijen uitgeeft, terwijl ik zie, hoe Romana van vroeg tot laat moet werken. Ach neen daar mag ik immers niet over spreken. Oom Gerald, kunt u mij dan niet begrij pen P Dat is alles onder den invloed van Overlreding Paardenwet: P. d. F. te Kamperland f5 b. of 5 d., P. d. F. te Kamperland 2 maal f5 b. of 2 maal 5d., A. C. v. N. en A. R. te Kamperland f 10 b. of 10 d„ H. K. L„ L. J. L. en J. I. L., te Kamperland ieder f5 b. of 5 d. Schelpdieren rapen aan voet van een zeedijk: J. K. te Baarland f3 b. of 3d Zonder vergunning op een spoorweg rijden: T. B. te Rilland-Bath f 3 b. of 3d. Te Kloetinge met motorrijwiel te snel rijden: W. N. te Kattendijke, F. T. te Ierseke f5 b. of 5 d. Met auto te Kloetinge te snel rijden: J. B. te Schone f 5 b. of 5 d. Met auto buiten noodzaak over het rij wielpad rijden: J. K. te Goes f5 b. of 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: M. N., A. R., M. d. J. en M. d. J. te Borssele, C. P., H. G„ C. d. B„ C. M. v. t. W. te 's Heer Arendskerke, C. d. J. te Ier seke, A. K. te Driewegen, P. v. E. en J. 'v. t. W. te 's Heerenhoek, J. A. te Ove- zancie, P. v. d. D. te Heinkenszand, L. v. L. te Kapelle f3 b. of 3 d. Dronkenschap: A. v. S. te Steendorp f5 b. of 5 d. Door J. K., 17 jaar, arbeider te Hans- weert, is hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 2 Maart 1925, waarbij hij werd veroordeeld tot een tuchtschoolstraf van 3 maanden wegens gepleegde straatschen derij te Hansweert op 20 Januari 1925. De ambtenaar van het O. M. heeft even eens hooger beroep aangeteekend. SCHOOL EN KERK. De Bijbel en het kruiswoordraadsel. In orthodoxe kringen klaagt meu wel, dat de By bel niet meer wordt gelezen. Een eigenaardig middel, om de Schrift wederom in eere te brengen heeft Joh, de Heer bedacht met zijn „Bijbelsch woord kruisraadsel". In het laatste nummer van bet Zoeklicht beveelt met instemming van den redacteur, een lezer dit middel aan met bet volgende vers „Om het Woordkruis uit te zoeken, Moet men lezen 't Boek der boeken, 't Opgeslagen WOORD des Heeren, Wijst, naar 't KRUIS van Golgotha, Waar het RAADSEL werd ontsluierd, Hoe een zondaar krijgt gena. Mocht dit Woordkruis 't middel wezen, Om Gods Woord te blijven lezen". In hetzelfde nummer van het Zoeklicht lezen we: M Bijbel—critiek doet meer kwaad dau Bijbel-verbranding". De N. R. Crt, voegt hieraan toe „Bijbel-verbranding doet minder kwaad dan Bjjbel-ontbeili- ging*. R. H. B. S. Middelburg. Op 10 en 11 September a.s. zal het 60-jarig bestaan der R. H. B. S. te Mid delburg feestelijk worden herdacht. Romana en ook onder dien van u in mij levendig geworden, begrijpt u mij dan niet Gerald trok Hans dieht naar zich toe. Uit zijn oogen sprak ontroering en innig begrjjpen. „Zeker, Hans, begrgp ik je ik ge loof je althans te begrijpen. Maar neem dat alles niet zoo zwaar op. Laat het je een aansporing zijn, om te leeren voor je zelf in te staan. Je moogt niet zoo heel streng over je moeder en zuster oordeelen. Zulke naturen mag men geen strengen maatstaf aanleggen. Over het geheel moet men vrouwen niet kritisch beoordeelen. Ze zijn van geheel anderen aanleg dan wg mannen." „O, er zijn ook andere vrouwen, oom Genld. Vrouwen, voor wie mannen in oprechte achting en bewondering den hoed moeten afnemen. Zoo'n vrouw is bijvoor beeld Romana. Als u haar eens kende, zooals ik. Ik koester een onbegrensde hoogachting en vereering voor baar. Beatrix en Romana verschillen als de dag en de nacht. Gerald keek voor zich. „Beatrix is een schitterende, betooverende vlinder," zei hij met een zucht. Hans greep zijn arm ais in den groot sten angst. „Oom, wees niet boos, als u mij misschien heel onbescheiden vindt. Ik smeek u, geef mij antwoord op een vraag heeft u mijn zuster lief? Wil u haar tet uw vrouw maken Gerald keek zijn neef met groote strakke oogen aan. „Dat zijn twee vragen tegelgk, Hans. Maar ik zal op beide eerlijk antwoorden. Ik meende Beatrix lief te hebben, zoo lang zg mg beminnelgk toescheen, en ik STADS-NIEUWS. Veilingsver, Zuid-Beveland. Dinsdag bad in de Prins v. Oranje alhier, de alg. verg. plaats van de Vei lingsver. „Znid.Beveland", onder voor zitterschap van dhr. H. A. Hanken. De heer Hanken heet allen hartelijk welkom op deze eerste vergadering in 1925. Spr. ziet in het klein publiek een blijk van vertrouwen in 't bestuur. Spr. hoopt dat 1925 weinig schommeliugei zal brengen ten opzichte van het fruit. In 1924- was de opbrengst goed, maar er was op prijzen, maten enz. vaak weinig peil te trekken. Spr. nit voor 1925 zijn beste wenschen voor de leden en voor de veiling. Spr. heet tenslotte in 't bijzonder welkom dhr. Ton van de Prov. Veilings- comm. en dhr. v. d. Plassche, rgkstuin- bonwconsulent. De notulen worden door den Beer. dhr. A. v. d. Poest Clement voorgelezen en goed gekeurd. Daar er geen ingekomen stukken zgn, is hierna aan de orde het jaarver slag van den secretaris. We ontleenen hieraan het volgende In 1924 werd in totaal geveild voor f 568.591.95, tegenover f648.984,78 in 1923. Hierdoor zou men onwillekeurig tot de conclusie komen, dat dit jaar min der werd geveild dan op andere jaren. Wanneer we echter het gereilde aantal kilogrammen optellen, zien wij dat bijv. in 1924 geveild is aan frnit alleen 4.9C0.00C KG. en in 1923, 4600.000 KG. Het verschil moet echter gezocht worden in de prijzen van het frnit. Meerendeels was de middelprijs ongeveer als in 1923. Roode bessen verhoogden van f 9,28 tot f 12,42, doch de peren daalden van f20,35 op f 6,55. In dit laatste schnilt de reden van den minderen omzet. Gehouden werden 40 groote en 100 kleine veilingen. Het ledenaantal vermeerderde, het aantal be langhebbende van 439 op 559 de be langstellende van 637 op 591. Het materiaal werd wederom uitgebreid door aankoop van 5000 kisten welke echter van zwaarder hout vervaardigd zijn. Voor het nieuwe seizoen zal een herziening en nieuwe vaststelling van het bruto gewicht vermoedelijk niet achterwege kun nen blijven. Wat den toestand van het gebouw be treft, is deze vrij goed te noemen toch heeft het bestuur zich verplicht gezien om het dak van het middengedeelte te doen vernieuwen, welk werk binneikort zal plaats vinden. Het verslag wordt onder dankbetuiging goedgekeurd. Dhr. P. Ze.gers, Kapelle, brengt namens de commissie rapport uit over de rekening 1924, deze is volkomen in orde bevonden. Rekening en balans en verantwoording der ingehouden percentages 1924 werden hierop goedgekeurd. In de commissie tot nazien der rekening 1925 wordt instede van dhr. P. Zegers, Kapelle, welke aan de beurt van aftreding is en door den voorz. dank wordt gebracht voor zjjn werkzaamheden, benoemd dhr. J. Q C. Lenshoek, en tot plaatsverv. dhr. F. Dominicus. In deze comm. heeft ook zitting dhr. W. Dekker, Wemelding?. Het bestuur stelt voor om voor het a.s. seizoen te heffen 2 pet. voor groote en 4 pot. voor kleine veiling. Op een vraag om verlagiug dezer 4 pet. licht de voorz. toe, dat het percen tage destijds reeds van 5 op 4 is verlaagd. Spr. melkt op dat de veiling er is voor de leden en niet toor bet bestuur. Het bestuur is er op uit om, zoodia als hel kan, het percentage te verlagen. Maar er mag geen verlies geleden woi- den. De kleine veilingen zijn voor de veiling duurder dan de groote. Het bestuursvoorstel wordt z.h.s. aan genomen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, dat diegenen, die in het najaar bedanken by het presenteeren der quitantie, en dan in Mei weer lid worden (zulks om f 1 contributie te besparen) voortaan f 1 presentiegeld zullen moeten betalen. De contributie 1925 wordt vastgesteld evenals in 1924. Tot bestuursleden worden herkozen met zeer groote meerderheid, de aftr. leden, de heeren H. A. Hanken, P. Lindenbergh, A. v. d. .Have en W. J. v. d. Bosch, welke resp, verwierven 45. 39, 46 en 41 van de 48 uitgebrachte stemmen. Dezen verklaren allen hun herbenoeming te aan vaarden. Uitgeloot worden van de leening vau f 30000 (per resto groot f L5800) de volgende obligaties: 34, 56, 230, i09, 220, 292 en van de leening van f 25000 (per resto groot f 23000) de obligaties 95, 84, 67 en 87. Bij de rondvraag vraagt dhr. Nieuwen- huise, Driewegen, wanneer het product dat geveild wordt voor rekening is van den kooper. Spr, klaagt er over dat hem eens op een partgtje fruit na het sluiten Van den koop nog een bedrag van 6 cent per K.G. is gekort. Het waren maar enkele kisten. De voorz. zegt dat de veiling alleen tusschenpersoon is en geen eigenaar van het Lnit. Als het aangevoerde geleverd is, is het voor rekening van den kooper. Heeft n klachten, dan kunt u die bij de veiÜDg inbrengen. De veiling heeft een controleur aangesteld. Maar aile kisten kannen natuurlijk niet ondersteboven wor den gegooid. Er moet vertiouwen en samenwerking zijn tusschen leveranciers en kooplui. Dhr. ZegerB merkt op dat de verkooper partijen moet afleveren, die geheel aan het monster voldoen. Spr. geeft een voor beeld, dat een partg niet aan hel monster voldoet. De kooper kan ze dan tegen een lageren prijs, door den controleur vast te had ook het plan haar te trouwen. Maar dat voornemen heb ik nu niet meer. Wij passen niet bij elkaar." Hans haalde diep adem. „Goddank I" „Waarom zeg je dat zoo, Hans vroeg Gerald. Deze keek hem recht in de oogen. „Omdat ik mij als medeplichtige zon hebben beschouwd, indien n haar had getrouwd. Want ik zon u als eerlijk mensch hebben moeten waarschuwen. Ik neb toch gehoord, hoe Mama en Beatrix voor uw komst samen bespraken hoe u, een rijk man zjjnde, een goede party zoudt zijn. Beatrix denkt slechts aan uw rgkdom, al vleit zij u ook nog zoo. Ik zou u zoo graag hebben gewaarschuwd, maar dat mocht ik toch niet. Ik wist ook niet hoe ik het moest aanleggen. Nu ben ik zoo blij, dat u het plan niet heeft het zou mij hebben gespeten voor u." Gerald lachte bitter. „l)us was het reeds een afgesproken zaak, voordat ik hier kwam, dat ik Beatrix zou trouwen.' Hans knikte. „Ja, nu kan ik het u gerust zeggen. Het allerliefst zou ik u reeds eerder gewaarschuwd hebben, maar Romana ontried het mij." Onthutst keek Gerald op. „Wist juf frouw Nordegg daar ook van af?" „Ja, zij was er ook bij, toen Mama en Beatrix er over spraken. Toen ik mij tegenover haar beklaagde, dat ik stilletjes toe moest zien, hoe Beatrix u met haar netten omgaf, zeide zy mij, dat u Beatrix liefhadt, en dat men n nw geluk moest laten zoeken, waar u het hoopte te vinden." Peinzend schudde Gerald het hoofd. „Hoe komt juffrouw Nordegg er aau, te te veronderstellen, dat ik Beatrix liefheb Schouderophalend keek Hans hem aan. „Zjj zal het hebben gevoeld ik geloofde het immers ook omdat u zoa aardig tegen Beatrix waait. Ik maakte mij zoo bezorgd over u, en ik dorst de plannen van Mama en Beatrix toch niet te dwarsboomen. Want dat zie ik wel in dat Beatrix met haar aard een rijken man moet trouwen. Maar zij mag er een zoeken, die niet zoo onder haar karakter lijdt zooals u het zoudt doen. Zij mag bjj voorbeeld Herder trouwen, die past by haar. Voordat u kwaamt, scheen zij er ook het plan toe te hebben. Ik geloof, dat hij zeer verliefd op ha„r is, maar ook bij hem gaat niets diep evenmin als bij Beatrix. Ik ben zoo blij, oom Gerald, dat u uit eigen beweging van het plan om Beatrix te trouwen, hebt afgezien, zonder dat ik er iets toe heb behoeven bij te dragen. Ik wil niet, dat u ongelukkig wordt." Lachend drukte Gerald hem de hand. Hg bedacht, dat Hans toch zonder het te vermoeden den blinddoek van zjjn oogen had genomen. Maar hij nitte zijn gedachte niet. Hans moest bg zijn meening blgven. „Juffrouw Nordegg wilde mij dus zonder eenige waarschuwing aan mijn lot over laten?" vroeg hij. „Niet zonder leedwezen, oom Gerald, dat kunt n van mij gelooven. Zy houdt veel van u, en acht u zeer hoog. Maar zij zeide tegen mg, bij is een man en zal zijn lot zelf kiezen. Je kunt geen Voor zienigheid voor hem zijn. Bemoei je er niet mede I" Maar nn zal zij, evenals ik, blij zjjn, wanneer ik haar vertel, dat n Beatrix niet zult trouwen." Gerald von Rhoden streek over zijn voorhoofd. i e- j «Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1