IV. 18. Maandag O Februari 192$. Ü2" Jaargang. FEUILLETON WAT HEB IK JE GEDAAN V1CTO ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. BUITENLAND. De opium-conferentie te Genève. gome v üïlfave töuml. Venn. „Goesche Courant? courant c\ en Kleenwens Ross' Brakkers- enjültgeversbedrljf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familaebericliten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Te Genève wordt een conferentie ge houden van verschillende koloniale mo gendheden ter bestrijding van het opium kwaad (het opiumschuiven), dat in som mige Oostersche landen groote afmetin gen heeft aangenomen. Door Engeland, Frankrijk en Neder land wordt een geleidelijke inkrimping van de opium-productie voorgestaan. Amerika daarentegen wensoht de pro ductie geheel stop te zetten, behalve voor medisch gebruik. Het botte verbod alzoo tegenover de meer geleidelijke methode. Het eerste voert en Amerika, het drooggelegde, weet dat maar al te goed naar ontduiking der wet, naar de smok kelarij. Omdat nu Amerika's standpunt voor de meerderheid der naties absoluut on aanvaardbaar was, heeft Amerika zich te ruggetrokken en Genève verlaten. Dit gedrag is door onzen gedelegeerde jhr. Loudon scherp gehekeld. Een conferentie, aldus spr., is ge doemd te mislukken, zoodra een der par tijen als bindend mandaat heeft, zijn wil aan de anderen op te leggen, op straffb van een breuk, in plaats van te rekenen op eventueele meeningsverscbillen en sterke argumenten, die de anderen zouden kun nen tegenwerpen. Het debat is zeker moeilijker geworden, doordat de heer Por ter nooit de moeite heeft genomen, zijn standpunt nader toe te lichten, noch op de argumenten van zijn tegenstanders te antwoorden. Al moest men het incident, veroorzaakt door het vertrek van een deir delegaties ten zeerste betreuren, naar zijn meening was er toch geen reden om te zeggen, dat het den Volkenbond zou scha den. Bij 'heel de conferentie heeft een geest van verzoeningsgezindheid voorge zefcen, behalve bij die partij, die zich te rugtrok, toen zij bemerkte, dat haar stel ling onaannemelijk was voor de meerder heid van de anderen. Hij was ervan over tuigd, dat als de conferentie nog een stap verder was gegaan op den weg der con cessies, dien zij reeds zoo lang had inge slagen, dit den Volkenbond groot kwaad zou hebben gedaan. Tot zoover de waardige rede van den heer Loudon. Ook China heeft zich thans, naar ver luidt van de conferentie teruggetrokken. Revue. Te Vale in Oregon (Ver. Staten) heeft de doorbraak van een irrigatie-stuw dam in de Malhour-rivier groote schade aangericht, die geschat wordt op 250.000 dollar. In de omgeving der stad zijn 3000 schapen en 500 runderen en paarden ver dronken. Menscihenlevens zijn niet verlo ren gegaan. De Fransdhe regeering Heeft te gen de betaling door het Duitsche rijk van rond 700 millioen mark aan de Roer- industrie geprotesteerd. Deze betaling acht zij n.l. in strijd met het Dawes-plan. BINNENLAND. Ziekte- en Ongevadeyiwet 1925. Thans is bij de Tweede Kamer inge komen het ontwerp van een Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Het berust, evenals de bestaande Ziektewet, op den grond slag der verplichte verzekering en volgt, geresumeerd, de volgende hoofdlijnen: Het wetsontwerp brengt onder de ver plichte ziekte- en ongevallenverzekering allen, die in loondienst arbeid verrichten. Een loongrens, waarboven de verzekering is uitgesloten, is naar het voorbeeld der bestaande Ongevallenwetten niet gesteld. Alleen wordt het dagloon, waarnaar bij ziekte en bij ongeval geldelijke schade loosstelling wordt toegekend, gebonden aan een maximum van acht gulden. Op deze algemeene verzekering maakt het ontwerp slechts uitzondering voor de bemanning van zeeschepen. De verzekering der arbeiders is los gemaakt van den aard van hun arbeid. Evenmin onderscheidt het wetsontwerp naar den werkgever, in wiens dienst wordt gearbeid. Intusschen voorziet het ontwerp de mogelijkheid om personen, in dienst van werkgevers, als de vorengenoemde, van de verplichte ziekte—verzekering te doen uitsluiten, indien de werkgever bij verordening of reglement op voldoende wij ze voorzieningen heeft getroffen voor het geval van ziekte der bij hem in dienst zijnde arbeiders. De arbeiders zullen voorts ingevolge het ontwerp verzekerd zijn tegen gelde lijke gevolgen van ziekte en ongeval door het enkele feit van hun loondienst, Aan melding voorde verzekering is niet noodig. De geneeskundige hulp blijft buiten de verplichte ziekteverzekering. 1 t De verzekering zal, als het door den wetgever gedachte normale geval, worden uitgevoerd door bedrijfsvereenigingen. Als aanvullende organen treden op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. De kosten der verzekering worden ge dragen door de werkgevers. De bepalingen beseffende de uitkeerin- gen en schadeloosstellingen, krachtens elk der beide verzekeringen te genieten, zijn zoo goed als ongewijzigd uit de Ziekte wet en de Ongevallenwetten overgenomen, terwijl ook overigens zooveel mogelijk aan sluiting is gezocht bij den inhoud dier wetten k MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90< Maag-Tabletten 75c Zenuw-Tabletten 75* Bij Apoth. en Drogisten Aan de Memorie van Toelichting ont- Ieenen we het volgende: Aan de Bedrijfsvereenigingen zullen volgens het ontwerp eischen worden ge steld omtrent den omvang barer verzeke ringsportefeuille. Geen erkenning zalwor- 13 van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselink-van Rossum. Op zekeren dag stond mijn vader voor zijn bankroet hij was geruïneerd een bedelaar erger dan dat Tiij was zoo diep in de schuld, dat hij niet eens zijn goeden naam; kon redden. Ik alleen weet, hoezeer hij daaronder heeft geleden. Het maakte hem ziek, en aan mij die al zijn zorgen zag. heeft hij zijn toestand geopenbaard. Toen hielp ik hem, om mijn vader het sterven gemakkelijk te maken. Ik kocht met het vermogen dat ik van mijn moeder had geërfd de firma Nordcgg, nam alle schulden op mij en beloofde mijn vader voor jullie te zullen zorgen, opdat ge geen armoede en ontbe ring zoudt loeren kennen. Ik heb deze belofte gehouden mijn beste Hans, hoe moeilijk mij het ook dikwijls is gevallen. •Want ik verzamel niet uit gierigheid schat ten, om mijn vermogen te vergrooten, maar ik heb nu pas mijn laatste verplichting vol daan en heb mijn geheele vermogen er aan gegeven omf de firma en den naam van mijn vader te redden. En hoe weinig het jullie het ook mocht toeschijnen wat ik gaf, het was toch alles wat ik kon missen. Liever heb ik mij zelf iets ontzegd, dan het jullie te onthouden, maar ook nu, nu ik alle schulden afgedaan heb, zal ik, ik kan, de spilzucht van je moeder waai ia "i tegengaan, opdat zij ons met weer naar den verleend, indien niet door de aange sloten werkgevers te zamen een naden vast te stellen minimum-loonbedrag wordt uitbetaald. Aangezien het totaal verzekerde loon bedrag bij invoering der bij dit ontwerp geregelde verzekering, gesteld kan worden op ongeveer anderhalf milliard gulden, ligt het in het aanvankelijk voornemen der regeering om ter vermijding van een al te groot aantal Bedrijfsvereenigingen het I geëischte minimumloonbedrag op omstreeks 125 millioen gulden te doen stellen. Hoewel het ontwerp de ziekenkassen niet met zooveel woorden uitsluit als ri- .sicodrager, stelt de inhoud der ontworpen regeling buiten twijfel, dat de thans be staande ziekenkassen niet zonder meer ,haar bemoeiingen, althans voor zooveel |de groepen deir volgens de wet verzeker den betreft, zullen kunnen voortzetten. De wettelijke eischen omtrent minimum- omvang der verzekeringsportefeuille en de 1 collectieve verzekering zullen hier wel de belangrijkste hinderpalen zijn. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat deze kassen ge |doemd zullen zijn haar bestaan te beëindigen Voor zooveel de kassen bestemd zijn om ziekengeld uit te keeren aan arbeiders I in dienst bij eenzelfde onderneming, kan |de kas zich als afdeeling aansluiten bij een Bedrijfsvereeniging. In haar werkwijze be hoeft dan zoo goed als niets te worden ge wijzigd. Moeilijker wordt de positie voor zie kenkassen, die gebaseerd zijn op de vrij- I willige toetreding van arbeiders en an- I deren. Zijn zij gevestigd, hetgeen veelal j het geval schijnt, in kleinere gemeenten, dan kunnen zij de in die gemeenten geves tigde werkgevers bewegen, hun arbeiders bij de kas te verzekeren voor het wettelijk ziekengeld en zich, indien de actie is gelukt, als plaatselijke afdeeling, aanslui ten bij een Bedrijfsvereeniging. Door een min of meer vérgaande reor ganisatie in den zin, als vorenbedoeld» zullen, naar het der regeering wil voor komen, vele ziekenkassen zich aan de thans voorgestelde regeling kunnen aanpassen. Mocht deze verwachting blijken zich niet te kunnen vervullen, dan zou de regeering daarin echter geen aanleiding kunnen zien, om de door haar gedachte regeling af te keuren. I Tegenover het belang der betrokken ziekenkassen met haar ongeveer 200.000 verzekerden, w.o. een 50.000 zelfstandi gen, derhalve niet-arbeiders, staat het hoo- |gere belang van een, ook administrabief, goede en onnoodige kosten vermijdende, uitvoering der verzekering. Wat de vermoedelijke kosben der ver zekering betreft, kan, voorzoo verre do ongevallenverzekering betreft, gevoeglijk worden verwezen naar de verslagen der Rijksverzekeringsbank en de door haar gepubliceerde balansen en statistieken. Met betrekking tot de ziekteverzekering ver wacht de regeering dat een doorsnede- premie van ruim 2 pet. van hét uitbetaalde loon voldoende zal zijn om de kosten der ziekteverzekering met inbegrip der ad ministratiekosten, te dekken. Daarbij worde echter in het oog gehou den, dat deze verzekering niet geheel nieuwe lasten op het bedrijfsleven zal leg gen. Reeds thans ontvangen immers een 600.000 arbeiders bij ziekte uitkeering, in welker kosten de werkgevers een grooter of geringer deel mededragen. i Vfctol borstsiroop per Flacon j 1.1 25 in,-r'..*HAni'A.i'icOi jilii Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Febr. in Nederland uitgesproken 96 faillisse menten tegen 93 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Febr. 1925 450 faillissementen tegenover 461 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De R.-K. kweek chool coor vroed vrouwen te Heerlen De heer Boon, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat op 26 Januari j.l. door den behandelenden medicus op name is gevraagd in de cliniek van prof. Kouwer te Utrecht van een verpleegde in de tuchtschool te Montfoort, wegens optredende bloeding in de achtste maand der zwangerschap, waarop uit Utrecht is geantwoord, dat die patiënte dadelijk kon komen 2e. Is het juist dat eenige dagen daar na op last van het departement van ju stitie bedoeltde patiënte niet naar de kli niek te Utrecht, doch naar de Roomsch- Katholieke Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen is opgezonden? 3e. Zoo ja, is de minister dan bereid de redenen mede te deelen, die er toe hebben geleid, een achtmaands gravida, die bloed verloor, van Montfoort naaf» het op een kleine 200 K.M. gelegen Heer len, in plaats van naar het op ongeveer 7 K.M. gelegen Utrecht te doen vervoe ren, zulks met volkomen onnoodige verhoo ging van levensgevaar voor de patiënte en van kosten van vervoer? De stetnplicht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet, van de Provinciale wet en van de Gemeentewet, in dier voege, dat de be palingen betreffende de strafrechtelijke sanctie op de naleving van den stemplicht den afgrond brengt. Ik zal mijn belofte ook in de toekomst houden, en jullie voor ontbering en armoede behoeden. Je moe der en zuster zullen niet vernemen dat ik het ben, die hun levensonderhoud betaal, en dat ook dit huis waarin we wonen mijn eigendom is. Wlant ik heb het van mijn moeder geërfd. Mijn vader had het slechts in zijn overgroote liefde voor je moeder verzwegen dat het mij toebe hoorde. Zoo, mijn beste Hams, nu zie je alles zeker wel duidelijk. Nu weet je, dat ik niet hebzuchtig en bekrompen geld bijeen schraap, dat ik niet van den vroe gen morgen tot den laten avond achter boeken zit, om mij te verrijken, maar een voudig omdat ik werken moet, om de firma in goeden staat te houden, omldaf ze in het onderhoud van ons allen moet voorzien. En heel zeker ga ik geen stap over de grenfe, die ik in verstandige spaar zaamheid moet stellen indien wij op ze keren dag niet allen tot den bedelstaf willen geraken. Je moeder en je zuster mogen mij noemen zooals ze willen, het hindert mij niets. Maar jij moet mij beter leeren kennen, want ik zou wel gaarnie jouw achting bezitten, niet terwille van mij- zelve, maar omdat je een mensch noodig hebt, wien je achting en vertrouwen kunt schenken. Heb ik nu vergeefs gesproken, Hans? Ben ik nog altgijd in je oogen een afschuwelijke hebzuchtige schraper?" Hans zat zwijgend en bleek Romana met brandende oogen aan te kijken. Zijn gelaat trilde als van een innerlijken strijd. Het was alsof iets hem in de keel stokte, hij streed er met alle macht tegen, maar het hielp niets. Dezen keer liet de „on mannelijke zwakheid" zich niet over meesteren. Hij wierp plotseling zijn arm op de schrijftafel en verborg er het gelaat in. „Wat schaam ik mij, Romana, wat schaam ik mij. Ik zou in den grond wil len zinken van schaamte", ontsnapte aan zijn borst als een kreet. Hij knarstte de tanden, omdat zijn jongenstrots de tranen niet mees ter kon worden. Zij barstten los met geweldi ge kracht, daar hielp geen verzet meer tegen. Romana stond op en liep naar hem toe. Vol liefde legde zij haar arm om zijn schouder, „Heb ik je nu gewonnen, mijn koppige Ionhandelbare Hans? Ik heb je pijn moe iten doen, ik kon het je niet besparen. Deze bekentenis moet je heel hard val- ilen, want in het diepst van je ziel, ben je |toch een eerlijk fatsoenlijk mensch. Wat ik je gezegd heb, mag je niet verootmoe digen, het moest je alleen vrij maken van 1 het dwaze leven dat je tot nu toe hebt geleid. Wees nu werkelijk een broer voor mij, ik smeek je er om! Doe mij het genoegen te beproeven het leven eenis van mijn standpunt te bezien. Wil je?" Hij greep haar handen en legde zijn trillend gelaat daarop. „Romana ik zal mij nu voor jou voor mijzelf, moeten schamen, totdat ik een degelijk mensch ben geworden, en dat beloof ik je op dit oogenblik. Ik zal niet rusten, voordat ik jou waardig ben geworden. Ik zou graag zoon goed en edel mensch worden, als jij er een bent. En dat moet ik je zeggen, hoezeer ik mij ook schaam, heerlijk is het toch dat ik je nu ken zooals je werkelijk bent. Ik heb nu toch een voorbeeld, dat ik kan be proeven na te volgen, ik weet nu dat er menschen zijn, zooals jij er een bent. Je hebt werkelijk indruk op mij gemaakt, I Romana. In jouw aard is een stille groot- |heid en dat doet zoo goed zoo goed Het is mij alsof uit mijn ziel iets lee- lijks, iets afschuwelijks is weggespoeld. komen te vervallen. In htezelfde wetsontwerp wordt een technische verbetering van de bepalin gen omtrent de toekenning van overschot zetels voorgesteld en een vereenvoudiging met betrekking tot de werkzaamheden van het Centraal Stembureau bij de vervulling van vacatures in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Reorganisatie van den post te te graat en telefoondienst. Mr. P. J. Oud zal in de Tweede Ka mer-vergadering van Dinsdag a.s. een in terpellatie aanvragen over de uitvoering van de plannen tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en telefonie. De salarispoiitïek der re gee ring. c De Ned. deelt mee, dat er tusschen de christelijke ambtenaren-organisaties en de A.-R. en C.-H. Kamerfracties be sprekingen worden voorbereid over de sa- larispolitiek der regeering. Nederlandsche Spoorwegen De Zaterdag .te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft besloten tot wijziging van de statuten, en tot het sluiten van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden betreffende het vervoer van de brief- en pakketpost, enz., terwijl de directie voorts gemachtigd werd t.z.t. zoo noodig een leening aan te gaan van ten hoogste f25 millioen. PROVINCIE-NIEUWS. Colijnsplaat. Vrijdagavond hield de werkliedenvereeniging „Uit 't Volk Voor Het Volk" alhier haar jaarvergadering ten huize van dhr. A. Verburg. Aanwezig waren 45 leden oit 4 donateurs. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in hen afgeloopen jaar is vermeerderd van 118 tot 123. Uit de rekening en verantwoording (van den penningmeester bleek* dat de ontvangsten hadden bedragen f 1090,18 en een half, de uitgaven f 919,75 en een half, dus een goed slot van f 170,43. De af tredende bestuursleden D. J. Anemaet en J. van Hekke werden herkozen. In de plaats van P. Clement, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd ge kozen dhr. J. de Looff. Tot lid van de commissie van toezicht werd gekozen dhr. J. v. d. Weele Pz. Met algemeene stem men werd besloten een request te zenden aan den Minister van Arbeid en aan dc leden van de Tweede Kamer der Staten- En je zult nu nooit meer over mij heb ben te klagen, ik zal ook niet meer ver dragen, dat moeder en Beatrix een hard woord over je zeggen." Hij was een en al opwinding. Romana schudde het hoofd. „Je moet mij beloven Hans, mij op geen enkele wijze te verdedigen, ik wil het niet, versta je! Je moeder en Beatrix zouden uitvisschen waarom je het doet, en ik heb mijn vader beloofd, dat ik, zoolang het mij mogelijk is, de waarheid die hun een gevoel van afhankelijkheid zou geven, voor hen verborgen zal houden. Je zult zwijgen over datgene wat je nu weet, en je moeder en zuster over mij laten praten wat zij willen. Zij kunnen 1 mij noch kwetsen noch beleedigen. Slechts! van jou heeft het mij dikwijls leed gedaan. En door jou wilde ik niet lan ger miskend worden. Ook tot je eigen heil." Hans had zich weer beheerscht. Zijn knap gelaat was bleek en ernstig eai de gemaakte geblaseerdheid was er uit weg gevaagd. Hij keek Romana aan alsof zij een geheel nieuwe persoon voor hem was. En toen hij in haar trouwe goedhartige oogen keek, toen welde het warme gevoel van eerlijke genegenheid op, zooals een zon nestraal door donkere wolken breekt. Hij sloeg plotseling de armen om Rorafcraa heen en kuste haar hartelijk. I „Je bent een prachtmensch Romana, als het moet ga ik nu voor je door het vuur!" Zij kreeg vochtige oogen, streelde lief- koozend over zijn haar, en een schalksch lachje, zooals hij nog nooit bij haar had gezien, gleed over haar ernstig jong^gelaat. „Je zult niet dadelijk' voor mij door het vuur moeten gaan, Hans! Maar wij zullen trouw verbonden blijven als een echte broer en zuster on trouwe kamera den, en je zult bij mij steeds voor alles wat je zegt een open oor vinden. Geloof niet dat ik je alle levensvreugde wil ont nemen. Ik wil je slechts leeren een edeler vreugd, een edeler genot te kennén. Wij moeten te beginnen met heden meer dan anders samen zijn, want we zullen el kaar nog veel hebben te zeggen. Misschien zoek je mij nu en dan in de fabriek op. In mijn privé-kantoor worden wij niet ge stoord, en ik zal ook zorgen sigaretten voor je te hebben." Hij greep als om vergeving vragend haar hand. „Ik was een afschuwelijke vle gel, en het verbaast me, dat je nog zoo goed voor me kunt zijn. Mag ik dan zoo dikwijls als ik wil naar je toe komen?" I „Wanneer je wilt Hans. Het zal mij altijd verheugen." Hij schudde de hem vreemde zacht heid af, ofschoon het voor hem een wel dadig gevoel was. „Ik zal dikwijls ko men. Eerlijk gezegd, stel ik zeer veel belang in het bedrijf der fabriek. Ik zou reeds lang graag nu en dan zijn gekomen, maar ik wilde je er niet om verzoeken het mij toe te staan en zonder jo toe stemming wordt toch niemand toegelaten. Romana knikte glimlachend. „Zoo is het. Wij hebben in ons fabrikaat eenigo kleine geheimen te bewaren, voornamelijk in de chemische afdeeling, en met het oog op nieuwsgierigen, is daar een gren del voorgeschoven." „Ik stel juist belang in de chemische afdeeling." „Nu, jij zult toegang krijgen zoo dikwijls je wilt. Dus je stelt belang in de chemie?" „Ja. zeer veel." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1