N, 25. Woensdag 25 Februari 1925. I12e Jaargang. pBBHB BIJVOEGSEL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UtlJSVe naaml. \%nn> „Goesche CouraDl" en Klcenwens Ross' Drukkers- en TTItnnversliedrllf en Kleeuwens Ross' Brakkers- en Uitgeversbedrijf 'ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BINNENLAND. Eet georg. overleg bij de post. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Comm. voor Georg. Overleg voor P. T. T. personeel, was van het bestuur van den Centr. B. van P. T. T. (waarmee de regeeriug het contact verbroken heeft) een bezwaarschrift ingekomen tegen het feit, dat deze vakvereeniging nipt uitge- noodigd was tot deze vergadering. In de vergadering vond geen steun een voorstel van den Feder. Bond van personeel in openb. dienst om den Minister te verzoeken de uitsluiting van den C. B. P. T. T. op te heffen, en in afwachting der beslissing de besprekingen over het reorganisatie-rapport te schorsen. De vei- tegenwoordiger8 der Federatie verlieten daarop de vergadering. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Wijziging Jachtwetde totstand in de venen, Zorder hoofdelijke stemming heeft de Kamer Dinsdag de wijziging van enkele artikelen der Jachtwet aangenomen. Een amendement— v Sasse vIJsselt (r.k.) om ook het zoeken of rapen van eieren van kemphanen, wulpen, scholek sters, gruttos, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes afhankelijk te stellen van de gotdkeuring van den eigenaar of recht hebbende, werd met 54— 9«stemmen ver worpen. Daarna was aan de orde de interpel latie- Weitkamp (c.h.) aangaande den toe stand in de Overijselsche en Drentsche venen. Deze toestand is inderdaad zeer ernstig. De spreker wees op de groote werkloos heid door het niet afnemen van turf. Er is twee derde der turf te velde blijven staan. Spreker bespreekt verschillende vragen betreffende afvaartgelden. rente- looze voorschotten aan verveners, het. bevorderen van het gebru'k van lu f in de industrie, enz. De heer Weitkamp maakte overigens verschillende opmerkingen, welke bij vorige gelegenheden reeds door andere sprekers waren gemaakt. Eu raak was de zet van van den heer Schaper (s.d.) die, toen de minister zijn blijdschap uitte over zóó groote belang ste.ling der Kamer voor de veenatreken, de cynische opmerking plaatste„Ja, vooral als liet tegen de verkiezingen loopt." Uit het antwoord van minister Rv bleek, dat deze veel voelt eu doet voor werkverschaffing, kanalisatie enz. enz., maar dat hij huiverig is voor directen of indirecten steun aan de turfindustiie, welke de productiekosien kunst rottig hoog zou houden. SCHOOL EN KERK. Ned. Eerv. Kerk. KUoetinge. De weleerw. heer ds. G. E. Meloen heeft 't voornemen te kennen gegeven om in het najaar van dit jaar emeriaat aan te vragen. Niet beroepenmaar solliciteeren. In het dagblad De Nederlander vonden we een advertentie, die op het gebied van voorziening in een predikantsvacature wel het allernieuwste is en als volgt luidt //Hervormde Keikeraad eener gemeente in 't Noorden van Fiiesland, noodigt Predikanten van beslist zuivere Confessio neele richting uit zich aan te melden ter vervulling eener vicante plaats die zeer kerkelijk is. Tractement f 3600. Brieven PROVINCIE-NIEUWS. Ierseke. Maandagavond 23 Februari vergaderde de Christ. Histor. Kiesvereeni ging alhier. Een 14-tal leden was tegen woordig. De besprekingen waren hoofd zakelijk gewijd aan de a.s. Kamerverkie zingen. Met het oog op .de propaganda hiervoor werd o.a. besloten, te trachten een spreker-Kamerlid voor de kiezers te doen optreden. De vergadering besloot voorts: zich ter Groepsvergadering op 25 Febr. niet te doen vertegenwoordigen; adhaesie te betuigen aan de motie Lichten voorde betreffende de laakbare houding der 5 Christ. Histor. Eerste Kamerleden bij de behandeling van het ontwerp „Plaat selijke keuze". De voordracht voor de benoeming van een hoofd van School I (vacature D. Rietveld de Houdt) is als volgt samenge steld: 1. L. lierman te 's Herlogenbosch 2. J. Ha ge te Ridderkerk (oud Ierseke- naar); 3. A. Zonneveld te Amsterdam; 4. J. Buitenwerf te Appingedam. Kapeile. De Landbouwvereeniging „V. I. O. S." alhier kwam in de zaai van Mej. Hanson in vergadering bijeen. Voor-, zitter dhr. J. Ganseman. Dhr. M. van Overloop deelde mee dat de rekening door de commissie nagezien, accoord werd be vonden en geteekend. De penningmeester dhr. J. Ossewaarde deed verantwoording over gehouden beheer, ontvangen was f359,90, uitgegeven f296,33, batig saldo f 63,65. Besloten werd alsnog tot aankoop van kunstmeststoffen over te gaan. Een bijdrage groot f25,voor de kringten toonstelling zal gegeven worden. Alsnu trad dhr. Jac. Welleman van Krabben- dijke op met het onderwerp: van biet tot suiker. Met aandacht werd deze inte ressante lezing, die verduidelijkt werd met lichtbeelden gevolgd. Krabbendijk3. Raadsvergadering op Dinsdag 24 Februari, 's avonds om 7 uur. Aanwezig alle leden. Ged. Staten hebben goedgekeurd oen wijziging in do begrooting van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1924 en 1925. Van dhr. Wa- beke is bericht gekomen, dat hij zijn be noeming tol lid van de Commissie van toezicht op het L. O. wegens drukke bezigheden niet aanneemt. B. en W. zijn nog met geen nieuwe voordracht geko men, omdat zij eerst eens polshoogte wil len nemen bij personen, die een eventueele benoeming wenschen aan te nemen. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. om ten behoeve van de biz. school op Geref. grondslag: le. toe te staan de benoodigde gelden voor het aanschaffen "van 4 nieuwe borden; 2e. afwijzend te be schikken om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 20 nieuwe school banken; 3e. afwijzend te beschikken om gelden toe te staan voor het plaatsen van een hek om de speelplaats. De voorzitter vindt liet geen bezwaar wanneer over deze drie voorstellen afzonderlijk gestemd wordt In de vorige raadsvergadering is het be sluit genomen om deze zaak te verdagen en aangezien de termijn van 3 maanden bijna verstreken is, waarbinnen de raad een besluit moet nemen, omdat anders geacht wordt, dat het verzoek is toege staan, meencn B. en W. dat de raad nu maar een beslissing moet nemen. Er is overleg gepleegd met den voorz. van het schoolbestuur en toen bleek, dat het plaat sen van 'het hek meer beoogt, dat do school daardoor vrijer is.De klemtoon werd niet gelegd op het gevaarlijke punt, dat de weg daar biedt. Het hek zou dan na schooltijd gesloten worden. De voorz. zegt dat de wet den raad er niet toe verplicht. Wat de banken betreft, deze kunnen met weinig kosten gerepareerd worden. Dhr. Vogelaar wenscht ook gaarne stemming over de drie voorstellen afzonderlijk. Mo gelijk dat de een voor het eene voorstel is en tegen het andere. De banken kunnen weer wel bij elkaar getimmerd worden en geschilderd worden, doch daarom voldoen ze nog niet aan de eischen van den tijd. Misschien kunnen ze voor een jaar dan wel weer mee. Ook wil men wel «eens wat moderner banken hebben. Hij is voor een royale opvatting van dc onderwijswet. Hij meent dat het verschil in kosten bij aanschaffing van nieuwe banken niet zoo groot zal zijn. Het Schoolbestuur kan wel zeggen, dat het meer voor de vrijheid van de school is. Bij hem als raadslid weegt de veiligheid het zwaarst. Hij neemt jn dezen een onbevooroordeeld standpunt in. Ook geeft hij toe dat de vrijheid wel eens te wenschen overlaat, wat gebleken is bij de laatst gehouden ouderavond, toen jon gens door hun geschreeuw en het maken van muziek, de vergadering hinderden. De politie was niet aanwezig, mogelijk dat zij niet wist, dat er vergadering was. Hij wil nogmaals wijzen op het gevaarlijke van het speelterrein en acht zich niet ver antwoord, wanneer er later een ongeluk plaats heeft. Dhr. Woutersen had op de vorige vergadering gedacht, dat het school bestuur bij overleg wel een tegemoetko mende houding zou innemen, wat de kos ten betref t.Hij blijft op hetzelfde standpunt en achbmit een oogpunt van veiligheid het hek ge wenscht De voorz. zegt dat er wel bij de oxiders^ gecollecteerd is, doch dat dit voor andere doeleinden bestemd is, zoodat het béstuur geen financieelen steun kan verksenen. Dhr. Flirdes vindt het hek niet noodig. Het wordt toch gesloten en de kinderen zijn dan wel buiten het hek. De voorz. zegt, dat er vroeger bij de open bare school ook een hek heeft gestaan. Daar is het ook een gevaarlijk speelter rein. De liefde moet nu niet van een kant komen. En wat het rumoer betreft op den avond van de ouderavond daar heeft dhr. Vogelaar de aangewezen weg al genoemd. De voorz. had geen kennis gekregen van de vergadering, ook niet langs een omweg. Tot stemming overgegaan wordt met alge meen e stemmen besloten gelden toe te staan voor het aanschaffen van nieuwe borden. Op de andere verzoeken wordt afwijzend beschikt; voor de banken met 5 tegen 2, die van de heeren Vogelaar en v. 't Leven; voor het hek niet 4 legen 3, die van de heeren Vogelaar, van t Leven en Woutersen. Vastgesteld worden het sup pletoir kohier voor de hondenbelasting 1924 en het primitief kohier voor 1925. Aangezien niemand iets voor de rond vraag heeft, sluit de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de vergadering Eind Februari zal het 10 jaar ge leden zijn, dat door de gasfabriek „Oost- einde" voor het eerst gas geleverd werd aan Krabbendijke, Rilland-Bath en Waar de. Om dit feit te herdenken zal op 26 en 27 Februari een gas-tentoonsteiling gehouden worden. Het programma belooft heel wat. Te zien zullen zijn: lampen, kachels, haarden, fornuizen, strijkijzers, veevoeder- en slagersketels, gas-soldeer- bouten, kleermakersstrijkijzers, enz. We hopen, dat deze tentoonstelling een druk bezoek zal hebben. Naar we vernemen zal de Her vormde School 9 Maart geopend worden. Het bestuur heeft de beschikking gekre gen over de consistoriekamer der Ned. Hervormde Kerk. 's Heer Arendskerke. Door mej. L. van der Male Jd. alhier, is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd als tele- gram-bestelster. (N.Z.) Keuringsraden. Tot secretaris van den 36sten Keurings- raad (Walcheren, Noord-Beveland), Z.- Beveland, bewesten Goes, en Zeeuwsch Vlaanderen), voor de lichtiqg 1926 is be noemd de heer A. Hammacher te Mid- deburg, en tot secretaris van d$n 35en keuringsraad (overig gedeelte van Zeeland en Westelijk N.-Brabant) de heer P. J. de Broekert, le luitenant te Middelburg. Ellewoutsdijk. In de op Maandag ge houden vergadering van den gemeenteraad waarin alle leden tegenwoordig waren, werd kennis genomen van de ingekomen stukken, waaronder een dankbetuiging van Dr. Folmer voor de toegekende salarisver- hooging. Vastgesteld wordt het kohier van de Hondenbelasting voor 1925. zooals dit door B. en W. is opgemaakt, met 38 hon den van 33 houders en een bedrag van f69,—. Het stembureau voor de a.s. verkiezing in 1925 werd samengesteld door de benoe ming van de leden D. Zoeter en J. C. Rin ders, met M. Verheijke en A. Smallegange als plaatsvervangers. De begrooting der gemeente over 1924 en die van het burgerlijk armbestuur over dc dienstjaren 1924 en 1925, ondergingen eenige wijzigingen van adminis4ratieven aard. B. en W. ontvingen op hun verzoek machtiging tot voortzetting in 1925 van de algeheele vernieuwing van een gedeelte straat in de dorpskom, terwijl gelijke mach tiging werd verstrekt tot verbreeding van den rijweg op het westelijk haventerrein, waarvoor een eind steenstrook en een ge deelte glooiing van het waterschap zal moeten worden ingenomen en waarvoor be reids vergunning bleek verleend. Hierna hadden besprekingen plaats be treffende de herstelling van. den toren. Vóór ongeveer 75 jaren ging men er toe over om den geheelen toren van een cement laag te voorzien, wat wel jammer is, want de aanblik zal toen zeker in de natuurlijke kleur niet onaardig geweest zijn. In den loop der jaren is deze cementlaag op ver schillende plaatsen gaan loslaten en af brokkelen, waardoor hij in schoonheid niet toenam. Eenige jaren terug werd een vrij groot bedrag besteed aan de herstelling van het cementwerk, doch thans is geble ken, dat alle pogingen om hem met stuk jes en beetjes een behoorlijk kleed te ge ven, zijn mislukt en zullen blijven misluk ken. En omdat het geheel er zoo onfrisch uitziet, hebben B. en W. een vakkundige geraadpleegd die een omschrijving van deugdelijk werk inzond, bestaande uit het geheel af bik ken en het opnieuw met ce ment bezetten van dit gevaarte. De kosten zouden ongeveer f 1400 bedragen. Nadat de voorzitter de noodige toelich ting had verstrekt werd door het lid Ver heijke de opmerking gemaakt, dat B. en W. minder gelukkig geweest zijn in de keu ze van een vakman, aangezien deze, tim merman van beroep, niet geacht kan wor den op de hoogte van metselwerk, meer bizonder van dit torenwerk te zijn. Spre ker noemde ten bewijze van zijn meening enkele gevallen op en zeide dat er dan in eigen gemeente (de door B. en W. ge kozene woont in Oudelande) wel beter onderlegde en practisch bekwamere vak- menschen te vinden zijn. Bij dit gevoelen sloten enkele leden zich aan. Van de zijde van B. en W. werd betoogd, dat het col lege niets liever zou wenschen dan af doend werk aan den toren en hoewel geen reden hebbende, de vakkennis van den ge kozene m twijiM te trekken, B. en W. eventueel gaarne zullen rekening houden met het verlangen van den Raad, indien men van gevoelen is, dat men in deze zaak een man van rijpere ervaring behoort te raadplegen. Tenslotte spreken de leden zich in laatstbedoelden geest uit en ont vingen B. en W. opdracht om over deze werkzaamheden het oordeel te vragen van den architect, dhr. S. de Koning te Goes. Mocht deze van oordeel zijn, dat bij het aanbrengen van een cementlaag voortdu rend gevaar voor afbrokkelen blijft be staan, dan zal worden overwogen, den to ren gehbel af te bikken en in de natuur lijke kleur te laten, mits na een doelmatige invoeging. Ter verbetering van het luid- toestel van den torenbei ontvingen B. en W. 'het noodige crediet. Een in den loop der jaren ontstane slijtage aan de assen, maakt 'het luiden niet meer goed mogelijk. Bij de daarop volgende rondvraag infor meert dhr. Rinders bij B. en W. of het aan dit college bekend is, dat een inwo ner van de dorpskom in strijd met de be palingen der strafverordening achter zijn huis, met zeer beperkte ruimte, dezer da gen een hok gebouwd heeft, bestemd tot het houden van varkens, geiten of bokken. De voorz. en de wethouders verklaren dat bij hen daarvan niets bekend is en zegr gen een onderzoek toe. Dhr. Rmders, dringt aan op een strenge toepassing van deze bepalingen, die hij in het belang van de gezondheid acht. Postdienst ten plattelandc. Het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft een telegram gezonden aan den voorzitter dei Tweede Kamer, waarin het zegt, //dat onder geen beding op zoodanige wijze op den post dienst bezuinigd mag worden, dat daar door de plattelandsbelangen gescjiaad worden". Het zou zich, hoewel noode, kunnen vereenigen met de omzetting van de plattelands-postkantoren in stations, indien deze een grooter aantal uren en later op den dag, dan nu het geval is, voor het publiek worden opengesteld, en het aantal bestellingen als gevolg van deze verandering, niet verminderde. BUITENLANDSCH NIEUWS. De Witte Terreur in Hongarije De onthullingen over de moorddaden van de Witte Terreur in Hongarije nemen steeds grooteren omvang aan. De vroegere minister van binnenlandsche zaken, Ed mund Nebiczky, heeft mededeelingen ge daan over massamoorden, die zich in het gebied tusschen de Theiss en de Donau hebben afgespeeld. Nebiczky heeft een schrijven gezonden aan de regeering, waar in hij 94 gevallen van moord en roofmoord vaststelt. Zoo werden in December 1919 de commissaris Josef Muller en de vleesch houwer Grosz op het traject Komorn Usjzony door officieren van het Szege- diner Jagers ba tal jon uit den trein gesleept. Men nam hun al hun geld af en bracht hen naar den Sandberg. Hpb lijk van Grosz werd in Mei te Neu-Komorn uit den Do nau opgehaald. Van Muller ontbreekt tot dusver elk spoor. Volgens particuliere informaties van den schrijver zou Muller levend zijn ver brand. Talrijke daders zijn op grond van deze mededeelingen gearresteerd, doch later werden zij wfeer in vrijheid gesteld. De Cherstadshauptmann verklaarde dat het onderzoek geen resultaat had. Eenige we iken later schoten te Solt 4 onbekende (man nen door de vensters der huizen, waar Jo den woonden. De koopman Adolf Ledefler werd met de gewieerkolven neergeslagen. Deze onthullingen en de publicaties over den moord op de twee redacteuren van het sociaal-democratisch blad Nopszava heb ben te Boedapest groote verontwaardiging gewekt. Het is duidelijk geworden, dat de bandieten, gesteund door de Witte Ter reurorganisaties, zich aan hun gerechte straf konden onttrekken. GEMENGD NIEUWS. Een fabrieksschoorsteen recht ge zet. Te Sleenwijk is de vorige week door Gebrs. Meppelink, schoorsteenbouwers en reparateurs te Meppel, een moeilijk werk verricht. De 30 meter hooge fabrieks schoorsteen, behoorende bij de stoomliout- zagerij van de firma J. Wicherson ien Zn. aldaar, was door een verzakking van het fundament belangrijk naar de fabriek gaan overhellen, zoodat er gegronde vrees be stond, dat het gevaarte zou omvallen en bij dien val de fabriek zou verpletteren. Genoemde heeren M. hebben in ongeveer een week tijds den schoorsteen weer in den rechten stand weten terug te brengen zonder dat het bedrijf ook maar een oogen blik behoefde stil te staan. Om dit kolos sale werk met zoon gunstig gevolg te kunnen uitvoeren heeft men den schoor steenmuur op ongeveer manshoogte in zijn geheele dikte over ruim de helft van den omtrek ter hoogte van twee steenen aan den tegenovergestelden kant van de hel ling uitgehakt. De hierdoor ontstane bree- de, hooge en diepe gleuf werd met houten kielen aangevuld. Langzaam, zeer iang- zaam, zakte het gevaarte naar de gleui om zijn vorigen rechten stand weer m te nemen. Thans moeten nog enkele steenen in de gemaakte gleuf gemetseld worden, en het ongelooflijke, een fabrieksschoor steen van 50 meter hoogte, die meer dan een halven M. uit het lood was gezakt, weer in zijn rechten stand terug te brengen, is met het meeste succes geheel geschied. auto-ongeluk. Op het grondgebied der Belgisch- Limburgsche gemeente Hecbtel is Vrijdag avond ongeveer 5 uur, een schrikkelijK automobielongeluk gebeurd. De school kinderen keerden haiswaarts, juist op hec oogenblik dat de stoomtram uit Hasse.c in aantocht was. Drie kleine meisjes liepen op de tramlijn. Bij bet toeteren van de tram liepen de kleinen van het spoor af en stapten op den steenweg. Op ditzelfde oogenblik snorde er een automo biel voorbij. De drie kinderen werden verrast en in een vreeselijke botsing ondersteboven gereden. Een 5-jarig meisje werd de schedel vermorzeld en bleef op slag dood. Hare twee vriendinnetjes, twee zustertjes, werden vreeselijk aan het hoofd en over het lichaam gekwetst. De genees- heeren, die deze slachtoffertjes verzorgden, vreesden voor beide kinderen een nood- lottigen afloop. In Maastricht en in een groot deel vsn Belgisch Limburg is Maandagavond een schok gevoeld, gepaard met eenig onder- aarasch gerommel, evenals in het dal van de Geer en de Luiksche Hespengouw. la sommige dorpen zijn voorwerpen of meu belen van hun plaats geschud of omge vallen. Te Lanaeken, waar de schok erg hevig geweest is, zijn tal van huizen be schadigd. Het observatorium te Ukkel meldt, dat tegen 9 uur 33 een schok is geregistreerd, die ontstaan is in de streek van Hasselt en zich heeft uitgestrekt tot het Noorden van de provincie Luik. Deze schok is de sterkste, die sinds 1904 in België is op- geteekend. De schok is ook in de mijn streek gevoeld, doch heeft in geen der mijnen schade aangericht. Te Hasselt stonden de huizen te beven. Het eenige slachtoffer is een vrouw, die van schrik dood gebleven is. STADS-NIEUWS. Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekomen Stukken. a* Jaarverslag Goesche Wijkverpleging b. Besluit van Ged. Staten om onge grond te verklaren een beroepschrift van P. Chamuleau i.z. aanslag H.O. c. Goedkeuring van Ged. Staten van de begrooting 1925 vai den Keurings dienst van Waren. d. Adres van den Goeschen Chr. Besturenbond houdende verzoek om meiie~ werking, dat in alle bestekken van werkeu te Goes, welke direct of indirect van de gemeente uitgaan, de bepaling zal vooi- komen dat de aannemer verplicht is zien te houden aan het looncontract in onder ling overleg tusschen de georganiseerde patroons en werklieden in het bouwvak- bedrijf vastgesteld. Opgemerkt wordt dat, wanneer de aan nemers in dezen worden vrijgelaten een zekere concurrentie bij de inschrijving goedwillende patroons en arbeiders zou dupeeren.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1