55. Maaiu1agP?16 ftfaart 1025. 112® Jaargang, WAT HEB IK JE GEDAAN CONOMIE ,7 FEUILLETON De geheele wereld staat thans in het teeken van ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2. buiten Goe9 f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT Uitgave N&aml. Venn. „Goesche Courant" en Kleenwens Ross' Drukkers- en Ultserersbedrilf en Kieeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich van heden af op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. TANTE POS. Het gaat met de Post den verkeer den kant uit. Althans voor de provincie. We hebben eerst gehad de omzetting van hulp-postkantoren in stations; de ver mindering van het aantal bestellingen op de dorpen; thans wordt de Zondagsbe stelling ook voor de provincie-steden af- gescnaft en dreigt ook voor deze de ver mindering van het aantal bestellingen. Men is geneigd de vraag te stellen: zou men aan de Post de trekschuit maar niet weer invoeren? Dan kan tante Pos, met haar neep jesmuts en mitaines rustig in de kajuit gezeten kalmpjes voortreizen, zuigende op een lekkeren boter-babbelaar. De Post schijnt het snelle tempo van onzen tijd niet meer te kunnen bijhouden. Het schijnt dat de Radio en de vliegma chine te veel zijn geweest voor het rus tig gemoed van tante Pos. Het gaat het oude mensch veel te hard, ze kan er met haar verstand niet meer bij. Tante keert op haar schreden terug en ziet weer het oude ideaal voor haar blikken verrijzen, de trekschuit met het jagertje. Maar alle gekheid op een stokje. Het wil ons voorkomen dat in 't bij zonder de vermindering van liet aantal bestellingen een maatregel is, waarvan het publiek veel ongerief ondervinden zal. Gesteld dat een zakenman in Amster dam een schrijven richt aan een koopman in Goes. Dan kan door de vermindering van het aantal bestellingen (en vooral ge combineerd met de opheffing der Zon- dag>bestelling) zich een ernstige vertra ging voordoen. Nu zal inen misschien zeg gen: Ja, maar men kan Zondags de post afhalen. Echter heeft niet iedereen daar toe steeds gelegenheid. Bovendien, wan neer men het publiek het werk laat ver- rich'en, wat toch eigenlijk de Post behoort te doen, dan kan men langzamerhand de hcele Post wel gaan afschaffen. Voorts zal een correspondentie tusschen twee plaatsen met verminderde bestelling van twee kanten vertraging kunnen ondervin den. Het wil ons dan ook voorkomen dat het zakenleven door den dreigenden maat regel ernstig zal worden gehandicapt. Een dergelijke handicap is hoogst on- gewenscht. Handel, industrie en landbouw wenden thans alle krachten aan om zich te ontworstelen aan den greep van de ma laise. Het gaat er op lijken, alsof die energie zal worden beloond! Maar dan geen spaak in het vliegwiel gestoken! zelf geen strootje. Op de dorpen, waar de bestellingen reed in aantal verminderd zijn onder vindt men de lasten reeds. Den zakelijken kant bespraken we hierboven, Maar ook z'n gewone brieven, de familieberichten ontvangt men vaak later. Is de avondbe- stelling afgeschaft, dan krijgt men z'n Lvan H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Hij sloeg zijn armen om haar ïeen als- ot hij haar moest steunen. „Dan is het nog veel erger Romana. Ik smeek er je om, geef mij mijn woord terug. Ik ver draag dat alles niet meer. Ze moeten al len weten, hoe slecht ze je beoordeelen. Oom Gerald mag je niet langer verkeerd beoordeelen". Romana richtte zich trotsch op. „Neen Elans, ik geef je je woord niet terug. In dien mijnheer von Rhoden mij verkeerd beoordeelt, dan moet ik dat verdragen". Hans keek haar smeekend aan. „Het is niet noodig dat je liet ver draagt. Indien ik oom de waarheid mag vertellen, zal hij je spoedig .n een ander licht zien. Mijn moeder en mijn zuster spreken kwaad van je. En Beatrix om geeft hem met vleierij, werpt zich als t ware om zijn hals. Ach, ik verdraag dat alles niet meer! Ik schaam mij zoo, dat ik je geen recht kan doen wedervaren en dat alles kfclm moet aanzien. En ik wil ook niet, dat oom Gerald het slachtoffer wordt van Beatrix. Een man als hij kan geen voldoening vinden bij zulk een vrouw. Zij aast slechts op zijn geld. Gesprongen Handen, Ruwe Huid, Schrale Lippen, verzacht en geneest men met PUROL Bij Apoth. en Drogisten, krarJen pas den volgenden morgen. Elet platteland wordt weer geïsoleerd. Terwijl er de laatste jaren juist een stre ven was om het uit z'n isolement te ver lossen. Terwijl de inwoner der groote steden toch al zooveel voor heeft wat ontspan ning en ontwikkeling betreft, gaat men de provincie beknibbelen op haar post bestellingen. Druischen de maatregelen, die menden iaalsten tijd aan de Post invoert niet ge- heel in tegen den geest des tijds? Tot nog toe hebben we altijd gemeend, dat de Post er was ter wille van het pu bliek. We hebben het Nederlandsche volk beseiiouwd als de klant van de Post. Maar we zullen langzamerhand de stel ling moeten omkeeren en zeggen het pu bliek is er voor de Post. Want elke zakenman weet dat men aioehe moet doen om het publiek te ge rieven, dat men zich daarvoor heeft in te spannen. Aan het groote hoofdkwar tier van de Post schijnt men daarvan ech ter geen flauwe notie meer te hebben. BUITENLAND. Het protocol van Genève *f* De raad van den Volkenbond heeft in haar vergadering te Genève het protocol, naar die plaats genoemd, ter aarde be steld. Het protocol, waarvan verplichte arb irage het hooge beginsel was, onder v aarborg, dat een aanrander, door de overige onderteekenaars gezamenlijk tot rede zou worden gebracht, door econo mische en, militaire maatregelen. Engeland en de dominions echter, wil len idervam niets weten. Wanneer Enge land zijn vloot ter beschikking van den Volkenbond zou stellen on men zou die vloot eens plotseling zelf noodig hebben, dan Icon men er geen gebruik van maken. Dit was wel het hoofd-bezwaar. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Chamberlain, heeft een rede gehouden, waarover b.v. de lib. Manches ter Guardian slecht te spreken is. „Zedelijk Leiderschap door Groot- Brittanje verloren" drukt zij boven het uitvoerig telegram van haar Geneef- schen correspondent, die betoogt dat Groot-Brittanje van wat het in de laatste jaren aan prestige gewonnen iieeft, in wei nige oogenblikken heel wat verloren heeft, nij noemt de rede tactloos cn hekelt haar gebrek aan soepelheid. Groot-Brittanje heelt zich volgens hem nu als de afmaker van een groote en edelmoedige gedachte laten kennen. Chamberlain wil geen verplichte arbi trage (Hierdoor wordt dus het rechts- standpunt verlaten en komt men noodza kelijk terecht op het standpunt van ge weid.) en wil verder een waarborgverdrag niet algemeen, maar slechts voor een vijf Romana keek hem met droeve, treu rige oogen aan. ,Je zult er niets aan kun nen veranderen. Wees maar kalm! Je behoeft je niet te schamen, je kunt jé noofd trots opheffen. Je kunt ook niet de voorzienigheid spelen voor mijnheer von Rhoden. Hij is een man met een ver- standigen, scherpen blik. Indien hij wil zal hijzelf echt van onecht onderschei den. En indien hij niet wil, dan kan ook jij hem niet helpen. Hij zal zijn oigen lot kiezen. Dus, mijn jongen bemoei je er niet mee!" Hans sprong op. „Ach, je weet immers niet hoe goed en edel oom Gerald is. Hoe jammer het voor hem zou zijn!" riep hij uit. Zij streek zuchtend over zijn voor hoofd. „Ik weet het wel Hans." Hij omvatte met zijn beide handen haar hand. „Niet waar, het zou jammer voor bcm zijn. Men moet hem wel goed gezind zijn. Ik houd zoo veel van hem. Jij houdt toch ook veel van hem, is het niet zoo?" Haar lippen trilden. „Ja Hans. Hij is mij zeer sympathiek. Ik acht hem zeer hoog." ,En je wilt hem toch aan Beatrix over leveren?" „Ik lever hem niet over". „Zij omgeeft hem met onoprechtheid en hij gelooft in haar. Hij heeft haar lief" Een scherpe lijdenstrek kwam om den mond van Romana. „Ja hij heeft haar lief. Ik heb het ook opgemerkt. Men moet hem zijn geluk laten zoeken, waar hij het hoopt te vinden zeide zij mat. Hans keek in haar treurige, smarte tal landen invoeren. N.l. voor Engeland, Frankrijk, België, Italië en Duitschland. Feitelijk be teekent dit niets anders dan een waarschuwing aan Duitschland: Denk er om, wanneer je weer eens invalt, dan staat de kern van de entente weer tegen over je. Iets anders kunnen we er niet in zien. Ifet is geen stap op den weg naar den al- g» rneenen wereldvrede. Het wekt weer het beeld van Augustus 1914 op. Dat Chamberlain een dergelijk verdrag onder de auspiciën van den Volkenbond vil stellen, toont een gemis aan besef van het karakter van dien Bond. Een pleister op deze wonde, den vredes engel geslagen, is het tegemoetkomend antwoord aan Duitschland op diens ver zoek om inlichtingen i.z. toetreding tot den Volkenbond. De Raad van den Vol kenbond verklaart de toetreding van Duitschland met vreugde te zullen begroe ten. De raad heeft den Duitschen wensch naar vrijstelling van de sanctieverplich tingen voor onaannemelijk verklaard, waar bij hij vooral in het jicht stelde, dat een vrijstelling van het mededoen aan de eco nomische sancties onvereenigbaar zou zijn met de plichten van een Volkenbondslid. Doch de heele tekst van het antwoord is zoo tegemoetkomend en zoo aanmoedigend dat dit de hoogste verwachtingen van hen, die steeds voor de universaliteit van den Volkenbond en dus voor Duitschland's toetreden tot den Bond gestreden hebben, overtrof. Dit beteekent nu wel een stap in de goede richting en wanneer nu nog de Vol kenbond het beginsel van verplichte arbi trage imperatief aan haar leden zou voor schrijven, was Chamberlain's vijfvoudig verdrag heel niet meer noodig. Wanneer men een universeelen bond heeft, betee kent een bondje in dien bond een acte van ontrouwen. Storm in de Middellandsche zee. Uit Gibraltar wordt gemeld: Er heeft Vrijdag een geweldige storm gewaaid. Een dorp is overstroomd en de schoepvaart is ontwricht. In de haven van Algeciras hebben een schoener en verschillende lichters schip breuk Is er beter weer op komst? Een optimistisch dagblad-correspondent te Epinal meent het te mogen opmaken uit de komst der ooievaars, die dezer dagen bij duizenden in den Elzas zijn terugge keerd terwijl er... een sneeuwstorm woed de. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent lijke oogen. Eensklaps doortrilde hem een gedachte. Had Romana oom Gerald lief? Deed het haar leed, dat hij zijn oogen op Beatrix had gevestigd, en haar over het hoofd had gezien?" Hii streelde zacht haar arm. „Roma na, oom Gerald wil weg." Zij schrok. „Weer op reis?" stiet zij uit. „Neen, hij wil naar het hotel vertrek ken". Zij tastte naar haar hart en zag er uit om medelijden mee te hebben, zoo bleek en rampzalig. Haar oogen staarden voor zich uit. Zoo stond zij een poosje stil en onbeweeglijk. Elans wendde zijn blikken n et van haar af. „Heb je het gehoord Romana?" vroeg Hans zacht. Zij streek over haar voorhoofd. „Ja Hans. Maar maar dat mag niet gebeurenDat moet je niet toelaten Hans Dat zou als een slag in mijn gezic.it zijn. Als een doodelijke beleediging, een smaad Hij moet niet denken, dat ik zoo ellendig gierig ben, dat ik de gastvrij heid naar stuivers bereken. Help mij Hans. Verzoek jij hem, om niet weg ie gaan. Je moet hem de overtuiging geven, dai mijn weigering om champagne te be steden niets te maken heeft met hem. Ik mo^sl zoo standvastig blijven, Hans, an ders brengt je moeder ons allen naar den ondergang. Wat zij denkt en zegt, is ïölj om het even, maar mijnheer von Rhoden mag mij niet voor zulk een jammerlijk' schepsel houden hij niet. Dat ver draag ik niet. Zoolang hij hier blijft moet hij ook in ons huis vertoeven. Verzoek' er hem om! Hij houdt van je, ft'j zei Wjj zetten U dan ook heusch geen had*, als wij U advisee- renLaat U door Uw schoenma ker Econo mie Rubber- hakken zet ten en wei ger beslist elk ander merk 11 SCHOOL EN KERK. Dure acten. In 1924 werden, evenals elk jaar, exa mens afgenomen voor akte B Fransch. Er hadden zich 18 candidaten aange meld waarvan er 4 slaagden. Voor Itali- aansch slaagden de beide candidaten, voor Spaansch de eenige candidaat, die zich aanmeldden. In het geheel slaagden dus 7 personen. En om deze examens af te nemen was een illuster gezelschap van geleerde en hooggeleerde dames en hee- ren noodig ten getale van 13 deskundigen, 't Sc/irift ex. Fransch heeft plaats ge had voor vertaling op 11 Juli, voor het opslel op 10 Dec.; de correctie van de verb.ling op 16 en 17 Juli, die van het opstel op 11 en 12 Dec.; het mond. gramm. ex. van 18 tot en met 24 Juli; het mondeling letterkundig van 13 tot en mei 20 Dec. De eind vergadering werd gehouden op 22 Dec. De data voor de acte Italiaansch waren: voorloopigeverg. 30 Oct.; het schriftelijk ex. op 10 Dec.; de correctie op 19 Dec. des morgens het mondeling examen op 19 Dec. des middags en op 20 Dec. des morgens. De eindvergadering had plaats onmiddel lijk na het laatste examen, terwijl de enkele candidaat voor Spaansch de vol gende heeren in het touw heeft gebracht: Sneyders de Vogel, Leeman, Z wij sen en den voorzitter. De voorloopige vergade ring is gehouden op 30 Oct., het schr. ex. op 10 Dec., de correctie op 12 Dec. des morgens, het mondeling ex. op 12 Dcc. des middags. De eindvergadering had plaats onmiddel lijk na dit examen. Dat zullen dure ac- tetjes geworden zijn. het jou niet weigeren." Hans zat onbeweeglijk, als verschrikt. Zv.o had hij Romana nog niet gezien, zoo opgewonden en buiten zichzelf. Het was hem, alsof hij tot in het dripit van haar zxei kon lezen, en hij nam zich voor, alles wat in zijn vermogen was te loen, om oom Gerald tot blijven te bewegen. Hij greep weer haar handen. „Ja, Ro- ma-.a, ik zal dadelijk naar oom toegaan en niet ophouden het hem te vereken, totdat hij blijft. Zoodoende kan ik toch iels voor je doen. Het eenvoudigste zou wel zijn, dat je mij mijn woord teruggaf. Dan zou ik hem alles kunnen uitleggen. Maar dat wil je niet, en daarom moet liet ook op een andere manier gaan. Hii omhelsde Romana haastig en ver liet snel het vertrek. Toen zij alleen was viel zv op een stoel neer en verborg ïiaar gelaat in de ïiawden. „Hoe hard is het, door hem miskend te worden", steunde zij. Maar toen richtte zij zich weer vast beraden op. „Het komt er toen niet op aan. Hij heeft Beatrix lief en haar trouwen. Ik voel het, dat hij haar lief heeft. t i Zij heeft hem door haar huichelachtig karakter ingepalmd, evenals haar moeder dat mijn vader heeft gedaan. En hij zal aan haar zijde ongelukkig worden, evenals mijn vader het was. Maar ik zal er naast staan met bloedend hart en ge- boden 'handen. Zijn ongeluk zal mij nog veel meer leed dom dan mijn eigen Zoo dacht zij, met smart vervuld. Gerald von Rhoden had zoo juist den brief doorgelezen, dien Beatrix hettf had BINNENLAND, Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Maart in Nederland uitgesproken 93 faillisse menten tegen 98 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot on met 13 Maart 1925 902 faillissementen tegenover 917 over hetzelfde tijdperk van liet vorige jaar. Bloemente7iL onsteliing te Heemstede. Vrijdag is te Heemstede de Intern. Vocrjaarsbloemententoonstelling geopend door minister Ruys. Behalve door dezen werd ook een. rede gehouden door inr. Drcsselhuys als voorz. van den Ned. Tuin boui;raad. Voorts werd een borstbeeld van wijlen J. H. Krelage onthuld. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft Vrijdag met algemeene stemmen verworpen het wets- c>i twerp, waarbij vijf ton werd aange- vaagd voor een ambtswoning voor den mi nister van buitemlandsche zaken. (En daarbij zou nog wel het een en ander ko men voor tafelzilver, servies, linnengoed, enz. aldus de Mem. v. Toelichting.) Met het oog op de bezuiniging was de heeie Kamer hier tegen. In den distributietijd zijn door hel Rijk op advies van den zuiveladviseur Reits- ma, voor groote bedragen melkbussen van meect ongangbare maten aangekocht van een firma waarbij, zooals later bleek, de beer Reitsma financieel geïnteresseerd was. De commissie voor de staatsuitgaven concludeerde, dat al mocht een strafver volging geen succes hebben, de handelin gen in hooge mate afkeuring verdienden. De Kamer heeft zich algemeen met deze conclusie vereenigd. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Staten van Zeeland. In de Zaterdagmorgen te Middelburg gehouden zitting van het Centraal stem- bur< au voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Zeeland werd in de plaats van den heer G. F. Lindeijer, die bedankt heeft wegens zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer, als lid gekozen verkaard de heer A. C. de Baare (S.D. AP.) te Vlissingen. Krabbendijke. Te 's Gravenhage slaag de voor het voorloopig machinisten-exa men de heer A. Tilroe, alhier. Kapelle. Benoemd als inspecteur bij de V.O.V. bij den Raad van Arbeid te Goes dhr. W. Bogaards, alhier. gebracht. Peinzend zat hij er over gebo gen, daarna nam hij uit zijn schrijftafel een portefeuille, dezelfde, die Calutta Bay in Berlijn had moeten inpakken. Hij nam de beide portretten er weer uit en bekeek lang de jonge vrouw en het kind. „Dat wordt een moeilijke weg voor mij naar de kleine vrouw, maar liet moet gebeuren," zeide hij bij zichzelf. Daarna deed hij de portretten weer in de portefeuille en legde ze neer m het vak van de schrijftafel. Den brief dien hij gekregen had, legde hij er naast. Juist toen hij het vak weer gesloten had, kwam Hans bij hem binnen." „Stoor ik u, oom Gerald?" Deze schudde het hoofd en onwillekeu rig keek hij naar den ring aan zijn vin ger. Alsof hij er weer de proef mee wilde nemen. En zie, de steen bleef hel- d.pr en klaar „Neen, Hans. Je stoort mij niet. Neem pkats." Hans ging zitten en keek zwijgend voor zich uit. Gerald keek hem onderzoekend aan. „Nu, mijn jongen? Je ziet er heel be drukt en verdrietig uit. Wat scheelt je?" Elans zuchtte. „Ik heb alle reden om bedrukt te zijn, oom Gerald. En daaraan hebt u voor een gedeelte schuld". .Jk?" „Ja, u." „Maar wat heb ik je dan gedaan?' Hans haalde diep adem en keek hem verwijtend aan. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1