CR ging/ FEUILLETON Wien de schoen past trekke hem aan N°. 30 Maandag 9 Maart 1923. 112° Jaargang. ABONNEMENT Prijs per kwartaaL in Góes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave NAaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleeuwens Ross' Drakkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE NATIONALE UNIE. De jongste politieke partij, de Natio nale Unie, 'heeft dezer dagen een poli tiek advies in het licht gegeven, blijkens hetwelk de bedoeling dezer partij is: de vrijheidsgedachte (het liberalisme) en de historische gedachte (het Christendom) te combineeren. De bestaande antithese, de scheiding naar den godsdienst, die door ons politieke leven loopt, bevredigt de aanhangers der Nationale Unie niet. Ook wij hebben voor deze scheidings lijn die in vele gevallen een vrij wille keurige is nooit veel gevoeld. De po litieke strijd beweegt zich, speciaal ge durende de laatste jaren, vrijwel uitslui tend op zakelijk, op economisch terrein en niet op dat van den godsdienst. De bestaande antithese is verouderd. Dit ziet ook in ds. v. d. Voort van Zijp, het a. r. Kamerlid, dat het politiek ad vies der Nat. Unie onderteekende. Deze heeft aan de a, r. kiesvereeniging te Tjietjerksteradeel de redenen hiervan uiteen gezet. Hij zegt daarin, dat 17 jaar geleden bij zijn aanvaarden van een Kamerzetel, de geestelijke antithese in het politieke leven tot uiting is gekomen, doordat de toenmalige liberale partij in strijd met zijn eigen beginselen, zich in den school strijd vergrepen heeft aan het geestelijke leven van ons volk. Het valt niet te ontkennen dat sedert de onderwijspacificatie deze politieke an tithese zeer veel van haar scherpte heeft ingeboe'. In breede kringen van ons volk wordt thans uitgezien naar verzoening, naar samenwerking. De in zonderlinge tegenstrijdigheid daarvan staande steeds scherpere ver houding in den antithesischen partijstrijd in de Kamer, heeft in kringen, die naar verzoening haken, moeheid, moedeloos heid de overhand doen krijgen. Daarom heeft hij mede door zijn on- derteekening bekrachtigd het resultaat van het onderzoek ingesteld door een aantal vooraanstaande mannen van rechts en van links die opzettelijk onderzocht hebben in hoever samenwerking noodig en mogelijk is. Hij meent die onderteekening te hebben kunnen geven met behoud van zijn amti-revolutionnaire beginselen. Tot zoover ds. v. d. Voort van Zijp. Blijkens het slot heeft de Nat. Unie zich tot verschillende partijen gewend om samenwerking. Blijkens haar beginselverklaring richt zij zich niet tot de Vrijz. Democraten en Soc. Democraten (de Hat. Unie is tegen schijn-democratie en eenzijdige nationale ontwapening) evenmin tot de Katholie ken (de Nat. Unie is tegenstandster van het z.g. clericalisme, dat zij omschrijft als het beginsel dat een overheid het recht zou hebben het geestelijk leven (gods dienstig, zedelijk, etc.) der individuen, desnoods door geweld te leiden en te be sturen. Blijkbaar beoogt de N. U. te zijn een breede middenpartij. Er zou alle reden zijn dit streven van de N. U. toe te juichen. Er is echter één „maar". Wij zeiden reeds dat de N. U. een uit- noodiging gericht had tot verschillende MoedersAls uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Doos 30 ct. partijen. Maar zij behoudt zich voor om, indien aan de uitnoodiging niet wordt voldaan, „te handelen naar noodzaak en overtui- Dit zal vermoedelijk wel hierop neer komen dat de N. U. als zelfstandige partij zal deelnemen aan de a.s. verkie zingen. Dit zouden we funest achten. En de N. U. zou daardoor haar eigen woorden verloochenen „dat verdere par tij versnippering zooveel mogelijk dient te worden vermeden". Let echter wel: „zoo veel mogelijk". Het tijdstip van oprichting der N. U. achten we niet juist gekozen. Dit had moeten zijn vlak na een verkiezing, maar niet eenige maanden er voor. De tijd is nu veel te kort om het beoogde compro mis behoorlijk uit te bouwen. Om den te genstand te kunnen overwinnen, die men speciaal van de rechterzijde ondervin den zal. Want gaan we eens na hoe de uit noodiging der N. U. is opgevat in a. r. en christ. hist, kringen. i De A. R. Kiesvereeniging heeft naar aanleiding van den brief van het Kamer lid C. v. d. Voort van Zijp aan den voor zitter van de Antirev. Kiesvereeniging te Tietjerksteradeel de wenschelijkheid uitgesproken, dat de heer C. v. d. Voort van Zijp zijn Kamerzetel beschikbaar zal stellen aan de antirev. partij. En de „Standaard" schrijft smalend: „Ons oog wordt getroffen door na men, die een Chnstelijk-Historischen -klank hebben. En het allermeest door den naam van een Antirevolutionair Kamer lid, thans nog als zoodanig in functie, den heer Van der Voort van Zijp. Wat beteekent deze nieuwe figuur? Men ziet, om een ander beeld te gebrui ken, in onze dagen aan het politieke firmament allerlei verrassingen. Te mid den van de vaste sterren verschijnt af en toe plotseling een komeet." De gespatieerde woorden zijn tamelijk venijnig. De christ. hist. Nederlander conclu deert: „Indien de onderteekenaars werkelijk hopen op een volgen van hunne lokstem door de leden der bestaande politieke partijen, dan blijkt hunne politieke kennis zóó gering, dat hun „Staatkundig advies weinig effect zal kunnen hebben. Ver wachten zij eigenlijk deze toenadering niet, dan zou hun „Staatkundig Advies de oprechtheid althans den ernst mis sen, die het Nederlandsche volk mag eischen van hen, die zich als leiders in zijn staatkundig leven, aanmelden". De N. U. heeft blijkbaar nog een zwaar werk voor den boeg en moet zich niet overhaasten. Laten de heeren nu niet uit baloorig- heid als nieuwe partij in het verkiezings- strijdperk treden. Want daardoor zou tegen de klaar blijkelijke bedoeling in het meest ge dupeerd zijnde liberale partij, d. w. z. de Vrijheidsbond. n WAT HEB IK JE GEDAAN van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesseünkvan Rossum. Mevrouw Bylla keek verontwaardigd in de kalme oogen van het meisje. „Dat is toch ergerlijk. Hoe ver zul je je schraperige spaarzaamheid nog uitstrek ken. Je zult tenslotte nog beletten, dat men zich voldoende voedt zei ze scherp. Het bloed steeg Romana in het gelaat. Zij sloeg de oogen neer, omdat ze bang was den blik van Gerald von Rhoden te ontmoeten. Ze wist immers, dat men haar tegenover hem als schraperig en gierig had afgeschilderd en na deze scène moest hij er wel aan gelooven. Een groote smart vervulde haar, dat hij haar verkeerd moest beoordeelen. Hoeveel gemakkelijker zou het voor haar zijn geweest om den wensch van haar stiefmoeder eenvoudig in te wil ligen. Maar dan zou ze ontrouw moeten worden aan haar voornemens. En dat wilde zij niet. Zij moest standvastig blijven, en niet afwijken van haar plannen. Met beklemde stem zeide zij zacht: „Daarvoor zult u nooit bang behoe ven te zijn. Mama. Indien u acht hadt gegeven op mijn verzoek, en wat zuinig met den wijn waart geweest, zou er nog voorraad zijn. Mevrouw Bylla haalde minachtend de schouders op. „Het is ongehoord, zooals je de baas over wij speelt. Wil je er misschien een verwijt van maken, dat ik bij mijn ont bijt een glas champagne drink, omdat ik het voor de opwekking van mijn ze nuwen noodig heb? Romana zat onbeweeglijk stil. Haar bleek gelaat trilde slechts van ingehou den opwinding. „Ik wil u geen verwijten maken, en doe het ook niet. Ik zeg al leen, dat mijn middelen het niet toelaten, dat, zooals tot nu toe, de dure wijn verknoeid wordt." Mevrouw Bylla trommelde zenuwachtig met de vingers op de tafel. „Ik heb reeds verschillende voorbeelden van je gierigheid ondervonden. Bij jouw finan- cieele omstandigheden is datgene waarom wij nu twisten, een bagatel. Ik hoop, dat je het niet zoo ver zult drijven, dat je mij belet om mijn gasten behoorlijk te ont vangen Romana keek op. Zij zag met een ge martelde uitdrukking in de oogen Gerald von Rhoden aan. Zij meende in zijn oogen minachting en afkeuring te lezen. Haar hart kromp ineen, maar zij bleef stand vastig. „Sedert den dood van mijn vader Terecht zegt het „Vaderland": „Maar wie de antithese wil bestrij den, zal in de eerste plaats in de confes- sioneele vereenigingen binnen moeien dringen, om den vijand op zijn eigen erf te bestrijden". Juist. Laat de N. U. met dit pioniers werk beginnen, zij zal er de eerste vier jaar baar handen aan vol hebben! PROVINCIE-NIEUWS. Ellewoutsdijk. Donderdagavond verga derde de afd. van „Het Groene Kruis" in het gebouw van het Prumerfonds. Een 70-lal, waarvan de helft vrouwen, van de 166 leden waren opgekomen. De afd. staat er goed voor. De rekening van bet „Groene Kruis" sluit met een batig sal do van f322,82, die van de Wijkverple ging met een van f687,60. Het verple- gingsmateriaal is uitstekend in orde. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger werden de heeren Klooster en de Jonge geko zen. Op verzoek van dhr. Rinders be looft de voorzitter met bet bestuur te zullen overwegen of er een cursus' voor eerste hulp bij ongelukken zal gegeven worden. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan neemt de heer dr. Fol- mer het woord en schildert in een gees- stige causerie de kraamkamer en zuige lingen verpleging in vroeger tijd. Aan de hand van lichtbeelden naar schilderijen en houtsneden van oude meesters weet hij de leden tot het eind toe te boeien. Met een hartelijk woord van dank aan dr. Folmer sloot de voorzitter te half elf de vergadering. Kloetinge. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 6 Maart jJ. des namiddags half ijf uur. Afwezig dhr. Lenshoek en we gens ziekte dhr. Sinke. De burgemeester opent de vergadering en heet allen wel kom, in het bijzonder wethouder Trimp-e, die wegens ongesteldheid enkele vergaderin gen niet heeft kunnen bijwonen. De no tulen der vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken w.o. eenige goedkeuringen door Ged. Staten van raadsbesluiten en verslag Commissie van Toezicht Lager Onder wijs, worden voor kennisgeving aangeno men. Verzoekschrift van dhr. J. Felius alhier, waarin deze verzoekt de reductie welke de gemeente van de gemeentelijke gasfabriek te Goes ontvangt te mogen ge nieten voor het door hem te gebruiken industrie-gas. De voorz. zegt dat de ge meente van het aantal kub. M{. gas dat boven een zeker kwantum wordt verbruikt 1 cent per kub. M. wordt terugbetaald. B. en W. stellen voor een halve cent per kub. M. industrie-gas aan dhr. Felius te restitueeren. Dhr. Eversdijk zegt dat de gemeente geen schade zal hebben wan neer 1 cent wordt gerestitueerd, terwijl dhr. Felius erbij gebaat zal zijn. Dhr. Straub zegt gezien de prijs van industrie- gas op dit soort gas niet veel wordt verdiend. Is dat het geval dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het ECONOMl :rf,. 1K2>! Gij hebt geen recht om te mop peren over de hedendaagsche duur te, zoo'ang ge nog geea C. fi. E, S. ECONOMIE SCHOENEN (waarbij onder de lederen binnenzool een onderwerk van prima rubber is aangebracht) draagt en daardoor een zeldzame gelegenheid om enorm te bezuinigen, ongebruikt iaat. Fabr. CR.E. S. ECONOMIE SCHOEN FABRIEKEN, Heveadorp (Geld lichtgas duurder zal kunnen worden. Hij betwijfelt dan ook of het toestaan van dit verzoek wel in het belang der ge meente zal zijn. D(hr. van Liere is van meening dat de industrie zooveel moge lijk bevorderd moet worden en kan zich alzoo met de gedachte van dhr. Evers- dijk vereenigen. Dhr. Trimpe zegt dat hij het standpunt van Eversdijk en van Liere wel een beetje te eenzijdig vindt. Hij vindt het verkeerd om de een te be- voordeelen boven den ander. Immers een andere ingezetene kan ook wel meer lam pen of gaskachels aanschaffen en daar voor ook restitutie vragen. Dhr. Hoog straate is er tegen dat er een bevoordeeld wordt boven den ander wat toch zijn inziens hier het geval is; hij vindt dat de gemeente van dit meerder gasverbruik ook moet profiteeren. Dhr. Eversdijk stelt voor een cent per kub. M. industrie-ga9 te restitueeren aan dhr. Felius; welk voorstel in stemming gebracht, wordt ver worpen met 2 tegen 3 stemmen (voor de heeren Eversdijk en van Liere; tegen de heeren Trimpe, Straub en Hoogstraate). Het voorstel van B. en W. om een halve cent per kub. M. aan dhr. Felius te re stitueeren, wordt aangenomen met 3 te gen 2 stemmen. Verzoek van de heeren K. Helder, J. Reijerse, J. Tolhoek en P. Butler, bewoners en toekomstige be woners van de Willem Zelleweg, waarin deze verzoeken om in de Willem Zelle weg over een afstand van 70 Meter een gasleiding te leggen. De voorz. zegt dat er 4 woningen zeker zullen zijn; gegaran deerd moet worden over die leiding een verbruik van 1400 kub. M. gas per jaar, hetgeen per woning wordt 350 kub. M. per jaar. Dit aantal kub. M. zal wel ver bruikt worden. Ook zijn er plannen om nog 2 woningen er bij te bouwen, zoodat dus 1400 kub. M. per jaar wel verbruikt zal worden. Met algemeene stemmen wordt besloten genoemde gasleiding te doen aanleggen. Verzoek van dhr. Jo hannes van de Vreede alhier, waarin deze vraagt om het pad, loopende over een dus in den tijd van twee jaren is er in ons huis voor ongeveer twee duizend mark champagne gedronken, Mama. Met dien voorraad moesten wij, zooals ik zeide, vijf jaar zijn toegekomen. En dat is nog veel voor mijn budget. Daar u den wijn in twee jaar hebt opgebruikt, zult gij noodgedwongen gedurende drie jaren er van moeten afzien uw gasten op cham pagne te onthalen. Het spijt mij, uwe wenschen niet te kunnen vervullen., maar u weet, als ik neen heb gezegd, dan blijft het neen. Mevrouw Bylla barstte woedend los. „Maar dat is meer dan erg. Denk je in den geest van je vader te handelen, als je zoo gierig bent, om voor je zelf maar zoo veel geld als maar mogelijk is bij elkaar te schrapen? Mij bloot te stellen aan zulke ontberingen is ongehoord. Voor mij is een glas champagne bij het ontbijt en het middagmaal een geneesmiddel, een dringende behoefte. En ik moet mij de oogen uit het hoofd schamen tegenover mijn gasten als ik hun geen champagne kan voorzetten." i Romana legde haar mes en vork neer. Haar handen beefden. Zij was heel bleek. Langzaam stond zij op. „Misschien ziet u dan in het geheel af van het geven van groote feesten, die toch al wat heel zwaar voor mijn budget zijn. Ik kan en wil geen grootere som voor het huishouden geven, dan ik heb vastgesteld, anders zou ik hier onge aan hem in pacht zijnde weide van de> Heernisseweg tot het vervolg van het Vogelenzangsche pad op te heffen of zoo daartoe de Raad niet kon besluiten dit pad te verleggen naar de Westzijde van de weide. De voorz. zegt dat dit pad voorkomt op de legger dezer gemeen te, zoodat dit zoo maar niet direct opge heven kan worden. Hij zelf voelt niet veel voor het blijven bestaan van dit pad. Dhr. Eversdijk zegt dat verlegging moei lijk is uit te voeren, daar de Westkant van het perceel zeer afhelt. Dhr. Trimpe is tegen opheffen en tegen verleggen. Hij zegt dat van genoemd pad in den zomer door wandelaars veel gebruik wordt ge maakt en dat de uitgaven aan dit voetpad zeer gering zijn. Dhr. Hoogstraate zegt dat hij zich met de opheffing van ge noemd pad zeer goed kan vereenigen. Ziet men de baldadigheid van de jeugd daar in de buurt dan kan men zeer goed begrijpen dat van de Vreede dit verzoek doet. Dhr. Straub zegt dat wanneer er bezwaren zijn deze toch nog altijd inge bracht kunnen worden. Dhr. Lenshoek komt ter vergadering, en wordt over dit punt ingelicht. Hij vindt verleggen goed, doch is tegen opheffing. Dhr. Eversdijk stelt voor het pad op te heffen, welk voorstel wordt verworpen met 2 tegen 4 stemmen (voor de heeren Eversdijk en Straubtegen Hoogstraate, van Liere, Lenshoek en Trimpe). Dhr. Hoogstraate is voor verlegging, de andere heeren niet. Schrijven van dhr. H. M. Harinck al hier, waarin deze vermindering verzoekt van zijn aanslag in het schoolgeld, daar zijn aanslag in de Rijksinkomstenbelasting ook verminderd is. Met algemeene stem men wordt besloten deze aanslag te ver minderen en het te veel betaalde terug te betalen. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzeres in nuttige hand werken. De voorz. zegt dat in de vorige vergadering gevraagd is (of de volontairs op de school geen handwerk-onderwijs kunnen geven. Hierover zijn inlichtingen ingewonnen bij den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Goes en deze is van meening dat zulks niet kan; ook zullen de volontairs niet geregeld les kunnen geven. Daar de Raad zich in de vorige vergadering voor hulp heeft uitgespro ken heeft hij getracht iemand te vinden die bereid is eenige uren handwerk-onder wijs te geven. Hij is er in geslaagd en heeft Mej. van der Linde te Goes bereid bevonden om handwerkonderwijs te geven a f 1,25 per werkelijk gegeven lesuur. Dhr. Hoogstraate zegt dat dezelfde per soon op Nisse ook handwerk-onderwijs geeft en vraagt of het daardoor mogelijk is een goede regeling te treffen. De voorz. antwoordt hierop dat Mej. van de Linde een dag in de week n.l. Woensdags naar Nisse gaat, zoodat dus een goede rege ling kan worden getroffen. Wordt ze ech ter benoemd, dan dient het leerplan ge wijzigd te worden, hetwelk de Inspecteur zoo spoedig mogelijk in overleg met het Hoofd der school zal tot stand brengen. Dhr. Trimpe vraagt of er onder de inge zetenen van Kloetinge geen zijn die hand werk-onderwijs kunnen - geven en in het bezit zijn van de akte K.; de voorz. antwoordt hierop dat voor zoover hem er in deze gemeente geen zijn. zonde, onhoudbare toestanden binnenha len. U moet er u bij neerleggen. Ik kan <u niet helpen. Ik maak u zeer mijn ver ontschuldiging mijnheer von Rhoden, dat u als gast van ons huis zulke gesprekken hebt moeten bijwonen. Daar Mama ter uwer eere een fees-t wilde geven, moet deze woordenwisseling u pijnlijk zijn ge weest. En ik vrees, dat u een nog slechr teren dunk van mijn gastvrijheid zult heb ben dan te voren. Maar,- gelooft u mij, het is verre van mijl, al is de schijn te gen mij', om ook maar eenigszins in gast vrijheid te kort te willen schieten." Na deze woorden boog Romana, en nog voordat iemand iets kon antwoor den, had zij de kamer verlaten. Een pijnlijke stilte volgde op de woor den van Romana. Gerald wist niet hoe hij zich eigenlijk moest houden. Hij keek besluiteloos naar de deur waarachter Ro mana verdwenen was. Mevrouw Bylla kon in het eerst van toorn en verontwaardiging geen woorden vinden. Beatrix sprong driftig op. „Welk een grenzelooze onbeschaamdheid. Zoo n onbegrijpelijk gemis aan tact. Begrijp je het nu, Gerald, wat wij hier te verdragen, hebben onder de heerschappij van Ro mana? Zij telt de beten, die wij gebrui ken en zou onze gasten het liefst water in plaats van wijn voorzetten riep zij buiten zich zelf van woede. Nu kreeg mevrouw Bylla haar spraak ook weer terug. „O, dit lage, kleinzielige schepsel, wat zeg je nu van dit alles, Gerald?" Deze keek haar zeer onthutst aan. Zijn eigen gevoelens waren gekwetst. Het was hem onuitsprekelijk pijnlijk een meening te moeten uiten. Hij wist niet eens welke partij hij in deze kwestie moest kiezen, indien er al sprake was van zich voor de een of de ander te verkliaren. „Ik verzoek je, Bylla mij het antwoord op deze vraag te sparen. Maar als ik een verzoek mag doen ,z\e er dan liever van af ter eere van mij een feest te ge ven. Het is mij buitengewoon onaange naam juffrouw Nordegg op kosten te jagen. Ik geloof, dat het 't best is, dat ik in het hotel mijn intrek neem". Hans had er tot nu toe zwijgend bij gezeten. Slechts was op zijn gelaat zijn ontroering te lezen. Hij zou zoo graag openlijk als Romana's verdediger opge treden zijn, maar zijn belofte sloot hem den mond. Maar toen oom Gerald er van spraik te willen verhuizen naar het hotel sprong hij op. „Oom Gerald, dat mag u niet doen", zei hij met schorre stem en hield diens arm zoo stevig omvat alsof hij hem vast moest houden. Gerald keek hem aan, „mijn beste jongen, het zal niet best anders gaan", zeide hij. Wordt vervolgd.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1