liVtMJlL sB lOlKAii 1 Chronisch hoesten? ip i W I ri A 1% H van l4DSTfElN20IEeï; regel N°. 29. Vrijdag 6 SMaart 1925, 112" Jaargang. Bij dit nummer belioort een Bijvoegsel, 23 FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN Hoe lang doet U dat nu al? Neem daar nu eens de bekende Akker's Abdij siroop voor, dan zult ge 't betreuren, dat al niet eerder gedaan te hebben. BSfl -f5 Bewijsnummers 5 cent. Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* en Kleeuwcns Ross' Drukktrs- en UlteeversbediHf Adv^entiën worden aangenomen tot \A uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goe9 f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. TABAKS-COLLEGE. (Nadruk verboden.) Neen, ik ben geen begin sclrui ter te gen de nicotine. Bijna zou ik, bij wijze van parodie op Van Deyssel's lofrede op het proza, kunnen getuigen: ,,Ik houd van het rookenl", al gaat het mij hier mee als met zooveel andere gen'etingen, die mooier lijken, wanneer men er van leest of hoort dan wanneer men er in derdaad kennis mee maakt. De tabakspijp, de cigarette en zelfs de sigaar hebben haar poëzie en er zou veel schilderachtigs verloren gaan, zoo het rooken werd afgeschaft. Al rookt men zelf niet, men kan met welgevallen een ander zien rooken. In elk geval gaat het niet aan, een ander iets te verbie den, omdat mer er zelf niet van houdt. Echter heb ik tegen één ding bezwaar, en dat is tegen het rooken in vergade ringen. Het is onder den verschen in druk van een bijeenkomst, waar men den rook wel kon snijden, dat ik deze ont boezeming loos. En ik bedenk, hoe het bijkans twintig jaar geleden is, dat ik als een mijner eerste pennevruchten een be toog tegen het rooken in vergaderingen de wereld inzond. Twintig jaar, hoe wei nig is de wereld veranderd! Want nu ik hier weer behaaglijk aan mijn schrijftafel zit, na eerst heel mijn doorrookte plunje aan de lijn te hebben gehangen en mijn doorrookte poriën in een warm bad te hebben gereinigd, komt het mij zoo dwaas voor, dat dit rooken in vergaderingen, restant uit een verou derd tijdsgewricht, nog maar steeds zich handhaaft in een overigens zoo gemoder niseerde maatschappij. Toen de vrouw in de vergaderingen verscheen, dacht ik: nu gaat de rook er uit. Mannen zijn hoffelijk jegens het „zwakke geslacht"; ze staan op voor een vrouw in den spoorwagen; ze dragen haar koffer, ze laten haar voorgaan. Iemand, die geen rekening houdt met de eigenaar dige behoeften der vrouw, d:e haar bizon- dere eischen niet eerbiedigt, die haar niet ontziet en beleefdheid bewijst, verlooche nen zij als een pummel. Mannen doen al les en laten alles uit hoffelijkheid voor een vrouwalleen het rooken la'en ze n.et. Ik zag ze zitten dezen middag in de vergaderzaal; er waren er omstreeks vijf op veertig mannen. Toen de zaal gaande weg blauw was geworden, begonnen ze zich te gedragen als ter dood veroordeel de dieren; haar angstige pupillen gluur den naar de gesloten vensters, naar 't ge sloten plafond, naar de gesloten deuren. Want een rookende man verdraagt geen Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zijn bijzonder fijn van smaak en zeer concuneerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J. A. L. G. Witte, Goes. L van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WesseLinkvan Rossum. Gerald wist heel goed, dat Indië het land van vreemde geheimen en wonderen was. Maar in de tooverkracht van dezen ring kon hij toch niet gelooven. Steeds weer had hij den ring afgewezen, maar in de gedrukte, onzekere stemming waarin hij zich nu bevond, zeide hij tot zichzelf ,dat het van groote waarde moest zijn, dezen ring te bezitten, indien hij wer kelijk deze wonderkracht bezat. In een onverklaarbaren luim yerlangde hij plot seling naar dezen ring. Onzeker keek hij zijn knecht aan, die hem nog steeds smee- kend den ring voorhield. „Als geschenk kan ik hem niet aanne men, Calutta. Maar ik wil hem van u koopen". Calutta schudde krachtig het hoofd. „Niet koopen! De ring verliest zijn won derkracht als hij verkocht wordt. Hij moet als een vrij geschenk van hand tot hand gaan, ik verzoek u, Sahib, neem .u til L. iT tocht, geen kier, geen rooster. Het moet I alles potdicht, zal hij zijn zin hebben. En ten overstaan van vijf vrouwen hebben veertig mannen hun zin. Is het eigenlijk niet ongerijmd, dat de man, na de vrouw den toegang tot het openbare leven te hebben geschonken, haar de voorwaarden weigert, waaronder zij dit openbare leven verduren kan? Een rookende man is ongerijmd. Of laat ik hier niet in het enkelvoud spreken. Want met het verschijnsel: roo ken :n vergaderingen hebben wij te maken met een geval van massa-psychologie. Wat de enkeling niet meer voor zijn ver antwoording neemt, durt de massa nog aan. W:e als enkeling slechts met woor den strijdt, grijpt als bestanddeel eener massa naar 't geweer. Dacht gij dat de menseden, die De Witten op straat ver moordden, die Jezus het „Kruist hem!" toeriepen stuk voor stuk tot hun ellendige en laffe daad zouden zijn gekomen? Evenmin als fatsoenlijke burgers stuk voor stuk een misdaad kunnen verrichten, als de slag aan den Ijzer, kunnen zij stuk voor stuk weerlooze vrouwen in tabaks damp vergiftigen. Hiervoor moeten zij zich onderdeel eener massa gevoelen, want het is valsche schaamte, die de massa be- heerscht. Valsche schaamte, om gevoelig of medelijdend of eenvoudigweg goed te lijken In de vergadering stelt de man zijn mannelijkheid niet in de waagschaal door op te komen voor een vrouw. In de ver gadering wil hij met de mannen man zijn voor alles. En deze massa-psychologie voert hem tot ongerijmdheid. Eens woonde ik een vergadering bij, die geleid werd door een sociaal-democratisch predikant. Als predikant was deze man een Christen van de praktijk; als sociaal democraat was hij doordrongen van partij discipline. Toen hem uit de vergadering verzocht werd, het rooken te verbieden, gaf hij aan dit verzoek gehoor. Maar onmiddellijk daarna stak hij, met een oolijk knipoogje naar het publiek, een nieuwe sigaar op. Dit verschijnsel, dat ik sindsdien vaker heb waargenomen bij menschen, die voor zichzelf de bescheidens te eischen stellen en voor anderen de offervaardigheid zelf zijn, heeft mij wel eens verbijsterd. Waar om kunnen zij van alles afstand doen ter wille van him genooten, behalve van hun sigaar? Waarom overtreden zij, die overigens een toonbeeld van nobele ge zindheid zijn, te dezen opzichte de voor schriften van elementaire wellevendheid? Het rooken in vergaderingen is een ge val van meer beteekenis dan men denkt, omdat het een sociaal verschijnsel is. Men treft er de maatschappij mee in haar ontwikkeling. Want niet alleen de vrouw, wier aandeel in het openbare leven hierop een nieuw stempel heeft gedrukt, belem mert men met deze hebbelijkheid, maar ook de lichamelijk zwakken of geestelijk gevoeligen onder de mannen weert men uit zijn bijeenkomsten. Er zijn er, wien de geneesheer louter om de hebbelijkheid van het rooken, het bezoeken van vergaderingen verbiedt. Overigens valiede menschen, maar die een beetje voorzichtig moeten zijn om hun borst, om hun hart, om hun keel, of hun oogen. Er zijn juist onder hen belang stellende leden, superieure geesten mis- dezen ring van Calutta als geschenk aan! Calutta dankt Sahib het leven en alles wat hij heeft." Er lag groote aandrang in Calutta's be de. Aarzelend nam Gerald den ring aan, en stak hem aan zijn vinger. Hij meende, dat hij hem veel te groot zou zijn, want Calutta had een sterk gespierde hand, en die van Gerald was slank en smal. Maar, vreemd genoeg, vlijde zich de gouden ring om zijn vinger alsof hij van elastiek was. Een poosje keek Gerald er op neer. Helder en klaar straalde de steen hem tegen. „Nu, goed dan, Calutta, ik wil je ter wille zijn. Zoolang jij bij me blijft wil ik dezen ring dragen." De oogen van den Indiër straalden. „Calutta blijft altijd bij Sahib, Sahib moet Calutta niet wegzenden, anders blijft Calutta voor de deur liggen als een trou we hond." Gerald legde de hand op zijn schouder. „Goede kerel, ik zal je niet wegzen den, als je zelf niet verlangt weg te gaan. Ik neem dus den ring, maar je moet mij toestaan dat ik je een tegengeschenk geef. Je zult n.l. een gouden horloge hebben. Ik weet dat jeer zoo een verlangt. Morgen aan den dag zal ik er een laten komen." Calutta verheugde zich als een kind, meer omdat zijn meester den ring aannam, aan welks wonderkracht hij stellig had Uw Eerste Gedachte bij Ontvellingen en Huid wondjes moet zijn PUROL. Dit verzacht en geneest spoedig. schien. Men sluit ze uit om zijn onaf scheidelijke sigaar. Immers niet allen hebben voor 't roo ken het offer over hunner gezondheid, dat de mannelijke man, zoo hij tuberculeus is van aanleg of sukkelt aan zijn stem, gaarne aan zijn manlijkheid brengt. De mannelijke man betaalt zijn mannelijk heid graag met een dag hoofdpijn of een nacht van onafgebroken hoest. Deze mannelijke man beseft niet, dat hij als massaal wezen een restant is van een vervlogen cultuur-periode, die hij als enkeling verloochent. Het rooken in een vergadering is een terugval tot de bar- baarschheid, waarin bruten de beteekenis hunner genooten aan het lichamelijk uit houdingsvermogen toetsten. Wie het bij 't vechten, bij 't drinken, bij 't rooken het eerst opgaf, werd als minderwaardige weggehoond. Kruitdamp en tabaksdamp vermengden zich tot het aureool der held haftigheid. En het is een van de vreemd ste verrassingen, in bijeenkomsten, die als centra van hedeodaagsche beschaving moe ten gelden, de begrippen van den Ouden Frits en zijn tabakscollege bestendigd te zien. BUITENLAND. Duitschland en de veiligheid van Frankrijk. Deze kwestie houdt nog steeds de be langstelling van diplomatieke en parle mentaire kringen gaande. Thans heeft Duitschland zelf zich in het debat ge mengd. Duitschland heeft een voorstel gedaan, waaromtrent de „Times" het een en ander meedeelt. Duitschland is van oor deel dat geen regeling nopens den Rijn als hecht kan worden beschouwd, indien Duitschland ervan is uitgesloten. Duitsch- is bereid om, ten bewijze van zijn op rechten wensch naar een duurzamen vre de, van gedachten te wisselen over de mogelijkheid van een garantieverdrag 't welk ook de Rijn-kwestie omvat, en waartoe alle belanghebbende naties zouden dienen te worden uitgenoodigd als vol- gerechtigden. Bij dat verdrag zou ook moeten worden besloten, dat alle geschil len tusschen Duitschland aan den eenen kant aan arbitrage moeten worden onder worpen. Op deze schriftelijke mededee- ling gaven de gezanten een mondelinge toelichting, waarbij zij verklaarden, dat hun regeering beloofde, dat Duitschland in geen geval zijn toevlucht tot wapenge weld zal nemen om welke grenswijziging ook te verkrijgen. De Duitsche regeering zal trachten, die door rechtstreeksche on derhandelingen met Polen te bereiken. Gelukt dit niet, dan zal ieder ander vre delievend middel worden beproefd, voor al zulke middelen als zijn bepaald in het statuut van den Volkenbond. Dit optreden van Duitschland heeft in Londen een goeden indruk gemaakt. Een diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph geeft een resumé van den geheelen stand van het veiligheids vraagstuk. Volgens dit resumé zijn er in den boezem van het Britsche kabinet geloofd, dan over het geschenk dat hij zou krijgen. De wonderkracht van den ring had hijzelf reeds dikwijls op de proef gesteld. Hij geloofde dat zijn meester voor gevaren was behoed als hij den ring droeg en acht sloeg op zijn waarschuwing. Het was bij het middageten. In de groote eetkamer zaten de bewoners van het huis Nordegg rondom de groote ron de tafel. Ook heden had Gerald weer zijn plaats tusschen Mevrouw Bylla en Bea trix. Romana en Hans zaten tegenover hem. Als altijd babbelde Beatrix leven dig en opgewekt, en ook haar moeder zorgde ervoor, dat het gesprek levendig bleef. Maar Gerald was heden opvallend sfcil en Romana sprak ,als altijd, slechts enkele woorden. De gerechten werden opgedragen. Zij waren als altijd uitstekend toebereid. En toen het dessert werd opge diend, liet mevrouw Bylla, als gewoonlijk champagne komen. Toen de fiesch ledig was, bestelde zij een tweede. De knecht, aan wien zij dit bevel gaf trok een onverschillig gezicht. „Er is geen champagne meer, me vrouw." Mevrouw Bylla heek hem onaange naam verrast aan. „Wat wil dat zeggen, er is niet meer? Haal toch wat uit den kelder", zeide zij boos. De knecht bleef echter staan. „In den kelder is ook geen voorraad meer." drie stroomingen. De eerste wil een rechtstreeksche overeenkomst met Frank rijk en België. De 'tweede is ten gunste van een isolatie-politiek, zonder welke verdragsverplichtingen ook. De derde streeft naar een wederkeerigheidsverdrag tusschen Engeland, Frankrijk, België, Ita lië en Duitschland. De minister van buitenlanclsche zaken, Chamberlain, huldigt de eerste strooming. Evenzoo denken tal van zijn mede-minis ters. Zij meenen dat door die eerste ma nier te volgen Frankrijk zou worden ge rustgesteld, hetgeen dan zou leiden tot het normaal worden van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, indien Duitschland zijn verdragsverplichtingen punctueel nakomt. Duitschland zou dan later tot toetreding worden uitgenoodigd. Men zou echter het bestaande overleg tusschen de generale staven van Enge land, Frankrijk en België om nieuwe Duitsche aanvallen, uitgaande van de Rijn linie, te beletten, willen handhaven. Dat zou dan een compromisvoorstel zijn om overeenstemming te bereiken. De mannen van de isolatie-politiek vor men in het kabinet slechts een kleine meerderheid. De derde strooming is die van de meer derheid van het kabinet, tot welke meer derheid ook Balfour behoort. Deze groep hecht er waarde aan, dat Italië en Duitschland aan het garantie-verdrag als gelijkgerechtigden zullen deelhebben, en dat wel op staanden voet. Daardoor zou tweespalt in Europa kunnen worden voor komen en zou aan Duitschland kunnen worden belet, samen met Rusland en de Aziatische mogendheden een tegen-ver- bond te sluiten. Geen der drie stroomingen in het Brit sche kabinet is bereid, in welken vorm dan ook, de grenzen van Polen of Tsje- cho-Slowakije te garandeeren. Amerika en de Internationale politiek. De Amerikaansche president Coolidge heeft zijn nieuwe ambtsperiode aangevan gen met een rede, waarin hij o.m. ook over de Amerikaansche Internationale po litiek heeft gesproken. Coolidge verklaar de dat Amerika nooit de politiek van den wedloop in de bewapening heeft gevolgd. De president voegde hieraan toe, dat oordeelende naar de opgedane ervaring, er van geregelde ontwapeuings-conferen- ties veel te verwachten viel. Hij is sterk Een verontwaardigde blik van mevrouw Bylla ontmoette hem. „Waarom is mij dat niet bijtijds gezegd?" De knecht keek naar Romana. „Ik heb het de juffrouw reeds eenige dagen te voren gezegd, dat de voorraad op zijn eind liep." Mevrouw Bylla wenkte den knecht haastig de kamer te verlaten en wendde zich tot haar stiefdochter met een ont stemden blik. „Je hadt tijdig voor nieu wen voorraad moeten zorgen Romana. Naar ik hoop heb je die reeds besteld, en wel hetzelfde Fransche merk dat wij altijd hebben." „Romana hief haar donkere oogen tot haar stiefmoeder op. Neen, mama, ik heb geen champagne besteld." „Nu, dan moet het dadelijk gebeuren, en er moet om spoedige aflevering wor den verzocht. Je weet toch, dat ik over enkele dagen ter eere van mijn zwager een feest wil geven, waarvoor de uitnoodi- gingen reeds rondgezonden zijn. Dan moet er beslist een nieuwe bezending champagne zijn gekomen. Romana vond het zeer pijnlijk, dat de ze kwestie in het bijzijn van den heer von Rhoden werd besproken. Maar zij kon er niets aan doen. En per slot van reke ning behoorde hij toch ook tot de fa milie. Maar het hinderde haar toch, dat hij getuige zou zijn van deze woordenwis- voor de voortzetting dezer politiek, zoo dra de omstandigheden maar zoo zijn, dat er maar even een belofte is, dat practi- sche, gunstige resultaten verkrijgbaar zijn. Met de verklaring, dat het een over levering in de Amerikaansche politiek is om regeling van internationale geschillen te zoeken door arbitrage, herhaalde Coo lidge zijn wensch, dat het land zal deel nemen aan het permanente hof van inter nationale justitie, met de verzekering, dat „waar groote beginselen in het spel zijn, waar een groote beweging op gang is, welke veel belooft voor het welzijn der menschheid, wij onze goedkeuring niet die nen te onthouden om een of ander gering en buiten de hoofdzaak vallend punt van verschil." De president verklaarde, dat Amerika niet wenschte tusschenbeiHe te komen in de politieke omstandigheden in Europa, noch betrokken te worden in de politieke tegenstellingen der oude wereld, maar de groote hulpbronnen van Amenka leggen het den plicht op nood te lenigen en te helpen bij het herstel van de ge strande volken; het land zal niet in ge breke blijven om aan enkele van de beste gedachten der menschheid gevolg te geven. In aansluiting hiermee kan nog ge meld worden, dat het huis van Afgevaar digden met 301 tegen 28 stemmen een resolutie aangenomen heeft ten gunste van toetreding der Vereenigde Staten tot het protocol nopens het Int. Gerechtshof. De resolutie geeft uitsluitend de mee ning van het Huis weer en verlangt geen actie van den Senaat of goedkeuring van den president. Berlijn rouwt om Ebert. De rouwplechtigheid te Berlijn tijdens de overbrenging van het stoffelijk over schot van den overleden rijkspresident is indrukwekkend .geweest. De drukte was zoo groot dat een 1000 personen flauw vielen. Het défilé aan het Potsdammer Bahn- hof, aldus de N.R.C., begon om ongeveer kwart voor zes. Voorop de mannen van de rijksbanier met neerhangende omfloers- de vaandels. Zij legden een grooten krans aan den voet van den katafalk, dan de studentencorporaties, het Roode Kruis, de officiëren en manschappen van de brandweer, deputaties der partijen, der vakvereenigingen, enz. Terwijl het défilé plaats had, doorbrak de menschenmenigte eenigszins ontijdig de afsluiting van de politie aan den Potsdamerplatz, tenge volge waarvan een groot gedrang ont stond en het défilé een tijdlang geheel in de war liep. Ijlings ontboden politie - troepen wisten de orde met moeite te her stellen waardoor verder wederom een groot deel van de bevolking de gelegen heid had langs de kist van den rijkspre sident heen te trekken. Evenwel kon de heele stoet niet meer den katafalk tijdig bereiken, want om 10 minuten over 6 ver schenen beambten van de spoorwegen met fakkels die de kist door de voorhal naar den trein brachten. Gevolgd door de eere- gasten, werd de kist door een laan van laurierboomen gevoerd naar het middelste perron en van daar over een brug die met dennengroen was versierd naar het perron waar de trein, bestaande uit 13 wagens, gereed stond. selang. „Mama, het spijt mij u te moeten zeg gen, dat ik voorloopig niet meer van dezen duren wijn zal kunnen bestellen." Mevrouw Bylla zei driftig: „Watmoet dat beteekenen?" Romana bleef uiterlijk heel kalm. „Ik heb bij den dood van mijn vader verzocht slechts bij zeer feestelijke gele genheden van den duren wijn te laten presenteeren. Toen heb ik u ook gezegd, dat de aanwezige voorraad op z'n minst over vijf jaar verdeeld moest worden „Wat is zij kleinzielig", dacht Gerald. „Zij rekent, naar het schijnt, elke fiesch na, die in haar huis wordt gedronken. Hans heeft geen gelijk. Zij is toch klein zielig en gierig", dacht hij. Mevrouw Bylla barstte verontwaar digd los. „Over vijf jaar! Dat is be lachelijk". Romana bleef kalm. „Er was een zeer groote voorraad, Ma ma. Het spijt mij, dat die nu reeds op ismaar u moet het nu eenmaal gedurende eenige jaren zonder Fransche- champagne stellen. Ik verkeer niet in de omstandig heid om nu een nieuwen voorraad te be stellen", zei zij met groote beslistheid. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1