PUROL WAT HEB IK JE GEDAAN N0. 25. Woensdag 25 Februari 1925. Il2e Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Hebt gij kinderen ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT |jMji| UltUave Naaml. Venn. „Goesche Courant" v7 en Klceawens Hess' Drukkers- en TTIteeversliediH f en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DE VERTERINGS BELASTING. Wij hebben in een vorig artikeltje ons hoofdbezwaar tegen deze belasting uit eengezet en schreven toen dat er op deze voorstellen nogal wat valt aan te merken. Sedert dien staan onze grootc bladen vol met ingezonden stukken en adressen, waar in critiek wordt uitgeoefend op de ont werpen. Voorts zal de Nijverheidsraad een en quête instellen naar de eventueele gevol gen van de doorvoering der weelde-be- lasting. Wanneer wij nu hieronder eenige op merkingen maken, dan beoogen wij hier mede geenszins volledig te zijn, we geven slechts enkele staaltjes. Daar is dan allereerst de heffing van de 10 pet. op de verteringen in hotels. Waar het ontwerp kennelijk ten doel heeft het belasten van weelde, van niet noodzakelijke uitgaven, kan zulk een ho- telbelasting daar in zijn algemeenheid toch moeilijk onder worden begrepen. In ons land toch zijn zeker 75 pet. van alle personen, die in een notel verblij ven, zakenmenschen en handelsreizigers. In de kleinere provinciale hotels kunnen we wel 99 pet. van de gasten tot de zaken menschen rekenen. (Behalve op sommige plaatsen in het vacantie-seizoen). En zij zullen 10 pet. belasting moeten betalen van het bedrag dat zij voor eten en logee- ren moeten besteden! Meestal zullen zij hun verblijfkosten in rekening brengen bij hun directie, zoo dat deze 10 pet. allerminst een weelde belasting, maar een belasting wordt op het bedrijf, dat hier te lande door deal wetgever toch reeds zwaar wordt getrof fen. Geen wonder dat een hotelhouder zijn nart aan 't luchten is gegaan n tenslotte uil- barst in den volgenden klaagzang: Alles is al zwaar belast in ons al zoo veel jaren kwijnend en nu een ietsje ople vend bedrijf. We herhalen: zakelijke be drijfsbelasting, straatbelasting, een kolos salen cijns op gedistilleerd, theebelas ting, vermakelijkheidsbelasting, muziekbe- lasting, auteursbelasting, ïnvaliditeitsbe- lasting (50 en 60 ets. psr week en per persoon). De vrije dag is bijna overal in gevoerd en deze heeft tot uitbreiding van personeel gedwongen. Het kan er niet meer af en daarom zal de weeldebelasting op net publiek moeten wor Jen afgewenteld" En de reizigers en zakenlieden kunnen zich ook niet ia an deze belasting onttrek ken. Het cachet van de zaak vereischt veelal verblijf in een hotel van goede klasse. Waar men bezwaarlijk het door moeder de vrouw ingepakte broodje kan gaan zitten verorberen, of om warm water 20 van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. Mevrouw Bylla plaatste zich, hetgeen voor haar een zeer ongewone wijze van doen was, op den achtergrond. Zij zou zich gaarne nog een weinig gekoesterd hebben in de aanbidding van Gerald, en zij zou er heel niet afkeerig van zijn ge weest om nog een beetje met hem te co- quetteeren. Maar er stond nu toch te veel op het spel. Beatrix moest vrije baan hebben en Gerald mocht niet afgeleid worden. Romana Nordegg scheen Gerald von Rhoden te veel als een bijpersoon om haar veel aandacht te schenken, al stelde hij ook beslist veel belang in haar, zoodra hij haar ontmoette. Maar dat gebeurde, zooals reeds gezegd, heel weinig. Behalve met Beatrix hield Gerald zich nog be trekkelijk veel met zijn neef Hans bezig. Hij ging hartelijk veel van hem houden en gedroeg zich tegenover hem als een oude, ervaren vriend. Daardoor kreeg hij een grooten en heilzamen ïnyloed op Hans. Hans had nu twee menschen, die een buitengewonen indruk op hem maakten. Hij sloot zich met geheel zijn eenzaam hart aan beiden aan en hij maakte om zoo te zeggen in dezen tijd een geestelijke en psychische wedergeboorte door. Hij was* buitengemeen begaafd en niets was hem te moeilijk. Daarom had hij het tot kan vragen om een v. Hoogslra'.ens bi k in te kook te Eggen. Blijkbaar heeft minister Colijn den blik al te veel gewend naar onze Zuider buren. Daarbij over iiet hoofd ziende dat het k irakter van Hollanders en Belgen nog al wat verschilt. ïn België speelt het hotelwezen een groote rol in het familieleven. Daar dinee- ren de families geregeld buitenshuis. Veel meer dan hier in Holland, waar het spreek woord: Eigen haard is goud waard zijn beteekeniis nog niet heeft verloren. Daarenboven wil het ons voorkomen dat de hotelbelasting in België veel minder zwaar is dan het ontwerp van dhr. Colijn. Eigenlijk, aldus schrijft een correspondent van het Vaderland", is zij niets anders dan een verhoogd zegelrecht, dat 5 ten honderd van het bedrag der kwitantie be draagt voor de sommen betaald zoo als het in den officieelen tekst luidt uit hoofde van consumption en verblijf in hole1.?, spijshu zen, pasteibakkerswihkels ~n andere inrichtingen waar de klanten ter plaatse verbruiken; wanneer het bedrag van de uitgave te boven gaat: a. 10 frank per etmaal en per per soon b. 15 frank per dag en per persoon voor huur van kamer of appartement; c. 30 frank, per persoon en per dag verblijf. Telkens als deze prijzen n et overtrof fen worden, kan er van geen weelde - taxe sprake zijn en wordt het gewoon ze gelrecht van 10 centimes per 500 francs geheven. Worden zij wèl overtroffen, dan betaalt men 50 centimes per bedrag van 10 francs, gedeelten van bedragen van 10 francs niet medegerekenddus 50 centi mes voor kwitanties van fr. 10 tot fr. 19.99; 1 franc voor kwitanties van fr. 20 tot fr. 29.99 en zoo verder. Hoe geheel anders is het Hollandsche ontwerp. Want minister Colijn geeft al leen maar vrijstelling ten aanzien van volksher bergen enz. indien de vergoeding voor nachtverblijf of voor cenigen maal tijd iliiot meer bedraagt dan75 cent. Wij willen het thans hierbij1 laten en zullen in een volgend artikel nog eenige opmerkingen maken. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL in Doozen 30.60,90c» Tube 80®' Bij Apothekers en Drogisten BUITENLAND. De zegeningen van het Boisj'ewisme. In een rapport van zeven Britsche ar beidersgedelegeerden, welke een offici- eeie inspectiereis door Rusland hebben gemaakt, wordt omtrent de toestanden aldaar het een en ander medegedeeld. DaarSovjet-Rusland voor velen een ge sloten boek is, vermelden we hier eenige belangwekkende gedeelten van het rapport. ,,In Sovjet-Rusland is de pers gekne veld, de particuliere onderneming wordt onderdrukt en het gezinsleven verdwijnt nu toe, niettegenstaande zijn luieren, toch altijd op het gymnasium goed gemaakt. Maar nu vervulde hem de eerzucht het eind-examen het beste af te leggen. Toch bleef hem nu en dan een uurtje tot ontspanning over, en dezen tijd ver deelde hij eerlijk tusschsn Romana en Gerald. Hij zocht Romana dagelijks in de fabriek op. Met zijn fiets reed hij er in tien minuten heen. Ook de fabriek interesseerde hem zeer. Hij maakte ijve rig toekomstplannen met Romana, die'hem altijd met blijdschap ontving en steeds de zelfde warme belangstelling voor hem koesterde, en daarna ging hij ook een poosje naar Gerald, indien hij wist dat deze alleen of met Calutta Bay op zijn kamer was. Tusschen Calutta Bay en Hans was een vriendschappelijke verhouding ont staan. De Indiër wist zooveel belangwek kends te vertellen uit zijn ver verwijderd geboorteland. Flans werd niet moe ernaar te luisteren. Tegenover hem was Calutta openhartig en vertrouwelijk als een kind, terwijl zijn gelaat een scherpe en strakke uitdrukking aannam, zoodra Beatrix of haar moeder in zijn nabijheid kwamen. Hans had reeds eenige keeren opge merkt, dat Calutta Bay, zoodra iemand met hem sprak op zijn rechterhand keek. Aan deze hand droeg hij een zeldzaam gevormden, met allerlei mystieke teekens gegraveerden gouden ring, waarin een ta melijk grooten, donker blauwen steen, van een bijzondere tint, was gevat. Eens vroeg Hans den Indiër, waarom hij- dat deed. Toen trok deze een ondoorgrondelijk ge zicht. „Het heeft niets te beteekenen, jonge |Sahib", antwoordde hij. Daarmede moest Hans tevreden zijn, snel. Aanvallen op de communistische par tij worden niet geduld. Het dictatorschap van de bestaande regeering wordt in alle klassen streng gehandhaafd. Zeer weinig bladen bestaan op z:ch zelf, doch de mees ten worden financieel gesteund door de regeering of andere organisaties. Aan gaande de woningtoestand wordt medege deeld, dat de toestanden indertijd bij een bezoek aan de petroleumbronnen van Ba koe zoo slecht waren als geen der com missieleden ooit in eenig ander land had aangetroffen. Tal van mensc'hen woonden tezamen in leemen hutten, waar een En- gelsche boer zijn vee niet zou hebben ge stald, omdat hij dan wegens dierenmishan deling zou zijn bestraft. Op het oogenblik laat de regeering echter van de winst, die de petroleumbronnen opleveren nieuwe hui zen bouwen en men kan deze verandering zonder overdrijving een revolutie in de woningtoestand van het volk noemen. „Zooals men zich kan indenken," gaat het rapport verder, „heeft het resultaat van de huizenregeling in de groote steden zijn stempel gedrukt op het sociale en familieleven in een groot gedeelte der ge meenschap. Er is zeer weinig familie leven. Slechts in Leningrad is een geheele „flat" verkrijgbaar voor een familie. In deze stad schijnt geen huizennood te heerschen, doch in alle andere steden mag men niet mser dan drie kamers hebben". Sprekende over de religieus© vrijheid in Rusland, hebben de teruggekeerde gedelegeerden het volgende te zeggen: Een zeer krachtige propaganda in de pers, scholen, colleges, vakbonden en clubs wordt gevoerd tegen den godsdienst. De nieuwe „Levende Kerk" beweert dat het Russische Communisme de practische uitdrukking is van het Christelijk Com munisme en dat dit de eenige juiste in terpretatie is van het Nieuwe Testament". Het rapport zegt voorts: Slechts 5.4 pet. der Russische arbeiders die zich vroe ger bezig hielden met industrieelen ar beid, hebben thans werk onder het Sov jet-regiem. De anderen leven als bede- laarts, dienen in het leger of zijn naar het platteland teruggekeerd". Het roode leger is thans 563.000 man sterk, terwijl het in Januari 1921 5.300.000 man telde. Men heeft thans een stelsel van nationalen dienst voor het leger inge voerd met een oefentijd van zes maanden en een diensttijd van vier jaar. Veel zorg wordt besteed aan den technische vor ming der officieren en aan de politieke ontwikkeling der minderen. Nopens de want waar Calutta Bay niet over wilde spreken, daarover kon niemand hem tot spreken bewegen. Op zekeren dag zat Hans weer in de kamer van zijn oom, die hier ook dage lijks eenige uren werkte. Hij had eep groote correspondentie af te doen. Beatrix was met haar moeder uitge reden, om boodschappen te doen. Zoo had Hans dus kans zijn oom een uurtje voor zich alleen te hebben. „Heeft u tijd voor mij, oom Gerald?" vroeg hij toen hij binnenkwam. „Ja, mijn jongen, voor jou altijd. Kom bij me zitten. Wil je een sigaret rooken? Neem er dan maar een." Hans nam een sigaret en stak die met welgevallen aan. Oom Gerald rookte een zeer goed merk. „Waar is Calutta?" vroeg hij, terwijl hij naar dezen omkeek. Gerald lachte. „Ik geloof, dat je be zoeken bij mij Calutta meer gelden dan mij." Hans lachte ook. „Ik ontken niet, oom Gerald, dat ik buitengewoon veel belang in Calutta stel. En bovendien oefen ik ■tij in het Engelsch, als ik met hem spreek Maar als ik zoo ongestoord met u kan praten, is het toch nog heerlijker. Ik ben zoo blij, dat u hier bent, en hoop dat u nooit meer van ons vandaan gaat." „O, dat zou juffrouw Nordegg heel onaangenaam vinden", zei Gerald schert send. Hans keek hem vreemd, verwijtend aan. „Zooiets moet u van Romana niet ge- Jooven. Ik weet wel waarop u doelt, maar u stelt Romana in een geheel verkeerd licht, zooals ik het vroeger heb gedaan. Dat is de schuld van Mama en Beatrix. Zij mogen Romana niet lijden en kennen vakvereenigingen zegt 'het rapport, dat deze een groot deel van haar invloed op de leiding der bedrijven en op de verdee ling der productie hebben verloren en dat zij zich tegenwoordig weer hebben te beperken tot de regeling van arbeids tijden en loonen. De vrouwen hebben vol komen dezelfde rechten als de mannen. Echtscheiding kan steeds worden verkre gen indien beide partijen dit wenschen. Het onwettig kind' is volkomen met het wettige gelijk gesteld. Na een scheiding heeft de vader de verplichting eeji derde van zijn inkomen ter beschikking te stel len van zijn kinderen, totdat deze den leef tiid van 17 jaar nebben bereikt. Aan het wettelijk huwelijk zijn geen bijzondere plichten en rechten verbonden, zoodat dit zijn beteekenis heeft verloren. Deze toe stand, gepaard gaande met de woningtoe standen, heeft het familieleven als zoo danig doen verdwijnen. Zij, die den leef tijd van 17 jaar hebben bereikt en niet werken, hoewel zij gezond zijn, moeten alle politieke en sociale rechten derven. Zij hebben voor alles het maximum te be talen en kunnen uit hun woning worden gezet om plaats te maken voor een ar beider. Dit alles spreekt voor zichzelf. Geen wonder, dat er telkens conflicten uitbreken. Er is thans weer een staking lm de Oeral heb dan ook altijd Akker's Kloosterbalsem in huis, want snelle hulp is dubbele hulp als zij zich bezeeren. Koop vandaag 'n pot. Het verslag der geallieerde deskundigen. Het verslag der geallieerde militaire deskundigen over den toestand in Duitsch land zal vermoedelijk de aanleiding wor den tot een geallieerde conferentie, waar men van gedachten over dit verslag zal wisselen. De kern van het verslag ligt in het verwijt, dat Duitschland er een gehei me organisatie op na zou houden, waar door de rijksweer in korten tijd op de vroegere oorlogs-sterkte zou kunnen wor den gebracht. Een Dawes-plan voor Frankrijk? De vice-president der Vereenigde Sta ten Charles G. Dawes, de man, die in dertijd voor Duitschland het betalingplan heeft opgesteld, dat nog steeds zijn naam draagt heeft Zaterdag in een rede, uitge sproken voor de Bankers Club te Chica go ,een zelfde plan aanbevolen ten aanzien van Frankrijk, teneinde te kunnen vast stellen in hoeverre Frankrijk zijn schul den zal kunnen betalen. Wanneer hetgeen hij heeft voorgesteld wordt verwezenlijkt zal dit een algeheele omkeer brengen, in het schulden vraagstuk, dat zooveel haar allerhande slechte eigenschappen toe" „Toekennen Hans?" vroeg Gerald te rechtwijzend. Hans knikte nadrukkelijk. „Ja toe kennen 1 dat zeg ik en houd het vol." „Maar mijn beste Hans, je wil daarmee toch nflet zeggen, dat je moeder en je zuster juffrouw Nordegg met opzet zulke eigenschappen toekennen Hans haalde zijn schouders op. „Ik weet niet of zij zelf aan deze slechte eigenschappen gelooven; ik weet alleen, dat zij Romana er valschelijk van beschul digen". „En jij ziet je stiefzuster in een an der licht.?" „Ja, in een geheel ander, in een waar licht." „Ben je daar zoo zeker van?" „Ja, heel zeker, oom Gerald. Ik weet dat men Romana bitter onreciht doet. Daarvoor heb ik mijn bewijzen. Vroeger was ik zelf haar scherpste aanklager,, omdat ik geloofde, wat mama en Beatrix van haar zeiden. Ik heb me buitengewoon vlegelachtig tegenover Romana gedragen wat ik mij zelf nooit kan vergeven. Ja, oom Gerald, nog voor korten tijd was ik een echte vlegel, een aartsdeugniet. En als ik nu op weg ben een fatsoenlijk mensch te worden, dan heb ik dat alleen aan Romana te danken. Eigenlijk mag ik er niet over spreken, zij wil ook niet dat ik haar verdedig. Ik heb mijn woord ge geven en mag niet zeggen, hoe ik tot het besef ben gekomen, dat wij Romana on recht deden. Geloof mij, zij is een prach tig, nobel mensch, die men slechts kan bewonderen. Maar zij is ook zoo bijzon der fijngevoelig. Niemand mag weten, wat een grootmoedig schepsel zij is. Daarin lijkt ze op u. U kunt ook niet verdragen, moeilijkheden meebrengt. Frankrijk, zc.de Dawes, in zijn rede, is door den oorlog verarmd en wei in zoo groot mate, dat men zich er bijna geen voorstelling van kan vormen. Toch is men het er in Ame rika over eens, dat Frankrijk, voor zoo ver het daar toe in staat is, zijn schul den moet betalen. Dawes hoopte dat men binnenkort een Dawes-commis'sic zal neb ben, die zal hebben te onderzoeken wat Frankrijk kan betalen en of het misschien niet beter was de Fransche* schulden te annuleeren. PROVINCIE-NIEUWS. Provinciale Zeeuwsclie Schoonheids- en Archaeoiogische commissie. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Provinciale Zeeuwsclie schoon heids- en archaeoiogische commissie werd het jaarverslag over 1924 vastgesteld. Ad vies werd uitgebracht aan Ged. Staten ten aanzien van een aantal verzoeken om ont heffingen der reclameverordening. Beslo ten werd aan de raden der gemeenten Brouwershaven, Veere, Aardenburg, Sluis en Hulst te verzoeken over te gaan tot vaststelling eener zoogenaamde monumen ten-verordening. Driewegen. Zondagavond is alhier de oudste ingezetene, mej. wed. M'nderhoud geb. Rottier, op ruim 92-jarigen leeftijd overleden. lerseke. Naar we vernemen worden de onderhandelingen over den verkoop van zaaioesters met goed gevolg voortgezet De vraag is groot, men denkt zelfs groo- ter dan het aanbod, dat door verschillende omstandigheden niet meer dan 40 pet. van verleden jaar bedraagt. Ook uit Denemar ken en uit Frankrijk en Engeland is dit seizoen veel vraag. De oesters uit Zeeland die verleden jaar in Frankrijk uitgezaaid zijn, gaven in meer dan in een geval eem hooge winstmarge, zoodat dit jaar ook veel animo bestaat. Deskundigen schatten het te veel aan Zeeuwsch zaaigoed op niet meer dain 5 a 6 imillioen. Hoedekenskerke. In de Maandag ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente waren dhrn. C. Chamuleau en D. de Regt, de eerste wegens ongesteld heid, met kennisgeving afwezig. O.a. werd medegedeeld, dat de ge- mcenterekening 1923 door Ged. Staten was goedgekeurd, alsmede dat do Provin ciale commissie voor de stoombootdiensten geen termen aanwezig achtte om liet tarief van den autodienst GoesHoedekensker ke visa-versa te verlagen. Met algemeene stemmen werd aan do vereeniging Eigen Erf te Goes een crediet van f3600 ingevolge de landarbeiderswet toegestaan ter verkrijging van een plaatsje voor J. Kaas alhier. Een zelfde verzoek om een crediet van f6401,30 ter verkrijging van los land voor landarbeiders, af te lossen in 75 jaar, werd dat men iets goeds van u zegt. Maar ik geloof, dat ik al te veel heb gezegd. Dus basta er over. Ik wfil alleen niet, dat u Romana in het slechte, valsche licht ziet, zooals mama en Beatrix haar schilderen. Dat doet mij pijn. U moet haar juist be- oordeelen en heel zeker heeft zij er niets tegen, dat u hier bent. Integendeel, zij heeft mij bij herhaling gevraagd, of u al les naar uw genoegen heeft, of u niets ontbreekt. Zij stelt u zeer hoog." „Zoo?" „Ja, dat behoeft u in het geheel niet zoo ongeloovig te vragen. Ik ken Romana heel precies en weet wie zij mag lijden en wie niet." „En naar jouw meening mag zij mij dus lijden?" vroeg Gerald lachend om den ijver van den jongen. „Ja, zij acht u; u bent haar sympathiek. Wij spreken bijna alleen over u, als ik bij haar ben. Zij toont het niet zoo, want zij^s trotsch en terughoudend en zij be zit niet zoo de gaven als Beatrix om tegen ieder iets moois en beminnelijks te zeggen. Maar daartegenover voelt zij ook. veel dieper". „Weet je dat zoo goed?" vroeg Ge rald nadenkend. „Ja, dat weet ik. Maar laten wij dit (on derwerp laten rusten, oom Gerald. Ik ben zoo blij, dat u bij ons bent gekomen. Nu weet ik tenminste, hoe ik eens zou willen worden. Ik heb het gisteren ook legen Romana gezegd, dat ik u als voor beeld zou willen nemen". „Zoo, en wat heeft juffrouw Nordegg daarop gezegd?" vroeg Gerald lachend. i i>. 1 (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 1