N°. 31. Woensdag II Maart 1925. 112® Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT e\ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIE N. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die z.'ch van heden af op ons biad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. DIERENBESCHERMING. I. Wij zijn er van overtuigd ,dat de be volking van Noord- en Zuid-Beveland voor het overgroote deel bestaat uit d e ren vrienden. Daarom juist worden we zoo opge schrikt, wanneer zich een geval voordoet als de mishandeling te Wiolfaartsdijk, iets wal gelukkig tot de uitzonderingen be hoort. Immers, in 't algemeen houden de boe ren van hun beesten, in 't bijzonder van hun koeien en hun paarden en s'.ellen zij er een levendag belang in. Zeker, dóe belangstelling gaat ook uit naar het materiëele voordeel dat een beest hen brengt, maar toch ook is er trots, wanneer een paard of koe er gezond, er goed onderhouden uitziet. Deze belangstelling in de dieren is ongetwijfeld de laatste jaren aangewak kerd, doordat meerdere kennis aangaande onze viervoeters en niet te vergeten het pluimvee, in populairen vorm on der de boeren verbreid is en wordt. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord en we mogen dit ook wel omkeeren en zeggen dat meerdere bekend heid met de levenswijze, de sympathie voor het dier doet toenemen. Een grappenmaker heeft eens beweerd, dat de boer (natuurlijk in Holland) lie ver z'n geld naar den veearts brengt, dan naar den dokter en dat hij zich meer bezorgd maakt over z'n koe, dan over zijn vrouw. Dit lijkt ons wat overdreven. En zeer zeker voor de Bevelanden. Het blozend gelaat, de stralende oogen der boerinnen op onze Dinsdagmarkt in Goes, demon- streeren afdoende, dat zij in geen enkel opzicht worden verwaarloosd. Maar het bovenstaand gezegde wijst toch ook op de belangstelling van den boer in 't algemeen voor het dier. Bij ons zijn daarvoor nog meerdere kon teekenen. Let b.v. eens op het gezond en weldoorvoed voorkomen der boeren paarden, op hun glanzend dek. Ejn, wij hebben er den laatsten tijd eens op ge let, er zijn heel wat wagens, waarop geen zweep is te bekennen. Toch meenen we dat er op enkele punten door de dierenbescherming nog wel wat kan worden gedaan. En wanneer we een poging aanwenden om daarin ver betering te brengen, meenen we te kun nen rekenen op alle dierenvrienden dezer streek. i Het betreft hier niet zoozeer dieren mishandeling (bewust), als wel het zon der noodzaak vüroorzaken van pijn voor het dier, wat voor het slachtoffer vrij wel op 't zelfde neerkomt. Vaak ge 26 L. van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Hans slikte zenuwachtig. Die onman nelijke zwakte zou hem bijna weer over vallen. Hij liep naar het raam en be proefde zich te herstellen. Maar mevrouw Bylla verzette zich ook. Zij had bemerkt, dat tusschen Beatrix en Gerald een ver houding begon te ontstaan, zooals zij die had gewenscht, en zij wilde tot geen prijs, dat door plaatselijke verwijdering een ver koeling zou ontstaan. „Daar mag je niet aan denken, Gerald. Doe toch of je niets gemerkt hebt van het ontzaglijk gemis aan tact mijner stief dochter. Gij zijt onze gast, en niet die van haar. Het feest dat ik ter eere van jou wil geven zal plaats hebben. Beatrix heeft er zich zoo op verheugd;, en ik ben het haar schuldig nu en dan een feest je te geven. Zulk een jong meisje moeit in de wereld komen. Indien mijn stief dochter geen champagne toestaat voor haar gasten, dan zal iik het bekosftr'tgiwi van mijn zeer krap toegemeten kleedgeld. Dat zal Romana mij niet verhinderen." Gerald keek haar verlegen aan. „Sta mij dan tenminste toe, lieve Bylla, dat ik je een som ter beschikking stel, waar schiedt het door onoplettendheid, vaak ook door sleur. Beginnen wij met de trekhonden. Komt het nog niet voor, dat een kleine hrnd is gespannen onder een grooten wa gen; dat de last te zwaar is of onoor deelkundig verdeeld? Zoodat het dier er ongemak van heeft en pijn? Men bekijke eens een trekhond, wanneer hij van onder den wagen komt. In veel gevallen is het dier vergroeid, staat het scheef op de pooien, steken de schouderbladen uit. En is bij de honden (of paarden) het tuig steeds geheel in orde? Schaaft het nergens? Zien we aan de flanken en op den rug van een trekdier nooit kale, soms open plekken? En bij het veevervoer, komen daar noo"' verkeerde dingen voor? Wordt een varken nooit aan den staart in den wagen getild? En een koe de niet vooruit wil, zien we nooit dat iemand het dier aan den staart draait, alsof deze een auto zwengel ware We willen geenszins overdrijven. De viervoeters zijn vaak onwillig, willen vaak acht: ruit inplaats van vooruit. En dan zullen ze een zetje moeten hebben of een lichten tik. Maar geen geransel of ge niepige pijniging! In een volgend artikel zullen we aan geven op welke wijze een en ander mis schien zou kunnen worden tegengegaan en willen we ook nog even het een en ander zeggen over 'het afmaken van dieren. BUITENLAND. Herriot en Chamberlain. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, heef, op zijn reis naar Ge- nève, waar de Volkenbondsraad bijeen komt, te Parijs een onderhoud gehad met den Franschen premier Herriot. Natuurlijk is daarbij gesproken over het onderwerp, dat zoowel Frankrijk als Engeland momenteel na aan het hart ligt, over het veiligheidsverdrag. Aanvankelijk wa9 Chamberlain voor een verdrag tus schen Engeland, Frankrijk, België en Ita lië. Een Duitsch voorstel heeft daarna opname van Duitschland bepleit, mits de nieuwe Duitsch-Poolsche grens gewijzigd zou kunnen worden, hetzij door arbitrage, hetzii door minnelijke schikking. Engeland vond het best. Maar Frankrijk, dat reeds defensieve verdragen heeft met Polen en Tsjecho- Slowakije, wilde ook deze bede landen in het verband betrekken. Echter zal er dan natuurlijk niets kunnen komen van een eventueele wijziging der Duitsche Oostelijke grenzen, daar Polen hier fel tegen is. Tenzij Frankrijk zijn bondgenoot nog tot een redelijke medewerking zou kunnen overhalen. De kwestie van het veiligheidsverdrag begint een beetje te lijken op het spelletje: de boom wordt hoe langer hoe dikker. Eerst vier, dan vijf, dan zeven deelne mers. Zou men nu langzamerhand den boom maar niet zoo dik maken, dat deze geheel Europa omvat? En nog beter de geheele wereld! mede je de meerdere uitgaven kunt be strijden, die door mijn verblijf bier ont staan. Als broer van den vader van je kinderen, mag ik je zoo n aanbod wiel doen. Sta mij toe, dat ik een chèque voor je schrijf." Mevrouw Bylla zuchtte diep. „Och, beste Gerald, je bent altijd als een trouwe broer voor mij geweest, en stellig wil ik je niet kwetsen door je aan bod af te slaan. Je weet niet hoe pijnlijk het mij is", zeide zij. Maar zij keek toch scherp en onder zoekend naar zijn chèqueboek, om te zien, welke som hij voor haar bestemde. Voor Gerald was dit alles nog veel pijnlijker. Hij schreef de chèque vlug en reikte ze haar over. „Het spreekt toch van zelf, dat ik je help, Bylla," zeide hij. Hij wist, dat hij voor niets ter wereld langer zou zijn ge bleven, indien hij niet op deze wijze in de kosten van zijn verblijf daar had mo gen bijdragen. Mevrouw Bylla nam' de chèque, die haar een mooie ronde som verzekerde, in ontvangst. Hans had zich weer haastig omgewend. Hij keek zijn moeder strak aan toen zij het papier in ontvangst nam. Het bloed steeg hem plotseling naar het voorhoofd, het was een blos van schaam te, omdat zijn moeder het geld van oom Gerald aannam. i Eensklaps verliet hij de kamer, alsof hij vreesde hier te zullen stikken. Gerald keek hem na. Hij voelde, dat Hans van iets vervuld was dat hem hinderde, dat hij het niet eens was met zijn moeder en De zomertijd in Engeland. Maandag werd in het Lagerhuis de belangwekkende mededeeling gedaan, dat de regeering had besloten, het wetsont werp, op initiatief van een lid ingediend, tot het permanent verklaren van den zo mertijd, over te nemen, mits die wet in tweede lezing bij een vrije stemoi.ng werd aangenomen. De wet voert den zomertijd in van be gin April tot eind October. Vrijdag wordt zij in tweede lezing be handeld en het besluit van de regeering beteekent, dat zij waarschijnlijk zal wor den aangenomen. De burger-oorlog in China. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Tsji Hsi Joean, die in September als militair gouverneur van Kiangsoe is moeten af treden, uit Nanking naar Sjanghai is ge vlucht. Zijn lijfgarde, die onbetaald ach terbleef, is te Nanking aan het plunderen geslagen en heeft een groot aantal zijde- fabrieken uitgeplunderd en in brand ge stoken. De schade wordt op een half millioen dollar geschat. Een afdeeling Amerikaansche matrozen is geland ter be scherming van de vreemdelingen. Spoorweg-ongeluk. Bij het station Chitila is een sneltrein in botsing gekomen met een anderen trein, waarbij verscheidene wagens vernietigd zijn. Tot dusver zijn er tien dooden en acht-en-twintig gekwetsten gevonden.' STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Vrijdag de be- grooting van Arbeid aangenomen. TWEEDE KAMER. Vrijdag heeft de Tweede Kamer de wijziging van het regeeringsregJement voor Ned.-Indië met 5019 stemmen aange nomen. Tegen stemden de soc. en vrijzi democraten en mej. v. Dorp. Volgens dit ontwerp zal een Wetgevende Raad in Indië worden ingevoerd, die tegenover den bestaanden Volksraad hetzelfde ka rakter zal dragen als Ged. Staten tegen over Prov. Staten. i Voortgegaan werd met het ontwerp i.z. de coöperatieve vereenigingen. Een groot deel van de discussies was gewijd aan de kwestie de aansprakelijk heid der leden. Het resultaat der bespre kingen is geweest dat in den naam der coöperaties zal worden aangevuld in hoe ver de leden kunnen worden aangespro ken voor de daden der vereemiging, n.l. door toevoeging achter den naam van de letters: W. A., wettelijke aansprakelijk heid; G. W. A., gewijzigde aansprakelijk heid' en U. A., uitgesloten aansprakelijk heid. Bij een verdere regeling der aanspra kelijkheid bleef de Kamer steken. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maai wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. zuster. En hij zelf? De scène van zooeven had hem toch te denken gegeven. Eerst had hij het ge voel gehad, dat het optreden van Ro mana het gevolg was geweest van klein zielige spaarzaamheid. Maar toen hij hoorde, dat in twee jaren in dit huishou den voor tweeduizend mark champagne was gebruikt, schrok hij. Dat was een heel behoorlijke som. Daarin had Bylla haar zucht tot verkwisten te zeer botge vierd, en misschien zag Romana de nood zakelijkheid ervan in om krachtig paal en perk te stellen aan deze verkwisting. Misschien had Heinrich Nordegg om deze reden zijn dochter in zekeren zin tot voog des aangesteld over zijn verkwistende vrouw. In elk geval was hem het optreden van Romana niet onaangenaam geweest, of schoon hij aan haar nu eens bleek wor den en dan weer een kleur krijgen had gemerkt hoe pijnlijk haar het gesprek was geweest, was zij met rustige beslistheid op haar stuk blijven staan. Hij wist niet of Heinrich Nordegg een groot vermogen had nagelaten en in hoe verre Romana in staat was om haar stief moeder geld ter beschikking te stellen. De inrichting van het huis was voor naam. Het ontbrak aan niets. Er was naar zijn meening geen spoor van gierig heid. De kwestie met de champagne was volstrekt niet in het nadeel van Romana, want als zij niet over onuitputtelijke m d- delen beschikte, was het zeer verstandig, dat zij zulke hooge wijnrekeningen niet LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Landarbeiders wet. Het Koninklijk Nederlandsch Land bouw Comité heeft een adres betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de landarbeiderswet aan den minister van bi'menlandsche zaken en landbouw gezon den, waaraan wij het volgende ontleenen: Adr. is van oordeel, dat het stellen voor het geheele land van eenzelfde minimum bedrag, waarover de landarbeider moet beschikken onjuist is en in strijd zou zijn met den geest van de Landarbeiderswet. Adr. acht het daarom aan te bevelen, in dien aan den betrokken minister de be voegdheid wordt verleend om op advies van Gedepu'.eerde Staten voor de ver schillende gemeenten het bedrag, dat de landarbeider moet bezitten, te kunnen vast stellen, zich daarbij houdende aan een in de wet vastgelegd minimum-bedrag van f 400 en een maximum-bedrag van f 800. Wat betreft de voorgestelde wijziging orn de rente en de annuïteit jaarlijks door den minister van jinnenlandsche zaken en landbouw en van financiën te doen bepa len, wenscht adr. op te merken, dat daar door voor de betrokken vereenigingen en voor de gemeenten een onzekere toestand zal worden geschapen, die het voor deze lichamen niet gemakkelijk maakt him be rekeningen en hun werkplannen met de noodige vastheid op te stellen. Daarenboven acht adr. het met redelijjk een landarbeider en een vereeniging of stichting overeenkomstig de landarbeiders wet te belasten met een langdurige annu iteit, die op den huidigen hoogen rente stand steunt, temeer omdat de rentestand dalende is. en nog meer zal dalen. Een ongewijzigd opnemen van de voor gestelde wijzigingen in de Landarbeiders- wel zal naar de meening van adressant ten gevolge hebben, dat aan de werking der wet in zeer vele streken in ernstige mate tekort wordt gedaan. PROVINCIE-NIEUWS. Kapelle. Maandagmiddag werd door de voorz. van de Werklieden vereeniging dhr. M. Willeboer, namens 285 meerder jarige ingezetenen (meest gezinshoofden) allen van Kapelle een request den Raad aangeboden, waarin werd verzocht omi het bestaande kerkhof te Kapelle uit te breiden of een nieuw aan te doen leggeh in de onmiddellijke omgeving van het dorp Kapelle. Rilland-Bath. Maandagmorgen verga derde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Na opening deelt de voorz. mede, d»t de rekening over 1923 door Ged. Staten is goedgekeurd. Het bestuur van den Rei- gersbergschen polder is tevens door Ged. Staten aangeschreven om de bijdrage aan de gemeente over 1922 en 1923 alsnog uit te betalen en voorts jaarlijks voor geregelde uitkeering zorg te dragen. Door B. en W. wordt mededeeling gedaan van een schrijven van Ged. Staten, waarbij dezen berichten, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geen termen aanwezig acht om vernietiging van het besluit tot vaststelling van de school geldkohieren voor den dienst 1924'25 te bevorderen. Deze benevens enkele an dere stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naa'r aanleiding van het in gekomen verslag der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs worden eenige opmerkingen gemaakt. Daar geen schoolbezoek is afgelegd en het verwer ven wat deze gegevens betreft enkel be rust op schriftelijk rapport van de Hoof den der verschillende scholen, is de Raad van oordeel dat zoo de Commissie niet de gewenschte beteekenis heeft. Het is een zeer menschelijk verschijnsel om eigen arbeid zoo goed mogelijk te zien. Daarom is een onafhankelijk rapport der commis sie, na zelfstandig onderzoek, gewenscht. Omtrent den termijn van het landbouwv er- lof is door B. en W. ook het vorige jaar uitvoerig gesproken, doch mee kwam tot de slotsom dat de voordeelen eener wijziging van de thans bestaande regeling niet genoeg tegen de nadeden opwogen. Dhr. Bruijnzeel acht het ook beter, de bestaande regeling te handhaven. Dhr. Van de Sande erkent de moeilijkheid om een termijn te bepalen, die onder all el omstandigheden voldoet. Dilir. Van Bo ven vraagt eenige inlichtingen omtrent de samenstelling der commissie en stelt de vraag, of deze nooit samenkomt of de scholen bezoekt. De voorz. zet een en an der uiteen en merkt op, dat de scholen vorige jaren weieens zijn bezocht. Beslo ten wordt een en ander ter kennis van de Commissie te brengen. Aan dhr. J. Slab- bekoom te Nis-se en M. Tolhoek wordt grond verkocht aan het nieuwe bouwter rein. In verband met de vermeerdering van het aantal kiezers wordt de gemeente bij verordening verdeeld in twee stemdis- tricten. Daarna gaat de Raad in Co mité. Na heropening der openbare ver gadering wordt aan P. Zonnevijlle voor een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. Daarna sluiting. Ierseke. In de gemeenteraadsvergade ring van Maandagavond was alleen de heer Mol wegens ongesteldheid afwezig. Het eenige punt op de agenda: regeling jaarwedde gemeenteopzichter, werd met 6 voor en 4 tegen op f 500 vastgesteld. (De vorige vergadering staakten over dit en andere voorstellen 3 maal de stemmen.) Ingekomen was een verzoek van dhr. J. Ossewaarde om eenige interpellaties te houden en voorstellen in te dienen. Dhr. Ph. Bom was er niet tegen, indien het nieuwe zaken waren tenminste. Weth. Bom was van meening, dat een lid altoos het recht daartoe heeft. Ook dhr. De Koeijer was er niet tegen, indien het geen oud nieuws was tenminste. De heer Ossewaarde vraagt nuvolgens welk artikel van het reglement had de vo rige vergadering (na het staken der stem men) het recht om direct over e® ander voorstel te stemmen? De voorz. zal dit een volgende maal behandelen. wilde betalen. De beide dames waren enkele oogen- blikken weggeroepen. Gerald ging intus- Bc'hen naar de aangrenzende salon en nam plaats in een fauteuil. In gepeins ver diept keek hij naar zijn handen die op de armleuning rustten. De ring van Ca- lutta boeide zijn oog. Helder en klaar straalde de ring hem tegen. Hij had de wonderkracht er van nog niet op de proef gesteld. Met opzet had hij het vermeden in het bijzijn van andere menschen er naar te kijken. Het was alsof een zekere bedeesdheid hem tegenhield den ring op de proef te stellen. Sedert deze zich zoo glad en vast om zijn slanken vinger had gelegd, vond hij hem toch wel een zeer bijzonderen ring. Nu kwam Beatrix de kamer weer bin nen en vlijde zich tegenover hem in een stoel. „Ben je zoo in gedachten verdiept? vroeg zij op haar vleiende manier. Gerald wilde juist het hoofd opheffen en haar antwoorden; daar zag hij opeens, dat de helderheid van den steen begon te vertroebelen, alsof er zich een sluier over verspreidde. Hij kon er zijn oogen niet van afwenden. „Misschien dacht ik aan jou, Beatrix", antwoordde hij langzaam, terwijl hij on beweeglijk bleef zitten. Aan mij Dacht je werkelijk aan mij vroeg zij zacht, en boog zich naar voren om te trachten hem recht in de oogen te zien. Maar hij keek onafgewend naar den steen, waarvan het helder blauw nu een melkachtige, troebele tint had aangeno men. „Ja, Beatrix, ik dacht aan je. Ik moest nadenken over hetgeen je mij vei teld hebt, wat je al die jaren met mijn portret hebt gesproken en over de gedachten en ge voelens, die je daarbij hadt. Jaren aan een heb je mijn portret op je schrijf tafel voor je gehad, is het niet zoo?" Ze schoof haar stoel naderbij, stak haar hand door zijn arm en vlijde zich tegen hem aan. „Ja Gerald jaren aaneen. Je oogen hebben al mijn handelingen gezien, en het is mij steeds geweest, alsof er een bizon- dere betoovering van je oogen uitging op mij zelf." „Een bizondere betoovering", her haalde Gerald verstrooid en keek als on der een ban naar den ring; steeds doffer werd de steen. Gerald meende zijn oogen niet te kunnen gelooven. Eindelijk wendde hij er den blik met geweld af en keek Beatrix recht aan. „Het was immers hier in huis het eeni ge portret van mij?" Zij knikte en keek hem met teedere, stralende oogen aan. „Ja, Gerald, het eenige, en ik was gelukkig en trotsdh, dat het mij toebehoorde. Ik zou het ook voor geen schatten ter wereld hebben prijsgegeven." Hij glimlachte ietwat vreemd. „Nu, nu dat zeg je gemakkelijk!" Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1